МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
03.12.2024 № 2022 |
Про покладання прав та обов'язків Центру оцінювання функціонального стану особи
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 2097 від 13.12.2024 )
Відповідно до пункту 7 Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року № 1338, та пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров'я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року № 90), НАКАЗУЮ:
1. Покласти права та обов'язки Центру оцінювання функціонального стану особи на державну установу "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" (ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ 03191673).
2. Затвердити Положення про Центр оцінювання функціонального стану особи, що додається.
3. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства охорони здоров'я України від 26 жовтня 2024 року № 1809 "Про покладання прав та обов'язків Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ" (у редакції наказу Міністерства охорони здоров'я України від 13 листопада 2024 року № 1900).
4. Керівником Центру оцінювання функціонального стану особи визначити Мороз Олену Миколаївну (реєстраційний номер облікової картки платника податків [...]).
5. Керівнику Центру оцінювання функціонального стану особи:
1) затвердити Перелік лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи в складі експертних команд Центру оцінювання функціонального стану особи, та забезпечити його оприлюднення на веб-сайті державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" у термін до 06 грудня 2024 року;
2) забезпечити організацію роботи Центру оцінювання функціонального стану особи відповідно до функцій і повноважень, визначених законодавством.
6. Директору державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" (Денису Варивончику) забезпечити роботу Центру оцінювання функціонального стану особи.
7. Центру оцінювання функціонального стану особи забезпечити:
прийняття медико-експертних справ, скарг та документів, які пов'язані з виконанням повноважень Центральної медико-соціальної експертної комісії Міністерства охорони здоров'я відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року № 1338;
прийняття медико-експертних справ, скарг та документів, які пов'язані з виконанням повноважень Центральної медико-соціальної експертної комісії Міністерства охорони здоров'я здійснюється у строки, за умови та з дотриманням вимог, встановлених пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року № 1338 "Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи";
у процесі передачі медико-експертних справ та скарг, які пов'язані з виконанням повноважень Центральної медико-соціальної експертної комісії Міністерства охорони здоров'я відображення їх черговості для подальшого розгляду з урахуванням попередньої реєстрації.
8. Департаменту цифрових трансформацій в охороні здоров'я (Дмитру Лук'янову) забезпечити оприлюднення цього наказу на офіційному вебсайті Міністерства охорони здоров'я України.
9. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування, крім пункту 3 цього наказу, який набирає чинності з 01 січня 2025 року.
Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Міністр | В. Ляшко |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони
здоров'я України
03 грудня 2024 року № 2022
ПОЛОЖЕННЯ
про Центр оцінювання функціонального стану особи
1. Центр оцінювання функціонального стану особи (далі - Центр оцінювання) здійснює свою діяльність на підставі рішення Міністерства охорони здоров'я України.
2. Права та обов'язки Центру оцінювання за рішенням МОЗ покладаються на підприємство, установу або організацію, що належить до сфери управління МОЗ, та має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.
3. Центр оцінювання у своїй роботі керується Конституцією України, Законом України "Про запобігання корупції" та іншими законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами центральних органів виконавчої влади, та цим Положенням, іншими нормативно-правовими актами з питань оцінювання повсякденного функціонування.
4. Центр оцінювання має власний штамп і печатку із своїм найменуванням (за наявності).
( Положення доповнено новим пунктом 4 згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 2097 від 13.12.2024 )
5. Керівник Центру оцінювання визначається МОЗ.
6. Перелік лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - оцінювання) в складі експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - експертні команди) Центру оцінювання, затверджується керівником Центру оцінювання.
До такого переліку можуть включатися лікарі, які здійснюють медичну практику в сфері охорони здоров'я та є працівниками закладів охорони здоров'я державної форми власності. Отримання пропозицій щодо включення лікарів, які є працівниками інших закладів охорони здоров'я державної форми власності, до переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання в складі експертних команд Центру оцінювання, здійснюється шляхом надсилання офіційних листів від закладів охорони здоров'я державної форми власності. Лікарі, які є працівниками закладів охорони здоров'я державної форми, власності включаються до переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання в складі експертних команд Центру оцінювання, за їх згодою.
Перелік лікарів, які мають право проводити оцінювання в складі експертних команд Центру оцінювання, має оновлюватися не менш як один раз на рік.
Склад експертної команди Центру оцінювання формується індивідуально для кожного оцінювання з урахуванням необхідних для проведення оцінювання спеціалізацій лікарів з переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання в складі експертних команд Центру оцінювання.
7. Фінансування діяльності Центру оцінювання здійснюються за рахунок коштів державного бюджету.
Оснащення експертних команд Центру оцінювання окремим приміщенням для проведення засідань, обладнанням, комп'ютерною технікою, іншим матеріально-технічним забезпеченням покривається за рахунок коштів закладу, на якого покладено права та обов'язки Центру оцінювання, у спосіб, що не заборонений законодавством.
8. Для проведення очного розгляду справ експертними командами Центру оцінювання рекомендовано використовувати приміщення, розташоване на першому поверсі, а в разі наявності працюючих ліфтів - додатково на інших поверхах. Біля приміщення для проведення очного розгляду повинні розміщуватися в достатній кількості меблі (дивани, стільці тощо) для очікування, а також ємності з питною водою.
9. Приміщення для проведення очного розгляду справ мають бути забезпечені інклюзивним доступом та умовами для перебування особи та її представників для випадків очного розгляду справ та санітарно-гігієнічними кімнатами для відвідувачів (обов'язково на одному поверсі з приміщенням для очного розгляду) та відповідати державним будівельним нормам В.2.2-40:2018 "Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення".
10. Повноваження Центру оцінювання:
1) надає організаційно-методичне консультування експертним командам;
2) залучає лікарів закладів охорони здоров'я незалежно від форми власності за їх згодою (за необхідності) до роботи Центру оцінювання;
3) проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих медико-соціальними експертними комісіями, з підстав, визначених Порядком проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року № 1338, зокрема на виконання ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду стосовно зазначеної в ухвалі слідчого судді або рішенні, ухвалі суду особи, за запитом робочої групи із забезпечення моніторингу у сфері оцінювання, утвореної керівником обласної, Київської міської державної адміністрації (військової адміністрації), або за результатами моніторингу наявних в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи даних.
Якщо за результатами перевірки прийнято рішення про необхідність проведення повторного оцінювання особи, про це повідомляється особі, повторне оцінювання якої має бути проведено, на адресу її електронної пошти, а в разі відсутності електронної пошти - шляхом надсилання в паперовій формі протягом п'яти календарних днів засобами поштового зв'язку рекомендованого листа з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), а також відображається в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи для лікаря, який направив на оцінювання, по якому проводиться перевірка обґрунтованості рішення. Оцінювання в такому випадку здійснюється на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження, та проведених необхідних досліджень на базі державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова;
4) здійснює обмін інформацією з питань, пов'язаних з організацією проведення оцінювання, відповідно до цього Положення;
5) узагальнює, аналізує та інформує МОЗ та правоохоронні органи про випадки необґрунтованого прийняття рішень експертними командами;
6) розглядає скарги на рішення експертних команд щодо результатів оцінювання та рішення медико-соціальних експертних комісій щодо результатів медико-соціальної експертизи;
7) перевіряє під час оскарження рішення експертних команд обґрунтованість рішень, прийнятих під час оцінювання та встановлення інвалідності, розглядає медичні документи та проводить оцінювання, за результатами якого приймає рішення щодо скасування, підтвердження або формування нового рішення.
У такому випадку оцінювання за рішенням Центру оцінювання проводиться на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження та проведених необхідних досліджень на базі одного із закладів охорони здоров'я, куди направлено особу Центром оцінювання, але обов'язково з урахуванням екстериторіального принципу.
У разі відмови особи від повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень та/або неприбуття такої особи, крім випадків наявності виключних підстав, приймається рішення про скасування попереднього рішення експертної команди. Виключними підставами для таких осіб для перенесення строків медичних обстежень є відрядження, тимчасова непрацездатність або мобілізація до Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями;
8) проводить оцінювання повсякденного функціонування особи з числа діючих або колишніх військовослужбовців, СБУ або розвідувальних органів;
9) надсилає, в разі наявності технічної можливості, до Єдиної інформаційної системи соціальної сфери відомості про результати проведеного оцінювання шляхом електронної інформаційної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів "Трембіта";
10) у триденний строк надсилає витяг з рішення, що формується в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи у зв'язку з прийнятим рішенням, до територіального органу Пенсійного фонду України або структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (для особи, у яких причиною інвалідності є інвалідність з дитинства).
За наявності технічної можливості отримання зазначених відомостей здійснюється шляхом доступу суб'єкта надання публічних (електронних публічних) послуг до відповідних інформаційно-комунікаційних систем або в автоматичному режимі шляхом електронної інформаційної взаємодії між інформаційно-комунікаційними системами через систему електронної взаємодії таких систем;
11) у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності повідомляє територіальному центру комплектування та соціальної підтримки про призовників та військовозобов'язаних відповідно до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 5, ст. 409).
За наявності технічної можливості отримання зазначених відомостей здійснюється шляхом доступу суб'єкта надання публічних (електронних публічних) послуг до відповідних інформаційно-комунікаційних систем або в автоматичному режимі шляхом електронної інформаційної взаємодії між інформаційно-комунікаційними системами через систему електронної взаємодії таких систем;
12) протягом двох днів з дати завершення перевірки обґрунтованості рішення медико-соціальних експертних комісій та експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи щодо посадових осіб державних органів надсилають до Держприкордонслужби відповідний лист про завершення такої перевірки та про її результати;
13) забезпечує для громадян України, які знаходяться на території держав, з якими укладено відповідні міждержавні договори (угоди):
переклад українською мовою медичних формулярів, що передаються з території цих держав, форма яких затверджується міждержавними договорами (угодами);
проведення оцінювання таких осіб.
Рішення про встановлення інвалідності може прийматися під час заочного розгляду справи за результатами медичного обстеження в країні перебування відповідно до міждержавних договорів (угод);
14) щороку збирає та подає до Міністерства охорони здоров'я України в терміни, визначені законодавством, Звіт про причини інвалідності, показання до медичної, професійної і соціальної реабілітації.
( Пункт 10 доповнено новим підпунктом 14 згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 2097 від 13.12.2024 )
15) здійснює інші функції, визначені законодавством.
Реалізація функцій Центру центру оцінювання, визначених підпунктами 3, 6, 7, 8 цього пункту, забезпечується експертними командами Центру оцінювання.
11. Склад експертної команди Центру оцінювання формується уповноваженою особою (адміністратором) Центру оцінювання індивідуально для кожного випадку з урахуванням необхідних для кожної справи спеціалізацій лікарів з переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання в складі Центру оцінювання.
За наявності технічної можливості склад експертних команд Центру оцінювання для проведення оцінювання, у тому числі розгляду скарг та перевірки обґрунтованості рішень у встановлених законодавством випадках, формується з дотриманням принципу випадковості, з використанням засобів електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи.
12. Головуючим у справі визначається лікар, чия спеціальність відповідає профілю справи. Головуючий у справі представляє особу, яка направлена на оцінювання, доповідає про наявні діагнози та стан здоров'я особи, медичні та інші документи цієї особи.
Головуючий у справі несе відповідальність за складення протоколу розгляду справи та формування проекту рішення експертної команди.
13. У Центрі оцінювання, має бути створена офіційна електронна пошта для забезпечення інформування особи, щодо якої здійснюється перевірка обґрунтованості рішень або проводиться її оцінювання.
14. Лікарі, які входять до складу експертних команд, мають право з метою уточнення діагнозу формувати електронні направлення в Реєстрі медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров'я відповідно до Порядку ведення Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров'я, затвердженого Міністерством охорони здоров'я України від 28 лютого 2020 року № 587.
15. Основною формою роботи експертних команд Центру оцінювання є розгляд, участь в якому окремими членами може бути дистанційною відповідно до вимог, визначених Порядком проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 р. № 1338, та з використанням технічних засобів електронних комунікацій, що забезпечують дотримання лікарської таємниці, конфіденційності інформації про стан здоров'я особи та інших вимог законодавства щодо захисту персональних даних.
16. Після початку функціонування електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи та забезпечення відповідної технічної можливості в ній, документація, яка створюється в процесі оцінювання, ведеться в електронній формі.
17. Не мають права входити до експертних команд Центру оцінювання та проводити оцінювання лікарі, які:
1) обіймали посади голів медико-соціальних експертних комісій;
2) відомості про яких внесені до Єдиного державного реєстру особи, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення;
3) мають судимість за вчинення будь-якого умисного кримінального правопорушення, крім випадків, коли така судимість знята або погашена в установленому законом порядку.
Інформація про лікарів, які мають право проводити оцінювання в Центрі оцінювання оприлюднюється на вебсайті відповідного закладу охорони здоров'я.
Інформація про всіх лікарів, які зареєстровані в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи з правом проводити оцінювання в Центрі оцінювання, оприлюднюється на офіційному вебсайті МОЗ.
18. Центр оцінювання має право:
одержувати від державних органів, закладів охорони здоров'я, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і виду їх діяльності відомості, необхідні для роботи експертних команд Центру оцінювання;
направляти особу, що звертається для встановлення інвалідності, до закладів охорони здоров'я для проведення додаткового медичного обстеження з метою уточнення діагнозу і призначення відповідного лікування;
залучати до роботи Центру оцінювання лікарів закладів охорони здоров'я державної форми власності, за їх згодою;
допускати за письмовою заявою особи, що звертається для встановлення інвалідності, уповноваженого представника особи на розгляд експертної команди Центру оцінювання;
розглядати скарги очно, заочно або з використанням методів і засобів телемедицини відповідно до критеріїв визначення форми проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, встановлених у додатку 1 до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року № 1338 , та відповідних клопотань особи.
( Джерело: http://www.moz.gov.ua )