• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 24.05.2021 № 1985/ІПК/99-00-09-03-02-06
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 24.05.2021
  • Номер: 1985/ІПК/99-00-09-03-02-06
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 24.05.2021
  • Номер: 1985/ІПК/99-00-09-03-02-06
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
24.05.2021 N 1985/ІПК/99-00-09-03-02-06
Державна податкова служба України, відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення Товариства стосовно надання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства і повідомляє таке.
У зверненнях Товариство зазначає, що є платником акцизного податку та розпорядником акцизного складу пального.
Пальне з акцизного складу заправляється в бак автотранспорту сторонніх перевізників - суб'єктів господарювання, які не мають місць зберігання пального. Зазначені перевізники залучаються для перевезення врожаю Товариства з використанням пального, що належить Товариству. Продаж пального при заправці в бак автотранспорту перевізника не відбувається, відсутній факт роздрібної торгівлі пальним.
Враховуючи зазначене, Товариство запитує яка адреса місця зберігання пального суб'єктом господарювання-неплатником має зазначатись в акцизній накладній у випадку заправки пального в бак транспортного засобу такого суб'єкта господарювання на умовах, описаних вище?
Відповідно до п. 231.1 ст. 231 Кодексу, платник податку при реалізації, зокрема, пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого, зокрема, пального та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі - ЄРАН) з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Реалізація пального або спирту етилового для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу / акцизного складу пересувного:
до акцизного складу;
до акцизного складу пересувного;
для власного споживання чи промислової перербки;
будь-яким іншим особам.
До власного споживання також відносяться операції із заправлення пальним за договорами підряду при одночасному виконанні певних умов (пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14):
а) замовники за договорами підряду не здійснюють реалізацію пального іншим особам, крім реалізації бензолу поза межами митної території України в митному режимі експорту;
б) заправлення здійснюється в паливний бак машин, механізмів, техніки та обладнання для агропромислового комплексу, паливний бак транспортних засобів спеціального призначення або паливний бак спеціального обладнання чи пристрою, які:
призначені для виконання робіт на землях сільськогосподарського або лісового призначення, на землях, наданих гірничим підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин, а також для виконання робіт з будівництва доріг;
належать іншим особам;
виконують роботи протягом строку дії договору підряду виключно на зазначених у цьому пункті землях, що перебувають у власності або користуванні замовника;
в) транспортні засоби, що здійснюють заправлення в паливний бак машин, механізмів, техніки та обладнання для агропромислового комплексу, у паливний бак транспортних засобів спеціального призначення або в паливний бак спеціального обладнання чи пристрою, зазначені в підпункті "б" цього підпункту, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з такого транспортного засобу.
За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові (Стаття 837 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року N 435-IV).
Порядок заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового затверджений наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2020 р. N 729 (далі - Порядок).
Якщо Товариство використовує пальне для власного споживання шляхом заправлення за договором підряду (з дотриманням умов), то відповідно до п. 4 розділу ІІ Порядку у верхній лівій частині акцизної накладної зазначаються:
- у полі "Коди операцій для складання в одному примірнику" - цифра "1" (власне споживання пального);
- у полі "Умови оподаткування" - ознака щодо умов оподаткування пального "0";
- у полі "Напрям використання" - напрям "0".
Вимога щодо заповнення рядка "Адреса місця зберігання пального, яке не є акцизним складом, на якому суб'єкт господарювання - неплатник податку зберігає пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки" (п. 32 розділу ІІ Порядку) не стосується власного споживання пального.
Отже, якщо Товариство використовує пальне для власного споживання за договором підряду, то в акцизній накладній адреса місця зберігання пального, заправленого ним в паливний бак підрядника, не зазначається, а зазначаються: код операції "1", умови оподаткування "0" та напрям використання "0".
В іншому випадку при реалізації у паливний бак транспортного засобу суб'єкта господарювання (неплатника акцизного податку) з акцизного складу пального за іншими договорами (відмінними від договору підряду) у акцизній накладній при заповненні наступних полів зазначаються такі ознаки:
"3" - реалізація пального суб'єкту господарювання - неплатнику - для поля "Коди операцій для складання в одному примірнику";
"0" - оподатковується на загальних підставах - для поля "Умови оподаткування пального";
"5" - реалізація пального у паливний бак транспортного засобу платника через паливороздавальну або оливороздавальну колонку з акцизного складу, який не є місцем роздрібної торгівлі пальним - для поля "Напрям використання пального".
У такому випадку не заповнюється поле "Адреса місця зберігання пального, яке не є акцизним складом, на якому суб'єкт господарювання - неплатник податку зберігає пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки".
Пунктом 52-8 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі. Постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.2021 р. N 405 продовжено дію карантину до 30 червня 2021 року.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.