ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
16.12.2019 N 1897/ІПК/07-16-32-01 |
Щодо обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та рівномірами-лічильниками
У зверненні Товариство, яке є платником акцизного податку та розпорядником акцизного складу, просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. чи можливе відтермінування обладнання акцизних складів витратомірами- та рівномірами-лічильниками?
2. які саме моделі витратомірів-лічильників та рівномірів-лічильників забезпечують функції, описані в абзаці одинадцятому підпункту 230.13 статті 230 Податкового кодексу України та яке програмне забезпечення дозволяє реалізувати передачу інформації до податкового органу від рівнемірів та витратомірів?
Фукціонування акцизних складів врегульовано Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року N 2755-VI із змінами та доповненнями (далі ПКУ).
Щодо питання 1.
Підпунктом 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПКУ визначено, що акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками передбачено поетапно, а саме відповідно до п. 12 підрозд. 5 розділу XX ПКУ, розпорядники акцизних складів зобов'язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр) в такі строки:
акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20000 куб. метрів, не пізніше 01 липня 2019 року;
акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 01 жовтня 2019 року.
акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 01 січня 2020 року.
Інших строків та причин відтермінування обладнання акцизних складів витратомірами- та рівномірами-лічильниками законодавством не передбачено.
Щодо питання 2.
Відповідно до пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПКУ витратоміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. Зокрема таку повірку здійснює Науковий метрологічний центр - Національний науковий центр "Інститут метрології".
У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Метрологічні характеристики рівнемірів і витратомірів під час визначення обсягу обігу та залишку пального повинні відповідати вимогам законодавства.
Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.
Вимогами Закону України від 05 червня 2014 року N 1314-VII "Про метрологію та метрологічну діяльність" щодо сфери законодавчо регульованої метрології визначені види діяльності, щодо яких з метою забезпечення єдності вимірювань та простежуваності здійснюється державне регулювання стосовно вимірювань, одиниць вимірювання та засобів вимірювальної техніки з обчислення сум податків і зборів, податковий та митний контроль.
Технічним регламентом законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки (далі - ТР), який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 2016 року N 94, встановлено вимоги, яким повинні відповідати засоби вимірювальної техніки, які призначені для застосування у сфері законодавчо регульованої метрології, коли вони надаються на ринку та/або вводяться в експлуатацію для виконання завдань, пов'язаних з вимірюваннями.
Засоби вимірювання витратоміри/рівнеміри проходять процедуру оцінки відповідності по своїм модулям (B та F) згідно з ТР.
Питання відповідності процедурам оцінки засобів вимірювання належить до компетенції ДП "Укрметртестстандарт".
В залежності від технічних та технологічних аспектів роботи акцизного складу, розпорядник акцизного складу самостійно приймає рішення щодо вибору марок, моделей витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників, програмного забезпечення для повноцінного їх функціонування, якими повинні бути обладнані акцизні склади.
Таким чином, витратоміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. Зокрема таку повірку здійснює Науковий метрологічний центр - Національний науковий центр "Інститут метрології". Питання відповідності процедурам оцінки засоби вимірювання належить до компетенції ДП "Укрметртестстандарт".
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 ПКУ).