• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо шляхів вирішення питань соціального захисту субєктів підприємницької діяльності - фізичних осіб

Міністерство праці та соціальної політики України  | Лист від 30.06.2005 № 1782/0/10-05/020-6
Реквізити
  • Видавник: Міністерство праці та соціальної політики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 30.06.2005
  • Номер: 1782/0/10-05/020-6
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство праці та соціальної політики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 30.06.2005
  • Номер: 1782/0/10-05/020-6
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
30.06.2005 N 1782/0/10-05/020-6
Депутату Фрунзенської
районної ради
м. Харкова
Потикуну Ю.П.
Шановний Юрію Павловичу!
Міністерство праці та соціальної політики за дорученням керівництва Секретаріату Президента України розглянуло Ваш лист щодо шляхів вирішення питань соціального захисту суб'єктів підприємницької діяльності - фізичних осіб (далі - СПД).
За частиною третьою статті 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (далі - базовий Закон) фізичні особи - СПД за власним бажанням можуть брати участь у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на добровільних засадах. Такі особи мають право на матеріальне забезпечення відповідно до базового Закону за умови сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд). Відповідно до Закону України "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" для цих осіб сплату внесків до Фонду законодавством встановлено у розмірі 3,4% суми оподатковуваного доходу (прибутку).
Статтею 4 базового Закону визначено, що право на матеріальне забезпечення відповідно до цього Закону мають тільки застраховані особи.
Щодо права на матеріальне забезпечення СПД - фізичних осіб, які є платниками єдиного податку.
Такі особи до 1 січня 2005 року вважалися застрахованими особами від дня сплати встановленого розміру єдиного податку, оскільки його частина перераховувалась органами Державного казначейства до Фонду. Це підтверджувалось довідкою органу державної податкової служби за місцем реєстрації СПД - фізичної особи як платника єдиного податку. Правлінням Фонду було затверджено Порядок надходження до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності коштів, одержаних від сум фіксованого сільськогосподарського податку та єдиного податку, їх обліку та використання (постанова правління Фонду від 04.09.2003 N 57), згідно з яким підприємець за призначенням матеріального забезпечення звертався до виконавчої дирекції відділення Фонду за місцем реєстрації, куди подавав довідку органу ДПА про суму сплаченого єдиного податку.
За інформацією виконавчої дирекції Фонду єдиний податок, сплачений у грудні 2004 року за січень 2005 року, якщо відрахування від нього були перераховані органами Держказначейства на рахунок Фонду, мають бути повернуті СПД - фізичній особі.
Від єдиного податку, сплаченого у січні 2005 року за грудень 2004 року, відрахування до Фонду органами Держказначейства не здійснювалися. Таким чином, у січні 2005 року "єдиноподатники" не вважалися застрахованими особами.
У зв'язку з ухваленням Закону України 23.12.2004 N 2285 "Про Державний бюджет України на 2005 рік" фізичні особи - СПД - платники єдиного податку з 1 січня по 30 березня 2005 року (дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України", яким продовжено чинність Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" не вважалися застрахованими особами у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням. Для забезпечення їх конституційного права на соціальний захист (стаття 46 Конституції України, що включає право на забезпечення у разі настання страхових випадків, передбачених базовим Законом, такі особи могли зареєструватися у Фонді на добровільних засадах.
За листом виконавчої дирекції Фонду від 18.01.2005 N 01-16-58 СПД - фізичним особам - платникам єдиного податку було рекомендовано перереєструватися у робочому органі виконавчої дирекції Фонду, якщо вони бажали взяти участь у цьому виді страхування на добровільних засадах, і заплатити страхові внески. У разі відмови, такі особи повинні бути зняті з обліку в порядку, встановленому нормативними актами Фонду.
Роз'яснення щодо визначення доходу для добровільно застрахованих осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, надано листом виконавчої дирекції Фонду від 10.02.2005 N 01-16-203. Згідно з цим роз'ясненням сума чистого доходу, з якого буде обчислюватись розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, визначається за даними Книги обліку доходів і витрат згідно із додатком N 10.
Що стосується платників фіксованого податку, то для визначення доходу, з якого можуть сплачуватися страхові внески та який буде враховуватись у розрахунку його доходу при визначенні допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, може використовуватись Таблиця для визначення місячного доходу, одержуваного платниками фіксованого податку у 2004 - 2006 роках для одержання житлових субсидій, державної допомоги на дітей, розрахунку аліментів, для визначення виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших цілей, розроблена Державною податковою адміністрацією України від 02.04.2004 N 5792/7/17-2118.
Стосовно Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. N 1751, який передбачає для призначення допомоги по вагітності та пологах, при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припинення підприємницької діяльності платниками фіксованого податку, які не були застрахованими у Фонді, то на даний час готуються зміни щодо виключення цієї норми.
Щодо надання матеріального забезпечення СПД - фізичним особам, які добровільно сплачують страхові внески до Фонду, правлінням Фонду постановою від 02.06.2005 N 62 затверджено Порядок страхування осіб на добровільних засадах за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням (далі - Порядок). Цей Порядок надіслано до Мін'юсту для здійснення експертизи на відповідність його чинному законодавству. Мінпраці готуються зміни до законодавства в частині встановлення шестимісячного терміну сплати страхових внесків до Фонду, після якого добровільно застраховані особи матимуть право на матеріальне забезпечення відповідно до базового Закону.
Заступник Міністра О.Гаряча
Звірено з оригіналом