НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент монетарної політики
Л И С Т
04.02.2009 N 14-011/554-1729 |
Начальникам територіальних
управлінь Департаменту
інформатизації,
Департаменту з управління
валютним резервом
та здійснення операцій
на відкритому ринку,
Операційному управлінню,
Центральній розрахунковій
палаті Національного
банку України,
керівникам банків України,
Асоціації українських
банків,
Українському
кредитно-банківському
союзу
( Лист втратив актуальність на підставі Листа Національного банку N 40-0006/16290 від 22.03.2018 )
Національний банк України з метою використання в роботі надає інформацію щодо періодичності звернень до Національного банку України за кредитами рефінансування та максимально можливого розміру отримання таких кредитів в розрізі інструментів відповідно до постанови Правління Національного банку України від 30.01.2009 N 33 "Про деякі питання регулювання грошово-кредитного ринку" (зі змінами), а саме:
Підтримання ліквідності банків здійснюється Національним банком відповідно до монетарної програми у межах монетарних параметрів та в обсягах, які потрібні для їх збалансування та управління грошово-кредитним ринком і має на меті досягнення основної цілі, визначеної Конституцією України, - забезпечення стабільності грошової одиниці України. Відповідно до статті 1 Закону України "Про Національний банк України" Національний банк має право, але не зобов'язаний, надавати кредити рефінансування для банків.
Наразі Національним банком України здійснюється діагностичне обстеження банків з метою капіталізації банків, в тому числі і за участю держави (Закон України "Про Державний бюджет України на 2009 рік"). З врахуванням зазначеного, Правлінням Національного банку України прийняте рішення щодо здійснення рефінансування банків шляхом проведення тендерів з підтримки ліквідності у 2009 році, як правило, строком до 14 днів, у зв'язку з чим на заміну графіку, що направлений для використання в роботі в грудні 2008 року (лист НБУ від 23.12.2008 N 14-011/4864-18342), направляємо уточнений графік щодо проведення тендерів з підтримання ліквідності банків у 2009 році (додається).
Поряд з тим, зауважуємо, що відповідно до пункту 4.5 Глави 4 Розділу II Положення про регулювання Національним банком України ліквідності банків України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 26.09.2006 N 378, Національний банк України залежно від ситуації на грошово-кредитному ринку та стану ліквідності банків може змінювати періодичність і черговість проведення тендерів, а також оголошувати позачергові тендери, про що повідомляється банкам за допомогою засобів електронної пошти.
Крім того, звертаємо увагу на те, що для визначення в лютому 2009 року обсягу обов'язкових резервів, який має щоденно на початок операційного дня зберігатися на кореспондентському рахунку банку в Національному банку, та встановлення максимального розміру кредиту овернайт, що може отримати банк протягом лютого 2009 року, розрахунок суми обов'язкових резервів здійснюється, виходячи з обсягу залучених коштів у січні 2009 року, та нормативів, установлених починаючи з 1 лютого 2009 року.
Одночасно звертаємо увагу на те, що за останні дні збільшилися залишки коштів в іноземній валюті на рахунках банків більше ніж на 1 млрд. дол. США. В той же час ситуація, яка складається на грошово-кредитному ринку, зокрема на валютному його сегменті, характеризується перевищенням попиту на іноземну валюту над пропозицією. Національний банк України пропонує банкам провести роботу з власниками валютних коштів щодо їх продажу на міжбанківському валютному ринку.
При значному збільшенні валютних коштів на рахунках і зменшенні пропозиції валюти на міжбанківському валютному ринку Національний банк України не розглядатиме заявки щодо проведення операцій своп.
В.о. Голови | А.В.Шаповалов |
Додаток
до листа НБУ
04.02.2009
N 14-011/554-1729
СКОРИГОВАНИЙ ГРАФІК
проведення в 2009 році тендерів з підтримання ліквідності банків відповідно до Положення про регулювання Національним банком України ліквідності банків України, затвердженого постановою Правління від 26 вересня 2006 року N 378 (зі змінами)