• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про підсумки діяльності вищих навчальних закладів у 2009 році та основні завдання на 2010 рік

Міністерство освіти і науки України | Рішення від 22.04.2010 № 14/1-41
Реквізити
  • Видавник: Міністерство освіти і науки України
  • Тип: Рішення
  • Дата: 22.04.2010
  • Номер: 14/1-41
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство освіти і науки України
  • Тип: Рішення
  • Дата: 22.04.2010
  • Номер: 14/1-41
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КОЛЕГІЯ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
22.04.2010 N 14/1-41
Про підсумки діяльності вищих навчальних закладів у 2009 році та основні завдання на 2010 рік
Заслухавши та обговоривши доповідь Міністра освіти і науки України Д.В.Табачника на засіданні підсумкової колегії "Про підсумки діяльності вищих навчальних закладів у 2009 році та основні завдання на 2010 рік", а також виступи учасників, колегія
УХВАЛЮЄ:
1. Прийняти за основу подальшої діяльності завдання, визначені у доповіді Міністра Д.В.Табачника.
2. Міністерству освіти Автономної Республіки Крим, управлінням освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій вжити заходів щодо:
організованого проведення вступної кампанії у вищих навчальних закладах регіону, забезпечення відкритості, прозорості, об'єктивності відбору на навчання абітурієнтів, дотримання вищими навчальними закладами вимог нормативно-правових документів з питань вступу тощо;
оптимізації відокремлених структурних підрозділів з урахуванням їх ефективності та якості підготовки кадрів, а також невідкладного інформування міністерства про випадки недобросовісного здійснення ними освітньої діяльності;
забезпечення об'єктивності розгляду пропозицій вищих навчальних закладів з питань запровадження нових напрямів (спеціальностей) з урахуванням потреб ринку праці регіону та підготовки відповідних кадрів у вищих навчальних закладах регіону та суміжних регіонах;
визначення оптимальних потреб регіонів у кваліфікованих кадрах різних напрямів (спеціальностей) та освітньо-кваліфікаційних рівнів з метою забезпечення їх ефективного використання;
посилення співпраці з вищими навчальними закладами і роботодавцями з питань працевлаштування випускників;
налагодження ефективної співпраці з вищими педагогічними навчальними закладами при укладанні тристоронніх угод "вищий навчальний заклад - студент - роботодавець" з метою закріплення молодих педагогів у загальноосвітніх навчальних закладах.
3. Керівникам вищих навчальних закладів, незалежно від підпорядкування та форми власності:
3.1. Забезпечити високий рівень організації вступної кампанії 2010 року, прозорість, демократичність і відкритість роботи приймальних комісій, дотримання вимог нормативно-правових документів щодо організації прийому та зарахування на навчання, зокрема:
- систематично проводити роз'яснювальну роботу щодо правил прийому до вищих навчальних закладів, не допускати випадків недобросовісної інформації щодо прийому документів та зарахування на навчання;
- організувати під час проведення вступної кампанії роботу консультативних телефонів приймальних комісій вищих навчальних закладів та довести до відома абітурієнтів інформацію про функціонування консультативного телефону Міністерства освіти і науки;
- протягом усього періоду вступної кампанії залучати до роботи органи студентського самоврядування та створювати умови для доступу громадських спостерігачів до приймальних комісій вищих навчальних закладів для контролю за їх роботою;
- під час проведення конкурсного відбору й зарахування вчасно оприлюднювати списки осіб, рекомендованих до зарахування за сумою балів, набраних кожним абітурієнтом (рейтингу), шляхом розміщення відповідної інформації на офіційному інтернет-сайті вищого навчального закладу, інформаційних стендах приймальної комісії та подавати необхідні дані до інформаційно-пошукової системи "Конкурс";
- не допускати випадків підготовки молодших спеціалістів у вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації при відсутності структурного закладу I - II рівнів акредитації та бакалаврів у вищих навчальних закладах I - II рівнів акредитації, які є відокремленими структурними підрозділами.
3.2. Забезпечити дотримання законодавчих норм щодо прийому осіб з числа пільгових категорій громадян, зокрема, інвалідів, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
3.3. Забезпечити виконання доведених квот на цільовий прийом сільської молоді, іноземних громадян, зокрема, виконання Указу Президента України від 25.03.94 N 112/94 "Про заходи щодо розвитку економічного співробітництва областей України з суміжними прикордонними областями Російської Федерації".
3.4. Посилити зв'язки вищих навчальних закладів з роботодавцями з питань вдосконалення навчальних планів, формування проектних показників обсягу державного замовлення, організації проведення практик, розподілу студентів, залучення висококваліфікованих практичних працівників до участі в навчальному процесі.
3.5. До 1 жовтня 2010 року проаналізувати ліцензований обсяг за напрямами і спеціальностями різних освітньо-кваліфікаційних рівнів за денною і заочною формами навчання і привести його відповідно до реальних можливостей закладу та потреб регіону.
Взяти до уваги, що керівник вищого навчального закладу несе персональну відповідальність за дотриманням вищим навчальним закладом ліцензійних умов надання освітніх послуг у сфері вищої освіти. Перевищення ліцензованого обсягу за напрямами і спеціальностями може бути підставою для позбавлення вищого навчального закладу ліцензії на провадження освітньої діяльності.
3.6. У двотижневий термін внести пропозиції до проектів Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вищу освіту", Національної рамки кваліфікацій та Концептуальних підходів до формування переліку напрямів і спеціальностей за освітньо-кваліфікаційними рівнями бакалавра і магістра.
3.7. З метою забезпечення якісної підготовки кадрів, уникнення дублювання їх підготовки за окремими напрямами та спеціальностями провести роботу щодо упорядкування мережі відокремлених структурних підрозділів вищих навчальних закладів з урахуванням контингенту студентів, кадрового забезпечення та потреб регіонів у відповідних кадрах і про її результати до 1 вересня 2010 року поінформувати міністерство.
3.8. З метою створення результативних колективів кафедр і факультетів та ефективного використання бюджетних коштів провести роботу щодо укрупнення структурних підрозділів вищих навчальних закладів. Не допускати випадків необґрунтованого перейменування факультетів в інститути як структурні підрозділи.
3.9. Забезпечити суворе дотримання вимог Указів Президента України від 2 грудня 1995 року N 1116 "Про впорядкування відзначення пам'ятних дат і ювілеїв" і від 17 грудня 1999 року N 1583 "Про додаткові заходи щодо впорядкування відзначення пам'ятних дат і ювілеїв" та постанови Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2003 року N 1249 "Про затвердження Порядку підготовки та подання Кабінетові Міністрів України на погодження пропозицій щодо відзначення пам'ятних дат і ювілеїв". Здійснювати відзначення пам'ятних дат і ювілеїв відповідно до постанов Кабінету Міністрів України.
3.10. Вжити заходів щодо розширення програм обмінів викладачами, аспірантами та студентами між університетами України.
3.11. Забезпечити ширше залучення студентів до проведення наукових досліджень та впровадження їх результатів, посилення ролі студентських олімпіад у науковому та професійному зростанні обдарованих студентів.
3.12. Забезпечити розвиток у вищих навчальних закладах студентського самоврядування шляхом створення органів студентського самоврядування на факультетах (відділеннях) вищих навчальних закладів та сприяння їхній роботі.
До 1 червня 2010 року завершити роботу щодо внесення змін до статутів вищих навчальних закладів та затвердження їх в установленому порядку.
3.13. Систематично проводити заходи, спрямовані на патріотичне виховання молоді, забезпечити організоване відзначення 65-ої річниці з Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні.
3.14. Вжити заходів щодо оздоровлення протягом літнього періоду студентської молоді, звернувши особливу увагу на оздоровлення студентів з обмеженими фізичними можливостями, студентів-сиріт, студентів з багатодітних сімей.
3.15. Забезпечити дотримання державного стандарту щодо кількості занять з фізичного виховання, посилити роботу щодо проведення спортивно-масових заходів зі студентами у позанавчальний час та у гуртожитках шляхом активізації спортивно-клубної роботи.
3.16. До 15 вересня 2010 року розробити та затвердити на вченій раді План розвитку вищого навчального закладу на період до 2020 року з урахуванням перспектив регіонального ринку праці.
4. Департаменту вищої освіти (Болюбаш Я.Я.):
4.1. До 1 серпня 2010 року розробити проект Умов прийому до вищих навчальних закладів на 2011 рік, передбачивши, зокрема, запровадження формування підсумкового бала абітурієнта з трьох рівноцінних складових:
- результатів зовнішнього незалежного оцінювання (до 600 балів);
- середнього бала шкільного атестату (перерахованого за відповідною 200-бальною шкалою);
- оцінки вищого навчального закладу, для отримання якої не обов'язково проходити додаткове вступне випробування.
4.2. Провести у другій декаді червня 2010 року одноденні регіональні наради-семінари проректорів (заступників директорів) та відповідальних секретарів приймальних комісій вищих навчальних закладів I - IV рівнів акредитації з питань організації вступної кампанії у 2010 році (за окремим графіком).
4.3. У місячний строк доопрацювати з урахуванням пропозицій вищих навчальних закладів проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вищу освіту".
4.4. З метою удосконалення механізмів професійної орієнтації учнівської молоді, встановлення правових, організаційних та інших засад функціонування підготовчих відділень у системі вищої освіти, забезпечення реалізації потреб осіб, які бажають здобути вищу освіту, і держави у відповідних кадрах до 1 вересня 2010 року розробити проект Положення про підготовче відділення вищого навчального закладу III - IV рівнів акредитації.
4.5. До 1 серпня 2010 року розробити нову редакцію Положення про обрання та прийняття на роботу науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації.
4.6. До 1 жовтня 2010 року розробити і запровадити електронний штатний формуляр вищого навчального закладу та здійснювати систематичний аналіз стану забезпечення вищих навчальних закладів педагогічними і науково-педагогічними кадрами.
4.7. Систематично аналізувати річні звіти керівників вищих навчальних закладів, підпорядкованих МОН, про виконання умов контракту та матеріали перевірок діяльності закладів і після розгляду на кадровій комісії вносити пропозиції Міністру щодо доцільності перебування на посадах керівників, які допустили порушення вимог нормативно-правових актів, фінансової та виконавчої дисципліни.
4.8. Спільно з департаментом загальної середньої та дошкільної освіти (Єресько О.В.):
- до 1 липня 2010 року вивчити питання щодо створення при національних вищих навчальних закладів України спеціалізованих ліцеїв;
- з метою поліпшення якості шкільної освіти вивчити питання щодо створення і запровадження у класичних і педагогічних університетах курсів підвищення кваліфікації вчителів-предметників.
4.9. Спільно з департаментом науково-технологічного розвитку (Свіженко В.О.) вивчити питання та до 1 вересня 2010 року підготувати пропозиції щодо запровадження державної підтримки стажування аспірантів і молодих вчених у провідних зарубіжних університетах і наукових центрах.
4.10. Спільно з Національною академією педагогічних наук (Кремень В.Г. за згодою) та Інститутом інноваційних технологій і змісту освіти (Удод О.А.):
- у двотижневий строк спільно з Міністерством праці та соціальної політики України підготувати проект Урядового рішення про створення міжвідомчої робочої групи з доопрацювання проекту Національної рамки кваліфікацій та розроблення проектів нормативних актів щодо її запровадження;
- у місячний строк доопрацювати з урахуванням пропозицій вищих навчальних закладів проект Концептуальних підходів до формування переліку напрямів і спеціальностей за освітньо-кваліфікаційними рівнями бакалавра і магістра;
- до 1 червня 2010 року розробити і затвердити в установленому порядку новий Перелік профілів за напрямом підготовки "Професійна освіта".
4.11. Спільно з Державним підприємством "Державний центр прикладних інформаційних технологій" (Іванисенко А.В.):
- до 15 травня 2010 року розробити Порядок замовлення, видачі та обліку додатка до диплома про вищу освіту європейського зразка та його опис, а також рекомендації щодо його заповнення;
- провести у першій декаді червня 2010 року регіональні наради проректорів (заступників директорів) з навчальної роботи вищих навчальних закладів з питань запровадження додатка до диплома європейського зразка.
5. Відділу акредитаційної та ліцензійної експертизи освітньої діяльності:
5.1. Провести організаційну роботу щодо забезпечення розгляду ліцензійних та акредитаційних справ до 1 липня 2010 року.
5.2. З метою забезпечення об'єктивності, відкритості та ефективності освітньої діяльності розробити нові нормативно-правові документи процедур ліцензування й акредитації відповідно до сучасних вимог та європейського досвіду.
6. Інституту інноваційних технологій і змісту освіти (Удод О.А.):
6.1. До 1 липня 2010 року переглянути і підготувати нову редакцію галузевої програми "Підручник вищої школи" та пропозиції щодо залучення видавництв до видання підручників і навчально-методичної літератури для студентів вищих навчальних закладів.
6.2. До 1 листопада 2010 року розробити проект типового переліку навчально-лабораторного обладнання для вищих навчальних закладів.
6.3. Спільно з Міністерством охорони здоров'я вивчити питання щодо підготовки кадрів у галузі юридичної медицини шляхом запровадження спеціалізації "Медичне право" за напрямом (спеціальністю) "Право".
7. Департаменту науково-технологічного розвитку (Свіженко В.О.):
7.1. Забезпечити виконання завдань та заходів, передбачених на 2010 рік Державною цільовою науково-технічною та соціальною програмою "Наука в університетах" на 2008 - 2012 роки;
7.2. До 1 вересня 2010 року запровадити систему вдосконаленого механізму фінансування провідних університетів при конкурсному відборі проектів з фундаментальних досліджень на 2011 рік.
7.3. Вивчити питання щодо надання дозволів бібліотекам вищих навчальних закладів закуповувати науково-навчальну літературу без дотримання тендерних процедур та іноземних наукових видань, устаткування та наукового обладнання та до 1 вересня 2010 року підготувати проект відповідного рішення.
7.4. Вивчити питання щодо реалізації ринкових механізмів підтримки університетів з боку бізнесу і промисловості, за якими вони б звільнялися від оподаткування тієї частини свого прибутку, яка спрямовується на наукові дослідження в університетах та до 1 вересня 2010 року підготувати пропозиції.
8. Департаменту міжнародного співробітництва та європейської інтеграції (Сухолиткий О.С.)
8.1. Посилити співпрацю університетів України з університетами країн Європейського Союзу та Російської Федерації шляхом проведення спільних наукових досліджень, обміну студентами та реалізації міжнародних проектів.
8.2. Проводити систематичний моніторинг попиту іноземних громадян на освітні послуги, які надають вищі навчальні заклади України.
8.3. Аналізувати результативність участі керівників вищих навчальних закладів у міжнародних проектах.
9. Департаменту економіки та фінансування (Даниленко С.В.):
9.1. Підготувати пропозиції щодо запровадження виплати одноразової адресної допомоги випускникам вищих навчальних закладів, які здобули освіту за напрямами і спеціальностями педагогічного профілю та уклали на строк не менш як три роки договір про роботу у дошкільних та позашкільних навчальних закладах.
9.2. Спільно з департаментом науково-технологічного розвитку (Свіженко В.О.):
- забезпечити збереження базового фінансування наукових досліджень в університетах на рівні 2009 року з урахуванням індексації на інфляцію;
- з метою реалізації цілісної моделі підготовки магістрів та наукових кадрів вищої кваліфікації за схемою "освіта - наука - інновації" передбачити у бюджеті МОН фінансування наукових досліджень за кодами 1020 (фундаментальні дослідження) та 1040 (прикладні дослідження).
10. Державній інспекції навчальних закладів (Бурлаков О.М.):
10.1. Забезпечити контроль за проведенням вступної кампанії 2010 року у вищих навчальних закладах (за окремим графіком).
10.2. Посилити контроль за дотриманням законодавства щодо надання вищими навчальними закладами платних послуг, надходжень, обліку та використання спонсорських, благодійних внесків з метою унеможливлення проявів хабарництва та посадових зловживань.
11. Контроль за виконанням рішення колегії покласти на першого заступника Міністра Жебровського Б.М. та заступника Міністра Суліму Є.М.
Голова колегії,
Міністр

Д.В.Табачник