МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
25.11.2010 № 1458
Про затвердження Методичних рекомендацій щодо підготовки проектів порядків використання коштів державного бюджету
Відповідно до
статей 20 та
42 Бюджетного кодексу України НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методичні рекомендації щодо підготовки проектів порядків використання коштів державного бюджету (далі - Методичні рекомендації), що додаються.
2. Рекомендувати головним розпорядникам коштів державного бюджету керуватись Методичними рекомендаціями при складанні проектів порядків використання коштів державного бюджету.
3. Департаменту реформування бюджетної системи (Футоранська Ю.М.) забезпечити доведення цього наказу до головних розпорядників коштів державного бюджету.
4. Визнати такими, що втратили чинність, накази Міністерства фінансів України:
від 26.01.2008 № 57 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо підготовки проектів порядків використання бюджетних коштів та погодження їх з Міністерством фінансів України";
від 07.08.2008 № 1034 "Про внесення змін до пункту 2 Методичних рекомендацій щодо підготовки проектів порядків використання бюджетних коштів та погодження їх з Міністерством фінансів України";
від 29.12.2008 № 1551 "Про внесення змін до Методичних рекомендацій щодо підготовки проектів порядків використання бюджетних коштів та погодження їх з Міністерством фінансів України";
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Мярковського А.І.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
фінансів України
25.11.2010 № 1458
(у редакції наказу
Міністерства фінансів України
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо підготовки проєктів порядків використання коштів державного бюджету
1. Ці Методичні рекомендації застосовуються головними розпорядниками коштів державного бюджету (далі - головні розпорядники) під час підготовки проєктів порядків використання коштів державного бюджету (далі - проєкти порядків).
3. Проєкти порядків розробляються відповідно до вимог частини сьомої
статті 20 Бюджетного кодексу України та з урахуванням цих Методичних рекомендацій.
Кожен проєкт порядку має назву, в якій викладається його короткий зміст.
У назві проєкту порядку не зазначається термін його дії.
Положення проєкту порядку викладаються у логічній послідовності, з метою забезпечення доступності його розгляду, правильності розуміння та застосування.
4. Проєкти порядків рекомендується складати за умовною структурою, що включає такі частини:
( Абзац перший пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів
№ 743 від 29.12.2023 )
загальні положення;
цілі та напрями використання бюджетних коштів;
вимоги до використання бюджетних коштів;
бухгалтерський облік, фінансову та бюджетну звітність, контроль за використанням бюджетних коштів.
5. У загальних положеннях зазначаються:
1) найменування бюджетної програми;
2) головний розпорядник, відповідальний виконавець бюджетної програми; у разі потреби - розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня, підстави та/або критерії залучення одержувачів бюджетних коштів (далі - одержувач) до виконання бюджетної програми та/або одержувач; за бюджетними програмами, які передбачають надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, - головний розпорядник.
( Підпункт 2 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів
№ 50 від 20.01.2026 )
6. У частині, що стосується цілей та напрямів використання бюджетних коштів, під час їх визначення:
використовується інформація, зазначена у бюджетному запиті головного розпорядника, плані діяльності головного розпорядника на середньостроковий період;
забезпечується їх узгодження з цілями державної політики у відповідній сфері діяльності, формування та/або реалізацію якої забезпечує головний розпорядник, на досягнення яких спрямовано бюджетну програму.
Окремим напрямом використання бюджетних коштів визначається погашення заборгованості за бюджетними зобов'язаннями минулих років, узятими на облік органами Казначейства (у тому числі такими, що зняті з обліку органами Казначейства в кінці відповідного бюджетного періоду), у разі, якщо строк виконання напряму, за яким утворилася така заборгованість, закінчився в минулому бюджетному періоді.
Напрями використання бюджетних коштів, що визначаються у порядку використання бюджетних коштів, мають узгоджуватися з іншими характеристиками бюджетної програми.
У напрямах використання бюджетних коштів за бюджетними програмами, у межах яких здійснюється підготовка та реалізація публічних інвестиційних проєктів та/або програм(и) публічних інвестицій, зазначаються назви відповідних публічних інвестиційних проєктів або зазначається положення щодо спрямування бюджетних коштів на реалізацію публічних інвестиційних проєктів, які у встановленому порядку включені до відповідного галузевого (секторального) проектного портфеля держави та відповідають напрямам (критеріям) програм(и) публічних інвестицій із зазначенням назв(и) таких(ої) програм(и).
У разі визначення у проєкті порядку напрямом використання бюджетних коштів поповнення статутного капіталу суб’єкта господарювання державного сектору економіки, який не визначається у цьому проєкті порядку одержувачем бюджетних коштів, напрями використання коштів такого статутного капіталу у проєкті порядку не визначаються.
( Методичні рекомендації доповнено новим пунктом 6 згідно з Наказом Міністерства фінансів
№ 743 від 29.12.2023 )
7. У частині, що стосується вимог до використання бюджетних коштів, зазначаються:
1) завдання або заходи головного розпорядника, розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня, одержувачів, що забезпечують виконання бюджетної програми, з визначенням порядку звітування про її виконання (у тому числі щодо результативних показників) та заходів впливу у разі її невиконання.
Завдання або заходи мають узгоджуватися із завданнями бюджетної програми, цілями державної політики у відповідній сфері діяльності, формування та/або реалізацію якої забезпечує головний розпорядник, на досягнення яких спрямовано реалізацію бюджетної програми;
( Абзац другий підпункту 1 пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів
№ 743 від 29.12.2023 )
2) у разі потреби порядок, терміни та підстави, а також критерії розподілу (перерозподілу) видатків між адміністративно-територіальними одиницями у розрізі розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів з урахуванням вимог відповідних нормативно-правових актів;
3) вимоги до публічних інвестиційних проєктів, які реалізуються в рамках програм публічних інвестицій, а також критерії та умови визначення виконавців таких проєктів.
У проєкті порядку рекомендується визначати вимоги щодо:
включення до програми публічних інвестицій таких публічних інвестиційних проєктів, які внесені до єдиної інформаційної системи управління публічними інвестиційними проєктами;
процедури відбору таких публічних інвестиційних проєктів, яка включає етапи оголошення відбору, подання заявок, перевірки відповідності програмі публічних інвестицій (оцінка допустимості/критеріїв та вимог), пріоритезації;
процедури формування переліку пріоритетності таких публічних інвестиційних проєктів для фінансування (на підставі результатів пріоритезації та наявного фінансового ресурсу з дотриманням принципу послідовності);
4) критерії та умови відбору суб'єктів господарювання, яким надається державна підтримка з бюджету, а також визначення обсягу такої підтримки; умови та критерії конкурсного відбору позичальників, яким надаються кредити з бюджету; умови надання кредитів з бюджету та їх повернення; включаючи положення щодо здійснення контролю за їх поверненням.
До таких критеріїв та умов відбору суб'єктів господарювання та позичальників рекомендується відносити:
( Абзац сьомий пункту із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів
№ 18 від 21.01.2020 )
показники виробничої діяльності та платоспроможності;
дані про відсутність заборгованості із виплати заробітної плати, зі сплати податків і зборів та інших платежів до бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування;
наявність відповідного кадрового, науково-технічного, виробничого потенціалу для реалізації заходів бюджетної програми тощо.
Інші критерії та умови відбору суб'єктів господарювання рекомендується визначати виходячи з особливостей відповідної галузі;
( Абзац одинадцятий пункту із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів
№ 18 від 21.01.2020 )
5) положення щодо необхідності перерахування коштів за бюджетними програмами, які передбачають надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам.
У проєкті порядку зазначаються особливості виконання такої бюджетної програми;
6) шляхи погашення бюджетної заборгованості у разі її наявності.
У разі наявності кредиторської заборгованості за бюджетними зобов'язаннями минулих років у проєктах порядків слід передбачати положення щодо її погашення у поточному бюджетному періоді;
7) у разі потреби - положення щодо здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, умови і терміни поставки та проведення розрахунків.
Закупівля товарів, робіт і послуг за рахунок коштів державного бюджету здійснюється відповідно до вимог законодавства у сфері публічних закупівель.
У разі необхідності можуть визначатися особливості здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти, у тому числі з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 04 грудня 2019 року
№ 1070 "Деякі питання здійснення розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти".
У разі відсутності необхідності визначати такі особливості зазначаються положення про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти, в установленому бюджетним законодавством порядку;
( Підпункт 7 пункту 7 доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства фінансів
№ 743 від 29.12.2023 )
8) інші положення щодо особливостей бюджетної програми, зокрема:
для бюджетних програм, пов'язаних із будівництвом (реконструкцією, капітальним ремонтом) виробничих та/або невиробничих об'єктів, у тому числі житла, - положення щодо визначення пріоритетного спрямування коштів на об'єкти з високим ступенем будівельної готовності, у тому числі за чергами та/або на виробничі об'єкти, які забезпечуватимуть більш високий рівень приросту виробництва продукції.
Положення щодо використання коштів державного бюджету на об'єкти капітального будівництва (реконструкцію, капітальний ремонт) визначаються з урахуванням вимог
Порядку державного фінансування капітального будівництва (постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1764),
Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів та
Порядку внесення плати за видачу сертифіката, який видається у разі прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, та її розміру (постанова Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 461),
Порядку затвердження титулів об'єктів, будівництво яких здійснюється із залученням бюджетних коштів, коштів державних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії (постанова Кабінету Міністрів України від 08 вересня 1997 року № 995),
Порядку затвердження проєктів будівництва і проведення їх експертизи (постанова Кабінету Міністрів України від 11 травня 2011 року № 560),
Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві (постанова Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2005 року № 668),
Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт (постанова Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 466),
Переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об’єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію (постанова Кабінету Міністрів України від 07 червня 2017 року № 406), а також положень інших нормативно-правових актів, що регламентують питання будівництва (реконструкції, капітального ремонту) у відповідній галузі за рахунок коштів державного бюджету;
для бюджетних програм, які передбачають здійснення оборонних закупівель, - у разі потреби вимоги щодо необхідності укладання державних контрактів (договорів) та їх виконання, перерахування коштів на підставі укладених державних контрактів (договорів) у межах бюджетних асигнувань, виділених на здійснення оборонних закупівель;
( Абзац четвертий підпункту 8 пункту 7 в редакції Наказу Міністерства фінансів
№ 743 від 29.12.2023 )
для бюджетних програм, які передбачають здешевлення банківських кредитів, - положення щодо умов та критеріїв конкурсного відбору суб'єктів господарювання та проєктів (програм), умови компенсації з державного бюджету відсоткової ставки за кредитом;
для бюджетних програм, за якими надається державна підтримка суб'єктам господарювання, - механізм залежності обсягів такої підтримки від показників діяльності підприємств (обсягів виробництва товарів, робіт, послуг, доходів цих суб'єктів господарювання за відповідними видами діяльності тощо), а також у разі встановлення фактів незаконного одержання та/або нецільового використання коштів державної підтримки - положення щодо повернення таких коштів;
( Абзац шостий підпункту 8 пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів
№ 743 від 29.12.2023 )
для бюджетних програм, в рамках яких передбачається підготовка та реалізація публічних інвестиційних проєктів, програм публічних інвестицій та інших проєктів, що підтримуються іноземними державами, іноземними фінансовими установами, міжнародними фінансовими організаціями після схвалення таких проєктів та програм в установленому порядку, - положення щодо проведення видатків або надання кредитів з бюджету за рахунок фінансових ресурсів, які отримані як надходження в рамках програм допомоги і грантів урядів іноземних держав, міжнародних організацій, донорських установ або як кредити (позики), що залучаються від іноземних держав, іноземних фінансових установ і міжнародних фінансових організацій;
для бюджетних програм, які передбачають придбання нерухомого та/або рухомого майна на умовах лізингу, - предмет лізингу та вимоги щодо необхідності укладання договору лізингу із дотриманням вимог
Закону України "Про фінансовий лізинг" та іншого законодавства з цього питання;
для бюджетних програм, у рамках яких передбачається спрямування коштів на небюджетні рахунки, відкриті в органах Казначейства, - положення щодо подання до органів Казначейства підтвердних документів для здійснення платежів із таких рахунків;
( Підпункт 8 пункту 7 доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства фінансів
№ 743 від 29.12.2023 )
для бюджетних програм, у рамках яких передбачається надання фінансової підтримки/компенсації суб’єктам господарювання, підтримки/допомоги/компенсації громадянам, - положення щодо повернення невикористаних та/або використаних не за цільовим призначенням коштів такої підтримки, допомоги, компенсації на рахунок головного розпорядника, відкритий у Казначействі, з подальшим використанням таких коштів на покриття відповідних витрат у поточному бюджетному періоді або перерахування до державного бюджету в установленому законодавством порядку.
( Підпункт 8 пункту 7 доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства фінансів
№ 50 від 20.01.2026 )
8. У частині, що стосується бухгалтерського обліку, фінансової та бюджетної звітності, контролю за використанням бюджетних коштів зазначаються вимоги щодо:
1) особливостей відображення у бухгалтерському обліку отриманих (створених) оборотних і необоротних активів бюджетними установами та одержувачами, у тому числі отриманих (створених) в результаті проведення централізованих заходів;
( Підпункт 1 пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів
№ 743 від 29.12.2023 )
2) особливостей відкриття та закриття рахунків в органах Казначейства, реєстрації, обліку бюджетних зобов'язань в органах Казначейства та здійснення операцій, пов'язаних із використанням бюджетних коштів;
3) особливостей складання і подання фінансової та бюджетної звітності про використання бюджетних коштів;
4) подання головному розпоряднику розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня, одержувачами інформації про виконання завдань і заходів, досягнуті результати та відповідної інформації про використання бюджетних коштів за формою, встановленою головним розпорядником;
( Підпункт 4 пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів
№ 743 від 29.12.2023 )
5) внесення виконавцями публічних інвестиційних проєктів (в тому числі таких, які реалізуються в межах програм публічних інвестицій) щомісячно до єдиної інформаційної системи управління публічними інвестиційними проєктами звітів щодо прогресу реалізації проєкту, включаючи фізичні і фінансові показники виконання, та фотозвітів, здійснення інших заходів відповідно до
Порядку реалізації публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій на державному, регіональному та місцевому рівні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2025 року № 527 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2025 року № 1049);
( Пункт 8 доповнено новим підпунктом 5 згідно з Наказом Міністерства фінансів
№ 50 від 20.01.2026 )
6) здійснення учасниками бюджетного процесу заходів з моніторингу, аналізу та контролю за цільовим та ефективним використанням бюджетних коштів; застосування визначених бюджетним законодавством заходів впливу за порушення бюджетного законодавства у разі їх вчинення.
( Підпункт пункту 8 доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства фінансів
№ 743 від 29.12.2023 )
У разі відсутності необхідності визначати особливості відображення у бухгалтерському обліку отриманих (створених) оборотних і необоротних активів, відкриття та закриття рахунків, реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань в органах Казначейства, здійснення операцій, пов'язаних із використанням бюджетних коштів, складання та подання фінансової і бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контролю за їх цільовим та ефективним витрачанням зазначаються положення щодо їх здійснення в установленому законодавством порядку.
9. Проєкти порядків подаються головними розпорядниками до Міністерства фінансів України та інших заінтересованих органів для погодження в установленому порядку.
10. Проєкти порядків перевіряються заінтересованими органами на відповідність такому:
( Абзац перший пункту із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів
№ 18 від 21.01.2020 )
чіткість, лаконічність змісту, однозначність трактування положень;
максимальна ефективність та результативність використання бюджетних коштів;
рівність доступу суб'єктів господарювання до фінансових ресурсів;
добросовісність конкуренції серед учасників;
відкритість та прозорість на етапах виконання бюджетної програми;
колегіальність, об'єктивність та неупередженість у прийнятті рішень;
запобігання проявам корупції.
З метою уникнення дублювання положень порядків використання коштів державного бюджету з нормами законодавства у проєктах порядків рекомендується застосовувати бланкетні (відсилочні) норми.
( Пункт 10 доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства фінансів
№ 50 від 20.01.2026 )
11. Структурні підрозділи Міністерства фінансів України відповідно до переліку закріплених за ними бюджетних програм щотижнево здійснюють моніторинг інформації головних розпорядників і надають Департаменту державного бюджету Міністерства фінансів України інформацію щодо:
порядків використання коштів державного бюджету, затверджених постановами Кабінету Міністрів України;
порядків використання коштів державного бюджету, затверджених наказами головних розпорядників;
поданих до Кабінету Міністрів України проєктів порядків;
погоджених Міністерством фінансів України без зауважень проєктів порядків;
погоджених Міністерством фінансів України із зауваженнями проєктів порядків;
направлених Міністерством фінансів України до головних розпорядників зауважень щодо проєктів порядків;
вилучених з переліку бюджетних програм, здійснення заходів за якими потребує нормативно-правового визначення механізму використання бюджетних коштів.
Департамент державного бюджету Міністерства фінансів України щотижнево узагальнює інформацію щодо розробки та прийняття порядків використання коштів державного бюджету, надану відповідними структурними підрозділами Міністерства фінансів України.
На підставі зазначеної інформації Міністерство фінансів України доповідає Кабінету Міністрів України і повідомляє Комітет Верховної Ради України з питань бюджету про стан розробки та прийняття порядків використання бюджетних коштів.
За порушення головними розпорядниками вимог
Бюджетного кодексу України щодо розроблення і забезпечення затвердження порядків використання бюджетних коштів (включаючи порядки та умови надання субвенцій) можуть застосовуватися заходи впливу відповідно до вимог Бюджетного кодексу України, а посадові особи, з вини яких допущено такі порушення, несуть відповідальність згідно із законом.
Заступник директора Департаменту реформування бюджетної системи - начальник відділу | І.М. Буграк |