• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо порушень чинного законодавства при проведенні розрахунків субєктами господарської діяльності України за експортно-імпортними операціями з нерезидентами

Національний банк України  | Лист від 11.03.1996 № 13-112/383-1265 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 11.03.1996
  • Номер: 13-112/383-1265
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 11.03.1996
  • Номер: 13-112/383-1265
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент валютного регулювання
Л И С Т
N 13-112/383-1265 від 11.03.96
м.Київ
Кримському республіканському,
обласним та по м.Києву управлінням
Національного банку України
ОПЕРУ
Центру міждержавних розрахунків
Асоціації українських банків
Комерційним банкам України
( Лист втратив актуальність на підставі Листа Національного банку N 40-0006/16290 від 22.03.2018 )
Щодо порушень чинного законодавства при проведенні розрахунків суб'єктами господарської діяльності України за експортно-імпортними операціями з нерезидентами
У зв'язку з встановленими окремими фактами порушень чинного законодавства України при проведенні розрахунків суб'єктів господарської діяльності України за експортно-імпортними операціями з нерезидентами Національний банк України інформує про наступне.
Національним банком України у 1993-1995 роках укладені угоди з центральними банками країн СНД та Балтії про організацію міжбанківських розрахунків. Зазначені угоди поряд з питаннями, що стосуються функцій центральних банків держав, регламентують і порядок здійснення розрахунків між суб'єктами господарської діяльності.
Зазначеними угодами обумовлено, що всі розрахунки суб'єктів господарської діяльності здійснюються через кореспондентські рахунки уповноважених банків України в іноземних банках. Валюта платежу визначається за домовленістю між партнерами та фіксується у контракті.
Розрахунки можуть проводитись у вільно конвертованих валютах або для держав СНД та Балтії, за виключенням Естонії, у їх національних валютах. Звертаємо увагу на те, що згідно із спільним Інструктивним листом Кабінету Міністрів України та Національного банку України від 26 квітня 1993 року за N 19029/730 розрахунки з резидентами Естонії не можуть здійснюватись у карбованцях.
Враховуючи наведене, кореспондентські рахунки "Лоро" в українських карбованцях, що мають уповноважені банки України з банками Естонії, і які в даний час не можуть функціонувати, повинні бути закриті.
Наголошуємо на тому, що згідно із зазначеним вище Інструктивним листом через кореспондентські рахунки типу "Лоро", відкриті комерційними банками країн СНД та Балтії в уповноважених банках України, можуть здійснюватись лише розрахунки між резидентами та нерезидентами (юридичними особами) в межах торговельного обороту, якщо як засіб платежу у контрактах передбачені українські карбованці. При цьому комерційні банки зобов'язані здійснювати контроль за розрахунками клієнтів банку за експортно-імпортними операціями, які здійснюються через зазначені рахунки, шляхом проведення суцільної перевірки наявності відповідних контрактів та товарно-супровідних документів, що підтверджують момент фактичного перетину митного кордону України.
При цьому нагадуємо, що операції за рахунками типу "Лоро" здійснюються в межах залишків коштів на початок робочого дня на відповідному рахунку.
Кошти, що рахуються на кореспондентських рахунках "Лоро" не можуть бути використані нерезидентами України для конверсійних операцій на внутрішньому валютному ринку України.
Необхідно враховувати і те, що міжурядовою та міжбанківською угодою про організацію розрахунків між Україною та Таджикистаном, укладеною 20 квітня 1993 року, передбачено проведення розрахунків і платежів між фізичними та юридичними особами України та Таджикистана за контрактами на поставку товарів і надання послуг, за взаємною домовленістю партнерів за контрактом, в російських рублях. Крім цього, з боку Таджикської сторони розрахунки здійснюються тільки через кореспондентські рахунки Національного банку Таджикистана, з боку Української сторони - через кореспондентські рахунки уповноважених банків, які встановлюють кореспондентські відносини з Національним банком Таджикистана.
Звертаємо увагу на те, що розрахунки за міжурядовими угодами проводяться через кореспондентські рахунки тих комерційних банків України, які Уряд України уповноважив здійснювати зазначені розрахунки.
Згідно з положеннями укладених угод з Центробанком Росії та Нацбанком Таджикистану порядок використання коштів з кореспондентських рахунків комерційних банків ("Лоро" та "Ностро") на прямі та портфельні інвестиції, в оплату нерухомості і прав на нерухомість, а також для придбання вільно конвертованих валют може визначатись окремими угодами між центральними банками держав. Такі угоди на сьогоднішній день не укладені.
Одночасно майже в усіх міжбанківських угодах обумовлена гарантія центральних банків держав, що кошти уповноважених банків однієї держави, що рахуються на кореспондентських рахунках уповноважених банків іншої держави, не можуть бути списані, або операції за цими рахунками припинені без згоди банка - власника рахунку, якщо інше не передбачено в угоді про кореспондентські відносини (за винятком виконання рішень міжнародного арбітражного суду).
Центральні банки держав не несуть відповідальності за врегулювання боргових зобов'язань, що виникають між комерційними банками, і не гарантують збалансованості розрахунків за операціями, що ними здійснюються.
Перший заступник
Голови Правління

В.О.Бондар