• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Інструктивний лист щодо порядку розрахунків з країнами зони функціонування рубля

Національний банк України , Кабінет Міністрів України  | Інструкція, Лист від 26.04.1993 № 10046 | Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
26.04.93 N 10046
N 19029/730
( Інструктивний лист втратив чинність на підставі Постанови КМ N 744 від 25.07.2012 )
Інструктивний лист щодо порядку розрахунків з країнами зони функціонування рубля
( Додатково див. Роз'яснення Нацбанку N 264 від 16.06.95 документ Нацбанку N 13-112/1277 від 19.08.96 ) ( Із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 225 від 08.07.97 ) ( Додатково див. Лист Нацбанку N 13-110/655-2651 від 14.04.98 )
В зв'язку з численними запитами Кабінет Міністрів України та Національний банк України роз'яснюють порядок здійснення розрахунків в межах торговельного обороту українських юридичних осіб з юридичними особами-резидентами країн функціонування рубля - тобто країнами-суб'єктами колишнього СРСР за виключенням Естонії.*
1. Положення першого абзацу статті 7 Декрету Кабінета Міністрів від 19 лютого 1993 р. N 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" щодо використання у розрахунках між резидентами і нерезидентами іноземної валюти не розповсюджується на розрахунки з резидентами країн зони функціонування рубля, які можуть здійснюватися і в українських карбованцях, якщо це передбачено контрактами.
Такий порядок обумовлюється необхідністю збереження режиму конвертованності українського карбованця щодо рубля, передбаченого статтею 8 Указу Президента України від 7 листопада 1992 р. "Про реформу грошової системи України". Крім того, здійснення розрахунків з юридичними особами країн зони функціонування рубля в українських карбованцях передбачена міждержавними і міжбанківськими угодами, умови яких підтверджуються статтею 7 вищезгаданого Указу Президента.
У той же час забороняється здійснення юридичними особами - резидентами проведення платежів в українських карбованцях безпосередньо на адресу інших резидентів за продукцію, в тому числі і шляхом передачі права вимоги боргу, яке закуплене у них нерезидентами (незалежно від наявності угод чи фінансових зобов'язань, які можуть існувати між нерезидентом та українським резидентом, який намагається здійснити подібні платежі). Комерційні банки зобов'язуються здійснювати контроль за додержанням цих вимог (в тому числі шляхом перевірок товарно-транспортних документів, указаних в платіжних дорученнях), а установи Національного банку України в порядку банківського нагляду - перевірити виконання цих функцій комерційними банками.
( Пункт 2 втратив чинність на підставі Постанови Нацбанку N 225 від 08.07.97 )
2. Положення статті 1 Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 р. N 17-93 "Про порядок здійснення розрахунків у іноземній валюті", щодо обов'язкового порядку перерахування виручки резидентів у іноземній валюті з-за кордону не пізніше 90 днів з моменту перетину митного кордону України продукцією, що експортується, не відміняє вимог Постанови Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 3 грудня 1992 р. "Про нормалізацію розрахунків з суб'єктами господарської діяльності країн, що використовують рубль, як засіб платежу, згідно яких постачальники продукції зобов'язані здійснювати розрахунки з застосуванням попередньої оплати.
Вимога попередньої оплати по відношенню до резидента країн зони функціонування рубля не суперечить загальній вимозі Декрету, оскільки при попередній оплаті валютна виручка, за визначенням, повертається не тільки не пізніше 90 днів, а ще до перетину митного кордону продукцією, що експортується. Крім того, як положення Декрету, так і вимоги Постанови, допускають використання акредитивної форми розрахунків.
-----------------
* В подальшому віднесення окремих країн до зони функціонування рубля буде здійснюватися Національним банком України.
Прем'єр-Міністр
України
Голова Правління
Національного банку України

Л.Кучма

В.Ющенко