ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Н А К А З
28.12.2009 N 1254 |
( Наказ скасовано на підставі Розпорядження КМ N 32-р від 19.01.2011 )
Про внесення змін до Узагальнюючого податкового роз'яснення щодо оподаткування товарів і транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України
З метою забезпечення однозначного тлумачення окремих положень законодавства з питань оподаткування, керуючись підпунктом 4.4.2 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", та відповідно до наказу Державної митної служби України від 26.07.2005 N 703 "Про затвердження порядку надання митними органами роз'яснень окремих положень законодавства",
НАКАЗУЮ:
1. Викласти Узагальнююче податкове роз'яснення щодо оподаткування товарів і транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України, затверджене наказом Державної митної служби України від 24.07.2008 N 811, у редакції, що додається.
2. Начальникам митних органів інформувати про вимоги цього наказу платників податків (громадян і заінтересовані організації), у тому числі шляхом висвітлення його в місцевих засобах масової інформації та на наочних інформаційних стендах у місцях розташування відповідних підрозділів митниці й у пунктах пропуску через державний кордон України.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Державної митної служби України Піковського І.О.
Голова Державної митної служби України ПОГОДЖЕНО: Перший заступник Міністра фінансів України | А.В.Макаренко І.Уманський |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державної митної
служби України
24.07.2008 N 811
( v0811342-08 )
(у редакції наказу Державної
митної служби України
від 28 грудня 2009 р. N 1254)
УЗАГАЛЬНЮЮЧЕ ПОДАТКОВЕ РОЗ'ЯСНЕННЯ
щодо оподаткування товарів і транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України
I. Загальні положення
Законом України "Про систему оподаткування" встановлено, що ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватись і змінюватись іншими законами України, крім законів про оподаткування. Під податком і збором (обов'язковим платежем до бюджетів та державних цільових фондів) слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками в порядку та на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про податок на додану вартість", статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України "Про акцизний збір", статті 4 Закону України "Про Єдиний митний тариф", увезення товарів на митну територію України є об'єктом оподаткування цими податками.
Таким чином, за загальним правилом, установленим зазначеними вище законодавчими актами, увезення товарів на митну територію України є операцією, що підлягає оподаткуванню митом, податком на додану вартість та акцизним збором (при ввезенні підакцизних товарів).
Умови, за яких операції, що є об'єктами оподаткування, оподаткуванню не підлягають (звільняються від оподаткування), є винятком із законодавчо встановленого загального правила оподаткування. Виконання таких умов є підставою для надання податкових пільг.
У той самий час Законом України "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України" (далі - Закон) визначаються явні випадки й умови ввезення громадянами товарів на митну територію України, за яких вони звільняються від сплати податків.
Разом з цим Законом України від 04.06.2009 N 1451 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування послуг з міжнародних перевезень пасажирів, багажу та вантажів, міжнародних відправлень, міжнародного лізингу та міжнародного ремонту товарів" внесено зміни, зокрема, до Митного кодексу України, Закону України "Про податок на додану вартість" в частині порядку оподаткування міжнародних експрес-відправлень.
Так, пунктом 43 статті 1 Митного кодексу України встановлено, що для цілей оподаткування митом міжнародне експрес-відправлення прирівнюється до міжнародного поштового відправлення. Крім того, пунктом 1.23 статті 1 Закону України "Про податок на додану вартість" передбачена норма, яка прирівнює митний та податковий режими щодо міжнародного експрес-відправлення до митного та податкового режимів міжнародного поштового відправлення.
Ураховуючи вищевикладене, оподаткування операцій з увезення (пересилання) громадянами товарів і транспортних засобів на митну територію України здійснювати з урахуванням наступного.
II. Порядок оподаткування товарів, що ввозяться громадянами в супроводжуваному (несупроводжуваному) багажі чи надходять на їх адресу у вантажних, міжнародних поштових або експрес-відправленнях
1. Пунктом 1 частини першої статті 8 Закону визначено, що при ввезенні на митну територію України звільняються від оподаткування товари, сумарна митна вартість яких не перевищує 200 євро, а загальна вага не перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами в супроводжуваному багажі (за умови усного декларування), пересилаються в несупроводжуваному багажі та надходять на адресу громадян у міжнародних поштових відправленнях.
Частиною першою статті 4 Закону визначено, що товари, які безпосередньо ввозяться (пересилаються) громадянами в супроводжуваному (несупроводжуваному) багажі або пересилаються в міжнародних поштових відправленнях, які надходять в Україну в одній депеші від одного відправника на адресу одного одержувача (незалежно від кількості відправлень), сумарна митна вартість яких, заявлена громадянином або визначена митним органом шляхом складення митної вартості усіх товарів, не перевищує 1000 євро та/або загальна вага яких не перевищує 100 кг, підлягають обов'язковому письмовому декларуванню у порядку, передбаченому для громадян, та оподатковуються ввізним митом за ставкою
в розмірі 20 відсотків митної вартості, податком на додану вартість та в установлених законодавством випадках акцизним та іншими зборами.
Частиною другою статті 4 Закону визначено, що товари, які пересилаються на адресу громадян у вантажних та експрес-відправленнях, сумарна митна вартість яких не перевищує 1000 євро та загальна вага яких не перевищує 100 кг, підлягають обов'язковому письмовому декларуванню митним органам у порядку, передбаченому для громадян, та оподатковуються ввізним митом за повними ставками Митного тарифу України, податком на додану вартість та в установлених законодавством випадках акцизним та іншими зборами.
Таким чином, з урахуванням абзаців шостого та сьомого розділу I "Загальні положення" цього роз'яснення, при митному оформленні товарів, що:
1) безпосередньо ввозяться громадянами в супроводжуваному багажі, надходять на їх адресу в несупроводжуваному багажі, пересилаються в міжнародних поштових відправленнях, які надходять в Україну в одній депеші від одного відправника на адресу одного одержувача (незалежно від кількості відправлень), або в міжнародних експрес-відправленнях:
а) сумарна митна вартість яких не перевищує 200 євро, а загальна вага не перевищує 50 кг - податки та збори не нараховуються;
б) сумарна митна вартість яких не перевищує 200 євро, а загальна вага перевищує 50 кг (до 100 кг включно); або сумарна митна вартість яких перевищує 200 євро (до 1000 євро включно), а загальна вага не перевищує 50 кг; або сумарна митна вартість яких не перевищує 1000 євро (але більше 200 євро) та загальна вага яких не перевищує 100 кг (але більше 50 кг),
за уніфікованою митною квитанцією МД-1 (оглядовим розписом М-15, митною декларацією форми М-16) нараховуються такі види податків і зборів: ввізне мито за ставкою в розмірі 20 відсотків від митної вартості товарів, податок на додану вартість, акцизний збір та плата за митне оформлення товарів і транспортних засобів поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом, установленим для митних органів у випадках та за ставками, установленими чинним законодавством;
2) надходять на адресу громадян у вантажних відправленнях, сумарна митна вартість яких не перевищує 1000 євро, а загальна вага не перевищує 100 кг, за уніфікованою митною квитанцією МД-1 нараховуються такі види податків та зборів: ввізне мито за повними ставками Митного тарифу України, податок на додану вартість, акцизний збір та плата за митне оформлення товарів і транспортних засобів поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом, установленим для митних органів у випадках та за ставками, установленими чинним законодавством.
2. Частиною третьою статті 4 Закону визначено, що оподаткування товарів, які безпосередньо ввозяться (пересилаються) громадянами в супроводжуваному (несупроводжуваному) багажі, пересилаються в міжнародних поштових відправленнях, надходять на адресу громадян у міжнародних експрес-відправленнях або у вантажних відправленнях, сумарна митна вартість яких перевищує 1000 євро та/або загальна вага яких перевищує 100 кг, здійснюється за умови оформлення вантажної митної декларації та митного оформлення в порядку, передбаченому для суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності у разі здійснення операцій з імпорту, з поданням дозволів (ліцензій) та сертифікатів відповідності чи свідоцтв про визнання іноземного сертифіката, у випадках, установлених законодавством для суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності.
Таким чином, при митному оформленні товарів, які безпосередньо ввозяться (пересилаються) громадянами в супроводжуваному (несупроводжуваному) багажі, пересилаються в міжнародних поштових відправленнях, надходять на адресу громадян у міжнародних експрес-відправленнях або у вантажних відправленнях:
сумарна митна вартість яких не перевищує 1000 євро, а загальна вага перевищує 100 кг; або сумарна митна вартість яких перевищує 1000 євро, а загальна вага не перевищує 100 кг; або сумарна митна вартість яких перевищує 1000 євро, загальна вага перевищує 100 кг,
за вантажною митною декларацією нараховуються такі види податків та зборів: ввізне мито за повними ставками Митного тарифу України, податок на додану вартість, акцизний збір та плата за митне оформлення товарів і транспортних засобів поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом, установленим для митних органів у випадках та за ставками, установленими чинним законодавством.
III. Порядок оподаткування єдиного неподільного товару
1. Частиною першою статті 4 Закону визначено, що товари, які безпосередньо ввозяться (пересилаються) громадянами в супроводжуваному (несупроводжуваному) багажі або пересилаються в міжнародних поштових відправленнях, які надходять в Україну в одній депеші від одного відправника на адресу одного одержувача (незалежно від кількості відправлень), сумарна митна вартість яких, заявлена громадянином або визначена митним органом шляхом складення митної вартості усіх товарів, не перевищує 1000 євро та/або загальна вага яких не перевищує 100 кг, підлягають обов'язковому письмовому декларуванню у порядку, передбаченому для громадян, та оподатковуються ввізним митом за ставкою в розмірі 20 відсотків митної вартості, податком на додану вартість та в установлених законодавством випадках акцизним та іншими зборами.
Частиною першою статті 7 Закону визначено, що митне оформлення єдиного неподільного товару, митна вартість якого перевищує 200 євро та вага перевищує 50 кг, що ввозиться (пересилається) громадянином у супроводжуваному, несупроводжуваному багажі, надходить на адресу громадянина в міжнародному поштовому відправленні, здійснюється за умови його письмового декларування шляхом заповнення митної декларації, передбаченої для громадян, та після сплати громадянином або вповноваженою на те особою ввізного мита в розмірі 20 відсотків від митної вартості такого товару, податку на додану вартість та в передбачених законодавством України випадках акцизного та інших зборів.
Таким чином, з урахуванням абзаців шостого та сьомого розділу І "Загальні положення" цього роз'яснення, при митному оформленні єдиного неподільного товару, що безпосередньо ввозиться громадянином у супроводжуваному багажі будь-якими видами транспорту на митну територію України, пересилається в несупроводжуваному багажі або в міжнародному поштовому відправленні чи міжнародному експрес-відправленні:
а) митна вартість якого не перевищує 200 євро, а вага не перевищує 50 кг, мито, ПДВ, акцизний збір не нараховуються;
б) митна вартість якого перевищує 200 євро, але не перевищує 1000 євро, а вага перевищує 50 кг, але не перевищує 100 кг;
митна вартість якого не перевищує 200 євро, а вага перевищує 50 кг, але не перевищує 100 кг;
митна вартість якого перевищує 200 євро, але не перевищує 1000 євро, а вага не перевищує 50 кг,
за уніфікованою митною квитанцією МД-1 (оглядовим розписом М-15, митною декларацією форми М-16) нараховуються такі види податків і зборів: ввізне мито за ставкою 20 відсотків від митної вартості товару, податок на додану вартість, акцизний збір та плата за митне оформлення товарів і транспортних засобів поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом, установленим для митних органів у випадках та за ставками, установленими чинним законодавством;
в) митна вартість якого перевищує 1000 євро, а вага не перевищує 100 кг;
митна вартість якого не перевищує 1000 євро, а вага перевищує 100 кг;
митна вартість якого перевищує 1000 євро, а вага перевищує 100 кг,
за вантажною митною декларацією нараховуються такі види податків та зборів: ввізне мито за повними ставками Митного тарифу України, податок на додану вартість, акцизний збір та плата за митне оформлення товарів і транспортних засобів поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом, установленим для митних органів у випадках та за ставками, установленими чинним законодавством.
2. Частинами другою та третьою статті 7 Закону визначено, що оподаткування єдиних неподільних товарів, які надходять на адресу громадян у вантажних та міжнародних експрес-відправленнях, здійснюється незалежно від митної вартості та ваги. Такі товари підлягають оподаткуванню ввізним митом за повними ставками Митного тарифу України, податком на додану вартість та в установлених законодавством випадках акцизним та іншими зборами.
Таким чином, з урахуванням абзаців шостого та сьомого розділу I "Загальні положення" цього роз'яснення, при митному оформленні єдиного неподільного товару, що надходить у вантажних відправленнях:
а) митна вартість якого не перевищує 1000 євро, а вага не перевищує 100 кг, за уніфікованою митною квитанцією МД-1 нараховуються такі види податків: ввізне мито за повними ставками Митного тарифу України, податок на додану вартість, акцизний збір та плата за митне оформлення товарів і транспортних засобів поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом, установленим для митних органів у випадках та за ставками, установленими чинним законодавством;
б) митна вартість якого не перевищує 1000 євро, а вага перевищує 100 кг, або митна вартість якого перевищує 1000 євро, а вага перевищує 100 кг, за вантажною митною декларацією, незалежно від вартості товару та його ваги, нараховуються такі види податків та зборів: ввізне мито за повними ставками Митного тарифу України, податок на додану вартість, акцизний збір та плата за митне оформлення товарів і транспортних засобів поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом, установленим для митних органів у випадках та за ставками, установленими чинним законодавством.
IV. Порядок оподаткування транспортних засобів
1. Згідно з частиною першою статті 5 Закону, транспортні засоби за кодами 87.01, 87.02, 87.03, 87.04, 87.05 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності та окремі номерні вузли до них, що безпосередньо ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України або надходять на адресу громадян у несупроводжуваному багажі або вантажних відправленнях для вільного використання, незалежно від їх вартості підлягають обов'язковому письмовому декларуванню митним органам у порядку, встановленому для громадян, та оподатковуються ввізним митом, податком на додану вартість і в установлених законодавством України випадках акцизним та іншими зборами.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про Єдиний митний тариф" від 05.02.92 N 2097-XII, ввізне мито є диференційованим:
- до товарів та інших предметів, що походять з держав, які входять разом з Україною до митних союзів або утворюють з нею спеціальні митні зони, і в разі встановлення будь-якого спеціального преференційного митного режиму згідно з міжнародними договорами за участю України, застосовуються преференційні ставки ввізного мита, передбачені Митним тарифом України;
- до товарів та інших предметів, що походять з країн або економічних союзів, які користуються в Україні режимом найбільшого сприяння, котрий означає, що іноземні суб'єкти господарської діяльності цих країн або союзів мають пільги щодо мита, за винятком випадків, коли зазначене мито та пільги щодо них встановлюються в рамках спеціального преференційного митного режиму (застосовуються пільгові ставки ввізного мита, передбачені Митним тарифом України) ;
- до решти товарів та інших предметів застосовуються повні (загальні) ставки ввізного мита, передбачені Єдиним митним тарифом України.
З урахуванням статті 7 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", правові режими застосовуються до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до статті 5 цього ж Закону, фізичні особи мають право здійснювати зовнішньоекономічну діяльність з моменту набуття ними цивільної дієздатності згідно з законами України. Фізичні особи, які мають постійне місце проживання на території України, мають зазначене право, якщо вони зареєстровані як підприємці згідно із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 N 755-IV.
Таким чином, транспортні засоби за кодами 87.01, 87.02, 87.03, 87.04, 87.05 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності та окремі номерні вузли до них, що безпосередньо ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України або надходять на адресу громадян у несупроводжуваному багажі або вантажних відправленнях для вільного використання, незалежно від їх вартості підлягають оподаткуванню ввізним митом за повними ставками Митного тарифу, в установлених законодавством України випадках акцизним збором та податком на додану вартість. Плата за митне оформлення товарів і транспортних засобів поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом, установленим для митних органів, стягується у випадках та за ставками, установленими чинним законодавством.
2. Відповідно до частини четвертої статті 5 Закону, митне оформлення інших транспортних засобів (крім транспортних засобів за кодами 87.01 - 87.05 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності) та окремих номерних вузлів до них (далі - інші транспортні засоби) здійснюється відповідно до статті 7 Закону.
Статтею 7 Закону визначено порядок оподаткування єдиного неподільного товару, який надходить на адресу громадянина у супроводжуваному (несупроводжуваному) багажі, вантажному, міжнародному поштовому або міжнародному експрес-відправленні.
Тобто, при ввезенні інших транспортних засобів, для цілей митного оформлення, кожна одиниця такого транспортного засобу вважається єдиним неподільним предметом. Оподаткування кожної одиниці іншого транспортного засобу здійснюється у порядку, визначеному для єдиного неподільного предмета.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного та абзаців шостого та сьомого розділу I "Загальні положення" цього роз'яснення, митне оформлення інших транспортних засобів, що надходять:
у вантажних відправленнях, незалежно від вартості товару та його ваги, здійснюється з нарахуванням ввізного мита за повними ставками Митного тарифу України, податку на додану вартість, акцизного збору та плати за митне оформлення товарів і транспортних засобів поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом, установленим для митних органів у випадках та за ставками, установленими чинним законодавством;
в інших випадках - у порядку, визначеному в пункті 1 розділу III цього роз'яснення.
V. Порядок визначення сумарної митної вартості
Сумарна митна вартість, заявлена громадянином або визначена митним органом, визначається шляхом складення митної вартості всіх товарів, які ввозяться безпосередньо громадянином, або надходять на його адресу і містяться у:
несупроводжуваному багажі або вантажних відправленнях, що одночасно надійшли в пункт призначення та були відправлені одним відправником на адресу одного одержувача одним транспортним засобом (автомобілем, потягом, літаком, автопоїздом тощо, незалежно від кількості транспортного обладнання/контейнерів, кліток тощо/);
міжнародних поштових відправленнях, що надійшли в Україну в одній депеші від одного відправника на адресу одного одержувача (незалежно від кількості відправлень);
міжнародних експрес-відправленнях, що надійшли в Україну за єдиним транспортним документом (авіанакладна, накладна CMR тощо) від одного відправника на адресу одного одержувача (незалежно від кількості відправлень).
Директор Департаменту митних платежів | С.О.Джигалов |
WEB MD Office "НПО Поверхность",
www.master-d.com.ua