• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 308

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг | Постанова від 24.06.2019 № 1169
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
  • Тип: Постанова
  • Дата: 24.06.2019
  • Номер: 1169
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
  • Тип: Постанова
  • Дата: 24.06.2019
  • Номер: 1169
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ
РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ
ПОСТАНОВА
24.06.2019 № 1169
Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 308
Відповідно до законів України "Про ринок електричної енергії" , "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг,
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Унести до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 308 "Про затвердження Правил ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку" такі зміни:
1) пункт 2 викласти в такій редакції:
"2. Ця постанова набирає чинності з 01 липня 2019 року, але не раніше дня, наступного за днем її опублікування в офіційному друкованому виданні - газеті "Урядовий кур’єр", крім:
глав 1.2 - 1.14 розділу I, розділу II (крім підпункту 2 пункту 2.4.3 глави 2.4), глави 3.1 (крім пункту 3.1.1), пунктів 3.2.1 - 3.2.5 глави 3.2 розділу ІІІ та розділу V Правил ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, які набирають чинності з 25 червня 2019 року,
пункту 3.1.1 глави 3.1, пунктів 3.2.6 - 3.2.13 глави 3.2, глав 3.3 - 3.5, пунктів 3.7.1 та 3.7.3 глави 3.7 розділу ІІІ, глави 4.1 та пунктів 4.3.1 - 4.3.5 глави 4.3 розділу ІV Правил ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, що набирають чинності з 30 червня 2019 року.";
2) до Правил ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, виклавши їх у новій редакції, що додається .
2. Ця постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її опублікування в офіційному друкованому виданні - газеті "Урядовий кур’єр".
Голова НКРЕКПО. Кривенко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова НКРЕКП
14.03.2018 № 308
(у редакції постанови НКРЕКП
від 24.06.2019 № 1169)
ПРАВИЛА
ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку
Начальник Управління
енергоринку

Ю. Власенко
Додаток 1
до Правил ринку "на добу
наперед" та внутрішньодобового ринку
ТИПОВИЙ ДОГОВІР
про участь у ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку
Додаток 2
до Правил ринку "на добу
наперед" та внутрішньодобового ринку
ДОГОВІР
про купівлю-продаж електричної енергії на ринку "на добу наперед"
Додаток 3
до Правил ринку "на добу
наперед" та внутрішньодобового ринку
ДОГОВІР
про купівлю-продаж електричної енергії на внутрішньодобовому ринку
Додаток 4
до Правил ринку "на добу
наперед" та внутрішньодобового ринку
ВИМОГИ
до складання заявок на торги
1. Вимоги до складання заявок на торги на РДН
1.1. Заявки на торги на РДН можуть бути:
1) погодинними (такими, що стосуються одного розрахункового періоду);
2) блочними (такими, що стосуються кількох послідовних розрахункових періодів).
1.2. Погодинна заявка на торги на РДН повинна містити:
1) торгову зону, в якій планується купівля-продаж електричної енергії;
2) дату доби постачання і розрахункові періоди;
3) вид операції (купівля або продаж);
4) EIC-код учасника ринку (учасника РДН/ВДР), який подає заявку;
5) пропоновані обсяги продажу або купівлі електричної енергії для визначеної торгової зони та розрахункового періоду з відповідними цінами (пари "ціна-обсяг");
6) умову подільності/неподільності обсягу в конкретний торговий період для першої пари "ціна-обсяг" для заявок на продаж;
7) дату та час подання заявки;
8) КЕП уповноваженої особи учасника РДН/ВДР;
9) ідентифікаційний номер заявки.
1.3. Блочна заявка на торги на РДН повинна містити:
1) торгову зону, в якій планується купівля-продаж електричної енергії;
2) дату доби постачання і розрахункові періоди;
3) вид операції (купівля або продаж);
4) EIC-код учасника ринку (учасника РДН/ВДР), що подає заявку;
5) пропоновані обсяги продажу або купівлі електричної енергії для визначеної торгової зони та кількох послідовних розрахункових періодів з відповідною ціною (пари "ціна-обсяг");
6) дату та час подання заявки;
7) КЕП уповноваженої особи учасника РДН/ВДР;
8) ідентифікаційний номер заявки.
1.4. Кількість пар "ціна-обсяг", що може бути подана в одній погодинній заявці на торги на РДН, визначається інструкцією з користування програмним забезпеченням ОР.
1.5. У заявках на торги на РДН дані щодо цін та обсягів електричної енергії наводяться в таких форматах:
1) ціни - з точністю до двох знаків після коми, грн/МВт·год;
2) обсяги електричної енергії - з точністю до одного знака після коми, МВт·год.
1.6. Ціни на електричну енергію, що зазначаються в заявках на торги на РДН, повинні бути:
1) у межах мінімальної ціни на РДН - 10,00 грн/МВт·год та максимальної ціни на РДН - 50000,00 грн/МВт·год.
Протягом перших дев’яти місяців з дати початку роботи РДН та ВДР максимальні ціни визначаються відповідно до розділу V Правил РДН/ВДР;
2) кратними кроку торгів за ціною - 0,01 грн/МВт·год;
3) без урахування податку на додану вартість.
1.7. Якщо Учасник РДН бажає продати електричну енергію за будь-якою ціною, що визначиться на торгах на РДН, він повинен у заявці на торги на РДН зазначити мінімальну ціну на РДН для заявлених на продаж обсягів електричної енергії. Якщо Учасник РДН бажає купити електричну енергію за будь-якою ціною, що складеться за результатами торгів на РДН, він повинен у заявці на торги РДН зазначити максимальну ціну на РДН для заявлених на купівлю обсягів електричної енергії.
1.8. Обсяги електричної енергії в одній парі "ціна-обсяг" погодинної заявки на торги на РДН повинні бути:
1) у межах мінімального обсягу - 0,1 МВт·год та максимального обсягу - 99 999 МВт·год;
2) кратними кроку торгів за обсягом - 0,1 МВт·год.
1.9. Кількість погодинних та блочних заявок на торги на РДН, що може бути подана учасником РДН/ВДР на одні торги на РДН щодо кожної торгової зони, визначається згідно з інструкцією з користування програмним забезпеченням ОР.
2. Вимоги до складання заявок на торги на ВДР
2.1. Заявки на торги на ВДР можуть бути:
1) погодинними (такими, що стосуються одного розрахункового періоду);
2) блочними (такими, що стосуються кількох послідовних розрахункових періодів однієї доби постачання із зазначеним обмеженням ціни та постійним обсягом електричної енергії в кожному розрахунковому періоді).
2.2. Погодинна заявка на торги на ВДР повинна містити:
1) торгову зону, в якій планується купівля-продаж електричної енергії;
2) дату доби постачання і розрахунковий період, якого стосується заявка;
3) вид операції (купівля або продаж);
4) EIC-код учасника ринку (учасника РДН/ВДР), що подає заявку;
5) пропонований обсяг продажу або купівлі електричної енергії;
6) ціну продажу або купівлі електричної енергії;
7) умову виконання відповідно до пункту 2.6 цієї глави;
8) дату і час закінчення дії заявки відповідно до пункту 2.5 цієї глави;
9) дату та час подання заявки;
10) КЕП уповноваженої особи учасника РДН/ВДР;
11) ідентифікаційний номер заявки.
2.3. Блочна заявка на торги на ВДР повинна містити:
1) торгову зону, в якій планується купівля-продаж електричної енергії;
2) дату доби постачання і розрахункові періоди, яких стосується заявка;
3) вид операції (купівля або продаж);
4) EIC-код учасника ринку (учасника РДН/ВДР), що подає заявку;
5) пропонований обсяг продажу або купівлі електричної енергії, що буде однаковим для кожного розрахункового періоду, включеного у блок;
6) ціну продажу або купівлі електричної енергії, що буде однаковою для кожного розрахункового періоду, включеного у блок;
7) умову виконання відповідно до пункту 2.6 цієї глави;
8) дату і час закінчення дії заявки відповідно до пункту 2.5 цієї глави;
9) дату та час подання заявки;
10) КЕП уповноваженої особи учасника РДН/ВДР;
11) ідентифікаційний номер заявки.
2.4. Блочні заявки поділяються на попередньо визначені (стандартні) та визначені учасником РДН/ВДР:
1) попередньо визначені (стандартні) блочні заявки це:
пікове навантаження (постачання електричної енергії протягом 12-годинного періоду від 08:00 до 20:00);
базове навантаження (постачання електричної енергії протягом 24-годинного періоду від 00:00 до 24:00);
позапікове навантаження (постачання електричної енергії протягом 12-годинного періоду від 00:00 до 08:00 та від 20:00 до 24:00);
2) учасник РДН/ВДР може визначити власні інтервали блочної заявки з послідовними періодами протягом однієї доби постачання. Мінімальний часовий інтервал блока, визначеного учасником РДН/ВДР, повинен становити один розрахунковий період, а максимальний - одну добу постачання. Подання визначеної учасником РДН/ВДР (нестандартної) блочної заявки здійснюється із зазначенням умови виконання заявки "усе або нічого" (AON);
3) блочні заявки на торги на ВДР можуть подаватися лише на розрахункові періоди однієї доби постачання.
2.5. Термін дії заявок на торги на ВДР може бути визначений як:
1) завершення за замовчуванням - строк дії заявки встановлюється відповідно до часу "закриття воріт ВДР" для розрахункового періоду, на який подається заявка;
2) за вибором учасника РДН/ВДР - учасник РДН/ВДР встановлює певний час для терміну дії заявки на торги на ВДР. Термін дії заявки, що була неповністю акцептована або є неактивною чи скасованою, закінчується в часі, визначеному учасником РДН/ВДР. Час закінчення терміну дії заявки, що встановлюється учасником РДН/ВДР, не повинен бути пізніше ніж час "закриття воріт ВДР" для розрахункового періоду, на який подається заявка.
2.6. Умови виконання заявок на торги на ВДР можуть бути визначені учасником РДН/ВДР як:
1) негайно або скасувати (IOC) - заявка має бути негайно зіставлена і може бути частково акцептована;
2) повністю або ліквідувати (FOK) - заявка має бути негайно зіставлена і повинна бути повністю акцептована.
2.7. У заявках на торги на ВДР дані щодо цін та обсягів електричної енергії наводяться в таких форматах:
1) ціни - з точністю до двох знаків після коми, грн/МВт·год;
2) обсяги електричної енергії - з точністю до одного знака після коми, МВт·год.
2.8. Ціни на електричну енергію, що зазначаються в заявках на торги на ВДР, повинні бути:
1) у межах мінімальної ціни на ВДР - 10,00 грн/МВт·год та максимальної ціни на ВДР - 50000,00 грн/МВт·год.
Протягом перших 9 місяців з дати початку роботи РДН та ВДР максимальні ціни визначаються відповідно до розділу V Правил РДН/ВДР;
2) кратними кроку торгів за ціною - 00,01 грн/МВт·год;
3) без урахування податку на додану вартість.
2.9. Обсяг електричної енергії у погодинних заявках на торги на ВДР повинен бути:
1) у межах мінімального обсягу - 0,1 МВт та максимального обсягу - 99 999 МВт;
2) кратними кроку торгів за обсягом - 0,1 МВт.
Додаток 5
до Правил ринку "на добу
наперед" та внутрішньодобового ринку
ПОРЯДОК
визначення ціни на електричну енергію та обсягів купівлі-продажу електричної енергії на РДН
Додаток 6
до Правил ринку "на добу
наперед" та внутрішньодобового ринку
ПОРЯДОК
визначення ціни та обсягів купівлі-продажу електричної енергії на ВДР
1.1. Алгоритм обчислення внутрішньодобового ринку (далі - алгоритм обчислення ВДР) отримує заявки та порівнює їх із заявками протилежного напряму (купівля-продаж) відповідно до критеріїв ціни, позначень часу та необов'язкової індикації.
1.2. Алгоритм обчислення ВДР повинен класифікувати заявки за типом (погодинна або блочна заявка), видом операції (купівля або продаж) та розрахунковим періодом.
1.3. Погодинні заявки підлягають зіставленню (підбору) лише з іншими погодинними заявками. Блочні заявки підлягають зіставленню (підбору) лише з іншими блочними заявками.
1.4. Заявки на ВДР будуть поділені на заявки на купівлю та заявки на продаж. На ВДР заявки на купівлю підлягають зіставленню (підбору) із заявками на продаж та заявки на продаж підлягають зіставленню (підбору) із заявками на купівлю.
1.5. Крім цього, заявки підлягають зіставленню (підбору) із заявками на той самий розрахунковий період, щодо якого вони були подані. У випадку блочних заявок повинен збігатися часовий інтервал заявок, що підлягають зіставленню (підбору).
1.6. Погодинні заявки та попередньо визначені блочні заявки обробляються автоматично відповідно до порядку, зазначеного в пункті 1.7 цього Порядку.
Блочні заявки, що визначені учасником РДН/ВДР з позначкою "все або нічого" (AON), не входять до процесу автоматичного зіставлення (підбору) заявок, описаного в пункті 1.7 цього Порядку. Такі заявки можуть бути акцептовані будь-яким учасником РДН/ВДР, що у програмному забезпеченні ОР вибере таку заявку та підтвердить її акцепт.
1.7. У випадку подання заявки на ВДР алгоритм обчислення на ВДР повинен перевірити, чи є принаймні одна доступна для зіставлення (підбору) заявка протилежного напряму з ціною, що відповідає ціновим умовам відповідної заявки.
Якщо знайдено доступні для зіставлення (підбору) заявки протилежного напряму з ціною, що відповідає ціновим умовам відповідної заявки, то нова заявка акцептується в обсязі, доступному для зіставлення заявок, що є в межах заявленого обсягу. Ціна акцепту заявки визначається відповідно до цін зіставлених з нею заявок, що були зареєстровані в системі програмного забезпечення ОР раніше (за часом).
1.8. Якщо для конкретної цінової умови немає відповідної заявки протилежного напряму, алгоритм обчислення на ВДР повинен визначити, має чи ні подана заявка позначку негайного виконання (FOK/IOC), і тоді:
1) якщо подана заявка має позначку негайного виконання, заявка скасовується, а сума гарантійного внеску на рахунку ескроу відповідного учасника РДН/ВДР оновлюється на весь обсяг такої заявки;
2) якщо подана заявка не має позначки негайного виконання, заявка залишається в реєстрі заявок ВДР та буде доступною для акцепту до закінчення терміну її дії або до "закриття воріт ВДР".
1.9. Якщо для конкретної цінової умови існує одна або кілька заявок зворотного напряму, доступних для акцепту, то такі заявки повинні бути відібрані та підготовлені для зіставлення (підбору), а саме: відібрані заявки ранжуються за ціною в порядку зменшення вигоди, починаючи з найбільш вигідної ціни (для поданої заявки на продаж - з найвищої ціни, а для поданої заявки на купівлю - з найнижчої ціни).
Алгоритм обчислення ВДР повинен оцінити, чи є обсяг відібраних заявок рівним або більшим за обсяг поданої заявки, і тоді:
1) якщо обсяг відібраних заявок дорівнює або перевищує обсяг поданої заявки, то подана заявка акцептується за ціною відібраних заявок, та її остаточна ціна буде визначатися як середньозважена за обсягом ціна відібраних та відповідно акцептованих заявок. Якщо обсяг відібраної для зіставлення (підбору) заявки перевищує залишок обсягу поданої заявки, то акцептується тільки частина цієї відібраної заявки;
2) якщо обсяг відібраних заявок менший за обсяг поданої заявки, тоді алгоритм обчислення ВДР повинен перевірити, чи має подана заявка позначку "повністю або ліквідувати" (FOK) для негайного виконання, і тоді:
якщо подана заявка має позначку FOK, то така заявка скасовується, а сума гарантійного внеску на рахунку ескроу відповідного учасника РДН/ВДР оновлюється на весь обсяг такої заявки;
якщо у поданої заявки відсутня позначка FOK, алгоритм обчислення ВДР повинен перевірити, чи має подана заявка позначку "негайно або скасувати" (IOC), і тоді:
у випадку, якщо подана заявка має позначку IOC, алгоритм обчислення на ВДР частково акцептує подану заявку за ціною відібраних заявок, та її остаточна ціна буде визначатися як середньозважена за обсягом ціна відібраних та відповідно акцептованих заявок. Після часткового акцепту залишок обсягу (неакцептований обсяг) поданої заявки негайно скасовується, і в той же час сума гарантійного внеску на рахунку ескроу відповідного учасника РДН/ВДР оновлюється на величину, що відповідає неакцептованому обсягу;
у випадку, якщо подана заявка не має позначки IOC (заявка без позначок), алгоритм обчислення ВДР частково акцептує подану заявку за ціною відібраних заявок, та її остаточна ціна буде визначатися як середньозважена за обсягом ціна відібраних та відповідно акцептованих заявок. Неакцептований обсяг поданої заявки буде доступним для зіставлення (підбору) до закінчення терміну дії заявки або до "закриття воріт ВДР". Після закінчення терміну дії заявки або після "закриття воріт ВДР" сума гарантійного внеску на рахунку ескроу відповідного учасника РДН/ВДР оновлюється на величину, що відповідає неакцептованому обсягу.
1.10. Результатом роботи алгоритму обчислення на ВДР є:
1) визначені ціна та обсяг для акцептованих заявок;
2) закінчення дії заявки та оновлення суми гарантійного внеску на рахунку ескроу учасника РДН/ВДР відповідно до неакцептованого обсягу заявки або включення заявки в алгоритм обчислення на ВДР для подальшого зіставлення (підбору).
Додаток 7
до Правил ринку "на добу
наперед" та внутрішньодобового ринку
ПРАВИЛА
поведінки на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку
1. Загальні положення
1.1. Ці Правила встановлюють вимоги щодо поведінки учасників РДН/ВДР при здійсненні ними торгових операцій на РДН та ВДР і є обов'язковими для виконання всіма учасниками РДН/ВДР.
1.2. Метою цих Правил є забезпечення прозорості функціонування РДН та ВДР та конкуренції на зазначених сегментах ринку електричної енергії для формування цін на РДН/ВДР, що відображатимуть справедливу конкурентну взаємодію між попитом і пропозицією. Спостереження за дотриманням Правил ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 308 (далі - Правила РДН/ВДР), та, зокрема, цих Правил здійснює структурний підрозділ ОР, що виконує функції зі спостереження за роботою РДН та ВДР. Контроль за дотриманням Правил РДН/ВДР та цих Правил здійснює Регулятор відповідно до повноважень, передбачених законами України.
1.3. Структурний підрозділ ОР у своїй діяльності керується законами України "Про ринок електричної енергії" (далі - Закон), "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" та іншими нормативно-правовими актами, а також внутрішніми актами ОР та регуляторними актами Регулятора.
1.4. У цих Правилах терміни вживаються в таких значеннях:
інсайдерська інформація - інформація точного характеру, що підлягає оприлюдненню у відповідності до вимог чинного законодавства, але не оприлюднена та прямо чи опосередковано стосується обсягів електричної енергії, що пропонуються для купівлі або продажу на РДН та/або ВДР, і яка, у разі її оприлюднення, мала б значний вплив на ціни, що формуються на РДН/ВДР;
продукти - обсяги електричної енергії, що пропонуються для купівлі або продажу у заявках на РДН та/або на ВДР;
маніпулювання ринком - подання будь-якої заявки на торги РДН або ВДР, що:
дає або може давати неправдиві чи такі, що вводять в оману, сигнали щодо пропозиції, попиту або ціни продукту, якого така заявка стосується;
встановлює або є спробою встановити особами учасника або учасниками РДН/ВДР, які діють узгоджено, ціну одного або кількох продуктів на штучному рівні, якщо учасник, який подав заявку на торги, не довів, що підстави для цього є законними та що така заявка відповідає прийнятій ринковій практиці на відповідних оптових ринках електричної енергії.
2. Принципи забезпечення прозорості функціонування РДН/ВДР
2.1. На РДН/ВДР забороняються будь-які ринкові маніпуляції та антиконкурентні узгоджені дії.
2.2. Забороняються будь-які узгоджені дії ОР та учасників РДН/ВДР щодо попередніх домовленостей з торгівлі на РДН та/або ВДР.
2.3. Учасники ринку РДН/ВДР та/або ОР зобов’язані оприлюднювати інсайдерську інформацію.
2.4. ОР та учасники РДН/ВДР зобов’язані:
1) поважати вільну і чесну конкуренцію з метою формування цін на РДН/ВДР, що відображають справедливу конкурентну взаємодію між попитом і пропозицією;
2) не займатися діяльністю, що може призвести до маніпулювання ринком;
3) вирішувати між собою питання, що виникають у процесі проведення торгів на РДН/ВДР, відповідно до усталених ринкових практик і стандартів та вимог чинного законодавства;
4) ставитися до контрагента справедливо і чесно та належним чином вирішувати будь-які конфлікти інтересів, що можуть виникнути;
5) ефективно організовувати та вести господарську діяльність з торгівлі електричною енергією на РДН/ВДР, забезпечуючи належний розподіл обов'язків персоналу та ретельний контроль за операціями з торгівлі електричною енергією на РДН/ВДР.
3. Спостереження ОР за роботою РДН/ВДР
3.1. Повноваження щодо здійснення спостереження за роботою РДН та ВДР покладається на відповідний структурний підрозділ ОР, функції, права та обов’язки якого визначені главою 1.12 розділу І Правил РДН/ВДР та цим Порядком.
3.2. ОР встановлює внутрішні правила поведінки, якими визначаються:
1) правила корпоративної етики та стандарти індивідуальної поведінки працівників ОР, засновані на принципах прозорості, об'єктивності, незалежності, недискримінаційності;
2) зобов’язання працівників ОР зі збереження інсайдерської інформації, а також конфіденційної інформації, що стала їм відома, та дотримання принципу забезпечення прозорості функціонування РДН/ВДР;
3) заборона працівникам ОР давати чи отримувати винагороди, окрім винагороди, пов’язаної з виконанням посадових обов’язків, заборона поєднувати діяльність та/або консультування інших працівників ОР та/або учасників РДН/ВДР і піддаватися іншим корупційним діям за будь-яких обставин;
4) політика, що регулює подарунки та гостинність, висвітлюючи (першочергово) прийнятні та неприйнятні практики.
3.3. У цілях запобігання маніпулюванню ринком, виникнення конфлікту інтересів, а також зниження ризиків при організації та проведенні торгів на РДН/ВДР структурний підрозділ ОР:
1) здійснює спостереження за дотриманням учасниками РДН/ВДР вимог щодо встановленого Правилами РДН/ВДР порядку подання заявок на торги на РДН/ВДР;
2) проводить аналіз поданих заявок, результатів торгів та іншої інформації для з’ясування та виявлення фактів вчинення дій, що мають ознаки маніпулювання ринком або використання інсайдерської інформації;
3) проводить аналіз дотримання учасниками РДН/ВДР вимог цих Правил, Правил РДН/ВДР та інших нормативно-правових актів та документів, що регламентують функціонування РДН та ВДР, з метою виявлення випадків фактичного та/або потенційного негативного впливу дій та/або бездіяльності учасників РДН/ВДР на результати торгів на РДН/ ВДР.
3.4. Структурний підрозділ ОР має право в будь-який час вимагати інформацію у будь-якого учасника РДН/ВДР, включаючи підтверджуючі документи, якщо є підозра, що положення цих Правил, Правил РДН/ВДР та інших нормативно-правових актів та документів, що регламентують функціонування РДН та ВДР, порушені.
3.5. У разі виявлення порушення учасниками РДН/ВДР цих Правил, Правил РДН/ВДР, випадків фактичного та/або потенційного негативного впливу дій та/або бездіяльності учасників РДН/ВДР на результати торгів на РДН/ВДР структурний підрозділ ОР повинен негайно повідомити про це Регулятора та органи Антимонопольного комітету України.
3.6. Виконавчий орган ОР повинен протягом двох робочих днів з дати зафіксованого порушення повідомити про це Регулятора для вжиття відповідних заходів.
3.7. Щорічний звіт щодо спостереження за роботою РДН/ВДР з відображенням агрегованих та/або знеособлених даних повинен бути переданий Регулятору не пізніше 01 лютого року, наступного за звітним.
4. Поведінка учасників РДН/ВДР
4.1. Учасники РДН/ВДР зобов’язані чесно ставитись до ОР та інших учасників РДН/ВДР.
4.2. Уповноважені особи учасника РДН/ВДР на здійснення торгових операцій на РДН та ВДР зобов’язані знати та виконувати Правила РДН/ВДР, включаючи ці Правила, та вимоги будь-яких інших документів, що розробляються ОР на виконання Закону та Правил РДН/ВДР.
4.3. Учасник РДН/ВДР та уповноважені ним на здійснення торгових операцій на РДН та ВДР особи зобов'язані:
1) дотримуватися вимог чинного законодавства України, Правил РДН/ВДР, цих Правил, укладених з ОР договорів, а також інших документів, розроблених ОР;
2) повідомляти структурний підрозділ ОР, що виконує функції спостереження за роботою РДН/ВДР, про прояви недобросовісної конкуренції та дії, направлені на маніпулювання ринком, здійснені іншими учасниками РДН/ВДР;
3) виконувати рекомендації та рішення, що надаються Регулятором та Антимонопольним комітетом України у зв’язку з діями або бездіяльністю учасника РДН/ВДР або його уповноваженої особи, які порушують ці Правила та загрожують упорядкованій та належній роботі РДН/ВДР.
4.4. Учасникам РДН/ВДР заборонено:
1) подавати на торги на РДН/ВДР за попередньою домовленістю з будь-яким іншим не пов’язаним відносинами контролю учасником РДН/ВДР заявки на продаж та купівлю електричної енергії з однаковими цінами та обсягами;
2) здійснювати будь-які узгоджені дії, у тому числі проводити попередні домовленості щодо торгівлі на РДН та/або ВДР, що можуть змінити формування цін, за рахунок справедливої конкурентної взаємодії між попитом і пропозицією;
3) використовувати інсайдерську інформацію;
4) здійснювати маніпулювання ринком.
5. Відповідальність
5.1. Порушенням цих Правил вважаються:
1) недотримання учасниками РДН/ВДР вимог цих Правил;
2) здійснення ОР та/або будь-яким учасником РДН/ВДР маніпулювання ринком;
3) розкриття та використання ОР та його працівниками та/або учасником РДН/ВДР та його працівниками, інсайдерської інформації;
4) невиконання рекомендацій та рішень, що надаються Регулятором та Антимонопольним комітетом України у зв’язку з діями учасника РДН/ВДР або його уповноваженої особи, які порушують ці Правила та загрожують упорядкованій та належній роботі РДН/ВДР.
5.2. Працівники ОР за порушення цих Правил та недотримання вимог внутрішніх правил поведінки несуть відповідальність у межах законодавства України.
Додаток 8
до Правил ринку "на добу
наперед" та внутрішньодобового ринку
ПРАВИЛА
округлення значень на РДН
Додаток 9
до Правил ринку "на добу
наперед" та внутрішньодобового ринку
ПОРЯДОК
розрахунку розміру фіксованого платежу за участь на РДН/ВДР та тарифу на здійснення операцій купівлі-продажу на РДН/ВДР