ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 11.07.2017 р. N 1127/Р/99-99-13-02-01-14/ІПК |
Державна фіскальна служба України керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула запит про надання індивідуальної податкової консультації, щодо нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) і повідомляє таке.
Законом України від 08 липня 2010 року N 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" зі змінами та доповненнями (далі - Закон N 2464) визначено перелік платників єдиного внеску, порядок нарахування та сплати єдиного внеску.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону N 2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Базою нарахування єдиного внеску для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 Закону N 2464, зокрема, для фізичних - осіб підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, є суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (пункт 3 частини першої статті 7 Закону N 2464).
Платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (пункт 1 частини другої статті 6 Закону N 2464).
Частиною восьмою статті 9 Закону N 2464 визначено, що фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 Закону N 2464, встановлюється у розмірі 22 відсотків до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску (частина п'ята статті 8 Закону N 2464).
Правове регулювання надання допомоги у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та вагітністю та пологами здійснюється відповідно до норм Закону України від 23 вересня 1999 року N 1105 "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" із змінами і доповненнями.
Суми допомоги по тимчасовій непрацездатності по вагітності та пологах, отримані фізичними особами - підприємцями, в тому числі тими, які обрали спрощену система оподаткування, не є базою нарахування єдиного внеску.
Отже, платники єдиного податку, які не використовують працю найманих працівників, нараховують єдиний внесок в розмірі 22 відсотка на суму, визначену такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
При цьому на період перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами фізична особа - підприємець на спрощеній системі оподаткування, не звільняється від сплати єдиного внеску.