• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо окремих питань бухгалтерського обліку

Міністерство фінансів України  | Лист від 16.05.2007 № 31-34000-30-11/10156
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Лист
  • Дата: 16.05.2007
  • Номер: 31-34000-30-11/10156
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Лист
  • Дата: 16.05.2007
  • Номер: 31-34000-30-11/10156
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
Л И С Т
16.05.2007 N 31-34000-30-11/10156
Міністерство фінансів України у зв'язку із зверненням учасників 11-го З'їзду Федерації професійних бухгалтерів і аудиторів України до Президента України щодо окремих питань бухгалтерського обліку повідомляє.
1. Планом першочергових заходів у сфері інвестиційної діяльності, затвердженим Указом Президента України від 10 квітня 2006 року N 300/2006, передбачено внесення змін до деяких законодавчих актів стосовно зближення бухгалтерського та податкового обліку.
Запровадженням у 2007 році Положення про порядок розрахунку податкових різниць за даними бухгалтерського обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 грудня 2006 року N 1316, та Методичних рекомендацій про складання регістрів бухгалтерського обліку податкових різниць, валових доходів та валових витрат, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 29 січня 2007 року N 45, створено умови для розрахунку всіх показників декларації з податку на прибуток у системі взаємопов'язаних облікових регістрів, що забезпечує "прозорість" порядку формування валових доходів і валових витрат. Такий підхід за чинним податковим законодавством є оптимальним, оскільки не змінює концепцію формування фінансового результату за міжнародними стандартами бухгалтерського обліку/фінансової звітності та національними положеннями.
Зазначені нормативно-правові акти спрямовані на реалізацію статті 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", якою передбачено, що фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Зазначеним Положенням визначено методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про податкові різниці для визначення валових доходів, валових витрат, відстрочених податкових активів, зобов'язань та розкриття зазначеної інформації у фінансовій звітності, а також установлено загальні вимоги до складання Розрахунку податкових різниць за даними бухгалтерського обліку. Розрахунок є додатком до Приміток до річної фінансової звітності, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 29 листопада 2000 року N 302, який подаватиметься у складі річної фінансової звітності власникам, працівникам та іншим користувачам звітності відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2007 року N 56-р"Про схвалення Концепції реформування податкової системи" розроблено проект Податкового кодексу, у розділі якого "Податок на прибуток підприємств" реалізовано методологічні засади, закладені у зазначеному Положенні, що надає можливість, не порушуючи міжнародних стандартів, складати податкову декларацію з податку на прибуток.
Положення про порядок обліку податкових різниць за даними бухгалтерського обліку та Методичні рекомендації про складання регістрів бухгалтерського обліку податкових різниць, валових доходів та валових витрат до їх затвердження пройшли апробацію на підприємствах в Дніпропетровській, Запорізькій, Львівській, Одеській та інших областях, були розміщені для ознайомлення більшого кола фахівців на офіційному сайті Міністерства фінансів України та схвалені членами Методологічної ради з бухгалтерського обліку при Міністерстві фінансів України (протокол від 1 листопада 2006 N 123). Таким чином, професійна громадськість мала можливість ознайомитись із зазначеними нормативно-правовими актами та подати свої пропозиції.
2. З метою організації розробки та розгляду проектів національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, інших нормативно-правових актів щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності та відповідно до статті 7 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" при Міністерстві фінансів України діє Методологічна рада з бухгалтерського обліку.
За поданням Федерації професійних бухгалтерів і аудиторів України (лист від 6 лютого 2007 N 47) Міністерством фінансів наказом від 20 березня 2007 року N 370 включено до складу Методологічної ради віце-президента Федерації професійних бухгалтерів і аудиторів України, голову Донецького територіального відділення Федерації, доктора економічних наук О.О.Папаіку.
З метою обговорення шляхів переходу на міжнародні стандарти бухгалтерського обліку та фінансової звітності Міністерством фінансів України разом із Світовим банком, Агентством США з міжнародного розвитку та Конференцією ООН з торгівлі і розвитку з 28 лютого по 1 березня 2007 року було проведено міжнародну науково-практичну конференцію "Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку та фінансової звітності: досвід та перспективи впровадження в країнах перехідної економіки". У роботі цієї конференції брали участь міжнародні та українські фахівці з бухгалтерського обліку, зокрема представники ФПБАУ Папаіка О.О. - віце-президент ФПБАУ та Легка В.Г. - виконавчий директор ФПБАУ.
3. На виконання Указу Президента України від 10 квітня 2006 року N 300/2006 "Про план першочергових заходів у сфері інвестиційної діяльності", доручення Кабінету Міністрів України від 23 жовтня 2006 року N 39889/1/1-06 щодо розробки законопроекту "Про внесення змін до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та з урахуванням Резолюції, схваленої учасниками конференції, Міністерством фінансів України розроблено проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань бухгалтерського обліку", яким визначено, що підприємства - емітенти цінних паперів, що перебувають у лістингу організаторів торгівлі на фондовому ринку, банки і страховики обов'язково складають і подають фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність за міжнародними стандартами.
Іншим підприємствам надається право складання і подання фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності за міжнародними стандартами за власним рішенням.
4. Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" не передбачено недержавне регулювання бухгалтерського обліку. Відповідно до статті 6 зазначеного Закону України державне регулювання бухгалтерського обліку здійснюється Міністерством фінансів України. Участь громадськості у процесі формування нормативної бази з бухгалтерського обліку реалізується через їх представництво у Методологічній раді з бухгалтерського обліку при Міністерстві фінансів України.
Заступник Міністра Т.І.Єфименко