ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
НАКАЗ
06.12.2017 № 814 |
Про затвердження Методичних рекомендацій щодо проведення попередньої оцінки, оцінки товарів, транспортних засобів, що розміщуються на складі митниці ДФС
З метою визначення вартості товарів, транспортних засобів, що розміщуються на складі митниці ДФС, та відповідно до Положення про Департамент податкових та митних експертиз ДФС, затвердженого наказом ДФС від 01.10.2014 № 154 (у редакції наказу ДФС від 25.01.2017 № 39),
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методичні рекомендації щодо проведення попередньої оцінки товарів, транспортних засобів, що розміщуються на складі митниці ДФС (далі - Методичні рекомендації), що додаються.
2. Директору Департаменту податкових та митних експертиз ДФС Шадевській Ю.Л. та керівникам митниць ДФС забезпечити неухильне дотримання вимог Методичних рекомендацій.
3. Визнати такими, що втратили чинність:
наказ Державної митної служби України від 02.02.2012 № 76 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо взаємодії митних органів із Центральним митним управлінням лабораторних досліджень та експертної роботи під час попередньої оцінки майна, яке розміщується на складах митних органів, та проведенні товарознавчої експертизи із визначенням вартості товарів і транспортних засобів, що вилучаються в справах про порушення митних правил";
наказ Державної митної служби України від 09.11.2012 № 640 "Про внесення змін до наказу Державної митної служби України від 02.02.2012 № 76".
4. Департаменту моніторингу доходів та обліково-звітних систем (Чмерук М.О.) забезпечити внесення цього наказу до Репозиторія звітної і статистичної інформації Державної фіскальної служби України відповідно до наказу ДФС від 07.10.2014 № 168.
Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
В. о. Голови | М.В. Продан |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ ДФС
06.12.2017 № 814
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо проведення попередньої оцінки, оцінки товарів, транспортних засобів, що розміщуються на складі митниці ДФС
1. Ці Методичні рекомендації щодо проведення попередньої оцінки, оцінки товарів, транспортних засобів, що розміщуються на складі митниці ДФС (далі - Методичні рекомендації) розроблені з урахуванням положень Митного кодексу України, Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.98 року № 1340 (зі змінами) (далі - Постанова № 1340), Порядку роботи складу митниці ДФС, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 627, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.07.2012 за № 1097/21409 (зі змінами), з метою визначення механізму взаємодії митниць ДФС із Департаментом податкових та митних експертиз ДФС (далі - ДПМЕ ДФС) під час проведення попередньої оцінки товарів, транспортних засобів з метою їх обліку, що розміщуються на складах митниць ДФС, а також при оцінці товарів, транспортних засобів для цілей розпорядження ними у встановленому законодавством порядку.
2. Попередня оцінка товарів, транспортних засобів проводиться у ході складання первинних прибуткових документів.
3. Під час проведення попередньої оцінки товарів, транспортних засобів посадовою особою митниці ДФС, яка контролює передачу чи передає ці товари, транспортні засоби на склад митниці ДФС використовуються наявні товарно-транспортні документи, за якими товари, транспортні засоби переміщувались через митний кордон України, рахунки-фактури (інвойси), рахунки-проформи, інші документи, що визначають вартість цих товарів, транспортних засобів, а також інформація щодо вартості товарів, транспортних засобів, яка надається власниками цих товарів, транспортних засобів або уповноваженими ними особами.
4. За відсутності документів, які підтверджують вартість товарів, транспортних засобів, зазначених у підпунктах 4.1.3-4.1.5, 4.1.7 пункту 4.1 та підпунктах 4.2.5, 4.2.6, 4.2.8, 4.2.11 пункту 4.2 розділу IV Порядку роботи складу митниці ДФС, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 627 , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.07.2012 за № 1097/21409 (зі змінами), або за наявності сумнівів щодо їх достовірності посадовою особою митниці ДФС, яка контролює передачу чи передає ці товари, транспортні засоби на склад митниці ДФС, до проведення попередньої оцінки товарів залучається експерт ДПМЕ ДФС (далі - експерт).
У цьому разі посадова особа митниці ДФС, яка контролює передачу чи передає товари, транспортні засоби на склад митниці ДФС, у відповідних графах первинного прибуткового документа вчиняє запис "попередня оцінка буде проведена додатково" та одночасно готує запит щодо проведення попередньої оцінки.
5. Запит про проведення попередньої оцінки товару, транспортного засобу (далі - Запит) готується посадовою особою митниці ДФС за формою, визначеною в додатку 1 до цих Методичних рекомендацій.
6. Запит підписується керівником (його заступником або особою, якій делеговані повноваження) митниці ДФС не пізніше наступного робочого дня після оформлення первинного прибуткового документа.
7. До Запиту надаються копії всіх наявних в митниці ДФС документів, які стосуються оцінки товару, транспортного засобу.
8. Питання, поставлені перед експертом у Запиті, не повинні виходити за межі компетенції та спеціальних знань експерта.
9. Запит разом із наявною супровідною документацією (матеріалами, що передаються у розпорядження експерта), доставляються до ДПМЕ ДФС поштою або іншими засобами інформаційних технологій.
10. Запит разом із наявними супровідними документами приймається уповноваженими посадовими особами ДПМЕ ДФС і реєструється в установленому порядку.
11. Попередня оцінка товару, транспортного засобу проводиться експертом на підставі письмового доручення керівника (його заступника або керівника самостійного відокремленого підрозділу) ДПМЕ ДФС.
12. При проведенні попередньої оцінки товару, транспортного засобу експерт має право:
ознайомлюватися з матеріалами, які стосуються предмета попередньої оцінки товару, транспортного засобу;
заявляти клопотання перед митницею ДФС про надання йому додаткових наявних в митниці ДФС матеріалів, необхідних для проведення попередньої оцінки товару, транспортного засобу, які не були надані разом із запитом про проведення попередньої оцінки товару, транспортного засобу;
відмовитися від проведення попередньої оцінки товару, транспортного засобу, або від проведення попередньої оцінки окремого(их) товару(ів), транспортного(их) засобу(ів), якщо подані не всі наявні в митниці ДФС матеріали або питання, поставлені у Запиті виходять за межі компетенції та спеціальних знань експерта.
13. При проведенні попередньої оцінки товару, транспортного засобу експерт за потреби проводить огляд товару, транспортного засобу за місцем їх зберігання.
Про потребу в огляді товару, транспортного засобу за місцем їх зберігання та організацію доставлення експерта до відповідного місця зберігання митниця ДФС, яка призначила проведення попередньої оцінки, повідомляється протягом трьох днів з дня надходження до ДПМЕ ДФС відповідного Запиту.
Надання вільного доступу та забезпечення належних умов огляду таких товарів (шляхом виконання простих складських операцій, що не потребують залучення суб'єктів господарювання для їх виконання), транспортних засобів покладається на митницю ДФС, яка призначила проведення попередньої оцінки.
Виїзд експерта до місця зберігання таких товарів, транспортних засобів, за умови повідомлення про таку потребу, забезпечується митницею ДФС, яка призначила проведення попередньої оцінки, протягом 3 робочих днів з дня надходження до ДПМЕ ДФС запиту.
У випадках забезпечення доставлення експерта до місця зберігання товарів, транспортних засобів, митниця ДФС, яка призначила проведення попередньої оцінки, того ж дня забезпечує прибуття експерта на своє робоче місце.
У разі наявності обставин, що унеможливлюють проведення попередньої оцінки товару, транспортного засобу, а саме: не вжиття заходів щодо виїзду експерта до місця зберігання товарів, транспортних засобів у зазначений строк, ненадання експерту вільного доступу та/або незабезпечення належних умов огляду товарів, транспортних засобів, ДПМЕ ДФС протягом наступних 3 робочих днів повідомляє митницю ДФС про відмову у проведенні попередньої оцінки із зазначенням причини відмови.
14. Попередня оцінка товару, транспортного засобу проводиться протягом 10 робочих днів після надходження до ДПМЕ ДФС Запиту. У разі потреби цей строк може бути продовжено за рішенням керівника ДПМЕ ДФС або особи, яка виконує його обов'язки, але не більше ніж на 10 робочих днів.
Для продовження строку проведення попередньої оцінки товару, транспортного засобу керівник самостійного експертного підрозділу або керівник самостійного відокремленого експертного підрозділу в межах строку, відведеного для проведення попередньої оцінки, готує клопотання на ім'я керівника ДПМЕ ДФС або особи, яка виконує його обов'язки, в якому обґрунтовує причину необхідності продовження строку проведення попередньої оцінки товару, транспортного засобу.
Рішення керівника ДПМЕ ДФС або особи, яка виконує його обов'язки, за результатами розгляду клопотання керівника експертного підрозділу або керівника відокремленого експертного підрозділу оформлюється шляхом проставлення на клопотанні резолюції "погоджено" або "не погоджено".
Про продовження строку проведення попередньої оцінки товару, транспортного засобу ДПМЕ ДФС повідомляє митницю ДФС не пізніше наступного робочого дня після прийняття відповідного рішення керівником ДПМЕ ДФС або особою, яка виконує його обов'язки.
15. Строк проведення попередньої оцінки товару, транспортного засобу призупиняється у разі наявності клопотання експерта перед митницею ДФС про надання йому додаткових матеріалів, які були перелічені у Запиті, але не були надані разом із запитом.
Додаткові матеріали, що наявні в митниці ДФС, повинні бути надані у строк, що не перевищує 10 днів з дня отримання такого клопотання.
У разі ненадання додаткових матеріалів у зазначений строк керівник ДПМЕ ДФС або особа, яка виконує його обов'язки, приймає рішення про проведення часткової попередньої оцінки товару, транспортного засобу або про відмову у її проведенні.
Часткова попередня оцінка товару полягає у визначенні вартості окремих груп товарів з числа тих, що пред'явлені для оцінки. У разі отримання необхідних додаткових матеріалів після проведення часткової попередньої оцінки товару експерт, за умови ініціювання митницею ДФС процедури визначення попередньої оцінки у встановленому цими Методичними рекомендаціями порядку, визначає вартість решти товарів, яка не була визначена при частковій попередній оцінці.
Рішення керівника ДПМЕ ДФС або особи, яка виконує його обов'язки, про проведення часткової попередньої оцінки товару, транспортного засобу або про відмову у її проведенні оформлюється шляхом направлення відповідного повідомлення митниці ДФС, яка надіслала Запит, не пізніше наступного робочого дня після прийняття відповідного рішення.
16. Під час проведення попередньої оцінки товару, транспортного засобу експертами застосовуються підходи та методи проведення оцінки, які визначені в нормативно-правових актах та нормативно-технічних документах (міжнародні та національні стандарти, технічні умови, правила, норми, положення, інструкції, рекомендації, переліки, науково-технічна та довідкова література, програмні продукти тощо).
Обрання методу проведення попередньої оцінки товару, транспортного засобу належить до компетенції експерта.
17. Проект звіту експерта про проведення попередньої оцінки товару, транспортного засобу розглядається керівником самостійного відокремленого експертного підрозділу та/або керівником самостійного експертного підрозділу, який приймає рішення щодо погодження проекту звіту.
Якщо при розгляді проекту звіту експерта буде встановлено, що попередня оцінка товару, транспортного засобу проведена з недотриманням вимог нормативно-правових актів та нормативно-технічних документів або допущені технічні помилки, керівник самостійного експертного підрозділу повертає керівнику самостійного відокремленого експертного підрозділу або експерту проект звіту на доопрацювання.
18. За результатами попередньої оцінки товару, транспортного засобу експерт готує письмовий звіт за формою, наведеною в додатку 2 до цих Методичних рекомендацій.
19. За результатами попередньої оцінки товару, транспортного засобу експерт, з окремим робочим місцем, готує письмовий звіт від свого імені за формою, наведеною в додатку 3 до цих Методичних рекомендацій.
20. Звіт складається у двох примірниках. Один примірник звіту передається митниці ДФС, яка призначила проведення попередньої оцінки товару, транспортного засобу, другий - залишається у справах ДПМЕ ДФС.
21. Звіт експерта доставляється до митниці ДФС посадовою особою митниці ДФС, яка отримує його в ДПМЕ ДФС, поштою або іншими засобами інформаційних технологій.
Форму реєстру звітів про проведення попередньої оцінки товару, транспортного засобу, виданих за запитами про проведення попередньої оцінки товару, транспортного засобу митниць ДФС, наведено в додатку 4 до цих Методичних рекомендацій.
22. Крім випадків проведення попередньої оцінки товарів, транспортних засобів, що розміщуються на складах митниць ДФС, експерти також залучаються до оцінки товарів, транспортних засобів для цілей розпорядження ними у встановленому законодавством порядку.
До оцінки товарів, транспортних засобів залучаються експерти, які склали кваліфікаційний іспит та одержали кваліфікаційне свідоцтво оцінювача відповідно до вимог Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" , дія якого станом на момент оцінки таких товарів, транспортних засобів не зупинена.
Залучення експерта до оцінки товарів, транспортних засобів можливе за умови відчуження таких товарів, транспортних засобів способами, що передбачають конкуренцію покупців у процесі продажу, а також у випадках прийняття рішення про безоплатну передачу зазначених товарно-матеріальних цінностей.
Для відповідних цілей експерт включається до складу комісії, створеної відповідно до пункту 7 Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого Постановою № 1340 (далі - Комісія).
Результати проведеної експертами оцінки оформлюються документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки.
При проведенні оцінки експерт враховує інформацію митниці ДФС про податки, що підлягають сплаті при реалізації товарів, транспортних засобів, якщо такі податки не були попередньо сплачені.
Інформація надається у вигляді довідки за підписом відповідальної особи митниці ДФС та зареєстрованої відповідно до вимог діловодства.
Експерт не несе відповідальності за достовірність інформації, наданої митницею ДФС.
У разі розбіжності в оцінці товарів, транспортних засобів між представниками Комісії та у випадках, передбачених законодавством України, оцінка проводиться суб'єктами оціночної діяльності - суб'єктами господарювання.
Директор Департаменту податкових та митних експертиз ДФС | Ю.Л. Шадевська |
Додаток 1
до Методичних рекомендацій
щодо проведення попередньої оцінки,
оцінки товарів, транспортних засобів,
що розміщуються на складі
митниці ДФС
(пункт 6)
ЗАПИТ
про проведення попередньої оцінки товару, транспортного засобу
( Див. текст )
Додаток 2
до Методичних рекомендацій
щодо проведення попередньої оцінки,
оцінки товарів, транспортних засобів,
що розміщуються на складі
митниці ДФС
(пункт 18)
ЗВІТ
про проведення попередньої оцінки товару, транспортного засобу
( Див. текст )
Додаток 3
до Методичних рекомендацій
щодо проведення попередньої оцінки,
оцінки товарів, транспортних засобів,
що розміщуються на складі
митниці ДФС
(пункт 19)
ЗВІТ
про проведення попередньої оцінки товару, транспортного засобу
( Див. текст )
Додаток 4
до Методичних рекомендацій
щодо проведення попередньої оцінки,
оцінки товарів, транспортних засобів,
що розміщуються на складі
митниці ДФС
(пункт 21)
РЕЄСТР
звітів про проведення попередньої оцінки товару, транспортного засобу, виданих за запитами про проведення попередньої оцінки товару, транспортного засобу митниць ДФС
( Див. текст )
( Текст взято з сайту ДФС України http://sfs.gov.ua )