• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Змін до Порядку ведення Єдиного державного реєстру судових рішень

Вища рада правосуддя | Рішення від 11.07.2023 № 706/0/15-23
Реквізити
  • Видавник: Вища рада правосуддя
  • Тип: Рішення
  • Дата: 11.07.2023
  • Номер: 706/0/15-23
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Вища рада правосуддя
  • Тип: Рішення
  • Дата: 11.07.2023
  • Номер: 706/0/15-23
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ВИЩА РАДА ПРАВОСУДДЯ
РІШЕННЯ
від 11 липня 2023 року N 706/0/15-23
Про затвердження Змін до Порядку ведення Єдиного державного реєстру судових рішень
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України (далі також - ДСА України) забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень (далі - Реєстр).
Згідно з пунктом 13 частини першої статті 3 Закону України "Про Вищу раду правосуддя" Порядок ведення Єдиного державного реєстру судових рішень затверджує Вища рада правосуддя.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 19 квітня 2018 року N 1200/0/15-18 затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру судових рішень (далі - Порядок), до якого в подальшому вносилися зміни.
Відповідно до частини шостої статті 4 Закону України "Про доступ до судових рішень" право на доступ до інформаційних ресурсів Реєстру мають посадові чи службові особи, визначені порядком ведення Реєстру.
До Вищої ради правосуддя надійшли звернення Бюро економічної безпеки України (далі також - БЕБ України) від 19 травня 2022 року N 1/22/0/4243-22, від 23 лютого 2023 року N 11/10.4/4008-23 та від 7 квітня 2023 року N 11/3.1.2/8134-23 із проханням розглянути питання щодо внесення змін до Порядку в частині надання посадовим і службовим особам БЕБ України дозволу на повний доступ до інформаційних ресурсів Реєстру з метою забезпечення виконання завдань та повноважень БЕБ України, визначених Законом України "Про Бюро економічної безпеки України".
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про Бюро економічної безпеки України" БЕБ України - це центральний орган виконавчої влади, на який покладаються завдання щодо протидії правопорушенням, що посягають на функціонування економіки держави. Відповідно до покладених завдань БЕБ України виконує правоохоронну, аналітичну, економічну, інформаційну та інші функції.
До повноважень БЕБ України відповідно до частини першої статті 8 Закону України "Про Бюро економічної безпеки України" належить, з-поміж іншого, здійснення оперативно-розшукової діяльності та досудового розслідування у межах передбаченої законом підслідності, а також здійснення інформаційно-пошукової та аналітично-інформаційної роботи з метою виявлення та усунення причин і умов, що сприяють вчиненню кримінальних правопорушень, віднесених до підслідності БЕБ України.
Згідно зі статтею 5 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" оперативно-розшукова діяльність здійснюється, зокрема, оперативними підрозділами БЕБ України - підрозділами детективів, оперативно-технічними підрозділами.
Пунктом 1 частини першої статті 7 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" визначено, що підрозділи, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність, зобов'язані у межах своїх повноважень відповідно до законів, що становлять правову основу оперативно-розшукової діяльності, вживати необхідних оперативно-розшукових заходів щодо попередження, своєчасного виявлення і припинення кримінальних правопорушень та викриття причин і умов, які сприяють вчиненню кримінальних правопорушень, здійснювати профілактику правопорушень.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про Бюро економічної безпеки України" БЕБ України для виконання своїх завдань, визначених цим Законом, здійснює інформаційно-аналітичну діяльність, у рамках якої БЕБ України, з-поміж іншого, отримує, обробляє та користується інформацією з автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів, банків (баз) даних органів державної влади, органів місцевого самоврядування, доступ до яких здійснено з урахуванням положень статті 7 цього Закону.
Згідно із частиною третьою статті 7 зазначеного Закону БЕБ України в порядку, визначеному законом, має безпосередній, у тому числі автоматизований, доступ до автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів і банків (баз) даних, держателем (адміністратором) яких є державні органи або органи місцевого самоврядування, користується державними, у тому числі урядовими, засобами зв'язку і комунікацій, мережами спеціального зв'язку та іншими технічними засобами.
Можливість отримувати, обробляти та користуватися інформацією з автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів, банків (баз) даних органів державної влади, органів місцевого самоврядування, доступ до яких здійснено з урахуванням положень статті 7 Закону України "Про Бюро економічної безпеки України", а також право користуватися у межах, визначених законодавством, відповідними інформаційними базами даних державних органів, державною системою урядового зв'язку і комунікацій, мережами спеціального зв'язку та іншими технічними засобами для виконання покладених на БЕБ України завдань передбачено також підпунктом 10 пункту 6 та підпунктом 4 пункту 8 Положення про Бюро економічної безпеки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 жовтня 2021 року N 1068.
Згідно із частиною першою статті 16 Закону України "Про Бюро економічної безпеки України" керівництво діяльністю БЕБ України здійснює його Директор.
До Вищої ради правосуддя надійшло звернення Міністерства оборони України (далі - Міноборони) від 28 березня 2023 року N 220/2889 щодо внесення змін до розділу IX Порядку в частині надання уповноваженим посадовим особам Міноборони повного доступу до Реєстру з метою забезпечення виконання Міноборони покладених на нього завдань в умовах правового режиму воєнного стану.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про національну безпеку України" Міноборони є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань національної безпеки у воєнній сфері, сферах оборони і військового будівництва у мирний час та особливий період. До повноважень Міноборони належать організація в силах оборони заходів оборонного планування, визначення засад воєнної, військової кадрової та військово-технічної політики у сфері оборони, здійснення в установленому порядку координації діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування щодо підготовки держави до оборони.
Згідно зі статтею 10 Закону України "Про оборону України" та пунктом 4 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року N 671 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року N 730), Міноборони відповідно до покладених на нього завдань, з-поміж іншого, провадить розвідувальну та інформаційно-аналітичну діяльність в інтересах національної безпеки та оборони держави, бере участь у проведенні аналізу воєнно-політичної обстановки, прогнозуванні, виявленні та визначенні рівня воєнної загрози національній безпеці України.
Міноборони відповідно до покладених на нього завдань на підставі пункту 6 Положення про Міністерство оборони України має право, зокрема, користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, державною системою урядового зв'язку та іншими технічними засобами.
Частинами п'ятою, восьмою статті 15 Закону України "Про національну безпеку України" встановлено, що Міноборони очолює Міністр оборони України, який є членом Кабінету Міністрів України та здійснює керівництво Міноборони, військово-політичне і адміністративне керівництво Збройними Силами України безпосередньо та через першого заступника Міністра оборони України, заступників Міністра оборони України, а також через Головнокомандувача Збройних Сил України.
До Вищої ради правосуддя надійшов лист Вищого антикорупційного суду від 17 серпня 2022 року N 03.14-10/23/2022 про приведення Порядку у відповідність до статті - 283-1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в частині строку публікування судових рішень Вищого антикорупційного суду з доопрацюванням алгоритму оприлюднення судових рішень у Реєстрі.
Відповідно до частини третьої статті 20 КАС України Вищому антикорупційному суду підсудні справи про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону України "Про санкції".
Частинами сьомою, восьмою статті - 283-1 КАС України визначено, що копія рішення Вищого антикорупційного суду не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається позивачу та особі, щодо якої ставилося питання про застосування санкції (якщо відомі відомості про її місцезнаходження), передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону України "Про санкції", на офіційні електронні адреси (у разі їх наявності) та публікується на офіційному вебсайті Вищого антикорупційного суду, а копія постанови Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається сторонам на офіційні електронні адреси (у разі їх наявності) та публікується на офіційному вебсайті Вищого антикорупційного суду.
Вищий антикорупційний суд у листі зауважив, зокрема, що КАС України не містить жодних додаткових вимог щодо порядку публікування судових рішень Вищого антикорупційного суду відповідно до статті - 283-1 КАС України, у тому числі щодо їх знеособлення.
Відповідно до частини другої статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання, крім ухвал про арешт майна та тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальних провадженнях, які підлягають оприлюдненню не раніше дня їх звернення до виконання. Судові рішення також можуть публікуватися в друкованих виданнях із додержанням вимог цього Закону.
Частиною четвертою статті 5 Закону України "Про доступ до судових рішень" передбачено, що офіційне опублікування судових рішень повинно відповідати вимогам, встановленим статтею 7 цього Закону, якою визначено відомості, що не можуть бути розголошені в текстах судових рішень, відкритих для загального доступу.
Згідно з пунктом 1 розділу III Порядку електронний примірник судового рішення або окремої думки судді оприлюднюється шляхом надсилання до Реєстру у день його виготовлення засобами автоматизованої системи документообігу суду.
Зареєстровані електронні примірники судових рішень та окремих думок суддів відповідно до пункту 1 розділу V Порядку протягом трьох робочих днів із дня їх реєстрації в Реєстрі обробляються та знеособлюються в автоматичному режимі в порядку черговості їх надходження.
Знеособлення визначено пунктом 1 розділу I Порядку як процедура маскування в тексті електронного примірника судового рішення або окремої думки судді відомостей, що не можуть бути розголошені відповідно до вимог законодавства за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення з подальшою вибірковою візуальною перевіркою результатів такого маскування. Результатом процедури знеособлення є створення образу електронного документа.
Ураховуючи викладене, Вища рада правосуддя для консультацій з питань, порушених у листі Вищого антикорупційного суду від 17 серпня 2022 року N 03.14-10/23/2022, звернулася до ДСА України як володільця інформації Реєстру (держателя Реєстру) та Державного підприємства "Інформаційні судові системи" як адміністратора Реєстру.
На запит Вищої ради правосуддя ДСА України з метою приведення Порядку у відповідність зі статтею - 283-1 КАС України листом від 15 лютого 2023 року N 10-1887/23 надала пропозиції щодо доповнення пункту 2 розділу V Порядку після слів "ухвал слідчих суддів" словами "та судових рішень, ухвалених за результатами розгляду адміністративних позовів про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону України "Про санкції".
Державне підприємство "Інформаційні судові системи" листом від 10 лютого 2023 року N 391/4/05-00-23 надало аналогічні за змістом пропозиції щодо доповнення пункту 2 розділу V Порядку. У листі наголошено на наявності технічної можливості оброблення електронних примірників судових рішень не пізніше наступного робочого дня із дня їх реєстрації в Реєстрі.
Державне підприємство "Інформаційні судові системи" наголосило також на необхідності внесення змін до Загального класифікатора спеціалізацій суддів та категорій справ, виокремивши відповідну категорію справ з метою забезпечення систематизації та ідентифікації судових рішень, ухвалених за результатами розгляду адміністративних позовів про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону України "Про санкції", автоматизованими програмними засобами.
Ураховуючи викладене, з метою уникнення розбіжностей у нормативно-правовому регулюванні Вища рада правосуддя 1 березня 2023 року повторно звернулася до ДСА України із проханням повідомити про технічну можливість оброблення електронних примірників судових рішень, ухвалених за результатами розгляду адміністративних позовів про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону України "Про санкції", не пізніше наступного дня із дня їх реєстрації в Реєстрі, а також щодо необхідності внесення змін до Загального класифікатора спеціалізацій суддів та категорій справ, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 21 грудня 2018 року N 622.
Листом від 9 березня 2023 року N 15-2786/23 ДСА України зазначила про наявність, за інформацією Державного підприємства "Інформаційні судові системи", технічної можливості оброблення електронних примірників судових рішень не пізніше наступного робочого дня відповідно до пункту 2 розділу V Порядку.
Щодо внесення змін до Загального класифікатора спеціалізацій суддів та категорій справ з метою забезпечення систематизації та ідентифікації відповідних судових рішень Вищого антикорупційного суду варто зазначити, що ДСА України в межах повноважень, визначених статтею 152 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та пунктом 6 Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 січня 2019 року N 141/0/15-19, наказом від 15 травня 2023 року N 239 за погодженням із Радою суддів України (рішення від 4 травня 2023 року N 25) затвердила зміни до Загального класифікатора спеціалізацій суддів та категорій справ, доповнивши його, зокрема, у спеціалізації "Адміністративне судочинство" після позиції 115000000 новою позицією 116000000 "Справи щодо застосування санкцій у порядку антикорупційного законодавства".
13 квітня 2023 року до Вищої ради правосуддя надійшов лист Державної судової адміністрації України від 13 квітня 2023 року N 15-4307/23 із проханням розглянути та внести зміни, зокрема, до Порядку для врегулювання окремих організаційних питань щодо електронної інформаційної взаємодії Реєстру з іншими інформаційними ресурсами, ураховуючи положення частини другої статті 36 Закону України "Про публічні електронні реєстри".
Пропозиція ДСА України щодо внесення зміни до Порядку полягає у викладенні пункту 2 розділу VII Порядку в такій редакції:
"2. Інформаційна взаємодія Реєстру з електронними інформаційними системами недержавних та господарюючих суб'єктів здійснюється інформаційно-телекомунікаційними засобами в електронній формі у порядку, визначеному спільним актом адміністратора та відповідного суб'єкта, за погодженням з ДСА України.".
На обґрунтування внесення змін ДСА України зазначає, що згідно із частиною другою статті 36 Закону України "Про публічні електронні реєстри" технічний адміністратор не має права використовувати реєстрові дані, реєстрову інформацію, програмне забезпечення реєстру, його технічні та технологічні засоби для провадження діяльності, не передбаченої договором із держателем реєстру або адміністратором про технічне адміністрування відповідного реєстру, та несе відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу I Порядку володільцем інформації Реєстру (держателем Реєстру) визначено ДСА України, яка вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням ведення Реєстру.
Зважаючи на це, ДСА України пропонує визначити повноваження ДСА України погоджувати спільні акти про інформаційну взаємодію адміністратора Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з недержавними та господарюючими суб'єктами.
Крім того, Державна судова адміністрація України листом від 14 червня 2023 року N 15-7059/23 надіслала проєкт змін до пункту 6 розділу IX Порядку, запропонувавши викласти його в такій редакції: "6. Адміністратор здійснює реєстрацію користувача після надходження офіційного листа, підписаного особою, яка надала дозвіл на повний доступ до судових рішень, у якому зазначаються строк дії дозволу, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, якій надано дозвіл, та її реєстраційний номер облікової картки платника податків.".
До зазначеного листа ДСА України додано звернення Національного антикорупційного бюро України від 18 травня 2023 року N 01-191/15302 щодо вжиття заходів для підвищення ступеня захисту повного доступу до інформаційних ресурсів Реєстру, які передбачають використання захищеного носія ключової інформації чи іншого носія інформації, захищеного від копіювання, з метою усунення можливих причин і умов, які сприяють вчиненню кримінальних правопорушень, що належать до підслідності Національного антикорупційного бюро України.
До листа ДСА України додано також лист Державного підприємства "Інформаційні судові системи" від 2 червня 2023 року N 1776/1/07-00-23, у якому зауважено, що повний доступ до інформаційних ресурсів Реєстру забезпечується за допомогою електронного кабінету виключно для авторизованих користувачів (пункт 1 розділу IX Порядку).
За результатами опрацювання спільно з Державним підприємством "Центр судових сервісів" порушеного Національним антикорупційним бюро України питання встановлено необхідність запровадження у програмному забезпеченні для ведення Реєстру як ідентифікуючої ознаки авторизованого користувача його реєстраційного номера облікової картки платника податків, який використовується також як ідентифікуюча ознака користувача підсистеми "Електронний кабінет" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - Електронний кабінет), вхід до якого можливий лише з використанням кваліфікованого електронного підпису. Запровадження повного доступу до інформаційних ресурсів Реєстру через Електронний кабінет повністю відповідатиме як нормам Порядку, так і пропозиції Національного антикорупційного бюро України.
Водночас реалізація зазначеного підходу потребує внесення відповідних змін до пункту 6 розділу IX Порядку, аналогічних запропонованим ДСА України. При цьому Державне підприємство "Інформаційні судові системи" вважає, що в такому разі необхідне отримання згоди користувача Електронного кабінету на обробку його персональних даних, оскільки відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків та прізвище, ім'я, по батькові особи сукупно підпадають під поняття "персональні дані".
Ураховуючи викладене, керуючись статтями 3, 30, 34 Закону України "Про Вищу раду правосуддя", нормами КАС України, Закону України "Про доступ до судових рішень", Закону України "Про Бюро економічної безпеки України", Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність", Закону України "Про національну безпеку України", Закону України "Про оборону України", Закону України "Про публічні електронні реєстри", Положення про Бюро економічної безпеки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 жовтня 2021 року N 1068, Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року N 671 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року N 730), Вища рада правосуддя вирішила:
1. Затвердити Зміни до Порядку ведення Єдиного державного реєстру судових рішень, що додаються.
2. Копію цього рішення надіслати Бюро економічної безпеки України, Міністерству оборони України, Вищому антикорупційному суду, Державній судовій адміністрації України, Державному підприємству "Інформаційні судові системи".
Голова Вищої ради правосуддяГригорій УСИК
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Вищої ради правосуддя
11 липня 2023 року N 706/0/15-23
Зміни до Порядку ведення Єдиного державного реєстру судових рішень
1. Пункт 2 розділу V викласти в такій редакції:
"2. Оброблення електронних примірників ухвал слідчих суддів та судових рішень, ухвалених за результатами розгляду адміністративних справ про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону України "Про санкції", здійснюється не пізніше наступного робочого дня із дня їх реєстрації в Реєстрі.".
2. Пункт 2 розділу VII викласти в такій редакції:
"2. Інформаційна взаємодія Реєстру з електронними інформаційними системами недержавних та господарюючих суб'єктів здійснюється інформаційно-телекомунікаційними засобами в електронній формі у порядку, визначеному спільним актом адміністратора та відповідного суб'єкта, за погодженням із ДСА України.".
3. У розділі IX:
1) пункт 2 викласти в такій редакції:
"2. Дозвіл на повний доступ до інформаційних ресурсів Реєстру надається суддям, працівникам апаратів судів, зокрема для забезпечення видачі копій судових рішень із Реєстру згідно з вимогами цього Порядку, членам Вищої ради правосуддя та уповноваженим працівникам секретаріату Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, уповноваженим особам Національного антикорупційного бюро України, Національного агентства з питань запобігання корупції, Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, Державного бюро розслідувань, Служби безпеки України, Національної поліції України, Державної прикордонної служби України, Офісу Президента України, що здійснюють підготовку матеріалів до розгляду Комісією при Президентові України у питаннях помилування, Офісу Генерального прокурора, Міністерства оборони України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Бюро економічної безпеки України, ДСА України та її територіальних органів, працівникам адміністратора.";
2) пункти 4 - 6 викласти в такій редакції:
"4. Уповноваженим особам Національного антикорупційного бюро України, Національного агентства з питань запобігання корупції, Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, Державного бюро розслідувань, Служби безпеки України, Національної поліції України, Державної прикордонної служби України, Офісу Президента України, що здійснюють підготовку матеріалів до розгляду Комісією при Президентові України у питаннях помилування, Офісу Генерального прокурора, Міністерства оборони України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Бюро економічної безпеки України, ДСА України та її територіальних органів, працівникам адміністратора надається дозвіл на повний доступ до інформаційних ресурсів Реєстру до дня його анулювання, але не довше ніж до дня звільнення такого працівника.
5. Дозвіл на повний доступ до електронних примірників судових рішень надається та анулюється:
1) працівникам апарату суду - головою суду;
2) працівникам секретаріату Вищої ради правосуддя - її Головою;
3) працівникам секретаріату Вищої кваліфікаційної комісії суддів України - її Головою;
4) уповноваженим особам ДСА України - її Головою, уповноваженим особам територіальних управлінь ДСА України - начальниками управлінь;
5) працівникам адміністратора - його керівником;
6) уповноваженим особам Національного антикорупційного бюро України - його Директором;
7) уповноваженим особам Національного агентства з питань запобігання корупції - його Головою;
8) уповноваженим особам Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, - його Головою;
9) уповноваженим особам Державного бюро розслідувань - його Директором;
10) уповноваженим особам Служби безпеки України - її Головою;
11) уповноваженим особам Національної поліції України - її Головою;
12) уповноваженим особам Державної прикордонної служби України - її Головою;
13) уповноваженим особам Офісу Президента України, що здійснюють підготовку матеріалів до розгляду Комісією при Президентові України у питаннях помилування, - Керівником Офісу Президента України;
14) уповноваженим особам Офісу Генерального прокурора - Генеральним прокурором;
15) уповноваженим особам Міністерства оборони України - Міністром оборони України;
16) уповноваженим особам Головного управління розвідки Міністерства оборони України - його керівником;
17) уповноваженим особам Бюро економічної безпеки України - його Директором.
6. Адміністратор здійснює реєстрацію користувача після надходження офіційного листа, підписаного особою, яка надала дозвіл на повний доступ до судових рішень, у якому зазначаються строк дії дозволу, посада, прізвище, ім'я, по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків або, у разі якщо зазначений номер у фізичної особи відсутній, - номер, серія (за наявності) паспорта громадянина України особи, якій надано дозвіл.".