НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
17.08.2005 N 674 |
Про накладення штрафу на ВАТ "Запоріжжяобленерго" за порушення ліцензійних умов з постачання і передачі електричної енергії
Національна комісія регулювання електроенергетики України на відкритому засіданні 17.08.2005 розглянула питання про порушення Відкритим акціонерним товариством "Запоріжжяобленерго" Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, затверджених постановою НКРЕ 13.06.1996 N 15/1, і Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами, затверджених постановою НКРЕ 13.06.1996 N 15 (далі - ліцензійні умови з передачі та постачання електроенергії).
ВАТ "Запоріжжяобленерго" (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14, р/р N 26005001000299 в ВАТ "БІГ Енергія", МФО 313708, ЄДРПОУ 00130926, тел. 8 (061) 286-33-59, Голова правління ВАТ "Запоріжжяобленерго" - Андрощук О.В.) здійснює постачання електричної енергії за регульованим тарифом на підставі ліцензії ПСр N 1298 та передачу електроенергії місцевими (локальними) електромережами на підставі ліцензії ПР N 109.
Відповідно до графіку планових перевірок на 2005 рік, а також на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 29.03.2005 N 14465/1/1-05 НКРЕ за участю представників Держенергонагляду, Служби безпеки України та Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області здійснила перевірку ліцензованої діяльності ВАТ "Запоріжжяобленерго" з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами за період 2003, 2004 роки та I квартал 2005 року, за результатами якої складено акт від 04.08.2005 N 31. Перевіркою встановлено.
В 2004 році розрахунки ВАТ "Запоріжжяобленерго" за куповану в ОРЕ електроенергію становили 103,5%, за I квартал 2005 року рівень розрахунків з ДП "Енергоринок" становив 94,8%. Разом з тим, з квітня місяця 2005 року розрахунки значно покращились. Так, у квітні оплата становила 136,5%, у травні - 107,6% та у червні - 101,8%. В цілому за I півріччя - 104,8%.
Однак, незважаючи на достатньо високий рівень поточних розрахунків ВАТ "Запоріжжяобленерго" за куповану на Оптовому ринку електроенергію за останні два роки, прострочена кредиторська заборгованість перед ДП "Енергоринок" станом на 1 липня 2005 року становить 823,1 млн. грн. При цьому заборгованість споживачів на ту ж дату становила 448,4 млн. грн. Договір про реструктуризацію заборгованості ВАТ "Запоріжжяобленерго" з ДП "Енергоринок" не укладено. Наявність заборгованості перед ДП "Енергоринок" є порушенням пункту 2.7 ліцензійних умов з постачання електроенергії.
Під час вибіркової перевірки договорів, укладених ВАТ "Запоріжжяобленерго", було встановлено, що при закупівлі окремих видів однорідного товару загальна сума закупівлі розділялась на частини. Аналіз реєстру договорів та тендерної документації ВАТ "Запоріжжяобленерго" показав, що на протязі 2004 року та I півріччя 2005 року без проведення тендеру були здійснені закупівлі, вартість неподільного обсягу яких перевищувала суму 200 тис. грн., на загальну суму 5126,5 тис. грн., що свідчить про порушення пунктів 2.5, 3.5.1 ліцензійних умов з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та пунктів 2.5, 3.4.1 ліцензійних умов з постачання електричної енергії за регульованим тарифом щодо здійснення закупівель товарів, робіт та послуг на конкурсних засадах та дотримання законодавства України та нормативно-технічних документів, зокрема Порядку придбання товарів, робіт і послуг ліцензіатами, ціни (тарифи) на відповідну діяльність яких встановлюються НКРЕ (далі - Порядок), затвердженого постановою НКРЕ від 25.12.2002 N 1455. Разом з тим, ВАТ "Запоріжжяобленерго" стверджує, що договори з ТОВ "Енергозв'язок" від 12.02.2004 N 260 та від 24.03.2004 N 267 на будівництво корпоративної системи зв'язку на загальну суму 613,3 тис. грн., укладені в рамках тендеру, проведеного 24.06.2003 на суму 16238,3 тис. грн. Однак, станом на 17.08.2005 обґрунтованого підтвердження цього Товариство не надало.
Протягом 2004 - 2005 років ВАТ "Запоріжжяобленерго" застрахувало майна загальною вартістю 143848974 грн. відповідно до договорів добровільного страхування з ЗАТ "Страхова компанія "Промінь" (м. Івано-Франківськ) із загальною сумою страхових платежів 6953836 грн. Використання коштів на здійснення операцій з добровільного страхування обладнання не передбачено затвердженою НКРЕ структурою тарифів на постачання та передачу електроенергії ВАТ "Запоріжжяобленерго". Разом з тим, інвестиційну програму, схвалену для ВАТ "Запоріжжяобленерго" на період з 01.09.2003 до 31.08.2004, профінансовано на 90,5%. Недофінансування інвестиційної програми у порівнянні із запланованим обсягом у сумі 52481,83 тис. грн. становило 4980,1 тис. грн. При цьому, тільки на суму 3918,4 тис. грн. недофінансовано розділ програми "Технічний розвиток, модернізації та будівництво електричних мереж". Таким чином, відволікання коштів у сумі 6953,8 тис. грн. на виплату страхових платежів ЗАТ "Страхова компанія "Промінь" вплинуло на недофінансування інвестиційної програми. Крім того, укладення договорів добровільного страхування здійснювалось без проведення відповідних тендерних процедур, що є порушенням Порядку та свідчить про нецільове та неефективне використання коштів.
Перевіркою господарських договорів встановлено, що ВАТ "Запоріжжяобленерго" у 2004 - 2005 роках здійснювалась закупівля продукції для подальшого її продажу на експорт. Так, у результаті здійснення зовнішньоекономічної діяльності ВАТ "Запоріжжяобленерго" придбало у 2003 - 2004 роках товарно-матеріальних цінностей, що не використовуються в технологічних процесах енергопостачальника (вироби легкої промисловості та інше), на загальну суму 104938469,85 грн. (з ПДВ). Після реалізації цієї продукції Товариство отримало 100058394,45 грн. Одночасно з тим, відповідно до договорів комісії ВАТ "Запоріжжяобленерго" відшкодувало витрати комісіонерів, пов'язані з реалізацією продукції на експорт, та комісійну винагороду на загальну суму 2136881,61 грн. Умовами договорів про закупівлю товарів було передбачено розрахунок з постачальниками після отримання коштів від реалізації продукції.
Купівля-продаж товарно-матеріальних цінностей не була узгоджена з НКРЕ та здійснена без проведення відповідних тендерних процедур, що є порушенням пунктів 2.6, 3.5.1 ліцензійних умов з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та пунктів 2.6, 3.4.1ліцензійних умов з постачання електричної енергії за регульованим тарифом у частині погодження з НКРЕ інших видів діяльності відповідно до Порядку розгляду НКРЕ питання обмеження ліцензіата з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та/або з постачання електричної енергії за регульованим тарифом у здійсненні іншого, крім ліцензованого, виду діяльності, затвердженого постановою НКРЕ від 16.07.2002 N 778, та дотримання Порядку придбання товарів, робіт і послуг ліцензіатами, ціни (тарифи) на відповідну діяльність яких встановлюються НКРЕ, затвердженого Постановою НКРЕ України від 25.12.2002 N 1455.
У результаті перевірки відповідності фактичних витрат ВАТ "Запоріжжяобленерго" на передачу та постачання електричної енергії виявлено перевитрати за 2004 рік у розмірі 13 231 тис. грн., що становить 9,8 % відносно затверджених у тарифах витрат, в т.ч. з передачі електроенергії у сумі 12 542 тис. грн. і з постачання електроенергії - 689 тис. грн. В цілому перевитрати виникли за рахунок статей "матеріальні витрати" - 6345 тис. грн., "амортизація" - 1932 тис. грн. та "інші витрати" - нараховано резерв сумнівних боргів в сумі 11505 тис. грн. Перевитрати за I квартал 2005 року становили 4494 тис. грн. Недотримання структури тарифів, затвердженої постановою НКРЕ від 21.08.2003 N 845 (у редакції постанови НКРЕ від 31.12.2003 N 1493, та невиконання в повному обсязі інвестиційної програми на 2004 рік, схваленої постановою НКРЕ від 27.11.2003 N 1230, свідчить про порушення ВАТ "Запоріжжяобленерго" пунктів 3.5.1 з передачі електроенергії та 3.4.1 з постачання електроенергії за регульованим тарифом у частині дотримання нормативних документів.
Крім того, ВАТ "Запоріжжяобленерго" станом на 18.05.2005 переукладено 37,8 % договорів на постачання електричної енергії відповідно до нової редакції Правил користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ), затверджених постановою НКРЕ від 31.07.1996 N 28, що є порушенням вимог постанови НКРЕ від 22.08.2002 N 928 (із змінами, внесеними постановою НКРЕ від 12.05.2003 N 391. Також Товариство не дотримується вимог пункту 8 Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.1997 N 209. Відповідно до зауважень представників Держенергонагляду електричні мережі ВАТ "Запоріжжяобленерго" знаходяться в аварійному стані, а стан деяких мереж загрожує життю людей. Перевіркою виявлені невідповідності договорів про постачання електроенергії Типовому договору, який є додатком до ПКЕЕ, а також інші порушення ПКЕЕ у відносинах із споживачами, що в свою чергу є порушенням пунктів 3.5.1 з передачі електроенергії та 3.4.1 з постачання електроенергії за регульованим тарифом щодо дотримання законодавства України та нормативно-технічних документів.
Згідно з повноваженнями, наданими Указом Президента України від 21.04.1998 N 335/98 "Питання Національної комісії регулювання електроенергетики України", відповідно до статті 27 Закону України "Про електроенергетику", постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.2000 N 1139 "Про порядок застосування санкцій за порушення законодавства про електроенергетику", Положення про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 N 1312, Національна комісія регулювання електроенергетики України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Накласти штраф у розмірі 85 000 гривень на Відкрите акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго" (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14, р/р N 26005001000299 в ВАТ "БІГ Енергія", МФО 313708, ЄДРПОУ 00130926, тел. 8 (061) 286-33-59, Голова правління ВАТ "Запоріжжяобленерго" - Андрощук О.В.) за порушення пунктів 2.6 і 3.4.1 ліцензійних умов з постачання електроенергії та пунктів 2.6 і 3.5.1 ліцензійних умов з передачі електроенергії у частині погодження з НКРЕ інших видів діяльності відповідно до Порядку розгляду НКРЕ питання обмеження ліцензіата з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та/або з постачання електричної енергії за регульованим тарифом у здійсненні іншого, крім ліцензованого, виду діяльності, затвердженого постановою НКРЕ від 16.07.2002 N 778, а також недотримання ПКЕЕ, постанови НКРЕ від 22.08.2002 N 928 "Про внесення змін та доповнень до Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31 липня 1996 року N 28", а також Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.1997 N 209.
Зазначена сума штрафу має бути сплачена до Державного бюджету України протягом 30 днів з дня прийняття постанови (код бюджетної класифікації 23030300 "Адміністративні штрафи та інші санкції", ЄДРПОУ 26014130, р/р N 31117106500002, МФО 813015, символ звітності 106).
2. Зобов'язати ВАТ "Запоріжжяобленерго" до 17.10.2005 усунути порушення:
пункту 2.7 ліцензійних умов з постачання електроенергії в частині належного проведення розрахунків з ДП "Енергоринок" за куповану електроенергію;
пункту 3.4.1 ліцензійних умов з постачання електроенергії та пункту 3.5.1 ліцензійних умов з передачі електроенергії в частині здійснення ліцензованої діяльності відповідно до чинного законодавства України та нормативних документів, зокрема ПКЕЕ, постанови НКРЕ від 22.08.2002 N 928 "Про внесення змін та доповнень до Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31 липня 1996 року N 28", а також Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.1997 N 209.
3. Розпочати процедуру перегляду тарифів на постачання електричної енергії за регульованим тарифом та на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами для ВАТ "Запоріжжяобленерго" з урахуванням нецільового та неефективного використання коштів.
Голова Комісії | В.Кальченко |