• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 67. Водний транспорт. Розділ "Гідрографія"

Міністерство аграрної політики України  | Наказ, Покажчик, Довідник від 21.08.2003 № 663
Реквізити
  • Видавник: Міністерство аграрної політики України
  • Тип: Наказ, Покажчик, Довідник
  • Дата: 21.08.2003
  • Номер: 663
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство аграрної політики України
  • Тип: Наказ, Покажчик, Довідник
  • Дата: 21.08.2003
  • Номер: 663
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
транспорту України
21.08.2003 N 663
( v0663361-03 )
ПОГОДЖЕНО
Міністерством праці
та соціальної політики
України
ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників
Випуск 67
Водний транспорт
Розділ "Гідрографія"
Видання друге, доповнене, перепрацьоване Станом на 10.05.2005 р.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ
КЕРІВНИКИ
1. ВИКОНАВЕЦЬ РОБІТ ГІДРОГРАФІЧНИХ
Завдання та обов'язки. Забезпечує своєчасне виконання виробничою групою гідрографічних і топографо-геодезичних робіт згідно з планом навігаційно-гідрографічного забезпечення та технічними завданнями. Підготовляє виробничу групу до польових і камеральних гідрографічних робіт. Забезпечує виконання гідрографічних досліджень водних об'єктів, зйомку рельєфу дна, гідрографічне тралення, топографічну зйомку берегової смути, вивчення конфігурації підводних небезпечностей і затонулих суден, спостереження за рівнем моря, контрольні заміри глибин, підхідних каналів і акваторій портів і т.п. Забезпечує належне ведення польової документації, систематизацію та її аналіз, складання звітів про проведені гідрографічні роботи згідно з встановленими строками. Контролює камеральне оброблення матеріалів, забезпечує оброблення польових матеріалів, виконання остаточних розрахунків, складання програм для обробки матеріалів на персональному комп'ютері. Виконує перевірку технічних засобів, приладів і інструментів, що видані для польових робіт. Забезпечує правильне їх використання, збереження та підтримання у справному стані. Особисто керує складними та великими за обсягом гідрографічними роботами. Контролює якість та повноту виконання всіх робіт, що покладені на виробничу групу відповідно до технічних завдань та вимог. Підтримує на рівні сучасності документи гідрографічної вивченості. Вносить пропозиції з удосконалення способів і методів виконання гідрографічних робіт, оснащення новими засобами, приладами та технікою. Упроваджує заходи з наукової організації праці, підвищення ефективності гідрографічних робіт, використання більш досконалих методик проведення робіт і оброблення гідрографічних даних. Контролює додержання правил обліку і зберігання гідрографічних матеріалів, нормативних актів про охорону природного навколишнього середовища, правил і норм охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту. Бере участь в обміні досвідом роботи, технічному навчанні працівників виробничої групи. Керує роботою працівників, зайнятих на гідрографічних роботах.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, інструкції, нормативні та інші керівні документи з питань проведення усіх видів гідрографічних і топографо-геодезичних робіт; правила гідрографічної служби; положення про навігаційно-гідрографічне забезпечення плавання суден на морях та внутрішніх водних шляхах України; вимоги Міжнародної гідрографічної організації (МГО) щодо навігаційно-гідрографічного забезпечення мореплавання; вимоги міжнародних конвенцій Міжнародної морської організації (ІМО) щодо охорони життя людини на морі (СОЛАС), запобігання забрудненню із суден (МАРПОЛ) тощо; зону відповідальності у навігаційно-гідрографічному, топографо-геодезичному та геоморфологічному відношенні; технологію гідрографічних робіт і технічні вимоги щодо якості їх виконання; організацію усіх видів гідрографічних робіт, вимоги до складання та оформлення технічних звітів, камерального оброблення матеріалів; будову, принцип дії, правила перевірок і підготовки до роботи гідрографічних та топографо-геодезичних приладів, технічних засобів; правила користування комп'ютером; основи програмування; облік, порядок зберігання та списання матеріально-технічних засобів; нормативні акти з питань охорони навколишнього середовища; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту на гідрографічних роботах; основи економіки, організації праці та управління, основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги.
Старший виконавець робіт гідрографічних. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією виконавця робіт гідрографічних: для магістра - не менше 2 років, спеціаліста - не менше 3 років.
Виконавець робіт гідрографічних. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за фахом в гідрографічній службі - не менше 2 років.
2. ЗАВІДУВАЧ МАЙСТЕРНІ ШТУРМАНСЬКОЇ
Завдання та обов'язки. Керує виробничо-господарською діяльністю штурманської майстерні стосовно затверджених планів та замовлень на ремонт. Контролює правильну експлуатацію і своєчасний ремонт стендового обладнання, верстатів та пристроїв штурманської майстерні. Здійснює контроль за проведенням регламентних і ремонтних робіт згідно із встановленими строками. Забезпечує організацію, своєчасне і якісне використання ремонту маякової апаратури, гідроштурманського обладнання, гідрометеорологічних приладів, електронного устаткування тощо. Контролює виконання випробувань і перевірок приладів, обладнання в штурманській майстерні, суднових засобів навігації на суднах згідно із замовленнями та заявками. Забезпечує регулювання та здавання навігаційних приладів і обладнання на швартовних і ходових випробуваннях суден. Здійснює контроль за здаванням замовникам приладів і обладнання, що відремонтовано, відповідно до вимог технічних умов і стандартів. Веде встановлену технічну документацію. Стежить за виконанням працівниками штурманської майстерні внутрішнього трудового розпорядку, додержанням правил і норм охорони праці, електробезпеки та пожежної безпеки.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, методичні, нормативні та інші керівні документи з питань виконання ремонтних робіт, випробувань і перевірок берегових та суднових засобів навігації; правила гідрографічної служби; призначення, будову та принцип дії маякової апаратури, гідроштурманського обладнання, гідро-метеорологічних приладів, електронного устаткування тощо; терміни служби і вимоги до їх технічного стану, правила перевірок та підготовки до роботи; технологію ремонтних робіт і вимоги до якості їх виконання; строки проведення технічних оглядів; методи визначення термінів ремонтно-профілактичних робіт; порядок оформлення технічної документації; правила безпечної експлуатації електроустановок; електротехніку та основи радіоелектроніки; основи економіки, організації праці та управління, основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр або молодший спеціаліст) та стаж роботи за професією, пов'язаною з ремонтом берегових і суднових засобів навігації, - не менше 3 років.
3. ЗАВІДУВАЧ СЕКТОРУ КОРЕКТОРСЬКОГО
Завдання та обов'язки. Керує виконанням усього комплексу робіт з коректури навігаційних карт, порадників і посібників для плавання. Складає плани робіт коректорського сектору. Отримує повідомлення для мореплавців за мірою надходження. Забезпечує ведення коректурної колекції обов'язкового переліку навігаційних карт, порадників і посібників для плавання. Контролює коректуру навігаційних карт, посібників та інших документів. Виконує в разі необхідності їх остаточну коректуру. Перевіряє правильність переносу коректури, точність нанесення позначок, правильність текстів на картах і посібниках. Стежить за збереженням і якісним станом карт та посібників колекції.
Забезпечує судна відкоригованими навігаційними картами, посібниками і коректурними документами, а також новими і перевиданими картами, порадниками та посібниками для плавання. Складає заявки на знову видані навігаційні видання. Стежить за правильністю використання видань. Здійснює керівництво технічним навчанням працівників коректорського сектору. Контролює дотримання підлеглим персоналом правил внутрішнього трудового розпорядку, додержання правил і норм охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, інструкції, нормативні та інші керівні документи стосовно коректури навігаційних карт, порадників і посібників для плавання; вимоги Міжнародної гідрографічної організації (МГО) щодо складання навігаційних карт та інших навігаційних видань; порядок ведення і склад коректурної колекції; правила коректури, порядок обліку і збереження коректурної колекції; умовні знаки, що наносяться на навігаційні карти; вимоги щодо підготовки карт, порадників та посібників для плавання до видання; основи економіки, організації праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за професією коректора морських карт і посібників для плавання - не менше 2 років.
4. НАЧАЛЬНИК БАЗИ РЕМОНТНО-ВІДНОВЛЮВАЛЬНОЇ
Завдання та обов'язки. Забезпечує виконання планових завдань ремонтно-відновлювальної бази, ефективне використання виробничого устаткування, економне витрачання сировини, матеріалів та електроенергії. Організовує підготовку виробництва та забезпечує контроль за додержанням технологічних процесів, упровадженням наукової організації праці, механізації трудомістких процесів та ручної праці. Контролює терміни та якість виконання ремонту засобів навігаційного обладнання та інших ремонтно-відновлювальних робіт згідно з технічними завданнями. Здійснює заходи щодо підвищення якості ремонту та виконуваних робіт. Проводить аналіз наслідків виробничої діяльності ремонтно-відновлювальної бази. Здійснює контроль за правильністю та своєчасністю оформлення документів з обліку робочого часу. Контролює додержання працівниками трудової та виробничої дисципліни, виконання ними правил та норм з охорони праці. Вносить пропозиції щодо заохочення працівників, які відзначилися, та накладання дисциплінарних стягнень на порушників дисципліни. Організовує проведення робіт з підвищення рівня технічних знань працівників. Здійснює контроль за додержанням на робочих місцях правил електробезпеки, виробничої санітарії, протипожежної безпеки. Забезпечує правильну експлуатацію виробничих приміщень, устаткування, своєчасне проведення їх ремонту та огляду, правильне ведення технічної документації. Вживає заходів щодо поліпшення умов праці, запобігання виробничому травматизму та професійним захворюванням.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження та інші керівні матеріали, що стосуються виробничо-господарської діяльності ремонтно-відновлювальної бази; правила гідрографічної служби; вимоги до технічного стану засобів навігаційного обладнання; номенклатуру, призначення та технічні характеристики, конструктивні особливості та принцип роботи засобів навігаційного обладнання, технологію їх ремонту; технічні вимоги до виконання ремонтних робіт; інструкції з технічної експлуатації устаткування, що використовується; єдину систему планово-запобіжного ремонту; порядок складання ремонтних відомостей та іншої технічної документації; основи економіки та організації виробництва і праці; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за фахом - не менше 2 років.
5. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ ГІДРОГРАФІЧНИХ РОБІТ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво, планує й організовує проведення усіх видів гідрографічних робіт, забезпечує їх якісне виконання. Керує розробкою технічних проектів, організовує розроблення перспективних і річних планів гідрографічних досліджень. Бере участь у розробленні плану навігаційно-гідрографічного забезпечення. Веде спілкування зі сторонніми організаціями з питань виконання гідрографічних робіт. Забезпечує вибір напрямів робіт щодо комплексного гідрографічного вивчення акваторій зони відповідальності. Стежить за складанням її сучасного гідрографічного опису та своєчасним коректуванням його. Організовує камеральне оброблення матеріалів гідрографічного вивчення водних шляхів згідно із чинними керівними документами. Забезпечує накопичення і коректуру картографічного та описуваного матеріалу. Контролює ведення і коректуру документів гідрографічної вивченості, колекції навігаційних і топографічних карт, їх своєчасне обновлювання. Забезпечує доведення навігаційної інформації до мореплавців. Узгоджує планування й ефективне використання гідрографічних суден, наземних технічних засобів, автотранспорту, приладів та інструменту на гідрографічних роботах. Здійснює контроль за веденням гідрографічної документації, складанням технічних звітів про виконані роботи та поданням звітних матеріалів згідно із встановленими термінами. Вивчає передовий вітчизняний і світовий досвід проведення гідрографічних робіт. Вживає заходів з підвищення ефективності гідрографічних робіт, використання більш досконалих методик виконання робіт і оброблення матеріалів. Сприяє розповсюдженню передового досвіду і науково-технічної інформації щодо проведення гідрографічних досліджень в інших підрозділах. Здійснює контроль за додержанням правил і нормативних актів про охорону природного навколишнього середовища, правила охорони праці і протипожежного захисту. Керує підлеглим персоналом.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, інструкції, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, які стосуються проведення гідрографічних робіт; правила гідрографічної служби; положення про навігаційно-гідрографічне забезпечення плавання суден на морях і внутрішніх водних шляхах України; Кодекс торговельного мореплавства України; вимоги Міжнародної гідрографічної організації (МГО) щодо навігаційно-гідрографічного забезпечення мореплавання; вимоги міжнародних конвенцій Міжнародної морської організації (ГМО) щодо охорони життя людини на морі (СОЛАС), запобігання забрудненню із суден (МАРПОЛ) тощо; сучасні дані про зону відповідальності в навігаційно-гідрографічному, топографо-геодезичному і геоморфологічному відношенні; технологію гідрографічних робіт і технічні вимоги щодо якості їх виконання; правила технічної експлуатації і перевірок технічних засобів, приладів та інструментів, які використовуються; проектування, планування та організацію гідрографічних робіт; вимоги до складання технічних звітів, планів камерального оброблення матеріалів, проектів на виконання гідрографічних робіт; правила оформлення польових і звітних матеріалів; порядок надання заяв на використання плавзасобів і автотранспорту під час проведення гідрографічних робіт; облік, порядок зберігання та списання матеріально-технічних засобів; нормативні акти про охорону природного навколишнього середовища; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту на гідрографічних роботах; економіку, організацію праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією провідного спеціаліста гідрографічної служби - не менше 2 років.
6. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ ГІДРОГРАФІЧНО-ШТУРМАНСЬКОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
Завдання та обов'язки. Керує виробничою діяльністю відділу гідрографічно-штурманського забезпечення. Забезпечує виконання робіт, які пов'язані з комплектацією та використанням електронавігаційного обладнання, засобів радіозв'язку й електронно-обчислювальної техніки гідрографічного підприємства. Контролює виробничо-господарську діяльність штурманської майстерні та своєчасне виконання замовлень коректорським сектором. Організовує належний прийом і відпускання майна на складах. Стежить за обліком і належним веденням звітності про його зберігання. Здійснює контроль за дотриманням правил зберігання майна та його збереженням. Забезпечує виконання ремонтних робіт приладів маякових засобів навігації. Координує роботу підрозділів з упровадження нового гідрографічно-штурманського обладнання. Організовує розроблення методичних посібників з використання електронавігаційного обладнання під час проведення гідрографічних робіт. Надає методичну й технічну допомогу з обслуговування та ремонту всього електронавігаційного обладнання, що належить даному гідрографічному підприємству. Стежить за виконанням працівниками відділу внутрішнього трудового розпорядку, додержанням правил і норм охорони праці та пожежної безпеки.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, методичні, нормативні та інші керівні документи стосовно експлуатації та ремонту гідрографічно-штурманського обладнання; правила гідрографічної служби; вимоги Міжнародної гідрографічної організації (МГО) і Міжнародної морської організації (ІМО) щодо гідрографічно-навігаційного забезпечення мореплавання; засоби виконання гідрографічних робіт та оброблення матеріалів промірних робіт, методи їх використання та організацію обслуговування; морську навігацію і гідрографію; перспективи розвитку вітчизняних і зарубіжних суднових та берегових технічних засобів судноводіння; облік, порядок зберігання та списання майна; правила та норми охорони праці та протипожежного захисту; основи економіки, організації праці, виробництва та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією інженера гідрографічної служби - не менше 2 років.
7. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ ЗАСОБІВ НАВІГАЦІЙНОГО ОБЛАДНАННЯ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво роботами з забезпечення безаварійної дії засобів навігаційного обладнання. Організовує технічно правильне використання та належну експлуатацію навігаційного обладнання. Розробляє річний план технічної експлуатації засобів навігаційного обладнання, забезпечує його виконання. Керує розробленням поточних та перспективних планів роботи відділу, складанням необхідної технічної документації щодо розвитку навігаційного обладнання в зоні відповідальності, його модернізації. Керує і контролює виробничу діяльність маяків, груп засобів навігаційного обладнання, ремонтно-відновлювальної бази, суден, що зайняті обслуговуванням плавучих застережливих знаків. Контролює своєчасне і якісне виконання річного плану навігаційно-гідрографічного забезпечення підприємства. Здійснює контроль за якісним і своєчасним поданням звітів і донесень про роботу засобів навігаційного обладнання. Контролює ведення технічної документації. Розслідує кожний вихід із ладу засобів навігаційного обладнання, аналізує причини відмовлень та пошкоджень. Удосконалює методи контролю за роботою засобів навігаційного обладнання. Керує збиранням і обробленням навігаційно-гідрографічної інформації про роботу засобів навігаційного обладнання, плавучих застережливих знаків та контролює передавання її в центр навігаційно-гідрографічної інформації. Перевіряє технічний стан, експлуатацію, належне використання та зберігання засобів навігаційного обладнання на маяках, групі засобів навігаційного обладнання та надає вказівки за результатами перевірок. Контролює проведення на них регламентних робіт. Здійснює контроль за виконанням поточного і капітального ремонту засобів навігаційного обладнання, споруд і будівель, об'єктів, на яких їх встановлено. Контролює якість виконання ремонтних робіт на ремонтно-відновлювальній базі. Планує лоцмейстерські роботи. Керує підлеглим персоналом. Подає пропозиції щодо заохочення працівників, накладання дисциплінарних стягнень на порушників технологічної дисципліни.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, інструкції, методичні, нормативні та інші керівні документи стосовно технічної експлуатації засобів навігаційного обладнання; правила гідрографічної служби; правила внутрішньої служби на маяках; вимоги стандартів Міжнародної асоціації маякових служб (МАМС); вимоги Міжнародної гідрографічної організації (МГО) і Міжнародної морської організації (ІМО) щодо навігаційного забезпечення безпеки мореплавання тощо; систему навігаційного обладнання прибережних вод країни; порядок розроблення та затвердження річних і перспективних планів робіт з навігаційно-гідрографічного забезпечення; порядок укладання договорів зі сторонніми організаціями; технічні характеристики, конструктивні особливості та принципи роботи засобів навігаційного обладнання; організацію технічного забезпечення засобів навігаційного обладнання; терміни служби і вимоги до технічного стану засобів навігаційного обладнання; технологію ремонтних робіт і вимоги до якості їх виконання; строки проведення технічних оглядів; методи аналізу технічного рівня засобів навігаційного обладнання; порядок оформлення технічної документації, обліку та вимоги до складання технічних звітів; основи економіки, організації праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією, пов'язаною з експлуатацією або ремонтом засобів навігаційного обладнання, - не менше 2 років.
8. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ ЕКСПЛУАТАЦІЇ ФЛОТУ (ГІДРОГРАФІЧНОГО)
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво виробничою діяльністю флоту гідрографічного підприємства. Організовує розроблення планів експлуатації та ремонту гідрографічних суден, інших плавзасобів та контролює їх виконання. Забезпечує ефективну взаємодію відділу з іншими підрозділами для виконання загальних технічних завдань. Забезпечує постійну готовність флоту до виходу в море для виконання гідрографічних робіт, рішення інших виробничих завдань стосовно плану навігаційно-гідрографічного забезпечення. Вживає заходів щодо підвищення стабільності безаварійної експлуатації флоту. Організовує проведення своєчасного технічного обслуговування суднових механізмів, суднової апаратури, суднових технічних засобів. Контролює стан корпусів суден. Забезпечує відповідно до поданих екіпажами суден заявок щодо постачання палива, мастил, змінних запасних частин, необхідного устаткування, запасу продуктів харчового постачання та питної води. Забезпечує нормальні умови праці й відпочинку, організацію харчування плавскладу. Здійснює контроль за укомплектованістю екіпажів суден кваліфікованими спеціалістами. Керує технічним навчанням командного плавскладу суден. Особисто навчає капітанів прийомів керівництва та маневрів плавзасобів у різних умовах навігаційної обстановки. Забезпечує перевірку знань капітанів та помічників капітанів з навігаційних і гідрометеорологічних умов районів плавання. Контролює підвищення кваліфікації, перевірку знань рядового плавскладу. Здійснює контроль за наявністю і правильністю оформлення документів членів екіпажів суден щодо відповідності займаної посади. Контролює дотримання підлеглим персоналом правил внутрішнього трудового розпорядку. Здійснює контроль за додержанням правил і нормативних актів про охорону природного навколишнього середовища під час проведення комплексних промірних робіт, які виконуються з плавзасобів.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, нормативні та інші керівні документи з питань експлуатації гідрографічного флоту, організації ремонту суден та безпеки плавання; Кодекс торговельного мореплавства України; вимоги Міжнародної гідрографічної організації (МГО) щодо навігаційно-гідрографічного забезпечення безпеки плавання; вимоги міжнародних конвенцій Міжнародної морської організації (ІМО) щодо запобігання зіткненню суден (МППСС), охорони життя людини на морі (СОЛАС), запобігання забрудненню із суден (МАРПОЛ) тощо; специфіку гідрографічних робіт та досліджень; методи господарчого розрахунку; передовий вітчизняний і світовий досвід з експлуатації та ремонту суден; нормативні акти про охорону природного навколишнього середовища; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту під час використання плавзасобів для виконання гідрографічних та спеціальних робіт; основи економіки, організації праці виробництва та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією, пов'язаною з експлуатацією й ремонтом суден, - не менше 2 років.
9. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ МАЯКОВОЇ СЛУЖБИ
Завдання та обов'язки. Організовує роботи з вивчення експлуатації та перспектив розвитку засобів навігаційного обладнання, які встановлено на маяках. Планує їх модернізацію, реконструкцію маякових будівель і споруд. Забезпечує впровадження та правильну експлуатацію нових видів технічних засобів маяків, зразків нового навігаційного маякового обладнання. Керує розробленням перспективних планів розвитку маякової апаратури, планів ремонту засобів навігаційного обладнання маяків, що знов будуються. Контролює їх будівництво. Організовує розроблення правил, положень, методичних матеріалів та інших керівних документів з питань експлуатації технічних засобів, які знаходяться на маяках. Переглядає, коригує та переопрацьовує чинні документи, правила, положення, інструкції з метою досягнення їх відповідності сучасним вимогам. Розглядає та переробляє правила несення внутрішньої служби на маяках. Бере участь у підготовці необхідних матеріалів для виконання рекомендацій Міжнародної асоціації маякових служб (МАМС) стосовно: оптимізації системи навігаційного обладнання, що пов'язано зі змінами обсягів судноплавства в окремих районах прибережних вод країни; удосконалення технічних засобів, які встановлено на об'єктах навігаційного обладнання, з метою підвищення їх дії. Бере участь у випробуваннях нових зразків вітчизняного і закордонного устаткування на об'єктах навігаційного обладнання на узбережжі та у водах країни. Бере участь у створенні локальних систем моніторингу та керування засобами навігаційного обладнання прибережної зони. Керує підлеглим персоналом.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, методичні, нормативні та інші керівні документи стосовно технічної експлуатації засобів навігаційного обладнання маяків; правила внутрішньої служби на маяках; правила гідрографічної служби; вимоги стандартів Міжнародної асоціації маякових служб (МАМС); вимоги Міжнародної гідрографічної організації (МГО) і Міжнародної морської організації (ІМО) щодо навігаційного забезпечення безпеки мореплавання тощо; положення про навігаційно-гідрографічне забезпечення плавання суден на морях та внутрішніх водних шляхах України; будову, принцип дії, технічні характеристики, конструктивні особливості технічних засобів, які встановлено на маяках; методи визначення середніх та капітальних ремонтів навігаційного обладнання маяків; організацію виконання ремонтних робіт маякової апаратури та механізмів; передовий вітчизняний і світовий досвід у сфері застосування сучасного навігаційного обладнання для забезпечення безпеки плавання; призначення та технічні характеристики нових зразків вітчизняного і закордонного навігаційного обладнання; вимоги до складання технічної документації; правила і нормативні акти про охорону природного навколишнього середовища; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту; економіку, організацію праці й управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за фахом - не менше 5 років.
10. НАЧАЛЬНИК ГРУПИ ЗІ ЗБОРУ І ПЕРЕДАЧІ НАВІГАЦІЙНОЇ ІНФОРМАЦІЇ
Завдання та обов'язки. Організовує роботу групи навігаційної інформації зі збирання, оброблення та передавання навігаційних попереджень. Проводить аналіз зведень про зміни навігаційної обстановки та режиму плавання в зоні відповідальності. Перевіряє вірогідність навігаційних донесень і попереджень. Забезпечує відбирання правильної інформації для розміщення в "Повідомленнях мореплавцям". Проводить контрольну перевірку інформації, що передається центром навігаційно-гідрографічної інформації для забезпечення безпеки плавання. Здійснює контроль за роботою берегових радіоцентрів з передавання прибережних попереджень. Працює на програмно-технічному комплексі "Безпека мореплавства". Бере участь у розробленні річного плану роботи центру навігаційно-гідрографічної інформації, у складанні договорів з користувачами навігаційної інформації, контролює їх виконання. Здійснює контроль за економним витрачанням електроенергії та раціональним використанням матеріально-технічних засобів. Контролює дотримання підлеглим персоналом правил внутрішнього трудового розпорядку, правил і норм охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, які стосуються забезпечення інформаційної безпеки мореплавання; вимоги міжнародних правил щодо створення та розповсюдження навігаційних попереджень; керівництва щодо Всесвітньої Служби Навігаційних Попереджень (ВСНП), посібник з НАВТЕКС; положення про навігаційну інформацію в Україні; положення про навігаційно-гідрографічне забезпечення плавання суден на морях та внутрішніх водних шляхах України; Кодекс торговельного мореплавства України; організацію збору, аналізу та оброблення зведень про зміни навігаційної обстановки і режиму плавання; правила створення прибережних попереджень; схему сповіщення мореплавців про зміни навігаційної обстановки та режиму плавання, порядок доведення навігаційної інформації до користувачів; правила коректури навігаційних карт, порадників та посібників для плавання; порядок укладання договорів зі сторонніми організаціями; правила користування комп'ютером; сучасні комп'ютерні технології оброблення інформації та системи керування базами даних; правила експлуатації основних технічних засобів, що використовуються в центрі навігаційно-гідрографічної інформації; інструкції з експлуатації програмно-технічного комплексу "Безпека мореплавства"; англійську мову; правила електробезпеки, протипожежного захисту та виробничої санітарії; основи організації праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією гідрографа або інженера гідрографічної служби - не менше 3 років.
11. НАЧАЛЬНИК ГРУПИ ЗАСОБІВ НАВІГАЦІЙНОГО ОБЛАДНАННЯ
Завдання та обов'язки. Організовує належне обслуговування і своєчасний ремонт технічних засобів, які встановлено на об'єктах навігаційного обладнання в зоні відповідальності. Виконує їх дефектацію. Складає ремонтні відомості з метою визначення обсягів ремонтних робіт і регулювання світлотехнічних і радіотехнічних засобів навігаційного обладнання. Організовує випробування відремонтованих засобів. Здійснює технічний контроль. Складає річний план експлуатації технічних засобів, які встановлено на об'єктах навігаційного обладнання, згідно із встановленими термінами. Здійснює планові перевірки правильності їх технічної експлуатації. Складає пропозиції щодо удосконалення конструкції та якості дії діючих технічних засобів. Аналізує ефективність їх застосування, показники їх використання. Здійснює термінове введення їх у стрій спільно з іншими спеціалістами. Веде встановлену технічну документацію. Упроваджує заходи із забезпечення безаварійної роботи технічних засобів навігаційного обладнання. Особисто веде вахту на берегових навігаційних знаках, які обслуговуються згідно з розкладом. Складає заявки та контролює своєчасне постачання необхідного майна, інструменту, інвентарю та інших матеріалів, забезпечує їх правильне використання та зберігання. Здійснює своєчасне списання майна, що пошкоджено або стало непридатним. Планує і організовує виконання робіт з дрібного поточного ремонту будівель та споруд об'єктів навігаційного обладнання. Бере участь у плануванні, розробленні та впровадженні заходів з удосконалення умов праці персоналу, що обслуговує технічні засоби, а також здійснює дрібний поточний ремонт будівель і споруд об'єктів навігаційного обладнання. Бере участь у доборі кадрів. Подає пропозиції щодо заохочення працівників, накладання дисциплінарних стягнень на порушників дисципліни, застосування в разі потреби заходів для відшкодування матеріальних збитків.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, методичні, нормативні та інші керівні документи з питань експлуатації, технічного обслуговування, ремонту світлотехнічних і радіотехнічних засобів, які встановлено на об'єктах навігаційного обладнання; правила гідрографічної служби; вимоги Міжнародної гідрографічної організації (МГО) і Міжнародної морської організації (ІМО) щодо навігаційного забезпечення мореплавання; номенклатуру технічних засобів, що обслуговуються, їх призначення; технічні характеристики, конструктивні особливості, принцип роботи та технологію їх ремонту; організацію технічного забезпечення засобів навігаційного обладнання; терміни служби і вимоги до технічного стану світлотехнічних та радіотехнічних засобів, порядок їх зберігання і строки проведення перевірок; методи визначення економічної ефективності впровадження нових технічних засобів; порядок оформлення технічної документації; правила охорони праці та протипожежного захисту, про охорону природного навколишнього середовища; основи економіки, організації праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за професією інженера з ремонту засобів навігаційного обладнання: для спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.
12. НАЧАЛЬНИК ГРУПИ ПРОМІРНОГО КОМПЛЕКСУ
Завдання та обов'язки. Керує роботами з виконання необхідних промірних, тралових та інших гідрографічних робіт на підхідних каналах та в акваторіях портів для забезпечення безпеки плавання, надання реальної інформації про глибини та габарити судноплавних шляхів, одержання даних для коректури навігаційних карт, обстеження причалів, геодезичних пунктів і т. п. Здійснює взаємодію зі сторонніми організаціями з питань виконання гідрографічних робіт, одержує від них матеріали. Бере участь у розробленні договорів з ними на проведення гідрографічних робіт. Контролює підготовку групи до польових робіт. Організовує польові та камеральні роботи. Розробляє плани камерального оброблення матеріалів, контролює їх виконання. Приймає польові матеріали від виконавців, перевіряє виконані роботи. Здійснює контроль за своєчасним і якісним виконанням планових і оперативних гідрографічних робіт. Розробляє необхідні звітні матеріали, забезпечує ведення технічної документації щодо гідрографічної вивченості. Стежить за справним станом технічних засобів, обладнання, приладів та інструментів, забезпечує правильне їх використання. Забезпечує розроблення програмного забезпечення щодо вирішення виробничих завдань, стежить за його впровадженням. Веде облік матеріально-технічних засобів, оформлює їх отримування та списання. Бере участь в усіх видах гідрографічних робіт. Проводить технічне навчання працівників промірного комплексу. Вивчає передовий досвід у галузі нових методів проведення промірних робіт. Вживає заходів щодо підвищення ефективності гідрографічних робіт, які спрямовано на зниження трудомісткості робіт, підвищення продуктивності праці. Контролює додержання правил і норм охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту, правил і нормативних актів про охорону морського навколишнього середовища.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, інструкції, нормативні та інші керівні матеріали, які регулюють діяльність промірного комплексу, проведення промірних та гідрографічних робіт; правила гідрографічної служби; вимоги Міжнародної гідрографічної організації (МГО) щодо навігаційно-гідрографічного забезпечення мореплавання; вимоги міжнародних конвенцій Міжнародної морської організації (ІМО) щодо охорони життя людини на морі (СОЛАС), запобігання забрудненню із суден (МАРПОЛ) тощо; зону відповідальності в навігаційно-гідрографічному, топографічному, геоморфологічному відношенні; нормативні документи з технічного контролю і приймання промірних робіт, технологію їх виконання; вимоги до складання технічних звітів, планів камерального оброблення матеріалів; облік, порядок зберігання та списання матеріально-технічних засобів; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту, про охорону морського навколишнього середовища під час виконання промірних робіт; основи економіки, організації праці та управління, основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Базова вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр). Стаж роботи за професією, пов'язаною з виконанням гідрографічних робіт, - не менше 3 років.
13. НАЧАЛЬНИК ЗМІНИ ЦЕНТРУ НАВІГАЦІЙНО-ГІДРОГРАФІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво роботою чергової зміни центру навігаційно-гідрографічної інформації. Організовує роботу зміни з оперативного прийняття, узагальнення, оброблення зведень про зміни навігаційної обстановки та режиму плавання в морській зоні країни. Забезпечує аналіз навігаційної інформації, яка надійшла, відповідно до морських навігаційних карт, порадників та посібників для плавання. Відбирає інформацію для оповіщення мореплавців. Забезпечує складання достовірних навігаційних попереджень (прибережних і місцевих) на державній та англійській мовах. Організовує контрольну перевірку складених на основі обробленої інформації навігаційних попереджень. Готує зведення для коректури бази даних засобів навігаційного обладнання. Забезпечує щоденне створення бюлетня оперативної навігаційної інформації. Коректує згідно з ним морські навігаційні карти центру навігаційно-гідрографічної інформації. Здійснює аналіз стану навігаційно-гідрографічної обстановки відповідно до чинних прибережних попереджень. Забезпечує своєчасне передавання навігаційних попереджень, бюлетня оперативної навігаційної інформації та іншої інформації із забезпечення безпеки мореплавання на передавальні радіостанції та споживачам згідно зі схемою сповіщення. Розподіляє передавання навігаційних попереджень між передавальними радіостанціями країни. Забезпечує складання повідомлень координатору відповідного навігаційного району про важливі зміни навігаційної обстановки та режиму плавання в морській зоні країни. Контролює роботу берегових передавальних радіоцентрів з метою забезпечення правильності навігаційної інформації, що передається. Забезпечує підготовку та передавання навігаційної інформації зацікавленим гідрографічним службам. Здійснює контроль за раціональним використанням та своєчасним обслуговуванням працівниками зміни технічних засобів центру навігаційно-гідрографічної інформації. Забезпечує економне витрачання електроенергії та матеріальних засобів. Підтримує порядок на зміні. Контролює додержання підлеглим персоналом тимчасового графіку роботи зміни, правил внутрішнього трудового розпорядку, електробезпеки, протипожежного захисту та виробничої санітарії.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, методичні, нормативні та інші керівні матеріали стосовно забезпечення інформаційної безпеки мореплавання; вимоги міжнародних правил щодо створення та розповсюдження навігаційних попереджень; керівництва щодо Всесвітньої Служби Навігаційних Попереджень (ВСНП); посібник з НАВТЕКС; положення про навігаційну інформацію в Україні; Кодекс торговельного мореплавства України; організацію збору, аналізу та оброблення зведень про зміни навігаційної обстановки і режиму плавання; технологію формування навігаційних донесень і прибережних попереджень, використовуючи програмно-технічний комплекс "Безпека мореплавства"; правила створення прибережних попереджень; схему сповіщення мореплавців про зміни навігаційної обстановки та режиму плавання; правила коректури морських навігаційних карт, порадників та посібників для плавання; правила нанесення координат на морські навігаційні карти; сучасні комп'ютерні технології оброблення інформації та системи керування базами даних; правила експлуатації основних технічних засобів, що використовуються в центрі навігаційно-гідрографічної інформації; англійську мову в письмовій формі для оброблення та передавання навігаційної інформації; правила електробезпеки, протипожежного захисту та виробничої санітарії; основи організації праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за професією інженера I категорії центру навігаційно-гідрографічної інформації або помічника капітана: для спеціаліста - не менше 1 року, бакалавра - не менше 2 років.
14. НАЧАЛЬНИК ЕКСПЕДИЦІЇ ГІДРОГРАФІЧНОЇ
Завдання та обов'язки. Керує виробничою, фінансово-господарською діяльністю експедиції з гідрографічного вивчення заданого досліджуваного водного об'єкта Світового океану. Організовує роботу й ефективну взаємодію виробничих та інших структурних підрозділів експедиції, спрямовує їх діяльність на досягнення високої ефективності і якості гідрографічних і океанографічних досліджень, зниження їх собівартості, підвищення прибутковості на основі широкого впровадження нової техніки, прогресивних методів проведення гідрографічних і океанографічних зйомок, астрогеодезичних, топографічних, промірних і гідрологічних робіт. Здійснює організацію робіт з комплексного вивчення морів, виконання науково-дослідних робіт з метою одержання матеріалів: для створення нових і перевиданих навігаційних карт, порадників та посібників для плавання; щодо визначення координат об'єктів навігаційного обладнання, які розташовані в районі діяльності експедиції; для збирання даних з метою вивчення умов плавання суден, визначення місць якірних стоянок; щодо будівництва навігаційних знаків, засобів навігаційного обладнання і т.п. Забезпечує виконання затверджених гідрографічних і виробничих завдань в установлені терміни на високому рівні. Організовує роботу з планування, обліку і звітності. Бере участь у розробленні гідрографічного завдання експедиції, у виборі напряму і методик проведення гідрографічних і океанографічних досліджень. Затверджує тематику договірних робіт, плани впровадження наукових розробок і рекомендацій у виробництво. Здійснює добір кадрів для укомплектування підрозділів експедиції. Вживає заходів щодо забезпечення експедиції кваліфікованими кадрами, з максимального використання їх знань і досвіду. Розробляє і затверджує план організаційно-технічних заходів з поліпшення умов праці, забезпечує його фінансування, контролює правильність використання виділених коштів. Розглядає і затверджує режим та розпорядок роботи виробничих підрозділів. Вживає заходів щодо створення житлових і культурно-побутових умов працівників експедиції. Забезпечує додержання трудової і виробничої дисципліни працівниками в експедиції, сприяє розвитку їх творчої ініціативи. Забезпечує правильне поєднання економічних і адміністративних методів керівництва, єдиноначальності та колегіальності в обговоренні та вирішенні питань матеріальних і моральних стимулів підвищення ефективності гідрографічних робіт, підвищення відповідальності кожного працівника за доручену йому справу та за підсумки роботи колективу. Забезпечує додержання законності в діяльності експедиції, активне використання правових аспектів для удосконалення управління. Вирішує питання в межах наданих йому прав і доручає виконання окремих виробничо-господарських функцій відповідним керівникам структурних підрозділів.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, які стосуються виробничо-господарської діяльності експедиції; правила гідрографічної служби; вимоги Міжнародної гідрографічної організації (МГО) щодо навігаційно-гідрографічного забезпечення мореплавання; вимоги міжнародних конвенцій Міжнародної морської організації (ІМО) щодо охорони життя людини на морі (СОЛАС), запобігання забрудненню із суден (МАРПОЛ) тощо; Кодекс торговельного мореплавства України; технологію гідрографічних і океанографічних робіт та вимоги до якості їх проведення; перспективи розвитку гідрографічних і океанографічних досліджень; порядок планування, проектування і фінансування гідрографічних робіт; методи господарського розрахунку; чинні положення про оплату праці та форми матеріального стимулювання і морального заохочення; законодавство про охорону природного навколишнього середовища; правила й норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту; трудове законодавство.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня: для магістра або спеціаліста - не менше 3 років, бакалавра - не менше 5 років.
15. НАЧАЛЬНИК МАЯКА
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво роботами із забезпечення безаварійної дії засобів навігаційного обладнання (радіотехнічних, зорових, звукосигнальних, гідроакустичних, електромагнітних), технічних засобів маяка згідно із встановленим режимом та характеристиками. Контролює їх належний технічний стан відповідно до термінів, що передбачені інструкціями з експлуатації. Здійснює організацію режиму праці та відпочинку працівників маяка. Складає річний та місячний плани їх роботи, розклади за сигналами тривоги, розстановку за вахтами та віданнями. Особисто несе вахту на маякові згідно з розкладом. Бере участь у розробленні річних планів ремонту технічних засобів маяка, маякових будівель та споруд, планів модернізації та розвитку маяка. Здійснює планування та організовує своєчасне проведення планово-запобіжного ремонту технічних засобів маяка, службових і житлових приміщень маякового містечка. Складає ремонтні відомості у разі визначення середніх та капітальних ремонтів. Керує виконанням ремонтних і монтажних робіт на маякові. Контролює виконання ремонтних робіт і додержанням підлеглим персоналом правил охорони праці, протипожежного захисту та охорони природного навколишнього середовища. Складає зведення про наявність та стан маякової апаратури та механізмів. Вживає необхідних заходів з більш швидкого введення в дію або заміни резервними засобами у разі виходу їх з ладу. Веде спостереження за зберіганням та технічним станом берегових навігаційних знаків, що не обслуговуються, плавучих застережливих знаків, знаків девіаційних полігонів і мірних ліній, геодезичних знаків та інших засобів навігаційного обладнання, які знаходяться в районі розташування маяка. Вживає заходів під час припинення дії або порушення характеристик їх роботи. Складає заявки та контролює своєчасне постачання маяка необхідним майном, інструментом, інвентарем, паливно-мастильним та іншим матеріалом, змінними запасними частинами й забезпечує їх правильне зберігання. Здійснює контроль за економним витрачанням пального, мастила, лакофарбових та інших матеріалів. Веде облік, технічну та звітну документацію відповідно до встановлених форм. Стежить за підтриманням в справному стані будівель, споруд, майна, які знаходяться в маяковому містечку. Здійснює своєчасне списання майна, що пошкоджено або прийшло в непридатність. Організовує приймання вантажу, що доставляється на маяк. Навчає персонал маяка керуванню човном у різних умовах. Забезпечує справний стан засобів радіозв'язку та додержання працівниками правил радіообміну. Здійснює організацію технічного навчання підлеглого персоналу. Керує працівниками під час гасіння пожежі до прибуття пожежної частини. Забезпечує своєчасне постачання та належне зберігання незнижувального запасу продуктів харчового постачання та питної води. Їх правильне витрачання та облік, якщо маяк розташовано не на материкові. Контролює дотримання підлеглим персоналом правил внутрішнього трудового розпорядку. Бере участь у доборі кадрів. Подає пропозиції щодо заохочення працівників, накладання дисциплінарних стягнень на порушників дисципліни, застосування в разі потреби заходів для відшкодування матеріальних збитків.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, методичні, нормативні та інші керівні документи стосовно технічної експлуатації засобів навігаційного обладнання маяків; правила внутрішньої служби на маяках; правила гідрографічної служби; вимоги стандартів Міжнародної асоціації маякових служб (МАМС); вимоги Міжнародної гідрографічної організації (МГО) і Міжнародної морської організації (ІМО) щодо навігаційного забезпечення безпеки мореплавання тощо; будову, принцип дії, конструктивні особливості, монтажні та електричні схеми маякової апаратури і механізмів, технічних засобів навігаційного обладнання, які встановлено на маякові; причини виникнення та способи усунення основних несправностей у роботі технічних засобів маяка; номенклатуру засобів навігаційного обладнання, що належить даному маяку, його призначення, конструкцію, технічні характеристики та терміни служби; графіки проведення технічних оглядів і визначення середніх та капітальних ремонтів; технологію виконання ремонтних робіт маякової апаратури та механізмів; передовий вітчизняний і світовий досвід у галузі застосування сучасного навігаційного обладнання для забезпечення безпеки плавання; вимоги до складання технічної документації; облік, порядок зберігання та списання матеріально-технічних засобів; правила подання зорових і звукових сигналів; методи визначення далекості видимості та введення в дію у разі необхідності звукосигнальних засобів; сигнали, що подаються суднами в умовах зниженої видимості, та сигнали лиха; правила і нормативні акти про охорону природного навколишнього середовища; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії і протипожежного захисту; економіку, організацію праці й управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги.
Начальник маяка I класу: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст). Стаж роботи за професією, пов'язаною з експлуатацією або ремонтом електронавігаційного обладнання, - не менше 5 років.
Начальник маяка II класу: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за професією, пов'язаною з експлуатацією або ремонтом електронавігаційного обладнання: для спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.
Начальник маяка III класу: базова вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр). Стаж роботи за професією пов'язаною з експлуатацією або ремонтом електронавігаційного обладнання, - не менше 3 років.
16. НАЧАЛЬНИК СТАНЦІЇ (РАДІОНАВІГАЦІЙНОЇ, КОНТРОЛЬНО-КОРИГУЮЧОЇ)
Завдання та обов'язки. Забезпечує безаварійну та надійну роботу усіх видів обладнання станції, його правильну експлуатацію, своєчасний і якісний ремонт та модернізацію. Здійснює технічний нагляд за технічним станом обладнання станції. Організовує підготовку графіків оглядів, перевірок, ремонту обладнання, інструментів, складання заявок на отримання змінних запасних частин, необхідних для проведення планово-запобіжних та поточних ремонтів, та іншої технічної документації. Забезпечує прийняття та встановлення нового обладнання та проведення модернізації. Організовує облік усіх видів обладнання, що відпрацювало свій строк і морально застаріло, підготовку документів на його списання. Вивчає умови роботи обладнання, окремих вузлів та деталей з метою виявлення причин їх передчасного спрацювання, здійснює аналіз причин і довгочасності простоїв, пов'язаних із технічним станом обладнання. Розробляє і впроваджує прогресивні методи ремонту та поновлення вузлів і деталей механізмів, а також заходи щодо збільшення термінів роботи обладнання, скорочення його простоїв. Вживає заходів щодо запобігання аваріям та виробничому травматизму, зниження трудомісткості і собівартості ремонту, поліпшення його якості. Упроваджує прогресивні норми витрачання паливно-мастильних матеріалів. Забезпечує розроблення інструкцій з технічної експлуатації, змащення обладнання та догляду за ним, з безпечного проведення робіт. Організовує облік виконання робіт з ремонту і модернізації, контролює їх якість. Забезпечує дотримання правил і норм охорони праці та електробезпеки під час виконання ремонтних робіт.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, інструкції, методичні, нормативні та інші документи з питань експлуатації станції (радіонавігаційної, контрольно-коригуючої) та ремонту радіо-навігаційного обладнання; правила гідрографічної служби; вимоги Міжнародної гідрографічної організації (МГО) і Міжнародної морської організації (ІМО) щодо навігаційного забезпечення безпеки мореплавання тощо; єдину систему планово-запобіжного ремонту і раціональної експлуатації обладнання; призначення, технічні характеристики, конструктивні особливості, режими роботи і правила експлуатації обладнання станції (радіонавігаційної, контрольно-коригуючої), організацію і технологію ремонтних робіт; методи монтажу, регулювання і налагодження радіонавігаційного обладнання; порядок складання паспортів на обладнання, ремонтних відомостей та іншої технічної документації; облік, порядок зберігання та списання матеріально-технічних засобів; нормативні акти про охорону природного навколишнього середовища; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту; економіку, організацію праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст). Стаж роботи за професією, пов'язаною з експлуатацією або ремонтом радіонавігаційного обладнання, - не менше 3 років.
17. НАЧАЛЬНИК ЦЕНТРУ НАВІГАЦІЙНО-ГІДРОГРАФІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ
Завдання та обов'язки. Керує діяльністю центру навігаційно-гідрографічної інформації. Організовує збирання, аналіз, узагальнення і відбір зведень про зміни навігаційної обстановки та режиму плавання в морській зоні країни, яка надходить з різних джерел інформації. Забезпечує складання навігаційних попереджень (прибережних і місцевих) державною та англійською мовами і своєчасне передавання їх споживачам згідно зі схемою сповіщення. Організовує ефективну взаємодію центру з організаціями, що надають або користуються навігаційною інформацією, та іншими підрозділами свого підприємства. Забезпечує безперервну роботу програмно-технічного комплексу "Безпека мореплавства", засобів зв'язку, їх безаварійну експлуатацію, своєчасне технічне обслуговування, ремонт та ефективне використання. Розробляє відповідний розділ річного плану навігаційно-гідрографічного забезпечення. Бере участь у розробленні нових методів збору, оброблення та передавання оперативної навігаційної інформації й забезпечує їх упровадження. Розробляє інструкції, методичні вказівки, рекомендації та пропозиції з забезпечення навігаційною інформацією мореплавців. Керує підготовкою договорів з обміну навігаційною інформацією, бере участь у їх підписуванні та контролює їх виконання. Проводить роботу щодо захисту та підвищення певності прибережних попереджень. Веде встановлений облік. Забезпечує складання встановленої звітності. Контролює раціональне використання матеріально-технічних засобів і фінансових ресурсів. Вживає заходів щодо забезпечення центру кваліфікованими кадрами. Створює умови для професійного росту та підвищення кваліфікації. Планує й організовує технічне навчання спеціалістів, здійснює перевірку їх знань. Сприяє розвитку творчої ініціативи й трудової активності працівників, розповсюдженню передового досвіду. Контролює дотримання підлеглим персоналом правил внутрішнього трудового розпорядку. Подає пропозиції щодо заохочення працівників, накладання дисциплінарних стягнень на порушників дисципліни. Здійснює контроль за додержанням правил і норм охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з питань забезпечення інформаційної безпеки мореплавання; вимоги міжнародних правил щодо створення та розповсюдження навігаційних попереджень; керівництва щодо Всесвітньої Служби Навігаційних Попереджень (ВСНП); посібник з НАВТЕКС; положення про навігаційну інформацію в Україні; Положення про навігаційно-гідрографічне забезпечення плавання суден на морях та внутрішніх водних шляхах України;