• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку фіксації факту вчинення порушення профільного законодавства та розгляду справ про порушення профільного законодавства в умовах воєнного стану

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку | Рішення від 21.05.2024 № 627
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
  • Тип: Рішення
  • Дата: 21.05.2024
  • Номер: 627
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
  • Тип: Рішення
  • Дата: 21.05.2024
  • Номер: 627
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РІШЕННЯ
від 21 травня 2024 року N 627
Про затвердження Порядку фіксації факту вчинення порушення профільного законодавства та розгляду справ про порушення профільного законодавства в умовах воєнного стану
Відповідно до пунктів 1, 110, 112 частини першої статті 7, абзацу другого частини шостої статті 30 Закону України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків", Закону України "Про адміністративну процедуру", Закону України від 22 лютого 2024 року N 3585-IX "Про внесення змін до Закону України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення державного регулювання та нагляду на ринках капіталу та організованих товарних ринках", у зв'язку з введенням воєнного стану відповідно до Указу Президента України N 64/2022 від 24 лютого 2022 року, з метою мінімізації негативного впливу наслідків військової агресії Російської Федерації проти України та сприяння стабільності ринків капіталу та організованих товарних ринків та з метою визначення особливостей застосування передбачених законом заходів правозастосування в умовах воєнного стану, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку вирішила:
1. Затвердити Порядок фіксації факту вчинення порушення профільного законодавства та розгляду справ про порушення профільного законодавства в умовах воєнного стану, що додається.
2. Члени Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, які призначені уповноваженими особами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку для розгляду справ до 26 квітня 2024 року, вважаються такими, що призначені уповноваженими на розгляд справ в порядку, передбаченому Законом України від 22 лютого 2024 року N 3585-IX "Про внесення змін до Закону України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення державного регулювання та нагляду на ринках капіталу та організованих товарних ринках".
3. До моменту початку функціонування в електронному кабінеті користувача у підсистемі Комплексної інформаційної системи розділу "Правозастосування", обмін документами здійснюється засобами поштового зв'язку та/або шляхом відправлення на офіційну електронну адресу.
4. З дня набрання чинності цим рішенням положення Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки, застосування санкцій або інших заходів впливу, затверджених рішенням Комісії від 28 липня 2020 року N 405, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02 жовтня 2020 року за N 966/35249, не застосовуються.
5. Управлінню адміністративної діяльності забезпечити оприлюднення цього рішення на офіційному вебсайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
6. Це рішення набирає чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування.
7. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Шаповала Ю.
Голова КомісіїРуслан МАГОМЕДОВ
Протокол засідання Комісії
від 21 травня 2024 р. N 92
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
21 травня 2024 року N 627
Порядок
фіксації факту вчинення порушення профільного законодавства та розгляду справ про порушення профільного законодавства в умовах воєнного стану
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає процедури:
фіксації факту вчинення порушення профільного законодавства;
порядку оформлення та документування порушення профільного законодавства;
порядку розгляду справ про порушення профільного законодавства;
порядку винесення рішень уповноваженими особами за наслідками розгляду справ та моніторингу їх виконання.
2. Метою Порядку є встановлення прозорих процедур справедливого розгляду встановлених фактів або виявлених підозр порушення профільного законодавства, доведення або спростування факту порушення профільного законодавства, обрання адекватного заходу впливу (далі - справа про правопорушення) щодо встановленого факту порушення до юридичних осіб (професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків) інших юридичних осіб, також до фізичних осіб, крім правопорушень, передбачених вимогами статей 244-17, 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - Порушник).
3. Розгляд справ про порушення вимог профільного законодавства (далі - правопорушення, порушення законодавства), вчинені на території України під час воєнного стану, здійснюється згідно з Законом України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків" (далі - Закон), цим Порядком з урахуванням принципів адміністративної процедури, визначених Законом України "Про адміністративну процедуру".
4. Завданням провадження у справах про правопорушення є своєчасне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законодавством, забезпечення виконання винесеного рішення, а також виявлення причин та умов, що сприяють учиненню правопорушень, і запобігання правопорушенням.
5. Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на супроводження справ про порушення профільного законодавства (далі - уповноважений на супроводження) - посадова особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, що визначена Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі - НКЦПФР) як колегіальним органом та забезпечує супроводження справ по порушення профільного законодавства відповідно до вимог Закону.
6. Уповноважена особа НКЦПФР на розгляд справ про порушення профільного законодавства (далі - уповноважений на розгляд справ) - член НКЦПФР, що призначений керівником колегії (Головою НКЦПФР) та здійснює повноваження щодо проведення розгляду справ про порушення профільного законодавства відповідно до вимог Закону.
7. Взаємодія НКЦПФР та Порушника здійснюється засобами Комплексної інформаційної системи (далі - КІС), а саме, через електронний кабінет користувача (далі - кабінет в КІС), за допомогою якого він має доступ до Протоколу розміщення будь-яких документів, може надавати, переглядати, обмінюватись інформацією та документами.
Надсилання уповноваженим на супроводження та/або уповноваженими на розгляд справ документів та будь-яких рішень, що винесені в ході супроводження та розгляду справ про порушення вимог профільного законодавства здійснюється виключно через розміщення такого документу у кабінеті Порушника в КІС.
У випадку неможливості надсилання Порушнику документів через КІС, надсилання документів Порушнику, що винесені в ході супроводження та розгляду справ про порушення вимог профільного законодавства, здійснюється засобами поштового зв'язку на останню актуальну поштову адресу, наявну в НКЦПФР. За умови надсилання Порушнику документів виключно поштовим зв'язком, вважається, що Порушник проінформований станом на 7 робочий день з моменту відправлення НКЦПФР письмового повідомлення на адресу, яка є в наявності НКЦПФР.
8. Порушник щодо якого здійснюється супроводження або розгляд справи про порушення вимог профільного законодавства надсилає/надає пояснення, клопотання та будь-які документи, що стосуються справи про порушення вимог профільного законодавства в ході супроводження або розгляду, виключно шляхом відправки такого документу через власний кабінет у КІС.
Для забезпечення можливості подання документів Порушник повинен пройти процедуру ідентифікації, використовуючи засоби електронного підпису, сформовані у відповідності до вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги". При формуванні електронного документу застосовується електронний підпис автора, який створюється з використанням засобу електронного підпису, який базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа (далі - ЕП), зокрема:
для юридичної особи - ЕП, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, який повинен містити ідентифікаційні дані юридичної особи - заявника, представником якого є уповноважена особа (повне або офіційне скорочення найменування та ідентифікаційний код юридичної особи);
для фізичної особи - ЕП, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, який повинен містити ідентифікаційні дані фізичної особи.
У разі якщо кваліфікований сертифікат відкритого ключа Порушника не містить даних, зазначених цим пунктом, такі електронні документи не приймаються НКЦПФР.
У випадку неможливості надсилання Порушником до НКЦПФР документів через КІС, надсилання таких документів, що винесені в ході супроводження та розгляду справи про порушення вимог профільного законодавства, здійснюється засобами поштового зв'язку на поштову адресу НКЦПФР з описом та повідомленням про вручення, або шляхом відправки на офіційну електронну адресу НКЦПФР.
9. Підтвердженням факту надсилання НКЦПФР Порушнику документів та будь-яких рішень, що винесені в ході супроводження та/або розгляду справ про порушення вимог профільного законодавства та підтвердженням факту надсилання будь-яких звернень та документів від Порушника до НКЦПФР через КІС є протокол розміщення відповідних звернень/документів у кабінеті в КІС.
10. Протокол розміщення будь-яких документів в ході супроводження та/або розгляду справ про порушення вимог профільного законодавства через КІС готується підрозділом НКЦПФР, який супроводжує функціонування КІС.
11. Дата розміщення НКЦПФР документів у кабінеті КІС є датою надсилання документів (інформування) Порушнику, а у випадку розміщення Порушником - датою надсилання документів (інформування) НКЦПФР.
12. Перебіг строків по документах, які надійшли Порушнику або НКЦПФР, починається з наступного робочого дня після їх надходження.
13. У випадку виявлення граматичних, стилістичних описок та арифметичних помилок (які не впливають на суть правопорушення та терміни усунення порушень законодавства) в документах та будь-яких рішеннях, що винесені в ході супроводження та/або розгляду справи про порушення вимог профільного законодавства, уповноважений на супроводження та/або уповноважений на розгляд справ з власної ініціативи або за клопотанням Порушника, може прийняти рішення про їх виправлення.
Уповноважений на супроводження та/або уповноважений (уповноважені) на розгляд справ виносить (виносять) постанову про виправлення описок, яка не пізніше трьох робочих днів з дати її винесення направляється Порушнику.
14. Уповноважений на супроводження, уповноважений на розгляд справ, Порушник, свідки в ході супроводження та/або розгляду справ про порушення вимог профільного законодавства мають права, передбачені Законом.
II . Фіксація факту вчинення порушення профільного законодавства
15. Фіксація кожного факту вчинення порушення профільного законодавства здійснюється уповноваженим на супроводження.
Провадження у справі про порушення вимог профільного законодавства розпочинається з дня винесення уповноваженим на супроводження постанови про початок фіксації факту вчинення порушення профільного законодавства.
Постанова про початок фіксації факту вчинення порушення профільного законодавства має містити:
1) дату та місце її винесення;
2) ідентифікаційні дані особи, у відношенні якої розпочинається провадження у справі про порушення вимог профільного законодавства;
3) інформацію щодо прав особи, у відношенні якої розпочинається провадження у справі про порушення вимог профільного законодавства, передбачених частиною восьмою статті 36 Закону, зокрема, надати коментарі, пропозиції, пояснення та/або заперечення;
4) строк для надання коментарів, пропозицій, пояснень та/або заперечень до проекту акта, що додається;
6) інформацію про право особи, у відношенні якої розпочинається провадження у справі про порушення вимог профільного законодавства, запропонувати укладення угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення профільного законодавства (далі - угода про врегулювання);
7) спосіб надсилання до НКЦПФР документів;
8) інші відомості (за необхідності).
16. У разі наявності в документах, отриманих від структурного підрозділу Комісії, який виявив ознаки порушення вимог профільного законодавства, доказів вчинення порушення профільного законодавства, уповноважений на супроводження складає проект акта про вчинення порушення профільного законодавства.
Уповноважений на супроводження надсилає зазначений проект акта разом з постановою про початок фіксації факту вчинення порушення профільного законодавства особі, щодо якої планується скласти акт про вчинення порушення профільного законодавства (далі - акт про правопорушення), для надання коментарів, пропозицій, пояснень та/або заперечень із зазначенням строку для їх надання, який не може становити менше десяти робочих днів з дня, наступного за днем отримання проекту акта про правопорушення такою особою.
17. Проект Акта / Акт про правопорушення складається у відповідності до вимог Закону.
18. Уповноважений на супроводження разом з проектом акта про правопорушення може направити проект угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення профільного законодавства (далі - угода про врегулювання).
Угода про врегулювання укладається у порядку, передбаченому Законом.
19. У разі отримання від особи, щодо якої складено проект акта про правопорушення, коментарів, пропозицій (зокрема щодо укладення угоди про врегулювання або зміни тексту проекту такої угоди), пояснень та/або заперечень уповноважений на супроводження здійснює їх розгляд протягом розумного строку, але не більше одного місяця з дня їх отримання. За результатами такого розгляду уповноважений на супроводження:
1) у разі необхідності - з метою організації перевірки інформації, отриманої від особи, щодо якої складено проект акта про правопорушення, вживає додаткових дій щодо перевірки інформації шляхом надання додаткових запитів, опрацювання яких не може перевищувати 14 календарних днів з моменту отримання відповіді на такі додаткові запити;
2) у разі необхідності вносить зміни до тексту проекту акта про правопорушення та/або до тексту проекту угоди про врегулювання, після чого за потреби направляє змінений проект акта та/або змінений проект угоди особі, щодо якої складено такий проект акта, для надання коментарів, пропозицій, пояснень та/або заперечень із зазначенням строку для їх надання, який не може становити менше п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання такою особою зміненого проекту (змінених проектів);
3) у разі досягнення згоди щодо тексту проекту угоди про врегулювання, подає таку угоду про врегулювання до Колегії уповноважених на розгляд справ, процедура складання акта зупиняється;
4) у разі відсутності пропозицій щодо укладення угоди про врегулювання або недосягнення згоди щодо її тексту оформлює та направляє акт про правопорушення разом з матеріалами, на підставі яких здійснювалася підготовка такого акта, з коментарями, пропозиціями, поясненнями та/або запереченнями (за наявності) особи, щодо якої складено такий акт, до Колегії уповноважених на розгляд справ та виносить постанову про завершення фіксації факту вчинення порушення профільного законодавства, яка направляється Порушнику протягом п'яти робочих днів з дня винесення.
20. Постанова про завершення фіксації факту вчинення порушення профільного законодавства має містити:
1) дату та місце її винесення;
2) ідентифікаційні дані особи, у відношенні якої завершено фіксацію факту вчинення порушення профільного законодавства;
3) інформацію про складання акта про правопорушення та передання його до Колегії уповноважених на розгляд справ або про винесення постанови про затвердження угоди про врегулювання;
4) у випадку надання коментарів, пропозицій, пояснень та/або заперечень - інформацію щодо їх врахування/неврахування;
5) перелік працівників НКЦПФР, які мають бути залучені до розгляду справи про правопорушення (за необхідності);
6) інші відомості (за необхідності).
21. У разі якщо особа, щодо якої складено проект акта про правопорушення, протягом строку, зазначеного уповноваженим на супроводження, не надала коментарів, пропозицій (зокрема щодо укладення угоди про врегулювання або зміни тексту проекту такої угоди), пояснень та/або заперечень, або такі коментарі, пропозиції, пояснення, заперечення не враховані, уповноважений на супроводження вчиняє дії, передбачені підпунктом 1 або 4 пункту 19 цього Розділу, невідкладно після завершення зазначеного строку, але не пізніше 5 робочих днів.
22. Рішення, які у процесі фіксації факту вчинення порушення профільного законодавства має право прийняти уповноважений на супроводження, оформлюються постановами.
III . Розгляд справ про порушення профільного законодавства
23. Метою розгляду справ про порушення профільного законодавства є:
1) захист осіб, які не вчиняли порушень профільного законодавства, від притягнення до відповідальності;
2) притягнення до відповідальності осіб, які вчинили порушення профільного законодавства;
3) застосування належних правових процедур врегулювання наслідків вчинення порушень профільного законодавства.
24. Керівник Колегії уповноважених на розгляд справ (Голова НКЦПФР) протягом одного робочого дня, наступного за днем отримання акта про правопорушення (розміщенням акта у КІС) разом з доданими до нього матеріалами, на підставі яких здійснювалася підготовка такого акта, та з коментарями, пропозиціями, поясненнями та/або запереченнями (за наявності) особи, щодо якої складено такий акт, або отримання угоди про врегулювання, визначає уповноваженого (уповноважених) на розгляд справ, який (які) здійснюватиме (здійснюватимуть) розгляд справи про правопорушення з урахуванням такого порядку розподілу:
1) якщо уповноваженим на супроводження в акті про правопорушення запропоновано вжити за результатами проведення розгляду справи про порушення профільного законодавства заходи впливу контрольного характеру у вигляді застосування фінансової санкції (штрафу) у розмірі від 100000 (ста тисяч) грн або анулювання ліцензії на провадження діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках, то розгляд справ здійснюється колегіально трьома уповноваженими на розгляд справ;
2) інші категорії справ про правопорушення розглядаються одноосібно уповноваженим на розгляд справ.
У разі відсутності (відрядження, відпустки, хвороби тощо) уповноваженого (уповноважених) на розгляд справ, розгляд справи про правопорушення здійснюється іншим уповноваженим (уповноваженими) на розгляд справ, визначеним (визначеними) згідно із цим пунктом.
25. Уповноважений (уповноважені) на розгляд справ, визначений (визначені) згідно із пунктом 24 цього Розділу, виносить (виносять) постанову про початок проведення розгляду справи про правопорушення та призначає (призначають) дату розгляду справи про правопорушення (акта про правопорушення або угоди про врегулювання).
Постанова про початок проведення розгляду справи про правопорушення має містити:
1) дату та місце її винесення;
2) ідентифікаційні дані особи, у відношенні якої призначається дата розгляду справи про правопорушення (акта про правопорушення або угоди про врегулювання).
3) місце, дату та час розгляду справи про правопорушення (акта про правопорушення або угоди про врегулювання).
4) інформацію про права особи з якою укладено угоду про врегулювання;
5) інформацію про права особи, щодо якої складено акт про правопорушення, у тому числі надати коментарі, пропозиції, пояснення та/або заперечення щодо акта про правопорушення та строк для їх надання.
6) інформацію про право особи, щодо якої складено акт про правопорушення та не укладено угоду про врегулювання, запропонувати укласти угоду про врегулювання;
7) спосіб надсилання до НКЦПФР документів;
8) інші відомості (за необхідності).
Постанова про початок проведення розгляду справи про правопорушення надсилається Порушнику у спосіб визначений цим Порядком не менше ніж за 5 робочих днів (у разі надсилання через КІС / електронну пошту) та не менше ніж за 10 робочих днів (у разі надсилання поштовим зв'язком) до визначеної дати розгляду справи про правопорушення.
26. Справа про правопорушення розглядається уповноваженим (уповноваженими) на розгляд справ в присутності уповноваженого на супроводження та особи, щодо якої складено акт про правопорушення або з якою укладено угоду про врегулювання, та/або у присутності уповноваженого представника такої особи.
Повноваження представника особи, щодо якої складено акт про правопорушення або з якою укладено угоду про врегулювання засвідчуються довіреністю, договором, актом органу управління юридичної особи та перевіряються перед початком розгляду справи уповноваженим на супроводження, оригінал або копія яких долучаються до матеріалів справи.
Повноваження представника особи, щодо якої складено акт про правопорушення або з якою укладено угоду про врегулювання, можуть підтверджуватися відомостями, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
27. В розгляді справи про правопорушення можуть брати участь працівники НКЦПФР, заінтересовані особи, що виявили бажання бути заслуханими/присутніми відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру", у разі необхідності - експерти, перекладачі, свідки.
28. У разі якщо особа, щодо якої складено акт про правопорушення або з якою укладено угоду про врегулювання, та/або її уповноважений представник були повідомлені про місце, дату та час розгляду справи про правопорушення відповідно до умов, визначених цим Порядком, але без поважних причин не з'явилися, такий розгляд може бути здійснений уповноваженим (уповноваженими) на розгляд справ за відсутності Порушника / його уповноваженого представника. У такому разі уповноважений (уповноважені) на розгляд справ повинен (повинні) впевнитись в своєчасному повідомленні Порушника в спосіб, передбачений даним Порядком, про місце, дату та час розгляду справи про правопорушення.
Особа, щодо якої складено акт про правопорушення або з якою укладено угоду про врегулювання, не пізніше ніж за 3 робочі дні до визначеної дати розгляду справи, має право звернутися до уповноваженого (уповноважених) на розгляд справ з клопотанням про перенесення дати розгляду справи. У разі зазначення в клопотанні достатніх вмотивованих підстав, уповноваженим (уповноваженими) на розгляд справ може бути прийнято рішення про перенесення дати розгляду справи про правопорушення.
29. У процесі проведення розгляду справи про правопорушення уповноважений (уповноважені) на розгляд справ надає (надають) особі, щодо якої складено акт про правопорушення та не укладено угоду про врегулювання, можливість:
1) надати коментарі, пояснення та/або заперечення щодо акта про правопорушення;
2) запропонувати укласти угоду про врегулювання.
У разі якщо після винесення постанови про початок проведення розгляду справи про правопорушення особа, щодо якої складено акт про правопорушення, запропонувала укласти угоду про врегулювання, така пропозиція розглядається уповноваженим на супроводження відповідно до Розділу II цього Порядку, та може бути підтримана або відхилена.
У випадку відхилення пропозиції щодо укладення угоди про врегулювання виноситься відповідна Постанова.
У разі якщо за результатами розгляду пропозиції про укладення угоди про врегулювання таку угоду було укладено після винесення постанови про початок проведення розгляду справи про правопорушення, розгляд акта про правопорушення зупиняється, уповноважений (уповноважені) на розгляд справ призначає (призначають) дату затвердження угоди про врегулювання.
30. Особа (уповноважений представник особи), щодо якої складено акт про правопорушення в ході розгляду справи після надання їм слова уповноваженим на розгляд:
1) надає заяви та/або клопотання щодо справи що розглядається;
2) надає пояснення щодо встановленого факту порушення у усній або письмовій формі;
3) відповідає на запитання уповноваженого (уповноважених) на розгляд;
4) відповідає на запитання зацікавлених осіб, що були залученні до слухання справи;
5) має право відмовитись від надання пояснень або надання відповідей на запитання;
6) має інші права, передбачені законодавством.
Уповноважений на супроводження в ході розгляду справи також має право подавати клопотання щодо справи, що розглядається.
За результатом розгляду поданого особою (уповноваженим представником особи) щодо якої складено акт про правопорушення та/або уповноваженим на супроводження клопотання, виноситься відповідна постанова, передбачена підпунктом 8 пункту 33 розділу IV цього Порядку.
31. Під час розгляду справи про порушення профільного законодавства ведеться протокол слухання, в якому зазначаються:
1) дата, час і місце проведення розгляду справи про порушення профільного законодавства;
2) найменування та адреса адміністративного органу, який розглядає справу, прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності) уповноваженої (уповноважених) на розгляд справ;
3) перелік осіб, які беруть участь у розгляді справи про порушення профільного законодавства;
4) суть (зміст) справи, що розглядається;
5) зміст коментарів, пропозицій, пояснень та/або заперечень, поданих в рамках провадження у справі;
6) прийняте рішення за результатом розгляду справи про порушення профільного законодавства;
7) інші важливі для справи відомості.
Протокол слухання підписується уповноваженим (уповноваженими) на розгляд справ та надається для ознайомлення особі / її уповноваженому представнику.
Особа / її уповноважений представник має право подати пояснення та/або заперечення щодо змісту протоколу слухання, що додаються до протоколу.
IV . Оформлення рішень у процесі розгляду справ про порушення профільного законодавства
32. Рішення, які у процесі проведення розгляду справи про правопорушення має право приймати уповноважений (уповноважені) на розгляд справ, оформлюються постановами та розпорядженнями.
33. Під час проведення розгляду справи про правопорушення уповноважений (уповноважені) на розгляд справ виносить (виносять) постанови:
1) про зупинення проведення розгляду справи про правопорушення;
2) про відновлення проведення розгляду справи про правопорушення;
3) про завершення проведення розгляду справи про правопорушення;
4) про встановлення факту порушення профільного законодавства;
5) про застосування заходів впливу контрольного характеру;
6) про затвердження угоди про врегулювання або про відмову у затвердженні угоди про врегулювання;
7) про завершення фіксації факту вчинення порушення профільного законодавства;
8) про задоволення/відхилення клопотання, поданого в ході розгляду справи про порушення профільного законодавства;
9) інші постанови, визначені законодавством.
Разом з постановою про затвердження угоди про врегулювання виноситься постанова про завершення фіксації факту вчинення порушення профільного законодавства.
Вступна та резолютивна частина постанов, передбачених цим пунктом, оголошується негайно після закінчення розгляду справи про порушення профільного законодавства.
Повний текст постанов, передбачених цим пунктом, складається та направляється особі, щодо якої вони винесені, протягом п'яти робочих днів з дня винесення.
34. Постанова про зупинення проведення розгляду справи про правопорушення виноситься:
1) у випадках, передбачених частиною шістнадцятою статті 37 Закону;
2) у разі настання обставин, що перешкоджають подальшому розгляду справи:
перебування на розгляді в НКЦПФР, в судових органах або в інших державних органах іншої справи, рішення за якою матиме значення при вирішенні справи;
необхідність проведення експертизи, додаткової перевірки;
необхідність отримання відповідних висновків та додаткових доказів.
Винесення постанови про зупинення проведення розгляду справи про правопорушення зупиняє перебіг строку давності.
Проведення розгляду справи про правопорушення зупиняється з підстав, передбачених підпунктом 2 цього пункту, на період існування обставин, що перешкоджають подальшому розгляду справи.
35. Постанова про відновлення проведення розгляду справи про правопорушення виноситься у разі:
1) настання випадку, передбаченого пунктом 1 частини сімнадцятої статті 37 Закону;
2) якщо угода про врегулювання вважається розірваною;
3) зникнення обставин, що перешкоджали розгляду справи.
36. Постанова про завершення проведення розгляду справи про правопорушення, постанова про встановлення факту порушення профільного законодавства, постанова про застосування заходів впливу контрольного характеру, постанова про відмову в затвердженні угоди про врегулювання, постанова про затвердження угоди про врегулювання виносяться у порядку, встановленому Законом.
37. Постанови, передбачені підпунктами 1 - 6 пункту 33 цього Розділу, повинні містити:
1) ідентифікаційні дані особи, щодо якої складено акт про правопорушення та/або з якою укладено угоду про врегулювання;
2) відповідні норми профільного законодавства, за порушення яких щодо особи складено акт про правопорушення та/або вчинення яких така особа визнала, уклавши угоду про врегулювання;
3) передбачені цим Порядком підстави винесення постанови, обґрунтування та мотиви застосування таких підстав;
4) строки і порядок набрання постановою законної сили та її оскарження;
5) порядок отримання копій постанови;
6) інші відомості, визначені цим Порядком.
У разі винесення постанов, передбачених підпунктами 3 - 6 пункту 33 цього Розділу, додатково зазначається рішення щодо речових доказів.
У разі винесення постанови, передбаченої підпунктом 4 пункту 33 цього Розділу, додатково зазначаються докази підтвердження вчинення порушення із зазначенням мотивів врахування доказів, що містяться у матеріалах справи, у разі неврахування окремих доказів - мотиви неврахування, а також підстави звільнення від відповідальності відповідно до строків давності.
У разі винесення постанови, передбаченої підпунктом 5 пункту 33 цього Розділу, додатково зазначаються докази підтвердження вчинення порушення із зазначенням мотивів врахування доказів, що містяться у матеріалах справи, у разі неврахування окремих доказів - мотиви неврахування, а також заходи впливу контрольного характеру, призначені за кожне з порушень, що визнано доведеним, із зазначенням обставин, що були взяті до уваги при визначенні таких заходів впливу.
У разі винесення постанови про затвердження угоди про врегулювання, передбаченої підпунктом 6 пункту 33 цього Розділу, додатково зазначаються відомості про укладену угоду про врегулювання (її реквізити, зміст та передбачені нею заходи контрольного характеру).
38. Постанови, винесені відповідно до цього Розділу, набирають чинності з моменту їх винесення, якщо інше не зазначено в самій постанові.
V . Розпорядження про усунення порушення профільного законодавства
39. У разі якщо станом на дату винесення постанови про встановлення факту порушення профільного законодавства або постанови про застосування заходів впливу контрольного характеру порушення профільного законодавства триває, уповноважений (уповноважені) на розгляд справ одночасно з винесенням відповідної постанови видає (видають) розпорядження про усунення порушення профільного законодавства, в якому зазначаються:
1) заходи, яких особа зобов'язана вжити з метою припинення порушення;
2) строк вжиття заходів, передбачених підпунктом 1 цього пункту;
3) порядок звітування про вжиті заходи;
4) наслідки невиконання розпорядження.
40. Розпорядження направляється особі, щодо якої воно видано, протягом п'яти робочих днів з дня видання у спосіб, визначений цим Порядком.
VI . Строки притягнення до відповідальності за порушення профільного законодавства
41. Особа притягується до відповідальності за порушення профільного законодавства відповідно до вимог закону.
42. Особа звільняється від передбаченої Законом відповідальності за порушення профільного законодавства, якщо минуло:
1) дев'ять місяців з дня виявлення порушення або три роки з дня вчинення порушення, крім випадків, зазначених у підпункті 2 цього пункту;
2) п'ять років з дня вчинення порушення заборони (заборон), передбаченої (передбачених) статтями 21 та/або 22 Закону України "Про товарні біржі" та/або статтями 150, 153 та/або 159 Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки", а при триваючому порушенні, зазначеному в цьому підпункті, - три роки з дня його виявлення.
43. Перебіг строків зупиняється у випадках, передбачених цим Порядком.
VII . Заходи впливу контрольного характеру, які здійснюються Комісією за вчинення порушень профільного законодавства
44. За вчинення порушення профільного законодавства за результатом проведення розгляду справи про правопорушення до Порушника застосовуються заходи впливу контрольного характеру, передбачені законом.
45. При визначенні заходів впливу контрольного характеру, які підлягають застосуванню за наслідками встановлення вчинення порушення профільного законодавства, уповноважений (уповноважені) на розгляд справ зобов'язаний (зобов'язані) взяти до уваги такі обставини:
1) тяжкість і тривалість порушення;
2) фінансовий стан порушника та прогнозовані наслідки для його фінансового стану, спричинені застосуванням до такого порушника фінансових санкцій (штрафів) за порушення профільного законодавства;
3) вигода (отриманий прибуток або збитки, яких вдалося уникнути), одержана порушником внаслідок вчинення порушення (якщо сума вигоди може бути визначена);
4) збитки третіх осіб, спричинені внаслідок вчинення порушення, якщо сума таких збитків може бути визначена;
5) інші порушення профільного законодавства, вчинені порушником протягом останніх 10 років, що передують дню винесення відповідної постанови;
6) умисність або необережність вчинення порушення;
7) співпраця порушника з НКЦПФР;
8) заходи, вжиті порушником з метою запобігання повторному вчиненню порушення;
9) наслідки вчинення порушення для фінансової системи та/або системи організованих товарних ринків, зокрема виникнення системних ризиків для функціонування ринків капіталу внаслідок вчиненого порушення;
10) обставини, що відповідно до закону обтяжують відповідальність;
11) обставини, що пом'якшують відповідальність;
12) інші обставини, що мають значення для об'єктивного визначення заходів впливу контрольного характеру.
46. У разі якщо Порушником профільного законодавства є фінансова установа, нагляд за діяльністю якої здійснює Національний банк України, уповноважений (уповноважені) на розгляд справ також повинен (повинні) брати до уваги інформацію, отриману від Національного банку України, щодо діяльності зазначеного суб'єкта, зокрема про його фінансовий стан та прогнозовані для його діяльності наслідки, спричинені застосуванням фінансових санкцій (штрафів) за порушення профільного законодавства.
VIII . Правовий статус заінтересованих осіб у справах про порушення вимог профільного законодавства
47. Заінтересована особа в справі про порушення вимог профільного законодавства (далі - заінтересована особа) - особа, на право, свободу чи законний інтерес якої може вплинути розгляд справи про порушення вимог профільного законодавства.
48. У разі встановлення НКЦПФР заінтересованих осіб в справі про порушення вимог профільного законодавства, їм направляється повідомлення про початок фіксації факту вчинення порушення профільного законодавства (далі - повідомлення).
Повідомлення надсилається заінтересованим особам невідкладно, але не пізніше трьох робочих днів з дати винесення постанови про початок фіксації факту вчинення порушення профільного законодавства поштовим відправленням (рекомендованим листом з повідомленням про вручення) або іншими засобами зв'язку (електронною поштою, засобами КІС тощо), інформація про які наявна в НКЦПФР.
У повідомленні зазначається: найменування, адреса та контактні дані адміністративного органу; прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) та/або повне найменування заінтересованої особи, їх поштова та/або електронна адреса, за якою направляється повідомлення; номер та дата скарги, за результатом розгляду якої розпочато фіксацію факту вчинення порушення профільного законодавства; інформацію про право заінтересованої особи на подання клопотання про залучення її до розгляду справи; спосіб та строк подання такого клопотання; інші відомості (за потреби).
Клопотання заінтересованих осіб про залучення їх до розгляду справи про правопорушення подаються не пізніше п'яти робочих днів з дати отримання повідомлення.
49. Документи та будь-які рішення, що винесені в ході супроводження та/або розгляду справи про порушення вимог профільного законодавства, можуть надаватися заінтересованій особі (у разі її залучення до розгляду справи про правопорушення) для ознайомлення за її письмовим клопотанням. Надання документів заінтересованим особам здійснюється з урахуванням вимог законодавства щодо доступу до професійної таємниці та державної таємниці.
50. Заінтересована особа має права та обов'язки, передбачені чинним законодавством.
IX . Оприлюднення інформації про винесені постанови та розпорядження за результатами проведення розгляду справи про правопорушення
51. НКЦПФР оприлюднює на своєму офіційному вебсайті винесені за результатами проведення розгляду справи про правопорушення:
1) постанови про застосування заходів впливу контрольного характеру;
2) розпорядження про усунення порушення профільного законодавства (у разі його видання);
3) постанови про затвердження угоди про врегулювання.
52. Зазначена у пункті 51 цього Розділу інформація (крім інформації з обмеженим доступом) оприлюднюється невідкладно, але не пізніше 3 робочих днів, після направлення постанови про застосування заходів впливу контрольного характеру та розпорядження про усунення порушення профільного законодавства (у разі його видання) або постанови про затвердження угоди про врегулювання, особі, щодо якої винесено відповідну постанову (видано розпорядження).
53. НКЦПФР невідкладно, але не пізніше 3 робочих днів після винесення постанови про затвердження угоди про врегулювання, оприлюднює на своєму офіційному вебсайті інформацію про укладену угоду про врегулювання.
54. Про застосування заходів впливу контрольного характеру до фінансових установ, нагляд за діяльністю яких здійснює Національний банк України, або посадових осіб таких установ НКЦПФР інформує Національний банк України протягом трьох робочих днів з дня винесення відповідної постанови.
X . Оскарження постанов, винесених в процесі розгляду справ про порушення профільного законодавства
55. Постанови, винесені відповідно до Розділу IV даного Порядку, можуть бути оскаржені виключно до суду у порядку, встановленому законом.
56. У випадку оскарження в судовому порядку постанов, винесених відповідно до Розділу IV даного Порядку, Порушник протягом 5 робочих днів повідомляє про це НКЦПФР.
XI . Виконання постанов про застосування заходів впливу контрольного характеру
57. У разі якщо винесена постанова про застосування заходів впливу контрольного характеру, якою передбачено застосування до особи заходу контрольного характеру у вигляді накладення штрафу, протягом одного місяця з дня набрання нею чинності не була самостійно виконана особою, щодо якої застосовано такий захід контрольного характеру, або не була оскаржена у судовому порядку, така постанова набуває статусу виконавчого документа, підлягає оформленню Комісією відповідно до вимог Закону України "Про виконавче провадження" та передається до органів державної виконавчої служби для примусового виконання згідно із законом.
58. У разі якщо зазначена постанова протягом одного місяця з дня набрання нею чинності була оскаржена у судовому порядку та адміністративним судом було відкрито провадження у справі про визнання зазначеної постанови протиправною та скасування, така постанова набуває статусу виконавчого документа з дня набрання законної сили відповідним судовим рішенням щодо такої постанови з урахуванням строків, передбачених Законом України "Про виконавче провадження".
59. Кошти від сплати штрафів за порушення профільного законодавства зараховуються до загального фонду Державного бюджету України.
Директор департаменту правозастосуванняОлена ЯГНИЧ