НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
27.07.2005 N 563 |
Про накладення штрафу на ВАТ "Сумиобленерго" за порушення ліцензійних умов з постачання і передачі електричної енергії
Національна комісія регулювання електроенергетики України на відкритому засіданні 27.07.2005 розглянула питання про порушення Відкритим акціонерним товариством "Сумиобленерго" Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, затверджених постановою НКРЕ 13.06.1996 N 15/1, і Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами, затверджених постановою НКРЕ 13.06.1996 N 15 (далі - ліцензійні умови з передачі та постачання електроенергії).
ВАТ "Сумиобленерго" (40035, м. Суми, вул. Д. Коротченка, 7, р/р N 26003001000003 у Сумському філіалі ВАТ "БІГ Енергія", МФО 337803, код ЄДРПОУ 23293513, тел. 8 (0542) 34-94-49, Голова правління ВАТ "Сумиобленерго" - Зайков Геннадій Володимирович) має ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом ПСр N 0728 та ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами ПР N 0066.
Відповідно до графіку планових перевірок на 2005 рік, а також на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 29.03.2005 N 14465/1/1-05 НКРЕ за участю представників Держенергонагляду було проведено перевірку ліцензованої діяльності ВАТ "Сумиобленерго" з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами і складено акт від 04.07.2005 N 8-Е.
У результаті розгляду виявлених порушень ліцензійних умов з постачання та передачі електроенергії ВАТ "Сумиобленерго" встановлено.
ВАТ "Сумиобленерго" не надало до НКРЕ інформацію щодо наявності актів прийому-передачі основних засобів, які ввійшли до Статутного фонду та переліку державного майна, що не ввійшло до Статутного фонду Товариства, та суми нарахування за перевищення договірних (граничних) величин споживання електричної енергії споживачам у 2005 році, а також не надало реєстр укладених договорів на обов'язкове і добровільне страхування за 2003 рік, що вказує на порушення пункту 3.2.1 ліцензійних умов з передачі та постачання електроенергії.
Перевитрати відносно затвердженої структури тарифів ВАТ "Сумиобленерго" за 2004 рік становили 10308 тис. грн., за I квартал 2005 року - 1351 тис. грн. При цьому, по деяких статтях витрат було здійснено недофінансування.
Товариством порушено пункти 6.3.1, 6.4.4, 6.5.2 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.1996 N 28 (далі - ПКЕЕ), у частині погодження сторонами величини споживання електричної потужності, повідомлення про граничні величини обсягу електроспоживання і рівня потужності та обсягів передачі електричної енергії субспоживачам та виконання вимог постанови НКРЕ від 12.05.2003 N 391 "Про внесення змін до постанови НКРЕ від 22.08.2002 N 928" у частині приведення до 01.06.2004 взаємовідносин суб'єктів господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом із споживачами електричної енергії у відповідність до типових договорів.
ВАТ "Сумиобленерго" також не виконало вимоги наказу Міністерства палива та енергетики України від 18.06.2001 N 270 у частині направлення енергопостачальною організацією письмового повідомлення про можливі обсяги обмеження електроспоживання споживачам. Так, повідомлення тринадцяти споживачам по м. Суми були надіслані лише 09.09.2004, серед таких споживачів є ВАТ "Сумихімпром", ВАТ "М'ясокомбінат", Сумська Біофабрика. Крім того, у договорах на постачання електричної енергії деяких споживачів відсутні додатки, а саме: ТОВ "Талан-пром", КПВП "Сумириба".
Такі дії ВАТ "Сумиобленерго" свідчать про порушення пунктів 3.5.1 ліцензійних умов з передачі електроенергії та 3.4.1 - з постачання електроенергії.
Згідно з бухгалтерською звітністю в 2004 році ВАТ "Сумиобленерго" отримало 31803 тис. грн. доходів від іншої діяльності та реалізації іншої продукції, за перший квартал 2005 року отримано 2723 тис. грн. За рахунок цих доходів Товариство частково здійснювало компенсацію витрат, які включені в структуру тарифів на постачання та передачу електричної енергії, що є порушенням пункту 2.9 ліцензійних умов з передачі електричної енергії та пункту 2.10 ліцензійних умов з постачання електричної енергії в частині здійснення перехресного субсидіювання основних видів діяльності за рахунок інших видів діяльності.
Перевіркою встановлено, що ВАТ "Сумиобленерго" уклало з ТОВ "ПТП Преобразователь +" договори від 16.03.2005 N 1603/5 на суму 197 тис. грн. та від 16.03.2005 N 1603/6 на суму 107 тис. грн. щодо розробки проектної документації на створення автоматизованої системи комерційного обліку електричної енергії (АСКОЕ), поділивши тим самим закупівлю на частини з метою уникнення застосування тендерних процедур. Крім того, відповідно до форми N 6-НКРЕ Товариства віднесло до витрат на постачання та передачу електроенергії страхові платежі за 2004 рік та I квартал 2005 року на загальну суму 478 тис. грн., в той час діючими тарифами витрати на страхування передбачені на цей період в сумі 238 тис. грн. Разом з тим, Товариство уклало договори добровільного страхування без проведення відповідного тендеру із ЗАТ "СК "Промінь", якими передбачені страхові платежі на суми, що перевищують 200 тис. грн. В цілому Товариство уклало із ЗАТ "СК "Промінь" у 2004 році 23 договори на загальну суму 6170, 8 тис. грн. За даними форми N 6-НКРЕ витрати Товариства на добровільне страхування основних засобів виробничого призначення за 2004 рік - I квартал 2005 року становили 10770 тис. грн. Всього за період, який перевірявся, ВАТ "Сумиобленерго" сплатило страховим компаніям 12181 тис. грн.
Таким чином ВАТ "Сумиобленерго" порушило пункти 2.5 та 3.4.1 ліцензійних умов з передачі та постачання електричної енергії у частині здійснення закупівель на конкурсних засадах і дотримання законодавства України та нормативних документів щодо здійснення ліцензованої діяльності за принципом економічної доцільності та виконання Порядку придбання товарів, робіт і послуг ліцензіатами, ціни (тарифи) на відповідну діяльність яких встановлюються НКРЕ, затвердженого Постановою НКРЕ України від 25.12.2002 N 1455.
Товариство станом на 01.04.2005 має заборгованість перед Оптовим ринком електричної енергії України у сумі 35624 тис. грн. за даними ВАТ "Сумиобленерго" та 158621 тис. грн. за даними Державного підприємства "Енергоринок", що вказує на порушення пункту 2.7 ліцензійних умов з постачання електроенергії.
ВАТ "Сумиобленерго" надає послуги з внутрішніх перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом на підставі ліцензії серії АБ N 210243. Цей вид діяльності не погоджено з НКРЕ. Відповідно до форми N 13-НКРЕ "Про надходження коштів на поточний рахунок ліцензіатів" за 2004 рік загальні надходження на поточний рахунок від здійснення інших видів діяльності, не пов'язаних з ліцензованою, становили 45 тис. грн., а в I кварталі 2005 року - 88 тис. грн. Одночасно з тим, у звіті не відображено кошти в сумі 21249,5 тис. грн., які Товариство отримало від здійснення реалізації товарно-матеріальних цінностей на експорт. За 2004 рік ВАТ "Сумиобленерго" закупило без проведення тендерів товарно-матеріальних цінностей з метою їх подальшої реалізації на експорт на загальну суму 20 605,0 тис. грн. У результаті цих операцій отримано коштів на суму 21249,5 тис. грн. Закупівлю продукції здійснено без проведення тендерних процедур. Даний вид діяльності також не було узгоджено з НКРЕ. Таким чином, під час аналізу здійснення Товариством інших видів діяльності встановлено порушення ВАТ "Сумиобленерго" пунктів 2.5, 2.6, 3.1.1 і 3.4.1 ліцензійних умов з постачання електричної енергії та пунктів 2.5, 2.6, 3.1.1 і 3.5.1 ліцензійних умов з передачі електричної енергії у частині узгодження з НКРЕ іншого, крім ліцензованого, виду діяльності, надання гарантій уникнення можливого ризику для ліцензованої діяльності, своєчасного та достовірного надання статистичних звітів НКРЕ, а також здійснення закупівель на конкурсних засадах і дотримання законодавства України та нормативних документів щодо здійснення ліцензованої діяльності за принципом економічної доцільності та виконання Порядку придбання товарів, робіт і послуг ліцензіатами, ціни (тарифи) на відповідну діяльність яких встановлюються НКРЕ.
У звітах, а також взаємозв'язку між формами звітності виявлено помилкове заповнення розшифровки інших операційних витрат (р. 305) за 3 місяці 2005 року до форми N 6-НКРЕ-енергопостачання, що потягло за собою надання недостовірної інформації у звіті. Також ВАТ "Сумиобленерго" не дотримується термінів надання звітів до НКРЕ. Крім того, Товариство не надало до НКРЕ письмові звіти щодо нездійснення перехресного субсидіювання та зловживання своїм монопольним становищем, що є порушенням пункту 2.12 ліцензійних умов з постачання електроенергії та пункту 2.11 ліцензійних умов з передачі електроенергії у частині надання до НКРЕ України письмових звітів щодо нездійснення перехресного субсидіювання та зловживання своїм монопольним становищем.
Згідно з повноваженнями, наданими Указом Президента України від 21.04.1998 N 335/98 "Питання Національної комісії регулювання електроенергетики України", відповідно до статті 27 Закону України "Про електроенергетику", постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.2000 N 1139 "Про порядок застосування санкцій за порушення законодавства про електроенергетику", Положення про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 N 1312, Національна комісія регулювання електроенергетики України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Накласти штраф у розмірі 85000 гривень на Відкрите акціонерне товариство "Сумиобленерго" (40035, м. Суми, вул. Д.Коротченка, 7, р/р N 26003001000003 у Сумському філіалі ВАТ "БІГ Енергія", МФО 337803, код ЄДРПОУ 23293513, тел. 8 (0542) 34-94-49, Голова правління ВАТ "Сумиобленерго" - Зайков Геннадій Володимирович) за порушення пунктів 2.6 і 3.5.1 ліцензійних умов з передачі електричної енергії та пунктів 2.6 і 3.4.1 з постачання електричної енергії щодо дотримання законодавства України та нормативних документів у частині ухилення від виконання постанови НКРЕ від 16.07.2002 N 778 щодо повідомлення НКРЕ про наміри здійснення інших видів діяльності, крім ліцензованих.
Зазначена сума штрафу має бути сплачена до Державного бюджету України протягом 30 днів з дня прийняття постанови (код бюджетної класифікації 23030300 "Адміністративні штрафи та інші санкції", ЄДРПОУ 23636315, р/р 31115106500002, МФО 837013, символ звітності 106).
2. Зобов'язати ВАТ "Сумиобленерго" до 29.08.2005 усунути порушення:
пункту 3.2.1 ліцензійних умов з постачання та передачі електроенергії у частині надання НКРЕ інформації, необхідної НКРЕ для виконання своїх службових обов'язків;
пунктів 3.5.1 ліцензійних умов з передачі електроенергії та 3.4.1 ліцензійних умов з постачання електроенергії у частині дотримання законодавства про електроенергетику та нормативних документів у частині виконання постанов НКРЕ від 25.04.2002 N 415, від 30.04.2003 N 374 (у редакції постанови НКРЕ від 26.12.2003 N 1450, від 12.05.2003 N 391 та привести свої дії у відповідність до вимог пунктів 6.3.1, 6.4.4, 6.5.2 ПКЕЕ;
пункту 2.6 ліцензійних умов з постачання та передачі електроенергії у частині погодження з НКРЕ інших видів діяльності, не пов'язаних з ліцензованими;
пункту 3.1.1 ліцензійних умов з передачі та постачання електричної енергії у частині надання НКРЕ достовірних даних у звітності за формою N 6-НКРЕ;
пункту 2.12 ліцензійних умов з постачання електроенергії та пункту 2.11 ліцензійних умов з передачі електроенергії.
3. Розпочати процедуру перегляду тарифів на постачання електричної енергії за регульованим тарифом та на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами для ВАТ "Сумиобленерго" з урахуванням нецільового та неефективного використання коштів, а також проведення закупівель не на конкурсних засадах.
Голова Комісії | В.Кальченко |