МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
Н А К А З
N 493 від 26.12.2002 |
Про затвердження Регламенту реагування закладів охорони здоров'я на виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру
На виконання статті 13 Закону України "Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру" та доручення Президента України від 29 вересня 2002 р. N 480/29626-01, відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 03.08.98 N 1198 "Про єдину державну систему запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру" та від 16.11.01 N 1567 "Про затвердження Плану реагування на надзвичайні ситуації державного рівня"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Регламент реагування закладів охорони здоров'я на виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру, що додається.
2. Міністру охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської держадміністрацій, Головного управління охорони здоров'я Київської міської держадміністрації, головному лікарю Центральної санітарно-епідеміологічної станції МОЗ України, головним державним санітарним лікарям Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, водного, залізничного, повітряного транспорту, об'єктів з особливим режимом роботи, Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України, Служби безпеки України, Державного департаменту з питань виконання покарань, Державного управління справами в місячний термін затвердити відповідні плани реагування закладів охорони здоров'я на виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру.
3. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Державного секретаря Картиша А.П.
Міністр | А.В.Підаєв |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МОЗ України
26.12.2002 N 493
РЕГЛАМЕНТ
реагування закладів охорони здоров'я на виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру
Загальні положення
1. Дії закладів охорони здоров'я у разі виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру спрямовані на забезпечення медичного захисту населення відповідно до статті 13 Закону України "Про захист населення та територій від наслідків надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру".
2. Для забезпечення ефективного медичного захисту населення заклади охорони здоров'я складають плани реагування на надзвичайні ситуації природного та техногенного характеру, що повинні враховувати вид, структуру та реальні можливості закладу охорони здоров'я, географічні, природні та техногенні особливості території, яку обслуговує заклад охорони здоров'я, та відповідно до завдань органу охорони здоров'я або відомства, до сфери управління яких відноситься даний заклад.
Плани включають заходи організаційного, лікувального, матеріально-технічного та транспортного забезпечення медичного захисту населення.
Плани узгоджуються з комісіями з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій регіональних органів виконавчої влади відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.01 N 1567 "Про затвердження Плану реагування на надзвичайні ситуації державного рівня" та затверджуються органом охорони здоров'я, до сфери управління якого відноситься даний заклад.
Реагування на виникнення надзвичайних ситуацій Державного рівня
3. При отриманні інформації про можливість виникнення, а також у разі раптового виникнення надзвичайної ситуації державного рівня в закладах охорони здоров'я вводиться режим підвищеної готовності або режим надзвичайної ситуації.
4. Режим підвищеної готовності або режим надзвичайної ситуації вводяться:
у закладах Державної служби медицини катастроф (далі - ДСМК) центрального рівня - Міністром охорони здоров'я України;
у закладах ДСМК територіального рівня - керівниками МОЗ Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської державних адміністрацій, Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської держадміністрації, головними державними санітарними лікарями Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, водного, залізничного, повітряного транспорту, об'єктів з особливим режимом роботи, Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України, Служби безпеки України, Державного департаменту з питань виконання покарань, Державного управління справами;
у закладах охорони здоров'я, які не входять до складу ДСМК і розташовані в районі надзвичайної ситуації - керівником місцевого органу виконавчої влади, на території якої виникла надзвичайна ситуація;
у закладах охорони здоров'я, які не входять до складу ДСМК і не розташовані в районі надзвичайної ситуації, але їх ліжковий фонд, фахівці чи формування будуть використовуватись для ліквідації наслідків надзвичайної ситуації за рішенням Керівника ліквідації надзвичайної ситуації, призначеного Урядовою комісією з ліквідації надзвичайної ситуації, - керівниками МОЗ Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської держадміністрацій, Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської держадміністрації, головними державними санітарними лікарями Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, водного, залізничного, повітряного транспорту, об'єктів з особливим режимом роботи, Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України, Служби безпеки України, Державного департаменту з питань виконання покарань, Державного управління справами.
5. Для ліквідації надзвичайної ситуації Державного рівня згідно з Планом реагування на надзвичайні ситуації державного рівня, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2001 р. N 1567 утворюється об'єднане ешелоноване угрупування медичних сил і засобів, що складається з 3-х ешелонів.
До складу медичних сил і засобів першого ешелону (з терміном готовності до 40 хвилин) входять:
- оперативні групи та чергові формування ДСМК центрального рівня, в тому числі установи та заклади державної санітарно-епідеміологічної служби;
- сили й засоби та лікувально-профілактичні заклади ДСМК, в тому числі установи та заклади державної санітарно-епідеміологічної служби адміністративної території, на якій виникла надзвичайна ситуація.
До складу медичних сил і засобів другого ешелону (з терміном готовності до 2 годин) входять:
- сили, засоби та заклади ДСМК центрального рівня, в тому числі установи та заклади державної санітарно-епідеміологічної служби;
адміністративної території, на якій виникла надзвичайна ситуація;
- заклади охорони здоров'я в районі надзвичайної ситуації, які не входять до складу ДСМК;
До складу медичних сил і засобів третього ешелону (з терміном готовності понад 2 години) входять:
- мобільний госпіталь МНС;
- заклади охорони здоров'я (незалежно від їх підпорядкування), які не входять до складу ДСМК і не розташовані в районі надзвичайної ситуації.
6. При введені в закладі охорони здоров'я режиму підвищеної готовності або режиму надзвичайної ситуації керівником закладу (в разі його відсутності особою, що його замінює) негайно вводиться в дію план реагування закладу на відповідну надзвичайну ситуацію природного та техногенного характеру. При цьому обов'язково дотримуються нормативи часу переводу закладів, їх підрозділів та формувань, що визначені Планом реагування на надзвичайні ситуації державного рівня .
7. При введенні в дію Плану реагування на надзвичайну ситуацію державного рівня керівник (в разі його відсутності особа, що його замінює) головного закладу ДСМК центрального рівня - Українського науково-практичного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, протягом 30 хвилин у робочий час і 1 години 30 хвилин у неробочий час відправляє до району надзвичайної ситуації оперативну групу ДСМК центрального рівня. Склад групи, спосіб її переміщення до району надзвичайної ситуації, її оснащення, засоби зв'язку передбачаються затвердженим Міністром охорони здоров'я України Планом реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру в залежності від виду надзвичайної ситуації та прогнозованих або наявних санітарних втрат. Оперативна група діє відповідно до вимог Плану реагування на надзвичайні ситуації державного рівня та Положення про оперативну групу ДСМК .
8. Рішення щодо розгортання в районі надзвичайної ситуації мобільного госпіталю МНС України приймається на підставі висновку оперативної групи ДСМК центрального рівня Керівником ліквідації надзвичайної ситуації, призначеним Урядовою комісією з ліквідації надзвичайної ситуації. Госпіталь пересувається до району надзвичайної ситуації не пізніше 6 годин з моменту отримання рішення Міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи та погодження Міністра охорони здоров'я України щодо його укомплектування фахівцями МОЗ України.
Реагування на виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру регіонального рівня
9. При отриманні інформації про можливість виникнення, а також у разі виникнення надзвичайної ситуації регіонального рівня в закладах охорони здоров'я адміністративної території, де виникла надзвичайна ситуація, вводиться режим підвищеної готовності чи режим надзвичайної ситуації.
10. Режим підвищеної готовності або режим надзвичайної ситуації вводяться:
у закладах ДСМК територіального рівня - відповідно керівником МОЗ Автономної Республіки Крим, управління охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської державних адміністрацій, Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської держадміністрації, головними державними санітарними лікарями Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, водного, залізничного, повітряного транспорту, об'єктів з особливим режимом роботи, Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України, Служби безпеки України, Державного департаменту з питань виконання покарань, Державного управління справами;
у закладах охорони здоров'я, які не входять до складу ДСМК і розташовані в районі надзвичайної ситуації - керівником територіального органу виконавчої влади, на території якого виникла надзвичайна ситуація незалежно від підпорядкування закладу.
У залежності від ситуації в регіонах сусідніх з територією, де виникла надзвичайна ситуація, може вводитись режим підвищеної готовності:
у закладах ДСМК центрального рівня - Міністром охорони здоров'я України;
у закладах ДСМК територіального рівня - керівниками МОЗ Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської державних адміністрацій, Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської держадміністрації, головними державними санітарними лікарями Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, водного, залізничного, повітряного транспорту, об'єктів з особливим режимом роботи, Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України, Служби безпеки України, Державного департаменту з питань виконання покарань, Державного управління справами;
у закладах охорони здоров'я, які не входять до складу ДСМК і не розташовані в районі надзвичайної ситуації - керівниками МОЗ Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської державних адміністрацій, Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської держадміністрації, головними державними санітарними лікарями Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, водного, залізничного, повітряного транспорту, об'єктів з особливим режимом роботи, Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України, Служби безпеки України, Державного департаменту з питань виконання покарань, Державного управління справами.
11. При введені в кожному закладі охорони здоров'я режиму підвищеної готовності або режиму надзвичайної ситуації керівником закладу (особою, що його замінює) вводиться в дію план реагування закладу на відповідну надзвичайну ситуацію природного та техногенного характеру. При цьому дотримуються нормативи часу переводу закладів, їх підрозділів та формувань, визначені Планом реагування на надзвичайні ситуації державного рівня .
12. При введенні в дію плану реагування на надзвичайну ситуацію головного закладу ДСМК територіального рівня - територіального центру екстреної медичної допомоги, керівник закладу (особа, що його замінює) протягом 30 хвилин у робочий час і 1 години 30 хвилин - у неробочий час, відправляє до району надзвичайної ситуації оперативну групу ДСМК територіального рівня. Склад групи, спосіб її переміщення до району НС, її оснащення, засоби зв'язку передбачаються затвердженим керівником територіального органу управління охорони здоров'я Планом реагування на надзвичайну ситуацію в залежності від її виду та санітарних втрат. Оперативна група діє у відповідності з Положенням про оперативну групу ДСМК адміністративної території .
Реагування на виникнення надзвичайних ситуацій місцевого та об'єктового рівня
13. При отриманні інформації про можливість виникнення, а також у разі виникнення надзвичайної ситуації місцевого чи об'єктового рівня в закладах охорони здоров'я адміністративної території, де виникла надзвичайна ситуація, вводиться режим підвищеної готовності чи режим надзвичайної ситуації.
У закладах охорони здоров'я в районі надзвичайної ситуації режим підвищеної готовності чи режим надзвичайної ситуації вводиться керівником територіального органу виконавчої влади, на території якого виникла надзвичайна ситуація.
У закладах охорони здоров'я адміністративної території, які розміщені поза межами району надзвичайної ситуації, режим підвищеної готовності чи режим надзвичайної ситуації вводиться (при необхідності залучити цей заклад чи його формування до ліквідації наслідків надзвичайної ситуації) керівником відповідно МОЗ Автономної Республіки Крим, управління охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської державних адміністрацій, Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської держадміністрації, головними державними санітарними лікарями адміністративної території.
14. Реагування на виникнення надзвичайної ситуації місцевого та об'єктового рівня здійснюється відповідно до плану реагування закладів охорони здоров'я та розпоряджень органів управління охорони здоров'я чи відомств, яким підпорядковані медичні заклади.
Використання матеріально-технічних резервів при реалізації планів реагування закладів охорони здоров'я на виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру.
15. При реалізації планів реагування закладів охорони здоров'я на виникнення надзвичайної ситуації природного та техногенного характеру використання матеріально-технічних резервів здійснюється відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 29 березня 2001 року N 308 "Про порядок створення і використання матеріальних резервів для запобігання, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та їх наслідків" таким чином:
Державний резерв залучається для ліквідації наслідків надзвичайної ситуації за рішенням Кабінету Міністрів України;
Відомчий резерв залучається для ліквідації наслідків надзвичайної ситуації за рішенням Міністра охорони здоров'я України;
Регіональний резерв залучається для ліквідації наслідків НС за рішенням Кабінету міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Севастопольської та Київської міських державних адміністрацій.
Резерви закладів охорони здоров'я (місцеві та регіональні) залучаються для ліквідації наслідків надзвичайної ситуації за рішенням керівників закладів.
Оперативні резерви формувань ДСМК залучаються для ліквідації наслідків надзвичайної ситуації за рішенням керівників закладів відповідно до планів реагування.
Інформаційне забезпечення закладів охорони здоров'я
16. Подання та аналіз інформації щодо медичного захисту населення та медико-санітарних наслідків надзвичайної ситуації природного та техногенного характеру здійснюється в межах підсистеми Міністерства охорони здоров'я Урядової інформаційно-аналітичної системи з питань надзвичайних ситуацій згідно з наказом МОЗ України від 03.08.2000 р. N 189 "Про затвердження Регламенту подання інформації в функціональній підсистемі МОЗ України в межах Урядової інформаційно-аналітичної системи з питань надзвичайних ситуацій".
Прикінцеві положення
17. Виконання даного регламенту є обов'язковим для усіх закладів охорони здоров'я системи МОЗ України та територіальних органів управління охорони здоров'я.
18. Порушення даного регламенту веде до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Начальник Головного управління організації медичної допомоги населенню В.о. начальника Головного санітарно-епідеміологічного управління | М.П.Жданова М.А.Ситенко |