НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
П О Р Я Д О К
N 354 від 31.12.96 м.Київ | Зареєстровано в юридичному департаменті Нацбанку 27 січня 1997 р. за N 419 |
Затверджено
постановою Правління
Національного банку України
від 31 грудня 1996 р. N 354
( va354500-96 )
( Порядок втратив чинність на підставі Постанови Нацбанку N 415 від 05.12.97 )
Порядок бухгалтерського обліку капітальних вкладень, основних засобів та нематеріальних активів установ банків України
Для виконання своїх функцій банку необхідна матеріально-технічна база: споруди (приміщення), обчислювальна техніка, меблі, господарський інвентар, різні права, що згідно з встановленою в бухгалтерському обліку класифікацією засобів можуть відноситися до основних засобів чи нематеріальних активів.
1. Облік основних засобів та нематеріальних активів
1.1. Основні засоби - це матеріально-майнові цінності, що діють у натуральній формі протягом тривалого часу як у сфері матеріального виробництва, так і у невиробничій сфері, зберігають початковий зовнішній вигляд (форму), протягом тривалого періоду зазнають поступового зношення.
1.1.1. До основних засобів відносяться предмети з строком служби більше одного року і вартістю в розмірі, визначеному Урядом України. Гранична вартість предметів, що не належать до основних засобів, може змінюватись Міністерством фінансів України.
1.1.2. За функціональним призначенням розрізняють виробничі основні засоби, що беруть безпосередню участь у виробничому процесі або сприяють його здійсненню (будови, споруди, силові машини і обладнання, робочі машини і обладнання тощо, що діють у сфері матеріального виробництва) і невиробничі основні засоби, що не беруть безпосередньої або побічної участі у процесі виробництва і призначені в основному для обслуговування комунальних і культурно-побутових потреб трудящих (будови, споруди, обладнання, машини і апарати тощо, що використовуються у невиробничій сфері).
1.1.3. Незалежно від вартості та строку служби до основних засобів відносяться бібліотечні фонди, а також зброя та засоби охоронно-пожежної сигналізації.
1.2. Нематеріальні активи - це вартість придбаних установою прав користування землею, водою, іншими природними ресурсами, промисловими зразками, товарними знаками, об'єктами промислової та інтелектуальної власності, права оренди будівель (споруд, приміщень) або користування ними, права власності на квартири, а також інші майнові права, що визнаються об'єктом права власності конкретної установи банку і приносять доход. До таких інших майнових прав належать винаходи, корисні моделі, знаки для товарів та послуг, торгові марки, об'єкти авторських прав, програмне забезпечення обчислювальної техніки, гудвіл, "ноу-хау", придбані права на місце на товарній, фондовій біржі, до вартості якого входять усі витрати, пов'язані з практичним використанням переваг цього місця для установи банку.
1.3. Основні засоби та нематеріальні активи в процесі експлуатації зношуються і погашення їх вартості здійснюється щомісяця шляхом нарахування амортизаційних відрахувань на повне відновлення основних виробничих фондів.
Амортизація не нараховується на бібліотечні фонди. Придбання бібліотечних фондів здійснюється за рахунок відповідних джерел фінансування.
1.4. Основними завданнями обліку основних засобів та нематеріальних активів є:
правильне і своєчасне документування і відображення операцій за рухом основних засобів;
контроль за зберіганням основних засобів;
правильне і своєчасне нарахування амортизації (зношення).
Наказом керівника призначається особа, відповідальна за збереження основних засобів, з якою укладається договір про матеріальну відповідальність згідно з чинним законодавством.
1.5. Для обліку основних засобів, завершених капітальних затрат в орендовані службові споруди, нематеріальних активів призначені активні рахунки:
N 920 "Будівлі й споруди";
N 921 "Господарський інвентар";
N 923 "Капітальні витрати на орендовані банком будівлі";
N 924 "Машини, обладнання та інші засоби, передані у фінансову оренду (лізинг)";
N 925 "Нематеріальні активи";
N 926 "Майно, отримане в оренду".
1.5.1. Основні засоби обліковуються на рахунках 920, 921, 924 за первісною вартістю - фактичними витратами на їх придбання, включаючи сплачені суми податку на добавлену вартість, а також витрати на їх спорудження, доставку (транспортування) та встановлення, державну реєстрацію та інш.
У разі виконання банками послуг, що не звільнені від оподаткування, суми податку на добавлену вартість відшкодовуються розрахунково, виходячи з питомої ваги оподатковуваних операцій (послуг) в загальному обсязі всіх операцій.
Зміна первісної вартості допускається лише у разі добудови, дообладнання, реконструкції, завершеного капітального ремонту, часткової ліквідації об'єктів, а також індексації, проведеної за рішенням Уряду України.
Нематеріальні активи обліковуються на рахунку N 925 за первісною оцінкою, яка складається з фактичних витрат на придбання і приведення до стану, в якому вони придатні для використання відповідно до запланованої мети.
Сальдо за цими рахунками показує наявність основних засобів та нематеріальних активів.
Облік основних засобів за рахунком N 921 ведеться в розрізі 2-х субрахунків: в запасі; в експлуатації.
1.6. Фонд основних засобів та нематеріальних активів обліковується на пасивному рахунку N 013 "Фонд основних засобів та нематеріальних активів", а їх зношення - на пасивному рахунку N 015 "Зношення основних засобів та нематеріальних активів". Зношення орендованих основних засобів обліковується на рахунку N 014 "Зношення орендованих основних засобів, прийнятих у фінансову оренду".
Сума нарахованого зносу відображається в інвентарних картках в кінці року за станом на 1 січня.
1.7. Залишкова вартість визначається шляхом зменшення первісної (відновленої) вартості на суму нарахованого зносу.
1.8. На будь-яку дату сума дебетових залишків за рахунками NN 920, 921, 923, 924, 925 повинна дорівнювати сумі кредитових залишків за рахунками NN 013, 015.
1.9. Аналітичний облік основних засобів ведеться в інвентарних картках ф.ОЗ-2 (додаток N 1), а також в інвентарній книзі обліку основних засобів та нематеріальних активів (додаток N 2). Записи в інвентарній книзі здійснюються на кожний предмет окремо. Допускається ведення інвентарних карток на групу однорідних предметів одночасно придбаних та однакової вартості. Облік зброї ведеться в окремій інвентарній книзі. Ведення інвентарної книги та інвентарних карток може здійснюватися автоматизовано або вручну. При цьому будь-яка форма ведення даних регістрів повинна забезпечити наявність всіх необхідних реквізитів і звірку аналітичного обліку з синтетичним на будь-яку дату.
При веденні обліку в автоматизованому режимі здійснюється розпечатка матеріалів звірки даних аналітичного обліку з синтетичним на 1 число кожного місяця.
1.9.1. Кожному інвентарному об'єкту, незалежно від того, знаходиться він в експлуатації чи в запасі, присвоюється відповідний інвентарний номер, який проставляється на предмети та в інвентарній картці форми N ОЗ-2. Картки розміщуються в картотеці за групами однорідних предметів. Ці номери зберігаються за об'єктом на весь період його знаходження в цій установі. Інвентарні номери об'єктів, що вибули, не можуть бути присвоєні іншим об'єктам, що поступили в установу.
Проіндексовані об'єкти основних засобів записуються за відновною вартістю в розділі картки "Добудовування, доустаткування, модернізація, індексація". Картки основних засобів, що не експлуатуються групуються окремо.
Інвентарні номери основних засобів повинні бути відмінними від інвентарних номерів малоцінних та швидкозношуваних предметів. Рекомендується при присвоєнні предмету інвентарного номера включати номер балансового рахунку.
1.9.2. Інвентарна книга обліку основних засобів в кінці року не закривається і записи в ній продовжуються в новому році.
Після завершення звітного року в книзі робиться відмітка про звірку аналітичного обліку з синтетичним станом на 1 січня ___ р., яка стверджується підписом головного бухгалтера чи іншою відповідальною особою.
1.9.3. Облік об'єктів основних засобів за місцем їх експлуатації (знаходження) здійснюється в інвентарному списку (додаток N 3). Дані пооб'єктного обліку основних засобів за місцем знаходження повинні відповідати записам в інвентарних картках (книгах).
1.9.4. Для отримання аналітичних даних про наявність і рух основних засобів за їх класифікаційними ознаками за підсумковими даними записів за звітний місяць в інвентарних картках (книгах) заповнюється "Картка обліку руху основних засобів" за формою N ОЗ-8 (додаток N 4). Ці картки ведуться окремо за кожною галузевою групою і ознакою використання основних засобів, а за галузевою групою основної діяльності, - крім цього, за видами основних засобів.
1.10. Для обліку капітальних затрат та капітального ремонту основних засобів та нематеріальних активів призначені рахунки:
N 931 "Будівельні та інші матеріали" (активний);
N 932 "Дебітори і кредитори за капітальними вкладеннями" (активно-пасивний);
N 933 "Капітальні вкладення, що здійснюються установами банків" (активний);
N 936 "Фінансування капітальних вкладень, що здійснюються в установах банків" (пасивний);
N 937 "Обладнання, що потребує монтажу" (активний).
1.11. Заборгованість за майно, отримане в оренду обліковується на пасивному рахунку N 990 "Заборгованість за майно в оренді".
Характеристика рахунків обліку основних засобів, нематеріальних активів та затрат на їх придбання
Рахунок N 013 "Фонд основних засобів та нематеріальних активів" (пасивний)
Призначення рахунку: облік фондів основних засобів та нематеріальних активів.
За кредитом рахунку в кореспонденції з рахунками NN 920, 921, 923, 925 відображається фонд основних засобів та нематеріальних активів.
За дебетом рахунку в кореспонденції з рахунком N 015 проводяться суми зносу основних засобів та нематеріальних активів, а в кореспонденції з рахунками N 920, 921, 923-925 вибуття основних засобів та нематеріальних активів.
В аналітичному обліку ведуться загальні рахунки обліку фонду та проведеної індексації основних засобів.
Рахунок N 014 "Зношення орендованих основних засобів,
прийнятих у фінансову оренду" (пасивний)
Призначення рахунку: облік зношення основних засобів, отриманих у фінансову оренду.
За кредитом рахунку у кореспонденції з рахунком N 990 проводяться суми нарахованого зношення основних засобів, отриманих у фінансову оренду.
За дебетом рахунку в кореспонденції з рахунком N 015 проводяться суми нарахованого зношення основних засобів при переході їх у власність орендаря.
В аналітичному обліку ведеться загальний рахунок.
Рахунок N 015 "Зношення основних засобів та нематеріальних активів" (пасивний)
Призначення рахунку: облік зношення власних та прийнятих у фінансову оренду основних засобів та нематеріальних активів.
За кредитом рахунку в кореспонденції з рахунком N 013 проводяться суми нарахованого банком зношення власних основних засобів, нематеріальних активів, а в кореспонденції з рахунком N 014 зношення орендованих основних засобів при переході їх у власність орендаря. При індексації основних засобів відображаються суми індексації зношення основних засобів у кореспонденції з рахунками N 920, 921, 923, 924.
За дебетом рахунку в кореспонденції з рахунками N 920, 921, 923, 924, 925 проводяться суми зношення основних засобів та нематеріальних активів при їх вибутті.
В аналітичному обліку ведуться особові рахунки окремо за обліком:
- сум зношення власних основних засобів;
- сум зношення орендованих основних засобів;
- сум зношення нематеріальних активів.
Рахунок N 920 "Будівлі та споруди" (активний)
Рахунок N 921 "Господарський інвентар" (активний)
Призначення рахунків:
N 920 - облік власних службових та житлових будинків, а також споруд, що належать банку.
N 921 - облік предметів господарського інвентаря та інших основних засобів, крім тих, що обліковуються на рахунку N 920.
За дебетом рахунків у кореспонденції з рахунками N 013, 015 здійснюється оприбуткування власних основних засобів, в кореспонденції з рахунком N 926 - орендованих основних засобів при переході їх у власність орендаря.
За кредитом рахунків в кореспонденції з рахунками N 013, 015 проводиться вибуття основних засобів, а в кореспонденції з рахунком N 924 - передача основних засобів у фінансову оренду.
Аналітичний облік ведеться в інвентарних картках, які обов'язково реєструються в книзі обліку основних засобів.
Рахунок N 923 "Капітальні витрати на орендовані банком будівлі" (активний)
Призначення рахунку: облік вартості затрат на добудову, розширення (реконструкцію) орендованих банком будівель. Затрати обліковуються за рахунком N 923 до закінчення строку оренди. Після закінчення строку оренди ці затрати передаються орендодавцю, згідно з довідкою, в якій вказується вартість капітальних робіт орендованої будівлі, а також сума амортизації, нарахованої за весь час оренди будівель.
На підставі отриманої від орендаря довідки орендодавець збільшує вартість основних засобів.
За дебетом рахунку в кореспонденції з рахунком N 013 відображається сума закінчених затрат на добудову, реконструкцію орендованих банком будівель.
За кредитом рахунку в кореспонденції з рахунками N 013, 015 відображаються суми затрат, переданих орендарем орендодавцю після закінчення дії договору.
В аналітичному обліку ведуться особові рахунки за кожною орендованою будівлею.
Рахунок N 924 "Машини, обладнання, та інші засоби передані у фінансову оренду (лізинг)" (активний)
Призначення рахунку: облік вартості машин, обладнання та інших засобів, переданих в фінансову оренду (лізинг).
За дебетом рахунку в кореспонденції з рахунками NN 920, 921 відображається вартість машин, обладнання та інших основних засобів, переданих у фінансову оренду.
За кредитом рахунку в кореспонденції з рахунками NN 013, 015 списується вартість машин, обладнання та інших засобів після закінчення дії договору оренди.
Аналітичний облік ведеться в інвентарних картках, які реєструються в окремій інвентарній книзі. Книга має містити такі дані, як вид оренди, назва орендаря, термін оренди та інші необхідні дані.
Рахунок N 925 "Нематеріальні активи" (активний)
Призначення рахунку: облік вартості засобів, які не мають матеріально-речової форми, однак дають прибуток чи створюють умови для нормальної діяльності і отримання прибутку.
За дебетом рахунку в кореспонденції з рахунками NN 013, 015 відображається вартість оприбуткованих нематеріальних активів.
За кредитом рахунку в кореспонденції з рахунками NN 013, 015 відображається вибуття нематеріальних активів.
Аналітичний облік ведеться в інвентарних картках, які розміщуються в картотеці за видами нематеріальних активів, а також в книзі обліку нематеріальних активів.
Рахунок N 926 "Майно отримане в оренду" (активний)
Призначення рахунку: облік майна отриманого в оренду.
За дебетом рахунку в кореспонденції з рахунком N 990 відображається вартість майна, отриманого орендарем в фінансову оренду.
За кредитом рахунку в кореспонденції з рахунками NN 920, 921 відображається вартість майна при переході його у власність орендаря.
Аналітичний облік ведеться в інвентарних картках та окремій книзі, яка має містити такі дані, як назва орендодавця, термін оренди та інші необхідні дані.
Рахунок N 931 "Будівельні та інші матеріали" (активний)
Призначення рахунку: облік матеріалів, малоцінного інвентаря, інструментів, спецодягу, тимчасових пристосувань та пристроїв, призначених для будівництва та капітального ремонту, що ведеться, як правило, господарським способом.
За дебетом рахунку в кореспонденції з рахунком N 932 проводяться суми придбаних матеріалів для будівництва та капітального ремонту.
За кредитом рахунку в кореспонденції з рахунком N 933 списуються суми матеріалів, використаних для будівництва та капітального ремонту.
В аналітичному обліку ведуться особові рахунки, які групуються за відповідними субрахунками: на складі; у підзвітних осіб, ремонті; та ін.
Рахунок N 932 "Дебітори та кредитори за капітальними вкладеннями" (активно-пасивний)
Призначення рахунку: облік розрахунків з підрядчиками при підрядному способі будівництва; розрахунків з робітниками та службовцями при господарському способі будівництва та іншими дебіторами та кредиторами за капітальними вкладеннями, капітальним ремонтом.
За дебетом активних рахунків в кореспонденції з рахунками підрядчиків враховується дебіторська заборгованість за виданими авансами ремонтно-будівельним організаціям, авансами підзвітним особам на закупівлю та витрати за капітальними вкладеннями, капітальним ремонтом, заборгованість підрядчиків за передані їм будівельні матеріали в кореспонденції з рахунком N 931 до їх оплати, а також оплачений, але не отриманий інвентар та нематеріальні активи.
За кредитом активних рахунків в кореспонденції з рахунками NN 931, 937 списується вартість отриманих будівельних матеріалів чи обладнання, що потребує монтажу, а в кореспонденції з рахунком N 933 - вартість отриманого інвентаря, нематеріальних активів та заборгованість за виконані роботи та капітальний ремонт.
За кредитом пасивних рахунків враховується кредиторська заборгованість за капітальними вкладеннями та різним організаціям та особам: постачальникам за невідфактуровані поставки, різним особам та установам за утримання із заробітної плати робітників та службовців.
За дебетом пасивних рахунків списується кредиторська заборгованість за капітальними вкладеннями.
До моменту закінчення робіт з будівництва цього об'єкта мають бути закінчені всі розрахунки з підрядчиком, а при господарському способі виконання робіт - усі розрахунки з робітниками та підзвітними особами. Залишки матеріалів мають бути переведені на інший об'єкт або перенесені на рахунок N 940. На рахунках NN 931, 932 та 937 не повинно залишатися сум, які б стосувалися цього об'єкта. Усі проведені витрати мають до того часу сконцентруватися на рахунку N 933, включаючи вартість проектно-пошукових робіт.
В аналітичному обліку ведуться окремі особові рахунки дебіторів і кредиторів та загальний особовий рахунок депонентів за невиплаченою заробітною платою.
Рахунок N 933 "Капітальні вкладення, що здійснюються установами банків" (активний)
Призначення рахунку: облік капітальних затрат та капітального ремонту власних та орендованих основних засобів (крім капітального ремонту орендованих приміщень). Рахунок служить для збору усіх капітальних затрат, пов'язаних з придбанням основних засобів та нематеріальних активів.
За дебетом рахунку в кореспонденції з рахунками NN 931, 932, 937 проводяться суми витрат на капітальні вкладення та капітальний ремонт.
За кредитом рахунку в кореспонденції з рахунком N 936 проводиться вартість завершених капітальних вкладень та капітального ремонту.
В аналітичному обліку ведуться окремі особові рахунки за об'єктами будівництва та придбаними основними засобами та нематеріальними активами.
Рахунок N 936 "Фінансування капітальних вкладень, що здійснюються в установах банків" (пасивний)
Призначення рахунку: облік сум фінансування капітальних вкладень та капітального ремонту.
За кредитом рахунку в кореспонденції з рахунками NN 012, 016 здійснюється фінансування капітальних вкладень та капітального ремонту.
За дебетом рахунку в кореспонденції з рахунком N 933 проводиться вартість завершених капітальних затрат та капітального ремонту.
В аналітичному обліку ведуться особові рахунки за джерелами фінансування.
Рахунок N 937 "Обладнання, що потребує монтажу" (активний)
Призначення рахунку: облік обладнання, що потребує монтажу.
За дебетом рахунку в кореспонденції з рахунком N 932 проводиться вартість отриманого обладнання, що потребує монтажу, вогнетривкі двері до сховищ до їх встановлення в будівлях, що належить банку. Двері, які призначені для встановлення в орендованих будівлях, враховуються за рахунком N 940.
За кредитом рахунку в кореспонденції з рахунком N 933 відображається вартість змонтованого обладнання.
В аналітичному обліку ведуться особові рахунки за видами обладнання.
Рахунок N 990 "Заборгованість за майно в оренді" (пасивний)
Призначення рахунку: облік заборгованості за майно, отримане в оренду.
За кредитом рахунку в кореспонденції з рахунком N 926 відображається заборгованість за майно, отримане у фінансову оренду.
За дебетом рахунку в кореспонденції з рахунком N 014 відображається погашення заборгованості за майно в оренді.
В аналітичному обліку ведуться рахунки за орендодавцями.
Рахунок N 9924 "Машини, обладнання та інші основні засоби,
отримані в оперативну оренду"
Призначення рахунку: облік машин, обладнання та інших основних засобів, отриманих в оперативну оренду.
За прибутком рахунку проводиться вартість машин, обладнання та інших основних засобів, отриманих в оперативну оренду на підставі укладених угод.
За видатком рахунку списується вартість машин, обладнання та інших основних засобів, повернених орендодавцю.
В аналітичному обліку ведуться окремі особові рахунки за кожною угодою в розрізі орендодавців.
2. Порядок відображення в бухгалтерському обліку затрат на капітальні вкладення та капітальний ремонт
2.1. Капітальні вкладення - це вкладення коштів установ банків у нове будівництво і придбання основних засобів, а також реконструкцію, розширення і технічне переоснащення потужностей уже діючих об'єктів.
Капітальні вкладення та капітальний ремонт основних засобів здійснюється за рахунок і при наявності фондів економічного стимулювання, фонду амортизації та інших фондів передбачених положенням про ці фонди.
2.1.1. Попередня оплата основних засобів, нематеріальних активів та капітального ремонту основних засобів здійснюється проводкою:
Дебет рахунку N 932 "Дебітори і кредитори за капітальними вкладеннями"
Кредит рахунку Кореспондентський рахунок, розрахунковий рахунок
одночасно:
Дебет рахунку
N 012 "Спеціальні фонди",
N 016 "Фонди економічного стимулювання"
Кредит рахунку
N 936 "Фінансування капітальних вкладень, що здійснюються в установах банків".
2.1.2. Отримані будівельні матеріали та обладнання, що потребує монтажу, відображаються проводкою:
Дебет рахунків
N 931 "Будівельні та інші матеріали",
N 937 "Обладнання, що потребує монтажу"
Кредит рахунку
N 932 "Дебітори і кредитори за капітальними вкладеннями".
2.1.3. Після використання будівельних матеріалів на будівництво (рахунок N 931), монтажу обладнання (рахунок N 937) затрати, відображені на цих рахунках, переносяться на рахунок N 933. При цьому здійснюється проводка:
Дебет рахунку
N 933 "Капітальні вкладення, що здійснюються установами банків"
Кредит рахунків
N 931 "Будівельні та інші матеріали",
N 937 "Обладнання, що потребує монтажу".
2.1.4. Виконані роботи з будівництва та капітального ремонту (за актами), придбані основні засоби, нематеріальні активи відображаються проводкою:
Дебет рахунку
N 933 "Капітальні вкладення, що здійснюються установами банків"
Кредит рахунку
N 932 "Дебітори і кредитори за капітальними вкладеннями".
2.2. Рахунок N 933 служить для збирання всіх капітальних затрат, пов'язаних з придбанням, реконструкцією, добудовою, капітальним ремонтом основних засобів та придбанням нематеріальних активів.
2.3. При господарському способі будівництва та капітального ремонту на рахунок N 933 відноситься нарахована заробітна плата робітникам і службовцям, внески за соціальним страхуванням, вартість використаних матеріалів і малоцінного інвентаря, знос інструментів, тимчасових пристосувань, витрат на утримання апарату управління та інші витрати.
2.4. На будь-яку дату кредитовий залишок рахунку N 936 повинен дорівнювати загальній сумі дебетових залишків за рахунками NN 931, 932, 933, 937.
2.5. Оприбуткування основних засобів та нематеріальних активів здійснюється на підставі затверджених актів приймання-передачі основних засобів за ф.ОЗ-1 (додаток N 5).
При цьому здійснюється проводка:
Дебет рахунків
N 920 "Будівлі та споруди",
N 921 "Господарський інвентар",
N 923 "Капітальні витрати на орендовані банком будівлі",
N 924 "Машини, обладнання та інші засоби, передані в фінансову оренду (лізинг)",
N 925 "Нематеріальні активи"
Кредит рахунку
N 013 "Фонд основних засобів та нематеріальних активів".
Складання акта на кілька об'єктів основних засобів допускається у разі, якщо ці об'єкти однотипні, мають однакову вартість, приймаються одночасно і під відповідальність однієї і тієї ж особи.
Акт є єдиним первинним бухгалтерським документом, в якому вказується склад комісії, детальна характеристика об'єкта, джерело придбання (введення), рік побудови чи випуску заводом, дата вводу в експлуатацію, коротка технічна документація, відповідність технічним умовам, підсумок комісії. Вказується також хто прийняв, необхідні відомості для нарахування зносу. У разі, якщо в установу надходять основні засоби, що були в експлуатації, в акті приймання-передачі вказують суму зносу.
Акт затверджується керівником установи і зберігається разом з технічною документацією в бухгалтерських документах дня.
При введенні в дію деяких об'єктів, що потребують складання, спеціальних актів державного приймання, акт за формою N ОЗ-1 не складається.
Приймання закінчених робіт з добудови і дообладнання об'єкта, що здійснюється шляхом капітальних вкладень і збільшує його балансову вартість, оформлюється "Актом приймання-здачі відремонтованих, реконструйованих і модернізованих об'єктів" довільної форми.
На підставі цих документів відкривається інвентарна картка об'єкта, присвоюється порядковий номер, який потім проставляється в акті приймання-передачі. Інвентарні картки є підставою для ведення аналітичного пооб'єктного обліку основних засобів.
2.6. Затрати, пов'язані із закінченим капітальним ремонтом основних фондів, відносяться, починаючи з 1996 р., на збільшення балансової вартості відповідних основних фондів.
Дебет рахунків
N 920 "Будівлі та споруди",
N 921 "Господарський інвентар",
N 923 "Капітальні витрати на орендовані банком будівлі"
Кредит рахунку
N 013 "Фонд основних засобів та нематеріальних активів".
2.7. Основні засоби та нематеріальні активи обліковуються на рахунках 920, 921, 923, 924, 925, з копійками. На будь-яку дату сума кредитових залишків за рахунками N 013 та 015 повинна дорівнювати сумі дебетових залишків за рахунками N 920, 921, 923, 924, 925.
2.8. При оприбуткуванні основних засобів та віднесенні затрат закінченого капітального ремонту на збільшення балансової вартості основних фондів рахунки N 933 та 936 взаємозакриваються. При цьому здійснюється проводка:
Дебет рахунку
N 936 "Фінансування капітальних вкладень, що здійснюються в установах банків"
Кредит рахунку
N 933 "Капітальні вкладення, що здійснюються установами банків".
2.9. У додатку N 6 наведені умовні приклади щодо обліку основних засобів.
3. Порядок відображення в обліку безкоштовно отриманих основних засобів та нематеріальних активів
3.1. Основні засоби та нематеріальні активи можуть надходити у вигляді дарунка від фізичних та юридичних осіб. Безкоштовно отримані основні засоби враховуються за цінами, визначеними експертним шляхом чи за даними документів приймання-передачі.
3.2. На підставі акта приймання-передачі вартість безкоштовно отриманих основних засобів та нематеріальних активів відображається проводкою:
Дебет рахунків
N 920 "Будівлі та споруди",
N 921 "Господарський інвентар",
N 925 "Нематеріальні активи"
Кредит рахунків
N 013 "Фонд основних засобів та нематеріальних активів",
N 015 "Зношення основних засобів та нематеріальних активів".
3.3. При отриманні основних засобів та нематеріальних активів за цінами, визначеними експертним шляхом, проводки щодо зносу не здійснюються.
3.4. Операції з безкоштовного отримання основних засобів та нематеріальних активів оподатковуються згідно з чинним законодавством.
4. Порядок відображення зносу (амортизації) основних засобів та нематеріальних активів
4.1. Основні засоби в процесі експлуатації зношуються. Грошове вираження втрати об'єктами своїх фізичних і техніко-економічних якостей називається зношенням основних засобів. Для відшкодування зношення і заміни повністю спрацьованих об'єктів необхідно накопичувати спеціальні фонди. Таке накопичення забезпечується за рахунок амортизаційних відрахувань на повне відновлення основних виробничих засобів та нематеріальних активів. Амортизація нараховується за встановленими нормами протягом періоду, за який первісна вартість повністю переноситься на витрати виробництва.
4.1.1. Амортизація не нараховується за період повної зупинки основних виробничих фондів на реконструкцію і технічне переоснащення, на який відповідно збільшується нормативний термін їх служби.
4.1.2. Суму амортизації (зношення) розраховують множенням норми амортизації за місяць на балансову вартість об'єкта основних засобів. Амортизація за основними виробничими засобами, що надійшли, нараховується з 1-го числа місяця, наступного за місяцем надходження в експлуатацію, а за об'єктами, що вибули - припиняється 1-го числа місяця, наступного за місяцем вибуття.
4.1.3. Згідно з чинним законодавством установи банків можуть застосовувати прискорену амортизацію активної частини основних виробничих фондів (машин, обладнання та інші).
Рішення про прискорену амортизацію активної частини основних виробничих фондів (але не більше ніж у два рази проти встановлених законодавством норм) приймається установою самостійно, якщо таке рішення не є причиною підвищення рівня цін і тарифів на продукцію (роботи, послуги), що випускається. Не допускається прийняття рішення про прискорену амортизацію орендованих основних фондів без згоди орендодавця.
4.1.4. При списанні основних засобів до повного перенесення їх первісної вартості на витрати виробництва та обігу знос (амортизація) недонараховується.
4.2. Вартість нематеріальних активів погашається віднесенням на операційні і різні видатки відрахувань за нормами, розрахованими виходячи з їх первісної вартості та строку корисного використання. За нематеріальними активами, за якими неможливо визначити строк корисного використання, норми зносу встановлюються з розрахунку на десять років (але не більше строку діяльності установи).
4.2.1. Не нараховуються амортизаційні відрахування (зношення) на нематеріальні активи: "ноу-хау", гудвіли, товарні знаки тощо, вартість яких не зменшується в процесі їх використання.
4.3. Нарахування амортизації здійснюється щомісяця. При цьому складається розрахунок амортизації основних засобів за ф.ОЗ-14 (додаток N 7), ф.ОЗ-16 (додаток N 16), який зберігається в документах дня.
Щомісячну суму амортизації, нараховану за встановленими нормами, відображають такими проводками:
Дебет рахунку
N 970 "Сплачені операційні і різні видатки", субрахунок
"Амортизаційні відрахування"
Кредит рахунку
N 012 "Спеціальні фонди", субрахунок "Фонд амортизації власних основних засобів"
одночасно (на суму зношення):
Дебет рахунку
N 013 "Фонд основних засобів та нематеріальних активів"
Кредит рахунку
N 015 "Зношення основних засобів та нематеріальних активів".
4.4. Амортизація на повне відновлення основних засобів нараховується з врахуванням закінчених затрат на капітальний ремонт.
Амортизація на капітальний ремонт орендованих нежитлових приміщень не нараховується, фактичні витрати орендаря на їх капітальний ремонт включаються до витрат щомісяця після ремонту однаковими частками протягом строку дії договору оренди.
5. Порядок відображення списання основних засобів
5.1. Основні засоби можуть вибувати внаслідок безкоштовної передачі юридичній чи фізичній особі обладнання чи інвентаря, закінчення строку їх служби і повного зношення об'єкта обліку, реалізації через недоцільність подальшого використання в результаті морального зношення, а також внаслідок крадіжки чи руйнування через аварії, стихійні лиха та інше. Записи в бухгалтерському обліку за вибуттям основних засобів здійснюються на підставі акта вибуття.
5.2. Для списання з балансу основних засобів створюється постійно діюча комісія в складі: заступника керівника (голова комісії), головного бухгалтера, або його заступника, завідуючого господарством та інших осіб.
5.2.1. Постійно діюча комісія:
- здійснює безпосередній огляд основних засобів, що підлягають списанню, використовуючи при цьому необхідну технічну документацію (паспорт) та інше, а також дані бухгалтерського обліку і встановлюють можливість його подальшого використання;
- встановлює конкретні причини списання основних засобів (зношення, реконструкція, порушення нормальних умов експлуатації, аварія і т.інш.). Якщо втрата майна виявилась наслідком безгосподарності, безконтрольності, комісія вносить пропозиції про притягнення винних осіб до відповідальності згідно із законом;
- визначає можливість використання окремих вузлів, деталей, матеріалів об'єкта, що списується і здійснюють їх оцінку;
- складає акт на списання. При огляді об'єктів, що списуються і складанні актів на їх списання, використовується необхідна технічна документація. Акти складаються за формою ОЗ-3, ОЗ-4 (додатки NN 8,9).
- здійснює контроль за вилученням з основних засобів, що списуються, придатних для використання вузлів, деталей, матеріалів, кольорових і дорогоцінних металів (за даними паспортів), визначають їх кількість, вагу і контролюють здавання під відповідальність певним для цього особам.
5.3. В актах на списання вказуються основні дані, що характеризують об'єкт: рік виготовлення чи побудови, дата його надходження в установу банку, період (час) введення в експлуатацію, первісна вартість об'єкта (для проіндексованих - відновлена), сума нарахованого зношення за даними бухгалтерського обліку, кількість проведених капітальних ремонтів та інші дані. Докладно висвітлюються також причини вибуття об'єкта основних засобів, стан його основних частин, деталей, вузлів.
5.3.1. При списанні автотранспортних засобів, крім того, вказується пробіг автомобіля і дається технічна характеристика основних агрегатів і деталей, можливість їх подальшого використання.
5.3.3. При списанні з балансу основних засобів, що вибули внаслідок аварій, до акта про списання додається копія акта про аварію, а також пояснюються причини, внаслідок яких сталася аварія і вказуються заходи, вжиті щодо винних осіб.
5.3.4. Складені постійно діючою комісією акти на списання основних засобів затверджуються керівником установи чи його заступником протягом 10 днів.
5.4. На балансову вартість основних засобів, що списуються здійснюється проводка:
Дебет рахунків
N 013 "Фонд основних засобів та нематеріальних активів",
N 015 "Зношення основних засобів та нематеріальних активів"
Кредит рахунків
N 920 "Будівлі й споруди",
N 921 "Господарський інвентар",
N 924 "Машини, обладнання та інші засоби, передані в фінансову оренду (лізинг)",
N 925 "Нематеріальні активи".
5.5. На суму коштів, що мають надійти в результаті реалізації основних засобів, здійснюється проводка:
Дебет рахунку
N 904 "Дебітори і кредитори за господарськими операціями банку", субрахунок "Виручка від реалізації основних засобів"
Кредит рахунку
N 943 "Доходи майбутніх періодів", субрахунок "Доходи від реалізації основних засобів",
N 904-1 "Дебітори і кредитори за господарськими операціями банку", субрахунок "Розрахунки з бюджетом за ПДВ, розрахунковий період якого не настав".
5.5.1. При надходженні коштів від реалізації основних засобів здійснюється проводка:
Дебет рахунків
Каса, кореспондентський рахунок, розрахунковий рахунок
Кредит рахунку
N 904 "Дебітори і кредитори за господарськими операціями банку" субрахунок "Виручка від реалізації основних засобів"
одночасно:
Дебет рахунків
N 904-1 "Дебітори і кредитори за господарськими операціями банку", субрахунок "Розрахунки з бюджетом за ПДВ, розрахунковий період якого не настав",
N 943 "Доходи майбутніх періодів"
Кредит рахунків
N 960 "Операційні і різні доходи, отримані", субрахунок "Виручка від реалізації" - на різницю між виручкою і залишковою вартістю основних засобів.
N 016 "Фонди економічного стимулювання" - на суму недонарахованого зношення.
N 904-2 "Дебітори і кредитори за господарськими операціями банку", субрахунок "Розрахунки з бюджетом за ПДВ".
Суми податку на добавлену вартість, отримані від реалізації основних засобів та нематеріальних активів, що використовувались для виконання операцій, звільнених від оподаткування, відносяться на відшкодування відповідних фондів в сумах, які були затрачені на їх придбання.
5.6. Деталі, вузли і агрегати машин, що списуються, які придатні для ремонту інших машин, а також інші матеріали, отримані при ліквідації інвентаря та іншого майна, оприбутковуються за вказаною в акті оцінкою на склад.
Дебет рахунку
N 940 "Господарські матеріали"
Кредит рахунку
N 980 "Прибутки і збитки звітного року", субрахунок "Фінансові результати від позареалізаційних операцій".
5.6.1. Непридатні деталі машин, повністю непридатні машини й інші предмети інвентаря, отримані при розбиранні будівель і споруд, устаткування, обчислювальної техніки, списаних з балансу за непридатністю, якщо вони можуть бути використані як утиль, брухт, паливо тощо враховуються позасистемно. При цьому в книзі позасистемного обліку вказується інвентаризаційний номер, балансова вартість списаних предметів, вартість предметів за цінами можливого використання, сума, отримана від реалізації утиля. Особа, якій доручено зберігання майна, списаного з балансу (комірник чи механік), розписується в акті про його приймання. Після використання чи реалізації предметів, врахованих позасистемно, їх списують в установленому порядку.
5.7. Списання з балансу автомобілів здійснюється після зняття їх з обліку в місцевому органі Державтоінспекції.
5.8. При знищенні списаних основних засобів складається акт про їх знищення довільної форми.
5.9. Прибуток (збиток), отриманий від ліквідації основних засобів, відображається на рахунку N 980 "Прибутки і збитки звітного року" субрахунок "Фінансові результати від позареалізаційних операцій".
6. Порядок відображення в обліку результатів індексації основних засобів
6.1. З метою приведення балансової вартості основних засобів у відповідність з діючими цінами і умовами відтворення Уряд України періодично приймає рішення про проведення індексації основних засобів.
6.1.1. Індексація основних засобів здійснюється шляхом застосування відповідних індексів (коефіцієнтів) перерахунку і відображається проводкою:
Дебет рахунків
N 920 "Будівлі й споруди",
N 921 "Господарський інвентар",
N 923 "Капітальні витрати на орендовані банком будівлі",
N 924 "Машини, обладнання та інші засоби, передані в фінансову оренду (лізинг)"
Кредит рахунків
N 013 "Фонд основних засобів та нематеріальних активів",
N 015 "Зношення основних засобів та нематеріальних активів".
6.1.2. Результати проведеної індексації відображаються у відомості індексації балансової вартості основних фондів та їх зношення (додаток N 10).
7. Інвентаризація основних засобів
7.1. Для встановлення і приведення у відповідність даних бухгалтерського обліку з фактичною наявністю основних засобів в банках не рідше 1 разу на рік перед складанням річного звіту здійснюється інвентаризація основних засобів та нематеріальних активів.
Інвентаризація також проводиться у разі зміни матеріально відповідальних осіб (на день прийняття-передачі справ); при встановленні фактів крадіжок або зловживань, псування цінностей; у разі пожежі або стихійного лиха; реорганізації чи ліквідації установи банку.
7.2. Для проведення інвентаризації основних засобів створюється інвентаризаційна комісія, персональний склад якої затверджується наказом керівника.
У разі неповного складу інвентаризаційних комісій та відсутності матеріально відповідальних осіб інвентаризація не проводиться.
7.3. Наявність основних засобів реєструється в інвентаризаційних описах (додаток N 11). Після звіряння даних описів з даними обліку виявляються розбіжності, причини яких з'ясовуються.
Члени інвентаризаційної комісії несуть відповідальність за внесення до опису неправильних даних проінвентаризованих об'єктів.
До опису забороняється вносити дані про залишки цінностей із слів матеріально відповідальних осіб або за даними обліку, але без перевірки їх фактичної наявності.
При інвентаризації нематеріальних активів як таких, що не мають матеріально-фізичних ознак, їх наявність встановлюється за документами, що були підставою для оприбуткування, а також за документами, якими оформлені, тобто підтверджуються майнові права. Програмне забезпечення обчислювальної техніки перевіряється за наявністю відповідних носіїв, пояснень та інструкцій щодо їх застосування, а також його експлуатаційним випробуванням у роботі. За усіма нематеріальними активами інвентаризаційною комісією встановлюється наявність розпорядчого документа керівника установи про затвердження термінів використання нематеріальних активів і норми їх зношення (амортизації).
При інвентаризації основних засобів та нематеріальних активів встановлюється не тільки їх наявність, але і фактичний стан (міра спрацювання), правильність зарахування до відповідної групи активів установи (основних засобів чи малоцінних і швидкозношуваних предметів). Якщо інвентаризацією розкрито факти віднесення основних засобів до розряду малоцінних і швидкозношуваних предметів чи навпаки, а також наявність предметів, щодо яких немає записів в облікових регістрах, то комісія розслідує, коли і за чиїм розпорядженням побудовано (придбано, оплачено) такі об'єкти (роботи), за рахунок яких джерел списано відповідні затрати, з відображенням цих відомостей у протоколі засідання комісії та пропозицією про внесення змін до облікових даних. Оцінка об'єктів, виявлених інвентаризацією як не взятих на облік, проводиться згідно з сучасною вартістю їх відтворення, а спрацювання - відповідно визначається за технічним станом з оформленням акта оцінки і спрацювання.
Основні засоби, що перебувають в оренді, у ремонті тощо, вносяться до інвентаризаційного опису на підставі актів, накладних, квитанцій та інших документів, які засвідчують приймання вказаного майна переробними, ремонтними, обслуговуючими та іншими підприємствами. На основні засоби і нематеріальні активи, не придатні для використання, інвентаризаційні комісії складають акти на списання.
Основні засоби, що надходять під час інвентаризації, приймаються матеріально відповідальною особою в присутності членів інвентаризаційної комісії та вносяться до окремого інвентаризаційного опису.
При тривалому проведенні інвентаризації, у виняткових випадках, матеріальні цінності можуть відпускатися матеріально відповідальними особами в присутності членів інвентаризаційної комісії. Такі цінності вносяться до окремого інвентаризаційного опису.
При інвентаризації основних засобів та нематеріальних активів встановлюється, коли і за чиїм розпорядженням прийняті невраховані об'єкти, виявлені при інвентаризації, за рахунок яких джерел списані затрати на їх придбання, з відображенням цих відомостей у протоколі засідання інвентаризаційної комісії.
Протокол інвентаризаційної комісії повинен бути у 5-денний термін розглянутий і затверджений керівником установи банку.
7.4. Результати інвентаризації мають бути відображені в обліку і звітності того місяця, в якому закінчена інвентаризація.
7.4.1. Основні засоби, що виявлені у надлишку, підлягають оприбуткуванню за цінами, визначеними комісією установи банку. При цьому здійснюється проводка:
Дебет рахунків
N 920 "Будівлі й споруди",
N 921 "Господарський інвентар",
N 925 "Нематеріальні активи"
Кредит рахунків
N 013 "Фонд основних засобів та нематеріальних активів",
N 015 "Зношення основних засобів та нематеріальних активів".
7.4.2. Недостачі основних засобів та нематеріальних активів списуються з балансу і відносяться на рахунок N 904 для відшкодування збитків матеріально відповідальними особами.
При цьому здійснюються проводки:
Дебет рахунків
N 013 "Фонд основних засобів та нематеріальних активів",
N 015 "Зношення основних засобів та нематеріальних активів"
Кредит рахунків
N 921 "Господарський інвентар",
N 923 "Капітальні витрати на орендовані банком будівлі",
N 924 "Машини, обладнання та інші засоби, передані в фінансову
оренду",
N 925 "Нематеріальні активи"
одночасно:
Дебет рахунку
N 904 "Дебітори і кредитори за господарськими операціями банку",
субрахунок "Суми, що стягуються з винуватої особи"
Кредит рахунку
N 904 "Дебітори і кредитори за господарськими операціями банку",
субрахунок "Суми, що стягуються за недостачу інвентаря".
7.4.3. У разі відшкодування вартості основних засобів та нематеріальних активів здійснюються проводки:
Дебет рахунків
Каса, кореспондентський рахунок, розрахунковий рахунок фізичної
особи
Кредит рахунку