• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про Нікітський ботанічний сад загальнодержавного значення у новій редакції

Міністерство екології та природних ресурсів України | Наказ, Положення від 21.08.2012 № 418
Реквізити
  • Видавник: Міністерство екології та природних ресурсів України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 21.08.2012
  • Номер: 418
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство екології та природних ресурсів України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 21.08.2012
  • Номер: 418
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ
УКРАЇНИ
НАКАЗ
21.08.2012 № 418
Про затвердження Положення про Нікітський ботанічний сад загальнодержавного значення у новій редакції
Відповідно до статті 5 Закону України "Про природно-заповідний фонд України"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про Нікітський ботанічний сад загальнодержавного значення, що додається.
2. Вважати таким, що втратило чинність, Положення про Нікітський ботанічний сад загальнодержавного значення, затверджене Міністром екології та природних ресурсів України 01.08.2000.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Вільдмана І.Л.
МіністрЕ.А. Ставицький
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства екології
та природних ресурсів України
21.08.2012 № 418
ПОЛОЖЕННЯ
про Нікітський ботанічний сад загальнодержавного значення
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Нікітський ботанічний сад загальнодержавного значення (далі - НБС) створений відповідно до постанови Ради Міністрів Української РСР від 22.07.83 № 311 "Про класифікацію і мережу територій та об'єктів природно-заповідного фонду Української РСР" (далі - постанова), зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.92 № 584.
НБС розташований на території Масандрівської селищної ради міста Ялти, Партенітської селищної ради міста Алушти, Сімферопольського та Джанкойського районів Автономної Республіки Крим.
1.2. НБС є природоохоронною, науково-дослідною установою загальнодержавного значення і входить до складу природо-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення та використання.
1.3. НБС підпорядкований Національній академії аграрних наук України (далі - НААН).
1.4. Відповідно до Указу Президента України від 13.01.2000 № 60/2000 НБС надано статус Національного наукового центру.
1.6. Відповідно до постанови загальна площа НБС складає 881,6 га, в тому числі на території міста Ялта 147,9 га (після проведення землевпорядних робіт отримано державні акти на право постійного користування землею на території Масандрівської селищної ради міста Ялти: від 1970 року площею 266,03 га, з них 120 га - природний заповідник "Мис Мартьян", та від 06.04.76 площею 2,59 га), на території міста Алушта 158,7 га (після проведення землевпорядних робіт отримано державний акт на право постійного користування землею на території Партенітської селищної ради міста Алушти серія II-КМ № 002856 від 19.03.2001 площею 139,8793 га), на території Сімферопольського району 575 га (після проведення землевпорядних робіт отримано Державні акти на право постійного користування землею: серія ЯЯ № 000199 від 31.10.2005 площею 485 га на території Сімферопольського району та серія ЯЯ № 000450 від 12.04.2006 площею 181,4915 га на території Джанкойського району).
1.7. Ділянки землі та водного простору з усіма природними ресурсами та об'єктами вилучаються з господарського використання і надаються НБС у порядку, встановленому законодавством України.
1.8. Право НБС на постійне користування землею оформлюється відповідними документами.
1.9. Межі НБС встановлюються в натурі, оформляються відповідними державними інформаційними та охоронними знаками затвердженого зразка, наносяться на відповідні планово-картографічні матеріали органів Держземагентства, відображаються у відповідних формах державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форма № 6-зем ) та землевпорядній документації, обов'язково враховуються при реконструкції та розвитку прилеглих до НБС територій.
1.10. На території НБС у визначених місцях встановлюються необхідні державні інформаційні та охоронні знаки затвердженого зразка, зокрема, межові знаки.
1.11. Юридична та поштова адреса спеціальної адміністрації НБС: 98648, Україна, Автономна Республіка Крим, м. Ялта, смт Нікіта.
2. МЕТА СТВОРЕННЯ І ЗАВДАННЯ
2.1. Нікітський ботанічний сад створено з метою збереження, вивчення, акліматизації, розмноження в спеціально створених умовах та ефективного господарського використання рідкісних і типових видів місцевої та світової флори шляхом створення, поповнення та збереження ботанічних колекцій, проведення відповідної наукової, навчальної і освітньої роботи.
2.2. Основними напрямами і видами наукової і господарської діяльності Нікітського ботанічного саду є:
проведення наукових досліджень з інтродукції, акліматизації та селекції, розмноження та ефективного використання рослин місцевої та світової флори;
збереження, вивчення, відтворення та поповнення в штучних умовах генофонду рослин для його подальшої реалізації в плодовому та декоративному розсадництві, виробництві харчової, косметичної та лікувально-профілактичної продукції;
збагачення рослинних ресурсів півдня України шляхом введення в культуру нових видів і селекційних форм, а також розвиток декоративного рослинництва, паркобудівництва та садівництва у південних районах України;
проведення та координація досліджень з питань охорони рослинного світу та його раціонального використання;
розробка науково-обґрунтованої системи оздоровлення населення шляхом використання цілющих властивостей природного середовища та методів нетрадиційної медицини з оптимальним поєднанням наукової діяльності з санаторно-курортним лікуванням;
проведення експертизи рослинного та ґрунтового покрову, оцінки ресурсного потенціалу регіону і наслідків змін під впливом господарської діяльності та природних явищ;
проведення освітньо-виховної роботи з питань ботаніки, екології, охорони природи, селекції рослин, декоративного рослинництва, підготовка та перепідготовка наукових кадрів вищої кваліфікації у відповідних сферах наукових досліджень;
господарська діяльність згідно з законодавством.
3. УПРАВЛІННЯ НБС
3.1. Загальне управління НБС здійснюється відповідно до вимог законодавства спеціальною адміністрацією - Нікітським ботанічним садом-Національним науковим центром (далі - адміністрація) на чолі з директором, який призначається на посаду та звільняється з посади на контрактній основі в установленому НААН порядку та за погодженням з Мінприроди.
Адміністрація є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки у відділенні Казначейства і утримується за рахунок коштів державного бюджету. Адміністрація має печатку із зображенням Державного герба України та своїм найменуванням, бланки, штампи та офіційну емблему, що реєструються в установленому порядку.
3.2. До складу НБС входять державні підприємства: Державне підприємство "Дослідне господарство "Приморське" Нікітського ботанічного саду - Національного наукового центру" (в межах земельної ділянки Партенітської селищної ради міста Алушти), Державне підприємство "Джанкойський інтродукційно-карантинний розсадник" Нікітського ботанічного саду - Національного наукового центру" (в межах земельної ділянки Джанкойського району).
Державні підприємства НБС є юридичними особами, мають відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки у відділенні Казначейства і утримується за рахунок коштів державного бюджету та власних коштів, мають печатки з своїми найменуваннями, штампи, бланки, емблеми, що реєструються в установленому порядку.
До складу адміністрації та державних підприємств НБС входять відповідні наукові підрозділи, служби охорони, господарського та іншого обслуговування.
3.4. Керівники підприємств є повноважними представниками НБС в межах відповідних територій, забезпечують його наукову та організаційно-господарську діяльність.
3.5. Директор адміністрації та керівники державних підприємств НБС несуть відповідальність за дотримання встановленого режиму та належного стану відповідної території НБС.
3.6. Повноваження директора адміністрації:
забезпечує виконання завдань, визначених у пункті 2.2 цього Положення;
представляє НБС в органах державної влади, місцевого самоврядування та судових органах, а також підприємствах, установах, організаціях усіх форм власності;
відповідає за результати діяльності перед НААН;
у межах своєї компетенції видає накази та розпорядження;
визначає функціональні обов'язки працівників;
згідно з штатним розписом комплектує кадри наукових працівників, інженерно-технічних та інших штатних працівників - за договором, відповідно до Кодексу законів про працю України ;
забезпечує дотримання трудовим колективом законності, трудової та виробничої дисципліни;
організовує виконання затверджених планів і завдань з усіх напрямків діяльності НБС;
здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.
Директор призначає на посаду та звільняє в установленому порядку з посади заступників директора. Головного бухгалтера директор призначає на посаду та звільняє з посади в установленому порядку за погодженням із органами Казначейства.
3.7. У разі відсутності директора з поважних причин (відрядження, відпустка, хвороба, тощо), його обов'язки виконує заступник.
3.8. Наукові або науково-технічні проблеми НБС та шляхи виконання завдань, покладених на нього, вирішуються Науково-технічною радою НБС, функції якої виконує Вчена рада НБС - ННЦ.
4. СТРУКТУРА ТА РЕЖИМ ТЕРИТОРІЇ НБС
4.1. Територія НБС ураховується в усіх видах землевпорядної, проектно-планувальної та проектної документації.
4.2. Для забезпечення необхідного режиму охорони та ефективного використання на території НБС проводиться зонування та виділяються наступні функціональні зони відповідно до його Проекту організації його території:
експозиційна зона, відвідування дозволяється в порядку, що встановлюється адміністрацією НБС;
наукова зона, що включає колекції, експериментальні ділянки тощо, на відвідування її мають право лише співробітники НБС у зв'язку з виконанням ними службових обов'язків, а також спеціалісти інших установ з дозволу адміністрації НБС;
заповідна зона, відвідування її забороняється, крім випадків, коли воно пов'язано з проведенням наукових спостережень;
адміністративно-господарська зона, на якій розміщуються адміністративно-господарські та виробничі приміщення, селітебна територія, пляжна смуга, дослідно-виробничі розсадники, спеціальне устаткування та обладнання, відвідування якої здійснюється у відповідності до порядку, установленого адміністрацією НБС.
4.2. На території НБС забороняється будь-яка діяльність, не пов'язана з виконанням покладених на нього завдань і яка загрожує збереженню колекцій рослин і природної флори, а саме:
полювання, рибальство;
будівництво споруд, шляхів, трубопроводів, мереж електропередач та інших комунікацій, які не пов'язані з діяльністю НБС;
будь-які роботи, що зможуть призвести до зміни гідрологічного та гідрохімічного режимів території;
геологорозвідувальні роботи, розробка корисних копалин, порушення ґрунтового покриву, руйнування геологічних відслонень;
будь-які дії, що можуть завдати шкоди колекції рослин;
збір або знищення окремих рослин, їх квітів та плодів, будь-яке пошкодження дерев та чагарників, газонів, квітників, будівель;
проїзд на територію НБС без дозволу адміністрації;
проведення спортивних тренувань або змагань, розміщення атракціонів та інших будівель і споруд;
прохід через територію НБС поза межами доріг, екскурсійних стежок;
влаштування місць відпочинку (за виключенням спеціально відведених місць та проведення організованих екскурсій), розведення вогнищ;
влаштування стоянок транспорту поза межами спеціально відведених ділянок, рух транспорту поза межами доріг загального користування крім природоохоронного, службового та пожежного транспорту;
забруднення та засмічення території НБС;
інша діяльність, яка здатна негативно впливати на режим території і загрожує збереженню колекцій флори.
4.3. Створення нових експозицій, колекцій, формування ландшафтних груп, посадка та пересадка рослин виконуються за рішенням науково-технічної ради НБС та згідно з проектом організації території НБС.
4.4. Проведення будівництва та інших заходів на території НБС, необхідних для забезпечення діяльності НБС відбувається відповідно до проекту організації території НБС.
4.5. Охорона колекцій НБС включає систему правових, організаційних, економічних, матеріально-технічних, освітніх та інших заходів, спрямованих на збереження, відтворення та використання рослинного світу відповідно до вимог природоохоронного законодавства України.
4.6. Використання природних ресурсів на території НБС здійснюється у загальному та спеціальному порядках. Загальне використання природних ресурсів здійснюється відповідно до цього Положення, проекту організації території НБС та з урахуванням вимог режиму території. Забезпечення додержання режиму території НБС під час використання природних ресурсів у загальному порядку покладається на його адміністрацію.
Спеціальне використання природних ресурсів у межах території НБС здійснюється на підставі дозволів, виданих Рескомприроди Криму в межах лімітів, встановлених Мінприроди.
4.7. Для збереження і поліпшення стану рослинних колекцій на території НБС згідно з проектом організації території НБС та вимог законодавства дозволяється:
проведення в установленому порядку санітарних рубок, розкорчування пнів, обрізка рослин в експозиційних насадженнях і генофондових колекціях;
проведення заходів із захисту рослин та інших заходів в експозиційних і колекційних насадженнях і на інших експериментальних ділянках у відповідності з існуючим законодавством, інструкціями, рекомендаціями та іншими нормативними документами;
розсадницька та інша діяльність, пов'язана з вирощування, переробкою та реалізацією рослинної продукції;
науково-просвітницька і екскурсійно-туристична діяльність;
обслуговування екскурсантів і відвідувачів НБС.
5. ОХОРОНА НБС
5.1. Охорона території НБС покладається на службу його охорони, що входить до складу служби державної охорони природно-заповідного фонду України.
5.2. Загальне управління службою державної охорони НБС (далі - служба держохорони) здійснює директор адміністрації. Повну відповідальність за організацію діяльності служби держохорони та забезпечення додержання режиму території, а також збереження, відтворення та раціональне використання природних комплексів і ресурсів НБС несе директор адміністрації та керівники його державних підприємств.
5.3. Координацію діяльності служби держохорони здійснює Мінприроди.
5.4. Основними завданнями служби держохорони є:
забезпечення додержання режиму охорони території та природних об'єктів на території НБС;
попередження та припинення порушень природоохоронного законодавства на території НБС.
5.5. Повноваження та правовий статус служби держохорони визначаються законодавством.
5.6. Працівники служби держохорони НБС зобов'язані здавати у встановленому порядку кваліфікаційні іспити на знання правил, постанов, інструкцій щодо порядку охорони НБС, його територій та об'єктів, у тому числі тваринного та рослинного світу, забезпечення режиму території НБС, порядку використання табельної зброї та спеціальних засобів самозахисту тощо. Особи, які не здали кваліфікаційні іспити, до виконання обов'язків не допускаються.
5.7. Відповідальність за порушення природоохоронного законодавства на території НБС несуть особи винні в:
нецільовому її використанні, порушенні вимог проекту організації території НБС та цього Положення;
здійсненні забороненої господарської діяльності, у тому числі господарської діяльності у заборонений законодавством спосіб чи з використанням заборонених засобів;
пошкодженні чи знищенні його об'єктів і природних комплексів, у тому числі на земельних ділянках, зарезервованих для розширення його території;
самовільній зміні меж території НБС для інших потреб;
перевищенні допустимих хімічних, фізичних та інших впливів і антропогенного навантаження, порушенні вимог наданих дозволів на використання території та об'єктів НБС;
використанні природних ресурсів на території НБС з порушенням установленого порядку.
5.8. Порушення вимог природоохоронного законодавства на території НБС тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільну та/або кримінальну відповідальність.
5.9. Розміри шкоди, заподіяної внаслідок порушення природоохоронного законодавства на території НБС, визначаються за таксами, що затверджуються в установленому порядку.
5.10. Державний контроль за додержанням режиму НБС здійснюється Державною екологічною інспекцією України та Рескомприроди Криму.
5.11. Громадський контроль за додержанням режиму території НБС здійснюється громадськими інспекторами з охорони довкілля, які провадять свою діяльність відповідно до Положення про громадських інспекторів з охорони довкілля .
5.12. Місцеві державні адміністрації, виконавчі органи місцевого самоврядування сприяють охороні, збереженню території НБС, виконанню покладених на нього завдань.
6. НАУКОВО-ДОСЛІДНА РОБОТА
6.1. Науково-дослідна робота на території НБС проводиться з метою розробки наукових основ збереження біологічного різноманіття, відтворення і використання рослинних ресурсів та особливо цінних рослинних об'єктів.
НБС відповідно до покладених на нього завдань проводить наукові дослідження за напрямами:
інтродукція і акліматизація рослин світової флори;
формування і збереження генофондових колекцій декоративних, лісових, південних і субтропічних плодових, ефіроолійних, пряно-ароматичних, лікарських та інших рослин місцевої і світової флори;
фундаментальні і прикладні наукові дослідження з питань збереження та розмноження унікальних і типових видів рослин та рослинних угрупувань на півдні України;
вивчення і збереження унікальних і типових для Південного берега Криму природних комплексів природного заповідника "Мис Мартьян";
проведення на основі рослинних колекцій селекційно-генетичних досліджень і створення нових високопродуктивних сортів рослин, розробка способів їхнього розмноження, вирощування, промислової культури та переробки;
дослідження питань декоративного розсадництва, паркознавства і зеленого будівництва, розробка проектів парків, скверів, дендропарків, зимових садів, ботанічних садів, створення зелених зон в містах і селах, на промислових і сільськогосподарських підприємствах;
проведення навчання спеціалістів, практики студентів, організація конференцій, семінарів, виставок тощо;
підготовка через аспірантуру і перепідготовка наукових кадрів вищої кваліфікації у відповідних його діяльності сферах наукових досліджень;
науково-просвітницька діяльність в галузі ботаніки, екології, садівництва, озеленення і садово-паркового будівництва, охорони природи.
6.2. Основні напрями наукових досліджень на території НБС визначаються з урахуванням програм і планів науково-дослідних робіт, що затверджуються НАН України та Мінприроди.
6.3. Для проведення наукових досліджень у НБС:
створюються відповідні наукові підрозділи, структура, штат, кошторис витрат яких затверджується НААН відповідно до чинного законодавства;
закладаються і поповнюються колекції, створюються експериментальні ділянки, спеціальні експозиції, гербарій;
проводяться експедиції для вивчення рослин і поповнення колекційних фондів;
здійснюється обмін, продаж і купівля насіння, живих рослин від різних установ, організацій;
проводяться наукові, науково-практичні конференції, наради, семінари тощо;
готуються до видання у встановленому порядку наукові праці, науково-популярна література, каталоги насіння рослин, путівники, буклети та інші праці, пов'язані з науково-дослідною роботою і популяризацією діяльності НБС;
розробляються прогнози в галузі біології та екології, проводяться ботанічні та екологічні експертизи;
надаються умови для здійснення підготовки наукових кадрів через аспірантуру, докторантуру, стажування спільно з відповідними кафедрами вищих навчальних закладів.
6.4. Робота наукових підрозділів регламентується відповідним Положенням про відділ, сектор, групу, а також затвердженими НААН планами науково-дослідної роботи адміністрації.
6.5. Робота наукових співробітників регулюється законодавством України, Статутом НААН , цим Положенням, планами науково-дослідної роботи відповідного відділу, затвердженими керівником відповідного наукового підрозділу, особистими календарними планами і посадовими інструкціями.
6.6. Координацію проведення наукових досліджень на території НБС здійснює, відповідно до природоохоронного законодавства, НАН України разом з Мінприроди.
6.7. НБС має право:
брати участь в екологічних, регіональних, галузевих, державних, загальнодержавних, міжнародних програмах, а також конференціях, симпозіумах тощо;
здійснювати наукову та науково-дослідну діяльність на замовлення та у відповідності до договорів з іншими заінтересованими організаціями та установами з природоохоронних та інших питань, віднесених до компетенції адміністрації.
6.8. Наукові дослідження на території НБС можуть здійснюватись іншими науково-дослідними установами та організаціями на основі єдиних програм і планів науково-дослідних робіт чи спеціальних угод між цими установами та організаціями і адміністрацією.
6.10. НБС є центром організації екологічної освіти та виховання, цілеспрямованого впливу на світогляд, поведінку і діяльність населення з метою формування екологічної свідомості та залучення людей до збереження природної спадщини. Для цього використовуються колекції живих рослин НБС, створюються експозиції, публікується науково-популярна література, путівники, буклети та інші видання, виступи в пресі, на радіо і телебаченні тощо.
6.11. Навчально-виховна робота учбових закладів на території НБС проводиться на основі відповідних угод.
6.12. Наукові підрозділи ведуть у встановленому порядку первинний облік кадастрових відомостей на території НБС.
7. ФІНАНСУВАННЯ ТА МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
7.1. Фінансування заходів для утримання НБС здійснюється відповідно до законодавства за рахунок коштів загального та спеціального фондів Державного бюджету України. Для цієї мети можуть також залучатися кошти місцевих бюджетів, благодійних фондів, кошти підприємств, установ, організацій, громадян (у тому числі - валюта) та інших джерел фінансування, не заборонених законодавством.
7.2. Кошти, отримані НБС в результаті надання платних послуг згідно з переліком , затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2000 № 1913 "Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися бюджетними установами природно-заповідного фонду", є спеціальними коштами НБС і вилученню не підлягають. Ці кошти використовуються для здійснення заходів щодо охорони території та об'єктів НБС і провадження діяльності, передбаченої цим Положенням.
7.3. НБС звільняється від земельного податку відповідно до законодавства, йому встановлюються пільги щодо оподаткування.
7.4. Адміністрація може встановлювати плату за відвідування території в установленому порядку.
7.5. Директор адміністрації та керівники державних підприємств НБС у межах своєї компетенції несуть відповідальність згідно з законодавством: за порушення договірних зобов'язань, кредитно-розрахункової і податкової дисципліни, вимог щодо якості продукції та інших правил здійснення господарської діяльності, за достовірність результатів досліджень, висновків і рекомендацій.
7.6. Матеріально-технічне забезпечення НБС здійснюється адміністрацією та його державними підприємствами.
8. МАЙНО
8.1. Майно НБС складають основні фонди, а також інші матеріальні та нематеріальні цінності, вартість яких відображається у відповідних балансах адміністрації та його державних підприємств.
8.2. Майно НБС є державною власністю і закріплюється за адміністрацією та його державними підприємствами на праві оперативного управління, які володіють, користуються і розпоряджаються зазначеним майном, вчиняючи щодо нього дії, що не суперечать вимогам законодавства і цьому Положенню.
8.3. Земля, основні фонди, інше державне майно не можуть бути предметом застави.
8.4. Списання державного майна з балансу може здійснюватись адміністрацією та державними підприємствами НБС тільки з дозволу Президії НААН в порядку, передбаченому законодавством.
8.5. На нерухоме державне майно НБС не може бути звернуто стягнення за претензіями кредиторів.
8.6. Відчуження нерухомого майна НБС здійснюється лише з дозволу Президії НААН у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
8.7. Продаж основних засобів НБС здійснюється лише на конкурсних засадах.
8.8. Адміністрація та державні підприємства НБС в межах своєї компетенції з дозволу Президії НААН та в установленому порядку можуть здавати в оренду закріплене за ними державне майно, яке відноситься до основних засобів і не використовується з науковою та виробничою метою, на вигідних для нього умовах, керуючись законодавством про оренду майна.
8.9. Кошти, отримані від використання та реалізації майна НБС, оренди об'єктів майнового комплексу, у повному обсязі спрямовуються на виконання завдань НБС, визначених законодавством, Проектом організації території та цим Положенням.
8.10. Збитки, заподіяні НБС внаслідок порушення його майнових прав юридичними і фізичними особами, відшкодовуються в установленому порядку, в тому числі за рішеннями суду.
9. МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО
9.1. НБС є членом Міжнародної асоціації ботанічних садів і бере участь в міжнародному співробітництві з актуальних проблем збереження біологічного різноманіття, використання світового флористичного запасу для інтродукції шляхом обміну рослинним матеріалом, а також сприяє розвитку ботанічних садів та обміну науковою інформацією.
9.2. НБС здійснює міжнародне співробітництво у відповідності до законодавства шляхом:
участі в розробці та реалізації міжнародних наукових та науково-технічних програм;
виконання договорів, укладених адміністрацією з закордонними установами і фондами, відповідно до законодавства України;
участі в організації і проведенні наукових конференцій, симпозіумів, спільних експедицій, наукових робіт, видавничій діяльності, та інших заходів.
9.3. НБС може входити до міжнародних природоохоронних асоціацій, об'єднань, організацій тощо.
10. ЛІКВІДАЦІЯ І РЕОРГАНІЗАЦІЯ
10.1. Ліквідація НБС здійснюється у разі скасування у встановленому порядку його статусу об'єкта природно-заповідного фонду.
Реорганізація НБС можлива за умови збереження його статусу об'єкта природно-заповідного фонду і здійснюються рішенням Президії НААН за погодженням з Мінприроди у встановленому законодавством України порядку.
11. ЗМІНА МЕЖ, КАТЕГОРІЇ ТА СКАСУВАННЯ СТАТУСУ
11.1. Зміна меж, категорії та скасування статусу НБС проводяться відповідно до природоохоронного законодавства України.
( Текст взято з сайту Мінприроди України http://www.menr.gov.ua/ )