ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
( Щодо встановлення розміру облікової ставки з 13 листопада 2014 рокудив. інформацію на Офіційному інтернет-представництвіНаціонального банку України http://www.bank.gov.ua )
Про регулювання грошово-кредитного ринку
Проаналізувавши динаміку макроекономічних та монетарних показників у січні - червні 2014 року, Правління Національного банку України відзначає прискорення інфляції в Україні - приріст індексу споживчих цін у річному вимірі в червні 2014 року збільшився до 12,0% порівняно з 0,5% у січні. Зазначене пожвавлення цінової динаміки було очікуваним з огляду на зниження обмінного курсу гривні, початок економічних реформ, пов'язаних з підвищенням адміністративно-регульованих цін і тарифів, та триваюче напруження на сході України.
Зростання загального рівня цін враховувалося під час опрацювання програми стабілізації, яка підтримується Міжнародним валютним фондом у рамках нової програми "Стенд-бай". Окремі заходи, передбачені нею, можуть чинити певний тиск на споживчі ціни ще впродовж певного періоду часу. Проте кінцевою метою програми реформ є формування надійного підґрунтя для сталого економічного зростання та стабільної роботи фінансової системи, що виступатиме запорукою забезпечення цінової стабільності в державі в середньостроковій перспективі.
Попри зростання темпів інфляції на грошово-кредитному ринку спостерігаються окремі позитивні ознаки, що свідчать про поступове поліпшення ринкових очікувань, які в нинішніх умовах є одним із ключових чинників стабільності національної грошової одиниці України.
Про зазначені зрушення, зокрема, свідчить домінування протягом останніх трьох місяців чистої пропозиції іноземної готівки на валютному ринку України. У цілому її обсяг у II кварталі 2014 року становив 0,5 млрд.дол. США порівняно з чистим попитом на неї в обсязі 1,8 млрд. дол. США в I кварталі. Наведене сприяло збалансуванню роботи міжбанківського валютного ринку.
Про поліпшення ринкових очікувань також свідчить приріст у червні загального обсягу депозитів населення в національній валюті на 3,3%, або на 7,1 млрд.грн.
Правління Національного банку України рішуче налаштоване забезпечити виконання законодавчо визначеного пріоритету діяльності Національного банку України щодо досягнення та підтримки цінової стабільності у середньостроковій перспективі. Ураховуючи зазначене вище, макроекономічний прогноз та поточні інфляційні ризики, наразі є необхідним вжиття додаткових заходів щодо збільшення внутрішньої вартості гривні через застосування процентних важелів впливу.
Вищенаведене разом з іншими стабілізаційними заходами Національного банку України та Уряду України, що підтримуються кредитними ресурсами міжнародної спільноти, сприятиме покращенню ресурсної бази банків, кон'юнктури грошово-кредитного ринку України та очікувань його учасників. Це у свою чергу посилюватиме підґрунтя для відновлення економічного зростання та стабільного функціонування фінансової системи.
1. Установити з 17 липня 2014 року облікову ставку в розмірі 12,5% річних.
2. Генеральному департаменту грошово-кредитної політики (Щербакова О.А.):
довести зміст цієї постанови до відома структурних підрозділів центрального апарату, територіальних управлінь Національного банку України та банків України для використання в роботі;
оперативно реагувати на зміни ситуації на грошово-кредитному ринку шляхом унесення пропозицій щодо установлення на відповідному рівні процентних ставок за активними та пасивними операціями Національного банку України.
4. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Національного банку України Приходька Б.В.