• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Методики визначення доступної пропускної спроможності міждержавних електричних мереж Обєднаної енергосистеми (ОЕС) України

Міністерство енергетики та вугільної промисловості України | Наказ, Методика від 04.06.2014 № 413
Реквізити
  • Видавник: Міністерство енергетики та вугільної промисловості України
  • Тип: Наказ, Методика
  • Дата: 04.06.2014
  • Номер: 413
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство енергетики та вугільної промисловості України
  • Тип: Наказ, Методика
  • Дата: 04.06.2014
  • Номер: 413
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ ТА ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ
НАКАЗ
04.06.2014 № 413
Про затвердження Методики визначення доступної пропускної спроможності міждержавних електричних мереж Об'єднаної енергосистеми (ОЕС) України
З метою вдосконалення засад здійснення експорту, імпорту та транзиту електричної енергії, визначення величини вільної пропускної спроможності міждержавних перетинів Об'єднаної енергетичної системи України та на виконання абзацу дванадцятого підпункту 1 пункту 2 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про засади функціонування ринку електричної енергії України"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методику визначення доступної пропускної спроможності міждержавних електричних мереж Об'єднаної енергосистеми (ОЕС) України (далі - Методика), що додається.
2. Державному підприємству "Національна енергетична компанія "Укренерго" з 1 грудня 2014 року здійснювати розрахунок пропускної спроможності міждержавних перетинів ОЕС України відповідно до Методики.
3. Відокремленому підрозділу "Головний інформаційно-обчислювальний центр" ДП НЕК "Укренерго" внести Методику до реєстру і комп'ютерного банку галузевих нормативних документів Міненерговугілля України.
4. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Мінпаливенерго України від 21.08.2007 № 409 "Про затвердження та введення в дію Інструкції про розрахунок пропускної спроможності міждержавних перетинів Об'єднаної енергосистеми (ОЕС) України".
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Улиду В.Ю.
6. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
МіністрЮ. Продан
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
енергетики та вугільної
промисловості України
04.06.2014 № 413
МЕТОДИКА
визначення доступної пропускної спроможності міждержавних електричних мереж Об'єднаної енергосистеми (ОЕС) України
1. Загальні положення
1.1. Цю методику підготовлено з метою визначення величини вільної пропускної спроможності міждержавних перетинів, яку можна використовувати для реалізації нових комерційних пропозицій на конкурсних засадах та створення підґрунтя для забезпечення виконання вимог статті 15 Закону України "Про електроенергетику".
1.2. Методика встановлює порядок розрахунку Національною енергетичною компанією "Укренерго" (далі - НЕК "Укренерго"), яка здійснює централізоване диспетчерське управління ОЕС України та передачу електроенергії магістральними та міждержавними електричними мережами, величини вільної пропускної спроможності міждержавних електричних мереж (міждержавних перетинів).
1.3. Положення Методики враховують основні тенденції розвитку енергетичного ринку в країнах Євросоюзу, які знайшли своє відображення в Директиві 2003/54/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 26 червня 2003 року "Стосовно спільних правил для внутрішнього ринку електроенергії, яка скасовує Директиву 96/92/ЄС", а також в Регламенті (ЄС) 1228/2003 Європейського Парламенту та Ради від 26 червня 2003 року "Про умови доступу до мережі для транскордонних перетоків електроенергії".
2. Визначення термінів
2.1. Для реалізації положень цієї Методики застосовуються терміни, що містяться в статті 1 Закону України "Про електроенергетику", Закону України "Про засади функціонування ринку електричної енергії України" і Умовах та Правилах здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України (НКРЕ) від 11 жовтня 1996 року № 152, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 1996 року за № 637/1662.
2.2. Крім того, у цій Методиці застосовуються такі визначення термінів:
(а) Системний Оператор (СО) - суб'єкт господарської діяльності, який здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління енергетичною системою країни, а також здійснює передачу електричної енергії магістральними та міждержавними мережами.
(б) міждержавний перетин - сукупність міждержавних ліній електропередачі, що з'єднують ОЕС України з енергосистемою іншої країни або іншим енергооб'єднанням.
(в) TTC - (Total Transfer Capacity - Гранична Пропускна Спроможність) - гранична величина активної потужності, яка може бути передана по міждержавному перетину у відповідному напрямку з урахуванням допустимого струму для елементів мережі, динамічної стійкості в разі нормативних збурень, інших режимних умов та за обов'язкового виконання критерію надійності (№-1).
(г) TRM - (Transmission Reliability Margin - Запас Стійкості Передачі) - запас активної потужності відповідного міждержавного перетину з урахуванням впливу істотних змін, які можуть відбуватися в межах енергосистеми для відповідного періоду часу, а саме: похибка вхідної інформації, похибка методів розрахунків, нерегулярні коливання перетоків тощо.
Значення TRM може змінюватись в залежності від сезону та змін в енергосистемі і визначається кожним СО для забезпечення стійкості роботи власної мережі.
(д) NTC - (Net Transfer Capacity - Доступна Пропускна Спроможність) - максимальна величина активної потужності, яка може бути передана по міждержавному перетину у відповідному напрямку з обов'язковим дотриманням запасу стійкості передачі (TRM).
Величина NTC використовується як показова для проведення торгівельних операцій з електроенергією та застосовується індивідуально до кожного напрямку міждержавного перетину за умови нульового обміну за іншими напрямками і визначається як:
NTC = TTC - TRM
(е) ATC - (Available Transfer Capability - Вільна Пропускна Спроможність) - величина пропускної спроможності міждержавного перетину, яка використовується для реалізації нових комерційних пропозицій через процедуру аукціону.
ATC = NTC - AAC
(є) AAC - (Already Allocated Capacity - Розподілена Пропускна Спроможність) - величина пропускної спроможності міждержавного перетину, яка вже використовується для реалізації комерційних поставок, права доступу до якої були отримані через процедуру аукціону.
__________
Примітка.
Прийняття до реалізації кожного нового комерційного контракту супроводжується зменшенням ATC відповідного міждержавного перетину. Усі вищенаведені величини характеризують роботу відповідного напрямку міждержавного перетину у визначений період. Дані величини мають порівнюватися і уточнюватися із значеннями, отриманими відповідними СО суміжної енергосистеми.
3. Принцип визначення величин пропускної спроможності міждержавних перетинів ОЕС України
3.1. Визначення величин пропускної спроможності відповідних міждержавних перетинів ОЕС України дозволяє більш ефективно оцінювати технічну можливість забезпечення постачання (імпорт/експорт/транзит) електроенергії через відповідний міждержавний перетин у відповідному напрямку з урахуванням річних та місячних планів технічного обслуговування (ремонтів) енергообладнання ОЕС України та енергосистем суміжних країн. В основу розрахунку величин TTC, NTC та TRM закладено класичний принцип розрахунку пропускної здатності між сусідніми енергосистемами, що мають спільні зв'язки. Цей принцип ґрунтується на фізичному характері зміни потокорозподілу між місцем надлишку генерації і місцем її дефіциту з урахуванням величини опорів ліній електропередачі та параметрів всіх елементів основної мережі енергосистеми, а також паралельних перетоків електроенергії.
3.2. НЕК "Укренерго" розраховує значення величин TTC, TRM, NTC, AAC та ATC окремо для кожного міждержавного перетину у напрямку з/до ОЕС України.
3.3. Величина NTC погоджується з СО суміжної енергосистеми (енергооб'єднаня). У разі розбіжностей величин NTC, розрахованих НЕК "Укренерго" та відповідним СО суміжної енергосистеми (енергооб'єднання), для розрахунку приймається менша величина.
3.4. Організація та проведення аукціонів щодо доступу до пропускної спроможності міждержавних електричних мереж України для експорту електроенергії здійснюється НЕК "Укренерго" у відповідності з розробленим та затвердженим НКРЕ порядком.
4. Методи розрахунку TTC
Величина TTC залежить від вихідного режиму електроенергетичної системи, тобто від графіка генерації та споживання електричної мережі, куди також входить інформація про мережу, яка дозволяє побудувати математичну модель енергосистеми. Розрахунок даної моделі дозволяє визначити потокорозподіл потужності в елементах та напругу у вузлах, необхідну СО для забезпечення нормальної роботи мережі. З наближенням моменту виконання поставок електроенергії проводяться розрахунки величини TTC з більш точними даними про графіки генерації, напруги та топологію мережі, тому TTC може змінюватись.
Для розрахунку TTC міждержавного перетину необхідно:
- визначити вихідний режим, який би включав повний обмін даними між СО для створення глобальної (об'єднаної) моделі потокорозподілу;
- вибрати погоджену процедуру проведення розрахунків.
Гранична пропускна спроможність у перетині визначається обваженням режиму (збільшенням перетоку), збільшуючи рівень генерації в експортуючій системі і, відповідно, зменшуючи рівень генерації в імпортуючій системі до моменту досягнення граничних за стійкістю режимів.
Такі обваження можуть бути виконані наступними методами:
Метод A:
Зміна генерації відбувається пропорційно генеруючій потужності блоків, що працюють в базовому режимі. Розрахунок продовжується до тих пір, поки не буде порушена межа області стійкості. Цей метод показує теоретичне найбільше значення (гранична потужність) величини TTC, так як немає ніяких обмежень на генерацію блоків, задіяних в базовому режимі, і величина генерації може значно перевищувати допустимі межі.
P
inc i
P = P + Дельта E · ---------
new i Сума (P )
n i
P
dec i
P = P + Дельта E · ---------
new i Сума (P )
n i
де:
P - фактична генерація активної потужності (МВт);
i
inc
P - нова збільшена генерація, на наступній ітерації це буде P ;
new i
dec
P - нова зменшена генерація, на наступній ітерації це буде P ;
new i
Дельта E - величина збільшення/зменшення генерації (для збільшення має
додатній знак, для зменшення - від'ємний).
Метод B:
На відміну від попереднього, даний метод враховує реальні можливості генерації, відповідно до резерву активної потужності блоків, що використовуються в розрахунках. Зміна генерації відбувається пропорційно резерву активної потужності блоків.
max
P - P
inc i i
P = P + Дельта E · --------------
new i max
Cума (P - P )
n i i
min
P - P
dec i i
P = P + Дельта E · --------------
new i min
Cума (P - P )
n i i
max
P - максимально можлива генерація (МВт);
i
min
P - мінімально можлива генерація (МВт)
i
додаткова умова:
max
|Дельта E| менше або дорівнює |Сума(P - P )|
i
min
|Дельта E| менше або дорівнює |Сума(P - P )|;
i
Дельта E має різний знак.
Метод C:
В даному методі враховуються реальні можливості генерації, так як і в Методі B, а також використовується список енергоблоків, що беруть участь у зміні рівня генерації, а також встановлюють пріоритет їх застосування для збільшення/зменшення генерації. Для цього СО необхідна додаткова інформація про кожну модель базового режиму та про порядок зміни і допустимий рівень генерації.
Для розрахунку значення TTC рекомендовано застосовувати Метод B та Метод C, так як вони використовують реальні дані про можливості генеруючого обладнання, що використовується в базовому режимі. Метод A використовується як оціночний, тобто для визначення теоретичних значень TTC, які можуть мати місце при дещо інших (збільшених в одній та зменшених в іншій системі) рівнях генерації.
5. Періодичність проведення розрахунку складових ТТС
Розрахунок величин NTC та ATC міждержавних перетинів проводиться раз на рік.
Уточнення величини NTC та розрахунок величини ATC міждержавних перетинів для місячного аукціону проводиться раз на місяць.
Уточнення величини NTC та розрахунок величини ATC міждержавних перетинів для добового аукціону проводиться кожного календарного дня року, окрім визначених Кодексом законів про працю України святкових і вихідних днів.
( Текст взято з сайту Міненерговугілля України http://mpe.kmu.gov.ua/ )