• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Положення про порядок проведення зовнішнього аудиту юридичних осіб - акціонерів (учасників) комерційних банків у процесі перевірки правильності формування статутних фондів комерційних банків

Національний банк України  | Положення від 21.11.1996 № 301 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Положення
  • Дата: 21.11.1996
  • Номер: 301
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Положення
  • Дата: 21.11.1996
  • Номер: 301
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О Л О Ж Е Н Н Я
N 301 від 21.11.96 Зареєстровано в юридичному
м.Київ департаменті Нацбанку
22 листопада 1996 р.
за N 400
Затверджено
постановою Правління
Національного банку України
N 301 від 21.11.96 р.
(реєстр. N 400 ( v0301500-96 ))
від 22.11.96 р.)
( Положення втратило чинність на підставі Постанови Нацбанку N 109 ( z0214-99 ) від 15.03.99 )
Положення про порядок проведення зовнішнього аудиту
юридичних осіб - акціонерів (учасників) комерційних
банків у процесі перевірки правильності формування
статутних фондів комерційних банків
(Із змінами і доповненнями, внесеними постановою
Правління НБУ N 277 від 18.08.97 р.,
реєстр. N 463 від 18.08.97 р.) ( v0463500-97 )
(Текст документа із змінами на 18.08.97 р. отримано з Нацбанку)
1. Загальна частина
1.1. Це положення є нормативним актом Національного банкуУкраїни, яким визначаються вимоги щодо правильності формуваннястатутних фондів комерційних банків (далі - банків), розташованихна території України, а також підтвердження незалежнимиаудиторськими організаціями наявності у юридичних осіб -акціонерів (учасників) банків вільних власних коштів у грошовійформі для здійснення внесків до статутних фондів банків відповіднодо чинного законодавства.
1.2. Положення розроблено на підставі Законів України "Пробанки і банківську діяльність" ( 872-12 ), "Про аудиторськудіяльність" ( 3125-12 ), "Про цінні папери і фондову біржу"( 1201-12 ) та нормативних актів Національного банку України.
1.3. Положення є обов'язковим для безумовного дотримання йоговимог банками, а також установами та структурними підрозділамиНаціонального банку України.
2. Вимоги Національного банку України щодо правильності
формування статутних фондів комерційних банків,
розташованих на території України
2.1. Вимоги щодо правильності формування статутних фондівбанків, розташованих на території України, висуваютьсяНаціональним банком України в межах проведення роботи зорганізації, контролю та координації системи аудиторськихперевірок, які здійнюються з метою підтвердження власних коштів угрошовій формі у акціонерів (учасників) банків, в межах загальноїсистеми нагляду за діяльністю комерційних банків.
(Із змінами, внесеними постановою Правління НБУ
N 277 від 18.08.97 р., реєстр. N 463 від 18.08.97 р.)
2.2. Закон України "Про банки і банківську діяльність"( 872-12 ) передбачає заборону використання акціонерами(учасниками) для формування статутних фондів банків коштів,одержаних у кредит та під заставу, бюджетних коштів.
Внески до статутних фондів банків здійснюються юридичнимиособами - акціонерами (учасниками) банків тільки за рахуноквласних коштів у грошовій формі.
(Із змінами, внесеними постановою Правління НБУ
N 277 від 18.08.97 р., реєстр. N 463 від 18.08.97 р.)
2.3. Закон України "Про аудиторську діяльність" ( 3125-12 )передбачає обов'язкове проведення аудиту для перевірки фінансовогостану акціонерів (учасників) банків.
2.4. Юридичні особи - акціонери (учасники) банків ведутьбухгалтерський облік майна та результатів своєї роботи згідно з"Положенням про організацію бухгалтерського обліку і звітності вУкраїні", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від03.04.93 р. N 250 ( 250-93-п ) із змінами та доповненнями.
3. Пакет документів, що надається комерційними банками до
Національного банку України для здійснення перевірки
правильності формування їх статутних фондів
3.1. З метою здійснення перевірки правильності формуваннястатутних фондів банків останні у складі пакетів документів, щоподаються до Національного банку України для реєстрації змін тадоповнень до установчих документів банків, пов'язаних іззбільшенням їх статутних фондів, подають такі форми бухгалтерськоїі фінансової звітності юридичних осіб - акціонерів (учасників):
1. "Баланс підприємства" - форма N 1.
2. "Звіт про фінансові результати та їх використання" - формаN 2.
3.2. Одночасно із зазначеними формами звітності доНаціонального банку України банками подаються аудиторські висновкинезалежних аудиторських організацій, які підтверджуютьдостовірність поданих до Національного банку України балансовихданих юридичних осіб - акціонерів (учасників), наявність у нихвласних коштів у грошовій формі для здійснення внесків достатутних фондів банків в обсягах, передбачених установчимидокументами, а також оцінюють фінансовий стан і платоспроможністьакціонерів (учасників).
(Із змінами, внесеними постановою Правління НБУ
N 277 від 18.08.97 р., реєстр. N 463 від 18.08.97 р.)
3.3. При створенні і реєстрації комерційних банків доНаціонального банку України банками подаються висновки пропідсумки аудиторської перевірки юридичних осіб-засновників, якімають частку в загальному оголошеному статутному фонді не менше 5(п'яти) відсотків.
3.4. При реєстрації змін та доповнень до установчихдокументів банків, пов'язаних із збільшенням розміру їх статутнихфондів, до Національного банку України банками надаються висновкипро підсумки аудиторської перевірки тільки тих юридичних осіб -акціонерів (учасників), чия питома вага у загальному оголошеномурозмірі статутних фондів банків становить 5 (п'ять) та більшевідсотків.
При цьому банками подаються форми звітності, зазначені упункті 3.1 цього положення, юридичних осіб - акціонерів(учасників), чия питома вага у загальному оголошеному розмірістатутних фондів банків становить менше 5 (відсотків), але безвідповідних аудиторських висновків.
3.5. З метою документального підтвердження права і дозволуаудиторських організацій проводити відповідно до чинногозаконодавства аудиторські перевірки банки подають до Національногобанку України копії сертифікатів керівників аудиторськихорганізацій, що здійснили перевірку юридичних осіб -акціонерів (учасників), або осіб, які підписали аудиторськівисновки, а також ліцензій (дозволів) на здійснення аудиторськоїдіяльності відповідних аудиторських організацій.
В іншому разі, тобто без документального підтвердженнязазначених права і дозволу, аудиторські висновки такихаудиторських організацій вважаються незаконними і підлягаютьповерненню без розгляду.
3.6. Банки подають до Національного банку Українибухгалтерську і фінансову звітність юридичних осіб - акціонерів(учасників) банків за станом на перше число місяця, в якомуюридичними особами - акціонерами (учасниками) були здійсненівнески до статутних фондів банків.
Бухгалтерська і фінансова звітність юридичних осіб -акціонерів (учасників) підписується керівником та головнимбухгалтером юридичної особи, а також завіряється печаткою суб'єктапідприємницької діяльності.
Бухгалтерська і фінансова звітність юридичних осіб -акціонерів (учасників) за станом на 1 січня, 1 квітня, 1 липня, 1жовтня підписується керівником та головним бухгалтером юридичноїособи, завіряється печаткою суб'єкта підприємницької діяльності, атакож завіряється штампом відповідних податкових органів.
3.7. На вимогу Національного банку України для перевіркиправильності формування статутних фондів банки повинні додатковонадавати належно оформлені документи за формою N 1 та формою N 2юридичних осіб - акціонерів (учасників) на будь-яку дату, а такожкопії виписок з їх розрахункових рахунків на будьяку дату та іншідокументи, що відносяться до первинного бухгалтерського обліку.
3.8. Юридичні особи - акціонери (учасники) банків складаютьбухгалтерську і фінансову звітність у порядку, передбаченомудодатками N 2, 3 до наказу Міністерства фінансів України від18.08.95 р. N 139 ( z0321-95 ).
3.9. Ксерокопії форм бухгалтерської та фінансової звітностіюридичних осіб-акціонерів (учасників) банків, а також документів,що відносяться до первинного бухгалтерського обліку,до розглядуНаціональним банком України не приймаються.
3.10. Для підтвердження здійснення сплати юридичними особами- акціонерами (учасниками) внесків до статутних фондів банків зрозрахункових рахунків банками подаються до Національного банкуУкраїни копії платіжних документів з відповідним призначеннямплатежу, завірені банківськими печатками.
3.11. У разі, якщо юридичні особи - акціонери (учасники)здійснюють внески до статутних фондів банків за рахунокнарахованих, але не виплачених дивідендів, банками подаються доНаціонального банку України виписки з протоколів уповноважених нате органів про прийняте рішення або письмові заяви акціонерів(учасників) про направлення нарахованих, але не виплаченихдивідендів на формування статутних фондів банків, а також копіїплатіжних документів про нарахування і направлення відповідних сумдо статутного фонду, завірені банківськими печатками.
3.12. У разі, якщо юридичні особи - акціонери (учасники)здійснюють внески до статутних фондів банків за рахунокнарахованих, але не виплачених відсотків за збереження грошовихкоштів на депозитних рахунках у банках, банками подаються доНаціонального банку України письмові заяви кожного з акціонерів(учасників) про такий шлях участі у формуванні статутних фондівбанків, а також копії платіжних документів про направлення коштівдо статутного фонду, завірені банківськими печатками.
3.13. Обласне управління Національного банку України вобов'язковому порядку перевіряє за платіжними документами повнотуі правильність формування статутних фондів банків.
Інформація про підсумки перевірки подається у виглядітаблиці, в якій відображаються назви юридичних осіб - акціонерів(учасників), вид акцій, заявлену та фактично сплачену кожнимакціонером (учасником) суму статутного фонду, як за попереднімипідписками (сплатами), так і за поточною підпискою (сплатою),частку (питому вагу) кожного акціонера (учасника) у статутномуфонді, номери і дати платіжних документів, якими здійснені внескидо статутного фонду, а також відомості щодо фактичної переуступкиакцій (часток).
3.14. З метою проведення операцій на вторинному фондовомуринку при формуванні статутних фондів банків до Національногобанку України подаються угоди про переуступку акцій (часток), атакож документи, зазначені у п.3.4 цього Положення.
4. Визначення наявних вільних власних коштів у юридичних
осіб - акціонерів (учасників) комерційних банків
4.1. Розрахунок власних коштів у юридичних осіб - акціонерів(учасників) банків проводится, виходячи з балансових даних застаном на перше число місяця, в якому здійснюються фінансовівкладання.
(Із змінами, внесеними постановою Правління НБУ
N 277 від 18.08.97 р., реєстр. N 463 від 18.08.97 р.)
4.2. Розмір власних коштів у акціонерів
( учасників )
( учасників ) банку -юридичних осіб, що можуть використовуватись для формуваннястатутного фонду банку, дорівнює різниці між сумою джерел власнихі прирівняних до них коштів (підсумок I розділу пасиву балансу)
( учасників ) банку -юридичних осіб, що можуть використовуватись для формуваннястатутного фонду банку, дорівнює різниці між сумою джерел власнихі прирівняних до них коштів (підсумок I розділу пасиву балансу),за винятком коштів резервного фонду, коштів цільового фінансуваннята фінансування капітальних вкладень, коштів розрахунків за майнота амортизаційного фонду, доходів майбутніх періодів та резервівнаступних витрат і платежів, коштів реструктуризованого боргу тазаборгованості за майно в оренді (залишків коштів, якіобліковуються відповідно на балансових рахунках N 88 та 96, 93,94, 76, 86, 83, 89, 60 та 99 )
( учасників ) банку -юридичних осіб, що можуть використовуватись для формуваннястатутного фонду банку, дорівнює різниці між сумою джерел власнихі прирівняних до них коштів (підсумок I розділу пасиву балансу),за винятком коштів резервного фонду, коштів цільового фінансуваннята фінансування капітальних вкладень, коштів розрахунків за майнота амортизаційного фонду, доходів майбутніх періодів та резервівнаступних витрат і платежів, коштів реструктуризованого боргу тазаборгованості за майно в оренді (залишків коштів, якіобліковуються відповідно на балансових рахунках N 88 та 96, 93,94, 76, 86, 83, 89, 60 та 99 ), та сумою коштів, іммобілізованих восновні засоби й інші позаоборотні активи (підсумок I розділуактиву балансу)
.
(В редакції постанови Правління НБУ
N 277 від 18.08.97 р., реєстр. N 463 від 18.08.97 р.)
4.3. Розмір власних коштів у юридичних осіб - акціонерів(учасників), розрахований відповідно до вимог п.4.2 цьогоПоложення, порівнюється з розміром їх фактично здійснених внесківдо статутних фондів банків.
На підставі такого порівняння формулюється висновок пронаявність або нестачу власних коштів у юридичних осіб акціонерів(учасників) для здійснення внесків до статутних фондів банків вобсягах, передбачених установчими документами банку.
(Із змінами, внесеними постановою Правління НБУ
N 277 від 18.08.97 р., реєстр. N 463 від 18.08.97 р.)
4.4. Наявність власних коштів у юридичних осіб - акціонерів(учасників) для формування ними статутних фондів банківпідтверджується незалежними аудиторськими організаціями.
(Із змінами, внесеними постановою Правління НБУ
N 277 від 18.08.97 р., реєстр. N 463 від 18.08.97 р.)
4.5. Акціонери (учасники) комерційних банків - юридичні особиможуть придбати акції (паї) за рахунок таких джерел власнихкоштів, як статутний фонд, додатковий капітал, розрахунки зучасниками, нерозподілений прибуток звітного року, нерозподіленийприбуток минулих років та коштів спеціальних фондів, створених упроцесі розподілу прибутку.
(В редакції постанови Правління НБУ
N 277 від 18.08.97 р., реєстр. N 463 від 18.08.97 р.)
4.6. Розміри статутних фондів юридичних осіб - акціонерів(учасників) банків, відображені в бухгалтерській звітності, щоподається до Національного банку України, повинні відповідатирозмірам, які зареєстровані в місцевих органах виконавчої влади.Для цього до Національного банку України в пакеті документів прореєстрацію змін та доповнень до установчих документів банків,пов'язаних із збільшенням їх статутних фондів, подаютьсянотаріально завірені документи, які засвідчують реєстрацію абовнесення змін до статутних фондів юридичних осіб - акціонерів(учасників) місцевими органами виконавчої влади.
4.7. Юридичним особам - акціонерам (учасникам) банківзабороняється здійснювати внески до статутних фондів банків зарахунок коштів цільового фінансування, одержаних юридичнимиособами - акціонерами (учасниками) в процесі реалізації угод проспільну діяльність від інших підприємств, організацій, установ,які обліковуються на балансовому рахунку N 96.
4.8. У разі, якщо на кінець звітного періоду залишки коштівспеціальних фондів та коштів цільового фінансування у балансахюридичних осіб - акціонерів (учасників) банків значно перевищуютьзалишок балансового прибутку поточного року і відсутнійаналогічний залишок коштів на початок року, Національний банкУкраїни має право вимагати від банків надання розшифровки залишківкоштів, що обліковуються на балансових рахунках N 87, N 88 та N 96зазначених акціонерів (учасників), з метою визначення наявностізалишків дійсно власних коштів, створених акціонерами (учасниками)банків відповідно до власних установчих документів та чинногозаконодавства.
5. Вимоги Національного банку України до форми і
змісту аудиторських висновків за підсумками
проведення зовнішнього аудиту юридичних осіб -
акціонерів (учасників) комерційних банків
5.1. Аудиторський висновок складається відповідно до вимогЗакону України "Про аудиторську діяльність" ( 3125-12 ) танаціональних нормативів аудиту, затверджених Аудиторською палатоюУкраїни.
5.2. В аудиторському висновку відзначається, що аудиторськаперевірка юридичної особи - акціонера (учасника) банку здійсненаза визначений термін за станом на конкретну дату згідно зправилами проведення фінансового і бухгалтерського аналізу таекономічних методів, використання яких не суперечить чинномузаконодавству України.
5.3. В аудиторському висновку відзначається, що достовірністьбухгалтерської і фінансової звітності юридичної особи - акціонера(учасника) банку, яка надається до Національного банку України,підтверджується документами первинного бухгалтерського обліку,грошовими документами, наявністю готівки, цінних паперів, основнихзасобів тощо.
5.4. В аудиторському висновку на підставі розрахунку власнихкоштів аудиторська організація формулює висновок про наявність абовідсутність у юридичної особи - акціонера (учасника ) власнихкоштів для здійснення внеску до статутного фонду банку в обсягах,передбачених установчими документами.
(Із змінами, внесеними постановою Правління НБУ
N 277 від 18.08.97 р., реєстр. N 463 від 18.08.97 р.)
5.5. В аудиторському висновку відзначається, що внесокюридичної особи - акціонера (учасника) банку до його статутногофонду фактично здійснений у грошовій формі, що підтверджуєтьсяпервинними платіжними документами і виписками з розрахунковогорахунку.
У разі нестачі або взагалі відсутності грошових коштів нарозрахунковому рахунку юридичної особи - акціонера (учасника) забалансом за станом на 1 число місяця, в якому фактично здійсненийвнесок до статутного фонду банку, аудиторська організація вобов'язковому порядку в аудиторському висновку надає максимумінформації Національному банку України про джерела надходженнягрошових коштів на розрахунковий рахунок юридичної особи -акціонера (учасника) за період з 1 числа місяця до моментуперерахування грошових коштів до статутного фонду банку.
5.6. В аудиторському висновку на підставі розрахунків системипоказників аудиторською організацією здійснюється економічнаоцінка фінансової стійкості і платоспроможності юридичної особи -акціонера (учасника) банку за станом на дату проведення аудиту.
5.7. В аудиторському висновку може міститися будь - яка іншаінформація, що, на думку аудиторської організації, повинна бутивідображена.
6. Система показників, на підставі розрахунку яких
аудиторською організацією здійснюється економічна
оцінка платоспроможності та фінансової стійкості
юридичних осіб - акціонерів (учасників) комерційних
банків
6.1. Показники платоспроможності.
1) Коефіцієнт загальної ліквідності (КЛ1), який характеризуєте, наскільки обсяг поточних зобов'язань за кредитами ірозрахунками можливо погасити за рахунок усіх мобілізованихоборотних активів:
Розділ II активу - Витрати майбутніх періодів +
КЛ1 = ----------------------------------------------
Розділ II пасиву - Позики не погашені в строк +
+ Розділ III активу
--------------------
+ Розділ III пасиву
Теоретичне значення КЛ1 не менше 2,0-2,5.
2) Коефіцієнт поточної (проміжної) ліквідності (КЛ2), якийхарактеризує те, наскільки короткострокові зобов'язання можутьбути погашені за рахунок коштів на розрахунковому рахунку, іншихрахунках в установах банку, коштів в короткострокових ціннихпаперах, а також дебіторською заборгованістю:
Розділ III активу - Витрати, не перекриті
КЛ2 = -----------------------------------------------
Розділ II пасиву - Позики не погашені в строк +
коштами ФЕС, спецфондами і цільовими
-------------------------------------
+ Розділ III пасиву
Теоретичне значення КЛ2 не менше 0,7-0,8.
3) Коефіцієнт абсолютної (термінової) ліквідності (КЛ3), якийхарактеризує те, наскільки короткострокові зобов'язання можутьбути негайно погашені швидколіквідними грошовими коштами тацінними паперами:
Каса + Розрахунковий + Інші рахунки + Короткостро-
рахунок в банках кові вклади
КЛ3 = ------------------------------------------------
Розділ III пасиву
Теоретичне значення не менше 0,2-0,25.
4) Коефіцієнт покриття короткострокових зобов'язань власнимоборотним капіталом (К п.з.):
Власний оборотний = Розділ I - Розділ I
капітал пасиву активу
К п.з. = ----------------------------------------
Розділ III пасиву
6.2. Показники фінансової стійкості.
1) Коефіцієнт співвідношення залучених і власних коштів (КЗ),який характеризує розмір залучених коштів на 1 грн. власнихкоштів:
Розділ II пасиву + Розділ III пасиву
КЗ = -------------------------------------
Розділ I пасиву
Теоретичне значення не більше 1,0.
2) Коефіцієнт фінансової незалежності (КН), який свідчить пропитому вагу власних коштів в загальній сумі заборгованості:
Розділ I пасиву
КН = ------------------------------------
Розділ II пасиву + Розділ III пасиву
Теоретичне значення не менше 0,2.
3) Коефіцієнт автономії (КА), який свідчить про питому вагукоштів власних джерел в загальних джерелах:
Розділ I пасиву
КА = ------------------------
Підсумок пасиву балансу
Теоретичне значення не менше 0,5.
4) Коефіцієнт маневровості власних коштів (КМ), щохарактеризує ступінь мобільності використання власних коштів:
Розділ I пасиву - Розділ I активу
КМ = ----------------------------------
Розділ I пасиву
Теоретичне значення не менше 0,5.
6.3. Інші показники фінансового стану.
1) Коефіцієнт реальної вартості основних і обігових засобів(КР), що свідчить про питому вагу витрат у виробничому потенціалі:
Розділ I - Знос основних + Розділ II
активу фондів активу
КР = -------------------------------------
Підсумок активу балансу
2) Коефіцієнт покриття інвестицій (К п.і.), якийхарактеризує, яка частина активу фінансується за рахунок стійкихджерел - власних коштів і довгострокових кредитів:
Розділ I пасиву + Розділ II пасиву
К п.і. = -----------------------------------
Підсумок активу балансу
Теоретичне значення не менше 0,85-0,90.
3) Коефіцієнт інвестування (К ін.), що характеризуєдостатність джерел власних коштів до тих, що вкладені в основнізасоби:
Розділ I пасиву
К ін. = --------------------
Розділ I активу
4) Коефіцієнт реальної вартості основних засобів у майні(К р. осн.):
Рядок 010 розділу I активу
К р.осн. = --------------------------------------
Актив балансу - рядок 330 - рядок 340
5) Коефіцієнт покриття балансу, який характеризує те,наскільки ліквідні кошти покривають короткострокові зобов'язання(К п.б.):
Розділ II активу + Розділ III активу
К п.б. = --------------------------------------
Розділ III пасиву
Теоретичне значення не менше 1,0.
6) Коефіцієнт ефективності використання власних коштів(К е.в.к.), який показує скільки прибутку дає 1 грн. власнихкоштів:
Балансовий прибуток
К е.в.к. = ---------------------
Розділ I пасиву
Теоретичне значення не менше 0,40.
7) Коефіцієнт використання фінансових ресурсів усього майна(К в.ф.р.), який показує термін окуповування прибутком вкладенікошти в майно:
Балансовий прибуток
К в.ф.р. = --------------------------
Підсумок активу балансу