• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про удосконалення ендоскопічної допомоги населенню України

Міністерство охорони здоровя України  | Наказ, Форма, Рекомендації, Перелік, Інструкція, Положення від 11.07.2007 № 393 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України
  • Тип: Наказ, Форма, Рекомендації, Перелік, Інструкція, Положення
  • Дата: 11.07.2007
  • Номер: 393
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України
  • Тип: Наказ, Форма, Рекомендації, Перелік, Інструкція, Положення
  • Дата: 11.07.2007
  • Номер: 393
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
Н А К А З
11.07.2007 N 393
( Наказ скасовано на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я N 660 від 06.08.2010 )
Про удосконалення ендоскопічної допомоги населенню України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я N 109 від 19.02.2009 )
Зростання показників захворюваності та хворобливості населення України на захворювання органів травлення та органів дихання свідчить про доцільність подальшого розвитку ендоскопічної служби та необхідність розширення спеціалізованої допомоги населенню шляхом впровадження високотехнологічних методик, підвищення якості підготовки спеціалістів та забезпечення сучасною апаратурою лікувальних закладів.
Застосування сучасного обладнання в ендоскопії дозволяє проводити діагностику захворювань на ранніх стадіях та використовувати мініінвазивні ендохірургічі втручання, що призводить до значного економічного ефекту за рахунок скорочення терміну непрацездатності та витрат на лікування хворих. Проте в організації ендоскопічної служби мають місце значні недоліки та є невирішені проблеми.
У багатьох лікувально-профілактичних закладах, особливо в центральних районних лікарнях, ендоскопічна апаратура старого покоління, яка не підлягає ремонту. Практично всі медичні заклади України, що надають допомогу хворим з шлунково-кишковими кровотечами, не забезпечені сучасною ендоскопічною апаратурою та інструментами для діагностики та зупинки гострих кровотеч. Оснащення лікувальних закладів фіброволоконними ендоскопами замість сучасних відеоендоскопів не дозволяє проводити діагностику злоякісних новоутворень на ранніх стадіях, що і призводить до високої смертності хворих.
Недостатнє забезпечення миючими та дезінфікуючими засобами ендоскопічних відділень і кабінетів, порушення правил виконання очищення і дезінфекції ендоскопів та інструментів і як наслідок - виникнення внутрішньолікарняних інфекцій та швидке спрацювання ендоскопічного обладнання.
Для удосконалення організації ендоскопічної служби, як підрозділу хірургічної служби, та підвищення ефективності її роботи, втілення нових діагностичних та лікувальних методик, в тому числі мініінвазивних ендохірургічних втручань, а також покращання якості підготовки кадрів та стану технічного оснащення медичних підрозділів ендоскопічною апаратурою
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити:
1.1. Примірне Положення про головного позаштатного спеціаліста Міністерства охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської державних адміністрацій та Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державної адміністрації зі спеціальності "Ендоскопія" (додається).
1.2. Примірне Положення про відділення (кабінет) ендоскопії лікувально-профілактичного закладу (додається).
1.3. Примірну посадову інструкцію завідуючого відділенням (кабінетом) ендоскопії (додається).
1.4. Примірну посадову інструкцію лікаря-ендоскопіста відділення (кабінету) ендоскопії (додається).
1.5. Примірну посадову інструкцію старшої медичної сестри відділення (кабінету) ендоскопії (додається).
1.6. Примірну посадову інструкцію медичної сестри відділення (кабінету) ендоскопії (додається).
1.7. Перелік ендоскопічних досліджень, маніпуляцій та операцій (додається).
1.8. Методичні рекомендації із застосування розрахункових норм часу на ендоскопічні дослідження, маніпуляції та операції (додається).
1.9. Методичні рекомендації із визначення розрахункових норм часу при впровадженні нової апаратури та нових методів ендоскопічних досліджень, маніпуляцій та операцій (додається).
1.10. Нормативну кількість 70% спирту на одне ендоскопічне дослідження (додається).
1.11. Рекомендований табель ендоскопічного обладнання для оснащення ендоскопічного відділення (кабінету) залежно від категорії медичного закладу (додається).
1.12. Форму первинної облікової документації та інструкцію щодо її заповнення (додаються):
- Журнал обліку технічного обслуговування та ремонту ендоскопічної апаратури (форма N 046-1/о).
2. Внести зміни до облікових форм N 046/о "Журнал реєстрації ендоскопічних досліджень" та N 039-6/о "Щоденник обліку роботи ендоскопічного відділення (кабінету)", затверджених наказом МОЗ України 29.12.2000 р. N 369, виклавши їх в редакції, що додається.
3. Міністру охорони здоров'я АР Крим, начальникам головних управлінь охорони здоров'я Дніпропетровської, Львівської, Харківської, Чернівецької, управління охорони здоров'я та курортів Вінницької, Головного управління охорони здоров'я та медицини катастроф Черкаської, управління охорони здоров'я та медицини катастроф Одеської та управлінь охорони здоров'я обласних державних адміністрацій, Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської та управління охорони здоров'я Севастопольської міських державних адміністрацій:
3.1. Розглянути на засіданнях колегії стан ендоскопічної служби, розробити заходи з її подальшого розвитку та удосконалення.
3.2. Призначити головних позаштатних спеціалістів МОЗ Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської державних адміністрацій та Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державної адміністрації зі спеціальності "Ендоскопія".
3.3. Провести переоблік та забезпечити постійний контроль за станом наявної ендоскопічної техніки, за потребою проводити поточний ремонт ендоскопічного обладнання.
3.4. Створювати ендоскопічні відділення (кабінети) в лікувально-профілактичних закладах залежно від потреби за діючими штатними нормативами (пункт 13 додатка 26 до наказу МОЗ України від 23.02.2000 N 33.
3.5. Привести відділення (кабінети) ендоскопії у відповідність до Державних будівельних норм України (Будинки і споруди. Заклади охорони здоров'я) ДБН В.2.2-10-2000.
3.6. Забезпечувати центри шлунково-кишкових кровотеч і лікарні швидкої медичної допомоги необхідною апаратурою та інструментами.
3.7. Неухильно контролювати виконання лікарями-ендоскопістами методики очищення, дезінфекції та стерилізації ендоскопів та інструментів до них згідно з методичними рекомендаціями: "Методичні вказівки щодо очищення, дезінфекції та стерилізації ендоскопів, а також медичного інструментарію до них", затвердженими 29 квітня 2004 р. МОЗ України.
3.8. Планувати виділення коштів для оновлення ендоскопічної апаратури та проведення своєчасного ремонту, виходячи з середньої кількості можливих обстежень ендоскопами до їх виходу з ладу: гастроскопи - 5000 обстежень, колоноскопи - 1200 обстежень, бронхоскопи - 1000 обстежень, дуоденоскопи - 800 обстежень. Ресурс педіатричних ендоскопів в 2 рази менший.
3.9. Забезпечити впровадження нових зразків форм первинної облікової документації.
3.10. Організувати проведення інструктивних нарад для лікарів лікувально-профілактичних закладів про порядок заповнення медичних документів.
4. Директору департаменту кадрової політики, освіти та науки Банчуку М.В. розглянути питання:
- щодо доцільності відкриття кафедр ендоскопії в НМАПО ім. П.Л. Шупика (м. Київ), Дніпропетровській державній медичній академії та забезпечення цих кафедр і кафедри ендоскопії та малоінвазивної хірургії факультету удосконалення лікарів Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького сучасною ендоскопічною відеоапаратурою, ендоскопічними тренажерами та необхідним обладнанням для проведення навчального процесу;
- щодо проведення первинної спеціалізації та передатестаційних циклів для медичних сестер ендоскопічних відділень (кабінетів) за спеціально розробленою програмою.
5. Ввести в дію Журнал обліку технічного обслуговування та ремонту ендоскопічної апаратури (форма N 046-1/о), Журнал реєстрації ендоскопічних досліджень (форма N 046/о) та Щоденник обліку роботи ендоскопічного відділення (кабінету), (форма N 039-6/о) в новій редакції з 01.01.2008 року.
6. Вважати такими, що не застосовуються на території України, наказ МОЗ СРСР від 10.12.1976 р. N 1164 "Об организации эндоскопических отделений (кабинетов) в лечебно-профилактических учреждениях", додаток N 8 до наказу МОЗ СРСР від 25.04.1986 р. N 590 "О мерах по дальнейшему улучшению профилактики, ранней диагностики и лечения злокачественных новообразований" та наказ МОЗ СРСР від 23.02.1988 р. N 134 "Об утверждении расчетных норм времени на эндоскопические исследования и лечебно-диагностические процедуры".
7. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Бідного В.Г.
Міністр Ю.О.Гайдаєв
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МОЗ України
11.07.2007 N 393
ПРИМІРНЕ ПОЛОЖЕННЯ
про головного позаштатного спеціаліста Міністерства охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської державних адміністрацій та Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державної адміністрації зі спеціальності "Ендоскопія"
1. Загальні положення
1.1. Головним позаштатним спеціалістом МОЗ Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської державних адміністрацій та Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державної адміністрації зі спеціальності "Ендоскопія" може бути лікар-ендоскопіст першої або вищої кваліфікаційної категорії зі спеціальності "Ендоскопія", який працює в одному з лікувально-профілактичних закладів.
1.2. Правовою основою діяльності головного позаштатного спеціаліста зі спеціальності "Ендоскопія" є: Основи законодавства України про охорону здоров'я, інші закони України в сфері охорони здоров'я, накази МОЗ України, МОЗ Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської державних адміністрацій та Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державної адміністрації.
1.3. Покладання обов'язків і звільнення від виконання обов'язків головного позаштатного спеціаліста зі спеціальності "Ендоскопія" здійснюється наказом МОЗ України, МОЗ Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської державних адміністрацій та Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державної адміністрації за погодженням з головним позаштатним спеціалістом МОЗ України зі спеціальності "Ендоскопія".
1.4. Головний позаштатний спеціаліст зі спеціальності "Ендоскопія" у своїй діяльності безпосередньо підпорядковується керівництву МОЗ України, МОЗ Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської державних адміністрацій та Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державної адміністрації, а з організаційно-методичних питань - головному позаштатному спеціалісту МОЗ України зі спеціальності "Ендоскопія". Атестацію головного позаштатного спеціаліста Міністерства охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської державних адміністрацій та Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державної адміністрації зі спеціальності "Ендоскопія" проводить Центральна атестаційна комісія МОЗ України згідно з положенням про порядок проведення атестації лікарів, затвердженим Наказом МОЗ України від 19.12.1997 р. N 359, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 січня 1998 р. за N 14/2454.
1.5. Головний позаштатний спеціаліст зі спеціальності "Ендоскопія" повинен знати:
- нормативно-правові акти в галузі охорони здоров'я;
- накази МОЗ України, МОЗ Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської державних адміністрацій та Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державної адміністрації з питань надання ендоскопічної допомоги;
- організацію планової та невідкладної ендоскопічної допомоги населенню республіки (області, міста, району);
- ендоскопічну діагностику і лікування захворювань органів травного каналу та органів дихання;
- сучасні моделі ендоскопів, інструментарію і допоміжного обладнання;
- методики мініінвазивних ендохірургічних втручань;
- питання асептики і антисептики в ендоскопії, основні документи, які регламентують заходи з підтримання санітарно-епідеміологічного режиму ендоскопічного відділення (кабінету).
2. Функції
2.1. Головний позаштатний спеціаліст зі спеціальності "Ендоскопія" повинен:
а) здійснювати:
- контроль за якістю надання ендоскопічної допомоги хворим в закладах охорони здоров'я, відповідно до протоколів, затверджених МОЗ України;
- аналіз кадрового потенціалу, стану матеріально-технічної бази, якості надання ендоскопічної допомоги і подавати його керівництву МОЗ України, МОЗ Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської державних адміністрацій та Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державної адміністрації;
- контроль за дотриманням наказів МОЗ України, МОЗ Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської державних адміністрацій та Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державної адміністрації, рекомендацій Асоціації лікарів-ендоскопістів України;
б) брати участь:
- у підготовці наказів і розпоряджень керівництва МОЗ України, МОЗ Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської державних адміністрацій та Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державної адміністрації з питань ендоскопічної допомоги;
- у нарадах керівництва МОЗ України, МОЗ Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської державних адміністрацій та Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державної адміністрації з питань ендоскопічної допомоги;
- у розробці пропозицій щодо заходів з удосконалення надання ендоскопічної допомоги та їх подання керівництву МОЗ України, МОЗ Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської державних адміністрацій та Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державної адміністрації;
в) щороку надсилати статистичні звіти про роботу ендоскопічної служби регіону за встановленою формою та пояснювальні записки до них головному позаштатному спеціалісту зі спеціальності "Ендоскопія" вищого рівня.
3. Права
Головний позаштатний спеціаліст зі спеціальності "Ендоскопія" має право:
- у встановленому порядку отримувати необхідні документи від керівників, лікарів і службовців медичної установи, які мають відношення до напрямку його діяльності;
- брати участь у роботі атестаційної комісії МОЗ України, МОЗ Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської державних адміністрацій та Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державної адміністрації;
- у встановленому порядку залучати до консультацій лікарів суміжних спеціальностей.
4. Оцінка діяльності та відповідальність
Оцінка діяльності головного позаштатного спеціаліста зі спеціальності "Ендоскопія" проводиться керівництвом МОЗ Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської державних адміністрацій та Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державної адміністрації, а з організаційно-методичних питань - головним позаштатним спеціалістом МОЗ України зі спеціальності "Ендоскопія" на підставі врахування якісних та кількісних показників ендоскопічної допомоги населенню республіки (області, міста, району) та відповідно до критеріїв та вимог, затверджених МОЗ України.
Директор Департаменту
розвитку медичної допомоги

М.П.Жданова
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МОЗ України
11.07.2007 N 393
ПРИМІРНЕ ПОЛОЖЕННЯ
про відділення (кабінет) ендоскопії лікувально-профілактичного закладу
1. Відділення (кабінет) ендоскопії є самостійним структурним підрозділом лікувально-профілактичного закладу.
2. Керівництво відділенням (кабінетом) ендоскопії здійснюється завідуючим.
3. Діяльність відділення (кабінету) ендоскопії регламентується відповідними нормативними документами та положенням про відділення (кабінет).
4. Відділення (кабінет) ендоскопії утворюється з метою підвищення якості обстежень пацієнтів та раціональнішого використання ендоскопічної апаратури і кадрів.
5. При наявності в області, місті декількох ендоскопічних відділень одне з них може виконувати функцію організаційно-методичного центру з ендоскопії.
6. Ендоскопічні відділення, забезпечені висококваліфікованими кадрами (які мають вчений ступінь, вищу атестаційну категорію) та навчальною апаратурою, можуть бути базою для проведення курсів інформації та стажування.
7. Основними завданнями відділення (кабінету) ендоскопії є:
- повніше забезпечення потреб населення в усіх основних видах ендоскопічних досліджень, маніпуляцій та операцій;
- раціональне та ефективне використання високовартісного ендоскопічного обладнання;
- використання в практиці нових, сучасних, найінформативніших методів діагностики та лікування.
8. Згідно з завданнями відділення (кабінет) ендоскопії здійснює:
- діагностичні дослідження та надання за їх результатами висновків;
- лікувальні ендоскопічні та хірургічні операції;
- освоєння та впровадження в практику своєї роботи нових методів діагностичної та лікувальної ендоскопії, згідно з профілем та рівнем лікувально-профілактичного закладу;
- невідкладну медичну допомогу у разі виникнення ускладнень при ендоскопічних обстеженнях та лікуванні;
- аналіз якості діагностичної та лікувальної роботи.
9. Відділення (кабінет) ендоскопії розташовується в спеціально обладнаних приміщеннях, які повинні відповідати вимогам правил до влаштування, експлуатації, техніки безпеки та санітарним нормам і правилам, з обов'язковим забезпеченням системою заземлення та вентиляції.
10. У складі ендоскопічного відділення багатопрофільних лікарень можуть функціонувати:
- кабінет езофагогастродуоденоскопії;
- кабінет колоноскопії;
- кабінет бронхоскопії;
- кімната для миття та знезараження ендоскопічного обладнання та інструментів;
- приміщення для збереження ендоскопічного обладнання;
- кабінет завідуючого відділенням;
- кабінет старшої медичної сестри;
- ординаторська;
- кімната для середнього медичного персоналу та інші.
11. Оснащення відділення (кабінету) ендоскопії здійснюється відповідно до рекомендованого табеля ендоскопічного обладнання для оснащення ендоскопічного відділення (кабінету) залежно від категорії медичного закладу.
12. Штат персоналу відділення (кабінету) ендоскопії встановлюється згідно з штатними нормативами, виходячи з обсягу роботи, яка виконується або планується, та залежно від місцевих умов на підставі розрахункових норм часу на ендоскопічні дослідження.
13. Навантаження на спеціалістів визначається, виходячи із завдань відділення (кабінету) ендоскопії та їх функціональних обов'язків, а також розрахункових норм часу на проведення досліджень, маніпуляцій та операцій.
14. У відділенні (кабінеті) ендоскопії ведеться затверджена МОЗ України медична документація і надаються відомості про його діяльність для включення до звіту лікувально-профілактичного закладу.
Директор Департаменту
розвитку медичної допомоги

М.П.Жданова
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МОЗ України
11.07.2007 N 393
ПРИМІРНА ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ
завідуючого відділенням (кабінетом) ендоскопії
1. Загальна частина
1.1. На посаду завідуючого відділенням (кабінетом) призначається фахівець, який має вищу чи першу атестаційну категорію зі спеціальності "Ендоскопія".
1.2. Призначення та звільнення його з посади проводиться головним лікарем за узгодженням з головним позаштатним спеціалістом управління охорони здоров'я обласної (міської) державної адміністрації.
У своїй діяльності завідуючий відділенням (кабінетом) керується Статутом закладу, Положенням про відділення (кабінет), Основами законодавства України про охорону здоров'я, законами України в сфері охорони здоров'я, наказами МОЗ України, МОЗ Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської державних адміністрацій та Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державної адміністрації. У безпосередньому підпорядкуванні завідуючого відділенням (кабінетом) знаходиться весь персонал відділення (кабінету).
1.3. Завідуючий відділенням (кабінетом) безпосередньо підпорядкований головному лікарю, заступнику головного лікаря згідно з розподілом обов'язків, а з організаційно-методичних питань - головному позаштатному спеціалісту.
Основною метою діяльності завідуючого відділенням (кабінетом) є забезпечення високого рівня діагностичних та лікувальних процедур у необхідному обсязі шляхом:
- чіткої організації роботи відділення (кабінету);
- забезпечення високої ефективності праці;
- управлінської та представницької діяльності;
- забезпечення прав пацієнта.
2. Функції
Завідуючий відділенням (кабінетом) повинен:
2.1. Здійснювати організацію роботи підлеглого медперсоналу у найбільш повному забезпеченні потреб населення в усіх основних видах ендоскопічних досліджень, маніпуляцій та операцій.
2.2. Здійснювати контроль за всіма аспектами діяльності (використовуючи попереджувальний, підсумковий, поточний види контролю) відділення (кабінету):
- виконанням обов'язків лікарями, середнім та молодшим медичним персоналом;
- забезпеченням сучасного рівня організації робочого місця лікарів, медсестер та молодшого медичного персоналу;
- рівнем кваліфікації підлеглого персоналу;
- дотриманням санітарно-епідемічного режиму відділення (кабінету).
2.3. Планувати особисту роботу та діяльність всього колективу.
2.4. Аналізувати склад лікарів та середнього медичного персоналу щодо їх професійних можливостей для забезпечення виконання ними функціональних обов'язків (знає, вміє, володіє).
2.5. Планувати та брати участь у підвищенні кваліфікації підлеглого персоналу.
2.6. Здійснювати заходи щодо організації діяльності та упорядкування відділення (кабінету) як системи та забезпечувати його функціонування в напрямку:
- лікувально-діагностичної роботи;
- профілактичної діяльності;
- забезпечення необхідного санітарно-епідемічного режиму;
- впровадження досягнень науки та передового досвіду.
2.7. Організовувати роботу старшої медичної сестри.
2.8. Розробляти питання підвищення якості роботи відділення (кабінету) ендоскопії для представлення адміністрації закладу з варіантами шляхів їх вирішення.
2.9. Брати участь у вирішенні питань з придбання ендоскопічного обладнання, миючих та дезінфікуючих засобів.
3. Обов'язки
Завідуючий відділенням (кабінетом) зобов'язаний:
3.1. Раціонально організувати роботу персоналу з метою найповнішого забезпечення потреб населення в усіх основних видах ендоскопічних досліджень, маніпуляцій та операцій шляхом широкого застосування нових методів, методик та технічних засобів та здійснювати контроль за її виконанням.
3.2. Забезпечувати виконання персоналом встановлених правил внутрішнього трудового розпорядку.
3.3. Проводити щоденні обходи відділення (кабінету).
3.4. Забезпечувати правильність розстановки персоналу, складати графіки.
3.5. Надавати консультативну допомогу лікарям та проводити розбір складних випадків та помилок.
3.6. Сприяти систематичному підвищенню кваліфікації підлеглого персоналу та вихованню доброзичливого ставлення до хворого, дотриманню належної культури у роботі з пацієнтами.
3.7. Систематично підвищувати свою кваліфікацію.
4. Права
Завідуючий відділенням (кабінетом) має право:
4.1. Проводити розстановку кадрів та розподіляти обов'язки серед співробітників залежно від проблем та поставлених завдань.
4.2. Змінювати графіки роботи за узгодженням з головним лікарем медичного закладу.
4.3. Змінювати за узгодженням з головним лікарем пріоритетність вирішення планових завдань.
4.4. Залежно від показників діяльності визначати участь в пріоритетних видах робіт з різних напрямків діяльності.
4.5. Давати вказівки та контролювати роботу персоналу.
4.6. Вимагати від адміністрації закладу створення умов для якісної та ефективної роботи.
4.7. Брати безпосередню участь у підборі кадрів відділення (кабінету).
4.8. Призначати та відміняти ендоскопічні дослідження, виходячи з обґрунтованості показань та стану пацієнта.
4.9. Представляти головному лікареві медичного закладу кандидатури співробітників відділення для матеріального заохочення та вносити пропозиції про накладання дисциплінарних стягнень на осіб, які порушують трудову дисципліну, незадовільно виконують свої службові обов'язки.
4.10. Брати участь у розгляді скарг.
5. Оцінка діяльності та відповідальність
Оцінка роботи завідуючого відділенням (кабінетом) проводиться керівником закладу на підставі врахування якісних та кількісних показників діяльності відділення та відповідно до критеріїв та вимог, затверджених МОЗ України.
Завідуючий відділенням (кабінетом) несе відповідальність:
5.1. За рівень організації та якість роботи підрозділу.
5.2. За створення необхідного психологічного клімату, що сприяє ефективній роботі.
5.3. За якість роботи та кінцеві показники діяльності всього колективу та кожного співробітника зокрема.
5.4. За високий професійний рівень надання медичної допомоги.
5.5. За збереження медобладнання, інструментарію та їх правильне використання.
5.6. За своєчасне складання графіків роботи, відпусток персоналу.
5.7. За санітарно-епідемічний стан відділення.
5.8. За дотримання правил техніки безпеки та протипожежний стан відділення.
5.9. За дотримання вимог щодо забезпечення прав пацієнта.
Директор Департаменту
розвитку медичної допомоги

М.П.Жданова
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МОЗ України
11.07.2007 N 393
ПРИМІРНА ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ
лікаря-ендоскопіста відділення (кабінету) ендоскопії
1. Загальна частина
1.1. На посаду лікаря-ендоскопіста призначається лікар, який одержав сертифікат спеціаліста лікаря-ендоскопіста.
1.2. Лікар-ендоскопіст призначається та звільняється наказом головного лікаря за поданням завідуючого відділенням.
1.3. Лікар-ендоскопіст підпорядкований безпосередньо завідуючому відділенням (кабінетом) та працює за графіком, затвердженим адміністрацією закладу.
1.4. Ендоскопічні дослідження, маніпуляції та операції виконуються лікарем-ендоскопістом з обов'язковою асистенцією медичної сестри ендоскопічного відділення (кабінету), яка має спеціальну підготовку.
1.5. Розпорядження лікаря-ендоскопіста є обов'язковими для середнього та молодшого медичного персоналу відділення (кабінету) ендоскопії.
1.6. Основним завданням роботи лікаря-ендоскопіста є своєчасне забезпечення проведення на високому професійному рівні діагностичних та лікувальних процедур у необхідному обсязі.
1.7. У своїй діяльності лікар-ендоскопіст керується Статутом закладу, Положенням про відділення (кабінет), Основами законодавства України про охорону здоров'я, законами України в сфері охорони здоров'я, наказами МОЗ України, МОЗ Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської державних адміністрацій та Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державної адміністрації, розпорядженнями посадових осіб вищого рівня, посадовою інструкцією та іншими офіційними документами.
2. Функції
Лікар-ендоскопіст повинен здійснювати:
2.1. Лікувально-діагностичну роботу.
2.2. Профілактичну діяльність.
2.3. Забезпечення необхідного санітарно-епідемічного режиму відділення (кабінету).
2.4. Впровадження в практику досягнень науки та передового досвіду.
3. Обов'язки
Для виконання своїх завдань лікар-ендоскопіст зобов'язаний:
3.1. Забезпечувати правильне ведення медичної документації за затвердженими формами.
3.2. Забезпечувати збереження та раціональне використання обладнання та апаратури, технічно грамотну їх експлуатацію.
3.3. Забезпечувати та постійно контролювати своєчасне виконання середнім медперсоналом своїх обов'язків, правил внутрішнього трудового розпорядку, а також правил техніки безпеки і охорони праці, санітарного, господарчо-технічного та протипожежного стану відділення (кабінету).
3.4. Дотримуватись принципів деонтології і лікарської етики.
3.5. Забезпечувати права пацієнта.
3.6. Дотримуватись при написанні протоколів досліджень - "Мінімальної стандартної термінології ендоскопії травного тракту" та ендоскопічних класифікацій, які затверджені Асоціацією лікарів-ендоскопістів України.
3.7. При ускладненнях, які виникли в процесі проведення ендоскопії, негайно ставити до відома завідуючого відділенням (кабінетом).
3.8. При невідповідності ендоскопічної картини попереднього огляду, а також у випадках складної діагностики залучати до огляду завідуючого відділенням (кабінетом) або призначати повторний огляд, виконуючи його тільки з завідуючим відділенням (кабінетом).
3.9. Призначати хворих на ендоскопічні операції тільки після попередньої консультації з завідуючим відділенням (кабінетом), крім ургентних випадків.
3.10. У разі невиходу лікаря на роботу, що змінює чергового лікаря, не залишати робочого місця до приходу зміни.
3.11. Обговорювати в необхідних випадках результати ендоскопічних досліджень з лікарями, що ведуть хворих, та консультувати пацієнтів з завідуючим відділенням (кабінетом).
3.12. Проводити аналіз виконаних діагностичних досліджень та лікувальних заходів та звітувати завідуючому відділенням (кабінетом) ендоскопії.
3.13. Підвищувати особисту кваліфікацію у встановленому порядку.
4. Права
4.1. Призначати та відміняти лікувально-діагностичні заходи, виходячи з даних динамічного спостереження за хворим.
4.2. У випадках, не передбачених посадовою інструкцією, - діяти згідно з розпорядженням завідуючого відділенням (кабінетом).
4.3. Давати вказівки середньому та молодшому медичному персоналу і контролювати їх роботу.
4.4. Вимагати від хворих і відвідувачів дотримання правил внутрішнього розпорядку у відділенні.
4.5. Брати участь у нарадах, конференціях, на яких розглядаються питання, пов'язані з роботою відділення (кабінету) ендоскопії.
4.6. Одержувати від лікаря, що лікує пацієнта, інформацію, необхідну для проведення ендоскопічних досліджень, маніпуляцій та операцій.
5. Оцінка діяльності та відповідальність
Оцінка діяльності лікаря-ендоскопіста проводиться завідуючим відділенням (кабінетом) на підставі врахування якісних та кількісних показників його роботи та відповідно до критеріїв та вимог, затверджених МОЗ України.
Лікар-ендоскопіст несе відповідальність:
5.1. За чітке і своєчасне виконання положень посадової інструкції лікаря-ендоскопіста відділення (кабінету) ендоскопії.
5.2. За високий професійний рівень надання медичної допомоги.
5.3. За збереження медобладнання, інструментарію та їх правильне використання.
5.4. За санітарно-епідемічний стан кабінету.
5.5. За дотримання правил техніки безпеки та протипожежний стан кабінету.
5.6. За дотримання вимог щодо забезпечення прав пацієнта.
Директор Департаменту
розвитку медичної допомоги

М.П.Жданова
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МОЗ України
11.07.2007 N 393
ПРИМІРНА ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ
старшої медичної сестри відділення (кабінету) ендоскопії
1. Загальна частина
1.1. На посаду старшої медичної сестри відділення (кабінету) призначається за згодою із завідуючим відділенням (кабінетом) одна з найбільш кваліфікованих і підготовлених медичних сестер, яка володіє організаційними здібностями та має стаж роботи у відділенні (кабінеті) не менше трьох років.
1.2. Старша медична сестра підпорядкована завідуючому відділенням (кабінетом) та головній медичній сестрі закладу охорони здоров'я.
1.3. Старшій медичній сестрі підпорядкований весь середній та молодший медперсонал відділення (кабінету).
1.4. У своїй діяльності старша медична сестра керується Статутом закладу, Положенням про відділення (кабінет), де вона працює, розпорядженням посадових осіб вищого рівня, своєю посадовою інструкцією та іншими офіційними документами.
2. Функції
Старша медична сестра відділення (кабінету) повинна:
2.1. Здійснювати організацію роботи підлеглого середнього та молодшого медперсоналу у забезпеченні надання медичної допомоги пацієнтам.
2.2. Брати участь у підвищенні кваліфікації підлеглого персоналу.
2.3. Планувати:
- особисту діяльність та підлеглого середнього та молодшого медперсоналу;
- підвищення кваліфікації підлеглого середнього та молодшого медперсоналу.
2.4. Складати:
- заявки на медикаменти, твердий та м'який інвентар та ін.;
- графіки роботи середнього та молодшого медперсоналу.
2.5. Брати участь у проведенні:
- медичних обходів;
- господарчо-адміністративних обходів;
- оперативних засідань та сестринських конференцій.
2.6. Контролювати (використовуючи попереджувальний, підсумковий, поточний види контролю):
- виконання обов'язків середнім та молодшим медичним персоналом;
- забезпечення сучасного рівня організації робочого місця медсестри та молодшого медичного персоналу;
- рівень кваліфікації підлеглого персоналу;
- дотримання санітарно-епідемічного режиму у відділенні (кабінеті).
2.7. Чітко визначати основні функції середнього та молодшого медперсоналу у вирішенні поставлених перед відділенням (кабінетом) завдань щодо забезпечення якості та ефективності надання медичної допомоги.
2.8. Змінювати функції середнього та молодшого медперсоналу залежно від проблем та поставлених завдань за погодженням з завідуючим відділенням (кабінетом) та адміністрацією закладу.
3. Обов'язки
Старша медична сестра зобов'язана:
3.1. Вживати заходів щодо раціональної організації роботи середнього та молодшого медперсоналу.
3.2. Забезпечувати виконання середнім та молодшим медперсоналом встановлених правил внутрішнього трудового розпорядку.
3.3. Організувати та контролювати роботу середнього та молодшого медперсоналу за всіма визначеними для них функціями.
3.4. Проводити щоденні обходи відділення (кабінету), приймати зміни та оцінювати роботу персоналу.
3.5. Забезпечувати правильність розстановки кадрів середнього і молодшого медичного персоналу, складати графіки та табелі.
3.6. Забезпечувати заміну у випадку хвороби або невиходу на роботу середнього та молодшого медперсоналу.
3.7. Вчасно поповнювати запас медикаментів, інструментів, здійснювати контроль за їх використанням.
3.8. Розробляти та вживати заходів з підвищення кваліфікації підлеглого персоналу та виховання доброзичливого ставлення до хворого.
3.9. Систематично підвищувати свою кваліфікацію.
4. Права
Старша медична сестра має право:
4.1. Давати вказівки та контролювати роботу середнього та молодшого медперсоналу.
4.2. Вносити свої пропозиції завідуючому з поліпшення праці у відділенні (кабінеті), розстановки кадрів відповідно до їхніх ділових якостей.
4.3. Надавати пропозиції завідуючому для заохочення або накладання адміністративного стягнення на середній та молодший медперсонал.
5. Оцінка діяльності та відповідальність
Оцінка роботи старшої медичної сестри проводиться завідуючим відділенням (кабінетом), головною медичною сестрою закладу відповідно до критеріїв та вимог, затверджених МОЗ України.
Старша медична сестра відповідає:
5.1. За чітке і своєчасне виконання положень посадової інструкції старшої медичної сестри відділення (кабінету) ендоскопії.
5.2. За збереження медобладнання, інструментарію та їх правильне використання.
5.3. За правильність обліку, розподіл, збереження та витрати медикаментів та матеріалів (бинти, марля, вата та інші).
5.4. За своєчасне складання графіків роботи, відпусток, табеля обліку використання робочого часу середнього і молодшого медичного персоналу.
5.5. За санітарно-епідемічний стан відділення (кабінету).
5.6. За дотримання правил техніки безпеки та протипожежний стан відділення (кабінету).
5.7. За дотримання вимог щодо забезпечення прав пацієнта.
Директор Департаменту
розвитку медичної допомоги

М.П.Жданова
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МОЗ України
11.07.2007 N 393
ПРИМІРНА ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ
медичної сестри відділення (кабінету) ендоскопії
1. Загальна частина
1.1. На посаду медичної сестри відділення (кабінету) ендоскопії призначається особа, що має закінчену середню медичну освіту, спеціальну підготовку з ендоскопії та пройшла інструктаж з техніки безпеки та правил експлуатації ендоскопічного обладнання.
1.2. Медична сестра призначається і звільняється наказом головного лікаря за поданням завідуючого відділенням (кабінетом) згідно з існуючим законодавством.
1.3. Медична сестра працює під керівництвом старшої медичної сестри за графіком, затвердженим адміністрацією установи, та виконує призначення лікаря.
1.4. Медичній сестрі підпорядкований працюючий з нею молодший медичний персонал відділення (кабінету).
1.5. У своїй діяльності медична сестра керується Статутом закладу, де вона працює, розпорядженнями посадових осіб вищого рівня, своєю посадовою інструкцією та іншими офіційними документами.
2. Функції
Медична сестра відділення (кабінету) повинна:
2.1. Забезпечувати якісне та ефективне надання медичної допомоги.
2.2. Керуватися у своїй роботі технологічною картою.
3. Обов'язки
Медична сестра відділення (кабінету) зобов'язана:
3.1. Підготувати кабінет до початку прийому хворих.
3.2. Регулювати черговість обстеження.
3.3. Реєструвати осіб, що обстежуються.
3.4. Підготувати пацієнта до проведення ендоскопічного дослідження та безпосередньо брати участь в його проведенні, контролюючи стан пацієнта та положення загубника, не допускаючи пошкодження ендоскопа.
3.5. Забезпечувати додержання правил внутрішнього трудового розпорядку, техніки безпеки, охорони праці, а також господарчо-технічного та протипожежного стану.
3.6. Вести необхідну обліково-звітну документацію.
3.7. Брати участь у генеральному прибиранні.
3.8. Дотримуватися принципів медичної етики.
3.9. У разі невиходу медсестри на роботу, що змінює чергову медсестру, не залишати робочого місця до приходу зміни.
3.10. Підтримувати належний санітарно-епідемічний стан у відділенні (кабінеті):
- проводити очистку та дезінфекцію ендоскопічних апаратів та інструментарію до них;
- проводити дезінфекцію столів, медичних шаф тощо, прибирати своє робоче місце;
- на робочому місці бути одягнутою в захисний фартух, гумові рукавиці, маску, окуляри.
3.11. Забезпечувати своєчасне відправлення з відділення (кабінету) біологічних матеріалів для дослідження в лабораторії.
3.12. Здавати чергування. Приймаючи чергування, оглядати закріплені за нею приміщення, стан освітлення, водопостачання, опалення, наявність медичного обладнання і інструментарію, медикаментів. Про всі виявлені недоліки занотовувати в книзі прийому та здачі чергувань та доповідати старшій медичній сестрі.
3.13. Забезпечувати систематичне поповнення, облік та зберігання медикаментів, перев'язувального матеріалу, інструментів.
3.14. Допомагати лікарю при наданні термінової медичної допомоги.
3.15. Контролювати роботу молодшого медичного персоналу.
3.16. Дотримуватись правил охорони праці і техніки безпеки.
3.17. Систематично підвищувати свою кваліфікацію.
4. Права
Медична сестра має право:
4.1. Давати вказівки по роботі підлеглому молодшому медичному персоналу і контролювати його роботу.
4.2. Вимагати від завідуючого відділенням (кабінетом) створення належних умов роботи, що забезпечували б якісне виконання своїх функціональних обов'язків.
4.3. Вимагати від пацієнтів та відвідувачів додержання правил внутрішнього розпорядку у відділенні (кабінеті).
4.4. Оволодівати суміжними спеціальностями.
5. Оцінка діяльності та відповідальність
Оцінка роботи медичної сестри проводиться завідуючим, старшою медичною сестрою відділення (кабінету), відповідно до критеріїв та вимог, затверджених МОЗ України.
Медична сестра відповідає:
5.1. За чітке і своєчасне виконання положень посадової інструкції медичної сестри відділення (кабінету) ендоскопії.
5.2. За збереження медобладнання, інструментарію та їх правильне використання.
5.3. За правильність обліку, розподіл, збереження та витрати медикаментів та матеріалів (бинти, марля, вата та інші).
5.4. За санітарно-епідемічний стан кабінету.
5.5. За дотримання правил техніки безпеки та протипожежний стан кабінету.
5.6. За дотримання вимог щодо забезпечення прав пацієнта.
Директор Департаменту
розвитку медичної допомоги

М.П.Жданова
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МОЗ України
11.07.2007 N 393
ПЕРЕЛІК
ендоскопічних досліджень, маніпуляцій та операцій
1. Діагностичні дослідження
------------------------------------------------------------------
|Шифр | Назва діагностичного дослідження |
|-----+----------------------------------------------------------|
|1.1. |Езофагоскопія діагностична |
|-----+----------------------------------------------------------|
|1.2. |Езофагогастроскопія діагностична |
|-----+----------------------------------------------------------|
|1.3. |Езофагогастродуоденоскопія діагностична |
|-----+----------------------------------------------------------|
|1.4. |Гастродуоденоскопія діагностична, що проведена |
| |дуоденоскопом |
|-----+----------------------------------------------------------|
|1.5. |Бронхоскопія діагностична |
|-----+----------------------------------------------------------|
|1.6. |Ректоскопія |
|-----+----------------------------------------------------------|
|1.7. |Ректосигмоскопія |
|-----+----------------------------------------------------------|
|1.8. |Колоноскопія діагностична |
|-----+----------------------------------------------------------|
|1.9. |Ендоскопічна сонографія |
|-----+----------------------------------------------------------|
|1.10.|Езофагогастродуоденоскопія з холедохоскопією |
|-----+----------------------------------------------------------|
|1.11.|Ентероскопія |
------------------------------------------------------------------
2. Ендоскопічні маніпуляції
------------------------------------------------------------------
| Шифр | Назва ендоскопічної маніпуляції |
|---------+------------------------------------------------------|