• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про Роз’яснення щодо порядку складення протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів Президента України

Центральна виборча комісія | Постанова, Розяснення від 25.04.2014 № 370
Реквізити
  • Видавник: Центральна виборча комісія
  • Тип: Постанова, Розяснення
  • Дата: 25.04.2014
  • Номер: 370
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Центральна виборча комісія
  • Тип: Постанова, Розяснення
  • Дата: 25.04.2014
  • Номер: 370
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
ПОСТАНОВА
від 25 квітня 2014 року № 370
Про Роз’яснення щодо порядку складення протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів Президента України
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою Центральної виборчої комісії № 642 від 17.05.2014 )
Відповідно до пунктів 1, 2 частини другої статті 25, частин восьмої, двадцять другої статті 28, частин дванадцятої, тринадцятої статті 76, статті 78, частин першої – шостої статті 79, частин першої ­ третьої статті 80 Закону України "Про вибори Президента України" , керуючись статтями 11 - 13, пунктом 1 частини другої статті 16, пунктами 4, 5 статті 17, пунктом 1 статті 18 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" , Центральна виборча комісія
постановляє:
1. Затвердити Роз’яснення щодо порядку складення протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів Президента України (додається).
2. Секретаріату Центральної виборчої комісії забезпечити виготовлення затвердженого цією постановою Роз’яснення разом з виборчими документами, посилання на які містяться у цьому Роз’ясненні, та передачу його окружним виборчим комісіям з виборів Президента України для передачі дільничним виборчим комісіям звичайних та спеціальних виборчих дільниць, Міністерству закордонних справ України для передачі дільничним виборчим комісіям закордонних виборчих дільниць.
3. Цю постанову оприлюднити на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.
Голова
Центральної виборчої комісії

М.ОХЕНДОВСЬКИЙ
Додаток
до постанови Центральної виборчої комісії
від 25 квітня 2014 року № 370
РОЗ’ЯСНЕННЯ
щодо порядку складення протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів Президента України
Це Роз’яснення розроблено з метою однакового застосування відповідних положень Закону України "Про вибори Президента України" (далі – Закон) та постанов Центральної виборчої комісії під час складення протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.
1. Загальні положення щодо складення протоколу
1.1. Після закінчення голосування виборців на виборчій дільниці та передачі окружній виборчій комісії з виборів Президента України (далі – окружна виборча комісія) попередніх відомостей про кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці на момент закінчення голосування, та кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці на момент закінчення голосування (такі відомості передаються дільничною виборчою комісією з виборів Президента України звичайної та спеціальної виборчої дільниці окружній виборчій комісії на пізніше 20 години 30 хвилин, а дільничною виборчою комісією з виборів Президента України закордонної виборчої дільниці – технічними засобами зв’язку до Центральної виборчої комісії невідкладно після закінчення голосування), дільнична виборча комісія розпочинає підсумкове засідання, на якому здійснюється підрахунок голосів виборців, та закінчує його після складення й підписання протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. Підсумкове засідання проводиться у тому ж приміщенні, де відбувалося голосування, без перерви.
1.2. У разі необхідності на початку засідання невідкладно після закінчення голосування дільнична виборча комісія з виборів Президента України (далі – дільнична виборча комісія) розглядає звернення, які надійшли до неї в день виборів чи в день повторного голосування.
1.3. На час проведення підсумкового засідання дільнична виборча комісія доручає протокольним рішенням (зміст якого заноситься до протоколу засідання дільничної виборчої комісії та не оформлюється окремим документом) ведення протоколу засідання дільничної виборчої комісії заступнику голови або іншому члену дільничної виборчої комісії. Секретар (секретар засідання) дільничної виборчої комісії на цьому засіданні вносить відомості до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.
1.4. Форми протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях затверджено постановою Центральної виборчої комісії від 7 квітня 2014 року № 218 (додатки 1-3).
Протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці (далі – протокол) складається шляхом внесення відомостей до бланку протоколу, виготовленого за встановленою формою на замовлення Центральної виборчої комісії. Дільничні виборчі комісії спеціальних виборчих дільниць, утворених на суднах, що перебувають у день виборів Президента України у плаванні під Державним Прапором України, та на полярній станції України, складають протокол шляхом внесення відомостей до бланку протоколу, виготовленого ними самостійно за встановленою формою.
1.5. Відомості до протоколу вносяться секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії на підставі оголошення відповідних відомостей головою (головуючим на засіданні) дільничної виборчої комісії.
Протокол заповнюється від руки або за допомогою друкарської машинки. Забороняється заповнення протоколу олівцем, не на бланках, передбачених пунктом 1.4 цього Роз’яснення, а також внесення до нього будь-яких виправлень без відповідного рішення дільничної виборчої комісії.
1.6. У протоколі дільничної виборчої комісії звичайної або спеціальної виборчої дільниці зазначається номер виборчої дільниці та номер територіального виборчого округу, до меж якого віднесено (в межах якого утворено) дільницю. До протоколу дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці вносяться відомості щодо місцезнаходження комісії із зазначенням села, селища, міста, району, області, Автономної Республіки Крим, а до протоколу комісії спеціальної виборчої дільниці – відомості щодо назви та поштової адреси відповідного закладу, установи, а також назви судна та порту його приписки, назви полярної станції України.
1.7. У протоколі дільничної виборчої комісії закордонної виборчої дільниці зазначаються номер виборчої дільниці, утвореної в межах закордонного виборчого округу, а також місцезнаходження цієї комісії, тобто поштова адреса, назва дипломатичного чи іншого офіційного представництва або консульської установи України за кордоном, номер або назва військової частини (формування), дислокованої за межами України.
1.8. Протокол складається дільничною виборчою комісією у кількості примірників, яка на чотири більша, ніж кількість осіб, які входять до складу комісії. Примірники протоколу нумеруються і мають однакову юридичну силу.
1.9. У протоколі зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами дільничної виборчої комісії. Кожен примірник протоколу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами дільничної виборчої комісії, присутніми на засіданні виборчої комісії.
У разі своєї незгоди із результатами підрахунку голосів, зафіксованими у протоколі комісії, член комісії підписує протокол із приміткою "З окремою думкою". Письмовий виклад окремої думки додається до протоколу. Непідписання або відмова у підписанні протоколу окремими членами комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу.
У разі відсутності підпису члена дільничної виборчої комісії у протоколі навпроти його прізвища зазначається причина відсутності підпису.
Протокол підписується членами дільничної виборчої комісії та засвідчується печаткою дільничної виборчої комісії лише після його остаточного заповнення.
1.10. Перший примірник протоколу мають право підписати кандидати на пост Президента України, їх довірені особи, офіційні спостерігачі, які були присутні на засіданні дільничної виборчої комісії при підрахунку голосів виборців.
1.11. Якщо після підписання протоколу дільнична виборча комісія виявила в ньому неточності (описку чи помилку в цифрах), вона на тому ж засіданні розглядає питання про внесення змін до нього шляхом складення нового протоколу з позначкою "Уточнений". При цьому перерахунок бюлетенів не робиться.
Протокол з позначкою "Уточнений" складається та підписується в такому ж порядку і кількості, що й попередній протокол, у якому виявлено неточності.
2. Відомості, що вносяться до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці
2.1. До протоколу прописом та цифрами вносяться відомості, передбачені пунктами 1-7 частини другої статті 79 Закону, яким відповідають пункти протоколу, зокрема:
1) кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничною виборчою комісією;
2) кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці (на момент закінчення голосування);
3) кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування;
4) кількість невикористаних виборчих бюлетенів;
5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування;
6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування;
7) загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені;
8) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню;
9) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці;
10) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними;
11) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на пост Президента України.
2.2. Заповнення відповідних протоколів секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії здійснюється в нижченаведеній послідовності.
2.3. До пункту протоколу на звичайній та спеціальній виборчій дільниці "1) кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничною виборчою комісією" вносяться, як правило, відомості про кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничною виборчою комісією звичайної та спеціальної виборчої дільниці від окружної виборчої комісії, що дорівнює кількості виборчих бюлетенів, зазначеній у витягу із протоколу окружної виборчої комісії про передачу дільничним виборчим комісіям виборчих бюлетенів з виборів Президента України, складеного за формою, встановленою постановою Центральної виборчої комісії від 26 березня 2014 року № 75 (додаток 7).
За наявності акта про розходження підрахованої кількості виборчих бюлетенів з кількістю, зазначеною у витягу із протоколу окружної виборчої комісії про передачу дільничним виборчим комісіям виборчих бюлетенів з виборів Президента України (додаток 8 до постанови Центральної виборчої комісії від 26 березня 2014 року № 75), та акта про перерахування виборчих бюлетенів з виборів Президента України у зв’язку з виявленням пошкодження стрічки, якою було опечатано сейф (металеву шафу), або невідповідності підписів чи печатки на ній (додаток 1 до постанови Центральної виборчої комісії від 23 квітня 2014 року № 338), складених згідно із частиною десятою статті 73 та (або) частиною п’ятою статті 75 Закону, до пункту 1 відповідного протоколу вносяться відомості про фактичну кількість виборчих бюлетенів з виборів Президента України на підставі відповідного акта (актів), а складений акт (акти) обов’язково додається до першого примірника протоколу, який доставляється до окружної виборчої комісії.
У разі якщо Центральна виборча комісія виготовила додаткову кількість виборчих бюлетенів для окремої виборчої дільниці (окремих виборчих дільниць), дільнична виборча комісія такої виборчої дільниці вносить до пункту 1 протоколу суму кількостей виборчих бюлетенів, зазначених у відповідних витягах із протоколу окружної виборчої комісії.
На спеціальній виборчій дільниці, утвореній на судні, що перебуває в день виборів у плаванні під Державним Прапором України, на полярній станції України, відомості про кількість виборчих бюлетенів, виготовлених з дозволу Центральної виборчої комісії безпосередньо дільничною виборчою комісією, вносяться до пункту "1) кількість виборчих бюлетенів, виготовлених дільничною виборчою комісією" протоколу.
На закордонній виборчій дільниці до пункту "1) кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничною виборчою комісією" протоколу вносяться, як правило, відомості про кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничною виборчою комісією закордонної виборчої дільниці від Центральної виборчої комісії, що дорівнює кількості виборчих бюлетенів, зазначеній у витягу із протоколу Центральної виборчої комісії про передачу дільничним виборчим комісіям закордонних виборчих дільниць виборчих бюлетенів з виборів Президента України, складеному за формою, встановленою постановою Центральної виборчої комісії від 9 квітня 2014 року № 239 (додаток 4).
За наявності акта про розходження підрахованої кількості виборчих бюлетенів з кількістю, зазначеною у витягу із протоколу Центральної виборчої комісії про передачу дільничним виборчим комісіям закордонних виборчих дільниць виборчих бюлетенів з виборів Президента України (додаток 6 до постанови Центральної виборчої комісії від 9 квітня 2014 року № 239) та (або) акта про перерахування виборчих бюлетенів з виборів Президента України у зв’язку з виявленням пошкодження стрічки, якою було опечатано сейф (металеву шафу), або невідповідності підписів чи печатки на ній (додаток 1 до постанови Центральної виборчої комісії від 23 квітня 2014 року № 338), складених згідно з частиною десятою статті 73 та (або) частиною п’ятою статті 75 Закону, до пункту 1 протоколу вносяться відомості про фактичну кількість виборчих бюлетенів з виборів Президента України на підставі відповідного акта (актів), а складений акт (акти) обов’язково додається до першого примірника протоколу, який доставляється до Центральної виборчої комісії.
2.4. Згідно з частиною шостою статті 78 Закону дільнична виборча комісія на підставі списку виборців встановлює кількість виборців на виборчій дільниці. Така кількість оголошується і заноситься секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії до пункту "2) кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці (на момент закінчення голосування)" протоколу.
Дільнична виборча комісія (крім дільничної виборчої комісії закордонної виборчої дільниці) на підставі порівняння списку виборців та витягу із списку виборців встановлює кількість виборців на виборчій дільниці, які були включені до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування. Ця кількість оголошується і заноситься секретарем (секретарем засідання) комісії до пункту "3) кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування" протоколу.
2.5. Відповідно до частини сьомої статті 78 Закону дільнична виборча комісія підраховує невикористані виборчі бюлетені.
Кожен член дільничної виборчої комісії, який видавав виборчі бюлетені виборцям, почергово публічно (вголос) перераховує невикористані виборчі бюлетені, що залишилися у нього, у тому числі бюлетені, невірно заповнені виборцем (зіпсовані бюлетені) і повернуті члену комісії для обміну на інший виборчий бюлетень в обмін на зіпсований (частина дев’ята статті 76 Закону), про що складався відповідний акт (додаток 2 до постанови Центральної виборчої комісії від 23 квітня 2014 року № 338) та передає їх голові (головуючому на засіданні) дільничної виборчої комісії. При цьому невірно заповнений виборцем (зіпсований виборчий бюлетень) і повернутий члену комісії для обміну на інший виборчий бюлетень передається разом з його контрольним талоном.
За наявності акта, складеного відповідно до частини восьмої статті 72 Закону, щодо внесення до виборчих бюлетенів змін без рішення Центральної виборчої комісії чи внесення змін, що не відповідають рішенню Центральної виборчої комісії, дільнична виборча комісія додає кількість виборчих бюлетенів, зазначену в цьому акті, до кількості невикористаних виборчих бюлетенів.
Голова (головуючий на засіданні) дільничної виборчої комісії підсумовує кількість невикористаних виборчих бюлетенів з виборів Президента України та оголошує її.
За необхідності або на вимогу членів комісії невикористані виборчі бюлетені можуть бути повторно перераховані, але до моменту занесення відомостей про кількість таких бюлетенів до протоколу.
Кількість невикористаних виборчих бюлетенів заноситься секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії до пункту "4) кількість невикористаних виборчих бюлетенів" протоколу.
2.6. Дільнична виборча комісія за підписами виборців у списку виборців підраховує кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування. Ця кількість оголошується і заноситься секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії до пункту "5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування" протоколу.
2.7. Дільнична виборча комісія (крім дільничної виборчої комісії закордонної виборчої дільниці) підраховує кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування за місцем перебування, за підписами у витягу із списку виборців та відмітками "голосував за місцем перебування" у списку виборців. Ця кількість оголошується і заноситься секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії до пункту "6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування" протоколу.
2.8. Члени дільничної виборчої комісії, які видавали виборчі бюлетені виборцям, почергово публічно (вголос) перераховують наявні у них контрольні талони виданих виборчих бюлетенів і передають їх голові (головуючому на засіданні) дільничної виборчої комісії.
Голова (головуючий на засіданні) дільничної виборчої комісії підсумовує загальну кількість контрольних талонів виданих виборчих бюлетенів та оголошує її.
За необхідності або на вимогу членів дільничної виборчої комісії контрольні талони виданих виборчих бюлетенів можуть бути перераховані.
Дільнична виборча комісія перевіряє, чи дорівнює загальна кількість контрольних талонів виданих виборчих бюлетенів сумі кількостей виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування та за місцем перебування, встановленій згідно з частиною восьмою статті 78 Закону (пункти 5 та 6 протоколу).
У разі відповідності зазначених кількостей голова (головуючий на засіданні) дільничної виборчої комісії оголошує їх як загальну кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені.
У разі невідповідності зазначених кількостей комісія складає про це акт (додаток 3 до постанови Центральної виборчої комісії від 23 квітня 2014 року № 338) із зазначенням встановленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такої невідповідності.
Після цього дільнична виборча комісія приймає рішення щодо встановлення загальної кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені. Ця кількість оголошується головою (головуючим на засіданні) дільничної виборчої комісії.
Секретар (секретар засідання) дільничної виборчої комісії заносить оголошену кількість до пункту "7) загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені" протоколу.
2.9. Відповідно до частини чотирнадцятої статті 78 Закону після встановлення загальної кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені, комісія перевіряє, чи дорівнює сума кількості невикористаних виборчих бюлетенів (пункт 4 протоколу) та загальної кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені (пункт 7 протоколу), кількості виборчих бюлетенів, одержаних дільничною виборчою комісією або виготовлених нею з дозволу Центральної виборчої комісії (пункт 1 протоколу).
У разі невідповідності таких даних дільнична виборча комісія складає про це акт (додаток 4 до постанови Центральної виборчої комісії від 23 квітня 2014 року № 338) із зазначенням встановленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такого розходження.
Якщо одночасно з виборами Президента України проводяться вибори народних депутатів України, місцеві вибори, опрацювання списків виборців, контрольних талонів виборчих бюлетенів, невикористаних виборчих бюлетенів із цих виборів здійснюється до відкриття виборчих скриньок.
( Пункт 2.9 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Центральної виборчої комісії № 642 від 17.05.2014 )
2.10. Після перевірки цілісності пломб або печаток на виборчих скриньках, їх відкриття дільнична виборча комісія відокремлює виборчі бюлетені, що не підлягають врахуванню при встановленні загальної кількості виборців, які взяли участь у голосуванні, та при підрахунку голосів виборців (частини двадцята – двадцять друга статті 78 Закону).
До виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню при встановленні загальної кількості виборців, які взяли участь у голосуванні, та при підрахунку голосів виборців, відносяться:
1) усі виборчі бюлетені, виявлені при відкритті переносної чи стаціонарної виборчої скриньки, у разі відсутності у виборчій скриньці контрольного листа (у переносні виборчій скриньці – контрольних листів) зі складанням відповідного акта (додаток 6 до постанови Центральної виборчої комісії від 23 квітня 2014 року № 338) (частина двадцята статті 78 Закону);
2) усі виборчі бюлетені, виявлені при відкритті переносної виборчої скриньки, якщо у ній виявилося більше виборчих бюлетенів, ніж зазначено в контрольному листі у цій виборчій скриньці. У цьому випадку складається акт про перевищення кількості виборчих бюлетенів з виборів Президента України, виявленої при відкритті переносної виборчої скриньки, над кількістю відповідних виборчих бюлетенів, зазначеною у контрольному листі у цій скриньці (додаток 7 до постанови Центральної виборчої комісії від 23 квітня 2014 року № 338) (частина двадцять перша статті 78 Закону);
3) виборчі бюлетені, визнані рішенням дільничної виборчої комісії такими, що не підлягають урахуванню, у разі виникнення сумнівів щодо достовірності контрольного листа та в інших сумнівних випадках (частина двадцять друга статті 78 Закону).
Кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню при встановленні загальної кількості виборців, які взяли участь у голосуванні, та при підрахунку голосів виборців, оголошується головою (головуючим на засіданні) дільничної виборчої комісії.
Оголошену кількість виборчих бюлетенів секретар (секретар засідання) дільничної виборчої комісії вносить до пункту "8) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню" протоколу.
2.11. У разі визнання всіх виборчих бюлетенів, виявлених у всіх виборчих скриньках, такими, що не підлягають врахуванню, у пунктах 9-11 протоколу зазначається "0", а в пункті 8 цього протоколу – відповідна кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню.
2.12. Відповідно до частини двадцять четвертої статті 78 Закону при підрахунку виборчих бюлетенів усі предмети, що не є виборчими бюлетенями встановленої форми, складаються окремо і не підраховуються. У разі виникнення сумнівів, чи є предмет виборчим бюлетенем, дільнична виборча комісія вирішує це питання шляхом голосування. При цьому кожен член виборчої комісії має право особисто оглянути предмет. На час його огляду підрахунок виборчих бюлетенів припиняється.
2.13. Після відокремлення виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню при встановленні загальної кількості виборців, які взяли участь у голосуванні, та при підрахунку голосів виборців, і їх запакування, а також предметів, що не є виборчими бюлетенями, до яких відносять і контрольні листи, та їх відповідного запакування дільнична виборча комісія встановлює загальну кількість виборчих бюлетенів, яка є кількістю виборців, які взяли участь у голосуванні.
Така кількість оголошується і заноситься секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії до пункту "9) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці" протоколу.
2.14. Після розкладання виборчих бюлетенів, що підлягають врахуванню, на місця, позначені окремими табличками, що містять з обох боків прізвища й ініціали кандидатів на пост Президента України, напис "недійсні" (частина двадцять п’ята статті 78 Закону), дільнична виборча комісія підраховує кількість недійсних виборчих бюлетенів.
Недійсними вважаються виборчі бюлетені:
1) на яких відсутня печатка цієї дільничної виборчої комісії;
2) якщо зазначені на виборчому бюлетені номери територіального виборчого округу або виборчої дільниці не відповідають номерам територіального виборчого округу чи виборчої дільниці, на якій проводиться підрахунок голосів;
3) за наявності обставин, зазначених у частині восьмій статті 72 Закону, тобто якщо до виборчого бюлетеня внесено зміни без рішення Центральної виборчої комісії, внесені зміни не відповідають рішенню Центральної виборчої комісії чи не внесено зміни з використанням штампа "ВИБУВ" на порушення рішення Центральної виборчої комісії;
4) якщо у виборчому бюлетені зроблено більш як одну позначку проти прізвищ кандидатів;
5) якщо не поставлено жодної позначки;
6) якщо не відірвано контрольні талони;
7) якщо неможливо з інших причин встановити зміст волевиявлення виборця.
У разі виникнення сумнівів щодо дійсності виборчого бюлетеня питання вирішується дільничною виборчою комісією шляхом голосування. При цьому кожен член комісії має право особисто оглянути виборчий бюлетень. На час огляду виборчого бюлетеня підрахунок інших виборчих бюлетенів припиняється.
Кількість недійсних виборчих бюлетенів оголошується і заноситься секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії до пункту "10) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними" протоколу.
2.15. Згідно з частиною двадцять дев’ятою статті 78 Закону після підрахунку кількості недійсних виборчих бюлетенів та їх запакування дільнична виборча комісія підраховує кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на пост Президента України. Під час підрахунку голосів кожен член комісії має право перевірити або перерахувати відповідні виборчі бюлетені.
Результати підрахунку голосів виборців, поданих за кожного кандидата на пост Президента України, оголошуються і заносяться секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії до пункту "11) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на пост Президента України" протоколу.
2.16. Дільнична виборча комісія зобов’язана при підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці перевірити, чи дорівнює кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці (пункт 9 протоколу), сумі кількості недійсних виборчих бюлетенів (пункт 10 протоколу) та кількості виборчих бюлетенів, голоси в яких подані за кожного кандидата (пункт 11 протоколу). У разі невідповідності цих даних дільнична виборча комісія складає акт із зазначенням встановленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такого розходження (додаток 8 до постанови Центральної виборчої комісії від 23 квітня 2014 року № 338).
3. Особливості складення протоколу у випадку визнання голосування на виборчій дільниці недійсним
3.1. Відповідно до частини першої статті 80 Закону дільнична виборча комісія може визнати голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців. Дільнична виборча комісія може визнати голосування на виборчій дільниці недійсним за наявності лише таких обставин:
1) випадків незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених частиною сьомою статті 76 Закону; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування особою більше ніж один раз) у кількості, що перевищує п’ять відсотків кількості виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці;
2) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більше ніж на десять відсотків кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці;
3) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує п’ять відсотків кількості виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці.
У разі виявлення зазначених обставин у кожному випадку дільнична виборча комісія складає відповідний акт (додатки 9-11 до постанови Центральної виборчої комісії від 23 квітня 2014 року № 338). Такий акт (акти) є підставою для розгляду дільничною виборчою комісією питання про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним.
3.2. У разі прийняття рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним протокол повинен містити лише відомості, зазначені у пунктах 1-10. На місці інших відомостей ставиться прочерк.
При цьому в пунктах 9, 10 протоколу зазначається "0", а в пункті 8 – загальна кількість виборчих бюлетенів, виявлених у виборчих скриньках.
4. Контроль за правильністю складення протоколу
Правильність складення протоколу перевіряється за такою таблицею:
Послідовність перевіркиВідомості протоколу, що підлягають перевірціУмовне позначення відомостей протоколуФормула, за якою перевіряються відомості протоколу
11. Кількість виборчих бюлетенів, переданих дільничній виборчій комісії окружною виборчою комісією
(частина третя статті 73 Закону
)
к1к1=к2+к3
2. Кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничною виборчою комісією
(пункт 1 протоколу)
к2
3. Кількість виборчих бюлетенів, щодо якої складено акти невідповідності
(частина десята статті 73, частина п’ята статті 75 Закону
)*
к3
21. Кількість виборчих бюлетенів, одержаних або виготовлених дільничною виборчою комісією
(пункт 1 протоколу)
к1к1=к2+к3+к4
2. Кількість невикористаних виборчих бюлетенів
(пункт 4 протоколу)
к2
3. Загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені
(пункт 7 протоколу)
к3
4. Кількість виборчих бюлетенів, щодо якої складено акт невідповідності
(частина чотирнадцята статті 78 Закону
)*
к4
31. Кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці
(пункт 9 протоколу)
к1к1=к2+к3+к4
2. Кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними
(пункт 10 протоколу)
к2
3. Кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на пост Президента України
(пункт 11 протоколу)
к3
4. Кількість голосів виборців, щодо якої складено акт невідповідності
(частина тридцята статті 78 Закону
)*
к4
* Така кількість повинна враховуватись як додатне або від’ємне число залежно від надлишкової чи недостатньої кількості виборчих бюлетенів або голосів виборців на виборчій дільниці.
Секретар
Центральної виборчої комісії

Т.ЛУКАШ