• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Методики розрахунку показника структурної статистики "Додана вартість за витратами виробництва"

Державна служба статистики України | Наказ, Методика від 22.12.2011 № 365
Реквізити
  • Видавник: Державна служба статистики України
  • Тип: Наказ, Методика
  • Дата: 22.12.2011
  • Номер: 365
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна служба статистики України
  • Тип: Наказ, Методика
  • Дата: 22.12.2011
  • Номер: 365
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
22.12.2011 № 365
Про затвердження Методики розрахунку показника структурної статистики "Додана вартість за витратами виробництва"
Відповідно до статей 8, 12, 13, 14 Закону України "Про державну статистику" та на виконання Стратегії розвитку державної статистики на період до 2012 року , схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2008 № 1413-р, з метою впровадження міжнародних стандартів у національну статистичну практику
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити схвалену Комісією з питань удосконалення методології та звітної документації Держкомстату Методику розрахунку показника структурної статистики "Додана вартість за витратами виробництва" (далі - Методика), що додається.
2. Департаменту міжгалузевої статистики підприємств (Жук І.М.):
2.1. Здійснювати організаційне керівництво щодо застосування на практиці Методики, затвердженої цим наказом.
2.2. Довести Методику, затверджену цим наказом, до відома територіальних органів державної статистики.
3. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Голова комісії
з проведення реорганізації
Держкомстату -
перший заступник Голови

В.О. Піщейко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного комітету
статистики України
22.12.2011 № 365
МЕТОДИКА
розрахунку показника структурної статистики "Додана вартість за витратами виробництва"
I. Загальні положення
Ця Методика підготовлена на виконання заходів щодо реалізації Стратегії розвитку державної статистики на період до 2012 року в частині приведення у відповідність із вимогами ЄС системи показників структурної статистики та методології їх формування.
Методика призначена для впровадження у статистичну практику розрахункового показника структурної статистики "Додана вартість за витратами виробництва" (код 12.15.0), передбаченого додатками I-IV до Регламенту Європейського парламенту та ради (ЄС) № 295/2008 від 11.03.2008 стосовно структурної статистики підприємств і регламентами Комісії (ЄС) № 250/2009 та № 251/2009 від 11.03.2009, який є обов'язковий для передачі Євростату.
Розрахунки показника "Додана вартість за витратами виробництва" здійснюються із застосуванням Класифікації видів економічної діяльності (ДК 009:2010), затвердженої наказом Держспоживстандарту від 11.10.2010 № 457 (зі змінами) (далі - КВЕД-2010).
ІІ. Визначення термінів і основних понять
Для цілей Методики терміни вживаються у тлумаченнях, визначених Регламентом Комісії (ЄС) № 250/2009 від 11.03.2009, Положенням про Реєстр статистичних одиниць та формування основ вибірки сукупностей одиниць статистичних спостережень за діяльністю підприємств, положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, а також у значеннях:
Додана вартість за витратами виробництва - валовий дохід від операційної діяльності з урахуванням субсидій на виробництво та за винятком непрямих податків [2].
Обсяг реалізованої продукції (товарів, послуг) без ПДВ (оборот) визначається за ціною продажу відвантаженої за межі підприємства готової продукції (товарів, послуг), що зазначена в оформлених як підстава для розрахунків з покупцями (замовниками) документах (уключаючи продукцію (товари, послуги) за бартерним контрактом), за вирахуванням суми податку на додану вартість (ПДВ) [2].
Підприємство - це статистична одиниця, що здійснює виробництво товарів та послуг і є самостійною в прийнятті рішень щодо використання своїх засобів, і є найбільш незалежною з огляду на фінансові та виробничі функції. Підприємство здійснює один або декілька видів економічної діяльності в одному чи декількох місцях і відповідає юридичній особі [4].
Основний вид економічної діяльності - вид діяльності підприємства, на який припадає найбільший внесок у валову додану вартість [5] (визначається відповідно до Методологічних положень щодо визначення основного виду економічної діяльності підприємства).
Економічна діяльність - процес виробництва продукції (товарів, послуг), який здійснюється з використанням певних ресурсів: сировини, матеріалів, устаткування, робочої сили, технологічних процесів тощо [4].
Капіталізоване виробництво - вартість виробленої за власний рахунок продукції з метою інвестування свого підприємства: основних засобів (будівлі тощо), нематеріальних активів (розробка програмного забезпечення тощо). Капіталізоване виробництво є продукцією, що не реалізується за межі підприємства й оцінюється за виробничою собівартістю продукції [2].
Товари для перепродажу - вартість покупних товарів, які реалізуються без додаткової обробки, за винятком надання їм привабливого і зручного для продажу вигляду (наприклад, пакування, перепакування, миття, сортування, відбір, змішування, розлив у пляшки, фасування на дрібні партії тощо) [2].
Послуги для перепродажу - вартість послуг, придбаних для подальшого перепродажу, зокрема прав на використання послуг транспорту, зв'язку, нерухомого майна тощо [2].
Доходи - збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобов'язань, які призводять до зростання власного капіталу (крім зростання капіталу за рахунок внесків власників) [7].
Інші операційні доходи - доходи, що отримані в результаті діяльності підприємства, крім реалізації продукції [7].
Операційна діяльність - основна діяльність підприємства, а також інші види діяльності, які не є інвестиційною чи фінансовою діяльністю [7].
Інші доходи - доходи, які виникають у процесі звичайної діяльності, але не пов'язані з операційною діяльністю підприємства [7].
Звичайна діяльність - будь-яка основна діяльність підприємства, а також операції, що її забезпечують або виникають унаслідок її проведення [7].
Фінансові доходи - дивіденди, відсотки та інші доходи, отримані від фінансових інвестицій [7].
Вибіркова сукупність (вибірка) - сукупність статистичних одиниць, відібраних за певними правилами з генеральної сукупності для проведення статистичного спостереження [4].
Вибірковий метод - система правил відбору одиниць у вибірку і способів характеристики сукупності обстежених одиниць. Вибірковий метод дає змогу розповсюдити висновки, отримані на основі вивчення частини сукупності (вибірки) на всю сукупність (генеральну) [9].
Генеральна сукупність (основа вибірки) - сукупність усіх активних статистичних одиниць із заданими характеристиками, які планується вивчати й досліджувати при проведенні статистичного спостереження у наступному році [4].
Загальний список одиниць статистичних спостережень - це сформований на визначену дату перелік активних статистичних одиниць, розподілений за інституційними секторами економіки [4].
Реєстр статистичних одиниць (РСО) - автоматизована інформаційна система, призначена для збирання, накопичення, захисту, опрацювання, поширення, використання та зберігання даних щодо статистичних одиниць [4].
Рік звітний - календарний період, який розпочинається 1 січня і закінчується 31 грудня включно, в якому здійснюється формування загального списку одиниць статистичних спостережень [4].
Рік минулий - календарний період, який розпочинається 1 січня і закінчується 31 грудня включно та який передує звітному року [4].
Інституціональний підхід - спосіб узагальнення даних, за яким показники усіх видів економічної діяльності суб'єкта враховуються у зведеннях за тим видом економічної діяльності, який визначено як основний.
III. Охоплення та рівень деталізації за КВЕД-2010 ( vb457609-10 )
За цією Методикою показник "Додана вартість за витратами виробництва" розраховується по підприємствах, основний вид економічної діяльності яких відноситься за КВЕД-2010 до секцій В-J; розділів 64 (крім банків) та 66 секції К; секцій L-N, P, R; розділів 95, 96 секції S. Методика не поширюється на:
- підприємства сільського, лісового та рибного господарства, що класифікуються у секції А;
- банківські кредитні установи, що класифікуються за кодами 64.11 "Діяльність центрального банку", 64.19 "Інші види грошового посередництва";
- страхові компанії, що класифікуються за кодами 65.1 "Страхування" та 65.2 "Перестрахування";
- недержавні пенсійні фонди, що класифікуються за кодом 65.3 "Недержавне пенсійне забезпечення";
- громадські організації, що відносяться до розділу 94 "Діяльність громадських організацій".
Розрахунки показника здійснюються тільки на державному рівні по Україні в цілому та регіонах з деталізацією за КВЕД-2010 на рівні класу (4-цифровий рівень).
IV. Статистичні одиниці, щодо яких проводиться розрахунок показника
Розрахунок показника "Додана вартість за витратами виробництва" здійснюється щодо статистичної одиниці "підприємство".
V. Джерела інформації для проведення розрахунків
5.1. Щодо підприємств, які обстежуються на суцільній основі, для розрахунку показника "Додана вартість за витратами виробництва" використовуються дані таких джерел:
№ п/пНазва показникаУмовне позначенняНомер рядка/ графи відповідного джерела данихКод показника
12345
Форма державного статистичного спостереження № 1-підприємництво (річна)
"Структурне обстеження підприємства"
1.Обсяг реалізованої продукції (товарів, послуг) без ПДВОброзділ 3, рядок 300, графа 212.11.0
2.Вартість продукції (робіт, послуг) власного виробництва для внутрішніх потреб підприємства з метою інвестування свого підприємстваКВрозділ 3, рядок 300, графа 5
3.Запаси незавершеного виробництва (залишки на початок звітного року)ЗНВ0розділ 3, рядок 300, графа 1213.21.3
4.Запаси незавершеного виробництва (залишки на кінець звітного року)ЗНВ1розділ 3, рядок 300, графа 1313.21.3
5.Запаси готової продукції (залишки на початок звітного року)ЗГП0розділ 3, рядок 300, графа 1413.21.3
6.Запаси готової продукції (залишки на кінець звітного року)ЗГП1розділ 3, рядок 300, графа 1513.21.3
7.Запаси товарів та послуг для перепродажу (без ПДВ) (залишки на початок звітного року)ЗТП0розділ 3, рядок 300, графа 1613.21.1
8.Запаси товарів та послуг для перепродажу (без ПДВ) (залишки на кінець звітного року)ЗТП1розділ 3, рядок 300, графа 1713.21.1
9.Вартість товарів та послуг, придбаних у звітному році для перепродажу (без ПДВ)ВТПрозділ 3, рядок 300, графа 1813.12.0
10.Виробничі запаси (залишки на початок звітного року)ВЗ0розділ 7 рядок 700/ графа 113.11.0
11.Виробничі запаси (залишки на кінець звітного року)ВЗ1розділ 7 рядок 700/ графа 213.11.0
12.Матеріальні витрати (уключаючи товари для забезпечення діяльності підприємства) та витрати на оплату послуг, використані у виробництвіМВрозділ 3 рядок 300, графа 713.11.0
13.Субсидії та дотації на виробництвоСрозділ 5, рядок 502, графа 1
14.Податки та збори, пов'язані з виробництвомПВрозділ 5 рядок 505, графа 1
15.Податки та збори, пов'язані з обсягом реалізованої продукції (товарів, послуг) (крім ПДВ, акцизного податку)ПОрозділ 5 рядок 506, графа 1
16.Акцизний податокАкрозділ 3 рядок 300, графа 3
Річна фінансова звітність
Форма № 2
"Звіт про фінансові результати"
17.Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)ДРВрядок 010, графа 3
18.Податок на додану вартістьПДВрядок 015, графа 3
19.Інші вирахування з доходуВВрядок 030, графа 3
20.Інші операційні доходиІОДВрядок 060, графа 3
21.Інші доходиІДВрядок 130, графа 3
Форма № 5
"Примітки до річної фінансової звітності"
22.Інші операційні доходиІОД5рядок 490, графа 3
Форма № 2-м
"Звіт про фінансові результати"
23.Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)ЧДМрядок 030, графа 3
24.Інші операційні доходиІОДМрядок 040, графа 3
5.2. Щодо підприємств, які обстежуються на вибірковій основі, для розрахунку показника "додана вартість за витратами виробництва" використовуються дані таких джерел:
№ п/пНазва показникаУмовне позначенняНомер рядка/ графи відповідного джерела данихКод показника
12345
Форма державного статистичного спостереження № 1-підприємництво (коротка-річна)
"Структурне обстеження підприємства"
1.Обсяг реалізованої продукції (товарів, послуг) без ПДВОброзділ 4, рядок 400, графа 112.11.0
2.Вартість продукції (робіт, послуг) власного виробництва для внутрішніх потреб підприємства з метою інвестування свого підприємстваКВрозділ 4, рядок 403, графа 1
3.Запаси незавершеного виробництва (залишки на початок звітного року)ЗНВ0розділ 5, рядок 502, графа 113.21.3
4.Запаси незавершеного виробництва (залишки на кінець звітного року)ЗНВ1розділ 5, рядок 502, графа 213.21.3
5.Запаси готової продукції (залишки на початок звітного року)ЗГП0розділ 5, рядок 503, графа 113.21.3
6.Запаси готової продукції (залишки на кінець звітного року)ЗГП1розділ 5, рядок 503, графа 213.21.3
7.Запаси товарів та послуг для перепродажу (без ПДВ) (залишки на початок звітного року)ЗТП0розділ 5, рядок 504, графа 113.21.1
8.Запаси товарів та послуг для перепродажу (без ПДВ) (залишки на кінець звітного року)ЗТП1розділ 5, рядок 504, графа 213.21.1
9.Вартість товарів та послуг, придбаних у звітному році для перепродажу (без ПДВ)ВТПрозділ 4, рядок 415, графа 113.12.0
10.Виробничі запаси (залишки на початок звітного року)ВЗ0розділ 5, рядок 500, графа 113.11.0
11.Виробничі запаси (залишки на кінець звітного року)ВЗ1розділ 5, рядок 500, графа 213.11.0
12.Матеріальні витрати (уключаючи товари для забезпечення діяльності підприємства) та витрати на оплату послуг, використані у виробництвіМВрозділ 4, рядок 406, графа 113.11.0
13.Субсидії та дотації на виробництвоСрозділ 4, рядок 405, графа 1
14.Податки та збори, пов'язані з виробництвомПВрозділ 4, рядок 417, графа 1
15.Податки та збори, пов'язані з обсягом реалізованої продукції (товарів, послуг) (крім ПДВ, акцизного податку)ПОрозділ 4, рядок 418, графа 1
16.Акцизний податокАкрозділ 4, рядок 401, графа 1
Річна фінансова звітність
Форма № 2
"Звіт про фінансові результати"
17.Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)ДРВрядок 010, графа 3
18.Податок на додану вартістьПДВрядок 020, графа 3
19.Інші вирахування з доходуВВрядок 030, графа 3
20.Інші операційні доходиІОДВрядок 060, графа 3
21.Інші доходиІДВрядок 130, графа 3
Форма № 2-м
"Звіт про фінансові результати"
22.Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)ЧДМрядок 030, графа 3
23.Інші операційні доходиІОДМрядок 040, графа 3
Форма № 2-мс
"Звіт про фінансові результати"
24.Інші доходиІДМСрядок 040, графа 3
VІ. Порядок проведення розрахунків
6.1. Щодо підприємств, які обстежуються на суцільній основі, розрахунок здійснюється по кожному підприємству в цілому відповідно до його основного виду економічної діяльності.
6.2. Щодо підприємств, які обстежуються на вибірковій основі, розрахунок проводиться на рівні групувань за регіонами з деталізацією за видами економічної діяльності на рівні класу за КВЕД-2010 , створених на підставі розповсюджених даних вибірки на генеральну сукупність, за основним видом економічної діяльності підприємств у терміни, визначені планом державних статистичних спостережень.
Усі складові для розрахунку, які розробляються у рамках ф. № 1-підприємництво (коротка-річна) , отримуються шляхом розповсюдження даних вибірки на генеральну сукупність із застосуванням методу прямого перезважування.
VІІ. Алгоритм розрахунку показника
Відповідно до Регламенту Комісії (ЄС) № 250/2009 від 11.03.2009 показник "Додана вартість за витратами виробництва" (Value-added at factor costs, код 12.15.0) розраховується на основі обороту, плюс капіталізоване виробництво, плюс інші нефінансові доходи (у тому числі субсидії на виробництво), плюс або мінус зміна запасів, мінус закупівлі товарів та послуг, мінус інші податки на продукцію, які пов'язані з оборотом, але не підлягають вирахуванню, мінус збори й податки, пов'язані з виробництвом.
Оборот (12.11.0)
+/- зміна запасів товарів та послуг (13.21.0)
+ капіталізоване виробництво
+ інші нефінансові доходи (з урахуванням субсидій на виробництво)
- закупівлі товарів та послуг (13.11.0)
- податки на продукцію, які пов'язані з оборотом, але не підлягають вирахуванню
- збори та податки, пов'язані з виробництвом.
У національній практиці алгоритм розрахунку показника визначається так:
Додана вартість за витратами виробництва=
=Об+DЗ+КВ+[Д+С]-КТП-Ак-ПВ-ПО (1)
де DЗ - зміна запасів, що розраховується за формулою:
DЗ=(ЗГП1-ЗГП0)+(ЗНВ1-ЗНВ0)+(ЗТП1-ЗТП0)+(ВЗ1-ВЗ0) (2)
ДС - інші доходи (з урахуванням субсидій та дотацій на виробництво), які розраховуються в цілому по підприємству так:
а) по підприємствах, які звітували за формами річної фінансової звітності № 2 "Звіт про фінансові результати" , № 5 "Примітки до річної фінансової звітності" :
ДС=ДРВ-ПДВ-ВВ+ІОДВ+ІДВ-ІОД5+С-Об (3)
б) по підприємствах, які звітували за формою річної фінансової звітності № 2-м "Звіт про фінансові результати" :
ДС=ЧДМ+ІОДМ-Об (4)
в) по підприємствах, які звітували за формою фінансової звітності № 2-мс "Звіт про фінансові результати" :
ДС=ІДМС (5)
КТП - закупівлі товарів та послуг, що розраховуються за формулою:
КТП=МВ+(ВЗ1-ВЗ0)+ВТП (6)
VІІІ. Контроль отриманих даних
Контроль даних за розрахунковим показником "Додана вартість за витратами виробництва" проводиться у три етапи.
На першому етапі встановлюється, що цей показник може приймати лише додатні значення. При невиконанні цієї умови формується перелік підприємств, по яких показник дорівнює нулю або має значення менше нуля, та проводиться аналіз первинних даних.
Показник "Додана вартість за витратами виробництва" може набувати від'ємних значень у результаті встановлення продажних цін на вироблену продукцію нижче витрат виробництва при відсутності субсидування виробництва такої продукції.
На другому етапі для проведення контролю отриманих результатів здійснюється порівняльний аналіз з іншими показниками структурної статистики. На цьому етапі контролю встановлюється, що показник "Додана вартість за витратами виробництва" (код 12.15.0) [6]:
а) не має перевищувати такі показники:
Назва показника (код показника)Умова контролю
Обсяг виробленої продукції (12.12.0)12.15.0 < 12.12.0
Обсяг реалізованої продукції (товарів, послуг) без ПДВ (12.11.0)12.15.0 < 12.11.0
б) має перевищувати такий показник:
Назва показника (код показника)Умова контролю
Витрати на персонал (13.31.0)12.15.0 > 13.31.0
У разі отримання зворотного результату здійснюється аналіз вхідної інформації.
На третьому етапі контролю передбачається використання інформаційної бази за минулий рік.
На цьому етапі контролюється рівень темпу зростання (зниження) агрегованих показників за видами економічної діяльності у звітному році порівняно з минулим роком, з урахуванням індексу інфляції [6]:
ПоказникиПрипустима варіаціяПрипустима варіація з урахуванням індексу інфляції
Додана вартість за витратами виробництва[77%; 130%][77%*Інфл; 130%*Інфл]
де: Інфл - індекс інфляції за звітний рік порівняно з минулим роком.
Якщо значення розрахованого показника поза межами припустимої варіації, здійснюється аналіз вхідної інформації.
ІХ. Агрегація результатів розрахунку
Інформація за показником "Додана вартість за витратами виробництва" узагальнюється за інституціональним підходом по Україні, Автономній Республіці Крим, областях, містах Києву та Севастополю за такими розрізами:
- за видами економічної діяльності;
- за розмірами підприємств за кількістю зайнятих осіб;
- за розмірами підприємств за обсягом реалізованої продукції (товарів, послуг).
Агрегація показника "Додана вартість за витратами виробництва" для передачі даних Євростату відповідно до вимог Регламенту Комісії (ЄС) № 251/2009 від 11.03.2009 щодо складання рядів даних зі структурної статистики підприємств наведена нижче.
Додаток до Регламенту ЄС № 295/2008Рівень охоплення за КВЕД-2010
Номер рядуГрупування (деталізація)
I Загальний модуль для щорічної структурної статистикисекції H-J,
L-N,
розділ 95
секції S
1A- на рівні класів (4-цифровий рівень) КВЕД-2010;
- на рівні груп (3-цифровий рівень) КВЕД-2010;
- на рівні розділів (2-цифровий рівень) КВЕД-2010;
- на рівні секцій КВЕД-2010
секції H-J,
L-N,
розділ 95
секції S
за кількістю зайнятих осіб 0-1, 2-9, 10-19, 20-49, 50-249, 250+, усього:
- на рівні груп (3-цифровий рівень) КВЕД-2010;
- на рівні розділів (2-цифровий рівень) КВЕД-2010;
- на рівні секцій КВЕД-2010
секція B-N,
крім K
1Eпозначення спеціальної агрегації: B_TO_ N_X_KУсі види економічної діяльності за виключенням фінансової діяльності та страхування
ICT_TШТ (інформаційно-комунікаційні технології) усього (за КВЕД-2010): 26.1+26.2+26.3+26.4+26.8+95.1+46.5+58.2+61+62+63.1
ICT_Mу виробництві (за КВЕД-2010): 26.1+26.2+26.3+26.4+26.8
ICT_Sу послугах (за КВЕД-2010): 95.1+46.5+58.2+61+62+63.1
HITВиробництво з використанням високих технологій (за КВЕД-2010): 21+26+30.3+32.5
MHTВиробництво з використанням технологій середньовисокого рівня (за КВЕД-2010): 20+25.4+27+28+29+30­30.3+33
MLTВиробництво з використанням технологій середньонизького рівня (за КВЕД-2010): 19+22+23+24+25-25.4
LOTВиробництво з використанням технологій низького рівня (за КВЕД-2010): 10+11+12+13+14+15+16+17+18+31+32-32.5
INFІнформаційний сектор (за КВЕД-2010): 58.1+59.1+59.2+60+63.9
HITSПослуги з використанням високих технологій (за КВЕД-2010): 53+58+60+61+62+63+72
KWNMSІнтелектуально насичені ринкові послуги (за КВЕД-2010): 50+51+68+69+70+71+73+74+77+78+80+ +81+82
CRAПослуги, пов'язані з використанням комп'ютерного обладнання (за КВЕД-2010): 58.2+62+63.1
ІІ Детальний модуль для структурної статистики промисловостісекції B-E2A- на рівні класів (4-цифровий рівень) КВЕД-2010;
- на рівні груп (3-цифровий рівень) КВЕД-2010;
- на рівні розділів (2-цифровий рівень) КВЕД-2010;
- на рівні секцій КВЕД-2010
секції B-Eза кількістю зайнятих осіб 0-9, 10-19, 20-49, 50-249, 250+, усього:
- на рівні груп (3-цифровий рівень) КВЕД-2010;
- на рівні розділів (2-цифровий рівень) КВЕД-2010;
- на рівні секцій КВЕД-2010
ІІІ Детальний модуль для структурної статистики торгівлісекція G3A- на рівні класів (4-цифровий рівень) КВЕД-2010;
- на рівні груп (3-цифровий рівень) КВЕД-2010;
- на рівні розділів (2-цифровий рівень) КВЕД-2010;
- на рівні секцій КВЕД-2010
секція Gза кількістю зайнятих осіб 0-1, 2-9, 10-19, 20-49, 50-249, 250+, усього
- на рівні груп (3-цифровий рівень) КВЕД-2010;
- на рівні розділів (2-цифровий рівень) КВЕД-2010;
- на рівні секцій КВЕД-2010
секція G3Dза розміром обсягу реалізованої продукції товарів, послуг), млн. євро 0-1, 1-2, 2-5, 5-10, 10-20, 20-50, 50-200, 200+, усього:
- на рівні груп (3-цифровий рівень) КВЕД-2010;
- на рівні розділів (2-цифровий рівень) КВЕД-2010;
- на рівні секцій КВЕД-2010
IV Детальний модуль для структурної статистики будівництвасекція F4A- на рівні класів (4-цифровий рівень) КВЕД-2010;
- на рівні груп (3-цифровий рівень) КВЕД-2010;
- на рівні розділів (2-цифровий рівень) КВЕД-2010;
- на рівні секцій КВЕД-2010
секція F4Bза кількістю зайнятих осіб 0-9, 10-19, 20-49, 50-249, 250+, усього:
- на рівні груп (3-цифровий рівень) КВЕД-2010;
- на рівні розділів (2-цифровий рівень) КВЕД-2010;
- на рівні секцій КВЕД-2010
Усі ряди містять остаточні дані та передаються впродовж 18 місяців після звітного року.
Х. Конфіденційність.
При поширенні статистичних даних за показником "Додана вартість за витратами виробництва" за будь-яким розрізом (за регіонами, видами економічної діяльності, розмірами підприємств за кількістю осіб тощо) застосовуються принципи забезпечення конфіденційності статистичних даних, передбачені пунктом 4.8 додатку ІІ "Технічний формат передачі даних зі структурної статистики підприємств" до Регламенту Комісії (ЄС) № 250/2009 від 11.03.2009, зокрема:
№ з/пПричина конфіденційностіУмова конфіденційності (на національному рівні)Позначення конфіденційності відповідно до вимог ЄС
1.Невелика кількість підприємстводне або дваА
2.У даних домінує одне підприємство-160% і більшеВ
__________
-1Пріоритетним для визначення конфіденційності згідно з європейською практикою є показник "обсяг реалізованої продукції (товарів, послуг) без ПДВ". Якщо цей показник є конфіденційний відповідно до вказаної причини конфіденційності, то і решта показників структурної статистики (крім показників кількості підприємств і зайнятості) вважаються конфіденційними.
Література
1. Регламент Європейського парламенту та ради (ЄС) № 295/2008 від 11.03.2008 стосовно структурної статистики підприємств.
2. Регламент Комісії (ЄС) № 250/2009 від 11.03.2009, що впроваджує Регламент Європейського парламенту та ради (ЄС) № 295/2008, який стосується визначень характеристик та технічного формату передачі даних.
3. Регламент Комісії (ЄС) № 251/2009 від 11.03.2009, яким впроваджено і внесено зміни до Регламенту Європейського парламенту та ради (ЄС) № 295/2008 стосовно рядів даних для складання структурної статистики.
4. Положення про Реєстр статистичних одиниць та формування основ сукупностей одиниць статистичних спостережень за діяльністю підприємств, затверджене наказом Держкомстату від 21.12.2009 № 481.
6. Annex II. Revised quality checks. Eurostat/ Meeting of the Steering Group "Structural Business Statistics" 24 and 25 April 2007. DOC.05A2/EN/EUROSTAT/G1/SBS/APR07.
7. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 "Звіт про фінансові результати" , затверджене наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999 № 87 .
8. Класифікація видів економічної діяльності (ДК 009:2010), затверджена наказом Держспоживстандарту від 11.10.2010 № 457 (зі змінами).
9. Вибіркове спостереження: Термінол. словн. / Укл.: Васєчко О.О., Черняк О.І., Жуйкова Є.М., Гончар О.В. та ін. - К. : Держкомстат України, 2004. - 140 с.
Додаток
ПРИКЛАДИ
розрахунку показника "Додана вартість за витратами виробництва"
Приклад 1.
Підприємство займається виробництвом металевих виробів побутового призначення (чайники, казани, інший столовий посуд) (код 25.99 за КВЕД-2010 ). Крім того, підприємство виробляє столові приналежності з пластмас (код 22.29), надає послуги з автоперевезень (код 49.41) та тимчасового розміщування (код 55.90).
№ п/пНазва показникаУмовне позначенняУсього по підприємству
Показники форми державного статистичного спостереження № 1-підприємництво (річна)
"Структурне обстеження підприємства"
1.Обсяг реалізованої продукції (товарів, послуг) без ПДВОб162 790,1
2.Вартість продукції (робіт, послуг) власного виробництва для інвестування підприємстваКВ20,2
3.Запаси незавершеного виробництва (залишки на початок звітного року)ЗНВ01 426,8
4.Запаси незавершеного виробництва (залишки на кінець звітного року)ЗНВ13 156,0
5.Запаси готової продукції (залишки на початок звітного року)ЗГП08 606,6
6.Запаси готової продукції (залишки на кінець звітного року)ЗГП110 632,0
7.Запаси товарів та послуг для перепродажу (без ПДВ) (залишки на початок звітного року)ЗТП0
8.Запаси товарів та послуг для перепродажу (без ПДВ) (залишки на кінець звітного року)ЗТП1
9.Вартість товарів та послуг, придбаних у звітному році для перепродажу (без ПДВ)ВТП
10.Субсидії та дотації на виробництвоС-
11.Виробничі запаси (залишки на початок звітного року)ВЗ06 399,6
12.Виробничі запаси (залишки на кінець звітного року)ВЗ111 900,4
13.Матеріальні витрати (уключаючи товари для забезпечення діяльності підприємства) та витрати на оплату послуг, використані у виробництвіМВ104 931,6
14.Податки та збори, пов'язані з виробництвомПВ1 680,8
15.Податки та збори, пов'язані з обсягом реалізованої продукції (товарів, послуг) (крім ПДВ, акцизного податку)ПО
16.Акцизний податокАк-
Показники річної фінансової звітності за ф.№ 2 "Звіт про фінансові результати"
, № 5 "Примітки до річної фінансової звітності"
17.Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)ДРВ178 486,8
18.Податок на додану вартістьПДВ15 663,6
19.Інші вирахування з доходуВВ37,2
20.Інші операційні доходиІОДВ85 887,6
21.Інші доходиІДВ38,4
22.Інші операційні доходиІОД581 978,4
Розрахункові показники
23.Зміна запасів9 255,4
24.Інші доходи з урахуванням субсидій та дотацій на виробництвоДС3 943,5
25.Закупівлі товарів та послугКТП110 432,4
26.Додана вартість за витратами виробництва 63 896,0
І. Проведення розрахунків
1. Розрахунок показника зміни запасів за формулою (2):
DЗ=(ЗГП1-ЗГП0)+(ЗНВ1-ЗНВ0)+(ЗТП1-ЗТП0)+(ВЗ1-ВЗ0)= =10632,0-8606,6+3156,0-1426,8+0-0+11900,4-6399,6=9255,4
2. Розрахунок показника "Інші доходи з урахуванням субсидій та дотацій на виробництво" за формулою (3):
ДС=ДРВ-ПДВ-ВВ+ІОДВ+ІДВ-ІОД5+С-Об= =178486,8-15663,6-37,2+85887,6+38,4-81978,4+0,0-162790,1=3943,5
3. Розрахунок обсягу закупівель товарів та послуг за формулою (6):
КТП=МВ+(ВЗ1-ВЗ0)+ВТП= =104931,6+(11900,4-6399,6)+0,0=110432,4
4. Розрахунок показника "Додана вартість за витратами виробництва" за основним видом економічної діяльності "Виробництво інших готових металевих виробів, н.в.і.у." (код 25.99 за КВЕД-2010 ) за формулою (1):
Додана вартість за витратами виробництва-25.99=Об+DЗ+КВ+ДС-КТП-Ак-ПВ-ПО= =162790,1+9255,4+20,2+3943,5-110432,4-0,0-1680,8-0,0=63896,0
ІІ. Контроль результатів розрахунку показника
Показник "Додана вартість за витратами виробництва" (код 12.15.0) не має перевищувати такі показники структурної статистики:
Назва показника (код показника)Умова контролюРезультати розрахунку
Обсяг виробленої продукції (12.12.0)12.15.0 < 12.12.063 896,0 < 170 508,4
Обсяг реалізованої продукції (товарів, послуг) без ПДВ (12.11.0)12.15.0 < 12.11.063 896,0 < 162 790,1
Приклад 2.
Підприємство займається добуванням кам'яного вугілля (код 05.10 за КВЕД-2010 ). Крім того, підприємство здійснює капітальне будівництво за власний рахунок (код 41.20) та має у своєму складі роздрібний магазин продовольчих товарів (код 47.29).
№ п/пНазва показникаУмовне позначенняУсього по підприємству
Показники форми державного статистичного спостереження № 1-підприємництво (річна)
"Структурне обстеження підприємства"
1.Обсяг реалізованої продукції (товарів, послуг) без ПДВОб399 220,0
2.Вартість продукції (робіт, послуг) власного виробництва для внутрішніх потреб підприємства з метою інвестування свого підприємстваКВ6 890,5
3.Запаси незавершеного виробництва (залишки на початок звітного року)ЗНВ029,0
4.Запаси незавершеного виробництва (залишки на кінець звітного року)ЗНВ15 844,1
5.Запаси готової продукції (залишки на початок звітного року)ЗГП0163,7
6.Запаси готової продукції (залишки на кінець звітного року)ЗГП15 470,1
7.Запаси товарів та послуг, придбаних для перепродажу (без ПДВ) (залишки на початок звітного року)ЗТП0130,2
8.Запаси товарів та послуг, придбаних для перепродажу (без ПДВ) (залишки на кінець звітного року)ЗТП1125,8
9.Вартість товарів та послуг, придбаних у звітному році для перепродажу (без ПДВ)ВТП2 076,8
10.Субсидії та дотації на виробництвоС239 620,5
11.Виробничі запаси (залишки на початок звітного року)ВЗ032 943,7
12.Виробничі запаси (залишки на кінець звітного року)ВЗ128 005,1
13.Матеріальні витрати (уключаючи товари для забезпечення діяльності підприємства) та витрати на оплату послуг, використані у виробництвіМВ453 105,5
14.Податки та збори, пов'язані з виробництвомПВ1 123,0
15.Податки та збори, пов'язані з обсягом реалізованої продукції (товарів, послуг) (крім ПДВ, акцизного податку)ПО3 628,0
16.Акцизний податокАк-
Показники річної фінансової звітності за ф.№ 2 "Звіт про фінансові результати"
, № 5 "Примітки до річної фінансової звітності"
17.Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)ДРВ464 270,4
18.Податок на додану вартістьПДВ76 144,6
19.Інші вирахування з доходуВВ-
20.Інші операційні доходиІОДВ300 042,7
21.Інші доходиІДВ7 550,7
22.Інші операційні доходиІОД5239 620,5
Розрахункові показники
23.Зміна запасів6 178,5
24.Інші доходи з урахуванням субсидій та дотацій на виробництвоДС296 499,2
25.Закупівлі товарів та послугКТП450 243,7
26.Додана вартість за витратами виробництва 253 793,5
І. Проведення розрахунків
1. Розрахунок показника зміни запасів за формулою (2):
DЗ=(ЗГП1-ЗГП0)+(ЗНВ1-ЗНВ0)+(ЗТП1-ЗТП0)+(ВЗ1-ВЗ0)= =5470,1-163,7+5844,1-29,0+125,8-130,2+28005,1-32943,7=6178,5
2. Розрахунок показника "Інші доходи з урахуванням субсидій та дотацій на виробництво" за формулою (3), оскільки підприємство звітувало за формами річної фінансової звітності № 2 "Звіт про фінансові результати" , № 5 "Примітки до річної фінансової звітності" :
ДС=ДРВ-ПДВ-ВВ+ІОДВ+ІДВ-ІОД5+С-Об= =464270,4-76144,6-0,0+300042,7+7550,7-239620,5+239620,5-399220,0=296499,2
3. Розрахунок обсягу закупівлі товарів та послуг за формулою (6):
КТП=МВ+(ВЗ1-ВЗ0)+ВТП= =453105,5+(28005,1-32943,7)+2076,8=450243,7
4. Розрахунок показника "Додана вартість за витратами виробництва" за основним видом економічної діяльності "Добування кам'яного вугілля" (код 05.10 за КВЕД-2010 ) за формулою (1):
Додана вартість за витратами виробництва-05.10=Об+DЗ+КВ+ДС-КТП-Ак-ПВ-ПО= =399220,0+6178,5+6890,5+296499,2-450243,7-0,0-1123,0-3628,0=253793,5
ІІ. Контроль результатів розрахунку показника
Показник "Додана вартість за витратами виробництва" (код 12.15.0) не має перевищувати такі показники структурної статистики:
Назва показника (код показника)Умова контролюРезультати розрахунку
Обсяг виробленої продукції (12.12.0)12.15.0 < 12.12.0253 793,5 < 472 029,5
Обсяг реалізованої продукції (товарів, послуг) без ПДВ (12.11.0)12.15.0 < 12.11.0253 793,5 < 399 220,0
( Текст взято з сайту Держстату України http://www.ukrstat.gov.ua )