• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Змін до Положення про порядок виконання банками документів на переказ, примусове списання і арешт коштів в іноземних валютах та банківських металів

Національний банк України  | Постанова від 07.06.2016 № 340
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 07.06.2016
  • Номер: 340
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 07.06.2016
  • Номер: 340
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
07.06.2016 № 340
Про затвердження Змін до Положення про порядок виконання банками документів на переказ, примусове списання і арешт коштів в іноземних валютах та банківських металів
Відповідно до статей 7, 15, 56, 73 Закону України "Про Національний банк України" , Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року № 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" та з метою приведення нормативно-правових актів Національного банку України у відповідність до законодавства України Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Зміни до Положення про порядок виконання банками документів на переказ, примусове списання і арешт коштів в іноземних валютах та банківських металів, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 28 липня 2008 року № 216, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 жовтня 2008 року за № 910/15601 (зі змінами), що додаються.
2. Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку (Шацький С.С.) довести зміст цієї постанови до відома банків України для використання в роботі.
3. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Національного банку України Смолія Я.В.
4. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.
ГоловаВ.О. Гонтарева
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
07.06.2016 № 340
ЗМІНИ
до Положення про порядок виконання банками документів на переказ, примусове списання і арешт коштів в іноземних валютах та банківських металів
1. Абзац другий пункту 1.2 глави 1 викласти в такій редакції:
"банк-боржник - банк, кореспондентський рахунок якого (далі - коррахунок) відкрито в уповноваженому банку і з коррахунку якого здійснюється примусове списання (далі - списання) та списання в безспірному порядку коштів в іноземних валютах та/або банківських металів на підставі платіжної вимоги на списання коштів в іноземних валютах або банківських металів (далі - платіжна вимога на списання)/інкасового доручення (розпорядження) на стягнення коштів в іноземних валютах [далі - інкасове доручення (розпорядження)]/вимоги Національного банку, оформленої/оформленого в установленому порядку".
2. У абзаці дев'ятому пункту 2.1 глави 2 слова та цифри "від 04.02.98 № 34 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 02.10.2002 № 378, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24.10.2002 за № 841/7129)" замінити словами та цифрами "від 04 лютого 1998 року № 34 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 19 квітня 2016 року № 269)".
3. Доповнити Положення новою главою такого змісту:
"8. Виконання уповноваженим банком вимоги Національного банку на списання коштів в іноземних валютах та банківських металів у безспірному порядку
8.1. Уповноважений банк зобов'язаний здійснити списання в безспірному порядку заборгованості банку-боржника перед Національним банком, основаної на здійсненому рефінансуванні, з коррахунку банку-боржника відповідно до статті 73 Закону України "Про Національний банк України" .
8.2. Уповноважений банк здійснює списання в безспірному порядку заборгованості банку-боржника (далі в цьому пункті - платник) на підставі вимоги Національного банку.
Вимога Національного банку має містити таку інформацію:
номер та дату складання (число, місяць, рік);
передбачені законодавством України підстави, відповідно до яких Національний банк має право на списання в безспірному порядку заборгованості з рахунків платника (зокрема посилання на статтю 73 Закону України "Про Національний банк України" );
код платника, найменування платника, номер рахунку платника в іноземній валюті або банківських металах;
найменування та SWIFT-код (BIC kod) банку платника;
код отримувача, найменування отримувача, номер рахунку отримувача в іноземній валюті або банківських металах;
найменування, SWIFT-код (BIC kod) та місцезнаходження банку отримувача;
цифровий або літерний код іноземної валюти або банківського металу відповідно до Класифікатора;
суму іноземної валюти або масу банківських металів у тройських унціях (цифрами та словами) і назву іноземної валюти або виду банківського металу (словами);
призначення платежу.
Вимога Національного банку має бути оформлена на гербовому бланку Національного банку, засвідчена підписом уповноваженої особи та відбитком печатки Національного банку.
Уповноважений банк приймає до виконання вимогу Національного банку протягом 30 календарних днів починаючи з дати її складання.
8.3. Національний банк для визначення суми іноземної валюти або маси банківського металу, яку необхідно списати в безспірному порядку з коррахунку банку-боржника, використовує офіційний курс гривні до іноземних валют і банківських металів, що встановлюється Національним банком на день складання вимоги Національного банку.
8.4. Національний банк надсилає до уповноваженого банку, у якому відкритий коррахунок банку-боржника, вимогу Національного банку не менше ніж у двох примірниках.
Уповноважений банк, у якому відкритий коррахунок банку-боржника, здійснює списання в безспірному порядку коштів в іноземних валютах та/або банківських металів з коррахунку банку-боржника протягом операційного часу в день надходження вимоги Національного банку до уповноваженого банку, ураховуючи особливості, визначені в главі 5 цього Положення.
Вимогу Національного банку, що надійшла після операційного часу, уповноважений банк виконує наступного операційного дня.
Уповноважений банк, у якому відкритий коррахунок банку-боржника, здійснює списання в безспірному порядку коштів в іноземних валютах та/або банківських металів з коррахунку банку-боржника за меморіальним ордером, сформованим банком на підставі вимоги Національного банку.
Уповноважений банк здійснює списання у безспірному порядку коштів в іноземних валютах та/або банківських металів з коррахунку банку-боржника на підставі одного із примірників вимоги Національного банку, який залишається на зберіганні в уповноваженому банку. Другий примірник уповноважений банк надсилає банку-боржнику.
8.5. У разі недостатності коштів в іноземній валюті/банківських металів на коррахунку банку-боржника уповноважений банк, до якого надійшла вимога Національного банку, здійснює списання заборгованості частково.
Часткову оплату вимоги Національного банку уповноважений банк оформляє меморіальним ордером, у реквізиті "Призначення платежу" якого зазначає номер і дату вимоги Національного банку, яку частково сплачено, суму, що залишилася до сплати, та повторює текст, наведений у реквізиті "Призначення платежу" цієї вимоги Національного банку.
Для підтвердження часткової оплати відповідальний виконавець уповноваженого банку на вимозі Національного банку окреслює реквізит "Сума" та зазначає на зворотному боці дату, суму часткового платежу, засвідчуючи це своїм підписом.
8.6. Уповноважений банк, у якому відкритий коррахунок банку-боржника, не пізніше наступного робочого дня після надходження вимоги зобов'язаний повідомити Національний банк про виконання (часткове виконання) або про неможливість виконання вимоги Національного банку з причин, зазначених у цьому пункті.
Уповноважений банк повертає без виконання вимогу Національного банку, якщо на день її пред'явлення до уповноваженого банку немає:
коштів в іноземній валюті/банківських металів на коррахунку банку-боржника;
коррахунку банку-боржника в уповноваженому банку;
інформації або її частини, заповнення якої передбачено пунктом 8.2 цього Положення, та/або зазначена помилкова інформація щодо банку-боржника та/або банку банку-боржника.
У разі відмови виконати вимогу Національного банку із причин, зазначених у цьому пункті, уповноважений банк у день надходження вимоги Національного банку має зробити на її зворотному боці напис про причину повернення документа без виконання, зазначити дату повернення (це засвідчується підписами відповідального виконавця і працівника, на якого покладено функції контролера, та відбитком штампа уповноваженого банку) і не пізніше наступного робочого дня надіслати цю вимогу до Національного банку. Уповноважений банк повертає вимогу Національного банку рекомендованим чи цінним листом.
8.7. Якщо уповноважений банк не може виконати вимогу Національного банку в установлений цим Положенням строк через те, що немає/недостатньо коштів на своєму коррахунку, то він зобов'язаний:
узяти вимогу Національного банку на обліковування за відповідним позабалансовим рахунком;
надіслати письмове повідомлення Національному банку про невиконання його вимоги із зазначенням причини: "Немає/недостатньо коштів на своєму коррахунку";
ужити заходів для відновлення своєї платоспроможності.
8.8. Витрати уповноважених банків у разі проведення операцій, що зазначені в цій главі, відшкодовуються за рахунок банку-боржника".
Директор Департаменту
платіжних систем
та інноваційного розвитку
С.С. Шацький
ПОГОДЖЕНО
Заступника Голови
Національного банку України
Я.В. Смолій