ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
19.01.2024 № 317/ІПК/99-00-24-03-03 |
Щодо практичного застосування норм податкового законодавства
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), розглянула звернення Благодійної організації "Благодійний фонд "..." ... щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що є суб'єктом благодійної діяльності та внесений до Реєстру неприбуткових установ і організацій.
Благодійною організацією прийнято рішення виплачувати благодійну допомогу окремим категоріям фізичних осіб, а саме: співробітникам групи компаній "...", які були тяжко поранені під час виконання бойових завдань, членам сім'ї співробітників групи компаній "...", які загинули під час виконання бойових завдань, а також співробітникам групи компаній "..." та членам їх сімей у зв'язку з виникненням складних життєвих обставин внаслідок військової агресії російської федерації проти України.
У зв'язку із цим платник просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Чи підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб і військовим збором виплати, здійснені благодійною організацією на користь фізичних осіб - співробітників групи компаній "...", які були тяжко поранені під час виконання бойових завдань у лавах різних військових формувань, утворених відповідно до законів України?
2. Чи підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб і військовим збором виплати, здійснені благодійною організацією на користь фізичних осіб - членів сімей співробітників групи компаній "...", які загинули під час виконання бойових завдань у лавах різних військових формувань, утворених відповідно до законів України?
3. Чи підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб і військовим збором виплати, здійснені благодійною організацією на користь фізичних осіб - співробітників групи компаній "..." та членів їх сімей у зв'язку з виникненням складних життєвих обставин внаслідок військової агресії російської федерації проти України?
Правові основи благодійної діяльності в Україні, у тому числі створення, формування та здійснення діяльності благодійних організацій, визначено у Законі України від 5 липня 2012 року №5073-VI "Про благодійну діяльність та благодійні організації" (далі - Закон №5073).
Відповідно до п. 2 частини першої ст. 1 Закону №5073 благодійна діяльність - це добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених Законом №5073 цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара.
При цьому благодійник - це дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права (у тому числі благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності (п. 5 частини першої ст. 1 Закону №5073).
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ, відповідно до пп. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку на доходи фізичних осіб є фізична особа - резидент.
Згідно з пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 ПКУ об'єктом оподаткування фізичної особи - резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків, визначено ст. 165 ПКУ.
Так, відповідно до пп. "в" пп. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків не включається сума (вартість) благодійної допомоги, виплаченої (наданої) благодійниками, у тому числі благодійниками - фізичними особами, у порядку, визначеному Законом №5073 на користь:
учасників бойових дій - військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних) та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, добровольчих формувань територіальних громад, поліцейських та працівників Національної поліції України, у тому числі тих, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я, загинули, померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, які захищають (захищали) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, беруть (брали) безпосередню участь у відсічі збройної агресії та забезпеченні національної безпеки, усуненні загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності у період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів, або на користь членів сімей таких учасників бойових дій (абзац другий пп. "в" пп. 165.1.54 п. 165.4 ст. 165 ПКУ);
працівників підприємств, установ, організацій, сил цивільного захисту, які залучаються (залучалися) та беруть (брали) безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, перебуваючи безпосередньо в районах проведення бойових дій та у період здійснення бойових дій, у порядку, встановленому законодавством, або на користь членів їхніх сімей (абзац третій пп. "в" пп. 165.1.54 п. 165.4 ст. 165 ПКУ);
фізичних осіб, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, в яких проводяться (проводилися) бойові дії, та/або які вимушено покинули місце проживання у зв'язку з проведенням бойових дій у таких населених пунктах (абзац четвертий пп. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 ПКУ).
Крім того, звільняються від оподаткування військовим збором доходи, які згідно з розділом IV ПКУ та підрозділом 1 розділу XX ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 3 і 4 п. 170.13-1 ст. 170 ПКУ та п. 14 підрозділу 1 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ (пп. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ). Порядок оподаткування благодійної допомоги регламентується п. 170.7 ст. 170 ПКУ, відповідно до пп. 170.7.1 якого не оподатковується та не включається до загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку благодійна, у тому числі гуманітарна допомога (далі - благодійна допомога), яка надходить на його користь у вигляді коштів або майна (безоплатно виконаної роботи, наданої послуги) та відповідає вимогам, визначеним п. 170.7 ст. 170 ПКУ.
Для цілей оподаткування благодійна допомога поділяється на цільову та нецільову.
Цільовою є благодійна допомога, що надається під визначені умови та напрями її витрачання, а нецільовою вважається допомога, яка надається без встановлення таких умов або напрямів.
Крім того, пп. 170.7.8 п. 170.7 ст. 170 ПКУ визначено, що не включається до оподатковуваного доходу благодійна допомога, що надається згідно з пп. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 ПКУ у будь-якій сумі (вартості), що надається, зокрема:
платникам податку, визначеним абзацом другим пп. "в" пп. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 ПКУ, - для закупівлі або у вигляді лікарських засобів, засобів особистої гігієни, продуктів харчування, предметів речового забезпечення чи інших товарів (робіт, послуг) за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України, чи для оплати (компенсації) вартості лікарських засобів, донорських компонентів, виробів медичного призначення, технічних та інших засобів реабілітації, платних послуг з лікування, забезпечення виробами медичного призначення, технічними та іншими засобами реабілітації, послуг медичної реабілітації, санаторно-курортного оздоровлення (абзац другий пп. "а" пп. 170.7.8 п. 170.7 ст. 170 ПКУ);
платникам податку, визначеним абзацами третім і четвертим пп. "в" пп. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 ПКУ, як допомога на лікування та медичне обслуговування (обстеження, діагностику), у тому числі - для оплати (компенсації) вартості лікарських засобів, донорських компонентів, виробів медичного призначення, технічних та інших засобів реабілітації, платних послуг з лікування, забезпечення виробами медичного призначення, технічними та іншими засобами реабілітації, послуг медичної реабілітації, санаторно-курортного оздоровлення (абзац третій пп. "а" пп. 170.7.8 п. 170.7 ст. 170 ПКУ);
у сумі, що сукупно протягом звітного (податкового) року не перевищує 500 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, - на відновлення втраченого майна, на житлові, соціальні і побутові потреби та на інші потреби згідно з переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України, що виникли у платників податку, визначених пп. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 ПКУ. Якщо загальна сума отриманої благодійної допомоги протягом звітного (податкового) року перевищує зазначений граничний розмір, сума перевищення над таким розміром оподатковується за ставкою, встановленою п. 167.1 ст. 167 ПКУ, і платник податку зобов'язаний подати річну податкову декларацію із зазначенням сум благодійної допомоги (пп. "б" пп. 170.7.8 п. 170.7 ст. 170 ПКУ).
Перелік засобів, товарів (робіт, послуг), сума (вартість) благодійної допомоги для закупівлі або у вигляді яких не включається до оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року №112 (далі - Постанова №112).
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року №653 затверджено перелік потреб, сума благодійної допомоги для задоволення яких не включається до оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб.
Тимчасово, починаючи з дати введення в Україні воєнного стану, що введений Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", до його припинення або скасування положення абзацу четвертого пп. "в" пп. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 ПКУ застосовуються з урахуванням такої особливості: до визначення в установленому Кабінетом Міністрів України порядку Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, статус фізичних осіб - платників податку, які отримують благодійну допомогу, виплачену (надану) благодійниками, у тому числі благодійниками - фізичними особами, у порядку, визначеному Законом №5073, визначається самостійно надавачами благодійної допомоги (п. 25 підрозділу 1 розділу ХХ "Перехідні положення" ПКУ).
Водночас Постановою Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року №1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" визначено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Так, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309, із змінами, затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Також доходи, визначені ст. 163 ПКУ, є об'єктом оподаткування військовим збором (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ).
Враховуючи викладене, благодійна допомога, яка надається благодійною організацією на користь фізичних осіб, зазначених у вашому зверненні, у порядку, визначеному пп. 170.7.8 п. 170.7 ст. 170 ПКУ, звільняється від оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором за умови, що такі особи належать до осіб, зазначених у пп. "в" пп. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 ПКУ.
При цьому для підтвердження статусу зазначених осіб надаються, зокрема, але не виключно, документи що підтверджують місце реєстрації на території, де проводяться (проводилися) бойові дії згідно із затвердженим Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, довідка внутрішньо переміщеної особи, якщо особи вимушено покинули місце проживання, посвідчення учасника бойових дій тощо.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.