• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Рекомендацій щодо виробництва і реалізації молока від корів, які утримуються у господарствах населення відповідно до вимог ДСТУ 3662-97

Міністерство аграрної політики України  | Наказ, Рекомендації від 05.08.2003 № 262 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство аграрної політики України
  • Тип: Наказ, Рекомендації
  • Дата: 05.08.2003
  • Номер: 262
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство аграрної політики України
  • Тип: Наказ, Рекомендації
  • Дата: 05.08.2003
  • Номер: 262
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
05.08.2003 N 262
( Наказ скасовано на підставі Розпорядження КМ N 166-р від 10.03.2017 )
Про затвердження Рекомендацій щодо виробництва і реалізації молока від корів, які утримуються у господарствах населення відповідно до вимог ДСТУ 3662-97
Для покращання якості молока від корів населення, удосконалення розрахунків між виробниками та закупівельниками сировини
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Рекомендації щодо виробництва і реалізації молока від корів, які утримуються у господарствах населення, відповідно до вимог ДСТУ 3662-97 (далі - Рекомендації), що додаються.
2. Департаменту ринків продукції тваринництва з Головною державною племінною інспекцією (Микитюк Д.М.), Державному департаменту ветеринарної медицини (Вербицький П.І.), Асоціації власників молочної худоби (Карасик Ю.М., за згодою) організувати у регіонах методично-навчальні семінари з питань покращення якісних показників сировини з метою одержання високоцінних молочних продуктів та гарантування безпеки їх споживання.
3. Національній асоціації молочників України "Укрмолпром" (Бондаренко В.М., за згодою). Національній асоціації акціонерних товариств з виробництва молочних консервів "Укрконсервмолоко" (Шаповал В.М., за згодою), Спілці молочних підприємств України (Карпенко Л.О., за згодою) забезпечити Рекомендаціями сільськогосподарських товаровиробників на місцях.
Міністр С.Рижук
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо виробництва і реалізації молока від корів, які утримуються у господарствах населення, відповідно до вимог ДСТУ 3662-97
РОЗРОБЛЕНО: Департаментом ринків продукції тваринництва з Головною державною племінною інспекцією Мінагрополітики України, Національною асоціацією молочників України "Укрмолпром", Національним аграрним університетом.
ЗАТВЕРДЖЕНО: Наказом Мінагрополітики України від 5 серпня 2003 р. N 262
ВВЕДЕНО ВПЕРШЕ
РОЗРОБНИКИ: Ю.Ф.Мельник, кандидат сільськогосподарських наук, член-кореспондент УААН, Д.М.Микитюк, кандидат сільськогосподарських наук, В.А.Спринчук, Л.О.Жукова, О.М.Якубчак, доктор ветеринарних наук, В.І.Хоменко, доктор ветеринарних наук, Н.В.Сеперович, кандидат економічних наук, А.Я.Маньковський, кандидат сільськогосподарських наук, доцент.
ПОГОДЖЕНО: Державним департаментом ветеринарної медицини, Головною державною інспекцією якості та сертифікації сільськогосподарської продукції Мінагрополітики України, Національною асоціацією акціонерних товариств з виробництва молочних консервів "Укрконсервмолоко", Спілкою молочних підприємств України, Технологічним інститутом молока і м'яса УААН.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Мінагрополітики
України
05.08.2003 N 262
РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо виробництва і реалізації молока від корів які утримуються у господарствах населення відповідно до вимог ДСТУ 3662-97
ПЕРЕДМОВА
Серед багатьох продуктів, які людство використовує в їжу, немає рівноцінного молоку. Воно містить усі необхідні для харчування людини компоненти - білки, жири, вуглеводи, які легко засвоюються організмом, а також багате вітамінами, мінеральними речовинами, ферментами та іншими складовими, необхідними для забезпечення нормального обміну речовин.
Однією з основних задач агропромислового комплексу на найближчу перспективу є забезпечення населення України високоякісними молочними продуктами за науково обґрунтованими нормами. Якість цих продуктів в першу чергу залежить від якості молочної сировини, яка надходить на переробні підприємства від товаровиробників.
В останнє десятиріччя у зв'язку з реорганізацією аграрного сектору економіки суттєвих змін зазнала структура постачальників молочної сировини на переробні підприємства. Частка господарств населення при цьому становить понад 70 відсотків, що на даному етапі відіграє значну роль у забезпеченні стабільної роботи молокопереробних підприємств.
Одержання та продаж молока високої якості "неможливі без чіткого дотримання санітарно-гігієнічних вимог з утримання, догляду, годівлі та доїння корів, первинної обробки, зберігання та транспортування молока.
Виконання вимог, запропонованих рекомендаціями, допоможуть у господарствах населення отримувати молоко високої якості з метою продажу його на молокопереробні підприємства.
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Молоко, яке закуповують від господарств населення, повинно бути отримане від здорових корів, які ідентифіковані за допомогою двох вушних бирок єдиного загальнодержавного зразка, зареєстровані в установленому порядку та з благополучної щодо інфекційних хвороб місцевості.
1.2. Власник повинен мати на кожну корову паспорт великої рогатої худоби і ветеринарну картку до паспорта. Оформляє паспорт державне підприємство "Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин" після реєстрації тварини та через своїх уповноважених представників видає його власнику. Оформлення ветеринарної картки до паспорта здійснює державна установа ветеринарної медицини.
1.3. Про будь-яке захворювання корови її власник повинен негайно повідомити спеціаліста ветеринарної медицини, який дає вказівки з утримання хворої тварини, вживає заходи щодо її лікування та визначає порядок використання молочної продукції.
Хвору корову до встановлення діагнозу необхідно доїти в окремий посуд. В їжу або для годівлі тварин таке молоко не використовується. Не допускається змішування молока від здорових і хворих корів. На час лікування паспорт та ветеринарна картка на хвору тварину зберігається у спеціаліста ветеринарної - медицини, який повертає їх власнику після повного видужання корови, що є умовою для відновлення реалізації молока.
1.4. Не підлягає до продажу молоко у перший та останній тиждень лактації, при захворюванні корів маститом, а також молоко, що має відхилення за органолептичними показниками відповідно до вимог ДСТУ 3662-97 "Молоко коров'яче незбиране. Вимоги при закупівлі", затвердженого наказом Держстандарту України від 05.12.1997 року N 736, введеного у дію наказом Держстандарту України від 10.01.2002 р. N 11.
1.5. Власники корів повинні мати особисті санітарні книжки, куди регулярно заносяться результати медичних обстежень.
2. ВЕТЕРИНАРНО-САНІТАРНІ ТА ГІГІЄНІЧНІ ВИМОГИ ПО ДОГЛЯДУ ЗА КОРОВАМИ, ОДЕРЖАННЯМ ТА ПЕРВИННОЮ ОБРОБКОЮ МОЛОКА
2.1. Корів утримують у чистому добре провітрюваному приміщенні з наступними параметрами мікроклімату: температура повітря - 8-15 град. С; відносна вологість - 70 відсотків; обмін повітря (м на 100 кг маси): взимку - 17, перехідний період - 35, влітку - 70; кубатура приміщення на тварину - 30 м; швидкість руху повітря - 0,5 м/с.
Перед доїнням корову чистять спеціальними скребницями, а забруднені частини тулуба обмивають теплою водою. Для підстилання стійла використовують якісні солому, стружку або тирсу. Не рекомендується для цього використовувати торф.
2.2. Корів забезпечують повноцінними та доброякісними кормами. Не рекомендується згодовувати тваринам забруднені, запліснявілі, підморожені та з підвищеною кислотністю корми, які можуть спричинити захворювання корів. Слід враховувати, що при споживанні тваринами люпину, жовтню, буркуну, ромашки молоко набуває гіркого смаку, а при згодовуванні брукви, турнепсу, редьки сторонніх присмаків, які не відповідають вимогам ДСТУ 3662-97. У приміщенні, де утримують корів, не слід зберігати силос та жом.
До доїння коровам згодовують концентровані та соковиті корми, а після доїння - сіно чи інші грубі корми.
2.3. Роздачу кормів, чищення тварин, зміну підстилки та прибирання приміщення необхідно завершити не пізніше ніж за півгодини до доїння.
2.4. Перед доїнням корів дояр повинен вимити руки теплою водою з милом, витерти чистим рушником, одягнути чистий халат чи комбінезон та головний убір.
Після огляду вим'я корови з використанням кухля ретельно миють теплою водою (40+-5 град. С), насухо витирають чистим рушником або індивідуальною серветкою. Рушники, серветки, кухоль та відро для інших потреб не використовують.
2.5. Доїння проводять руками або машиною. З метою підвищення якості молока перевагу слід надавати другому. Машинне доїння виконують відповідно до існуючих правил. На початку доїння сухими руками здоюють перші цівки молока з кожної дійки в окремий посуд, звертаючи увагу на наявність згустків, пластівців, крові чи гною, що свідчить про запалення частки молочної залози, з якої видоєне молоко. При виявленні ознак захворювання вимені молоко здоюють в окремий посуд і для продажу не допускають. По закінченні доїння дійки насухо витирають чистим рушником чи серветкою.
Про захворювання корови її власник повідомляє лікаря ветеринарної медицини.
2.6. По закінченні доїння хворої на мастит корови необхідно ретельно вимити руки з милом.
2.7. Надоєне молоко негайно виносять з приміщення щоб запобігти набуття невластивих запахів, фільтрують через 4-6 шарів марлі або 2 шари вафельної чи один шар лавсанової тканин.
2.8. Молоко, призначене для продажу, фільтрують в окремий посуд (фляги для харчових продуктів, емальований, скляний) і ставлять в побутовий холодильник. На пункт закупівлі молоко повинно надходити не пізніше ніж через 24 години при температурі зберігання до 4 град. С; 18 годин - не вище 6 град. С; 12 годин -не вище 8 град. С.
Молоко з температурою вище 10 град. С допускається до продажу не пізніше ніж через 2 години після доїння.
При неможливості зберігати молоко в побутовому холодильнику посуд з молоком ставлять у ємність з холодною водою, яку періодично (спочатку через 15-20 хвилин, а потім через 30 хвилин) змінюють. Рівень молока в незакритому посуді повинен бути нижче рівня води, а ємність накрита шаром марлі. По мірі охолодження молока ємність з молоком слід закрити кришкою тощо.
Зберігають молоко в закритому посуді окремо від сильно пахнучих речовин. Не допускається в процесі зберігання змішування молока різних надоїв (охолодженого і свіжовидоєного).
2.9. Звільнений від молока посуд та ємності негайно обполіскують чистою водою (30+-5 град. С) і не пізніше як через годину за допомогою щітки миють гарячим розчином (понад 50 град. С) мийного засобу концентрацією 0,5 відсотка (50 г на 10 л води). В якості мийних засобів використовують кальциновану соду, сульфанол або синтетичні мийні порошки. Потім посуд ретельно обполіскують водою для видалення залишків мийного засобу та зберігають перевернутим.
Після миття посуд періодично (раз на добу) пропарюють. Для цього у ємність вливають 1-1,5 л води, накривають кришкою, ставлять на вогонь і після закипання води витримують на вогні 8-10 хв. Скляні ємності пропарюють протягом 10-15 хвилин над киплячою водою або ошпарюють кип'ятком.
Для одночасного миття та дезінфекції молочного посуду ефективно використовувати розчин дезмолу концентрацією 0,5 відсотка.
2.10. Тканинні фільтри після кожного використання перуть з милом чи мийним засобом і ретельно обполіскують теплою водою. Один раз на добу фільтри дезінфікують, використовуючи розчин "Білизна" та інші, кип'ятінням протягом 10 хвилин або прасуванням.
3. ВИМОГИ ДО ЯКОСТІ МОЛОКА
3.1. Молоко за якістю повинно відповідати вимогам Державного стандарту України 3662-97.
3.2. Молоко повинно бути натуральним, незбираним, чистим, без сторонніх, не властивих свіжому молоку присмаків і запахів. За зовнішнім виглядом та консистенцією - однорідною рідиною від білого до ясно-жовтого кольору, без осаду та згустків.
3.3. У молоці не допускається вміст інгібувальних речовин (мийно-дезінфікуючих засобів, консервантів, формаліну, соди, аміаку, пероксиду водню, антибіотиків). При їх наявності закупівля молока на приймальний пункт забороняється.
3.4. За фізико-хімічними, санітарно-гігієнічними та мікробіологічними показниками молоко поділяють на три ґатунки: вищий, I та II відповідно до вимог, наведених в таблиці 1. Густина молока всіх ґатунків повинна бути не менше 1027 кг/куб. м за температури 20 град. С.
Таблиця 1
Показник якості молокаНорма для ґатунків
вищийпершийдругий
Кислотність, град. Т16-17<= 19<= 20
Ступінь чистоти за еталоном,
група
IIII
Загальне бактеріальне
обсіменіння, тис./куб. см
<= 300 тис.<= 500 тис.<= 3 млн.
Температура, град. С<= 8<= 10<= 10
Вміст сухих речовин, %>= 11,8>= 11,5>= 10,6
Кількість соматичних клітин,
тис./см
<= 400<= 600<= 800
Примітка. Молоко, що відповідає вимогам вищого, першого та другого ґатунків, з температурою вище 10 град. С, приймається за домовленістю сторін, як неохолоджене.
4. ЗАКУПІВЛЯ МОЛОКА
4.1. Закупівлю молока від особистих підсобних господарств населення рекомендовано здійснювати закупівельникам молокозаводів через мережу приймальних пунктів або шляхом доставки молока безпосередньо на приймальні пункти молокозаводу.
4.2. Закупівельник молока організовує роботу приймального пункту по закупівлі молока від особистих підсобних господарств населення і проводить відповідну роз'яснювальну роботу серед власників корів щодо одержання якісного молока згідно з вимогами ДСТУ 3662-97.
4.3. Закупівельник молока діє від імені молокозаводу і несе перед ним повну матеріальну відповідальність відповідно до укладеної ним угоди.
4.4. Продаж-закупівлю молока необхідно здійснювати лише на відповідно обладнаному приймальному пункті згідно з графіком, погодженим між закупівельником і товаровиробником. Графік погоджується один раз на місяць.
4.5. Закупівельній: молока повинен забезпечити наявність довідки органу ветеринарної медицини про ветеринарно-санітарне благополуччя корів, що належать особистим підсобним господарствам населення відповідного населеного пункту, своєчасно здійснювати заявку на транспортування молока, оформляти супровідні документи для здачі його на молокозавод, своєчасно здійснювати записи в приймально-розрахункових відомостях та розрахункових книжках виробників молока, форми яких затверджені наказом Мінагрополітики України від 01.07.2002 N 176, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 02.09.2002 N 722/7010.
4.6. Розрахункові книжки продавців молока повинні бути пронумеровані, прошнуровані та завірені керівником молокозаводу. Вони є основним документом для здійснення оплати за продане молоко.
4.7. Закупівельні ціни на молоко залежать від його ґатунку, вмісту жиру та білка (галузеві рекомендації ГРУ, затверджені Міністерством аграрної політики України від 22.02.2002 N 46.018-2002).
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.10.2002 N 1589 встановлені наступні базисні норми для коров'ячого молока: жиру - 3,4 відсотка, білка - 3,0 відсотки. При цьому співвідношення вартості жиру та білка у ціні молока встановлені на рівні 40:60 відсотків або 1:1,5 відповідно до 01.01.2006 р.
За базову договірну ціну приймається закупівельна ціна 1 кг молока першого ґатунку при базисних нормах вмісту жиру та білка.
Для визначення закупівельної ціни молока з урахуванням фактичного вмісту жиру та білка розраховують вартість одного їх відсотка в 1 кг молока при відповідній базовій ціні.
Наприклад. Базова ціна становить 60 коп./кг.
Вартість 1 відсотка жиру становить 7,06 коп (60 х 0,4 = 24 : 3,4).
Вартість 1 відсотка білка складає 12,0 коп (60 х 0,6 = 36 : 3,0). Тобто, вартість білка в 1,7 рази вища за вартість жиру, що є економічним стимулом для товаровиробників у підвищенні вмісту білка в молоці.
Закупівельна ціна молока I ґатунку з вмістом жиру 3,7 відсотка та білка 2,9 відсотка становить 60,9 коп (3,7 х 7,06 + 12 x 2,9).
При визначенні закупівельної ціни молока I ґатунку з фактичними якісними показниками рекомендовано користуватись даними таблиці 2.
Молоко вищого ґатунку закупляється з надбавкою 15 відсотків до ціни молока I ґатунку з урахуванням фактичного вмісту жиру і білка. Для нашого прикладу ціна складе 70 коп. (60,9 х 1,15).
Молоко II ґатунку закупляється із знижкою 10 відсотків до ціни молока I ґатунку. Для нашого прикладу ціна становить 54,8 коп. (60,9 х 0,9).
4.8. При продажу неохолодженого молока (понад 8 град. С - для вищого ґатунку та вище 10 град. С - для першого і другого ґатунку) закупівельна ціна зменшується в межах 3-5 відсотків.
4.9. У випадку, якщо визначення показників якості згідно вимог ДСТУ 3662-97 неможливе, оплату за закуплене у населення молоко здійснюють за договірною ціною, але не нижче ціни за молоко II ґатунку.
4.10. Розрахунки за закуплене молоко приймальні пункти (молокозаводи) повинні здійснювати у формі та в строки, визначені за домовленістю сторін, але не менше 2 рази на місяць.
5. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН
Відповідальність за якість та безпеку молока до продажу його заготівельному пункту покладається на індивідуальних виробників. За збереження якості молока від закупівлі до здачі на молокозавод відповідає керівник (завідувач) приймального пункту.
Начальник Департаменту
ринків продукції тваринництва
з Головдержплемінспекцією


Д.М.Микитюк
Таблиця 2
Вартість одного відсотка жиру та білка
в 1 кг молока I ґатунку при базисних нормах їх вмісту залежно від рівня закупівельної ціни
Закупівельна ціна
1 кг молока I ґатунку
з базисним вмістом
жиру та білка, коп
Вартість жиру в 1 кг
молока, коп
Вартість білка в 1 кг
молока, коп
загальнаодного
відсотка
загальнаодного
відсотка
40,016,04,70624,08,0
41,016,44,82424,68,2
42,016,84,94125,28,4
43,017,25,05925,88,6
44,017,65,17626,48,8
45,018,05,29427,09,0
46,018,45,41227,69,2
47,018,85,52928,29,4
48,019,25,64728,89,6
49,019,65,76529,49,8
50,020,05,88230,010,0
51,020,46,030,610.2
52,020,86,11831,210,4
53,021,26,23531,810,6
54,021,66,35332,410,8
55,022,06,47133,011,0
56,022,46,58833,611.2
57,022,86,70634,211,4
58,023,26,82434,811,6
59,023,66,94135,411,8
60,024,07,05936,012,0
61,024,47,17636.612,2
62,024,87,29437,212,4
63,025,27,41237,812,6
64,025,67,52938,412,8
65,026,07,64739,013,0
66,026,47,76539,613,2
67,026,87,88240,213,4
68,027,28,040,813,6
69,027,68,11841,413,8
70,028,08,23542,014,0
71,028,48,35342,614,2
72,028,88,47143,214,4
73,029,28,58843,814,6
74,029,68,70644,414,8
75,030,08,82445,015,0
76,030,48,94145,615,2
77,030,89,05946,215,4
78,031,29,17646,815,6
79,031,69,29447,415,8
80,032,09,41248,016,0