ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
ПОСТАНОВА
| від 14 вересня 2020 року № 257 |
Про Пропозиції щодо законодавчого врегулювання особливостей організації підготовки та проведення виборів у період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України особливо небезпечних і небезпечних інфекційних захворювань, та вдосконалення окремих положень виборчого законодавства
Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 15 липня 2020 року
№ 795-IX "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році", постанов Центральної виборчої комісії від 8 серпня 2020 року
№ 160 "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року" та від 14 серпня 2020 року
№ 176 "Про призначення перших виборів депутатів районних рад на 25 жовтня 2020 року" 25 жовтня 2020 року відбудуться чергові та перші вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.
Постановою від 5 червня 2020 року
№ 99 Центральна виборча комісія на неділю, 25 жовтня 2020 року, також призначила проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 208 (Чернігівська область).
Разом з тим у зв’язку з поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), Кабінетом Міністрів України відповідно до статті
29 Закону України
"Про захист населення від інфекційних хвороб" встановлено карантин та запроваджено посилені протиепідемічні заходи на територіях із значним поширенням COVID-19, які на сьогодні продовжено до 31 жовтня 2020 року.
Підпунктом 2 пункту 6 Постанови Верховної Ради України від 15 липня 2020 року
№ 795-IX Кабінету Міністрів України доручено спільно з Центральною виборчою комісією розробити заходи та рекомендації, спрямовані на запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) під час проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року, з урахуванням вимог
Виборчого кодексу України (далі - Кодекс).
З метою забезпечення виборчих прав громадян в умовах поширення на території України COVID-19, та розробки рекомендацій і заходів, спрямованих на недопущення її поширення під час організації та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року, розпорядженням Голови Центральної виборчої комісії від 25 червня 2020 року № 33 створено відповідну робочу групу з розробки вказаних рекомендацій та заходів, до складу якої увійшли представники міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, комітетів Верховної Ради України, Ради національної безпеки і оборони України та Асоціації міст України. Цим розпорядженням указаній робочій групі доручено розробити рекомендації та заходи, спрямовані на запобігання поширенню COVID-19 під час організації та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року, зокрема, для Центральної виборчої комісії, територіальних та дільничних виборчих комісій з місцевих виборів.
За результатами проведеної роботи робочою групою підготовлено пропозиції, спрямовані на запобігання поширенню COVID-19 під час організації та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року та інших виборів у період дії карантину, які постановою від 4 серпня 2020 року
№ 158 взято Центральною виборчою комісією до відома та надіслано Кабінету Міністрів України.
Разом з тим слід зазначити, що згідно з пунктом 20 частини першої статті
92 Конституції України організація і порядок проведення виборів визначаються виключно законами України.
Так, відповідно до
Основного Закону України Кодекс визначає гарантії, порядок реалізації права громадян на участь у виборах та регулює процедурні аспекти підготовки і проведення виборів.
Конституцією України визначено, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність; утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави (стаття 3).
Таким чином, в умовах поширення COVID-19 перед державними органами, у тому числі Центральною виборчою комісією, постають виклики, пов’язані з необхідністю забезпечення реалізації гарантованих
Конституцією України виборчих прав громадян України, а з іншого боку - необхідністю дотримання та захисту їх права на безпеку, життя та здоров’я.
Окремі рекомендації щодо організації підготовки і проведення виборів в умовах пандемії можуть бути реалізовані лише за їх законодавчого регулювання.
Комісія звертає увагу, що Україна є правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Складовими принципу верховенства права є, зокрема, правова передбачуваність та правова визначеність, необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин мали можливість завбачати наслідки своїх дій і бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано (підпункт 2.1 пункту 2 мотивувальної частини
Рішення Конституційного Суду України від 31 березня 2015 року № 1-рп/2015).
На сьогодні вже розпочався виборчий процес як місцевих, так і проміжних виборів народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 208, тож зміна законодавчих засад виборчого процесу не є бажаною.
Разом з тим досі лишаються не врегульованими питання, зокрема, щодо узгодження виборчих процедур, заповнення законодавчих прогалин. Указана обставина може поставити під загрозу належну організацію виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року та, як наслідок, реалізацію виборчих прав громадян.
Насамперед нагальним є врахування в
Кодексі змін до адміністративно-територіального устрою, що відбувалися паралельно з реформою виборчого законодавства. Так, пропонується внести зміни до статей
253 та
255 Кодексу щодо удосконалення порядку транспортування і передачі виборчих документів дільничних виборчих комісій виборчих дільниць, утворених на території населених пунктів (сіл, селищ, міст), що входять до складу міських територіальних громад, до відповідних територіальних виборчих комісій, а також встановлення підсумків відповідних виборів.
Також з метою забезпечення рівних прав місцевих організацій політичних партій на участь у формуванні виборчих комісій пропонується внести зміни до статті
204 Кодексу в частині унормування порядку утворення дільничних виборчих комісій в місті Києві, наділивши правом вносити відповідні подання також міські організації політичних партій.
Крім того, потребують редакційного доопрацювання положення статей
248 та
250 Кодексу щодо порядку заповнення виборчого бюлетеня з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також депутатів міської, селищної, сільської ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) та визначення підстав недійсності виборчих бюлетенів. Указані зміни є критичними для розуміння виборцями процедури голосування, забезпечення здійснення ними усвідомленого волевиявлення, а також мінімізації суб’єктивних підходів під час встановлення недійсності виборчих бюлетенів.
На думку Комісії, потребує спрощення процедура участі громадських організацій у спостереженні за виборами, забезпечення належної охорони громадського порядку та громадської безпеки під час виборчого процесу та оптимізації процесу охорони приміщень виборчих комісій органами Національної поліції України та Національної гвардії України.
У зв’язку з указаним Центральна виборча комісія зазначає.
Комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів, а також забезпечення реалізації та захисту виборчих прав громадян.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті
16 Закону України
"Про Центральну виборчу комісію" Комісія за результатами узагальнення практики застосування законодавства України про вибори і референдуми та практики проведення виборів і референдумів в Україні, а також у разі необхідності може за власною ініціативою розглянути та прийняти у встановленому цим Законом порядку рішення стосовно підготовки пропозицій щодо вдосконалення законодавства України про вибори і референдуми.
Отже, Центральна виборча комісія вважає за необхідне звернутися до Президента України та Верховної Ради України щодо забезпечення невідкладного законодавчого врегулювання особливостей організації підготовки та проведення виборів у період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України особливо небезпечних і небезпечних інфекційних захворювань, та вдосконалення окремих положень виборчого законодавства, надіславши їм відповідний проєкт закону.
Враховуючи викладене, з метою забезпечення виборчих прав громадян в умовах поширення на території України COVID-19, належної організації виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року, керуючись статтями
11 -
13,
16, пунктами 1, 6 статті
17 Закону України
"Про Центральну виборчу комісію" , Центральна виборча комісія
постановляє:
1. Схвалити Пропозиції щодо законодавчого врегулювання особливостей організації підготовки та проведення виборів у період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України особливо небезпечних і небезпечних інфекційних захворювань, та вдосконалення окремих положень виборчого законодавства, викладені у формі проєкту закону (додається).
2. Звернутися до Президента України та Верховної Ради України з проханням щодо забезпечення невідкладного розгляду та прийняття проєкту закону, схваленого пунктом 1 цієї постанови.
3. Цю постанову надіслати Президенту України та Верховній Раді України.
4. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.
Голова Центральної виборчої комісії | О. ДІДЕНКО |
Додаток
до постанови Центральної виборчої комісії
від 14 вересня 2020 року № 257
Проєкт
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про особливості організації підготовки та проведення виборів у період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України особливо небезпечних і небезпечних інфекційних захворювань, та вдосконалення окремих положень виборчого законодавства
Цей Закон визначає особливості організації підготовки та проведення виборів у період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України особливо небезпечних і небезпечних інфекційних захворювань, зокрема гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19).
Стаття 1. Порядок застосування виборчого законодавства в період дії карантину
1. Організація підготовки та проведення виборів у період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України особливо небезпечних і небезпечних інфекційних захворювань (далі - період дії карантину), здійснюється відповідно до положень
Виборчого кодексу України (далі - Кодекс), Закону України
"Про вибори народних депутатів України" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
2. Реалізація виборчих процедур, пов’язаних із підготовкою та проведенням виборів у період дії карантину, здійснюється відповідно до законодавства з урахуванням карантинно-обмежувальних, протиепідемічних заходів, установлених відповідно до закону Кабінетом Міністрів України, та рекомендацій Центральної виборчої комісії.
Стаття 2. Особливості утворення дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці
1. Дільнична виборча комісія спеціальної виборчої дільниці, яка існує на постійній основі у стаціонарному закладі охорони здоров’я, в якому здійснюється лікування пацієнтів, хворих на небезпечні для оточуючих інфекційні хвороби, утворюється відповідною міською чи районною у місті, сільською, селищною виборчою комісією не пізніш як за десять днів до дня виборів.
1. Проведення передвиборної агітації здійснюється з урахуванням карантинно-обмежувальних, протиепідемічних заходів, установлених відповідно до закону Кабінетом Міністрів України на відповідних територіях.
Стаття 4. Вимоги до перебування у приміщеннях для голосування та приміщеннях виборчих комісій
1. Перебування осіб у період дії карантину у приміщеннях для голосування та приміщеннях виборчих комісій, а також під час організації голосування виборців за місцем перебування без засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, забороняється.
2. Члени виборчої комісії в день голосування використовують додаткові засоби індивідуального захисту - захисний щиток чи окуляри, рукавички, а у разі організації голосування за місцем перебування виборців, хворих на небезпечні для оточуючих інфекційні хвороби, або тих, які перебувають на самоізоляції, а також на спеціальних виборчих дільницях, утворених у стаціонарних закладах охорони здоров’я, в яких здійснюється лікування пацієнтів, хворих на небезпечні для оточуючих інфекційні хвороби, також захисний спеціальний одяг.
3. Забезпечення членів виборчих комісій засобами індивідуального захисту, передбаченими цією статтею, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
4. Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування або інші органи (посадові особи), які відповідно до закону здійснюють їх повноваження, їх посадові та службові особи зобов’язані утримувати приміщення, надані для організації роботи виборчих комісій та проведення голосування, відповідно до вимог санітарних норм.
Стаття 5. Організація голосування в день виборів (повторного голосування)
1. Голова дільничної виборчої комісії, в разі його відсутності - заступник голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретар комісії визначає відповідальну особу з числа членів комісії, яка проводить опитування щодо наявності симптомів респіраторних захворювань та безконтактну термометрію.
2. Опитуванню щодо наявності симптомів респіраторних захворювань та безконтактній термометрії підлягають усі особи, які заходять до приміщень для голосування, перед входом до таких приміщень, а також усі особи, присутні під час організації голосування виборців за місцем перебування.
3. Особа, яка відмовилась від проведення безконтактної термометрії, крім виборця, до приміщення для голосування та проведення голосування виборців за місцем їх перебування не допускається.
4. Вхід до приміщення для голосування, а також присутність під час організації голосування виборців за місцем перебування членів виборчих комісій, офіційних спостерігачів, представників політичних партій (місцевих організацій політичних партій), уповноважених осіб політичних партій (місцевих організацій політичних партій), довірених осіб кандидатів, які мають ознаки респіраторного захворювання та/або підвищену температуру тіла понад 37,2°С (крім виборців, включених до списку виборців на відповідній виборчій дільниці, які мають право зайти до приміщення для голосування на час, необхідний для голосування), заборонено.
5. На виборчій дільниці в день голосування (день повторного голосування) одночасно може перебувати така кількість виборців, що дасть змогу забезпечити дотримання між ними фізичної дистанції не менше ніж 1,5 метра.
6. У приміщені для голосування на виборчій дільниці окремо від інших розташовуються спеціально визначені кабіна для таємного голосування та скринька для голосування, де з дотриманням вимог
Кодексу голосують виборці, які мають ознаки респіраторного захворювання або температуру тіла понад 37,2°С.
7. У день голосування виборець, дотримуючись дистанції у 1,5 м від члена комісії, знімає маску для ідентифікації членом комісії його особи згідно з документом, який підтверджує особу та громадянство України виборця, після чого такому виборцю видається бюлетень для голосування.
Стаття 6. Особливості змін у складі виборчих комісій
1. Крім підстав, визначених
Кодексом, повноваження члена відповідної територіальної, дільничної виборчої комісії припиняються достроково з моменту прийняття рішення про дострокове припинення його повноважень виборчою комісією, яка сформувала (утворила) відповідну виборчу комісію, у зв’язку з направленням у встановленому порядку на самоізоляцію, обсервацію чи підтвердженням діагнозу захворювання на небезпечну для оточуючих інфекційну хворобу, зокрема COVID-19.
2. Заклад охорони здоров’я (сімейний лікар), який володіє інформацією про підтвердження у члена виборчої комісії діагнозу захворювання на небезпечну для оточуючих інфекційну хворобу, зокрема COVID-19, невідкладно повідомляє виборчу комісію, членом якої є така особа, та виборчу комісію, яка сформувала (утворила) відповідну виборчу комісію, про такі обставини.
Член виборчої комісії у разі направлення у встановленому порядку на самоізоляцію, підтвердження діагнозу захворювання на небезпечну для оточуючих інфекційну хворобу, зокрема COVID-19, невідкладно повідомляє про це суб’єкта, за поданням якого його кандидатуру було включено до складу виборчої комісії.
3. Суб’єкт, за поданням якого до складу комісії було включено кандидатуру члена виборчої комісії, у якого підтверджено діагноз захворювання на небезпечну для оточуючих інфекційну хворобу або якого направлено за висновком сімейного лікаря на самоізоляцію, обсервацію, може в установленому порядку внести подання про заміну відповідного члена виборчої комісії.
Подання про заміну члена дільничної виборчої комісії, у якого підтверджено діагноз захворювання на небезпечну для оточуючих інфекційну хворобу або якого направлено за висновком сімейного лікаря на самоізоляцію, обсервацію, розглядається виборчою комісією, яка сформувала (утворила) відповідну виборчу комісію, не пізніше наступного дня з дня отримання подання, а в день голосування, під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці - невідкладно.
4. Виборча комісія, яка достроково припинила повноваження члена виборчої комісії у зв’язку з його перебуванням на самоізоляції, обсервації чи захворюванням на небезпечну для оточуючих інфекційну хворобу, не пізніше наступного дня, а в день голосування, під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та/або під час встановлення підсумків голосування чи результатів виборів - невідкладно повідомляє про це суб’єкта, за поданням якого до складу комісії було включено кандидатуру члена комісії, повноваження якого достроково припинені. Такі суб’єкти можуть не пізніше наступного дня з дня отримання такого повідомлення, а у день голосування, під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та/або під час встановлення підсумків голосування чи результатів виборів - не пізніше ніж через чотири години з моменту отримання повідомлення, внести подання з новими кандидатурами до складу відповідної виборчої комісії.
У разі якщо в установлений строк не надійшло відповідного подання щодо кандидатур для включення до складу виборчої комісії та якщо кількість членів комісії є меншою за мінімально встановлену
Кодексом, склад комісії формується відповідною комісією за поданням її голови за пропозиціями членів цієї комісії з тим, щоб кількісний склад такої виборчої комісії відповідав її мінімальній кількості, установленій Кодексом.
Стаття 7. Особливості організації голосування виборців за місцем перебування
1. Виборці, направлені в установленому порядку на самоізоляцію, обсервацію, у тому числі у зв’язку з підтвердженням діагнозу захворювання на небезпечну для оточуючих інфекційну хворобу, можуть голосувати за місцем перебування в порядку, визначеному статтею
249 Кодексу.
2. Виборцю, внесеному до списку виборців на виборчій дільниці, який внаслідок направлення у встановленому порядку на самоізоляцію, обсервацію, у тому числі у зв’язку з підтвердженням діагнозу захворювання на небезпечну для оточуючих інфекційну хворобу, не може прибути у приміщення для голосування, дільнична виборча комісія надає можливість голосувати за місцем перебування цього виборця.
3. Виборець, який не може прибути у приміщення для голосування у зв’язку з перебуванням на самоізоляції, обсервації, не пізніше 12 години останньої суботи перед днем голосування поштою або через інших осіб подає до дільничної виборчої комісії заяву з проханням забезпечити йому голосування за місцем його перебування із зазначенням місця перебування виборця та довідку медичної установи (сімейного лікаря), видану за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері охорони здоров’я, про направлення виборця у встановленому порядку на самоізоляцію, обсервацію у зв’язку з підозрою або підтвердженим діагнозом захворювання на небезпечну для оточуючих інфекційну хворобу.
Відповідна заява є зобов’язанням виборця забезпечити умови та дотримуватися вимог щодо порядку голосування, передбачених
Кодексом та цим Законом.
4. Для організації голосування виборців, які внаслідок перебування на самоізоляції не можуть прибути у приміщення для голосування, за їх місцем перебування дільнична виборча комісія після закінчення строку на подання заяв в останній день перед днем голосування на своєму засіданні виготовляє окремий витяг із списку виборців за формою, встановленою Центральною виборчою комісією відповідно до частини другої статті
249 Кодексу.
Виборець, який не може прибути у приміщення для голосування у зв’язку з перебуванням у встановленому порядку на самоізоляції, обсервації, на підставі його заяви та довідки медичної установи, виданої за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері охорони здоров’я, про перебування на самоізоляції за рішенням дільничної виборчої комісії включається до окремого витягу із списку виборців.
5. Голосування виборців, які перебувають на самоізоляції, за місцем їх перебування організовують два члени дільничної виборчої комісії, визначені рішенням виборчої комісії, в порядку, передбаченому частинами десятою - чотирнадцятою статті
249 Кодексу , з дотриманням вимог, установлених частиною другою статті 4 цього Закону. Такі члени виборчої комісії повинні бути представниками різних суб’єктів подання кандидатур до складу комісії.
Для голосування за місцем перебування виборців, які перебувають на самоізоляції, обсервації, членам виборчої комісії, які організовують таке голосування, за можливості видається окрема опломбована або опечатана переносна виборча скринька, у яку вкидається контрольний лист.
У разі якщо кількість членів дільничної виборчої комісії не дає можливості організувати голосування виборців, які перебувають на самоізоляції, за місцем їх перебування окремо від організації голосування за місцем перебування інших виборців, не здатних пересуватися самостійно, члени виборчої комісії, які організовують відповідне голосування, спочатку відвідують місця перебування виборців, не здатних пересуватися самостійно з причин, не пов’язаних із самоізоляцією, а потім - місця перебування виборців, які перебувають на самоізоляції.
6. Переносна виборча скринька, що використовувалася під час організації голосування за місцем перебування виборців у зв’язку з їх перебуванням на самоізоляції, а також виборча скринька, що використовувалася для голосування на виборчій дільниці виборців, які мають ознаки респіраторного захворювання або температуру тіла понад 37,2°С, відкриваються дільничною виборчою комісією останніми, перед виборчими скриньками з пошкодженими печатками або пломбами, а також іншими пошкодженнями, виявленими під час голосування. Члени дільничної виборчої комісії, які відкривають такі скриньки, виймають з них виборчі бюлетені, підраховують їх кількість та розкладають на відповідні місця, повинні бути забезпечені засобами індивідуального захисту.
II. Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
2. Внести зміни до таких законодавчих актів України:
а) у частині шостій статті
57 слова і цифру "6 відсотків неоподатковуваного мінімуму доходів громадян" замінити словами і цифрами "3 відсотки прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня року, в якому проводяться вибори";
б) абзац другий частини першої статті
60 викласти в такій редакції:
"До клопотання, підписаного керівником громадської організації та засвідченого печаткою організації (в разі її наявності), додається копія статуту громадської організації, засвідчена після початку виборчого процесу керівником громадської організації та скріплена печаткою цієї організації (в разі її наявності);
в) абзац п’ятий частини першої статті
61 викласти в такій редакції:
"Органи Національної поліції України, а в разі необхідності із залученням військовослужбовців Національної гвардії України зобов’язані з дня прийняття виборчими комісіями виборчих бюлетенів та до моменту їх транспортування з приміщень виборчих комісій в установленому цим
Кодексом порядку забезпечити цілодобову охорону приміщень виборчих комісій, а також у разі необхідності за зверненням Центральної виборчої комісії - органів ведення Державного реєстру виборців";
г) частину третю статті
192 доповнити словами "(далі - територія села, селища, міста)";
ґ) частину першу статті
202 доповнити новим абзацом такого змісту:
"У разі якщо до складу міської територіальної громади міста з районним поділом входять населені пункти (села, селища, міста), розташовані поза межами районів у місті, підготовку і проведення місцевих виборів на території таких населених пунктів (у тому числі утворення дільничних виборчих комісій, передачу їм виборчих бюлетенів і отримання від них виборчої документації, встановлення підсумків голосування з виборів міського голови, депутатів міської ради) забезпечує районна в місті виборча комісія, визначена рішенням відповідної міської виборчої комісії, а у разі неприйняття такого рішення - відповідна міська виборча комісія";
д) в абзацах першому та другому частини четвертої статті
204 слова "обласна чи республіканська в Автономній Республіці Крим" замінити словами "відповідна обласна, республіканська в Автономній Республіці Крим чи міська міст Києва, Севастополя";
е) абзац третій частини сьомої статті
248 замінити п’ятьма новими абзацами такого змісту:
"Якщо виборець зробив запис (позначку) із зазначенням номера кандидата в депутати, якого підтримує, у квадраті із нанесеним трафаретом для зазначення номера кандидата, але не зробив позначку "плюс" (+) або іншу в порожньому квадраті для волевиявлення щодо організації партії, вважається, що такий виборець проголосував і за відповідну організацію партії.
Якщо виборець у квадраті з нанесеним трафаретом для зазначення номера кандидата в депутати зробив позначку "плюс" (+) або іншу, що засвідчує його волевиявлення, але із якої неможливо встановити волевиявлення виборця за окремого кандидата в депутати в територіальному виборчому списку, вважається, що такий виборець підтримує весь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від цієї організації партії без надання підтримки окремому кандидату.
Якщо виборець у квадраті з нанесеним трафаретом для зазначення номера кандидата в депутати зробив позначку "плюс" (+) або іншу, що засвідчує його волевиявлення, а у квадраті для волевиявлення щодо організації партії вписав номер кандидата в депутати, вважається, що такий виборець підтримує місцеву організацію партії та відповідного кандидата, номер якого зазначено.
Якщо виборець у квадраті з нанесеним трафаретом для зазначення номера кандидата в депутати зробив позначку "плюс" (+) або іншу, що засвідчує його волевиявлення, а у квадраті для волевиявлення щодо організації партії вписав неіснуючий номер кандидата в депутати, вважається, що такий виборець підтримує весь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від організації партії без надання підтримки окремому кандидату.
Якщо виборець у квадраті з нанесеним трафаретом для зазначення номера кандидата в депутати вписав неіснуючий порядковий номер кандидата в депутати в територіальному виборчому списку або зробив іншу позначку, вважається, що такий виборець підтримує весь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від організації партії без надання підтримки окремому кандидату";
є) у частині двадцять дев’ятій статті
250:
у підпункті "б" пункту 1 слова "ради" виключити, а слова "не відповідають рішенню виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласної, міської (міста з кількістю виборців 10 тисяч і більше) виборчої комісії" замінити словами "не відповідають рішенню відповідної виборчої комісії";
у підпункті "г" пункту 1 слово "біля" замінити словами "у жодному квадраті навпроти";
абзац шістнадцятий виключити;
частину другу доповнити новим абзацом такого змісту:
"У разі прийняття міською виборчою комісією рішення відповідно до абзацу дванадцятого частини першої статті 202 цього Кодексу дільнична виборча комісія виборчої дільниці, утвореної на території населеного пункту (села, селища, міста), що входить до складу відповідної міської територіальної громади, доставляє протоколи про підрахунок голосів виборців з відповідних виборів у порядку, передбаченому частиною третьою цієї статті";
у підпункті "б" пункту 1 частини третьої, підпункті "б" пункту 1 та підпункті "в" пункту 2 частини четвертої слово "багатомандатному" замінити словом "територіальному";
у пункті 1 частини першої слова "обласна виборча комісія" замінити словами "обласна, районна виборча комісія", а слова "обласної ради" - словами "обласної, районної ради";
у пункті 2 частини першої слова "міста з кількістю виборців 10 тисяч і більше" замінити словами "міста з районним поділом з кількістю виборців 10 тисяч і більше";
у пункті 3 частини першої:
підпункт "а" доповнити словами "в територіальному виборчому окрузі чи його частині";
підпункт "б" доповнити словами "чи його частині";
доповнити підпунктом "в" такого змісту:
"в) протоколу про підсумки голосування з виборів депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) в межах територіального виборчого округу";
частину шосту викласти в такій редакції:
"6. Відомості про підсумки голосування в межах виборчого округу (частині виборчого округу) заносяться цифрами до протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування з відповідних місцевих виборів по кожній виборчій дільниці і сумарно по виборчому округу (частині виборчого округу), а до протоколу виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласної, міської (міста з районним поділом), районної виборчої комісії, який складається на підставі протоколів про підсумки голосування в межах частини виборчого округу - сумарно по виборчому округу";
и) частину першу статті
283 доповнити новим абзацом такого змісту:
"У разі обрання одного з кандидатів у депутати депутатом до двох місцевих рад такий кандидат у депутати звертається до територіальної виборчої комісії з відповідних місцевих виборів для реєстрації його депутатом лише однієї місцевої ради";
2) пункт 6 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства" від 16 липня 2020 року № 805-IX виключити.
3. Кабінету Міністрів України:
забезпечити фінансування заходів, необхідних для реалізації цього Закону;
привести свої нормативно-правові акти та забезпечити приведення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Голова Верховної Ради України
Секретар засідання Центральної виборчої комісії | О. БОЯРЧУК |