• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції про організацію та проведення контрольних заходів щодо фінансово-господарської діяльності на підприємствах, в установах і організаціях, що належать до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України та щодо яких Міністерство здійснює корпоративне управління

Міністерство вугільної промисловості України | Наказ, Заходи, План, Опис, Акт, Висновок, Форма типового документа, Програма, Інструкція від 08.06.2007 № 200
Реквізити
  • Видавник: Міністерство вугільної промисловості України
  • Тип: Наказ, Заходи, План, Опис, Акт, Висновок, Форма типового документа, Програма, Інструкція
  • Дата: 08.06.2007
  • Номер: 200
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство вугільної промисловості України
  • Тип: Наказ, Заходи, План, Опис, Акт, Висновок, Форма типового документа, Програма, Інструкція
  • Дата: 08.06.2007
  • Номер: 200
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ
Н А К А З
08.06.2007 N 200
Про затвердження Інструкції про організацію та проведення контрольних заходів щодо фінансово-господарської діяльності на підприємствах, в установах і організаціях, що належать до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України та щодо яких Міністерство здійснює корпоративне управління
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22.05.2002 N 685 "Про здійснення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади внутрішнього фінансового контролю", з урахуванням вимог Стандартів державного фінансового контролю за використанням бюджетних коштів, державного і комунального майна, затверджених наказами Головного контрольно-ревізійного управління України від 09.08.2002 N 168 і від 13.07.2004 N 185, з метою усунення зауважень, викладених у акті ревізії ГоловКРУ від 30.03.2007 N 21-21/04,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про організацію та проведення контрольних заходів щодо фінансово-господарської діяльності на підприємствах, в установах і організаціях, що належать до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України та щодо яких Міністерство здійснює корпоративне управління (далі - Інструкція), що додається.
2. Інструкцію про порядок здійснення внутрішнього фінансового контролю за роботою державних підприємств, установ, організацій та господарських товариств, що належать до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України, затверджену наказом Мінвуглепрому від 06.12.2005 N 69, вважати такою, що втратила чинність.
3. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Міністр С.Тулуб
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Мінвуглепрому України
08.06.2007 N 200
ІНСТРУКЦІЯ
про організацію та проведення контрольних заходів щодо фінансово-господарської діяльності на підприємствах, в установах і організаціях, що належать до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України та щодо яких Міністерство здійснює корпоративне управління
1. Загальні положення
1.1. Інструкція про організацію та проведення контрольних заходів щодо фінансово-господарської діяльності на підприємствах, в установах і організаціях, що належать до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України та щодо яких Міністерство здійснює корпоративне управління (далі - Інструкція), розроблена на підставі Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 N 2542-III; Указів Президента України від 23.07.98 N 817 "Про деякі заходи з регулювання підприємницької діяльності", від 27.08.2000 N 1031 "Про заходи щодо підвищення ефективності контрольно-ревізійної роботи"; постанови Кабінету Міністрів України від 22.05.2002 N 685 "Про здійснення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади внутрішнього фінансового контролю"; наказів Головного контрольно-ревізійного управління України від 09.08.2002 N 168 "Про затвердження Стандартів державного фінансового контролю за використанням бюджетних коштів, державного і комунального майна", від 18.11.2003 N 274 "Про затвердження Порядку взаємодії органів державної контрольно-ревізійної служби з контрольно-ревізійними підрозділами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів при здійсненні планових та позапланових контрольних заходів"; Положення про Міністерство вугільної промисловості України, і визначає механізм здійснення підрозділами внутрішнього фінансового контролю контрольних заходів щодо фінансово-господарської діяльності на підприємствах, в установах і організаціях, що належать до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України та щодо яких Міністерство здійснює корпоративне управління.
1.2. Діяльність підрозділів внутрішнього фінансового контролю Мінвуглепрому спрямовується на здійснення ними попереднього, поточного та подальшого фінансового контролю, забезпечення керівництва Мінвуглепрому достовірною інформацією про використання фінансових ресурсів, оцінку ефективності господарської діяльності, виявлення й запобігання порушень, що перешкоджають законному та ефективному використанню державного майна, бюджетних коштів.
1.3. До сфери контролю Контрольно-ревізійного управління Мінвуглепрому відносяться підприємства, установи, організації, що належать до сфери управління Мінвуглепрому та щодо яких Міністерство здійснює корпоративне управління, включаючи всі структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами, Державна інспекція з контролю якості вугільної продукції, структурні підрозділи центрального апарату Міністерства, а також (в межах компетенції) підприємства, установи, організації інших галузей економіки, які виконують для Мінвуглепрому роботи або надають послуги за бюджетні кошти.
До сфери контролю контрольно-ревізійних відділів державних підприємств належать всі структурні та відокремлені підрозділи, дирекції та відділи апарату управління державних підприємств.
1.4. Під час організації та проведення контрольно-ревізійними підрозділами Мінвуглепрому внутрішнього фінансового контролю належить керуватися положеннями Конституції, законів, актів Президента, Кабінету Міністрів України, рішеннями колегії та вимогами наказів Мінвуглепрому, іншими нормативно-правовими актами з питань фінансово-господарської діяльності (далі - нормативно-правові акти) і цією Інструкцією. У питаннях проведення контрольно-ревізійної роботи і складання звітності за її результатами керуються також відповідними рекомендаціями Головного контрольно-ревізійного управління України.
2. Визначення термінів
2.1. Підрозділи внутрішнього фінансового контролю - це Контрольно-ревізійне управління Міністерства та структурні підрозділи підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління Мінвуглепрому та щодо яких Міністерство здійснює корпоративне управління, яким делеговані повноваження на здійснення контрольних заходів щодо фінансово-господарської діяльності на підприємствах, в установах і організаціях, включаючи всі структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами, що належать до сфери управління Мінвуглепрому України та щодо яких Міністерство здійснює корпоративне управління, в Державній інспекції з контролю якості вугільної продукції, структурних підрозділах центрального апарату Міністерства, а також на підприємствах, в установах, організаціях інших галузей економіки, які виконують для Мінвуглепрому роботи або надають послуги за бюджетні кошти, з метою поліпшення фінансового стану цих підприємств, установ, організацій, забезпечення цільового використання бюджетних коштів, збереження державного майна, попередження зловживань.
2.2. Компетенція підрозділів внутрішнього фінансового контролю - це постійні й тимчасові повноваження підрозділів внутрішнього фінансового контролю, делеговані державою й закріплені за ними постановою Кабінету Міністрів України від 22.05.2002 N 685 та цією Інструкцією, а також іншими законами й нормативно-правовими актами України, наказами, розпорядженнями та дорученнями Мінвуглепрому на здійснення контролю за дотриманням законодавства з фінансових питань та ведення господарської діяльності.
2.3. Підконтрольні об'єкти - підприємства, установи, організації, включаючи всі структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами, що належать до сфери управління Мінвуглепрому та щодо яких Міністерство здійснює корпоративне управління, Державна інспекція з контролю якості вугільної продукції, структурні підрозділи центрального апарату Міністерства, а також підприємства, установи та організації інших галузей економіки, які виконують для Мінвуглепрому роботи або надають послуги за бюджетні кошти, щодо яких орган контролю має повноваження та підстави для проведення ревізії або перевірки відповідно до законодавства.
2.4. Правоохоронні органи - органи прокуратури, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки України, підрозділи податкової міліції органів державної податкової служби, Головне контрольно-ревізійне управління України.
2.5. Звернення правоохоронних органів - оформлені згідно з вимогами чинного законодавства та компетенцією відповідного правоохоронного органу письмові документи: листи, постанови слідчих або прокурорів, винесені в ході розслідування кримінальних справ.
2.6. Контрольний захід - це сукупність способів і методичних прийомів фінансового контролю, які застосовуються підрозділами внутрішнього фінансового контролю Мінвуглепрому в межах повноважень, визначених Конституцією України, чинним законодавством та іншими нормативно-правовими актами, цією Інструкцією, що регулюють діяльність і спрямовані на повний комплекс (систему) або окремі процеси (етапи) фінансово-господарської діяльності підконтрольних об'єктів, пов'язаної з використанням бюджетних коштів, збереженням та ефективним використанням державного майна. Контрольні заходи можуть здійснюватися в формі ревізій, перевірок, оцінки, розслідування та вивчення.
2.7. Спільні контрольні заходи - це контрольні заходи, які здійснюються одночасно декількома суб'єктами державного фінансового контролю і мають спільні або взаємопов'язані теми контрольних заходів.
Спільні контрольні заходи підрозділами внутрішнього фінансового контролю Мінвуглепрому здійснюються відповідно до наказу Головного контрольно-ревізійного управління України від 18.11.2003 N 274 "Про затвердження Порядку взаємодії органів державної контрольно-ревізійної служби з контрольно-ревізійними підрозділами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів при здійсненні планових та позапланових контрольних заходів".
2.8. Програма контрольного заходу - це визначений підрозділами внутрішнього фінансового контролю Мінвуглепрому зміст конкретного контрольного заходу.
2.9. Винні особи - посадові та матеріально відповідальні особи, з вини яких порушено законодавство під час проведення фінансово-господарських операцій.
2.10. Зустрічна звірка - метод документального підтвердження у суб'єктів господарювання, які мали правові відносини з підконтрольним об'єктом, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку підконтрольної установи.
2.11. Акт (довідка) проведення контрольного заходу - службовий двосторонній документ, який стверджує факт проведення комплексного, фінансового чи тематичного контрольного заходу, що відображає його результати стосовно наслідків окремих фінансово-господарських операцій чи діяльності підконтрольних об'єктів у цілому і є носієм доказової інформації про виявлені й систематизовані за економічною однорідністю недоліки в господарюванні та порушенні законів і інших нормативно-правових актів. Заперечення, зауваження до акта ревізії (за їх наявності) та висновки на них є невід'ємною частиною акта.
2.12. Планова виїзна ревізія - ревізія на підконтрольних об'єктах, яка передбачена в плані контрольно-ревізійної роботи підрозділів внутрішнього фінансового контролю Мінвуглепрому і проводиться за місцезнаходженням такого підконтрольного об'єкта чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться ревізія, не частіше, ніж один раз на календарний рік.
2.13. Позапланова виїзна ревізія - ревізія, яка не передбачена в планах контрольно-ревізійної роботи і проводиться за наявності обставин, визначених Законом України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні".
2.14. Посадові особи, що проводять контрольний захід, - група в складі трьох або більше працівників підрозділів внутрішнього фінансового контролю Мінвуглепрому, а також залучених фахівців, що в межах компетенції проводять ревізію (перевірку) підконтрольного об'єкта.
2.15. Законодавство з фінансових питань - сукупність чинних на будь-який момент періоду, за який проводиться контрольний захід, законів та інших нормативно-правових актів держави, якими регулюються процеси мобілізації, розподілу та використання фінансових ресурсів держави, а також грошові, кредитні й товарообмінні відносини.
2.16. Фінансова дисципліна - стан дотримання на підконтрольних об'єктах визначених законодавством та нормативно-правовими актами фінансово-правових норм.
2.17. Фінансове правопорушення - дія або бездіяльність на підконтрольних об'єктах, наслідком яких стало невиконання фінансово-правових норм.
2.18. Бюджетне правопорушення - недотримання учасником бюджетного процесу, встановленого Бюджетним кодексом України та іншими нормативно-правовими актами, порядку складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету чи звіту про виконання бюджету.
2.19. Збитки - незаконні грошові або матеріальні витрати, проведені на підконтрольних об'єктах, втрата або пошкодження майна, а також неодержані доходи, які вони одержали б, якби зобов'язання були виконані боржником у межах терміну позовної давності.
2.20. Комерційна таємниця - склад і обсяг відомостей, що визначені керівником підконтрольного об'єкта відповідно до чинного законодавства України.
Не є комерційною таємницею установчі документи, документи, що дозволяють займатися господарською діяльністю, інформація за всіма встановленими формами державної звітності, дані, потрібні для обчислення й сплати податків (інших обов'язкових платежів) та документи про їх сплату й платоспроможність підконтрольного об'єкта тощо.
Працівник, що проводить контрольний захід, має право запросити в керівника підконтрольного об'єкта документи з відомостями, що містять комерційну таємницю, якщо цього вимагає перелік питань програми на проведення контрольного заходу.
2.21. Службова таємниця - склад і обсяг відомостей, що є в розпорядженні конкретного підрозділу внутрішнього фінансового контролю Мінвуглепрому або його посадової особи стосовно підконтрольних об'єктів, контрольних, правоохоронних та інших державних органів, їх працівників, способів досягнення визначених законодавством завдань, що необхідні для якісного проведення контрольного заходу, забезпечення відповідної раптовості та ефективності і які з цієї причини на певний період не підлягають зовнішньому чи внутрішньому розголошенню.
Службовими таємницями зокрема є:
- план проведення контрольних заходів на термін до часу повідомлення підконтрольних об'єктів про початок проведення контрольного заходу;
- виявлені під час проведення контрольного заходу порушення, зловживання до повного документального підтвердження й закріплення в актах, а також заплановані з цією метою раптові інвентаризації готівки й майна, контрольні заміри та інші ревізійні дії;
- надані правоохоронними органами оперативні та інші відомості щодо діяльності підконтрольних об'єктів (вчинених порушень, зловживань посадових осіб, дані посадовими особами письмові пояснення, протоколи допиту з конкретних питань тощо);
- конкретні пояснення посадових осіб щодо виявлених фактів зловживань, крадіжок тощо;
- відомості, які містяться у зверненнях громадян щодо їхнього (чи інших громадян) особистого життя, та інша інформація, що зачіпає (порушує) їх права та законні інтереси;
- документи, що становлять внутрішньовідомчу службову кореспонденцію (доповідні записки, листування між підрозділами, матеріали колегій тощо), якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності підрозділів внутрішнього фінансового контролю Мінвуглепрому, процесом прийняття рішень і передують їх прийняттю;
- інформація банківських і фінансових установ, підготовлена на запити підрозділів внутрішнього фінансового контролю Мінвуглепрому;
- чернетки матеріалів проведення контрольних заходів.
3. Мета та основні завдання внутрішнього фінансового контролю
3.1. Метою проведення контрольних заходів є виявлення і блокування діяльності, що загрожує економічній безпеці держави, провокує платіжну кризу, несе в собі значні соціальні загрози, та сприяння зміцненню державної фінансової дисципліни, поліпшенню фінансового стану підконтрольних об'єктів, цільовому використанню бюджетних коштів, збереженню державного майна, попередженню зловживань, поповненню доходів бюджету.
3.2. Головними завданнями Контрольно-ревізійного управління, контрольно-ревізійних підрозділів державних підприємств Мінвуглепрому є:
- здійснення контрольних заходів та моніторингу фінансово-господарської діяльності на підконтрольних об'єктах з метою забезпечення цільового використання бюджетних коштів, збереження державного майна, економного використання фінансових і матеріальних ресурсів, дотримання встановленого порядку ведення бухгалтерського обліку та складання і подання фінансової звітності;
- забезпечення усунення порушень фінансової дисципліни, відшкодування заподіяних збитків;
- визначення проблем, що існують у сфері управління Мінвуглепрому України щодо напрямів та методів вдосконалення роботи окремих підконтрольних об'єктів;
- ініціювання та вжиття заходів для запобігання фінансових порушень.
4. Планування та періодичність проведення контрольного заходу
4.1. Планування контрольно-ревізійної роботи підрозділів внутрішнього фінансового контролю Мінвуглепрому здійснюється відповідно до Стандарту державного фінансового контролю за використанням бюджетних коштів, державного і комунального майна - N 2 "Планування державного фінансового контролю", затвердженого наказом Головного контрольно-ревізійного управління України від 09.08.2002 N 168.
4.2. План контрольних заходів для Контрольно-ревізійного управління Мінвуглепрому за основними напрямами складається на півріччя поточного року за погодженням із Головним контрольно-ревізійним управлінням України і затверджується Міністром вугільної промисловості України в такі терміни:
на I півріччя наступного року - до 10 грудня;
на II півріччя поточного року - до 10 червня.
Контрольно-ревізійні підрозділи державних підприємств складають плани роботи на півріччя, які затверджуються керівником державного підприємства.
Конкретні терміни проведення контрольного заходу встановлюються керівником підрозділу внутрішнього фінансового контролю.
4.3. Контрольні заходи у плановому порядку можуть проводитись не частіше ніж один раз на рік.
4.4. Позапланові контрольні заходи фінансово-господарської діяльності на підконтрольних об'єктах проводяться за наказами, розпорядженнями, окремими дорученнями (в тому числі і в усній формі) керівництва Мінвуглепрому або державного підприємства в терміни, зазначені у вищевказаних актах, або за зверненнями, відповідно до законодавства, органів державної влади та місцевого самоврядування чи громадян у терміни, які визначаються з урахуванням Плану контрольних заходів.
Позапланові контрольні заходи проводяться незалежно від терміну проведення останнього планового контрольного заходу.
Про проведення позапланового контрольного заходу Контрольно-ревізійне управління Міністерства в десятиденний термін повідомляє Головне контрольно-ревізійне управління України.
4.5. Контрольні заходи проводяться на підконтрольних об'єктах за їх фактичним місцезнаходженням або за юридичною адресою, вказаною в установчих документах.
4.6. При плануванні та проведенні контрольних заходів працівники підрозділів внутрішнього фінансового контролю Мінвуглепрому зобов'язані забезпечувати дотримання службової і комерційної таємниць. За розголошення державних, службових та комерційних таємниць працівники несуть установлену законодавством відповідальність. Розголошення посадовою особою державної, комерційної чи службової таємниці є порушенням трудових обов'язків, за яке передбачено звільнення з роботи як за одноразове грубе порушення згідно з Кодексом законів про працю України.
4.7. До участі в проведенні контрольних заходів можуть залучатись представники структурних підрозділів центрального апарату Міністерства, економічних, бухгалтерських та інших підрозділів підприємств, установ і організацій Мінвуглепрому.
4.8. Строки проведення контрольних заходів та склад ревізійних комісій (робочих груп) визначаються Контрольно-ревізійним управлінням Мінвуглепрому або контрольно-ревізійним підрозділом державного підприємства з урахуванням того обсягу роботи, якого потребує вирішення конкретних питань кожного контрольного заходу.
4.9. Термін проведення контрольного заходу, як правило, повинен бути не більше 30 робочих днів. У окремих випадках, у разі особливої складності або значної кількості структурних і відокремлених підрозділів, цей строк за доповідною запискою керівника ревізійної комісії (робочої групи) може бути подовжено начальником Контрольно-ревізійного управління Мінвуглепрому на термін не більше 15 робочих днів.
4.10. Контрольний захід проводиться за період діяльності підконтрольних об'єктів, наступний за тим періодом, який був перевірений при проведенні попереднього контрольного заходу, до початку місяця, в якому проводиться цей контрольний захід. При необхідності контрольний захід може проводитись і за більш тривалий період.
5. Організація підготовки і проведення контрольного заходу
5.1. Проведенню контрольного заходу повинна передувати підготовка, вивчення у відповідних фінансових органах, органах Державного казначейства, в установах банків, а також в інших органах матеріалів, які стосуються діяльності та фінансового стану підконтрольних об'єктів, на яких передбачається проведення контрольного заходу. На основі вивчення цих матеріалів розробляється програма проведення контрольного заходу, в якій визначаються період контрольного заходу, його мета та основні питання, на яких слід зосередити увагу.
5.2. Програма проведення контрольного заходу (додаток 1) затверджується наказом, розпорядженням Мінвуглепрому або начальником Контрольно-ревізійного управління. У період проведення контрольного заходу за необхідності за погодженням з начальником Контрольно-ревізійного управління Мінвуглепрому до програми контрольного заходу вносяться зміни та доповнення.
На державних підприємствах програму контрольного заходу затверджує керівник державного підприємства.
5.3. Перед тим як розпочати проведення контрольного заходу, керівник ревізійної комісії (робочої групи) пред'являє керівнику підконтрольного об'єкта повноваження (наказ або розпорядження чи доручення, посвідчення) на проведення контрольного заходу, знайомить його з членами ревізійної комісії (робочої групи) та з метою контрольного заходу.
Крім того, ревізійна комісія (робоча група) знайомиться з умовами роботи та особливостями конкретного підконтрольного об'єкта, станом справ щодо збереження готівки і матеріальних цінностей, організовує ревізію каси, інвентаризацію матеріальних цінностей та здійснює інші необхідні дії щодо організації і створення умов для нормального проведення контрольного заходу.
5.4. Керівник підконтрольного об'єкта зобов'язаний забезпечити членам ревізійної комісії (робочої групи) належні умови для ефективного проведення контрольного заходу, а саме: надавати у встановлений термін інформацію, матеріали (довідки, статистичні дані, розрахунки, таблиці), документи (оригінали, копії та витяги з документів), технічне оснащення й транспортні засоби разом з обслуговуючим персоналом, окремі приміщення з технічним оснащенням і засобами зв'язку.
Оголошення про проведення контрольного заходу і місце перебування ревізійної комісії (робочої групи) розміщується керівництвом підконтрольного об'єкта на видному місці на підконтрольному об'єкті.
5.5. Контрольні заходи фінансово-господарської діяльності на підконтрольних об'єктах проводяться шляхом ревізії (перевірки) дотримання чинних законів та інших нормативно-правових актів; уважного і всебічного вивчення наявних бухгалтерських та інших документів, перевірки правильності відображення (проведення) в обліку операцій з готівкою і матеріальними цінностями: проведення контрольних запусків сировини і матеріалів у виробництво; контрольних аналізів готової продукції; контрольних обмірів виконаних робіт; перевірки правильності застосування норм витрат сировини і матеріалів, виходу готової продукції і природних втрат; перевірки зберігання готівки і матеріальних цінностей, організації їх інвентаризації; ретельної перевірки правильності віднесення витрат на виробництво і розрахунків з бюджетом; перевірки дотримання методики оцінки майна при реалізації та приватизації, проведення індексації.
5.6. При суцільному методі перевіряються всі первинні документи і записи в реєстрах обліку за період, що ревізується (перевіряється): ревізія (перевірка) касових та банківських операцій, розрахунки з підзвітними особами та інші.
При вибірковому методі перевіряється частина первинних документів і записи в реєстрах обліку на кожен місяць або за декілька місяців на період, що ревізується (перевіряється). Якщо при вибірковій перевірці встановлені серйозні порушення або зловживання, то ревізія (перевірка) з даного питання діяльності проводиться суцільним методом.
5.7. Ревізійна комісія (робоча група) має право вимагати від керівництва підконтрольного об'єкта, щоб матеріально відповідальні особи в обов'язковому порядку брали участь у проведенні інвентаризацій, перевірці довірених цінностей, контрольних обмірах виконаних робіт, контрольних запусках у виробництво сировини та матеріалів, відборі проб та зразків на дослідження, а також у інших аналогічних діях, спрямованих на перевірку стану збереження грошових коштів і матеріальних цінностей та діяльності матеріально відповідальних осіб.
5.8. При виявленні фактів порушень законів України, постанов Верховної Ради України, актів Президента України та нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, а також нормативно-правових актів інших центральних органів виконавчої влади, зареєстрованих у встановленому порядку в Міністерстві юстиції України, фактів незаконного і нецільового витрачання державних коштів, приховування від бюджету належних йому платежів та інших порушень фінансової дисципліни або зловживань ревізійна комісія (робоча група) повинна отримати письмові пояснення від посадових та інших причетних до цього осіб, стисло навести суть в акті проведення контрольного заходу, а також встановити розмір шкоди і заподіяних збитків, причини і обставини їх виникнення, осіб, з вини яких вони допущені. Розмір збитків визначається у відповідності з чинним законодавством.
5.9. У разі відмови посадових та інших осіб, причетних до виявлених порушень, від надання письмових пояснень, ревізійна комісія (робоча група) фіксує цей факт у акті проведення контрольного заходу.
5.10. При виявленні істотних порушень фінансової дисципліни, недостач готівки і матеріальних цінностей чи значних зловживань працівники підрозділів внутрішнього фінансового контролю Мінвуглепрому в строк не пізніше 7 робочих днів після підписання акта проведення контрольного заходу посадовими особами підконтрольного об'єкта чи складання акта про відмову в його підписанні за відсутності зауважень керівництва підконтрольного об'єкта або не пізніше 20 робочих днів - за наявності таких зауважень, подають матеріали проведення контрольного заходу керівництву Мінвуглепрому або державного підприємства для відповідного реагування.
5.11. Вилучення ревізійною комісією необхідних оригіналів документів у випадках, коли їх збереження на підконтрольному об'єкті не гарантується, а також у випадках виявлення фіктивних документів, підробок і фальсифікацій проводиться в термін до закінчення проведення контрольного заходу. У справах підконтрольного об'єкта залишається акт вилучення та копії або реєстр вилучених документів, завірені підписами керівника ревізійної комісії (робочої групи) та головного бухгалтера або іншої відповідальної особи підконтрольного об'єкта. Про вилучення в період проведення контрольного заходу оригіналів необхідних документів невідкладно письмово оповіщається правоохоронний орган, який вирішує питання щодо забезпечення їх збереження, а після завершення проведення контрольного заходу щодо потреби в приєднанні їх до справи.
5.12. Посадові та інші особи підконтрольного об'єкта, які не виконують законних вимог ревізійної комісії (робочої групи) під час проведення контрольного заходу або створюють їм у цьому перешкоди, притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
6. Права, обов'язки та відповідальність працівників підрозділів внутрішнього фінансового контролю та членів ревізійних комісій (робочих груп) при здійсненні контрольних заходів
6.1. Працівники підрозділів внутрішнього фінансового контролю, члени ревізійних комісій (робочих груп) мають право:
6.1.1. Ревізувати і перевіряти грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси та інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, фінансових інвестицій і нематеріальних активів, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (грошових сум, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо).
6.1.2. Безперешкодного доступу на склади, у сховища, виробничі та інші приміщення для їх обстеження та з'ясування питань, пов'язаних із проведенням контрольного заходу.
6.1.3. Залучати на договірних засадах чи ставити питання перед керівництвом Мінвуглепрому про залучення кваліфікованих фахівців для проведення контрольних обмірів будівельних, монтажних, ремонтних та інших робіт, контрольних запусків сировини і матеріалів у виробництво, контрольних аналізів сировини, матеріалів та готової продукції, інших перевірок з оплатою за рахунок спеціально передбачених на ці потреби коштів.
6.1.4. Вимагати від керівників підконтрольних об'єктів проведення інвентаризацій основних фондів, матеріальних цінностей, грошових коштів і розрахунків, у необхідних випадках опечатувати каси та касові приміщення, склади, комори, архіви, а при виявленні підробок, інших зловживань - вилучати необхідні документи на строк до закінчення контрольного заходу, залишаючи у справі акт вилучення та копії або реєстри вилучених документів.
6.1.5. У разі виявлення ознак фіктивності документів, при пошкодженні опечатувань каси та інших приміщень (документується актом довільної форми) інформувати правоохоронні органи з метою притягнення винних осіб до відповідальності у відповідності із чинним законодавством.
6.1.5. Одержувати від посадових осіб, працівників і матеріально відповідальних осіб підконтрольного об'єкта письмові пояснення з питань, які виникають у ході проведення контрольного заходу.
6.1.6. Пред'являти керівникам та іншим посадовим особам підконтрольних об'єктів вимоги щодо усунення виявлених порушень.
6.1.7. Ініціювати стягнення у дохід держави коштів, які без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства одержані підконтрольними об'єктами за незаконними угодами.
6.1.8. Здійснювати всі інші функції, що не суперечать чинному законодавству України щодо виявлення і блокування діяльності, яка загрожує економічній безпеці держави, провокує платіжну кризу, несе в собі значні соціальні загрози, та сприяти зміцненню державної фінансової дисципліни, поліпшенню фінансового стану підконтрольних об'єктів, збереженню державного майна, попередженню зловживань, поповненню доходів бюджету.
6.2. Працівники підрозділів внутрішнього фінансового контролю, члени ревізійних комісій (робочих груп) зобов'язані:
6.2.1. Неухильно дотримуватися вимог нормативно-правових актів.
6.2.2. Проводити контрольний захід відповідно до програми його проведення.
6.2.3. Під час проведення контрольного заходу неухильно дотримуватися повноти, об'єктивності, достовірності та доказовості його результатів.
6.2.4. На будь-якій стадії ревізії, перевірки приймати від посадових осіб підконтрольного об'єкта докладні письмові пояснення обставин, мотивів, причин і умов учинення порушень, долучати ці пояснення до матеріалів контрольного заходу.
6.2.5. Надавати керівництву підконтрольного об'єкта за один робочий день до закінчення контрольного заходу один примірник офіційної документації (акт, довідка), оформленої відповідно до розділу 8 цієї Інструкції для ознайомлення, підписання й прийняття рішення про усунення виявлених порушень і недоліків.
6.3. Працівники підрозділів внутрішнього фінансового контролю, члени ревізійних комісій (робочих груп) несуть відповідальність згідно із законодавством за:
6.3.1. Відповідність фактів, зазначених в офіційній документації, реальному стану справ.
6.3.2. Зловживання владою чи службовим становищем або перевищення влади чи службових повноважень.
6.3.3. Використання свого службового становища з корисливою метою, а також за дії (бездіяльність), які відповідно до законодавства вважаються корупційними.
6.3.4. Упереджене або прихильне ставлення до конкретної посадової особи підконтрольного об'єкта, якщо це призвело до негативних фінансово-правових наслідків (викривлення інформації про реальний стан справ, приховування отриманої інформації про факти правопорушень тощо).
7. Права та обов'язки посадових осіб підконтрольного об'єкта, діяльність яких перевіряється
7.1. Посадові особи підконтрольного об'єкта, діяльність яких перевіряється, мають право:
7.1.1. На будь-якій стадії проведення контрольного заходу подавати комісії або робочій групі усні та письмові заяви, зауваження, пояснення з питань, які є об'єктом контролю.
7.1.2. Надавати пояснення з питань, що стосуються державної таємниці, з урахуванням вимог Закону України від 21.01.94 N 3855 "Про державну таємницю".
7.1.3. Вимагати від голови ревізійної комісії або робочої групи надання примірника офіційної документації (акт, довідка) про результати контрольного заходу для ознайомлення, підписання та забезпечення усунення виявлених порушень і недоліків.
7.1.4. У разі незгоди з викладеними в офіційній документації фактами подавати мотивовані письмові зауваження або заперечення до них й вимагати їх розгляду на засіданні ревізійної комісії або робочої групи з прикладенням цих матеріалів як додатків до такого документа.
7.2. Керівництво підконтрольного об'єкта зобов'язане:
7.2.1. На вимогу голови ревізійної комісії або робочої групи проводити інвентаризацію матеріальних цінностей, грошових коштів і розрахунків, не перешкоджати опечатуванню кас і касових приміщень, складів, комор, архівів, інших сховищ, брати на відповідальне зберігання документи, що підтверджують факти зловживань.
7.2.2. Надавати членам ревізійної комісії або робочої групи письмові пояснення щодо порушень і недоліків, виявлених у ході контрольного заходу.
7.2.3. Вживати невідкладних заходів для усунення виявлених у ході контрольного заходу порушень і недоліків для відшкодування завданих збитків та притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у вчиненні порушень, у встановленому законодавством порядку.
7.2.4. Створювати членам ревізійної комісії (робочої групи) належні умови для ефективного проведення контрольного заходу відповідно до вимог п. 5.4 Інструкції.
8. Оформлення результатів проведених контрольних заходів щодо фінансово-господарської діяльності, заходів щодо усунення виявлених недоліків і порушень
8.1. Наслідки контрольного заходу оформляються актом проведення контрольного заходу, який підписується керівником ревізійної комісії (робочої групи), керівником та головним (старшим) бухгалтером підконтрольного об'єкта, а в разі потреби - колишніми керівником та головним (старшим) бухгалтером, у період роботи яких мали місце виявлені порушення, зловживання. Кінцевою датою написання акта, як правило, є останній день проведення контрольного заходу, зазначений у документі на його проведення.
Члени ревізійної комісії (робочої групи), які здійснювали перевірки окремих питань, передбачених робочим планом проведення контрольного заходу, оформляють окремі довідки, які підписуються членом ревізійної комісії (робочої групи) та відповідальною особою підконтрольного об'єкта з питань, які підлягали перевірці членом ревізійної комісії (робочої групи).
8.2. Результати контрольного заходу оформляються довідкою, якщо не виявлено ніяких фінансових порушень, але у всіх випадках виявлення порушень чинних законодавчих і нормативних актів, зловживань, приписок, серйозних недоліків у веденні обліку і звітності, коли державі завдано збитків тощо, за наслідками складається акт.
8.3. Матеріали контрольного заходу складаються з робочих матеріалів, офіційної, додаткової та супровідної документації.
8.4. Робочі матеріали, які складаються за темою контрольного заходу, повинні містити результати досліджень, проведених членами ревізійної комісії (робочої групи), і використовуються у складанні офіційної документації.
Після завершення контрольного заходу робочі матеріали знищуються ревізійною комісією (робочою групою), яка безпосередньо їх склала (у разі якщо офіційний документ підписаний керівником підконтрольного об'єкта без заперечень або зауважень), за винятком передбачених законодавством випадків, що регламентують необхідність їх зберігання.
8.5. Офіційна документація (акт, довідка) умовно складається з таких частин:
- вступної, у якій зазначаються: підстава для проведення контрольного заходу; прізвище, ім'я та по батькові, посада, місце роботи членів ревізійної комісії (робочої групи), що його проводить; тема контрольного заходу; назва підконтрольного об'єкта; місце розташування підконтрольного об'єкта та загальні відомості про нього; дата початку й закінчення контрольного заходу; період, який підлягав фінансовому контролю підконтрольного об'єкта; перелік посадових осіб, що здійснювали керівництво підконтрольним об'єктом протягом цього періоду;
- констатувальної, у якій зазначаються зміст, характер і результати контрольного заходу і яка може бути поділена на тематичні розділи за окремими напрямами чи етапами контрольного заходу.
При цьому офіційна документація, складена за результатами контрольного заходу (акт, довідка), підписується головою ревізійної комісії або робочої групи підрозділу внутрішнього фінансового контролю, керівником підконтрольного об'єкта та його головним бухгалтером.
Акт (довідка) складаються в двох примірниках, один з яких залишається на підконтрольному об'єкті, а другий - в підрозділі внутрішнього фінансового контролю.
8.6. Додаткова документація, яка може складатися зі зведених реєстрів, розрахунків, пояснень тощо, є невід'ємною частиною офіційної документації.
8.7. Супровідна документація може мати характер:
- офіційної - листування з: органами державної влади та місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання й громадянами з питань, що стосуються результатів контрольного заходу; інші офіційні документи, оформлені після закінчення контрольного заходу;
- неофіційної - внутрішні документи стосовно розгляду або оцінки результатів проведення контрольного заходу.
Супровідна документація, що має офіційний характер, є невід'ємною частиною офіційної документації.
8.8. Складений акт (довідка) проведення контрольного заходу вручається для ознайомлення і підпису керівнику або головному бухгалтеру, а за їх відсутності - іншим посадовим особам, які мають право підпису фінансових документів за день до закінчення проведення контрольного заходу.
8.9. За наявності заперечень або зауважень щодо акта проведення контрольного заходу керівник, головний (старший) бухгалтер чи інші особи підписують акт (довідку) із застереженням про це перед своїми підписами і не пізніше ніж через п'ять робочих днів з дня його вручення (надходження) подають зауваження письмово керівнику підрозділу внутрішнього фінансового контролю, який проводив контрольний захід.
Якщо протягом зазначеного 5-денного терміну заперечення чи зауваження стосовно акта (довідки) не надійдуть, то підрозділ внутрішнього фінансового контролю повинен здійснити належні заходи щодо реалізації матеріалів проведення контрольного заходу (передати матеріали до правоохоронних органів, інформувати органи влади чи господарського управління винести рішення про фінансові санкції тощо).
У виняткових випадках за письмовим зверненням керівника підконтрольного об'єкта термін подання заперечень чи зауважень може бути подовжено начальником Контрольно-ревізійного управління Мінвуглепрому.
8.10. Після підписання акта проведення контрольного заходу із зауваженнями ревізійна комісія (робоча група) за потребою невідкладно бере додаткові пояснення від посадових осіб, причетних до виявлених контрольним заходом порушень чи зловживань.
8.11. Правильність обґрунтувань, фактів, викладених у запереченнях або зауваженнях, поданих до підписаного акта, ревізійна комісія (робоча група) повинна ретельно перевірити і в строк не пізніше 15 робочих днів з дня отримання заперечень дати письмовий висновок (додаток 2), який затверджується начальником Контрольно-ревізійного управління Мінвуглепрому.
8.12. При відмові посадових осіб підконтрольного об'єкта від ознайомлення та/або підписання акта (довідки) за наслідками проведеного контрольного заходу члени ревізійної комісії (робочої групи) засвідчують це відповідним актом (додаток 3) за своїми підписами в день передачі акта на ознайомлення й підписання. Одразу ж після складання акта про відмову від підписання ревізійна комісія (робоча група) має право здійснити належні заходи щодо реалізації матеріалів проведення контрольного заходу з обов'язковим зазначенням у супровідних листах на адресу органів влади, господарського управління чи правоохоронних органів факту відмови від ознайомлення з актом і від його підписання.
8.13. Акт вилучення та опис вилучених документів, акт повернення (передачі) та опис повернутих (переданих) документів реєструються підрозділом внутрішнього фінансового контролю не пізніше наступного робочого дня після їх підписання в журналі реєстрації описів, форма якого встановлюється ГоловКРУ.
8.14. Для підтвердження викладених в акті ревізії (перевірки) фактів порушень посадові особи підрозділу внутрішнього фінансового контролю у разі потреби отримують від підконтрольного об'єкта завірені копії документів, які засвідчують відповідні порушення, і долучають їх до матеріалів ревізії. Якщо керівники підконтрольного об'єкта відмовляються від надання завірених копій документів, це зазначається в акті ревізії.
8.15. Планова виїзна ревізія може бути зупинена у разі необхідності проведення значної кількості зустрічних звірок, без завершення яких неможливе якісне проведення ревізії в межах встановленої тривалості, в разі створення значних перешкод з боку посадових осіб підконтрольного об'єкта (ненадання інформації, матеріалів або документів, відсутність без об'єктивних причин посадових та матеріально відповідальних осіб при проведенні інвентаризацій, обстеженні робочих місць і виробничих об'єктів тощо), а також за обґрунтованим зверненням підконтрольного об'єкта і погодженням з керівником підрозділу внутрішнього фінансового контролю. При цьому ревізія повинна бути закінчена протягом 60 робочих днів.
Рішення про зупинення та поновлення планової виїзної ревізії приймає керівник підрозділу внутрішнього фінансового контролю за письмовим поданням керівника ревізійної комісії (робочої групи), що проводить ревізію.
У разі зупинення ревізії на строк понад 3 робочих дні керівник ревізійної комісії (робочої групи) надсилає керівництву підконтрольного об'єкта та органу, який ініціював проведення ревізії, письмове повідомлення про дату зупинення ревізії.
Поновлення проведення ревізії можливе одразу після повідомлення про це підконтрольного об'єкта.
Строк, на який зупинено ревізію, не включається до тривалості її проведення. В усіх випадках зупинення ревізії на строк понад 3 робочих дні складається акт із зазначенням фактів, виявлених на момент зупинення ревізії, який долучається до матеріалів ревізії. Акт підписується та вручається керівництву підконтрольного об'єкта у тому ж порядку, що і акт ревізії.
8.16. У разі відсутності бухгалтерського обліку на підконтрольному об'єкті, недопущення посадових осіб підрозділу внутрішнього фінансового контролю до проведення ревізії та ненадання необхідних для перевірки документів, наявності інших об'єктивних і незалежних від підрозділу внутрішнього фінансового контролю обставин, що унеможливлюють або перешкоджають проведенню ревізії, посадовою особою підрозділу внутрішнього фінансового контролю складається акт із зазначенням цих фактів, який підписується та вручається керівництву підконтрольного об'єкта в тому ж порядку, що і акт ревізії. За таких обставин ревізія не вважається проведеною і підрозділ внутрішнього фінансового контролю має право вдруге організувати та провести ревізію підконтрольного об'єкта, зокрема в плановому порядку, протягом того ж календарного року.
Про факти недопущення посадових осіб підрозділу внутрішнього фінансового контролю до проведення ревізії, ненадання необхідних для перевірки документів та інші незалежні від підрозділу внутрішнього фінансового контролю обставини, що перешкоджають проведенню ревізії, підрозділ внутрішнього фінансового контролю письмово інформує правоохоронні органи для вжиття заходів, передбачених законодавством.
Перешкоджання посадовим особам підрозділу внутрішнього фінансового контролю в проведенні ревізії є підставою для застосування до підконтрольного об'єкта санкцій, передбачених законодавством, і для притягнення керівника підконтрольного об'єкта до адміністративної відповідальності.
На підставі акта про відсутність бухгалтерського обліку підрозділ внутрішнього фінансового контролю пред'являє письмові вимоги керівництву підконтрольного об'єкта щодо приведення обліку у відповідність із законодавством та інформує про це орган управління підконтрольного об'єкта.
8.17. Якщо відсутність належного бухгалтерського обліку окремих операцій підконтрольного об'єкта дає можливість проводити ревізію з інших питань програми, то ревізія проводиться за цими питаннями. Підрозділ внутрішнього фінансового контролю, який виявив відсутність бухгалтерського обліку окремих операцій, пред'являє письмову вимогу підконтрольному об'єкту щодо приведення обліку у відповідність із законодавством та інформує орган управління підконтрольного об'єкта. Факт відсутності належного бухгалтерського обліку окремих операцій підконтрольного об'єкта фіксується в акті ревізії.
8.18. Про результати проведеного контрольного заходу у разі потреби інформуються вищі органи управління (за підпорядкованістю), відповідні органи державної влади, а в необхідних випадках - правоохоронні органи.
8.19. У тих випадках, коли за виявленими фактами необхідно вжити термінових заходів щодо усунення порушень або притягнення до відповідальності осіб, які винні у зловживаннях, у період проведення контрольного заходу, не чекаючи на його закінчення, складається проміжний акт, від посадових осіб вимагаються необхідні пояснення. Ці матеріали невідкладно подаються керівництву Мінвуглепрому для відповідного реагування.
8.20. Проміжні акти складаються також в інших випадках, коли є необхідність задокументувати проведені окремі ревізійні дії. Вони підписуються керівником ревізійної комісії (робочої групи), керівником, головним (старшим) бухгалтером та іншими службовими особами підконтрольного об'єкта.
8.21. Результати контрольного заходу викладаються в акті (довідці) на підставі перевірених даних і фактів, що випливають із наявних оригіналів документів (у тому числі вилучених у встановленому порядку іншими органами державного фінансового контролю або правоохоронними органами) підконтрольного об'єкта; наслідків інвентаризацій, контрольних обмірів, контрольних запусків сировини і матеріалів у виробництво, контрольних аналізів сировини, матеріалів та готової продукції; даних перевірки якості продукції, дотримання технічних умов та технологічних режимів виробництва, відповідності продукції чинним стандартам, цінам і тарифам, а також інших даних.
8.22. При складанні акта (довідки) проведеного контрольного заходу повинні бути додержані об'єктивність, ясність і вичерпаність опису виявлених фактів і даних.
8.23. Не допускається включення до акта (довідки) проведеного контрольного заходу різного роду висновків, пропозицій та не підтверджених документами даних про фінансово-господарську діяльність підконтрольного об'єкта, а також даних із слідчих матеріалів (протоколів допиту) та посилань на свідчення посадових осіб, які вони дали перед слідчими органами.
8.24. У акті проведеного контрольного заходу слід вказати, які господарські і фінансові операції та документи перевірені, за який період і яким способом (вибірковим, суцільним).
У акті (довідці) проведеного контрольного заходу вказуються:
- загальні дані про виконання фінплану, кошторису витрат, окремих основних виробничих і фінансових показників підконтрольного об'єкта;
- виявлені факти порушень законів України, нормативних актів Президента України та Кабінету Міністрів України, а також міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, зареєстрованих у встановленому порядку в Міністерстві юстиції України; факти неправильних розрахунків з бюджетом, незаконного, неефективного і не за цільовим призначенням витрачання готівки і матеріальних цінностей та інші порушення фінансової дисципліни, ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності;
- виявлені факти безгосподарності, недостач, безпідставного списання й привласнень готівки, цінних паперів, товарно-матеріальних цінностей, інших зловживань;
- розміри виявлених шкоди та збитків, причини їх виникнення, посади, прізвища та ініціали осіб, які їх допустили.
8.26. По мірі виявлення збитків, завданих державі, керівник ревізійної комісії (робочої групи), не чекаючи закінчення контрольного заходу, має право усно рекомендувати керівництву підконтрольного об'єкта невідкладно вжити заходів для їх відшкодування та запобігання їх надалі.
8.27. Матеріали кожного контрольного заходу не пізніше 7 робочих днів від дати підписання акта проведення контрольного заходу або складання акта про відмову від ознайомлення з актом розглядаються та приймаються від ревізійної комісії (робочої групи) керівником (чи його заступником) відповідного підрозділу внутрішнього фінансового контролю Мінвуглепрому.
8.28. У тих випадках, коли вжитими в період проведення контрольними заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, ревізійна комісія (робоча група) готує і за підписом керівника (або його заступника) установи, який був ініціатором проведення контрольного заходу, направляє керівництву підконтрольного об'єкта вимогу щодо усунення виявлених порушень та вжиття в установленому чинним законодавством порядку заходів щодо повного відшкодування збитків та притягнення осіб, винних у допущених порушеннях, до дисциплінарної і матеріальної відповідальності.
8.29. При виявленні істотних порушень фінансової дисципліни, недостач коштів і матеріальних цінностей, інших зловживань перед керівництвом підконтрольного об'єкта ставиться питання про вжиття заходів щодо відшкодування збитків, притягнення винних осіб до відповідальності тощо.
8.30. Вилучені перевіряючими документи зберігаються до закінчення проведення контрольного заходу, після цього вони в день підписання акта проведення контрольного заходу повертаються посадовим особам підконтрольного об'єкта під розписку згідно з їх письмовим переліком, якщо правоохоронними органами на дату завершення контрольного заходу не прийнято рішення про виймання цих документів.
8.31. Справа з матеріалами контрольного заходу формується відповідно до структури, зазначеної в додатку 4 до цієї Інструкції. Опис справи фінансово-господарської діяльності складається за формою, наведеною в додатку 5 до цієї Інструкції.