МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Н А К А З
N 200/84 від 23.09.96 м.Київ |
Про затвердження тимчасових методичних вказівок про порядок проведення взаємозаліку коштів з фінансування видатків у рахунок погашення недоїмки за належними до бюджету платежами
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінфіну N 245 від 20.11.96 - щодо набрання чинності змін див. Лист Державної податкової адміністрації N 20-0312/10-1506 від 13.12.96 )
На виконання постанов Кабінету Міністрів України від 16.05.96 р. N 526 та від 17.05.96 р. N 537 ( 537-96-п) з метою подолання платіжної кризи і удосконалення управління бюджетними коштами
НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити тимчасові методичні вказівки про порядок проведення взаємозаліку коштів з фінансування видатків у рахунок погашення недоїмки за належними до бюджету платежами.
2. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра фінансів - начальника Головного управління Державного казначейства В.П.Тентюка.
Міністр фінансів України Голова Правління Національного банку України | В.М.Короневский В.А.Ющенко |
Затверджено
наказом Міністерства фінансів
України і Національним банком
України від 23 вересня 1996 р.
N 200/84
Тимчасові методичні вказівки про порядок проведення взаємозаліку коштів по фінансуванню видатків в рахунок погашення недоїмки по належних до бюджету платежах
На виконання постанов Кабінету Міністрів України від 16.05.96 р. N 526 та від 17.05.96 р. N 537 ( 537-96-п) з метою подолання платіжної кризи і удосконалення управління бюджетними коштами встановлюється такий порядок проведення взаємозаліку коштів по фінансуванню видатків в рахунок погашення недоїмки по платежах до бюджету.
1. Взаємозалік проводиться в гривні між розпорядником бюджетних коштів та платником податків і платежів в межах непроведених та дату взаємозаліку видатків, затверджених у кошторисі бюджетної установи по відповідному розділу, главі, параграфу і статті бюджетної класифікації або не використаних на цю ж дату асигнувань, передбачених на відповідну мету в бюджеті, та суми, що не перевищує розмір недоїмки платника по відповідних видах податків, яка виникла не менше, ніж за 45 днів до дати видачі довідки.
Проведення взаємозаліку можливе за участю двох і більше учасників.
Взаємозалік здійснюється по слідуючих видатках Державного бюджету:
- оплата паливно-енергетичних ресурсів;
- придбання продуктів харчування та медикаментів;
- виготовлення та придбання обмундирування;
- геологорозвідувальні роботи.
У всіх інших випадках взаємозалік по видатках Державного бюджету проводиться з дозволу заступників Міністра фінансів відповідно до розподілу функцій.
Перелік видів видатків, передбачених у місцевих бюджетах, по яких проводяться взаємозаліки, встановлюються Міністерством фінансів Автономної Республіки Крим, обласними, міськими (міст Києва і Севастополя), фінансовими управліннями.
( Пункт 1 в редакції Наказу Мінфіну N 245 від 20.11.96 )
2. Підставою для проведення взаємозаліку є протокол, що укладається між його учасниками за формою згідно з додатком N 1. До протоколу додаються:
- довідка податкової інспекції (оригінал) про суму недоїмки, що склалася у платника податків по доходах Державного та бюджетів, що входять до складу бюджетів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя (далі - місцеві бюджети) яка є дійсною на протязі 10 днів до дати проведення взаємозаліку (додаток 2), зареєстрована в спеціальному журналі;
( Абзац другий пункту 2 в редакції Наказу Мінфіну N 245 від 20.11.96 )
- акт звірки розрахунків між платником податків і платежів та розпорядником коштів Державного (місцевого) бюджету за конкретно надані послуги або належне фінансування (додаток 3).
( Абзац третій пункту 2 в редакції Наказу Мінфіну N 245 від 20.11.96 )
3. Взаємозаліки можуть бути проведені в таких випадках:
3.1. По видатках, що передбачені у Державному бюджеті та платежах, що повністю належать Державному бюджету , крім відрахувань до державних цільових фондів та прибуткового податку з громадян.
( Абзац перший пункту 3.1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінфіну N 245 від 20.11.96 )
У цьому випадку рішення щодо проведення взаємозаліку приймає Головне управління Державного казначейства України шляхом підписання протоколу взаємозаліку після його погодження з усіма учасниками взаємозаліку.
3.2. По видатках, що передбачені у місцевих бюджетах та платежах, що повністю належать місцевим бюджетам, включаючи 100 відсотків відрахування від загально-державних податків і зборів.
( Абзац перший пункту 3.2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінфіну N 245 від 20.11.96 )
У цьому випадку рішення про проведення взаємозаліку приймається Міністерством фінансів Автономної Республіки Крим, обласними, Київським та Севастопольським міськими фінансовими управліннями (далі фінансове управління) шляхом підписання протоколу взаємозаліку після його погодження з усіма учасниками взаємозаліку, включаючи фінансовий орган, що здійснює фінансування, в рахунок якого проводиться взаємозалік.
Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, обласне, міське (міст Києва і Севастополя) фінансове управління може делегувати повноваження щодо прийняття рішення про проведення взаємозаліку районним та міським фінансовим відділам, що здійснюють фінансування, в рахунок якого проводиться взаємозалік.
( Пункт 3.2 доповнено абзацом третім згідно з Наказом Мінфіну N 245 від 20.11.96 )
Якщо в результаті такого взаємозаліку бюджет вищого або нижчого рівня втрачає належні йому платежі, то регулювання міжбюджетних розрахунків здійснюється у порядку, що визначається Міністерством фінансів Автономної Республіки Крим, обласними, міськими (міст Києва і Севастополя) фінансовими управліннями.
3.3. По видатках, що передбачені у Державному бюджеті та податках, зборах та інших обов'язкових платежах, які відповідно до законодавства розподіляються між Державним та місцевим бюджетами.
Частина коштів, що згідно з нормативами відрахувань на поточний рік належить місцевим бюджетам, відноситься на взаємні розрахунки між Державним та місцевими бюджетами.
( Абзац другий пункту 3.3 в редакції Наказу Мінфіну N 245 від 20.11.96 )
Про віднесення коштів на взаємні розрахунки Головне управління Державного казначейства повідомляє (додаток 4) відповідні обласні фінансові управління та управління Державного казначейства, а останні, в свою чергу, - нижчестоячі органи. На основі цих повідомлень здійснюється контроль за проведенням розрахунків між бюджетами та відображенням їх в бухгалтерському обліку і звітності.
( Абзац третій пункту 3.3 в редакції Наказу Мінфіну N 245 від 20.11.96 )
Повідомлення складається на кожне 1, 10, 20 числа місяця на загальну суму проведеного взаємозаліку по області з доданням реєстру (додаток 5), в якому відображені дані по кожному протоколу.
( Абзац четвертий пункту 3.3 в редакції Наказу Мінфіну N 245 від 20.11.96 )
В аналогічному порядку здійснюються розрахунки між республіканськими (Автономної Республіки Крим), обласними, міськими (міст Києва і Севастополя) бюджетами та бюджетами нижчого рівня.
( Абзац п'ятий пункту 3.3 в редакції Наказу Мінфіну N 245 від 20.11.96 )
3.4. По видатках, що передбачені у місцевому бюджеті, і податках, зборах та інших обов'язкових платежах, що відповідно до законодавства розподіляються між Державним та місцевими бюджетами.
Частина коштів, що згідно з нормативами відрахувань на поточний рік належить Державному бюджету, відноситься на взаємні розрахунки між Державним та місцевими бюджетами.
( Абзац другий пункту 3.4 в редакції Наказу Мінфіну N 245 від 20.11.96 )
Про наслідки проведеного взаємозаліку управління Державного казначейства щомісячно на 1, 10, 20 число направляють Головному управлінню Державного казначейства його зведені дані у вигляді повідомлення (додаток 6), з реєстром (додаток 5), погодженими з обласними фінансовими управліннями, для віднесення частини коштів, що підлягає поверненню з місцевого бюджету, на взаємні розрахунки і відображенню їх у бухгалтерському обліку.
( Абзац третій пункту 3.4 в редакції Наказу Мінфіну N 245 від 20.11.96 )
Для контролю за проведеним взаємозаліком фінансові органи подають органам Держказначейства разом з місячною звітністю про виконання місцевих бюджетів звіт про проведений взаємозалік коштів по фінансуванню видатків в рахунок погашення недоїмки по податках, зборах та інших обов'язкових платежах, частина яких належить Державному бюджету (додаток 7).
( Абзац четвертий пункту 3.4 в редакції Наказу Мінфіну N 245 від 20.11.96 )
3.5. Можливе одночасне проведення взаємозаліку видатків, що фінансуються із Державного і місцевого бюджетів в рахунок доходів, що розподіляються між Державним і місцевим бюджетами в частинах, що належать кожному із бюджетів.
При цьому складається один протокол на загальну суму недоїмки платника по відповідних видах податків. Рішення про проведення такого взаємозаліку приймається Головним управлінням Державного казначейства.
В частині видатків Державного бюджету, взаємозалік проводиться згідно з пунктом 3.1, а в частині видатків місцевого бюджету - згідно з пунктом 3.2 вказівок.
( Порядок доповнено пунктом 3.5 згідно з Наказом Мінфіну N 245 від 20.11.96 )
4. Не можуть бути проведені взаємозаліки по видатках, передбачених Державним бюджетом, та платежах, що повністю належать місцевим бюджетам і видатках місцевих бюджетів та платежах, що повністю належать Державному бюджету. Як виняток такі взаємозаліки можуть проводитись за окремими постановами Кабінету Міністрів України за окремим порядком.
5. Для проведення взаємозаліку його ініціатор подає погоджений протокол разом з необхідними документами (додаток N 1, 2, 3), на підставі яких був складений протокол органу, що відповідно до цього порядку уповноважений приймати рішення про проведення взаємозаліку. Кількість примірників протоколів повинна на 6 примірників перевищувати кількість учасників взаємозаліку, який підписали протокол.
Орган, уповноважений приймати рішення про проведення взаємозаліку, надсилає протокол, по якому прийнято рішення про проведення взаємозаліку, всім учасникам, які його підписали та органам, що згідно з цим порядком не є учасниками взаємозаліку, але контролюють проведення розрахунків між бюджетами за його наслідками.
6. Учасники взаємозаліку, які підписали протокол, відображають його результат у бухгалтерському обліку на дату прийняття рішення про його проведення згідно з порядком, зазначеним у протоколі.
Органи Державної податкової адміністрації проведення взаємозаліку в оперативному обліку відображають після отримання протоколу від органів Державного казначейства, або місцевих фінансових органів.
( Пункт 6 доповнено абзацом згідно з Наказом Мінфіну N 245 від 20.11.96 )
Останньою датою проведення взаємозаліку є 20 грудня поточного року.
( Пункт 6 доповнено абзацом згідно з Наказом Мінфіну N 245 від 20.11.96 )
7. Учасники взаємозаліку, які підписали протокол, реєструють його в журналі реєстрації протоколів проведених взаємозаліків за формою згідно з додатком N 7.
8. За порядок проведення взаємозаліку та своєчасність і повноту розрахунків за його наслідками несуть відповідальність:
а) галузеві управління Міністерства фінансів, а при передачі функцій по фінансуванню видатків Державного бюджету Головдержказначейству - його управління - за проведення взаємозаліку в межах невикористаної на дату його проведення суми, затвердженого кошторису видатків установ та асигнувань, передбачених за відповідну мету в бюджеті поточного року;
б) фінансові органи - за дотримання умов взаємозаліку, аналогічних зазначеним в пункті "а" щодо установ, які фінансуються з місцевого бюджету;
в) податкові інспекції - за підтвердження суми недоїмки по платежах до бюджету;
г) учасники взаємозаліку (розпорядники бюджетних коштів та платники податків) - за достовірність вказаних ними сум заборгованості за надані послуги та відповідність суми взаємозаліку видаткам, передбаченим в кошторисі;
д) фінансові органи, органи Держказначейства, Державні податкові інспекції та учасники взаємозаліку - за повноту і своєчасність відображення проведеного взаємозаліку в обліку та звітності;
е) Головдержказначейство та його органи, фінансові органи - за повноту і своєчасність проведення розрахунків між бюджетами по наслідках взаємозаліків.
Додаток N 1
до методичних вказівок про
порядок проведення взаємозаліку
Протокол N
взаєморозрахунків між розпорядником коштів, який фінансується з Державного (місцевого) бюджету та платником податків
від "___" ___________ 199 р.
________________________________________________________________ з
(Назва розпорядника коштів Державного (місцевого) бюджету)
одного боку, та ____________________________________ з іншого боку
(Назва платника податку)
на підставі документів Державної податкової інспекції по _________
__________________________________________________________________
(області, району, місту)
та акту звірки розрахунків між підприємством та розпорядником
коштів Державного, місцевого бюджету за надані послуги, склали цей
протокол про взаємозалік коштів по фінансуванню видатків в рахунок
погашення недоїмки по належних до бюджету платежах.
Станом на "___" ______________ 199 р. заборгованість
__________________________________________________________________
(назва платника податку)
складає ____________ млн.крб.
------------------------------------------------------------------
Назва податку|Загаль-| Вид бюджету | Сума, за яку проведено
|на сума| | взаємозалік
|забор- |----------------+---------------------------
|говано-|Держ. |Місц. |Загальна|Держ. |Місц.
|сті |бюджет |бюджет | сума |бюджет |бюджет
-------------+-------+-------+--------+--------+-------+----------
------------------------------------------------------------------
Підлягає взаємозаліку в рахунок коштів, які мають бути
одержані по фінансуванню з державного бюджету на суму ____________
в ____ кварталі 1996 р. на утримання _____________________________
(назва бюджетної установи)
або на відповідну мету в бюджеті _________________________________
та по фінансуванню з місцевого бюджету на суму ___________________
в ____ кварталі 1996 р. на утримання _____________________________
(назва бюджетної установи)
або на відповідну мету в бюджеті _________________________________
Одержувач коштів з державного бюджету заборгував перед
платником до державного бюджету ___________ млн.крб., до місцевого
бюджету ____________ млн.крб. за одержану продукцію, виконані
роботи або надані послуги.
Взаємозалік заборгованості проводиться таким чином:
1. _________________________________________________________
(платник платежів)
не сплачує до бюджету платежі в сумі _______ млн.крб. та
відображає в бухгалтерському обліку цю суму як погашення
кредиторської заборгованості.
2. __________________________________________________________
(одержувач коштів з бюджету)
відображає в бухгалтерському обліку як надходження фінансування по
розділу ___ главі ____ параграфу ____ статті ____ та погашення
заборгованості за одержану продукцію, виконані роботи або надані
послуги від ___________________________________________________ на
(платник податку)
суму __________ млн.крб.
3. __________________________________________________________
(Міністерство, відомство)
відображає в бухгалтерському обліку як одержане фінансування по
розділу ___ главі ____ параграфу ____ статті _____ та проведене*
фінансування по відповідних підрозділах бюджетної класифікації
_______________________________________________________________ на
(розпорядник коштів)
суму ____________ млн.крб.
4. Головне управління Державного казначейства України
відображає суму проведеного взаємозаліку в бухгалтерському обліку
як надходження (або перерахування) доходів до ______________
(вид бюджету)
бюджету коштів від _______________________________________________
(Назва підприємства, установи)
по податку _______________ в сумі ______ млн.крб. ________________
(назва податку) (сума прописом)
__________________________________________________________________
та проведене фінансування з ______________________________________
(вид бюджету)
__________________________________________________________________
(назва бюджетної установи)
по розділу ____ главі ____ параграфу ____ статті _________.
5. Фінансовий орган відображає в бухгалтерському обліку як
надходження доходів (або перерахувань) до ________________ бюджету
(вид бюджету)
коштів від _______________________________________________________
(Назва підприємства)
__________________________________________________________________
на податку ______________ в сумі ________ млн.крб. _______________
(назва податку) (сума прописом)
__________________________________________________________________
та проведене (або отримане) фінансування з _______________________
(вид бюджету)
__________________________________________________________________
(назва бюджетної установи)
по розділу ____ главі ____ параграфу ____ статті _________.
6. Податкова інспекція відображає суму, на яку проведено
взаємозалік, як суму надходження по видах податків в особовому
рахунку платника.
_____________________________ _______________________
Міністерство фінансів України Податкова інспекція
(галузеве управління)
М.П. М.П.
_____________________________ ________________________
Головне управління Державного Установа, підприємство
казначейства України
М.П. М.П.
_____________________________ ________________________
Обласне управління Державного Міністерство (головний
казначейства розпорядник коштів)
М.П. М.П.
_____________________________ ________________________
Обласне фінансове управління Бюджетна установа
М.П. М.П.
__________________
* Міністерство, відомство проводить суму взаємозаліку як одержане та передане фінансування по відповідних підрозділах бюджетної класифікації при умові фінансування видатків за відомчою структурою.
Додаток N 2
до методичних вказівок про
порядок проведення взаємозаліку
Довідка
Державної податкової інспекції про недоїмку по податках
по ________________________________
місто, район
--------------------------------
область
Повідомляємо, що за _________________________________________
ідентифікаційний код, назва платника податку,
станом на ________________________ є заборгованість по платежах:
число, місяць, рік
Млн.крб.
-----------------------------------------------------------------
Вид податку |Загальна сума недоїмки| Державний | Місцевий
| | бюджет | бюджет
-----------------------------------------------------------------
Начальник _______________________ ______________________
(Міської, районної) (Прізвище та ініціали)
податкової інспекції
М.П.
Реєстраційний
номер ________________ "____" ___________ 199 р.
дата місяць
______________________
* Довідка реєструється в спеціальному журналі податкової інспекції.
Додаток N 3
до методичних вказівок про
порядок проведення взаємозаліку
Акт
звірки розрахунків між підприємством та розпорядником
коштів Державного (місцевого) бюджету за надані послуги
Станом на _______________________ кредиторська заборгованість
число, місяць, рік
за _______________________________________________________________
Назва розпорядника коштів Державного (місцевого) бюджету
складає ________________________________________________ млн.крб.,
Сума прописом
за надані послуги ________________________________________________
Назва підприємства
Керівник Керівник
Головний бухгалтер Головний бухгалтер
М.П. М.П.
Додаток 4
до методичних вказівок про порядок
проведення взаємозаліку
Управління Державного казначейства
по _______________________ області
Фінансове управління
__________________________ області
Державна податкова інспекція
по _______________________ області
Повідомлення
Головне управління Державного казначейства повідомляє, що
згідно з проведеними протоколами у _________ 199_ р. на ____ число
місяць
взаємозаліком зараховано податків і платежів до Державного бюджету
без відрахувань у місцевий бюджет, __________________________ грн.
сума прописом
1. У зв'язку з цим кошти, які підлягають поверненню в
місцевий бюджет згідно з нормативами відрахувань в сумі __________
________ грн. відносяться на взаємні розрахунки і відображаються в
обліку виконання місцевого бюджету по дебету рахунку 061 "Взаємні
розрахунки" та кредиту рахунку 040 "Доходи бюджету" як одержані
доходи в сумі ________________ грн.;
2. Станом на ____________________ Державний бюджет заборгував
місцевому бюджету ___________________________________________ грн.
сума
або місцевий бюджет заборгував Державному бюджету ________________
____________________________ грн.
сума
____________________________________
Заступник начальника Головного
управління Державного казначейства
____________________________________
Начальник управління міжбюджетних
розрахунків та взаємозаліку
____________________________________
Начальник управління бухгалтерського
обліку і звітності ГУДК України
( Додаток N 4 в редакції Наказу Мінфіну N 245 від 20.11.96 )
Додаток 5
до методичних вказівок про порядок
проведення взаємозаліку
Реєстр
протоколів взаємозаліку, проведених по видатках, передбачених у Державному (місцевому) бюджеті та податках, зборах та інших обов'язкових платежах, які розподіляються між Державним та місцевим бюджетами
по ___________ області за період з _____________
-------------------------------------------------------------------------------------------------
|Зараховано в рахунок сплати|Проведено фінансування з |Підлягає поверненню в місцевий
*Протокол|податків до Державного |Державного (місцевого) |(Державний) бюджет
|(місцевого) бюджету |бюджету |
---------+---------------------------+---------------------------+-------------------------------
N | дата| Види доходів | Сума |Напрямки фінансування |Сума|Варіанти розрахунків
---+-----+--------------------| |----------------------| |-------------------------------
| |розділ|глава|пара- | |розділ|глава|па- |ста-| |Взаємні |Перера-|Як перерахо-
| | | |граф | | | |ра- |ття | |розраху- |хування|вана дотація
| | | | | | | |граф| | |нки, сума|коштів |з Держбюджету
---+-----+------+-----+-------+------+------+-----+----+----+----+---------+-------+-------------
| | | | | | | | | | | | |
-------------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------- ------------------- -----------------------
Посада Прізвище Підпис виконавця
_______________
* У варіанті 3.4 - графа не заповнюється.
( Додаток N 5 в редакції Наказу Мінфіну N 245 від 20.11.96 )
Додаток 6
до методичних вказівок про порядок
проведення взаємозаліку
Головне управління Державного
казначейства України
Повідомлення
Управління Державного казначейства по _______________області
повідомляє, що згідно з проведеними протоколами у ________ 199_ р.
місяць
на _________ число взаємозаліком зараховано податків і платежів до
місцевого бюджету без відрахувань у Державний бюджет, ____________
__________________________ грн.
сума прописом
1. У зв'язку з цим кошти, які підлягають поверненню в
Державний бюджет згідно з нормативами відрахувань в сумі _________
_____________ грн. відносяться на взаємні розрахунки між місцевим
та Державним бюджетами.
2. Станом на ____________________ Державний бюджет заборгував
місцевому бюджету ___________________________________________ грн.
сума
або місцевий бюджет заборгував Державному бюджету ________________
___________________________ грн.
сума
ПОГОДЖЕНО
_____________________________ _______________________________
Обласне управління Державного Обласне фінансове управління
казначейства
М.П. М.П.
( Додаток N 6 в редакції Наказу Мінфіну N 245 від 20.11.96 )
Додаток 7
до методичних вказівок про
проведення взаємозаліку
Звіт
про проведений взаємозалік коштів по фінансуванню видатків з місцевого бюджету в рахунок погашення недоїмки по податках, зборах та інших обов'язкових платежах по _________________ області станом на ___________ 1996 р.
---------------------------------------------------------------------------------------------
Зараховано в рахунок сплати податків| Проведено фінансування |Протокол|Перераховано до
-------------------------------------+---------------------------+--------|Держбюджету
Вид платежу | | в тому числі | Вид фінансування |Сума| N |дата|------------------
----------------|Разом|--------------+----------------------| | | |Раху-|Дата|N плат.
роз-|глава|пара-|сума |Держ. |Місцев.|Роз-|глава|пара-|стат-| | | |нок | |доруче-
діл | |граф | |бюджет|бюджет |діл | |граф |тя | | | | | |ння
----+-----+-----+-----+------+-------+----+-----+-----+-----+----+---+----+-----+----+-------
| | | | | | | | | | | | | | |
---------------------------------------------------------------------------------------------
Керівник
Головний бухгалтер
( Додаток N 7 в редакції Наказу Мінфіну N 245 від 20.11.96 )
Додаток 8
до методичних вказівок про
проведення взаємозаліку
Журнал реєстрації протоколів проведення взаємозаліку
------------------------------------------------------------------------------------------
N |Дата надход-| N |Дата |Назва |Назва платника |Період |Вид |Вид |Сума |Дата від-
п/п|ження прото-|прото-|затве- |бюджет-|податку, з яким|(забор-|пода-|бюд-|взає-|правлення
|колу, вх. N |колу |рдження|ної ус-|проведено взає-|говані-|тку |жету|моза-|в ДПА
| | |прото- |танови |мозалік, та йо-|сть | | |ліку |вих N
| | |колу | |го ідентифіка- |станом | | |(млн.|
| | | | |ційний код |на) | | |крб.)|
---+------------+------+-------+-------+---------------+-------+-----+----+-----+---------
| | | | | | | | | |
------------------------------------------------------------------------------------------
( Додаток N 8 в редакції Наказу Мінфіну N 245 від 20.11.96 )