• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про внесення змін до наказу Генерального прокурора від 21 серпня 2020 року № 389 "Про організацію діяльності прокурорів щодо представництва інтересів держави в суді"

Офіс Генерального прокурора України | Наказ від 08.06.2021 № 191
Реквізити
  • Видавник: Офіс Генерального прокурора України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 08.06.2021
  • Номер: 191
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Офіс Генерального прокурора України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 08.06.2021
  • Номер: 191
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ОФІС ГЕНЕРАЛЬНОГО ПРОКУРОРА
НАКАЗ
08.06.2021 № 191
Про внесення змін до наказу Генерального прокурора від 21 серпня 2020 року № 389 "Про організацію діяльності прокурорів щодо представництва інтересів держави в суді"
У зв'язку зі змінами у структурі Офісу Генерального прокурора, керуючись статтями 8, 9 Закону України "Про прокуратуру",
НАКАЗУЮ:
1. Внести до наказу Генерального прокурора від 21 серпня 2020 року № 389 "Про організацію діяльності прокурорів щодо представництва інтересів держави в суді" такі зміни:
1.1. У тексті наказу слова "регіональних (обласних) прокуратур", "місцевих (окружних) прокуратур" та "військових (спеціалізованих)" у всіх відмінках замінити словами "обласних прокуратур", "окружних прокуратур" та "спеціалізованих" у відповідних відмінках.
1.2. Пункт 1 викласти в такій редакції:
"1. Першим заступникам та заступникам Генерального прокурора, заступнику Генерального прокурора - керівнику Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, керівникам обласних, окружних прокуратур, спеціалізованих прокуратур у військовій та оборонній сфері на правах обласних та окружних прокуратур (далі - обласні, окружні прокуратури), їхнім першим заступникам та заступникам, керівникам відповідних структурних підрозділів забезпечувати організацію діяльності щодо представництва інтересів держави в суді з дотриманням засад, визначених цим наказом".
1.3. Пункти 5, 5.1 викласти в такій редакції:
"5. Витребування інформації та документів за запитами з метою встановлення наявності підстав для застосування представницьких повноважень за кожним фактом виявлення прокурором порушень інтересів держави, а також направлення повідомлень про звернення прокурора до суду в інтересах держави здійснювати в межах і спосіб, що передбачені законодавством.
5.1. Запити про витребування інформації та документів направляти виключно до суб'єктів, наділених відповідними повноваженнями, яким вони належать на законних підставах, за підписом керівників, перших заступників та заступників керівників прокуратур відповідного рівня. У запитах зазначати:
- норми законодавства, що визначають повноваження прокурора з витребування необхідної інформації;
- конкретні об'єкти та суб'єкти правовідносин, у яких допущено порушення інтересів держави;
- відомості про ймовірні порушення інтересів держави, які стали підставою для направлення запиту, із наведенням джерела їх отримання (ЗМІ, матеріали кримінальних проваджень тощо);
- вимогу про надання інформації щодо вжитих уповноваженим органом законодавчо визначених заходів із захисту інтересів держави у спірних правовідносинах, причин їх невжиття, намірів реалізувати ці повноваження (лише у випадках, передбачених абзацом 4 частини 4 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" );
- конкретні матеріали (документи або їх копії), необхідні для вирішення питання про застосування представницьких повноважень та подальшого представництва інтересів держави в суді;
- строк розгляду запиту, який повинен визначатися прокурором з урахуванням принципу розумності".
1.4. Доповнити наказ пунктами 5.2-5.6 такого змісту:
"5.2. Забезпечити опрацювання отриманих даних та своєчасне прийняття обґрунтованого рішення щодо застосування представницьких повноважень за кожним фактом порушення інтересів держави, за яким направлявся запит.
5.3. Прийняття рішення про застосування представницьких повноважень шляхом подання позову, вступу в справу, оскарження судового рішення, а також рішення про відсутність таких підстав, оформлене висновком, здійснювати не пізніше місяця з дня отримання відомостей за останнім запитом.
Неухильно дотримуватися встановленої законом вимоги щодо попереднього, до звернення до суду, надіслання повідомлення про це відповідного суб'єкта владних повноважень.
5.4. Мотивований висновок про відсутність підстав для вжиття представницьких повноважень, затверджений керівником або заступником керівника відповідної прокуратури, направляти до прокуратури вищого рівня не пізніше 10 днів після його затвердження.
5.5. У разі встановлення ознак адміністративного чи кримінального правопорушення в установленому порядку вживати заходів щодо порушення відповідного провадження.
5.6. Керівникам підрозділів представництва в суді та інших структурних підрозділів Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур відповідно до їхньої компетенції, керівникам окружних прокуратур, їхнім першим заступникам і заступникам здійснювати дієвий контроль за обґрунтованістю витребування відомостей, необхідних для підтвердження підстав для застосування представницьких повноважень, та своєчасного прийняття рішень, визначених у пункті 5.3 цього наказу".
1.5. Пункт 6.5 виключити.
У зв'язку з цим пункти 6.6-6.8 вважати пунктами 6.5-6.7.
1.6. Пункт 6.7 викласти в такій редакції:
"6.7. За наявності визначених законом підстав, у передбачених законом порядку та строки забезпечувати реагування на факти відмови судами у прийнятті позовів (заяв), їх повернення.
За обґрунтовано залишеними без руху та без розгляду, повернутими позовними заявами (заявами, скаргами) у встановлені законом або судом строки вживати заходів для усунення недоліків чи повторного їх подання".
1.7. У пункті 8 слова "реагування на судові рішення, що підлягають та потребують оскарження в" замінити словами "ініціювання перегляду судових рішень у".
1.8. В абзаці першому пункту 8.1 слова "реагування на судові рішення, що зачіпають інтереси держави та постановлені без участі прокурора" замінити словами "ініціювання перегляду судових рішень, постановлених без участі прокурора у справах за позовами (заявами) інших осіб, що стосуються інтересів держави".
1.9. Абзац другий пункту 8.1 виключити.
1.10. Пункт 8.2 викласти в такій редакції:
"8.2. Керівникам підрозділів представництва в суді та інших структурних підрозділів Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур відповідно до їхньої компетенції, керівникам окружних прокуратур, їхнім першим заступникам і заступникам контролювати своєчасність здійснення моніторингу та прийняття обґрунтованих рішень щодо застосування представницьких повноважень за встановленими фактами порушень інтересів держави.
Виявлення судових рішень, щодо яких вбачаються підстави для ініціювання перегляду, здійснювати (у тому числі шляхом моніторингу): постановлених місцевими загальними судами - прокурорам окружних прокуратур за місцем розташування відповідних судів; місцевими господарськими та адміністративними судами, апеляційними судами - підрозділам представництва в суді та іншим підрозділам обласних прокуратур відповідно до їхньої компетенції за місцезнаходженням зазначених судів".
1.11. Пункт 8.3 після слів "керівникам прокуратури вищого рівня" доповнити словами "з урахуванням визначених процесуальним законодавством присічних строків".
1.12. В абзаці другому пункту 8.4 слова "які потребують реагування шляхом подання апеляційних скарг" замінити словами "щодо яких вбачаються підстави для оскарження в апеляційному порядку".
1.13. Абзац перший пункту 8.5 після слів "у справах за позовами інших осіб" доповнити словами "а також судових рішень щодо розподілу судових витрат".
1.14. В абзаці першому пункту 8.6 слова "якщо вони підлягають оскарженню" замінити словами "які за законом можуть бути оскаржені".
1.15. Абзац перший пункту 8.7 після слів "підстав для касаційного оскарження" доповнити словами "судових рішень, у тому числі щодо розподілу судових витрат".
1.16. Пункт 8.8 виключити.
Пункти 9 та 10 вважати пунктами 8.8 та 8.9.
1.17. Пункт 8.8 викласти в такій редакції:
"8.8. Заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами у справах за позовами Офісу Генерального прокурора (Генеральної прокуратури України) вносити за підписом керівництва Офісу Генерального прокурора або за його дорученням - керівників обласних прокуратур, у справах за позовами обласних (регіональних) або окружних (місцевих) прокуратур, а також у справах, у які ці прокуратури здійснили вступ, - за підписом керівників відповідних обласних прокуратур".
1.18. Доповнити наказ пунктами 9, 10 такого змісту:
"9. Уповноваженим прокурорам прокуратур усіх рівнів реалізовувати право на зміну, доповнення, відкликання або відмову від процесуальних документів у виняткових випадках та за наявності для цього обґрунтованих підстав з неухильним дотриманням строків, визначених процесуальним законодавством.
10. Прокурорам прокуратур вищого рівня забезпечувати своєчасне опрацювання процесуальних документів, перелічених у пунктах 6.1, 8.3-8.9, 9 цього наказу, та за наявності підстав реалізовувати повноваження, визначені законом".
1.19. Пункти 14-15.2 викласти в такій редакції:
"14. Забезпечити своєчасне вжиття заходів щодо повороту виконання скасованих судових рішень або поновлення порушеного права в інший спосіб.
15. У разі виявлення під час реалізації представницьких повноважень відомостей, які можуть свідчити про наявність у діях судді ознак дисциплінарного проступку, ініціювати перед органом, уповноваженим на здійснення дисциплінарного провадження щодо судді, питання про притягнення до відповідальності. Реалізацію вказаних повноважень здійснювати з урахуванням вимог закону щодо строків притягнення до дисциплінарної відповідальності, а також способу та порядку ініціювання цього питання.
15.1. Першим заступникам та заступникам Генерального прокурора, заступнику Генерального прокурора - керівнику Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ініціювати питання відповідальності суддів усіх рівнів, керівникам обласних прокуратур - суддів апеляційних та місцевих судів, керівникам окружних прокуратур - суддів місцевих судів.
15.2. Керівникам обласних прокуратур не менш як за 3 місяці до закінчення строку застосування дисциплінарного стягнення до судді надсилати до Офісу Генерального прокурора вмотивоване клопотання із долученням необхідних матеріалів у разі встановлення відомостей про наявність ознак дисциплінарного проступку судді Верховного Суду. Керівникам окружних прокуратур у зазначений строк направляти до обласної прокуратури відповідне клопотання та матеріали щодо судді апеляційного суду".
1.20. Пункт 15.3 виключити.
1.21. Пункт 18 викласти в такій редакції:
"18. У разі витребування інформації та документів з метою застосування представницьких повноважень за кожним фактом, за яким вживалися заходи щодо встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді відповідно до статті 23 Закону України "Про прокуратуру", позовом (заявою), а також за кожною справою за участю прокурора, у яку здійснено вступ, у тому числі шляхом внесення апеляційної, касаційної скарги, заяви про перегляд за нововиявленими або виключними обставинами, вести наглядове провадження.
У всіх зазначених випадках, за винятком вжиття заходів щодо встановлення відповідно до статті 23 Закону України "Про прокуратуру" наявності підстав для представництва, вести електронне наглядове провадження в інформаційно-аналітичній системі "Облік та статистика органів прокуратури", до якого долучати (прикріплювати): копії позову (заяви), інших письмових заяв, усіх документів, що додаються до них, рішень суду, інших матеріалів, які були предметом дослідження чи обговорення в суді (у разі великого обсягу цих матеріалів - найбільш важливих документів), апеляційних, касаційних скарг, заяв про перегляд судових рішень за нововиявленими, виключними обставинами прокурорів або інших учасників судового процесу, висновків про відсутність підстав для оскарження рішення суду, документів про стан реального виконання судового рішення, у тому числі скарг на рішення, дії чи бездіяльність посадових осіб органів державної виконавчої служби, інформацію про реєстрацію кримінальних проваджень, копії скарг щодо дисциплінарного проступку судді".
1.22. Пункт 19 викласти в такій редакції:
"19. Одночасно з направленням до суду заяви про зміну, доповнення, відмову, відкликання процесуального документа надсилати її копію прокурору вищого рівня та прокурору, який забезпечує участь у розгляді справи".
1.23. Абзац другий пункту 22 викласти в такій редакції:
"Особливості організації та порядок здійснення представництва інтересів держави в суді у сфері охорони дитинства, у військовій та оборонній сфері визначати окремими наказами Генерального прокурора".
Генеральний прокурорІ. Венедіктова
( Текст взято з сайту Офісу Генерального прокурора http://www.gp.gov.ua )