• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про проведення моніторингу та наукового супроводження надрокористування

711 | Наказ, Положення від 16.11.2011 № 155
Реквізити
  • Видавник: 711
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 16.11.2011
  • Номер: 155
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: 711
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 16.11.2011
  • Номер: 155
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА ГЕОЛОГІЇ ТА НАДР УКРАЇНИ
НАКАЗ
16.11.2011 № 155
Про затвердження Положення про проведення моніторингу та наукового супроводження надрокористування
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної служби геології та надр № 255 від 06.06.2012 )
Відповідно до абзацу третього пункту 26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615, з метою організації проведення моніторингу та наукового супроводження надрокористування
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про проведення моніторингу та наукового супроводження надрокористування, що додається.
2. Управлінню адміністративної роботи та контролю (Щукін О.М.) довести цей наказ до відома керівників структурних підрозділів Держгеонадр України.
3. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
ГоловаЕ.А. Ставицький
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державної служби
геології та надр України
16.11.2011 № 155
ПОЛОЖЕННЯ
про проведення моніторингу та наукового супроводження надрокористування
1. Це Положення визначає основні організаційні та методичні засади проведення моніторингу об'єктів надрокористування (далі - моніторинг) та наукового супроводження виконання надрокористувачем умов, передбачених спеціальним дозволом на користування надрами та Угодою про умови користування надрами (далі - наукове супроводження), з метою ефективного та раціонального використання надр.
2. Моніторинг та наукове супроводження здійснюється на підставі Кодексу України про надра, Закону України "Про нафту і газ", Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази України на період до 2030 року, затвердженої Законом України від 21.04.2011 № 3268-VI, Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", Гірничого закону України, Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", абзацу третього пункту 26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615, підпункту 35 пункту 4 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 391, Положення про порядок розпорядження геологічною інформацією, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.95 № 423, а також інших актів законодавства, які врегульовують питання окремих етапів і стадій геологорозвідувальних робіт, дорозвідки та експлуатаційної розвідки родовищ в процесі видобування різних видів корисних копалин.
3. Проведення моніторингу та наукового супроводження здійснюють спеціалізовані державні геологічні підприємства, установи та організації (далі - спеціалізовані підприємства), акредитовані Державною службою геології та надр України, із застосуванням нормативної і методичної бази, форм і форматів представлення інформації.
4. Моніторинг та наукове супроводження - це системне регулярне спостереження за об'єктом надрокористування і виконанням умов, передбачених спеціальним дозволом на користування надрами (далі - дозвіл) та Угодою про умови користування надрами (далі - Угода); оцінка стану, моделювання та прогнозування змін геологічного середовища; консультативно-методичне забезпечення всіх етапів, стадій та видів робіт, передбачених Програмою робіт надрокористувача, розроблення науково обґрунтованих рекомендацій щодо їх оптимізації, надання допомоги надрокористувачеві у дотриманні вимог законодавчих та нормативно-правових актів, методичних рекомендацій, інструкцій, стандартів, технічних регламентів, інших загальнодержавних та галузевих нормативних документів при користуванні надрами.
5. Основними принципами моніторингу та наукового супроводження є дотримання законодавчих та правових актів про надра, об'єктивність, науково-методична обґрунтованість, компетентність та достовірність.
6. Об'єктом моніторингу та наукового супроводження є ділянка надр, яка визначена у дозволі та Угоді про умови користування надрами; всі види робіт, передбачені Програмою робіт надрокористувача; зміни геологічного середовища в зоні очікуваного впливу робіт з користування надрами.
7. Моніторинг та наукове супроводження здійснюється за програмою моніторингу та наукового супроводження, яка складається на кожний об'єкт надрокористування відповідно до Програми робіт надрокористувача.
8. Замовником моніторингу та наукового супроводження виступає суб'єкт господарської діяльності, що використовує надра згідно з дозволом.
9. Моніторинг та наукове супроводження є складовою частиною Програми робіт надрокористувача.
10. Моніторинг та наукове супроводження, що проводяться на об'єктах, інформація про які становить державну таємницю, проводяться з урахуванням відповідних законодавчих актів.
11. Моніторинг та наукове супроводження проводяться на підставі договору між надрокористувачем та спеціалізованим підприємством, укладеного відповідно до вимог законодавства та цього Положення. У договорі з проведення моніторингу та наукового супроводження надрокористування визначаються умови й порядок проведення моніторингу та наукового супроводження та оплати виконаних робіт, склад та вартість робіт, порядок взаєморозрахунків, відповідальність сторін, звітність, інші умови відповідно до специфіки об'єкта та виду користування надрами.
Оплата проведення моніторингу та наукового супроводження здійснюється за рахунок надрокористувача.
12. Заявка на укладення договору, отримана Держгеонадрами України, попередньо розглядається Секцією Науково-технічної ради Держгеонадр України з питань моніторингу та наукового супроводження надрокористування, яка формує позицію Держгеонадр України стосовно належного відповідального виконавця для проведення робіт з моніторингу та наукового супроводження надрокористування конкретної ділянки надр з числа спеціалізованих підприємств з огляду на статутні завдання, спеціалізацію та завантаженість спеціалізованого підприємства, обсяг виконуваних робіт, вид корисної копалини, територіальне розташування ділянки надр, вид користування надрами, термін виконання Програми робіт надрокористувача, яка є додатком до Угоди про умови користування надрами, наявність у володінні спеціалізованих підприємств первинної геологічної інформації тощо.
13. Спеціалізоване підприємство забезпечує включення до умов договору права спеціалізованого підприємства під час проведення моніторингу та наукового супроводження:
13.1. ознайомлюватися з геологічним завданням, Угодою, характеристикою ділянки надр, Програмою робіт надрокористувача, технічним завданням на складання геологічних проектів та геологічними проектами, а також з запропонованою послідовністю проведення робіт для досягнення мети користування надрами, відповідністю мети виду користування надрами та виду основних, спільно залягаючих і супутніх корисних копалин, техніки та технології проведення робіт (в першу чергу геологорозвідувальних), відповідності робіт вимогам нормативних документів;
13.2. розробляти програму моніторингу та наукового супроводження надрокористування;
13.3. здійснювати аналіз результатів спеціальних геологічних, геофізичних, гідрогеологічних, дослідних робіт і надавати рекомендації щодо методики проведення робіт;
13.4. узгоджувати із надрокористувачем пропозиції щодо зміни послідовності і технології проведення робіт, якщо ті, що застосовуються, не забезпечують виконання особливих умов користування надрами, визначених Угодою;
13.5. використовувати результати моніторингу для підготовки висновків і пропозицій щодо оптимізації проведення всіх етапів, визначених Програмою робіт надрокористувача, своєчасної розробки технічних (технологічних) рішень по запобіганню несприятливого впливу робіт з користування надрами на геологічне та навколишнє середовище;
13.6. у разі виникнення потреби у внесенні змін та уточнень до Програми робіт надрокористувача попередньо розглядати пропозиції надрокористувача та надавати відповідні рекомендації, обґрунтовувати їх необхідність та направляти свої висновки до Державної служби геології та надр України для прийняття відповідного рішення.
14. У процесі виконання договору спеціалізоване підприємство отримує всі необхідні матеріали (робоча проектна документація, поточна геологічна технічна та технологічна інформація, результати роботи та інтерпретації даних, висновки та рекомендації, звітна інформація тощо), а також надає надрокористувачеві інформацію про хід моніторингу та наукового супроводження Програми робіт надрокористувача.
15. При виявленні порушень методики або технології робіт спеціалізоване підприємство складає відповідні рекомендації щодо їх усунення у найкоротший термін та надає їх надрокористувачеві. При відмові надрокористувача виконувати зазначені рекомендації спеціалізоване підприємство направляє їх до Державної служби геології та надр України.
16. Спеціалізовані підприємства щомісячно надсилають за встановленою Держгеонадрами України формою інформацію про стан виконання зобов'язань по укладеним договорам з проведення моніторингу та наукового супроводження надрокористування, яка узагальнюється та аналізується Секцією Науково-технічної ради Держгеонадр України з питань моніторингу та наукового супроводження надрокористування.
17. За результатами моніторингу та наукового супроводження спеціалізоване підприємство подає до Державної служби геології та надр України щорічний звіт в електронному вигляді та на паперових носіях, в якому відображаються:
• повнота та якість виконаних етапів робіт з користування надрами, дотримання нормативно-методичних документів;
• очікувані та фактичні зміни геологічного середовища під впливом проведених робіт з користування надрами;
• дотримання термінів виконання етапів, передбачених програмою робіт надрокористувача;
• виявлені недоліки та рекомендації щодо їх усунення, а також додаткові заходи та роботи, необхідність у яких виникла у процесі реалізації програми робіт.
18. Заключний звіт спеціалізованого підприємства повинен містити дані для формування об'єктивних та достовірних висновків про результати моніторингу та наукового супроводження, а саме:
• загальні відомості про об'єкт та замовника наукового супроводження;
• мету моніторингу та наукового супроводження, програму та обсяг виконаних робіт;
• відомості про спеціалізоване підприємство;
• перелік нормативно-методичних документів, відповідно до яких проводились моніторинг та наукове супроводження;
• перелік та зміст виконаних спеціалізованим підприємством робіт;
• висновки про стан геологічного середовища ділянки надр, його очікувані та фактичні зміни під впливом проведених робіт з користування надрами;
• умови проведення робіт з користування надрами, їх методика, отримані результати;
• пропозиції щодо забезпечення ефективного та раціонального використання ділянки надр, запобігання шкідливого впливу робіт на геологічне середовище;
• рекомендації щодо організації виконання Програми робіт відповідно до норм законодавства.
( Положення в редакції Наказу Державної служби геології та надр № 255 від 06.06.2012 )