Офіційно опубліковано 02.11.2023
Правління Національного банку України
П О С Т А Н О В А
01.11.2023 № 138 |
Про внесення змін до Положення про порядок дій щодо забезпечення здійснення безготівкових розрахунків, якщо немає засобів зв'язку для виконання міжбанківських платіжних операцій у національній валюті
Відповідно до статей 7, 15, 56 Закону України "Про Національний банк України", Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні"", з метою забезпечення організації здійснення безготівкових розрахунків, якщо немає засобів зв'язку в період дії воєнного стану, Правління Національного банку України
постановляє:
1. Унести до Положення про порядок дій щодо забезпечення здійснення безготівкових розрахунків, якщо немає засобів зв'язку для виконання міжбанківських платіжних операцій у національній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 16 грудня 2022 року № 244 (зі змінами), такі зміни:
1) пункт 2 1 розділу І виключити;
2) у розділі ІІІ: заголовок розділу викласти в такій редакції:
"ІІІ. Порядок дій для забезпечення здійснення безготівкових розрахунків у разі порушень роботи системи автоматизації надавача платіжних послуг та відсутності засобів зв'язку з Національним банком";
у пункті 14:
абзац перший викласти в такій редакції:
"14. Національний банк на підставі отриманого Реєстру формує платіжне повідомлення, яке містить платіжну інструкцію на переказ коштів, згідно з Реєстром.";
в абзацах другому і третьому слово "міжбанківської" виключити;
абзац перший пункту 15 доповнити словами "відповідно до вимог, що визначені нормативно-правовим актом Національного банку з питань виконання міжбанківських платіжних операцій в Україні в національній валюті";
3) Положення доповнити новим розділом такого змісту:
"IV. Порядок дій для забезпечення здійснення безготівкових розрахунків у разі роботи системи автоматизації надавача платіжних послуг у штатному режимі та відсутності засобів зв'язку з Національним банком
20. Надавач платіжних послуг - безпосередній учасник СЕП у разі потреби виконання платіжних операцій користувачів платіжних послуг або власних зобов'язань та за умови роботи своєї системи автоматизації у штатному режимі, але відсутності протягом операційного дня засобів зв'язку для виконання міжбанківських платіжних операцій у національній валюті формує транспортні повідомлення та зберігає їх як файли (далі - Файли повідомлень) відповідно до вимог технологічної документації з питань обміну інформацією між учасником СЕП і центром оброблення СЕП (далі - ЦОСЕП), записує Файли повідомлень на спеціально виділений змінний носій інформації і доставляє його до Національного банку.
21. Надавач платіжних послуг - безпосередній учасник СЕП вміщує у Файл повідомлень запит для надсилання фінансового повідомлення до ЦОСЕП або запит на отримання від ЦОСЕП фінансового повідомлення.
22. Національний банк застосовує резервний режим обслуговування надавача платіжних послуг - безпосереднього учасника СЕП під час обміну Файлами повідомлень із використанням змінних носіїв інформації.
Обмін Файлами повідомлень із надавачами платіжних послуг -безпосередніми учасниками СЕП здійснюється засобами програмного забезпечення Національного банку, яке виконує завантаження Файлів повідомлень зі змінних носіїв інформації та відправку їх до ЦОСЕП, приймання від ЦОСЕП вихідних транспортних повідомлень та їх запис на змінний носій інформації надавача платіжних послуг - безпосереднього учасника СЕП.
23. Національний банк обробляє Файли повідомлень та відображає проведені платіжні інструкції за технічним рахунком надавача платіжних послуг - безпосереднього учасника СЕП у ЦОСЕП та за його рахунком у Національному банку.
24. Надавач платіжних послуг - безпосередній учасник СЕП у складі програмного забезпечення модуля СЕП повинен мати засоби отримання Файлів повідомлень від ЦОСЕП зі змінного носія інформації з виконанням контролю щодо достовірності джерела інформації та цілісності інформації, що передбачено штатним режимом взаємодії з ЦОСЕП, для подальшого направлення успішно прийнятих фінансових повідомлень до власної системи автоматизації.
25. Надавач платіжних послуг - безпосередній учасник СЕП завантажує Файли повідомлень зі змінного носія інформації у власну систему автоматизації та обробляє їх у штатному режимі.
Надавач платіжних послуг - безпосередній учасник СЕП повинен послідовно обробити транспортні повідомлення, які не були прийняті протягом кількох днів.
26. Надавач платіжних послуг - безпосередній учасник СЕП забезпечує контроль за належним опрацюванням у власній системі автоматизації Файлів повідомлень, отриманих від Національного банку.".
2. Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку (Андрій Поддєрьогін) після офіційного опублікування довести до відома банків та Державної казначейської служби України інформацію про прийняття цієї постанови.
3. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Національного банку України Олексія Шабана.
4. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування, та діє протягом періоду дії Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні".
Голова | Андрій ПИШНИЙ |
Інд. 57 |
(Текст взято з сайту НБУ http://www.bank.gov.ua/)