МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
21.02.2006 N 119 |
Про затвердження "Методичних рекомендацій визначення кошторисної вартості НДДКР для організацій (підприємств) різних форм власності та господарювання (крім бюджетних установ)"
У зв'язку із затвердженням Міністерством фінансів України Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 "Витрати" (наказ від 31.12.1999 р. N 318 із змінами, внесеними наказом від 14.06.2000 р. N 131 відповідно до статті 6 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 р. N 996-XIV та доручення Кабінету Міністрів України від 14.11.2005 р. N 59397/1/1-05
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити "Методичні рекомендації визначення кошторисної вартості НДДКР для організацій (підприємств) різних форм власності та господарювання (крім бюджетних установ)", що додаються.
2. Департаменту науково-технологічного розвитку (Свіженко В.О.) направити відповідну інформацію до Кабінету Міністрів України.
3. Відмінити накази від 13.03.2001 р. N 119 та від 01.02.2006 N 70, як такі, що втратили чинність.
4. Методичні рекомендації розмістити на сайті міністерства, як рекомендаційний документ для використання іншими міністерствами і відомствами.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на Першого заступника міністра Гуржія А.М.
Міністр | С.Ніколаєнко |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказом Міністерства освіти
і науки України
21.02.2006 N 119
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
визначення кошторисної вартості науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт (НДДКР) для організацій (підприємств) різних форм власності та господарювання (крім бюджетних установ)
Методичні рекомендації (далі - рекомендації) розроблені на підставі Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" від 01.12.98 N 284-XIV, Закону України про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні від 16.07.1999 N 996-XIV, з урахуванням особливостей формування витрат у сфері наукової і науково-технічної діяльності. Вони встановлюють єдині методичні засади для визначення кошторисної вартості при виконанні фундаментальних та прикладних наукових досліджень організаціями (підприємствами) різних форм власності та господарювання (крім бюджетних організацій).
Фундаментальні наукові дослідження - наукова теоретична та (або) експериментальна діяльність, спрямована на одержання нових знань про закономірності розвитку природи, суспільства, людини, їх взаємозв'язку.
Прикладні наукові дослідження - наукова і науково-технічна діяльність, спрямована на одержання і використання знань для практичних цілей.
1. Основними формами фундаментальних та прикладних наукових досліджень є науково-дослідні, дослідно-конструкторські, проектно-конструкторські, пошукові та проектно-пошукові, технологічні роботи та послуги, створення дослідних зразків або партій науково-технічної продукції, а також інші роботи, пов'язані з доведенням наукових і науково-технічних знань до стадії практичного їх використання (далі - НДДКР) згідно з вимогами, погодженими із замовниками, що виконуються чи надаються науково-дослідними, конструкторськими, проектно-конструкторськими і технологічними організаціями, а також науково-дослідними і конструкторськими підрозділами підприємств і організацій (далі - організації).
Джерелами фінансування НДДКР є кошти державного і місцевих бюджетів та інших джерел фінансування.
2. Перелік витрат, які включаються до виробничої собівартості НДДКР, для розрахунку кошторисної вартості НДДКР наведено в таблиці N 1.
Таблиця N 1
до Методичних рекомендацій
ПЕРЕЛІК
статей калькулювання виробничої собівартості НДДКР
Перелік статей витрат складається кожним Виконавцем самостійно та погоджується з Замовником.
---------------
(*) Обсяг витрат на роботи, що виконують сторонні організації погоджується з Замовником.
3. Витрати, пов'язані з операційною діяльністю, які не включаються до виробничої собівартості НДДКР поділяються на адміністративні, витрати на збут та інші операційні витрати. У відповідності з цим визначенням в таблиці N 2 наведений перелік статей витрат, які не включаються до виробничої собівартості НДДКР, але є складовою кошторисної вартості НДДКР.
Таблиця N 2
до Методичних рекомендацій
ПЕРЕЛІК
статтей витрат, які не включені до виробничої собівартості НДДКР
Перелік статей витрат складається кожним Виконавцем самостійно та погоджується з Замовником.
---------------
(***) Табл. N 2 "Адміністративні витрати, витрати на збут, інші операційні витрати" визначаються організацією-виконавцем господарського договору за погодженням з Замовником в % відношенні до обсягів на оплату праці основних виконавців проекту.
4. Метою визначення кошторисної вартості НДДКР є економічно обгрунтоване визначення витрат на їх виконання. Воно здійснюється шляхом розроблення калькуляцій кошторисної вартості за кожною темою, науковим проектом (етапом), на підставі технічного завдання і розрахункових даних.
5. Визначення витрат на проведення НДДКР здійснюється організацією-виконавцем на основі розрахунків до кожної статті, результати яких відображаються в калькуляції кошторисної вартості в цілому за темою, проектом (етапом) в тому числі вартості робіт, які підлягають виконанню у поточному році, за формою згідно з додатком N 1 до Методичних рекомендацій.
6. З метою визначення суми витрат за калькуляційними статтями в цілому за програмою, темою (договором) розробляється "Зведена калькуляція кошторисної вартості на НДДКР" згідно з додатком N 2 до Методичних рекомендацій.
7. При виконанні НДДКР, за рахунок бюджетних коштів, організаціями на договірній основі прибуток може включатися до кошторисної вартості НДДКР. Його розмір визначається за згодою з Замовником робіт.
8. Витрати, що включаються до кошторисної вартості НДДКР, групуються також відповідно до їх економічного змісту за такими елементами:
матеріальні витрати;
витрати на оплату праці;
відрахування на соціальні заходи;
амортизація;
інші операційні витрати.
8.1. До складу елемента " Матеріальні витрати" включається вартість витрачених на виконання НДДКР (крім продукту власного виробництва):
сировини і основних матеріалів;
купівельних напівфабрикатів, комплектуючих виробів та спецустаткування для наукових (експериментальних) робіт;
палива й енергії для науково-виробничих цілей;
будівельних матеріалів;
запасних частин;
тари і тарних матеріалів;
допоміжних та інших матеріалів.
8.2. До елемента "Витрати на оплату праці" належать витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати, а також інших виплат, які відповідно до чинного законодавства належать до фонду оплати праці.
8.3. До елемента "Відрахування на соціальні заходи" належать відрахування здійснювані у порядку та розмірах, передбачених законодавством.
8.4. До складу елемента "Амортизація" включається сума нарахованої амортизації основних засобів, нематеріальних активів і інших необігових матеріальних активів.
8.5. До складу елемента "Інші операційні витрати" включаються витрати операційної діяльності, які не увійшли до складу елементів, наведених вище, зокрема витрати на відрядження, прийом іноземних представників, відповідно норм передбачених міжнародними угодами, послуги зв'язку тощо, пов'язаних з виконанням НДДКР.
9. Облік витрат на проведення НДДКР здійснюється згідно з Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 р. N 996-XIV на підставі документів первинного обліку.
Метою обліку витрат на проведення НДДКР є своєчасне, повне і достовірне визначення фактичних витрат, контроль за термінами виконання етапів робіт та джерелами фінансування. Дані цього обліку використовуються для оцінки та аналізу виконання планових показників та аналітичних розрахунків.
10. Витрати на проведення НДДКР включаються у їх кошторисну вартість за той звітний період, у якому вони здійснені незалежно від часу їх оплати, якщо інше не передбачене нормативними документами про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні.
11. Облік фактичних витрат ведеться за кожною НДДКР окремо. На документах первинного обліку обов'язково зазначається код (шифр) НДДКР, за допомогою якого ведеться облік витрат. В аналітичному обліку витрати, що включається до кошторисної вартості НДДКР, групуються в межах визначеної номенклатури статей калькуляції.
12. Аналітичний облік здійснюється на картках обліку фактичних витрат, складених за відповідною формою (додаток N 3 до Методичних рекомендацій) за кожною НДДКР.
13. Для проведення аналізу використання коштів в науково-технічній організації (підприємстві) складається звіт про виконання кошторису витрат на проведення НДДКР (додаток N 4 до Методичних рекомендацій) та зведена відомість витрат на проведення НДДКР (додаток N 5 до Методичних рекомендацій).
14. Залишене у виконавця після завершення чи припинення НДДКР спецустаткування, дослідні зразки, дослідні партії, придбані чи виготовлені в процесі роботи, повинні бути проінвентаризовані та оприбутковані на баланс виконавця як безоплатне отримання майна. Знос предметів за період проведення НДДКР визначається на підставі діючих норм зносу і відображається на відповідних рахунках бухгалтерського обліку. Акт інвентаризації затверджується керівником організації і надається Замовнику.
15. НДДКР, що не пройшли всі стадії виробництва, передбачені технічним завданням чи технологічним процесом, а також вироби, які не укомплектовані та не пройшли випробувань і технічного приймання, належать до незавершеного виробництва.
Облік незавершених НДДКР ведеться відповідно Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 р. N 996-XIV.
Витрати щодо незавершеного виробництва складаються з витрат, які здійснені безпосередньо організацією під час виконання НДДКР, і витрат на роботи, виконані сторонніми підприємствами, установами і організаціями та окремими особами.
Незавершене виробництво обчислюється за фактичною та кошторисною вартістю до повного його завершення. Завершення чи припинення виконання НДДКР здійснюється Замовником у встановленому порядку. При цьому кошти сплачені за окремі етапи проведення НДДКР, з балансу організації не списуються, а залишаються у незавершеному виробництві як виконані етапи.
Витрати на НДДКР, проведення яких припинено з різних причин, повинні залишатися на балансі організації за фактичною вартістю до вирішення у встановленому порядку питання про списання цих витрат.
Витрати, що здійснені в одному періоді, а підлягають звітності у наступних періодах, відображаються в обліку на рахунку як витрати майбутніх періодів і підлягають списанню на витрати виробництва та обігу протягом терміну, до якого вони належать.
Завершені та прийняті НДДКР, що виконані за договорами, обліковуються і списуються з балансу організації в порядку визначеному чинним законодавством.
Додаток N 1
до Методичних рекомендацій
____________________________________________________
(Назва організації (підприємства) - виконавця НДДКР)
Калькуляція кошторисної вартості
НДДКР________________________________________________________
(назва)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(код і номер державної реєстрації)
Підстава для проведення роботи_______________________________
Джерело фінансування ________________________________________
Замовник ____________________________________________________
Термін виконання роботи: початок _________ закінчення________
Керівник організації
м.п.
Керівник планово-виробничого
відділу
Головний бухгалтер
Керівник НДДКР
---------------
(*) Обсяг витрат на роботи, що виконують сторонні організації погоджується з Замовником.
(**) Планується у % відношенні від собівартості власних витрат для НДДКР за згодою Замовника робіт.
(***) Табл. N 2 "Адміністративні витрати, витрати на збут, інші операційні витрати" визначаються організацією-виконавцем господарського договору за погодженням з Замовником в % відношенні до обсягів на оплату праці основних виконавців проекту.
Додаток N 2
до Методичних рекомендацій
ЗВЕДЕНА КАЛЬКУЛЯЦІЯ
кошторисної вартості НДДКР
_____________________________________
(назва організації (підприємства)
на 200_ рік
(тис.грн)
NN п/п | НДДКР (Назва, код) | Калькуляційні статті витрат (код) (****) | Усього витрат | Прибуток (**) | Кошто- рисна вартість | ||||||||||||
01 | 02 | 03 | 04 | 05 (*) | 06 (***) | 07 | 08 | 09 (***) | 10 | 11 (***) | 12 (***) | 13 (***) | |||||
Усього |
Керівник організації
Керівник
планово-виробничого
відділу
Головний бухгалтер
---------------
(*) Обсяг витрат на роботи, що виконують сторонні організації погоджується з Замовником. (**) Планується у % відношенні від собівартості власних витрат для НДДКР за згодою Замовника робіт.
(***) Табл. N 2 "Адміністративні витрати, витрати на збут, інші операційні витрати" визначаються організацією-виконавцем господарського договору за погодженням з Замовником в % відношенні до обсягів на оплату праці основних виконавців проекту.
(****) Назви статей витрат за кодами наведені в додатку N 1 та в додатку N 2.
Додаток N 3
до Методичних рекомендацій
КАРТКА ОБЮЛИКУ
фактичних витрат на проведення НДДКР
__________
(назва, код)
За ______________________
(місяць, квартал рік)
(заповнюється за зростаючим підсумком) (тис.грн.)
Керівник організації
Головний бухгалтер
Керівник НДДКР
---------------
(*) Обсяг витрат на роботи, що виконують сторонні організації погоджується з Замовником.
(**) Планується у % відношенні від собівартості власних витрат для НДДКР за згодою Замовника робіт.
(***) Табл. N 2 "Адміністративні витрати, витрати на збут, інші операційні витрати" визначаються організацією-виконавцем господарського договору за погодженням з Замовником в % відношенні до обсягів на оплату праці основних виконавців проекту.
(****) Назви статей витрат за кодами наведені в додатку N 1 та в додатку N 2.
Додаток 4
до Методичних рекомендацій
ЗВІТ
про виконання кошторису витрат
НДДКР__________________________________________
(назва, код)
____________________________________________________
(назва організації (підприємства)
____________________________________________________
за ___________________
(період виконання)
Виконавець
Керівник організації
Керівник
планово-виробничого
відділу
Головний бухгалтер
Керівник НДДКР
М.П
---------------
(*) Обсяг витрат на роботи, що виконують сторонні організації погоджується з Замовником.
(**) Планується у % відношенні від собівартості власних витрат для НДДКРза згодою Замовника робіт.
(***) Табл. N 2 "Адміністративні витрати, витрати на збут, інші операційні витрати" визначаються організацією-виконавцем господарського договору за погодженням з Замовником в % відношенні до обсягів на оплату праці основних виконавців проекту.
Додаток N 5
до Методичних рекомендацій
ЗВЕДЕНА ВІДОМІСТЬ
витрат на проведення НДДКР _________________________________________ (назва організації (підприємства)
За __________________
(місяць, квартал, етап рік)
(тис. грн.)
Керівник організації
Керівник
планово-виробничого
відділу
Головний бухгалтер
---------------
(*) Обсяг витрат на роботи, що виконують сторонні організації погоджується з Замовником.
(**) Планується у % відношенні від собівартості власних витрат для НДДКР за згодою Замовника робіт.
(***) Табл. N 2 "Адміністративні витрати, витрати на збут, інші операційні витрати" визначаються організацією-виконавцем господарського договору за погодженням з Замовником в % відношенні до обсягів на оплату праці основних виконавців проекту.
(****) Назви статей витрат за кодами наведені в додатку N 1 та в додатку N 2.