МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРІ РИНКІВ ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ
МЕМОРАНДУМ № 102/15
про взаєморозуміння щодо розробки і запровадження системи фінансової звітності
від 18 грудня 2017 року |
Міністерство фінансів України (далі - Мінфін), в особі Міністра фінансів України Данилюка Олександра Олександровича, який діє на підставі Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 375,
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі - НКЦПФР), в особі Хромаєва Т. З., який діє на підставі Положення про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 № 1063/2011,
Національний банк України (далі - НБУ), в особі Смолія Я.В., який діє на підставі Закону України "Про Національний банк України" ,
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг), в особі Пашка І. В., який діє на підставі Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 № 1070/2011,
які надалі разом іменуються - "Регулятори",
враховуючи, що для складання фінансової звітності застосовуються міжнародні стандарти, якщо вони не суперечать Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та офіційно оприлюднені на веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики,
визнаючи, що Регулятори бажають співпрацювати в напрямах, що становлять взаємний інтерес, з метою підвищення ефективності своїх зусиль у сфері розвитку подання, обробки, регулювання та оприлюднення фінансової звітності юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, які становлять суспільний інтерес (далі - Підприємства), за міжнародними стандартами фінансової звітності (далі - МСФЗ) на основі таксономії,
ґрунтуючись на принципах законності та взаємної співпраці для досягнення поставленої мети, уклали цей Меморандум та домовилися про таке.
Стаття 1. Мета і предмет Меморандуму
1.1. Метою цього Меморандуму є визначення меж співробітництва і взаємодії між Регуляторами у сфері розробки та запровадження Системи фінансової звітності (далі - Система), що становить взаємний інтерес.
1.2. Регулятори домовилися співпрацювати у розробленні і запровадженні Системи, яка дозволить здійснювати електронне збирання та обробку фінансової інформації, отриманої від Підприємств, з урахуванням положень Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" щодо подання звітних даних у безпечному, надійному та інтегрованому середовищі.
1.3. Предметом цього Меморандуму є координація зусиль та спільна діяльність Регуляторів для досягнення мети Меморандуму, що здійснюється шляхом підготовки та реалізації спільних заходів.
Стаття 2. Цілі та принципи функціонування Системи
2.1. Запровадження Системи дозволить здійснювати прийом, обробку, перевірку та розкриття фінансової звітності Підприємств у єдиному електронному форматі, підготовленої відповідно до таксономії, затвердженої та опублікованої Міністерством фінансів України та розширеної (якщо необхідно) НКЦПФР та іншими Регуляторами, зокрема таксономії UA XBRL МСФЗ.
2.2. Основними принципами функціонування Системи повинні бути:
збирання звітності, що підготовлена Підприємствами, у єдиному електронному форматі;
обробка та перевірка звітності у єдиному електронному форматі на основі правил валідації, визначених Регуляторами за МСФЗ;
отримання даних зі звітності у єдиному електронному форматі і зберігання фінансової інформації у сховищі даних.
Ураховуючи тип Підприємства, дані фінансової звітності надаватимуться відповідному Регуляторові або Регуляторам, пов'язаним з Підприємством.
Кожний Регулятор матиме доступ до тієї оперативно-зведеної інформації, що відповідає сфері його регулювання, до вільного поширення відповідної інформації згідно з Меморандумом.
Система повинна забезпечити Регуляторів можливістю відстежувати статус виконання вимог до звітності Підприємствами, за якими здійснюється нагляд.
2.3. Проектування та розробка системи обміну інформацією щодо фінансової звітності здійснюватиметься на основі вимог, які погоджені Регуляторами та наведені у додатку 1 до Меморандуму.
Стаття 3. Питання володіння та управління Системою
3.1. Система, згідно із цим Меморандумом, - це сукупність управлінських процесів зі збирання, обробки, перевірки та розкриття фінансової звітності Підприємств у єдиному електронному форматі, яка реалізується на основі функціонування Центру збору фінансової звітності, перевірки її достовірності та подальшого поширення інформації Регуляторам.
3.2. Елементи програмного та апаратного забезпечення Системи є активами, які належатимуть державі та будуть знаходиться в управлінні НКЦПФР. НКЦПФР відповідатиме за операційне управління цим Центром, у тому числі (але не обмежуючись) здійснюватиме налаштування параметрів системи, запуск збору і визначення порядку обробки звітності, вирішення операційних збоїв тощо.
3.3. НКЦПФР та інші Регулятори дійшли згоди щодо визначення функціонального управління Системою, що включатиме:
зміну будь-якої з вимог, згідно з цим Меморандумом;
визначення правил перевірки (валідації) та достовірності, які повинні застосовуватися за вимогами до звітності;
визначення стандартного графіка роботи Системи з метою збору та обробки фінансових звітів;
визначення та редагування звітних профілів для Підприємств;
призупинення або обмеження доступу до Системи тих Підприємств, які можуть поставити під загрозу нормальну роботу Системи;
створення або зміну облікових записів для визначених користувачів від Регуляторів;
створення або зміну зовнішніх облікових записів користувачів для визначених користувачів від Підприємств без згоди відповідного Регулятора;
визначення інтерфейсів та графіків для обміну інформацією з кожним Регулятором;
визначення і зміну правил конфіденційності та розкриття інформації для кожного типу фінансового звіту.
Стаття 4. Організація, форми та напрями співпраці Регуляторів
4.1. З метою реалізації цього Меморандуму Регулятори заявили про готовність:
4.1.1. Проводити зустрічі з метою обговорення питань щодо реалізації Меморандуму, зокрема, брати участь в роботі керівних органів Системи.
4.1.2. Організувати та визначити форми і напрями співпраці на стадії розробки Системи.
На стадії розробки Системи (до запуску її в експлуатацію) створити Керівний комітет. Організація діяльності Керівного комітету визначатиметься спільним рішенням усіх Регуляторів.
Діяльність Керівного комітету як вищого управлінського органу буде спрямована на керування проектом, а саме:
моніторинг прогресу в розробці Системи на основі щомісячних звітів про хід робіт, представлених менеджером проекту;
затвердження і оцінку змін у вимогах;
визначення ризиків та їх мінімізацію;
координацію процесу тестування Системи та заходів, необхідних для її запуску, які будуть проводитися Регуляторами;
погодження рішення щодо запуску Системи.
Керівний комітет збиратиметься не рідше одного разу на місяць. До складу Керівного комітету будуть входити по одному представнику від Регуляторів:
з керівного складу НКЦПФР - як Президент Керівного Комітету;
з керівного складу Мінфіну;
з керівного складу НБУ;
з керівного складу Нацкомфінпослуг;
зі складу НКЦПФР (без права голосу).
Інші посадові особи від Регуляторів можуть бути запрошені на прохання Керівного комітету з метою проведення аналізу і оцінки певних технічних питань.
За Керівним комітетом залишиться право щодо створення підкомітетів, якщо це необхідно.
Усі рішення Керівного комітету прийматимуться на основі консенсусу між представниками Регуляторів.
4.1.3. Організувати та визначити форми і напрями співпраці на стадії експлуатації Системи.
Після введення в експлуатацію Системи Керівним комітетом буде передано керівні функції Комітету з управління.
Статус, порядок організації діяльності, функції Комітету з управління визначатимуться спільним рішенням усіх Регуляторів або іншим юридично зобов'язуючим документом.
Комітет з управління буде відповідальним за:
визначення правил функціонування (експлуатації) Системи;
моніторинг експлуатаційних характеристик Системи;
моніторинг якості даних фінансової звітності;
підготовку звітів про роботу Системи та вирішення експлуатаційних проблем;
вирішення спірних питань між Регуляторами;
надання пропозицій щодо вдосконалення Системи та її розвитку;
у разі частих істотних збоїв в роботі Системи і ненадання відповідного рівня якості обслуговування Комітет з управління має право затвердити необхідні заходи для забезпечення та гарантування належного рівня якості обслуговування, в тому числі, у разі необхідності, передачі операційного управління Системою іншій установі.
Комітет з управління збиратиметься не рідше одного разу на місяць. До складу Комітету з управління будуть входити по одному представнику від Регуляторів:
з керівного складу НКЦПФР - як Президент Комітету з управління;
з керівного складу Мінфіну;
з керівного складу НБУ;
з керівного складу Нацкомфінпослуг;
зі складу НКЦПФР (без права голосу).
Інші посадові особи від Регуляторів можуть бути запрошені на прохання Комітету з управління з метою проведення аналізу та оцінки певних технічних питань.
Стаття 5. Дата набрання чинності та термін дії
5.1. Цей Меморандум набирає чинності з дня його підписання Регуляторами і діє протягом функціонування Системи.
5.2. Будь-які зміни чи доповнення до положень цього Меморандуму узгоджуються Регуляторами у письмовому вигляді та набирають чинності після підписання їх Регуляторами.
Стаття 6. Інші положення
6.1. Цей Меморандум укладено у м. Києві "15" грудня 2017 року у чотирьох примірниках, кожний українською мовою, які ідентичні та мають однакову юридичну силу.
6.2. Будь-які спірні питання щодо тлумачення або застосування положень цього Меморандуму вирішуються Регуляторами шляхом консультацій та досягнення взаємної згоди.
6.3. Меморандум не створює для Регуляторів зобов'язань, що мають обов'язкову юридичну силу, і не встановлює будь-яких правозастосувань щодо будь-яких посадових осіб чи співробітників Регуляторів або будь-яких інших осіб.
Рішення Регуляторів, які будуть прийняті з питань виконання цього Меморандуму, підлягають обов'язковому погодженню з усіма іншими Регуляторами.
6.4. Меморандум також не надає будь-якій іншій стороні будь-яких прав і не визначає надання такій стороні можливості прямо або опосередковано отримувати, приховувати або виключати будь-яку інформацію, що має вільно поширюватися відповідно до Меморандуму, або оскаржувати виконання запиту, поданого відповідно до Меморандуму.
6.5. Кожний Регулятор є відповідальним за свої власні витрати, понесені в результаті укладення або виконання цього Меморандуму.
6.6. Цей Меморандум не вимагає від будь-якого Регулятора здійснення фінансового вкладу на користь іншого Регулятора в рахунок цього Меморандуму чи на передбачені в цьому Меморандумі цілі.
6.7. Регулятори погодилися, що згідно з вимогами законодавства України послуги з розкриття інформації будуть надаватися на безкоштовній основі.
6.8. Питання фінансування заходів, необхідних для досягнення мети за цим Меморандумом, розглядаються Регуляторами з урахуванням положень Меморандуму та у відповідності з чинним законодавством України.
6.9. Кожен із Регуляторів зберігатиме конфіденційність та зобов'язується не розкривати таку конфіденційну інформацію іншого Регулятора, за винятком розкриття будь-якої конфіденційної інформації в обсягах та у випадках, в яких її розкриття вимагається за законом або на вимогу суду чи уповноваженого органу влади у випадках, передбачених законодавством України.
6.10. Регулятори зобов'язуються підтримувати ділові контакти та вживати всіх необхідних заходів для забезпечення ефективності та розвитку ділових стосунків, сприяти розвитку інших форм співробітництва для досягнення зазначеної у цьому Меморандумі мети.
6.11. Вчинені між Регуляторами правочини, що прямо випливають з положень цього Меморандуму та направлені на досягнення цілей цього Меморандуму, мають відповідні юридичні наслідки для Регуляторів.
Місце, дата та підписи Регуляторів
Міністерство фінансів України
Національний банк України
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг
( Додаток 1 не наводиться )
( Текст взято з сайту НБУ https://www.bank.gov.ua/ )