ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
Про затвердження Положення про визначення методики оцінки активів і зобов’язань для цілей розрахунку регулятивного капіталу страховика та внесення змін до Положення про встановлення вимог щодо забезпечення платоспроможності та інвестиційної діяльності страховика
Відповідно до
статей 7,
15,
55-1,
56,
61 Закону України "Про Національний банк України",
статті 21 Закону України "Про фінансові послуги та фінансові компанії",
статей 37,
114 Закону України "Про страхування", з метою встановлення вимог до оцінки активів і зобов’язань для цілей розрахунку регулятивного капіталу страховика Правління Національного банку України постановляє:
1. Затвердити:
1) Положення про визначення методики оцінки активів і зобов’язань для цілей розрахунку регулятивного капіталу страховика, що додається;
2. Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ (Сергій Савчук) після офіційного опублікування довести до відома страховиків інформацію про прийняття цієї постанови.
3. Постанова набирає чинності через 30 днів з дня її офіційного опублікування.
Інд. 33
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
21 червня 2024 року № 71
ПОЛОЖЕННЯ
про визначення методики оцінки активів і зобов’язань для цілей розрахунку регулятивного капіталу страховика
1. Це Положення розроблено відповідно до Законів України
"Про Національний банк України",
"Про фінансові послуги та фінансові компанії",
"Про страхування" (далі - Закон про страхування), інших законодавчих актів України з питань регулювання діяльності небанківських фінансових установ з метою забезпечення реалізації вимог щодо оцінки активів і зобов’язань страховика, крім оцінки технічних резервів, для цілей розрахунку регулятивного капіталу страховика для забезпечення дотримання ним платоспроможності.
2. Терміни та скорочення, що використовуються в цьому Положенні, вживаються в таких значеннях:
1) вартість для розрахунку регулятивного капіталу - оцінена в грошовій формі цінність активу, яка була б отримана за продаж активу чи сплачена за передавання зобов’язання у результаті звичайної операції між незалежними учасниками ринку на дату оцінки з урахуванням вимог цього Положення;
2) звіт суб’єкта оціночної діяльності (далі - звіт СОД) - звіт суб’єкта оціночної діяльності про оцінку майна або звіт суб’єкта оціночної діяльності з експертної грошової оцінки земельної ділянки;
2-1) контроль за достовірністю та повнотою інформації щодо визначення вартості для розрахунку регулятивного капіталу об’єкта нерухомого майна - перевірка Національним банком України (далі - Національний банк) достовірності та повноти інформації страховика, що подається відповідно до вимог законодавства України, з урахуванням застосованої страховиком оцінки вартості для розрахунку регулятивного капіталу об’єкта нерухомого майна відповідно до звіту СОД, що ґрунтується на вимогах законодавства України щодо оцінки майна;
( Пункт 2 доповнено новим підпунктом 2-1 згідно з Постановою Національного банку
№ 88 від 30.07.2025 )
2-2) накопичений купонний дохід - частина купонного процентного доходу за облігацією внутрішньої або зовнішньої державної позики України, нарахованого з дати випуску такої купонної облігації (якщо виплата купонного доходу ще не відбувалася) або дати виплати останнього купонного доходу за такою облігацією;
( Пункт 2 доповнено новим підпунктом 2-2 згідно з Постановою Національного банку
№ 88 від 30.07.2025з )
3) ОВДП - облігації внутрішньої державної позики України;
4) ОЗДП - облігації зовнішньої державної позики України;
6) СОД - суб’єкт оціночної діяльності.
Інші терміни, які вживаються в цьому Положенні, використовуються в значеннях, визначених законодавством України з питань регулювання ринків фінансових послуг, ринків капіталу та організованих товарних ринків та оціночної діяльності.
Вимоги цього Положення не застосовуються до:
1) оцінки технічних резервів страховика;
2) складання страховиком фінансової звітності відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності.
4. Страховик для цілей розрахунку регулятивного капіталу страховика, встановленого
Положенням щодо забезпечення платоспроможності страховика, застосовує до об’єктів нерухомого майна, а також ОВДП та ОЗДП, що є прийнятними активами, оцінку, здійснену відповідно до вимог, визначених у цьому Положенні.
Оцінка інших прийнятних активів та зобов’язань страховика для цілей розрахунку регулятивного капіталу страховика, встановленого
Положенням щодо забезпечення платоспроможності страховика, здійснюється страховиком згідно з міжнародними стандартами фінансової звітності, оприлюдненими державною мовою на офіційному вебсайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту.
5. Страховик з метою розрахунку регулятивного капіталу страховика здійснює оцінку об’єктів нерухомого майна, що є прийнятними активами, окремо за кожним об’єктом нерухомого майна за правилами, визначеними в пунктах 6-10 цього Положення, незалежно від моделі оцінки, що застосовується страховиком для складання фінансової звітності.
6. Страховик зобов’язаний на дату розрахунку регулятивного капіталу страховика застосовувати до об’єктів нерухомого майна, що є прийнятними активами, вартість для розрахунку регулятивного капіталу, що дорівнює ринковій вартості таких об’єктів нерухомого майна, визначеній у звіті СОД.
7. Вартість для розрахунку регулятивного капіталу об’єкта нерухомого майна, що є прийнятним активом, визначена відповідно до вимог пункту 6цього Положення, застосовується страховиком з метою розрахунку регулятивного капіталу страховика за одночасного дотримання таких умов:
1) наявності чинного сертифіката СОД, яким складено звіт СОД щодо визначення ринкової вартості об’єкта нерухомого майна, за спеціалізацією "Оцінка нерухомих речей (нерухомого майна, нерухомості), у тому числі земельних ділянок, та майнових прав на них";
2) досвід практичної діяльності з оцінки майна СОД, яким складено звіт СОД, становить не менше ніж п’ять років із дати отримання сертифіката СОД відповідно до законодавства України щодо оцінки майна;
3) досвід практичної діяльності оцінювачів, які безпосередньо здійснювали оцінку об’єкта нерухомого майна у складі СОД та / або підписали звіт СОД, становить не менше ніж два роки з дати отримання кваліфікаційного свідоцтва оцінювача відповідно до законодавства України щодо оцінки майна;
4) протягом трьох останніх років, що передують даті оцінки об’єкта нерухомого майна, зазначеній у звіті СОД, немає інформації про:
порушення СОД нормативно-правових актів з оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності в Україні;
факти порушення СОД обмежень щодо проведення оцінки майна, установлених законодавством України;
наявність рецензій на звіт про оцінку майна, складений СОД, що класифікується за ознакою "звіт не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та (або) непрофесійним і не може бути використаний";
5) страховик за запитом отримав інформацію від Національного банку про те, що в Національного банку протягом останніх трьох років, що передують даті її надання, немає інформації про рецензію на звіт про оцінку майна, складений СОД, що класифікується за такими ознаками:
звіт неповною мірою відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна і має значні недоліки, що вплинули на достовірність оцінки, але може використовуватися з метою, визначеною у звіті, після виправлення зазначених недоліків;
звіт не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та (або) непрофесійним і не може бути використаний;
6) звіт СОД повинен бути чинним на дату розрахунку регулятивного капіталу (якщо звіт СОД містить строк його дії);
7) строк від дати оцінки об’єкта нерухомості, зазначеної у звіті СОД, до дати розрахунку регулятивного капіталу страховика не повинен перевищувати одного року.
8. Вартість для розрахунку регулятивного капіталу об’єкта нерухомого майна, що є прийнятним активом, приймається такою, що дорівнює нулю, за наявності таких умов:
( Абзац перший пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 88 від 30.07.2025 )
1) для об’єктів нерухомого майна, крім земельних ділянок:
наявна рецензія звіту про оцінку майна, здійснена Фондом державного майна України (далі - ФДМУ) на запит Національного банку, яка класифікує звіт СОД за однією з таких ознак:
( Абзац другий підпункту 1 пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 88 від 30.07.2025 )
звіт неповною мірою відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна і має значні недоліки, що вплинули на достовірність оцінки, але може використовуватися з метою, визначеною у звіті, після виправлення зазначених недоліків;
звіт не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та (або) непрофесійним і не може бути використаний;
2) для земельних ділянок - наявна рецензія звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки, здійснена експертною радою, що спеціально створена саморегулівною організацією оцінювачів (далі - СРО), на запит Національного банку, з висновком про невідповідність звіту СОД вимогам нормативно-правових актів з оцінки, включаючи висновок про недостовірність оцінки земельної ділянки;
3) оцінка вартості для розрахунку регулятивного капіталу об’єкта нерухомого майна, що є прийнятним активом, не відповідає вимогам, встановленим у пунктах 6, 7 цього Положення;
4) страховик не надав / надав у недостатньому обсязі документи / інформацію (звіт СОД з усіма додатками до нього, згоду страховика на передавання складеного СОД звіту про оцінку майна на рецензування до ФДМУ або звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки на рецензування до СРО) для здійснення контролю за достовірністю та повнотою інформації щодо визначення вартості для розрахунку регулятивного капіталу об’єкта нерухомого майна.
( Пункт 8 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку
№ 88 від 30.07.2025 )
8-1. Національний банк у визначеному ним порядку здійснює контроль за достовірністю та повнотою інформації щодо визначення вартості для розрахунку регулятивного капіталу об’єкта нерухомого майна, визначеної страховиком відповідно до пункту 5 цього Положення, на підставі інформації, зазначеної у звіті СОД, що надається страховиком на запит Національного банку у строки, визначені в такому запиті.
( Положення доповнено новим пунктом 8-1 згідно з Постановою Національного банку
№ 88 від 30.07.2025 )
8-2. Страховик надає на запит Національного банку для здійснення контролю за достовірністю та повнотою інформації щодо визначення вартості для розрахунку регулятивного капіталу об’єкта нерухомого майна звіт СОД з усіма додатками до нього, а також має право надати згоду на передавання складеного СОД звіту про оцінку майна на рецензування до ФДМУ або звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки на рецензування до СРО.
( Положення доповнено новим пунктом 8-2 згідно з Постановою Національного банку
№ 88 від 30.07.2025 )
8-3. Національний банк направляє складений СОД звіт про оцінку майна на рецензування до ФДМУ або звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки - до СРО, якщо за результатами здійснення контролю за достовірністю та повнотою інформації щодо визначення вартості для розрахунку регулятивного капіталу об’єкта нерухомого майна в Національного банку є підстави вважати, що визначена у звіті СОД вартість для розрахунку регулятивного капіталу об’єкта нерухомого майна на дату оцінки перевищує на 10 і більше відсотків середню ринкову вартість такого об’єкта нерухомого майна, та за наявності згоди (дозволу) страховика на передавання складеного СОД звіту на рецензування.
( Положення доповнено новим пунктом 8-3 згідно з Постановою Національного банку
№ 88 від 30.07.2025 )
8-4. Національний банк після проведення рецензування ФДМУ / СРО повідомляє страховика про результати здійсненого рецензування. Вартість для розрахунку регулятивного капіталу об’єкта нерухомого майна приймається такою, що дорівнює нулю, якщо за результатами проведеного рецензування є рецензія, визначена в підпунктах 1, 2 пункту 8 цього Положення.
( Положення доповнено новим пунктом 8-4 згідно з Постановою Національного банку
№ 88 від 30.07.2025 )
9. Страховик має право застосовувати до об’єктів нерухомого майна, що є прийнятними активами, вартість для розрахунку регулятивного капіталу, визначену у звіті СОД, який складений іншим СОД після дати підписання рецензії, визначеної впідпунктах 1, 2 пункту 8 цього Положення, з дотриманням вимог, встановлених у пунктах 7, 8- 1, 8- 2, 8- 4 цього Положення, з дати підписання такого звіту СОД.
10. Вартість для розрахунку регулятивного капіталу об’єктів нерухомого майна, що є прийнятними активами, приймається такою, що дорівнює нулю, протягом періоду:
1) з дати підписання рецензії, визначеної в підпунктах 1, 2 пункту 8 цього Положення, до дати підписання звіту СОД, зазначеного в пункті 9 цього Положення;
2) 12 місяців з дати підписання рецензії, зазначеної впідпунктах 1,2 пункту 8 цього Положення, на звіт СОД, складений іншим СОД відповідно до пункту 9 цього Положення.
11. Страховик з метою розрахунку регулятивного капіталу страховика здійснює оцінку ОВДП та ОЗДП, що є прийнятними активами, за кожним окремим їх випуском за правилами, визначеними в пунктах 12-16 цього Положення, незалежно від моделі оцінки, що застосовується страховиком для складання фінансової звітності.
12. Вартість для розрахунку регулятивного капіталу ОВДП, що є прийнятними активами, з метою розрахунку регулятивного капіталу страховика визначається:
1) для ОВДП, номінованих у гривні (далі - гривневі ОВДП), відповідно до інформації про справедливу вартість гривневих ОВДП на дату, яка збігається з датою розрахунку регулятивного капіталу страховика або є останнім робочим днем, що передує даті розрахунку регулятивного капіталу страховика, розміщеної Національним банком на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку;
2) для ОВДП, номінованих в іноземній валюті (далі - валютні ОВДП), відповідно до інформації про справедливу вартість валютних ОВДП, визначену у відповідній валюті на дату, яка збігається з датою розрахунку регулятивного капіталу страховика або є останнім робочим днем, що передує даті розрахунку регулятивного капіталу страховика, розміщеної Національним банком на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку, у гривневому еквіваленті за офіційним курсом гривні до відповідної іноземної валюти на дату розрахунку регулятивного капіталу.
Вартість для розрахунку регулятивного капіталу ОВДП, зазначена в підпунктах 1, 2 пункту 12 цього Положення, визначається страховиком з урахуванням накопиченого купонного доходу за такими ОВДП на дату, яка збігається з датою розрахунку регулятивного капіталу страховика або є останнім робочим днем, що передує даті розрахунку регулятивного капіталу страховика.
13. Вартість для розрахунку регулятивного капіталу ОЗДП, що є прийнятними активами, визначається за даними, отриманими страховиком з таких джерел інформації у порядку зниження їх пріоритету:
1) агенції фінансової інформації (включаючи Bloomberg, Refinitiv);
2) фондові біржі, які здійснюють професійну діяльність на фондовому ринку відповідно до ліцензії Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - НКЦПФР) на провадження професійної діяльності з організації торгівлі фінансовими інструментами або входять до переліку іноземних регульованих ринків, на яких мають бути допущені до обігу цінні папери іноземних емітентів, для допуску їх до обігу на території України, затвердженого НКЦПФР;
3) сайт офіційного Інтернет-представництва Агентства з розвитку інфраструктури фондового ринку України, загальнодоступна інформаційна база даних НКЦПФР про ринок цінних паперів;
4) торговці цінними паперами, які здійснюють професійну діяльність на фондовому ринку відповідно до ліцензії НКЦПФР на провадження діяльності з торгівлі фінансовими інструментами, або іноземні учасники фондового ринку, авторизовані уповноваженим органом країни реєстрації, за винятком реєстрації в державі (юрисдикції), яка:
внесена до переліку держав (юрисдикцій), що не виконують чи неналежним чином виконують рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму чи фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення;
віднесена Кабінетом Міністрів України до переліку офшорних зон;
здійснює збройну агресію проти України.
13-1. Страховик визначає у внутрішніх документах вид даних, що застосовуються ним під час визначення вартості для розрахунку регулятивного капіталу ОЗДП згідно з підпунктами 1-3 пункту 13 цього Положення, включаючи дані щодо максимальної / мінімальної ціни попиту / пропозиції за такими ОЗДП та періоду часу, на який сформована така ціна.
( Положення доповнено новим пунктом 13-1 згідно з Постановою Національного банку
№ 88 від 30.07.2025 )
13-2. Вартість для розрахунку регулятивного капіталу ОЗДП, зазначена в підпунктах 1-4 пункту 13 цього Положення, визначається з урахуванням накопиченого купонного доходу за такими ОЗДП на дату, яка збігається з датою розрахунку регулятивного капіталу страховика або є останнім робочим днем, що передує даті розрахунку регулятивного капіталу страховика.
( Положення доповнено новим пунктом 13-2 згідно з Постановою Національного банку
№ 88 від 30.07.2025 )
13-3. Страховик самостійно розраховує накопичений купонний дохід за ОЗДП на дату розрахунку регулятивного капіталу відповідно до внутрішніх документів страховика, якщо джерело інформації, визначене в підпунктах 1-4 пункту 13 цього Положення, не містить інформації щодо накопиченого купонного доходу за такими ОЗДП.
( Положення доповнено новим пунктом 13-3 згідно з Постановою Національного банку
№ 88 від 30.07.2025 )
14. Страховик для виконання вимог пункту 13 цього Положення застосовує дані з джерела інформації нижчого пріоритету, якщо джерело інформації вищого пріоритету не містить даних на дату, яка збігається з датою розрахунку регулятивного капіталу страховика або є останнім робочим днем, що передує даті розрахунку регулятивного капіталу страховика.
15. Страховик зобов’язаний для цілей розрахунку регулятивного капіталу страховика зберігати інформацію в електронному або паперовому вигляді про визначену на дату розрахунку вартість для розрахунку регулятивного капіталу ОЗДП із зазначенням джерел її визначення протягом строку, встановленого законодавством України та/або внутрішніми документами страховика, а також на вимогу Національного банку надати таку інформацію.
16. Вартість для розрахунку регулятивного капіталу ОВДП та ОЗДП, яка визначається без дотримання вимог, встановлених у пунктах 12-15 цього Положення, для цілей розрахунку регулятивного капіталу страховика приймається такою, що дорівнює нулю.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
21 червня 2024 року № 71
Зміни
до Положення про встановлення вимог щодо забезпечення платоспроможності та інвестиційної діяльності страховика
1. У главі 3 розділу I:
1) у заголовку слова "цього Положення" замінити словами "до платоспроможності";
2) у пункті 6:
абзац перший після слова "Положення" доповнити словами ", а також нормативно-правового акта Національного банку з питань визначення методики оцінки активів і зобов’язань для цілей розрахунку регулятивного капіталу страховика";
пункт доповнити новим підпунктом такого змісту:
"3) контроль за відповідністю оцінки вартості активів і зобов’язань страховика, крім оцінки технічних резервів, які включаються до розрахунку регулятивного капіталу страховика відповідно до цього Положення, вимогам нормативно-правового акта Національного банку з питань визначення методики оцінки активів і зобов’язань для цілей розрахунку регулятивного капіталу страховика.";
3) пункт 7 після слова "Положення" доповнити словами "та нормативно-правового акта Національного банку з питань визначення методики оцінки активів і зобов’язань для цілей розрахунку регулятивного капіталу страховика";
4) у пункті 8:
пункт після слова "Положення" доповнити словами ", а також перевірки оцінки вартості прийнятних активів для розрахунку регулятивного капіталу вимогам нормативно-правового акта Національного банку з питань визначення методики оцінки активів і зобов’язань для цілей розрахунку регулятивного капіталу страховика";
слова "у межах процедур, визначених нормативно-правовими актами" замінити словами "відповідно до положень нормативно-правових актів";
5) у пункті 9 слова "у межах процедур, визначених нормативно-правовими актами" замінити словами "вимогам цього Положення, а також оцінки вартості прийнятних активів для розрахунку регулятивного капіталу вимогам нормативно-правового акта Національного банку з питань визначення методики оцінки активів і зобов’язань для цілей розрахунку регулятивного капіталу страховика відповідно до положень нормативно-правових актів".
2. У розділі II:
1) у главі 4:
у підпункті 3 пункту 11:
абзац перший замінити трьома новими абзацами такого змісту:
"3) нерозподілений прибуток минулих років, розмір якого визначається за даними звіту про фінансовий стан страховика у складі фінансової звітності страховика, достовірність та повнота якої підтверджені згідно з аудиторським звітом щодо проведення обов’язкового аудиту фінансової звітності страховика, складеним суб’єктом аудиторської діяльності, що має право здійснювати обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес, який містить немодифіковану думку такого суб’єкта аудиторської діяльності, та зазначений у складі власного капіталу в регуляторній звітності страховика після:
вирахування дивідендів, які мають бути виплачені;
іншого розподілу такого нерозподіленого прибутку, здійсненого після звітної дати, на яку була складена така фінансова звітність, включаючи направлення такого нерозподіленого прибутку на збільшення статутного капіталу страховика, резервів та фондів страховика.".
У зв’язку з цим абзац другий уважати відповідно абзацом четвертим;
главу після пункту 11 доповнити двома новими пунктами 11-1, 11-2 такого змісту:
"11-1. Страховик з метою застосування вимог до складових регулятивного капіталу, зазначених в абзаці першому підпункту 3, абзаці тринадцятому пункту 11 глави 4 розділу ІІ цього Положення, ураховує думку суб’єкта аудиторської діяльності, що має право здійснювати обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес, зазначену в аудиторському звіті такого суб’єкта аудиторської діяльності щодо проведення обов’язкового аудиту фінансової звітності страховика, з дати, на яку була складена така фінансова звітність.
11-2. Страховик, якщо суб’єктом (суб’єктами) аудиторської діяльності, що має (мають) право здійснювати обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес, складено інший аудиторський звіт щодо проведення обов’язкового аудиту фінансової звітності страховика, ураховує думку суб’єкта аудиторської діяльності, зазначену в останньому аудиторському звіті суб’єкта аудиторської діяльності щодо проведення обов’язкового аудиту такої фінансової звітності страховика.";
абзац перший підпункту 1 пункту 13 викласти в такій редакції:
"1) непокритий збиток минулих років, розмір якого визначається за даними звіту про фінансовий стан страховика у складі фінансової звітності страховика та зазначений у складі власного капіталу в регуляторній звітності страховика.";
підпункт 3 пункту 14 викласти в такій редакції:
"3) прибуток поточного та звітного років, розмір якого визначається за даними звіту про фінансовий стан страховика у складі фінансової звітності та зазначений у складі власного капіталу в регуляторній звітності страховика за відповідний період, а саме:
прибуток поточного року, розмір якого визначається за даними звіту про фінансовий стан страховика у складі фінансової звітності страховика за проміжні звітні періоди цього року та зазначений у складі власного капіталу в регуляторній звітності;
прибуток звітного року, розмір якого визначається за даними звіту про фінансовий стан страховика у складі фінансової звітності страховика за річний звітний період попереднього року, щодо якої відповідно до вимог законодавства України з питань аудиту не здійснювався обов’язковий аудит або у страховика немає аудиторського звіту щодо проведення обов’язкового аудиту фінансової звітності страховика, оскільки процес здійснення такого обов’язкового аудиту не завершено, та зазначений у складі власного капіталу в регуляторній звітності;";
пункт 16 викласти в такій редакції:
"16. Регулятивний капітал другого рівня, визначений відповідно до вимог пунктів 14, 15 глави 4 розділу II цього Положення, зменшується на збиток звітного та поточного років, розмір якого зазначений у складі власного капіталу в регуляторній звітності страховика за відповідний період, а саме:
1) збиток поточного року, розмір якого визначається за даними звіту про фінансовий стан страховика у складі фінансової звітності страховика за проміжні звітні періоди цього року та зазначений у складі власного капіталу в регуляторній звітності;
2) збиток звітного року, розмір якого визначається за даними звіту про фінансовий стан страховика у складі фінансової звітності страховика за річний звітний період попереднього року, щодо якої відповідно до вимог законодавства України з питань аудиту не здійснювався обов’язковий аудит або у страховика немає аудиторського звіту щодо проведення обов’язкового аудиту фінансової звітності страховика, оскільки процес здійснення такого обов’язкового аудиту не завершено, та зазначений у складі власного капіталу в регуляторній звітності.
Регулятивний капітал другого рівня після зменшення регулятивного капіталу першого рівня згідно з підпунктом 2 пункту 13 глави 4 розділу II цього Положення вважається таким, що дорівнює нулю, якщо отримане значення є від’ємним.";
у пункті 21:
абзац перший викласти в такій редакції:
"21. Страховик коригує розмір регулятивного капіталу першого рівня, регулятивного капіталу другого рівня та/або регулятивного капіталу третього рівня таким чином:";
пункт доповнити двома новими підпунктами такого змісту:
"3) регулятивний капітал першого рівня, регулятивний капітал другого рівня, скориговані відповідно до підпунктів 1, 2 пункту 21 глави 4 розділу II цього Положення, вважаються такими, що дорівнюють нулю, якщо отримане значення регулятивного капіталу відповідного рівня є від’ємним;
4) регулятивний капітал першого рівня, регулятивний капітал другого рівня та регулятивний капітал третього рівня вважаються такими, що дорівнюють нулю, якщо надлишок прийнятних активів для цілей розрахунку регулятивного капіталу над зобов’язаннями страховика відповідно до пункту 20 глави 4 розділу II цього Положення дорівнює нулю.";
2) абзац перший пункту 27 глави 5 викласти в такій редакції:
"27. Страховик здійснює оцінку активів та зобов’язань для цілей розрахунку регулятивного капіталу, крім оцінки технічних резервів, згідно з вимогами нормативно-правового акта Національного банку з питань визначення методики оцінки активів і зобов’язань для цілей розрахунку регулятивного капіталу страховика.";
3) у главі 6:
абзаци другий - п’ятий підпункту 1 пункту 36 викласти в такій редакції:
""Baa1" [Moody’s Investors Service (США)];
"BBB+" [Standard & Poor’s (США)];
"BBB+" [Fitch Ratings (Великобританія)];
"B++" [A.M. Best (США)].";
у пункті 43:
у підпункті 6 слова "класами страхування" замінити словами "лініями бізнесу, що визначаються відповідно до нормативно-правового акта Національного банку щодо порядку формування страховиками технічних резервів";
пункт доповнити новим підпунктом такого змісту:
"10) активи, оцінка яких (крім оцінки технічних резервів) здійснена в порядку, що не відповідає вимогам нормативно-правового акта Національного банку з питань визначення методики оцінки активів і зобов’язань для цілей розрахунку регулятивного капіталу страховика.".
3. У рядках 12, 13 колонки 2 таблиці додатка 1 слово "розміщення" замінити словами "розрахунку регулятивного капіталу до дати погашення".
4. У пункті 1 додатка 3:
1) у підпункті 1:
в абзацах п’ятому, шостому слова "визначається як більша з таких величин:" виключити;
абзац восьмий після слів та цифр "не може бути менше ніж 0,5" доповнити словами та цифрами "та більше ніж 1 (якщо ЗБбрутто = 0, kre приймає значення 1)";
абзаци дванадцятий, сімнадцятий після слів "розмір страхової виплати" доповнити словами "/ страховик зобов’язаний здійснити повернення суми страхової премії або її частини";
2) абзаци восьмий, дев’ятий підпункту 2 після слів "розмір страхової виплати" доповнити словами "/ страховик зобов’язаний здійснити повернення суми страхової премії або її частини";
3) абзаци третій, п’ятий підпункту 3 після слів "розмір страхової виплати" доповнити словами "/ страховик зобов’язаний здійснити повернення суми страхової премії або її частини".