• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Рекомендацій щодо створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів з використанням майнових паїв або часток в майні, що знаходиться у спільній частковій власності колишніх членів реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств

Міністерство аграрної політики України  | Наказ, Рекомендації від 18.03.2003 № 67
Реквізити
  • Видавник: Міністерство аграрної політики України
  • Тип: Наказ, Рекомендації
  • Дата: 18.03.2003
  • Номер: 67
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство аграрної політики України
  • Тип: Наказ, Рекомендації
  • Дата: 18.03.2003
  • Номер: 67
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
18.03.2003 N 67
Про затвердження Рекомендацій щодо створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів з використанням майнових паїв або часток в майні, що знаходиться у спільній частковій власності колишніх членів реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств
З метою збереження та підвищення ефективності використання цілісних майнових комплексів, що знаходяться у спільній частковій власності колишніх членів реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств, та створення на базі цього майна сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів на виконання Указу Президента України від 27 серпня 2002 року N 774 "Про додаткові заходи щодо підвищення рівня захисту майнових прав сільського населення", та відповідно до Програми розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів на 2003-2004 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2002 року N 1858 та наказу Міністерства аграрної політики України та Української академії аграрних наук від 16 жовтня 2002 року N 333/81 "Про організаційні заходи на виконання Указу Президента України від 27 серпня 2002 року N 774 "Про додаткові заходи щодо підвищення рівня захисту майнових прав сільського населення"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Рекомендації щодо створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів з використанням майнових паїв або часток в майні, що знаходиться у спільній частковій власності колишніх членів реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств (далі - Рекомендації), що додаються.
2. Міністерству агропромислового комплексу Автономної Республіки Крим, головним управлінням сільського господарства і продовольства обласних державних адміністрацій та Управлінню сільського господарства і продовольства Севастопольської міської держадміністрації забезпечити застосування Рекомендацій.
3. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Державного секретаря Шмідта Р.М.
Міністр С.Рижук
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
Міністерства аграрної
політики України
18.03.2003 N 67
РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів з використанням майнових паїв або часток в майні, що знаходиться у спільній частковій власності колишніх членів реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств
1. Рекомендації щодо створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів з використанням майнових паїв або часток в майні, що знаходиться у спільній частковій власності колишніх членів реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств, (далі - Рекомендації) розроблено на виконання Указу Президента України від 27 серпня 2002 року N 774 "Про додаткові заходи щодо підвищення рівня захисту майнових прав сільського населення", у відповідності з положеннями Цивільного кодексу України, законів України "Про власність", "Про колективне сільськогосподарське підприємство", "Про сільськогосподарську кооперацію", Указу Президента України від 29 січня 2001 року N 62 "Про заходи щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки", постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2001 року N 177 "Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки" та інших нормативно-правових актів України.
2. Рекомендації визначають порядок створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів на базі майнових паїв або часток в майні, що знаходиться у спільній частковій власності колишніх членів реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств.
3. Рекомендації можуть застосовуватись у випадках, коли співвласники майна пайового фонду або майна спільної часткової власності колишніх членів реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств разом отримують у натурі належні їм майнові паї або частки у спільному майні і мають намір створити неприбуткові сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, в яких власник майнових паїв або частки у спільному майні та споживач цих послуг поєднуються в одній особі.
Сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи створюються відповідно до Закону України "Про сільськогосподарську кооперацію" з метою:
переробки сільськогосподарської сировини, що належить членам кооперативу;
заготівлі, зберігання, передпродажної обробки та продажу продукції, що належить членам кооперативу;
закупівлі і постачання засобів виробництва, матеріально-технічних ресурсів для виробництва сільськогосподарської продукції та продуктів її переробки, а також виготовлення сировини і матеріалів та постачання їх сільськогосподарським товаровиробникам;
надання технологічних, транспортних, меліоративних, ремонтних, будівельних, екологовідновних робіт, здійснення ветеринарного обслуговування тварин і племінної роботи, телефонізації, газифікації й електрифікації в сільській місцевості, надання медичних, побутових, санаторно-курортних та інших послуг.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про сільськогосподарську кооперацію" обслуговуючі кооперативи надають послуги відповідно до статуту іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.
4. Рекомендуємо створювати сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи з використанням майнових паїв та часток у спільній власності колишніх членів реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств шляхом:
ініціювання засновниками (співвласниками майна пайового фонду або майна, що знаходиться у спільній частковій власності) сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу процедури виділення майна у натурі;
підготовки і прийняття рішення щодо виділення майна у натурі окремому власнику чи групі власників для створення сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу;
передачі конкретного майна або майнових комплексів, вартість яких дорівнює сукупній вартості майнових паїв або часток у спільному майні групи власників засновникам сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу;
створення сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу співвласниками майна пайового фонду або майна, що знаходиться у спільній частковій власності - його засновниками;
подання документів на державну реєстрацію сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу.
Ініціювання процедури виділення майна у натурі групі власників
5. Ініціатором створення сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу можуть бути:
юридичні чи фізичні особи, у тому числі співвласники майна реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства.
6. Право вимоги на виділення у натурі майнових паїв або часток у спільному майні належить виключно їх власникам. З цією метою кожний власник подає заяву керівнику підприємства-правонаступника або Голові Комітету (уповноваженій особі) Спілки (об'єднання) громадян - співвласників майна про виділення йому у натурі майнового паю або частки у спільному майні колишніх членів реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства.
7. У випадку, коли власниками майнових паїв не укладено договір про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що знаходиться у спільній частковій власності, у заявах рекомендуємо зазначати, що співвласники пайового фонду реорганізованого колективного" сільськогосподарського підприємства відповідно до сукупної вартості належних їм майнових паїв бажають отримати у спільну часткову власність конкретне майно з метою його використання для створення сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу.
У випадку, коли співвласниками укладено договір про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що знаходиться у спільній частковій власності, у заяві співвласника (засновника сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу) рекомендуємо зазначати, що він виходить з учасників договору про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що знаходиться у спільній частковій власності, та об'єднавшись з іншими потенційними співзасновниками сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу, бажає отримати у спільну часткову власність певний об'єкт чи майновий комплекс.
У разі, якщо майно спільної часткової власності, яке група власників (засновників сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу) бажає отримати у натурі, перебуває у користувача за договорами оренди, довірчого управління чи схову, рекомендуємо власникам майнових паїв (часток у спільному майні) у своїх заявах висловлювати пропозиції щодо внесення відповідних змін до зазначених договорів чи здійснення інших необхідних дій, які б забезпечили отримання майна у натурі у встановленому порядку.
8. Якщо сукупна вартість майнових паїв або часток у спільному майні менша за вартість майна, яке вони бажають отримати, співвласники можуть об'єднуватись з іншими особами. Будь-які рішення з цього приводу співвласники майна приймають добровільно і за взаємною згодою.
Відповідно до наказів Міністерства аграрної політики України від 14 березня 2001 року N 62 "Про затвердження Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 4 квітня 2001 року за N 305/5496, та від 6 квітня 2001 року N 96 "Про затвердження Рекомендацій щодо передачі майна пайового фонду реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства у спільну часткову власність та організації управління таким майном", переліки майна для виділення в натурі майнових паїв готує для зборів співвласників комісія з організації вирішення майнових питань, що виникають у процесі реформування аграрного сектора економіки, або Комітет громадян-співвласників майна. Рішення затверджується зборами співвласників.
9. Заяви власників (засновників сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу) про виділення майна в натурі подаються на ім'я:
керівника підприємства-правонаступника реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства - якщо договір про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що знаходиться у спільній частковій власності, не укладений;
Голови Комітету (уповноваженої особи) Спілки (об'єднання) громадян-співвласників майна - у випадку укладення договору про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що знаходиться у спільній частковій власності.
10. До моменту подання співвласниками (засновниками сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу) заяв про виділення у натурі належних їм майнових паїв або часток у спільному майні вони можуть визначити напрямки діяльності сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу та стратегію його розвитку. З цією метою власники можуть створити ініціативну групу і визначити серед її членів лідера. Ініціативна група організовує збір і подачу заяв громадян до Комісії з організації вирішення майнових питань, що виникають у процесі реформування аграрного сектору економіки (далі - Комісії) або Комітету громадян - співвласників майна про виділення майна в натурі. Ініціативна група може підготувати бізнес-план створення і діяльності сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу, проекти його установчих документів, які їй доцільно подати до Комісії з організації вирішення майнових питань, що виникають у процесі реформування аграрного сектору економіки, або Комітету громадян - співвласників майна, що буде свідчити про серйозність намірів та продуманість рішення власників.
11. Бажано, щоб для створення сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу, перші заяви про отримання майна у натурі для створення сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу подали щонайменше три особи.
12. Засновниками сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу згідно з статтею 5 Закону України "Про сільськогосподарську кооперацію" можуть бути громадяни України та юридичні особи, зареєстровані в Україні. До створення такого кооперативу його засновники можуть здійснювати заходи щодо концентрації майнових паїв або часток у спільному майні колишніх членів колективного сільськогосподарського підприємства шляхом їх купівлі-продажу, дарування тощо.
13. Засновники можуть ініціювати процес формування декількох обслуговуючих кооперативів з використанням майнових об'єктів або майнових комплексів спільної часткової власності колишніх членів колективного сільськогосподарського підприємства.
Питання щодо формування декількох сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів на базі всього майна пайового фонду чи спільної часткової власності може бути ініційовано для розгляду безпосередньо на зборах співвласників.
14. З метою зменшення чисельності членів сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу рекомендуємо об'єднувати майнові паї або частки у спільному майні (наприклад, членів сімей і родичів) з тим, щоб їх інтереси представляли найбільш активні громадяни на підставі довіреності, укладеної відповідно до статей 64, 65 Цивільного кодексу України.
15. Про своє рішення щодо виходу групи співвласників з учасників договору про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що знаходиться у спільній частковій власності, та про бажання отримати у натурі майнові паї або частки у спільному майні з метою створення сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу рекомендуємо ініціативній групі або всім співвласникам письмово повідомляти орган місцевого самоврядування, який здійснював посвідчення підписів всіх співвласників і видав цим особам свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майнові сертифікати).
Підготовка і прийняття рішення щодо виділення майна групі власників
16. Рішення щодо виділення у натурі майнових паїв або часток у спільному майні групі осіб на умовах, визначених договором про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що знаходиться у спільній частковій власності, приймають збори співвласників пайового фонду реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства чи майна спільної часткової власності колишніх членів цього колективного сільськогосподарського підприємства. Переліки майна для виділення в натурі майнових паїв готує комісія з організації вирішення майнових питань, що виникають у процесі реформування аграрного сектора економіки, або Комітет громадян-співвласників майна, відповідно до наказів Міністерства аграрної політики України від 14 березня 2001 року N 62 "Про затвердження Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 4 квітня 2001 року за N 305/5496, та від 6 квітня 2001 року N 96 "Про затвердження Рекомендацій щодо передачі майна пайового фонду реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства у спільну часткову власність та організації управління таким майном".
Порядок виділення у натурі майнових паїв та часток у спільному майні колишніх членів колективних сільськогосподарських підприємств визначається Положенням про порядок паювання майна, який розробляється Комісією і затверджується зборами співвласників, відповідно до Порядку визначення розміру майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств та їх документального посвідчення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2001 року N 177, і Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України від 14 березня 2001 року N 62 "Про затвердження Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 4 квітня 2001 року за N 305/5496.
17. Проект рішення зборів співвласників про виділення конкретного майна групі співвласників, яка має намір створити сільськогосподарський обслуговуючий кооператив, рекомендується готувати у 10-денний строк. У разі, якщо майнові об'єкти чи комплекси використовуються за договорами;
оренди (довірчого управління), схову майна тощо, рекомендуємо Комісії або Комітету громадян - співвласників майна у 7-денний строк узгоджувати відповідні питання з користувачем майна.
18. При отриманні згоди, готуються проекти внесення змін до договорів оренди (довірчого управління), схову майна тощо. У разі недосягнення згоди ці питання вирішуються в судовому порядку.
19. Визначення конкретного майна для виділення його групі власників може бути здійснено одним із нижченаведених способів:
за структурою пайового фонду;
конкретним майном за взаємною згодою співвласників;
на конкурентних засадах шляхом проведення аукціону. При створені сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів рекомендується надавати перевагу другому способу.
У випадку, коли вартість майнового комплексу окремого структурного підрозділу реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства не співпадає із вартістю майнових паїв або часток у спільному майні, Комісія з організації вирішення майнових питань, що виникають у процесі реформування аграрного сектору економіки чи Комітет громадян-співвласників надають ініціативній групі організаційну допомогу в об'єднанні групи власників (засновників) сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу. При недостатній вартості майнового комплексу окрім нього групі співвласників може додатково виділятися майно, яке потенційно може бути використане у діяльності сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу.
20. Рекомендується першочергово виділяти майнові об'єкти пайового фонду реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства або спільної часткової власності колишніх членів колективного сільськогосподарського підприємства, які знаходяться на схові у підприємства-правонаступника за договором схову, а також які не використовуються у його господарській діяльності.
21. Вартість майнових об'єктів або майнових комплексів, що виділяються групі власників, визначається відповідно до Методики уточнення складу і вартості пайових фондів майна членів колективних сільськогосподарських підприємств, у тому числі реорганізованих, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2001 року N 177.
22. Підготовку зборів співвласників з питань виділення групі осіб майна для створення сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу рекомендуємо проводити протягом одного місяця.
23. Збори співвласників приймають рішення про виділення із уточненого пайового фонду реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства або із спільної часткової власності колишніх членів реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства конкретного майна, загальна вартість якого дорівнює сукупній вартості майнових паїв чи часток у спільному майні групи власників. Рішення про виділення майна у натурі приймається зборами співвласників і оформлюється протоколом, підписаним Головою та секретарем зборів. Копія протоколу подається до органу місцевого самоврядування, представники якого можуть брати участь в організації і проведенні зборів співвласників.
Передача майна групі власників
24. Рішення зборів співвласників про виділення майна групі власників є підставою для:
передачі майна групі власників (засновникам сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу);
внесення змін до договору про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що знаходиться у спільній частковій власності;
внесення змін у договори оренди (довірчого управління), схову майна тощо;
уточнення вартості пайового фонду;
перерахунку вартості часток у спільному майні власників, що залишилися.
У разі, якщо з використанням всього майна пайового фонду чи спільної часткової власності утворюється декілька сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, пайовий фонд колективного сільськогосподарського підприємства ліквідовується, а дія договору про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що знаходиться у спільній частковій власності, припиняється.
25. Передачу майна групі співвласників (засновникам сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу) рекомендуємо оформляти актом приймання-передачі. Підприємство-користувач передає (повертає) майно громадянам співвласникам цього майна, акт приймання-передачі підписує керівник підприємства користувача, з одного боку, і уповноважена особа, від власників (засновників) сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу, з другого боку. Акти приймання-передачі складаються у 3-х примірниках по одному кожній із сторін, які передають та приймають майно, а також органу місцевого самоврядування, який здійснював посвідчення підписів всіх співвласників у договорі про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що знаходиться у спільній частковій власності. Разом з актом приймання-передачі майна групі власників передаються інвентарні картки або інвентарні описи основних засобів та накладні внутрішньогосподарського призначення на оборотні засоби.
26. Внесення змін до договорів оренди (довірчого управління), схову майна тощо, в яких відображаються майнові зміни, пов'язані з виділенням майна групі власників, здійснюється згідно з чинним законодавством.
27. Реєстр заяв співвласників щодо припинення участі у договорі про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що знаходиться у спільній частковій власність, додається до цього договору.
28. Рекомендуємо операції з приймання і передачі майна реєструвати у книзі, ведення якої покласти на уповноважену особу або іншу особу Комітету громадян-співвласників майна.
29. Копії документів, що відображають зміни в майнових питаннях у зв'язку з виділенням майна групі співвласників, подаються до органу місцевого самоврядування.
30. Одночасно з підписанням акта приймання-передачі майна рекомендуємо підприємству-правонаступнику (користувачу майна) вилучати свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майнові сертифікати) (далі - свідоцтва) і робити на них запис про видачу майна в натурі. Підприємству, яке видало майно в рахунок майнового паю, рекомендуємо протягом п'яти днів із дня підписання акта приймання-передачі майна передати органу місцевого самоврядування, яке видало Свідоцтво, копію акта приймання-передачі майна та Свідоцтва з відміткою про видачу майна в натурі.
Створення власниками майна обслуговуючих кооперативів
31. Сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи створюються з врахуванням положень Закону України від 17 липня 1997 року N 469 "Про сільськогосподарську кооперацію", а також наказу Міністерства аграрної політики України від 31 серпня 2000 року N 168 "Про розвиток сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів".
32. Вступ до сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу здійснюється на підставі поданої заяви. Члени сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу роблять вступні і пайові внески у порядку, визначеному статутом сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу. Майновий внесок членів сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу у створення та розвиток кооперативу, здійснюється шляхом передачі сільськогосподарському обслуговуючому кооперативу майна, у тому числі грошей, майнових прав.
33. Рішення про створення кооперативу приймається його установчими зборами. Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив вважається створеним і набуває прав юридичної особи з дня його державної реєстрації.
34. У разі виходу з сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу, фізична або юридична особа має право на отримання майнового паю натурою, грішми або, за бажанням, цінними паперами відповідно до його вартості на момент виходу. Термін та інші умови отримання паю встановлюються статутом сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу.
Начальник Департаменту
реформування сільського
господарства


О.Куць