• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про проект Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим"

Центральна виборча комісія | Постанова, Проект від 10.12.2003 № 67
Реквізити
  • Видавник: Центральна виборча комісія
  • Тип: Постанова, Проект
  • Дата: 10.12.2003
  • Номер: 67
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Центральна виборча комісія
  • Тип: Постанова, Проект
  • Дата: 10.12.2003
  • Номер: 67
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Стаття 45. Зміни у складі виборчого блоку
1. Організація партії, що входить до блоку, може не пізніше ніж за 35 днів до дня виборів прийняти рішення про її вихід зі складу блоку. Таке рішення приймається з'їздом (зборами, конференцією) організації партії відповідно до її статуту. Рішення про вихід організації партії із складу блоку та витяг з протоколу з'їзду (зборів, конференції) про розгляд цього питання, підписані керівником організації партії, головуючим на з'їзді (зборах, конференції), та скріплені печаткою організації партії, протягом трьох днів подаються до виборчої комісії Автономної Республіки Крим та керівного органу блоку.
2. Вихід організації партії зі складу блоку, до якого входить більше ніж дві організації партії, не впливає на статус блоку як суб'єкта виборчого процесу незалежно від кількості організацій партій, які залишилися в його складі. Назва організації партії, яка вийшла зі складу блоку, вилучається у виборчих бюлетенях та в іншій виборчій документації з переліку назв організацій партій, що входять до блоку.
3. У разі виходу організації партії зі складу блоку, до якого входять дві організації партії, правонаступником блоку - суб'єктом виборчого процесу залишається організація партії, яка не прийняла рішення про вихід з блоку. При цьому у виборчих бюлетенях та в іншій виборчій документації замість назви блоку зазначається назва організації партії - правонаступника блоку.
4. Якщо рішення, передбачене в частині першій цієї статті, прийнято не пізніше ніж за 65 днів до дня виборів, організація партії, що вийшла із складу блоку, має право висунути кандидатів у депутати в округах у порядку, передбаченому цим Законом.
5. Якщо рішення, передбачене в частині першій цієї статті, прийнято пізніше ніж за 65 днів до дня виборів, організація партії, що вийшла зі складу блоку, втрачає статус суб'єкта виборчого процесу.
6. Організації партій, що входять до блоку, можуть не пізніше ніж за 35 днів до дня виборів прийняти рішення про розпуск блоку. Такі рішення приймаються з'їздами (зборами, конференціями) всіх організацій партій, що входять до блоку. Рішення про розпуск блоку та витяги із протоколів з'їздів (зборів, конференцій) кожної організації партії про розгляд цього питання, підписані керівником організації партії, головуючим на з'їзді (зборах, конференції) та завірені печаткою організації партії, протягом трьох днів подаються до виборчої комісії Автономної Республіки Крим.
7. Якщо рішення, передбачені в частині шостій цієї статті, прийняті не пізніше ніж за 65 днів до дня виборів, кожна з організацій партій, що входила до складу блоку, має право висунути кандидатів у депутати в округах у порядку, передбаченому цим Законом.
8. Якщо рішення, передбачені в частині шостій цієї статті, прийняті пізніше ніж за 65 днів до дня виборів, організації партій, що входили до складу блоку, втрачають статус суб'єктів виборчого процесу.
9. Виборча комісія Автономної Республіки Крим після отримання матеріалів, передбачених частинами першою та шостою цієї статті негайно повідомляє про зміни у складі блоків окружні виборчі комісії.
10. Якщо рішення, передбачені в частині шостій цієї статті, прийняті до реєстрації кандидатів у депутати, включених до виборчого списку блоку, відповідні окружні виборчі комісії не розглядають питання про їх реєстрацію. Якщо зазначені рішення прийняті після реєстрації кандидатів у депутати, включених до виборчого списку блоку, відповідні окружні виборчі комісії на підставі цих рішень скасовують реєстрацію цих кандидатів у депутати.
11. Якщо рішення, передбачені частинами першою та шостою цієї статті, прийняті до реєстрації кандидатом у депутати в окрузі особи - члена партії, організація якої прийняла рішення про вихід зі складу блоку, або висунутої блоком, який прийняв рішення про розпуск, ця особа може подати до відповідної окружної виборчої комісії заяву про самовисування. У разі неподання такої заяви окружна виборча комісія не розглядає питання про реєстрацію цієї особи кандидатом у депутати.
Стаття 46. Порядок висування кандидатів у депутати організацією партії (блоком)
1. Організація партії (блоку) може висунути в кожному окрузі не більше ніж одного кандидата в депутати.
2. Організація партії (блоку) може висунути кандидатом у депутати особу, яка є членом партії, організація якої висуває кандидата в депутати (партій, що входять до блоку) або позапартійного громадянина, який відповідно до статті 10 цього Закону має право бути обраним депутатом.
3. Висування кандидатів у депутати організацією партії (блоком) здійснюється на зборах (конференції) організації партії (блоку). Збори (конференція) організації партії (блоку), на яких здійснюється висування кандидатів у депутати, проводяться відповідно до статуту партії (угоди про утворення блоку).
4. У протоколі зборів (конференції) організації партії (блоку) зазначаються: дата його проведення, порядок денний, відомості про осіб, висунутих кандидатами в депутати (прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць і рік народження, громадянство, партійність, посада (заняття), місце роботи та адреса постійного місця проживання), номер округу, підсумки голосування щодо кандидатів у депутати, які висуваються в округах. Протокол підписується головуючим на зборах (конференції) та скріплюється печаткою організації партії (партій, що входять до блоку).
5. Про час і місце проведення зборів (конференції) організації партії (блоку) з метою висування кандидатів у депутати керівник організації партії (блоку) повідомляє у письмовій формі виборчу комісію Автономної Республіки Крим не пізніш як за п'ять днів до дня проведення зборів (конференції). На таких зборах (конференції) за дорученням голови виборчої комісії Автономної Республіки Крим має право бути присутнім член виборчої комісії Автономної Республіки Крим.
6. Про час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів у депутати заздалегідь повідомляються засоби масової інформації. Порядок акредитації представників засобів масової інформації на таких зборах (конференції) визначається організаторами заходу.
Стаття 47. Умови реєстрації кандидатів у депутати в окрузі
1. Окружна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого організацією партії (блоку) у відповідному окрузі, за умови пред'явлення ним одного із документів, передбачених частиною другою статті 4 цього Закону, та за умови отримання таких документів:
1) заяви особи, висунутої кандидатом у депутати, про реєстрацію кандидатом у депутати із зобов'язанням у разі обрання депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції Автономної Республіки Крим, законів України несумісні з мандатом депутата, протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні їй підприємства, а також корпоративні права в порядку, встановленому законом, та із зазначенням згоди на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах;
2) копій свідоцтва про реєстрацію партії та її статуту, організація якої висунула кандидата в депутати в окрузі, засвідчених після оголошення про початок виборчого процесу безоплатно Міністерством юстиції України або за його дорученням органом Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим;
3) копії свідоцтва про реєстрацію організації партії (організацій партій, що входять до блоку), засвідченої після оголошення про початок виборчого процесу безоплатно органом Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим;
4) витягу з протоколу зборів (конференції) організації партії (блоку) про висування у відповідному окрузі кандидата в депутати, що повинен містити відомості, передбачені частиною четвертою статті 46 цього Закону. Витяг з протоколу зборів (конференції) організації партії (блоку) повинен бути засвідчений керівником організації партії (керівниками організацій, партій, що входять до блоку) та скріплений печаткою організації партії (організацій партій, що входять до блоку);
5) автобіографії кандидата в депутати обсягом до двох тисяч друкованих знаків, що обов'язково повинна містити: прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу постійного місця проживання із зазначенням часу проживання в Україні, відомості про наявність чи відсутність судимості;
6) передвиборної програми кандидата в депутати, викладеної державною мовою, а за бажанням кандидата в депутати також російською, кримсько-татарською чи іншими мовами, обсягом до двох тисяч друкованих знаків;
7) декларації про майно та доходи за рік, що передує року подання документів, кандидата в депутати та членів його сім'ї за формою, встановленою Міністерством фінансів України;
8) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 48 цього Закону;
9) фотографії кандидата в депутати за розмірами та у кількості, встановленими виборчою комісією Автономної Республіки Крим.
2. Окружна виборча комісія реєструє кандидата в депутати у відповідному окрузі, який самовисунувся в цьому окрузі, у строки, зазначені в частині п'ятій статті 50 цього Закону, за умови пред'явлення ним одного із документів, передбачених частиною другою статті 4 цього Закону, отримання заяви про самовисування та документів, передбачених пунктами 1, 5, 6, 7, 8, 9 частини першої цієї статті.
3. Документи, подані до відповідної окружної виборчої комісії раніше і прийняті нею, повторно не подаються.
Стаття 48. Грошова застава
1. Кандидат у депутати, якого висунуто в окрузі, до подання документів окружній виборчій комісії для реєстрації вносить на рахунок окружної виборчої комісії грошову заставу в розмірі 55 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
2. У разі прийняття відповідною окружною виборчою комісією рішення про відмову в реєстрації кандидата в депутати, внесена грошова застава в п'ятиденний строк після прийняття відповідного рішення повертається кандидату в депутати.
3. У разі скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати, висунутого в окрузі, грошова застава у п'ятиденний строк після дня прийняття відповідного рішення перераховується до бюджету Автономної Республіки Крим.
4. Грошова застава, внесена кандидатом у депутати, який балотувався в окрузі та був обраний депутатом, у восьмиденний строк після оприлюднення результатів виборів депутата в окрузі або після оприлюднення рішення про визнання виборів у цьому окрузі недійсними повертається обраному депутату.
5. Грошова застава, внесена кандидатом у депутати, який балотувався в окрузі, але не був обраний депутатом, у восьмиденний строк після оприлюднення результатів виборів депутата в окрузі або після оприлюднення рішення про визнання виборів у цьому виборчому окрузі недійсними перераховується до бюджету Автономної Республіки Крим.
Стаття 49. Декларація про майно та доходи кандидата в депутати та членів його сім'ї
1. Декларація про майно та доходи кандидата в депутати та членів його сім'ї за попередній рік заповнюється ним власноручно за формою, затвердженою Міністерством фінансів України.
2. Достовірність відомостей, внесених до декларації, зазначеної у частині першій цієї статті, перевіряється за зверненням окружних виборчих комісій місцевими органами Державної податкової адміністрації України в Автономній Республіці Крим не пізніш як за 30 днів до дня виборів. Про результати перевірки невідкладно повідомляється відповідна виборча комісія.
Стаття 50. Порядок реєстрації кандидатів у депутати в окрузі
1. Кандидат у депутати, висунутий в окрузі, реєструється відповідною окружною виборчою комісією за дотримання умов, передбачених статтею 47 цього Закону.
2. Подання документів до окружної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати в окрузі закінчується за 60 днів до дня виборів.
3. Особі, яка подала зазначені у статті 47 цього Закону документи, видається довідка про дату і час прийняття документів із зазначенням переліку прийнятих документів.
4. Особа, висунута кандидатом у депутати в окрузі, має право до дня реєстрації її кандидатом у депутати відкликати свою заяву про самовисування чи про реєстрацію кандидатом у депутати. Повторна заява особи про її самовисування чи про реєстрацію кандидатом у депутати в окрузі не приймається.
5. Окружна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати в окрузі та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидата в депутати або про відмову в його реєстрації.
6. Відмова в реєстрації кандидату в депутати, висунутому в окрузі, з підстав невідповідного оформлення документів, передбачених статтею 47 цього Закону, не виключає повторного подання кандидатом у депутати заяви про реєстрацію його у відповідному окрузі. Така заява з виправленими відповідно до вимог цього Закону документами повинна бути подана до окружної виборчої комісії не пізніше ніж за 55 днів до дня виборів. Рішення про реєстрацію кандидата у депутати в окрузі окружна виборча комісія приймає не пізніше ніж за 53 днів до дня виборів.
7. У разі реєстрації кандидата в депутати в окрузі йому разом з копією рішення про реєстрацію у триденний строк з дня його прийняття видається посвідчення кандидата в депутати за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
8. Список кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі, із зазначенням прізвища, імені, по батькові, року народження, освіти, постійного місця проживання, основного місця роботи (заняття), партійності, суб'єкта висування в п'ятиденний строк після закінчення реєстрації кандидатів у депутати в цьому окрузі оприлюднюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим за поданням окружних виборчих комісій в друкованих засобах масової інформації органів влади Автономної Республіки Крим.
Стаття 51. Відмова в реєстрації кандидата в депутати
1. Окружна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати у разі:
1) порушення вимог цього Закону при утворенні блоку;
2) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата в депутати;
3) відсутності або неналежного оформлення документів, зазначених у статті 47 цього Закону;
4) припинення громадянства України особою, висунутою кандидатом у депутати;
5) вибуття особи, висунутої кандидатом у депутати, за межі України для постійного проживання;
6) визнання особи, висунутої кандидатом у депутати, недієздатною чи набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;
7) встановлення судом факту наявності в передвиборній програмі кандидата в депутати положень, спрямованих на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права та свободи людини, здоров'я населення.
2. Рішення про відмову в реєстрації кандидата в депутати повинно містити підстави відмови. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття видається (надсилається) кандидату в депутати, висунутому в окрузі.
Стаття 52. Скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати
1. Окружна виборча комісія скасовує рішення про реєстрацію кандидата в депутати у разі:
1) звернення кандидата в депутати з письмовою заявою про відмову від балотування в окрузі;
2) звернення організації партії (блоку), яка висунула кандидата в депутати, про скасування рішення щодо реєстрації кандидата в депутати відповідно до рішення, прийнятого на підставі статуту партії;
3) припинення громадянства України кандидата в депутати;
4) вибуття кандидата в депутати за межі України для постійного проживання;
5) визнання кандидата в депутати недієздатним чи набрання щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;
6) реєстрації його кандидатом у депутати в іншому окрузі;
7) встановлення судом факту підкупу виборців кандидатом у депутати, а також на його прохання або за його дорученням - іншою особою;
8) встановлення судом, що підприємство, установа, організація, засновником, власником або членом керівного органу яких є кандидат у депутати, під час виборчого процесу надавали виборцям гроші чи безоплатно або на пільгових умовах товари, роботи, послуги, цінні папери, кредити, лотереї, інші матеріальні цінності;
9) якщо кандидат у депутати, який займає посаду, в тому числі за сумісництвом, в органах державної влади, органах влади Автономної Республіки Крим чи в органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах, організаціях, у військових частинах (формуваннях), утворених відповідно до законів України, залучав або використовував для проведення передвиборної агітації підлеглих йому осіб, службовий транспорт, зв'язок, устаткування, приміщення, інші об'єкти та ресурси за місцем роботи;
10) встановлення судом, що кандидат у депутати, крім коштів свого виборчого фонду, використовував при фінансуванні передвиборної агітації інші кошти;
11) витрати кандидатом у депутати коштів у розмірі, більшому від установленої цим Законом граничної суми витрат виборчого фонду;
12) якщо кандидат у депутати після оголошення йому окружною виборчою комісією попередження, зазначеного у частині третій цієї статті, повторно порушив вимоги цього Закону.
2. Окружна виборча комісія не пізніш як за 5 днів до дня виборів скасовує рішення про реєстрацію кандидата в депутати у разі виникнення не пізніше як за 7 днів до дня виборів обставин, зазначених у пунктах 1, 2 частини першої цієї статті.
3. У разі порушення інших вимог цього Закону кандидатом у депутати, відповідна окружна виборча комісія може оголосити йому попередження, що оприлюднюється в засобах масової інформації або в інший спосіб.
4. Відповідна окружна виборча комісія доводить до відома кандидата в депутати рішення про скасування реєстрації кандидата в депутати не пізніш як на третій день з дня його прийняття та надає кандидату в депутати копію цього рішення в той самий строк.
5. У разі смерті кандидата в депутати або визнання його безвісно відсутнім окружна виборча комісія оголошує його таким, що вибув з балотування в окрузі.
Розділ VIII
ПЕРЕДВИБОРНА АГІТАЦІЯ
Стаття 53. Строки проведення передвиборної агітації
1. Передвиборна агітація розпочинається за 50 днів до дня виборів і закінчується о 24 годині останньої п'ятниці перед днем виборів.
2. Про початок передвиборної агітації виборча комісія Автономної Республіки Крим повідомляє в засобах масової інформації за 53 днів до дня виборів.
Стаття 54. Форми, засоби та умови проведення передвиборної агітації
1. Передвиборна агітація може здійснюватися:
1) шляхом проведення зборів, зустрічей з громадянами, мітингів, демонстрацій, процесій, публічних дебатів, дискусій та інших масових заходів;
2) шляхом розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів;
3) через засоби масової інформації;
4) в інших формах, що не суперечать Конституції України, Конституції Автономної Республіки Крим та законам України.
2. Громадяни України, які постійно проживають в Автономній Республіці Крим, організації партій, інші об'єднання громадян мають право вільно та всебічно обговорювати передвиборні програми кандидатів у депутати, зареєстрованих в округах, їх політичні, ділові та особисті якості, вести агітацію за чи проти того чи іншого кандидата.
3. До передвиборної агітації не відносяться офіційні повідомлення в період виборчого процесу (без коментарів, які можуть мати агітаційний характер, а також відео-, аудіозаписи, кінозйомки, фотоілюстрації) про дії кандидатів у депутати, пов'язані з виконанням ними посадових (службових) повноважень, передбачених Конституцією України, Конституцією Автономної Республіки Крим або законами України.
4. У разі проведення повторного голосування передвиборна агітація поновлюється з дня офіційного опублікування рішення виборчої комісії Автономної Республіки Крим про призначення повторного голосування і припиняється в строк, зазначений у частині першій статті 53 цього Закону.
5. Передвиборна агітація здійснюється за рахунок і в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів для цілей, визначених цим Законом, та коштів виборчих фондів кандидатів у депутати, зареєстрованих в округах.
6. Передвиборна агітація за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів, здійснюється з додержанням принципу рівних умов, що передбачає надання кандидатам у депутати, зареєстрованим в окрузі, їх довіреним особам за однакову плату одних і тих самих приміщень для проведення масових заходів, виготовлення однакових за кількістю і якістю друкованих інформаційних матеріалів, надання однакових друкованих площ та ефірного часу на радіо і телебаченні.
Стаття 55. Публічні заходи передвиборної агітації
1. Місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування (їх посадові особи) зобов'язані сприяти кандидатам, їх довіреним особам в організації та проведенні зборів, зустрічей з громадянами, публічних дебатів і дискусій, інших масових заходів передвиборної агітації, які оплачуються за рахунок і в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, виділених для організації та проведення виборів.
2. Заяви про виділення приміщень, що знаходяться в державній або комунальній власності, для проведення зустрічей кандидатів, їх довірених осіб з виборцями розглядаються та задовольняються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування протягом трьох днів з дня їх надходження.
3. Приміщення, що знаходяться в державній або комунальній власності та придатні для проведення передвиборних масових заходів, надаються безоплатно у користування кандидатам, їх довіреним особам на час, встановлений відповідною окружною виборчою комісією для проведення зустрічей з виборцями.
4. Кандидати, їх довірені особи мають право на договірній основі за рахунок коштів власних виборчих фондів орендувати будинки та приміщення, незалежно від форм їх власності, для проведення зустрічей з виборцями, зборів, мітингів, публічних дебатів, дискусій та інших масових заходів передвиборної агітації. Про час і місце проведення цих заходів вони повідомляють відповідну окружну виборчу комісію.
Стаття 56. Виготовлення і порядок розміщення друкованих інформаційних та агітаційних матеріалів
1. Відповідна окружна виборча комісія за рахунок коштів, що виділяються з бюджету Автономної Республіки Крим на підготовку та проведення виборів депутатів, забезпечує виготовлення не пізніш як за 35 днів до дня виборів, погоджених із кандидатами у депутати, зареєстрованими в округах, інформаційних плакатів кандидатів, передачу їх дільничним виборчим комісіям із розрахунку по три примірники на кожну виборчу комісію. Ці плакати повинні містити біографію кандидата в депутати, його передвиборну програму, а також фотографію, що подаються ним при реєстрації.
2. Інформаційні плакати кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі, виготовлені за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, мають бути однаковими за формою, розміром, поліграфічним виконанням, установленими відповідною окружною виборчою комісією.
3. Інформаційні плакати передаються на виборчі дільниці не пізніш як за 20 днів до дня виборів.
4. Кандидат у депутати, зареєстрований в окрузі, на власний розсуд може за рахунок і в межах коштів власного виборчого фонду виготовляти плакати, листівки, буклети, інші друковані агітаційні матеріали передвиборної агітації. Відомості, що містяться у цих матеріалах, повинні відповідати вимогам закону.
5. Друкований агітаційний матеріал повинен містити відомості про установу, що здійснила друк, його тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.
6. Кандидат у депутати, зареєстрований в окрузі, зобов'язаний подати по два примірники кожного друкованого агітаційного матеріалу передвиборної агітації, виготовленого за рахунок і в межах коштів виборчого фонду, не пізніш як через три дні після дня його виготовлення відповідно до окружної виборчої комісії.
7. Друковані агітаційні матеріали розміщуються на стендах лише у місцях, визначених та обладнаних місцевими органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування.
8. Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування не пізніш як за 50 днів до дня виборів відводять місця та обладнують стенди, дошки оголошення в людних місцях для розміщення матеріалів передвиборної агітації.
Стаття 57. Загальний порядок використання засобів масової інформації
1. Передвиборна агітація з використанням засобів масової інформації всіх форм власності проводиться з дотриманням принципу рівних умов та в порядку, передбаченому цим Законом.
2. Передвиборна агітація в засобах масової інформації проводиться у формі публічних дебатів, дискусій, "круглих столів", пресконференцій, інтерв'ю, виступів, політичної реклами, теленарисів, відеофільмів, інших публікацій та повідомлень про кандидатів та в інший спосіб, що не суперечить Конституції України, Конституції Автономної Республіки Крим та законам України.
3. Кандидат у депутати, зареєстрований в окрузі, має право користуватися державними і комунальними засобами масової інформації за рахунок та в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів, на умовах, передбачених цим Законом.
4. Передвиборна агітація в засобах масової інформації всіх форм власності, що ведеться за рахунок коштів власного виборчого фонду, кандидата в депутати, зареєстрованого в окрузі, здійснюється на умовах рівної оплати за одиницю ефірного часу чи друкованої площі та обмежується лише граничним розміром витрат виборчого фонду.
5. Розцінки вартості за одиницю друкованої площі та за одиницю ефірного часу встановлюються відповідними засобами масової інформації не пізніш як за 80 днів до дня виборів у розмірі, який не може перевищувати розмір плати за комерційну рекламу і не повинен змінюватися протягом виборчого процесу.
6. Засоби масової інформації у разі оприлюднення результатів опитування громадської думки, пов'язаного з виборами депутатів, зобов'язані зазначити організацію, що проводила опитування, час його проведення, кількість опитуваних, метод збору інформації, точне формулювання питання, статистичну оцінку можливої помилки.
Стаття 58. Порядок використання друкованих засобів масової інформації
1. Кандидати в депутати мають право за рахунок і в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів, опублікувати в однаковому поліграфічному виконанні в місцевих державних чи комунальних друкованих засобах масової інформації свої передвиборні програми, подані ними при реєстрації. Угода про публікацію вказаних матеріалів з редакцією відповідного засобу масової інформації укладається окружною виборчою комісією.
2. Черговість друкування передвиборних програм за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів, встановлюється окружними виборчими комісіями шляхом проведення жеребкування за участю кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі, чи їх довірених осіб.
3. Результати жеребкування щодо черговості друкування передвиборних програм кандидатів у депутати, зареєстрованих в округах, оприлюднюються в п'ятиденний строк після дня затвердження їх відповідною окружною виборчою комісією у місцевих засобах масової інформації, заснованих на державній чи комунальній формі власності.
4. Кандидат у депутати, зареєстрований в окрузі, має право за рахунок коштів свого власного виборчого фонду публікувати агітаційні матеріали в друкованих засобах масової інформації всіх форм власності.
5. Агітаційні матеріали, зазначені в частині четвертій цієї статті, публікуються на підставі угоди, що укладається між кандидатом у депутати, зареєстрованим в окрузі, та редакцією друкованого засобу масової інформації. Без укладення такої угоди та надходження коштів на рахунок редакції друкованого засобу масової інформації публікація цих матеріалів забороняється.
6. Оплата за використання друкованих площ для ведення передвиборної агітації за рахунок і в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів, здійснюється відповідною окружною виборчою комісією, згідно з угодами, укладеними з місцевими засобами масової інформації, заснованими на державній чи комунальній формі власності.
7. Редакції друкованих засобів масової інформації всіх форм власності за письмовими запитами виборчої комісії Автономної Республіки Крим, окружних виборчих комісій, органів прокуратури та інших правоохоронних і податкових органів зобов'язані надавати їм інформацію про використання друкованої площі для розміщення агітаційних матеріалів кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі, а в разі необхідності - надсилати їм копії відповідних угод, платіжних документів, а також публікації.
Стаття 59. Порядок використання електронних (аудіовізуальних) засобів масової інформації
1. Ефірний час для проведення передвиборної агітації за рахунок і в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів, надається державними та комунальними телерадіоорганізаціями між дев'ятнадцятою і двадцять другою годинами.
2. Час мовлення (розклад мовлення) телерадіоорганізацій, які мають ліцензії Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення на право користування регіональними каналами мовлення, змінюється (без зміни обсягу мовлення) на період виборів депутатів з метою забезпечення регіональним державним телерадіоорганізаціям можливостей поширення їх програм та передвиборних передач у відповідних районах і містах республіканського підпорядкування в Автономній Республіці Крим.
3. Порядок надання ефірного часу кандидатам у депутати, їх довіреним особам за рахунок і в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів, встановлюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим.
4. Загальний час, що надається телерадіоорганізаціями кандидату в депутати, зареєстрованому в окрузі, для проведення передвиборної агітації за рахунок і в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів, не може становити менше 5 хвилин на регіональному телеканалі, що охоплює територію відповідного округу, та 5 хвилин на регіональному радіоканалі, що охоплює територію відповідного округу.
5. Упродовж 20 хвилин до і після теле-, радіотрансляції передвиборної агітаційної теле-, радіопрограми, кандидата в депутати забороняється у будь-якій формі коментувати чи оцінювати зміст передвиборної агітаційної програми, давати будь-яку інформацію щодо кандидата в депутати, зареєстрованого в окрузі.
6. Розклад ефірного часу із зазначенням передвиборних агітаційних телерадіопрограм, конкретної дати і часу виходу їх в ефір складається відповідними регіональними телерадіоорганізаціями за результатами жеребкувань, що проводяться окружними виборчими комісіями за участю кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі, або їх довірених осіб.
7. Результати жеребкування щодо надання ефірного часу для проведення передвиборної агітації за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів, оприлюднюються відповідно в місцевих засобах масової інформації, заснованих на державній чи комунальній формі власності, в п'ятиденний строк з дня затвердження їх окружними виборчими комісіями.
8. Оплата за наданий ефірний час здійснюється відповідними окружними виборчими комісіями згідно із затвердженими кошторисами в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів, а також за відповідними угодами, що укладаються між відповідними окружними виборчими комісіями і регіональними державними чи комунальними телерадіоорганізаціями.
9. Ефірний час за рахунок коштів власного виборчого фонду кандидата в депутати, зареєстрованого в окрузі, надається на підставі угоди, що укладається між кандидатом у депутати або його довіреною особою і телерадіоорганізацією будь-якої форми власності. Без укладення такої угоди та надходження коштів на рахунок телерадіоорганізації, остання не має права надавати ефірний час для ведення передвиборної агітації.
10. Кандидати в депутати, зареєстровані в окрузі, їх довірені особи для проведення передвиборної агітації як за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів, так і коштів власних виборчих фондів мають право за погодженням з відповідною телерадіоорганізацією визначити режим передачі, що містить передвиборну агітацію (прямий ефір або аудіо-, відеозапис).
11. Телерадіоорганізації здійснюють аудіо-, відеозаписи всіх передач, що містять передвиборну агітацію, і зберігають ці записи до закінчення тридцятиденного строку з дня офіційного оприлюднення результатів виборів.
12. Телерадіоорганізації всіх форм власності за письмовими запитами виборчої комісії Автономної Республіки Крим, окружних виборчих комісій, органів прокуратури, суду та податкових органів зобов'язані надавати інформацію про виділення ефірного часу для проведення передвиборної агітації, а в разі необхідності - копії відповідних угод, платіжних документів і передач у запису на плівці та інших носіях інформації.
Стаття 60. Обмеження щодо ведення передвиборної агітації
1. Участь у передвиборній агітації забороняється:
1) особам, які не є громадянами України;
2) органам державної влади та органам місцевого самоврядування, їх посадовим особам;
3) членам виборчих комісій на час здійснення виборчими комісіями повноважень, передбачених цим Законом.
2. Кандидатам у депутати, які займають посади, в тому числі за сумісництвом, в органах державної влади, органах влади Автономної Республіки Крим та органах місцевого самоврядування, на державних підприємствах, в установах, організаціях, військових частинах (формуваннях), забороняється залучати або використовувати для будь-якої роботи, пов'язаної з виборчим процесом, підлеглих їм осіб (у робочий час), службовий транспорт, зв'язок, устаткування, приміщення, інші об'єкти та ресурси за місцем роботи, а також використовувати службові чи виробничі наради, збори колективу для проведення передвиборної агітації.
3. Забороняється поширення в будь-якій формі агітаційних матеріалів, що містять заклики до ліквідації незалежності України, зміни конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підриву її безпеки, незаконного захоплення державної влади, пропаганди війни, насильства та розпалювання міжетнічної, релігійної та расової ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення.
4. Забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям безплатно або на пільгових умовах цінних паперів, грошей, кредитів, лотерей, послуг, товарів та інших матеріальних цінностей.
5. Зустрічі кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі, їх довірених осіб з військовослужбовцями для проведення серед них передвиборної агітації організовує відповідна окружна виборча комісія за сприяння командування військових частин (формувань) з обов'язковим письмовим запрошенням усіх зазначених вище осіб не пізніш як за три дні до кожної такої зустрічі.
6. У слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях передвиборна агітація забороняється, крім розповсюдження в цих установах друкованих інформаційних плакатів виготовлених окружною виборчою комісією, а також через засоби масової інформації.
7. Місцевим засобам масової інформації, заснованим на державній чи комунальній формі власності, їх посадовим та службовим особам і творчим працівникам під час виборчого процесу в своїх матеріалах і передачах, не обумовлених угодами, укладеними відповідно до вимог частини шостої статті 58 і частини восьмої статті 59 цього Закону, забороняється підтримувати кандидатів у депутати, їх передвиборні програми або віддавати їм перевагу в будь-якій формі. У разі порушення ними цієї вимоги за поданням виборчої комісії Автономної Республіки Крим або відповідної окружної виборчої комісії діяльність відповідного засобу масової інформації на період виборчого процесу за рішенням суду може бути тимчасово припинена.
8. Засіб масової інформації, що оприлюднив інформацію про кандидата в депутати, яку він вважає явно недостовірною, не пізніш як через три дні після дня оприлюднення таких матеріалів, але не пізніш як за два дні до дня виборів, зобов'язаний надати на вимогу кандидата в депутати або його довіреної особи, щодо якого поширено недостовірні відомості, можливість спростувати такі матеріали: надати такий самий ефірний час на телебаченні або радіо, а в друкованому засобі масової інформації цей матеріал повинен бути набраний тим самим шрифтом і розміщений під рубрикою "спростування" на тому ж самому місці шпальти, де містилося повідомлення, що спростовується, в обсязі, не меншому, ніж обсяг повідомлення, що спростовується.
9. Спростування повинно містити посилання на відповідну публікацію в друкованому засобі масової інформації, передачу на телебаченні, радіо та на факти, що спростовуються. Час на телебаченні, радіо, що надається для спростування, не повинен перевищувати часу тієї частини передачі, зміст якої спростовується. Спростування має бути оприлюднено без додатків, коментарів та скорочень і повинно здійснюватися за рахунок відповідного засобу масової інформації.
10. Засобам масової інформації всіх форм власності, що діють на території Автономної Республіки Крим, забороняється протягом останнього тижня перед днем виборів поширювати інформацію про результати опитувань громадської думки щодо кандидатів у депутати або коментувати їх рейтинги.
11. Трансляція передвиборних програм кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі, на регіональних телеканалах не повинна збігатися в часі з трансляцією таких самих передвиборних програм на регіональних радіоканалах, якщо ефірний час в обох випадках надається за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів.
12. Включення до інформаційних телерадіопрограм агітаційних матеріалів, кандидатів у депутати, зареєстрованих в окрузі, або політичної реклами не допускається. Політична реклама повинна бути відокремлена від інших матеріалів і означена як така.
13. Забороняється:
1) переривати передачі передвиборних програм кандидатів у депутати рекламою товарів, робіт, послуг, іншими повідомленнями;
2) проведення передвиборної агітації в зарубіжних засобах масової інформації, що діють на території Автономної Республіки Крим;
3) проведення передвиборної агітації за чи проти кандидатів у депутати в будь-якій формі (розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів, проведення масових заходів, використання засобів масової інформації тощо) за добу до дня виборів та в день виборів;
4) розміщення друкованих передвиборних агітаційних матеріалів та повідомлень про перебіг виборчого процесу на пам'ятках архітектури, а також у місцях, де вони перешкоджають безпеці дорожнього руху;
5) виготовлення та розповсюдження друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, що не містять відомостей про установу, яка здійснила друк, його тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск;
6) оприлюднення в день виборів до закінчення голосування результатів опитування виборців щодо їх волевиявлення під час голосування.
14. Передвиборна агітація припиняється з 24 години останньої п'ятниці, що передує дню виборів. Проведення активної агітації (публікація агітаційних матеріалів у засобах масової інформації, розповсюдження виборчих листівок, розклеювання виборчих плакатів, публічні заклики голосувати за чи проти кандидатів у депутати) з цього часу забороняється.
15. Перешкоджання здійсненню права на проведення передвиборної агітації, а також порушення встановленого законом порядку на ведення такої агітації тягнуть за собою відповідальність, встановлену законами України.
16. У разі надходження до виборчих комісій заяв, скарг щодо порушень вимог частин другої - четвертої, тринадцятої - п'ятнадцятої цієї статті виборчі комісії негайно надсилають ці заяви і скарги до відповідних правоохоронних органів для перевірки та реагування відповідно до законів України.
Розділ IX
ГАРАНТІЇ ДІЯЛЬНОСТІ КАНДИДАТІВ У ДЕПУТАТИ, СПОСТЕРІГАЧІВ
Стаття 61. Гарантії діяльності кандидатів у депутати
1. Кандидату в депутати не може бути відмовлено у звільненні на період передвиборної агітації від виконання виробничих або службових обов'язків за місцем роботи з наданням неоплачуваної відпустки.
2. Кандидат у депутати під час передвиборної агітації не може бути звільнений з роботи з ініціативи власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу, командира військової частини (формування). Кандидат у депутати без його згоди не може бути переведений на іншу роботу, направлений у відрядження, а також призваний на військову або альтернативну (невійськову) службу, навчальні (перевірні) та спеціальні збори військовозобов'язаних.
3. Кандидат у депутати, зареєстрований в окрузі, має право визначити довірених осіб із числа громадян (не більше п'яти осіб), які мають право голосу.
4. Довірені особи кандидата в депутати, зареєстрованого в окрузі, реєструються відповідною окружною виборчою комісією за поданням кандидата в депутати за наявності письмової згоди цих осіб. У поданні зазначаються: прізвище, ім'я, по батькові довіреної особи, її громадянство, день, місяць і рік народження, місце роботи, займана посада (заняття), адреса місця проживання, номер телефону. До подання додається письмова згода цієї особи представляти інтереси кандидата в депутати. Окружна виборча комісія протягом трьох днів після дня надходження подання реєструє довірених осіб кандидата в депутати та видає їм посвідчення за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
5. Не можуть бути довіреними особами кандидатів у депутати посадові особи органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, військовослужбовці, службовці рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України, Служби безпеки України, особи, які проходять альтернативну (невійськову) службу.
6. Довірені особи кандидата в депутати, зареєстрованого в окрузі, сприяють кандидату в депутати у проведенні виборчого процесу; представляють інтереси кандидата в депутати у відносинах з виборчими комісіями, органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, засобами масової інформації, об'єднаннями громадян, виборцями.
7. Довірені особи кандидата в депутати набувають повноважень з дня їх реєстрації окружною виборчою комісією. Повноваження цих осіб припиняються в день скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати в окрузі або з дня реєстрації обраного депутата.
8. Довірені особи кандидата в депутати мають право на звільнення від виконання виробничих або службових обов'язків з дня їх реєстрації на період виборчого процесу без збереження заробітної плати за погодженням з власником підприємства, установи, організації чи уповноваженим ним органом.
9. Кандидат у депутати має право в будь-який час до дня виборів звернутися із заявою до окружної виборчої комісії про припинення повноважень його довіреної особи та подати документи для реєстрації іншої особи в порядку, встановленому цим Законом.
10. Довірена особа кандидата в депутати має право в будь який час звернутися до окружної виборчої комісії із заявою про складення своїх повноважень.
11. На підставі заяви, поданої відповідно до частини дев'ятої чи десятої цієї статті, не пізніше третього робочого дня після її надходження, а поданої напередодні та в день виборів, - негайно, відповідна окружна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації довіреної особи кандидата в депутати, зареєстрованого в окрузі, копія якого надсилається кандидату в депутати.
12. Посвідчення довіреної особи кандидата в депутати, зареєстрованого в окрузі, негайно повертається до окружної виборчої комісії, яка його видала.
Стаття 62. Спостерігачі
1. У виборчому процесі можуть брати участь спостерігачі від організацій партій (блоків), кандидати в депутати від яких зареєстровані в окрузі, кандидатів у депутати, які висунулися шляхом самовисування в округах, а також від іноземних держав і міжнародних організацій.
2. Повноваження спостерігачів починаються з дня їх реєстрації відповідною виборчою комісією у порядку, передбаченому цим Законом, і припиняються після встановлення виборчою комісією Автономної Республіки Крим результатів виборів депутатів.
3. Виборча комісія, яка зареєструвала спостерігача, може достроково припинити його повноваження у разі порушення ним законів України про вибори депутатів.
Стаття 63. Спостерігачі від організацій партій (блоків), кандидатів у депутати
1. Спостерігачем від організації партії (блоку), кандидат у депутати від якого зареєстрований в окрузі, кандидатів у депутати, які висунулися шляхом самовисування в округах, може бути громадянин України, який має право голосу.
2. Спостерігач реєструється окружною виборчою комісією за поданням відповідно керівних органів організацій партій (блоків), кандидата в депутати.
3. У поданні про реєстрацію спостерігачів зазначаються їх прізвища, імена та по батькові, громадянство, адреса місця проживання, номери телефонів. До подання додаються заяви про згоду цих осіб бути спостерігачами від відповідної організації партії (блоку), кандидата в депутати.
4. Подання про реєстрацію спостерігача від організації партії (блоку), кандидата в депутати за підписом керівника організації партії (блоку), кандидата в депутати, зареєстрованого в окрузі, вноситься до відповідної окружної виборчої комісії не пізніш як за п'ять днів до дня виборів.
5. Відповідна окружна виборча комісія видає спостерігачам посвідчення за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
6. Спостерігач має право:
1) перебувати на виборчих дільницях під час голосування, спостерігати з будь-якої відстані за діями членів комісії, в тому числі під час видачі виборчих бюлетенів виборцям і підрахунку голосів, не заважаючи членам комісії;
2) робити фото-, кінозйомки, аудіо- та відеозаписи;
3) бути присутнім при видачі виборчих бюлетенів членам дільничної виборчої комісії для організації голосування виборців за межами приміщення для голосування та при проведенні такого голосування;
4) бути присутнім з дотриманням вимог цього Закону на засіданнях дільничних та окружних виборчих комісій, з урахуванням положень частини дев'ятої статті 33 цього Закону, в тому числі під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, встановлення підсумків голосування в окрузі;
5) звертатися до відповідної виборчої комісії із заявою про усунення порушень цього Закону в разі їх виявлення;
6) скласти акт про виявлені порушення цього Закону, що підписується ним та не менш як двома виборцями, які засвідчують факт цього порушення, із зазначенням їх прізвищ, імен, по батькові, адреси постійного місця проживання, та подати його до відповідної виборчої комісії у строки, передбачені статтею 85 цього Закону;
7) мати інші права, передбачені цим Законом.
7. Спостерігач не має права:
1) втручатися в роботу виборчої комісії, чинити дії, що порушують хід виборчого процесу або заважають членам виборчої комісії здійснювати свої повноваження;
2) заповнювати замість виборця (у тому числі й на його прохання) виборчий бюлетень;
3) бути присутнім при заповненні виборцем виборчого бюлетеня в кабіні (кімнаті) для таємного голосування.
8. У разі порушення спостерігачем вимог частини сьомої цієї статті дільнична виборча комісія може позбавити його права бути присутнім на засіданнях дільничної виборчої комісії, про що приймається відповідне рішення.
У разі порушення спостерігачем вимог частини сьомої цієї статті під час голосування голова дільничної виборчої комісії одноособово може позбавити його права бути присутнім у приміщенні виборчої дільниці.
9. Керівний орган організації, партії (блоку), кандидат у депутати має право відкликати свого спостерігача, звернувшись з письмовою заявою до відповідної окружної виборчої комісії про припинення його повноважень, і подати документи для реєстрації іншої особи в порядку, встановленому цим Законом.
10. Спостерігач має право в будь-який час звернутися до окружної виборчої комісії із заявою про складення своїх повноважень. На підставі заяви окружною виборчою комісією приймається рішення, копія якого надається кандидату в депутати.
Стаття 64. Спостерігачі від іноземних держав, міжнародних організацій
1. Спостерігачі від іноземних держав, міжнародних організацій реєструються Центральною виборчою комісією. Пропозиції щодо їх реєстрації подаються до Центральної виборчої комісії не пізніш як за 20 днів до дня виборів безпосередньо або через Міністерство закордонних справ України.
2. Рішення про реєстрацію спостерігачів від іноземних держав, міжнародних організацій приймається не пізніш як за 15 днів до дня виборів Центральною виборчою комісією.
3. Центральна виборча комісія видає спостерігачам від іноземних держав, міжнародних організацій посвідчення за встановленою нею формою.
4. Спостерігачі від іноземних держав, міжнародних організацій здійснюють свої повноваження на території всіх округів.
5. Спостерігач від іноземної держави, міжнародної організації має право:
1) бути присутнім на зустрічах кандидатів у депутати, їх довірених осіб з виборцями, на передвиборних зборах, мітингах, засіданнях окружних виборчих комісій;
2) знайомитися з матеріалами передвиборної агітації;
3) перебувати на виборчих дільницях під час голосування і підрахунку голосів виборців та при встановленні підсумків голосування окружними виборчими комісіями;
4) робити фото-, кінозйомки, аудіо- та відеозаписи;
5) висловлювати свої пропозиції щодо організації проведення виборів депутатів та вдосконалення чинного законодавства України з урахуванням міжнародного досвіду, проводити прес-конференції з додержанням вимог законодавства України;
6) утворювати разом з іншими спостерігачами від іноземних держав, міжнародних організацій за погодженням з Центральною виборчою комісією тимчасові групи спостерігачів для координації їх діяльності в межах повноважень, передбачених цим Законом.