Документ підготовлено в системі iplex
Міністерство охорони здоровя України | Наказ від 07.02.1997 № 40
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
Н А К А З
N 40 від 07.02.97
м.Київ
Про дозвіл медичного застосування лікарських засобів
Відповідно до Закону України "Про лікарські засоби" (стаття 9) та рішення Бюро реєстрації лікарських засобів МОЗ України (протокол N 2 від 30.01.1997 р.)
Н А К А З У Ю :
1. Перереєструвати лікарські засоби, зазначені у додатку, та внести їх до Державного реєстру лікарських засобів України.
2. Видати заявнику (фірмі-виробнику) відповідну документацію: реєстраційні посвідчення, затверджені інструкції до медичного застосування, фармакопейні чи тимчасові фармакопейні статті на лікарські засоби, вказані у додатку.
3. Фармакопейному комітету МОЗ України
3.1. Передати фармакопейні чи тимчасові фармакопейні статті на лікарські засоби, вказані у додатку, Державній інспекції з контролю якості лікарських засобів МОЗ України.
4. Контроль за виконанням цього наказу покладаю на заступника Міністра Картиша А.П.
Перший заступник Міністра В.О.СьомінАНОТАЦІЇ
на лікарські засоби, дозволені до медичного застосування наказом МОЗ України N 40 від 07.02.1997 р.
КВІТКИ ЛИПИ
Наказ Міністерства охорони здоров'я України N 40 від 07.02.1997 р.
Реєстраційне посвідчення N П/97/40/1
Інструкція по застосуванню затверджена 07.02.1997 р.
Державна фармакопея СРСР, XI видання, випуск 2, с.12
ОПИС. Подрібнена суміш квіток та шматочків приквіток має білувато-жовтуватий з зеленувато-жовтими вкрапленнями колір, слабкий духмяний запах, солодкуватий, злегка в'яжучий смак.
ФАРМАКОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ. Препарати із квіток липи виявляють потогінну дію (підвищення функції потових залоз за рахунок ефекту ефірної олії). Потогінний вплив більшою мірою пов'язаний також із розширенням поверхневих судин шкіри. Специфічному потогінному ефекту сприяє пиття великої кількості теплої рідини. Крім того, препарати ромашки виявляють спазмолітичну, протизапальну, антисептичну, потогінну, жовчогінну та седативну дію, підвищують секрецію травних залоз.
ПОКАЗАННЯ ДО ЗАСТОСУВАННЯ. Настій квіток липи призначають при ангіні, бронхітах, застудних захворюваннях, захворюваннях порожнини рота.
СПОСІБ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ДОЗИ. Для приготування настою 10 г (3 столові ложки) сировини кладуть в емальований посуд, заливають 200 мл (1 склянка) гарячої кип'яченої води, закривають кришкою і нагрівають у киплячій воді (на водяній бані) 15 хвилин. Охолоджують при кімнатній температурі протягом 45 хвилин і проціджують. Сировину, що залишилася, віджимають, об'єм одержаного настою доводять кип'яченою водою до 200 мл. Приймають у теплому вигляді внутрішньо по 1/2-1-2 склянки 2-3 рази на добу після їжі і місцево - для полоскання порожнини рота. Перед вживанням настій рекомендується збовтувати. Квітки липи у кількості 100 г можна також заварювати як чай у 2 склянках (400 мл) кип'ятку і приймати по 1-2 склянки.
ПОБІЧНА ДІЯ. Відсутня.
ПРОТИПОКАЗАННЯ. Відсутні.
ФОРМА ВИПУСКУ ТА УМОВИ ЗБЕРІГАННЯ. Квітки липи по 50 г і 100 г у пачках, по 50 г у поліпропіленових пакетах. Зберігають у сухому, прохолодному місці, приготовлений відвар - у прохолодному місці не більше 2-х діб.
ТЕРМІН ПРИДАТНОСТІ. 2 роки.
ВІДПУСК З АПТЕК. Без рецепта.
В.О.Голови Фармакологічного комітету МОЗ України В.С.Даниленко Голова Фармакопейного комітету МОЗ України В.П.ГеоргієвськийКВІТКИ РОМАШКИ АПТЕЧНОЇ
Наказ Міністерства охорони здоров'я України N 40 від 07.02.1997 р.
Реєстраційне посвідчення N П/97/40/2
Інструкція по застосуванню затверджена 07.02.1997 р.
Державна фармакопея СРСР, XI видання, випуск 2, ст.7
ОПИС. Сухі кошики жовтого з жовтувато-зеленими вкрапленнями кольору. Запах сильний, духмяний. Смак водної витяжки пряний, гіркуватий, злегка слизуватий.
ФАРМАКОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ. Препарати із ромашки виявляють спазмолітичну, протизапальну, антисептичну, потогінну, жовчогінну та седативну дію, підвищують секрецію травних залоз.
ПОКАЗАННЯ ДО ЗАСТОСУВАННЯ. Призначають при спазмах кишечнику, проносах та метеоризмі.
СПОСІБ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ДОЗИ. 1 столову ложку квіток ромашки заливають 200 мл (1 склянка) гарячої кип'яченої води і кип'ятять 10 хвилин. Охолоджують при кімнатній температурі і проціджують. Сировину, що залишилася, віджимають, об'єм одержаного настою доводять кип'яченою водою до 200 мл. Приймають по 2 столові ложки 3-4 рази на добу після їжі. Перед вживанням настій рекомендується збовтувати.
ПОБІЧНА ДІЯ. Відсутня.
ПРОТИПОКАЗАННЯ. Відсутні.
ФОРМА ВИПУСКУ ТА УМОВИ ЗБЕРІГАННЯ. Квітки ромашки по 100 г в пачках. Зберігають у сухому, прохолодному місці.
ТЕРМІН ПРИДАТНОСТІ. 1 рік.
ВІДПУСК З АПТЕК. Без рецепта.
В.О.Голови Фармакологічного комітету МОЗ України В.С.Даниленко Голова Фармакопейного комітету МОЗ України В.П.ГеоргієвськийТРАВА ГРИЦИКІВ
Наказ Міністерства охорони здоров'я України N 40 від 07.02.1997 р.
Реєстраційне посвідчення N П/97/40/3
Інструкція по застосуванню затверджена 07.02.1997 р.
Державна фармакопея СРСР, XI видання, випуск 2, ст.46
ОПИС. Суха суміш шматочків листя, стебел та суцвіть зеленуватого кольору з білими вкрапленнями. Має слабкий запах, гіркуватий смак.
ФАРМАКОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ. Препарати із грициків посилюють скорочувальну діяльність гладкої мускулатури матки, виявляють кровозупинний вплив, знижують артеріальний тиск, звужують периферичні судини, посилюють перистальтику кишечнику.
ПОКАЗАННЯ ДО ЗАСТОСУВАННЯ. Призначають, в основному, при атонії матки та кровотечях.
СПОСІБ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ДОЗИ. Для приготування настою 10 г (2 столові ложки) сировини кладуть в емальований посуд, заливають 200 мл (1 склянка) гарячої кип'яченої води, закривають кришкою і нагрівають у киплячій воді (на водяній бані) 15 хвилин. Охолоджують при кімнатній температурі протягом 45 хвилин і проціджують. Сировину, що залишилася, віджимають, об'єм одержаного настою доводять кип'яченою водою до 200 мл. Приймають по 1 столовій ложці 4-5 разів на добу після їжі. Перед вживанням настій рекомендується збовтувати.
ПОБІЧНА ДІЯ. Відсутня.
ПРОТИПОКАЗАННЯ. Відсутні.
ФОРМА ВИПУСКУ ТА УМОВИ ЗБЕРІГАННЯ. Трава грициків по 50 г і 75 г у паперових пакетах, по 50 г поліпропіленових пакетах. Зберігають у сухому, прохолодному, місці, приготовлений відвар - у прохолодному місці не більше 2-х діб.
ТЕРМІН ПРИДАТНОСТІ. 3 роки.
ВІДПУСК З АПТЕК. Без рецепта.
В.О.Голови Фармакологічного комітету МОЗ України В.С.Даниленко Голова Фармакопейного комітету МОЗ України В.П.ГеоргієвськийКОРНЕВИЩА З КОРНЯМИ ОМАНУ
Наказ Міністерства охорони здоров'я України N 40 від 07.02.1997 р.
Реєстраційне посвідчення N П/97/40/4
Інструкція по застосуванню затверджена 07.02.1997 р.
Державна фармакопея СРСР, XI видання, випуск 2, ст.73
ОПИС. Суха суміш подрібнених кореней та корневищ сірувато-бурого, з жовто-білими вкрапленнями кольору. Запах духмяний. Смак водної витяжки пряний, гіркуватий.
ФАРМАКОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ. Препарати із корневищ із коренями оману мають відхаркувальну, протизапальну та антимікробну дію.
ПОКАЗАННЯ ДО ЗАСТОСУВАННЯ. Препарати із оману застосовують як відхаркувальний засіб при захворюваннях верхніх дихальних шляхів і легенів.
СПОСІБ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ДОЗИ. 16 г (1 столова ложка) сировини кладуть в емальований посуд, заливають 200 мл (1 склянка) гарячої води, закривають кришкою і нагрівають у киплячій воді (на водяній бані) 30 хвилин. Охолоджують при кімнатній температурі протягом 10 хвилин і проціджують. Сировину, що залишилася, віджимають, об'єм одержаного настою доводять кип'яченою водою до 200 мл.
Приймають внутрішньо у теплому вигляді по 1/2 склянки 2-3 рази на добу за 1 годину до їжі. Перед вживанням настій рекомендується збовтувати.
ПОБІЧНА ДІЯ. Відсутня.
ПРОТИПОКАЗАННЯ. Відсутні.
ФОРМА ВИПУСКУ ТА УМОВИ ЗБЕРІГАННЯ. Корневища з коренями оману по 100 г у паперових пакетах, по 16 г у паперових пакетах з полімерним покриттям. Зберігають у сухому, прохолодному місці, приготовлений відвар - у прохолодному місці не більше 2-х діб.
ТЕРМІН ПРИДАТНОСТІ. 3 роки.
ВІДПУСК З АПТЕК. Без рецепта.
В.О.Голови Фармакологічного комітету МОЗ України В.С.Даниленко Голова Фармакопейного комітету МОЗ України В.П.ГеоргієвськийНАСІННЯ ГАРБУЗА
Наказ Міністерства охорони здоров'я України N 40 від 07.02.1997 р.
Реєстраційне посвідчення N П/97/40/5
Інструкція по застосуванню затверджена 07.02.1997 р.
Державна фармакопея СРСР, XI видання, випуск 2, ст.78
ОПИС. Сухе насіння білого з жовтуватим кольору. Запах відсутній. Смак очищенного насіння - маслянистий, солодкуватий.
ФАРМАКОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ. Насіння гарбуза виявляє протиглистну дію при інвазіях стьожковими глистами (свинячі, бичачі, карликові цепні, лентець широкий та ін.).
ПОКАЗАННЯ ДО ЗАСТОСУВАННЯ. Насіння гарбуза застосовують, в основному, при поганій сприйнятливості інших антигельмінтних препаратів для дегельмінтизації при носійстві різних стьожкових глистів.
СПОСІБ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ДОЗИ. Насіння гарбуза із збереженою внутрішньою сірозеленою оболонкою у кількості 300 г (для дорослих) розтирають невеликими порціями у ступці, останню порцію змивають 3 столовими ложками води. До розтертого насіння можна додати 100 г меду і перемішати. Приймають внутрішньо натщесерце всю суміш, лежачи у ліжку, невеликими порціями протягом 1 години; через 3-4 години приймають проносне, а через 30 хвилин ставлять клізму. Прийом їжі може бути тільки після дефекації, викликаної клізмою або проносним.
Дітям денний прийом призначають: у віці 3-4 років - 75 г насіння, 5-7 років - 100 г, 8-10 років - 150 г, 10-15 років - 200-250 г.
ПОБІЧНА ДІЯ. Відсутня.
ПРОТИПОКАЗАННЯ. Відсутні.
ФОРМА ВИПУСКУ ТА УМОВИ ЗБЕРІГАННЯ. Насіння гарбуза по 130 г у пачках. Зберігають у сухому, прохолодному місці, приготовлений настій - у прохолодному місці не більше 2-х діб.
ТЕРМІН ПРИДАТНОСТІ. 3 роки.
ВІДПУСК З АПТЕК. Без рецепта.
В.О.Голови Фармакологічного комітету МОЗ України В.С.Даниленко Голова Фармакопейного комітету МОЗ України В.П.ГеоргієвськийСУПЛІДДЯ ВІЛЬХИ
Наказ Міністерства охорони здоров'я України N 40 від 07.02.1997 р.
Реєстраційне посвідчення N П/97/40/6
Інструкція по застосуванню затверджена 07.02.1997 р.
Державна фармакопея СРСР, XI видання, випуск 2, ст.28
ОПИС. Сухі шматочки суплідь різної форми від темно-бурого до темно-коричневого кольору. Запах слабкий, смак водної витяжки в'яжучий.
ФАРМАКОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ. Препарати із суплідь вільхи мають в'яжучі та дезинфікуючі властивості, виявляють протизапальну дію.
ПОКАЗАННЯ ДО ЗАСТОСУВАННЯ. Призначають як в'яжучий засіб при гострих і хронічних ентеритах, колітах, ентероколітах. Застосовують також при ревматичному поліартриті та застудних захворюваннях.
СПОСІБ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ДОЗИ. 10 г (2 столові ложки) сировини кладуть в емальований посуд, заливають 200 мл (1 склянка) гарячої кип'яченої води, закривають кришкою і нагрівють у киплячій воді (на водяній бані) 15 хвилин. Охолоджують при кімнатній температурі протягом 45 хвилин і проціджують. Сировину, що залишилася, віджимають, об'єм одержаного настою доводять кип'яченою водою до 200 мл. Приймають внутрішньо по 1 столовій ложці настою 3-4 рази на добу за 30 хвилин до їжі. Перед вживанням настій рекомендується збовтувати.
ПОБІЧНА ДІЯ. Можливі алергічні реакції.
ПРОТИПОКАЗАННЯ. Індивідуальна підвищена чутливість.
ФОРМА ВИПУСКУ ТА УМОВИ ЗБЕРІГАННЯ. Супліддя вільхи по 50 г паперових та поліпропіленових пакетах. Сировину зберігають у сухому, прохолодному місці, приготовлений відвар - у прохолодному місці не більше 2-х діб.
ТЕРМІН ПРИДАТНОСТІ. 3 роки.
ВІДПУСК З АПТЕК. Без рецепта.
В.О.Голови Фармакологічного комітету МОЗ України В.С.Даниленко Голова Фармакопейного комітету МОЗ України В.П.ГеоргієвськийТРАВА ПОЛИНУ ГІРКОГО
Наказ Міністерства охорони здоров'я України N 40 від 07.02.1997 р.
Реєстраційне посвідчення N П/97/40/7
Інструкція по застосуванню затверджена 07.02.1997 р.
Державна фармакопея СРСР, XI видання, випуск 2, ст.44
ОПИС. Суха суміш квіткових кошиків, шматочків стебел та листя сірувато-зеленого кольору. Запах духмяний, своєрідний, сильний. Смак водної витяжки пряно-гіркий.
ФАРМАКОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ. Препарати із трави полину відносяться до гіркот. Стимулюють функцію залоз шлунково-кишкового тракту, посилюють виділення шлункового соку, жовчовиділення, виявляють протизапальні та антисептичні властивості.
ПОКАЗАННЯ ДО ЗАСТОСУВАННЯ. Застосовують як гіркоту для збудження апетиту і покращення секреторної діяльності органів травлення.
СПОСІБ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ДОЗИ. 2 чайні ложки трави заливають 200 мл (1 склянка) гарячої кип'яченої води, настоюють протягом 20-30 хвилин, потім проціджують. Приймають внутрішньо по 1 столовій ложці настою 3-4 рази на добу за 30 хвилин до їжі. Перед вживанням настій рекомендується збовтувати.
ПОБІЧНА ДІЯ. Відсутня.
ПРОТИПОКАЗАННЯ. Відсутні.
ФОРМА ВИПУСКУ ТА УМОВИ ЗБЕРІГАННЯ. Трава полину по 75 г і 100 г у пачках, по 50 г у поліпропіленових пакетах. Зберігають у сухому, прохолодному місці, приготовлений відвар - у прохолодному місці не більше 2-х діб.
ТЕРМІН ПРИДАТНОСТІ. 2 роки.
ВІДПУСК З АПТЕК. Без рецепта.
В.О.Голови Фармакологічного комітету МОЗ України В.С.Даниленко Голова Фармакопейного комітету МОЗ України В.П.ГеоргієвськийБРУНЬКИ СОСНИ
Наказ Міністерства охорони здоров'я України N 40 від 07.02.1997 р.
Реєстраційне посвідчення N П/97/40/8
Інструкція по застосуванню затверджена 07.02.1997 р.
Державна фармакопея СРСР, XI видання, випуск 2, ст.42
ОПИС. Сухі бруньки рожево-бурого кольору з ароматним смолистим запахом та гіркуватим смаком.
ФАРМАКОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ. Препарати із бруньок сосни стимулюють секреторну активність слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, виявляють відхаркувальну дію, діють бактерицидно на патогенну мікрофлору носоглотки і порожнини рота, а також мають слабкі сечогінні та потогінні властивості.
ПОКАЗАННЯ ДО ЗАСТОСУВАННЯ. Застосовують як відхаркувальний, протизапальний та дезинфікуючий засіб при хронічних бронхітах, бронхоектазіях.
СПОСІБ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ДОЗИ. 10 г (1 столову ложку) сировини кладуть в емальований посуд, заливають 200 мл (1 склянка) гарячої кип'яченої води, закривають кришкою і нагрівають у киплячій воді (на водяній бані) 30 хвилин. Охолоджують при кімнатній температурі протягом 10 хвилин і проціджують. Сировину, що залишилася, віджимають, об'єм одержаного настою доводять кип'яченою водою до 200 мл. Приймають внутрішньо по 1 столовій ложці настою 3-4 рази на добу. Місцево підігрітий настій застосовують для інгаляцій. Перед вживанням настій рекомендується збовтувати.
ПОБІЧНА ДІЯ. Можуть спостерігатися алергічні реакції.
ПРОТИПОКАЗАННЯ. Підвищена чутливість.
ФОРМА ВИПУСКУ ТА УМОВИ ЗБЕРІГАННЯ. Бруньки сосни по 100 г у пачках. Зберігають у сухому, прохолодному місці, приготовлений відвар - у прохолодному місці не більше 2-х діб.
ТЕРМІН ПРИДАТНОСТІ. 2 роки.
ВІДПУСК З АПТЕК. Без рецепта.
В.О.Голови Фармакологічного комітету МОЗ України В.С.Даниленко Голова Фармакопейного комітету МОЗ України В.П.ГеоргієвськийЗБІР ГРУДНИЙ N 1
Наказ Міністерства охорони здоров'я України N 40 від 07.02.1997 р.
Реєстраційне посвідчення N П/97/40/9
Інструкція по застосуванню затверджена 07.02.1997 р.
Фармакопейна стаття 42-1030-91 від 25.02.1991 р.
ОПИС. Суха суміш неоднорідних часток білого (корінь алтею), зеленувато-білого (листя мати-й-мачухи) та зеленувато-фіолетового (трава материнки) кольору. Запах слабо ароматний. Смак водної витяжки пряний, злегка слизуватий.
ФАРМАКОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ. Збір грудний N 1 відноситься до засобів, що стимулюють відхаркування.
ПОКАЗАННЯ ДО ЗАСТОСУВАННЯ. Збір грудний N 1 призначають при запальних захворюваннях дихальних шляхів.
СПОСІБ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ДОЗИ. 1 столову ложку збору заливають 200 мл (1 склянка) киплячої води, настоюють 20 хвилин, проціджують. Приймають по 1/2 склянки 2-3 рази на день після їжі. Настій перед вживанням рекомендується збовтувати.
ПОБІЧНА ДІЯ. Не встановлена.
ПРОТИПОКАЗАННЯ. Не встановлені.
ФОРМА ВИПУСКУ ТА УМОВИ ЗБЕРІГАННЯ. Збір по 50 г у паперових та поліпропіленових пакетах. Зберігають у сухому, прохолодному місці, приготовлений відвар - у прохолодному місці не більше 2-х діб.
ТЕРМІН ПРИДАТНОСТІ. 2 роки.
ВІДПУСК З АПТЕК. Без рецепта.
В.О.Голови Фармакологічного комітету МОЗ України В.С.Даниленко Голова Фармакопейного комітету МОЗ України В.П.Георгієвський ЗБІР ВІТАМІННИЙ N 2
Наказ Міністерства охорони здоров'я України N 40 від 07.02.1997 р.
Реєстраційне посвідчення N П/97/40/10
Інструкція по застосуванню затверджена 07.02.1997 р.
Фармакопейна стаття 42-2447-86 від 23 вересня 1986 р.
ОПИС. Суха суміш подрібнених плодів шипшин з суцільними плодами горобини від оранжово-червоного до бурувато-червоного кольору. Запах відсутній. Смак водної витяжки кислуватий.
ФАРМАКОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ. Вітамін С і Р беруть участь в окислювально-відновних процесах, нормалізації проникності капілярів. Недостатність в організмі вітаміну С призводить до розвитку гіпо- або авітамінозу (цинги).
ПОКАЗАННЯ ДО ЗАСТОСУВАННЯ. Застосовують для профілактики та лікування гіпо- та авітамінозів, пов'язаних із недостатністю вітамінів С і Р, та при захворюваннях, які обумовлені порушенням проникності судин.
СПОСІБ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ДОЗИ. Для приготування настою 11 г (1 столова ложка) збору кладуть в емальований посуд, заливають 200 мл ( 1 склянка) гарячої кип'яченої води, закривають кришкою і нагрівають у киплячій воді (на водяній бані) при частому помішуванні 15 хвилин, настоюють при кімнатній температурі 45 хвилин, проціджують, залишок віджимають до процідженого настою. Об'єм останнього доводять кип'яченою водою до 200 мл. Приймають по 1/2 склянки (100 мл) 2 рази в день після їжі.
ПОБІЧНА ДІЯ. Відсутня.
ПРОТИПОКАЗАННЯ. Відсутні.
ФОРМА ВИПУСКУ ТА УМОВИ ЗБЕРІГАННЯ. Збір по 100 г у паперових та поліпропіленових пакетах, по 11 г у паперових пакетах з полімерним покриттям. Зберігають у сухому, прохолодному місці, приготовлений відвар - у прохолодному місці не більше 2-х діб.
ТЕРМІН ПРИДАТНОСТІ. 2 роки.
ВІДПУСК З АПТЕК. Без рецепта.
В.О.Голови Фармакологічного комітету МОЗ України В.С.Даниленко Голова Фармакопейного комітету МОЗ України В.П.ГеоргієвськийЗБІР ЖОВЧОГІННИЙ N 2
Наказ Міністерства охорони здоров'я України N 40 від 07.05.1997 р.
Реєстраційне посвідчення N П/97/40/11
Інструкція по застосуванню затверджена 07.02.1997 р.
Тимчасова фармакопейна стаття 42-639-77 від 04.03.1977 р.
ОПИС. Суха суміш жовтих квіткових кошиків цмину піскового, зелених шматочків м'яти перцевої, сірувато-зелених шматочків листя, стебел та білуватих квіток деревію, жовтувато-бурих плодів коріандру. Запах ароматний. Смак водної витяжки гіркий, пряний, злегка охолоджуючий.
ФАРМАКОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ. Водна витяжка із збору має жовчогінний ефект.
ПОКАЗАННЯ ДО ЗАСТОСУВАННЯ. Збір жовчогінний N 2 сприяє виділенню жовчі із жовчного міхура в кишечник.
СПОСІБ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ДОЗИ. Для приготування настою 4 г (1 столова ложка) збору кладуть в емальований посуд, заливають 200 мл (1 склянка) холодної кип'яченої води, закривають кришкою, нагрівають у киплячій воді (на водяній бані) 15 хвилин, настоюють при кімнатній температурі 45 хвилин, проціджують. Сировину, що залишилася, віджимають до процідженого настою. Об'єм останнього доводять кип'яченою водою до 200 мл. Приймають внутрішньо за 30 хвилин до їжі по 1/2 склянки (100 мл) 3 рази в день.
ПОБІЧНА ДІЯ. Відсутня.
ПРОТИПОКАЗАННЯ. Обтураційна жовтяниця.
ФОРМА ВИПУСКУ ТА УМОВИ ЗБЕРІГАННЯ. Збір по 50 г у паперових та поліпропіленових пакетах. Зберігають у сухому, прохолодному місці, приготовлений відвар - у прохолодному місці не більше 2-х діб.
ТЕРМІН ПРИДАТНОСТІ. 2 роки.
ВІДПУСК З АПТЕК. Без рецепта.
В.О.Голови Фармакологічного комітету МОЗ України В.С.Даниленко Голова Фармакопейного комітету МОЗ України В.П.ГеоргієвськийЗБІР ПРОНОСНИЙ N 1
Наказ Міністерства охорони здоров'я України N 40 від 07.02.1997 р.
Реєстраційне посвідчення N П/97/40/12
Фармакопейна стаття 42-1349-79 від 16 листопада 1979 р.
ОПИС. Суха суміш темно-бурих шматочків кори крушини, темно-зелених шматочків листя кропиви, сірувато-зелених шматочків листя, стебел та білуватих квіток деревію. Запах слабкий. Смак водної витяжки гіркуватий.
ФАРМАКОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ. Збір проносний N 1 має проносний ефект.
ПОКАЗАННЯ ДО ЗАСТОСУВАННЯ. Збір призначають при звичних запорах.
СПОСІБ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ДОЗИ. Для приготування відвару 8 г (2 столові ложки) збору обливають 1 склянкою (200 мл) киплячої води, кип'ятять протягом 10 хвилин на слабкому вогні, остуджують та проціджують. Приймають по 1/2 склянки (100 мл) відвару на ніч та вранці.
ПОБІЧНА ДІЯ. При передозуванні - виражені диспепсичні явища.
ПРОТИПОКАЗАННЯ. Органічні зміни у шлунку та кишечнику.
ФОРМА ВИПУСКУ ТА УМОВИ ЗБЕРІГАННЯ. Збір по 100 г у паперових пакетах, по 50 г у поліпропіленових пакетах, по 8 г у паперових пакетах з полімерним покриттям. Зберігають у сухому, прохолодному місці, приготовлений відвар - у прохолодному місці не більше 2-х діб.
ТЕРМІН ПРИДАТНОСТІ. 2 роки.
ВІДПУСК З АПТЕК. Без рецепта.
В.О.Голови Фармакологічного комітету МОЗ України В.С.Даниленко Голова Фармакопейного комітету МОЗ України В.П.ГеоргієвськийПЛОДИ КРОПУ ПАХУЧОГО
Наказ Міністерства охорони здоров'я України N 40 від 07.02.1997 р.
Реєстраційне посвідчення N П/97/40/13
Інструкція по застосуванню затверджена 07.02.1997 р.
Державна фармакопея СРСР, XI видання, випуск 2, ст. 29
ОПИС. Сухі плоди білого кольору з сильним ароматним запахом та солодкувато-пряним, злегка пекучим смаком.
ФАРМАКОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ. Препарати із плодів підвищують секрецію травних залоз, виявляють жовчогінну, спазмолітичну діуретичну та вітрогінну дію, регулюють моторну діяльність кишечнику, мають відхаркувальні властивості.
ПОКАЗАННЯ ДО ЗАСТОСУВАННЯ. Застосовують як відхаркувальний засіб при захворюваннях дихальних шляхів, а також як спазмолітичний та вітрогінний (метеоризм, диспепсії).
СПОСІБ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ДОЗИ. 10 г ( 2 столові ложки) сировини кладуть в емальований посуд, заливають 200 мл (1 склянка) гарячої кип'яченої води, закривають кришкою і нагрівають у киплячій воді (на водяній бані) 15 хвилин. Охолоджують при кімнатній температурі протягом 45 хвилин і проціджують. Сировину, що залишилася, віджимають, об'єм одержаного настою доводять кип'яченою водою до 200 мл. Приймають внутрішньо натщесерце у теплому вигляді по 1/5 склянки 2-3 рази на день. При захворюваннях верхніх дихальних шляхів приймають по 1/2-1 столовій ложці 4-5 разів на день. Перед вживанням настій рекомендується збовтувати.
ПОБІЧНА ДІЯ. Відсутня.
ПРОТИПОКАЗАННЯ. Відсутні.
ФОРМА ВИПУСКУ ТА УМОВИ ЗБЕРІГАННЯ. Плоди кропу по 50 г у паперових та поліпропіленових пакетах, по 10 г у паперових пакетах з полімерним покриттям. Зберігають у сухому, прохолодному місці, приготовлений відвар - у прохолодному місці не більше 2-х діб.
ТЕРМІН ПРИДАТНОСТІ. 3 роки.
ВІДПУСК З АПТЕК. Без рецепта.
В.О.Голови Фармакологічного комітету МОЗ України В.С.Даниленко Голова Фармакопейного комітету МОЗ України В.П.ГеоргієвськийТРАВА КРОПИВИ СОБАЧОЇ РІЗАНО-ПРЕСОВАНА
Наказ Міністерства охорони здоров'я України N 40 від 07.02.1997 р.
Реєстраційне посвідчення N П/97/40/5
Інструкція по застосуванню затверджена 07.02.1997 р.
Тимчасова фармакопейна стаття 42-1125-81 від 18 червня 1981 р.
ОПИС. Сухі шматочки циліндричної форми діаметром 5 мм, довжиною 8-12 мм. Поверхня гладка, блискуча, іноді мармурова. Колір темно-зелений, запах слабкий, смак водної витяжки гіркий.
ФАРМАКОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ. Препарати із трави кропиви собачої мають виражені седативні властивості, виявляють гіпотензивний та кардіотонічний вплив. Характер дії близький до такого у препараті валеріани.
ПОКАЗАННЯ ДО ЗАСТОСУВАННЯ. Застосовують як заспокійливий засіб при підвищеній нервовій збудливості, серцево-судинних неврозах, при ранніх стадіях гіпертонічної хвороби.
СПОСІБ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ДОЗИ. 15 г (2 десертні ложки) гранул кладуть в емальований посуд, заливають 200 мл (1 склянка) гарячої кип'яченої води, закривають кришкою і нагрівають у киплячій воді (на водяній бані) при частому помішуванні 15 хвилин. Настоюють не менше 45 хвилин при кімнатній температурі, проціджують, сировину, що залишилася, віджимають. Об'єм одержаного настою доводять кип'яченою водою до 200 мл. Приймають внутрішньо від 1 столової ложки до 1/2 склянки 2-3 рази на день до їжі.
ПОБІЧНА ДІЯ. Відсутня.
ПРОТИПОКАЗАННЯ. Відсутні.
ФОРМА ВИПУСКУ ТА УМОВИ ЗБЕРІГАННЯ. Трава кропиви собачої (гранули) по 100 г у пачках. Зберігають у сухому, прохолодному місці, приготовлений відвар - у прохолодному місці не більше 2-х діб.
ТЕРМІН ПРИДАТНОСТІ. 3 роки.
ВІДПУСК З АПТЕК. Без рецепта.
В.О.Голови Фармакологічного комітету МОЗ України В.С.Даниленко Голова Фармакопейного комітету МОЗ України В.П.ГеоргієвськийТРАВА СПОРИШУ ЗВИЧАЙНОГО РІЗАНО-ПРЕСОВАНА
Наказ Міністерства охорони здоров'я України N 40 від 07.02.1997 р.
Реєстраційне посвідчення N П/97/40/16
Інструкція по застосуванню затверджена 07.02.1997 р.
Тимчасова фармакопейна стаття 42-2016-90 від 20 листопада 1990 р.
ОПИС. Сухі шматочки циліндричної форми діаметром 5 мм, довжиною 8-12 мм. Поверхня гладка, блискуча, іноді мармурова. Колір коричнувато-зелений із світло-жовтими вкрапленнями, запах слабкий, смак злегка в'яжучий.
ФАРМАКОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ. Препарати споришу звичайного сприяють видаленню конкрементів при нирковокам'яній хворобі, посилюють діурез, виводять із сечею надлишок іонів натрію і хлору, збільшуючи фільтрацію в ниркових клубочках і зменшують реабсорбцію в ниркових канальцях, мають протизапальні та кровозупинні ефекти.
ПОКАЗАННЯ ДО ЗАСТОСУВАННЯ. Застосовують як засіб, що сприяє відходженню дрібних конрементів при нирковокам'яній хворобі.
СПОСІБ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ДОЗИ. 15 г (1 столова ложка) трави кладуть в емальований посуд, заливають 200 мл води кімнатної температури, закривають кришкою і нагрівають у киплячій воді (водяній бані) 15 хвилин. охолоджують 45 хвилин при кімнатній температурі, проціджують, сировину, що залишилася, віджимають. Об'єм одержаного настою доводять кип'яченою водою до 200 мл.
Приймають від 20 столових лодок до 1/2-1/3 склянки 2-3 рази в день. Курс лікування складає 20-25 днів. Повторні курси (не більше 4-х на рік) проводять після 10-12-денної перерви.
ПОБІЧНА ДІЯ. Не встановлена.
ПРОТИПОКАЗАННЯ. Гострі запальні процеси нирок та сечового міхура.
ФОРМА ВИПУСКУ ТА УМОВИ ЗБЕРІГАННЯ. Трава споришу звичайного різано-пресована по 50 г і 100 г у пакетах. Гранули зберігають у сухому, прохолодному, захищеному від світла місці, настій - у прохолодному місці не більше 2-х діб.
ТЕРМІН ПРИДАТНОСТІ. 3 роки.
ВІДПУСК З АПТЕК. Без рецепта.
В.О.Голови Фармакологічного комітету МОЗ України В.С.Даниленко Голова Фармакопейного комітету МОЗ України В.П.ГеоргієвськийЛИСТЯ СЕНИ РІЗАНО-ПРЕСОВАНЕ
Наказ Міністерства охорони здоров'я України N 40 від 07.02.1997 р.
Реєстраційне посвідчення N П/97/40/17
Інструкція по застосуванню затверджена 07.02.1997 р.
Фармакопейна стаття 42-2818-91 від 14 вересня 1991 р.
ОПИС. Сухі шматочки циліндричної форми діаметром 5 мм, довжиною 8-12 мм. Поверхня гладка, блискуча, іноді мармурова. Колір від коричнево-зеленого з жовтими вкрапленнями, запах слабкий, смак водної витяжки злегка гіркуватий, в'яжучий.
ФАРМАКОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ. Препарати листя сени виявляють проносну дію, яка спостерігається через 6-10 годин після прийому внутрішньо.
ПОКАЗАННЯ ДО ЗАСТОСУВАННЯ. Застосовують як проносний засіб при запорах.
СПОСІБ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ДОЗИ. 8 г гранул (30-35 штук або 1.5-2 чайні ложки) заливають 200 мл (1 склянка) гарячої кип'яченої води, закривають кришкою і нагрівають у киплячій воді (на водяній бані) 30 хвилин. Охолоджують при кімнатній температурі 45 хвилин, проціджують, сировину, що залишилася, віджимають. Об'єм настою доводять кип'яченою водою до 200 мл.
Приймають внутрішньо по 1/3-1/2 склянки на ніч або по 1 столовій ложці 1-2-3 рази на день.
ПОБІЧНА ДІЯ. При прийомі у великих дозах можливий колькоподібний біль у животі, метеоризм. У таких випадках дозу зменшують.
ПРОТИПОКАЗАННЯ. Вагітність
ФОРМА ВИПУСКУ ТА УМОВИ ЗБЕРІГАННЯ. Листя сени різано-пресоване (гранули) по 100 г у пачках. Гранули зберігають у сухому, прохолодному, захищеному від світла місці, приготовлений настій - у прохолодному місці не більше 2-х діб.
ТЕРМІН ПРИДАТНОСТІ. 3 роки.
ВІДПУСК З АПТЕК. Без рецепта.
В.О.Голови Фармакологічного комітету МОЗ України В.С.Даниленко Голова Фармакопейного комітету МОЗ України В.П.ГеоргієвськийЛИСТЯ МАТИ-Й-МАЧУХИ РІЗАНО-ПРЕСОВАНЕ
Наказ Міністерства охорони здоров'я України N 40 від 07.02.1997 р.
Реєстраційне посвідчення N П/97/40/18
Інструкція по застосуванню затверджена 07.02.1997 р.
Фармакопейна стаття 42-2632-89 від 26 травня 1989 р.
ОПИС. Гранули циліндричної форми діаметром 5 мм, довжиною 8-12 мм, темно-зеленого кольору, зі слабким характерним запахом; смак водної витяжки гіркуватий з відчуттям слизуватості.
ФАРМАКОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ. Препарати з листя мати-й-мачухи мають відхаркувальний ефект, відновлюють активність війчастого епітелію трахеї і бронхів, виявляють протизапальну дію.
ПОКАЗАННЯ ДО ЗАСТОСУВАННЯ. Застосовують як відхаркувальний засіб при захворюваннях верхніх дихальних шляхів.
СПОСІБ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ДОЗИ. 2.5 г гранул (10-12 штук) заливають 200 мл гарячої кип'яченої воді і нагрівають у киплячій воді (на водяній бані) при частому помішуванні 15 хвилин, охолоджують не менше 30 хвилин при кімнатній температурі, проціджують, сировину, що залишилася, віджимають. Об'єм одержаного настою доводять кип'яченою водою до початкового об'єму 200 мл. Приймають внутрішньо до їжі. Перед вживанням настій рекомендується збовтувати.
ПОБІЧНА ДІЯ. Алергічні реакції при підвищеній чутливості до речовин, що містяться у листі.
ПРОТИПОКАЗАННЯ. Індивідуальна підвищена чутливість.
ФОРМА ВИПУСКУ ТА УМОВИ ЗБЕРІГАННЯ. Листя мати-й-мачухи різано-пресоване по 100 г у пачках. Гранули зберігають у сухому, прохолодному місці, приготовлений настій - у прохолодному місці не більше 2-х діб.
ТЕРМІН ПРИДАТНОСТІ. 3 роки.
ВІДПУСК З АПТЕК. Без рецепта.
В.О.Голови Фармакологічного комітету МОЗ України В.С.ДаниленкоГолова Фармакопейного комітетуМОЗ України В.П.Георгієвський