ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ БУДІВНИЦТВА, АРХІТЕКТУРИ ТА ЖИТЛОВОЇ
ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНІ БУДІВЕЛЬНІ НОРМИ УКРАЇНИ
N 35 від 11.02.98 м.Київ |
Затверджено
наказом Держбуду України
від 11 лютого 1998 року N 35
та введено в дію з 01.04.98 р.
( Порядок втратив чинність з 1 січня 2001 року на підставі Наказу Держбуду N 233 від 19.10.2000 )
Порядок визначення вартості будівництва, ремонту житла, об'єктів соціальної сфери, комунального призначення та благоустрою, а також реставрації пам'яток архітектури і містобудування
ДБН IV-16-98 частина II
Замість ДБН IV-16-96, частина II та КДП - 204/12,
Україна 38-97
(Із змінами і доповненнями, внесеними наказом Держбуду України від 10 лютого 1999 року N 26)( Частину I див. в( Із змінами, внесеними згідно з Порядком Держбуду N 70 від 22.03.99 Наказами Держбуду N 169 від 15.07.99 N 290 від 03.12.99 )( Правила ДБН Д.1.1-1-2000 див. в Наказі Держбуду N 174 від 27.08.2000 )
1. Загальні положення
1.1. Порядок установлює правила визначення вартості будівництва, розширення, реконструкції і технічного переоснащення діючих підприємств, будинків і споруд, ремонту житла, об'єктів соціальної сфери, комунального призначення та благоустрою, а також реставрації пам'яток архітектури і містобудування (надалі - будівництва, реставрації та ремонту) при підрядному, господарському і змішаному способі їх здійснення.
1.2. Порядок призначений для застосування на території України всіма учасниками інвестиційного процесу незалежно від форм власності і відомчої належності.
1.3. Порядок носить обов'язковий характер при визначенні вартості будов (об'єктів), будівництво (реставрація, ремонт) яких здійснюється із залученням бюджетних коштів або коштів підприємств, установ і організацій державної власності.
1.4. Порядок розроблено, виходячи з умов дії в галузі дворівневої системи ціноутворення:
- базисної кошторисної вартості будівництва, реставрації та ремонту, що обчислюється на стадії розробки кошторисної документації (розділ А зведеного кошторисного розрахунку);
- розрахункової вартості будівництва, реставрації та ремонту, яка визначається на стадії укладання контракту і містить в собі витрати замовника і підрядної організації, включаючи витрати, що пов'язані з виконанням будівельно-монтажних (реставраційних, ремонтно-будівельних) робіт у ринкових умовах (розділ А та розділ Б зведеного кошторисного розрахунку).
1.5. Розбіжності, що виникають між учасниками будівництва, реставрації та ремонту в період формування договірних цін і взаєморозрахунків за виконані роботи, розглядаються Міжвідомчими комісіями та Держбудом України. Остаточне рішення приймається у встановленому законодавством України порядку.
2. Розробка кошторисної документації
2.1. Кошторисна документація розробляється в базисних цінах 1997 року в порядку і за формами, що встановлені "Правилами складання кошторисної документації і визначення базисної і розрахункової кошторисної вартості будівництва" (ДБН IV-16-98, частина I).
2.2. Базисна кошторисна вартість будівництва визначається з використанням наступних нормативних документів:
- кошторисних норм України (СНУ-93);
- одиничних розцінок України (ОРУ-97);
- вказівок щодо застосування кошторисних норм та одиничних розцінок на будівельні конструкції і роботи (ДБН IV-5-97);
- кошторисних норм на монтаж устаткування (НМУ-93);
- розцінок на монтаж устаткування (РМУ-97);
- вказівок щодо застосування кошторисних норм та розцінок на монтаж устаткування (ДБН IV-6-97);
- збірника норм і розцінок для визначення кошторисної вартості експлуатації будівельних машин та механізмів (ЗНіРЕМ-93/97) - ДБН IV-3-97;
- збірника єдиних середніх кошторисних цін на матеріали, вироби і конструкції (ЗЄКЦ-97) - ДБН IV-4-97:
частина I. Будівельні матеріали;
частина II. Будівельні конструкції та вироби;
частина III. Матеріали та вироби для санітарно-технічних робіт;
частина IV. Місцеві матеріали;
частина V. Матеріали, вироби і конструкції для монтажних і спеціальних будівельних робіт;
- граничних цін на матеріали, вироби і конструкції (франко-станція відправлення), встановлених Держбудом України;
- збірника кошторисних цін на перевезення вантажів для будівництва (ЗКЦПВ-97) - ДБН IV-4-97;
- норм накладних витрат, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 1991 року N 235;
- норми планових нагромаджень у розмірі 30 відсотків від загальної суми прямих і накладних витрат, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1994 року N 65.
2.3. Базисна кошторисна вартість ремонту визначається з використанням нормативних документів на будівництво та:
- збірників кошторисних норм і розцінок на ремонтно-будівельні роботи (СНиРр-93), які застосовуються тільки в частині, що відноситься до норм;
- одиничних розцінок України на ремонтно-будівельні роботи (ОРрР-97);
- норм накладних витрат, затверджених наказами Держжитлокомунгоспу України від 17 вересня 1991 року N 100 та від 31 грудня 1991 року N 132, та відповідними рішеннями інших органів центральної виконавчої влади, яким функціонально були підпорядковані ремонтно-будівельні організації, що здійснюють ремонт;
(абзац 4 пункту 2.3 із змінами, внесеними згідно з Доповненням N 1наказу Держбуду України від 10.02.99 р. N 26)
- норми планових нагромаджень у розмірі 15 відсотків від загальної суми прямих і накладних витрат, згідно з наказом Держжитлокомунгоспу України від 31 грудня 1991 року N 132.
Вартість реконструкції та ремонту діючих об'єктів інженерного забезпечення визначається з урахуванням особливих умов виконання цих робіт.
2.4. Норми накладних витрат, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 1991 року N 235, для міністерств і відомств розповсюджуються на організації, що входили на час формування норм у склад цих міністерств і відомств, а в подальшому вийшли з їх підпорядкування.
2.5. Норми накладних витрат на роботи по капітальному ремонту будинків та споруд, що виконуються підрядними будівельно-монтажними організаціями, застосовуються в розмірах, встановлених цим організаціям на будівельні роботи відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 1991 року N 235.
2.6. Підрядні організації, у тому числі з недержавною формою власності, норми накладних витрат яким не встановлені, використовують норми (крім норм на дорожні ремонтно-будівельні роботи), затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 1991 року N 235 для інших підрядних організацій у розмірі 14,4 відсотків. При здійсненні дорожніх ремонтно-будівельних робіт застосовуються норми накладних витрат в розмірі 11,8 відсотків.
2.7. Розробка кошторисної документації здійснюється автоматизованим способом.
Програмними комплексами, орієнтованими на цей Порядок, є системи АВК-2 і АС-4М. Зазначені комплекси призначені для випуску кошторисно-ресурсної документації (локальні і об'єктні кошториси, зведений кошторисний розрахунок, локальні ресурсні і об'єктні ресурсні кошториси і зведений ресурсний кошторис, договірна ціна).
Розробка кошторисної документації на ремонт виконується на підставі нормативної бази на ремонтно-будівельні роботи, розробленої науково-дослідним та проектно-вишукувальним інститутом "НДІпроектреконструкція".
2.8. Базисна кошторисна вартість будівництва (реставрації, ремонту) на стадії розробки робочого проекту визначається зведеним кошторисним розрахунком, складеним на основі об'єктних і локальних кошторисів в базисних цінах 1997 року.
Вартість будівельних, монтажних та ремонтних робіт, монтажу технологічного устаткування в локальних кошторисах визначається на основі робочих креслень з застосуванням кошторисних норм і нормативів.
На одержану суму прямих витрат нараховуються накладні витрати і планові нагромадження.
2.9. Базисна кошторисна вартість будівництва на стадії розробки проекту (ескізного проекту, ТЕО інвестицій) визначається відповідним розрахунком вартості, складеним на основі об'єктних і локальних кошторисних розрахунків в базисних цінах 1997 року.
2.10. Об'єктні і локальні кошторисні розрахунки складаються в базисних цінах 1997 року з застосуванням до відповідних вартісних показників об'єктів-аналогів, укрупнених нормативів, прейскурантів, індексів для визначення базисної кошторисної вартості будівельно-монтажних (реставраційних, ремонтно-будівельних) робіт, що наведені в додатках 6, 6а, 6б, 6в, 6г, 6д. Локальні кошториси складаються з урахуванням положень, викладених в додатку N 9.
2.11. Лімітовані та інші витрати, що передбачаються главами 1, 8-12 зведених кошторисних розрахунків, обчислюються у відповідності з ДБН IV-16-98, частина I, та додатком 5 до цього Порядку.
2.12. За підсумком зведеного кошторисного розрахунку вартості зазначаються зворотні суми.
2.13. В розділі Б (графи 7 і 8) зведених кошторисних розрахунків відображаються "Податки, збори (обов'язкові платежі)", що передбачені чинним законодавством, крім тих, що враховані накладними витратами.
Величина зборів, справляння яких здійснюється від обсягу реалізації продукції, визначається за формулою:
В В
Оф = ----------- - В, де:
1,00 - Н
В
Оф - збори, справляння яких здійснюється від обсягу
реалізації продукції;
В - вартість продукції без врахування зборів, справляння яких здійснюється від обсягу реалізації продукції;
Н - норматив збору, передбачений чинним законодавством, у частках одиниці.
(пункт 2.13 із змінами, внесеними згідно з Доповненням N 1наказу Держбуду України від 10.02.99 р. N 26)
2.14. В зведених кошторисних розрахунках в розділі Б передбачається "Резервний компенсаційний фонд замовника на покриття додаткових витрат, що виникають у зв'язку з зростанням цін, тарифів і при уточненні вартості робіт прямим рахунком", який визначається шляхом експертної оцінки, виходячи з галузевої належності будови, фактичного рівня вартості аналогічного будівництва, що склався на момент розробки кошторисної документації, строків будівництва (реставрації та ремонту) та прогнозного рівня інфляції. Фактичний рівень ринкового подорожчання будівництва в середньому по Україні щоквартально повідомляється Держбудом України.
Зазначені кошти витрачаються замовником на покриття різниці між фактичними витратами на будівництво та витратами, врахованими у базисній кошторисній вартості (розділ А зведеного кошторисного розрахунку).
(пункт 2.14 доповнено абзацом 2 згідно з Доповненням N 1наказу Держбуду України від 10.02.99 р. N 26)
3. Перерахування кошторисної документації
3.1. Перерахуванню підлягає кошторисна документація, що складена (перерахована) і затверджена у встановленому порядку в цінах минулих років, по проектах, які відповідають діючим нормам і правилам.
3.2. Перерахування кошторисної документації здійснюється в два етапи:
I. Перерахування зведених кошторисних розрахунків.
II. Пряме перерахування локальних і об'єктних кошторисів, що складені по робочих кресленнях.
3.3. Індексне перерахування зведених кошторисних розрахунків в ціни 1997 року по об'єктах (будовах), не розпочатих будівництвом (реставрацією, ремонтом)
3.3.1. По будовах, які мають зведені кошторисні розрахунки, що складені в цінах 1984 року і затверджені як в цінах 1984 року, так і (з перерахуванням) в цінах 1991 - 1992 років, перерахуванню підлягають зведені кошторисні розрахунки, складені в цінах 1984 року.
3.3.2. Перерахування виконується по окремих об'єктах (рядках зведеного кошторисного розрахунку) по формі, що наведена в додатку 10.
3.3.3. Базисна кошторисна вартість будівельних, монтажних, реставраційних, ремонтно-будівельних робіт в цінах 1984 (1993) року (графи 4 і 5 зведеного кошторисного розрахунку) перераховується в базисні ціни 1997 року множенням цієї вартості на відповідні індекси, що наведені в додатках 6, 6а, 6б, 6в, 6г, 6д.
3.3.4. Для перерахування кошторисної вартості будівельних і монтажних робіт по будівлях і спорудах, що відносяться до основних об'єктів будівництва, які передбачені главою 2 зведеного кошторисного розрахунку, застосовується індекс, затверджений для галузі господарства (підгалузі, направлення в складі галузі), до якої відноситься будова.
3.3.5. По житлових масивах і мікрорайонах, зведені кошторисні розрахунки вартості яких передбачають будівництво житлових і громадських будинків, що відносяться до різних галузей господарства (школи, дитячі садки, об'єкти комунального господарства тощо), перерахування кошторисної вартості будівельно-монтажних робіт по кожному основному об'єкту глави 2 виконується з застосуванням відповідних галузевих (підгалузевих) індексів.
3.3.6. По будівлях і спорудах, які не відносяться до основних об'єктів будівництва, якщо їх функціональне призначення і найменування не відображає належність до відповідної галузі, для перерахування застосовується індекс галузі (підгалузі або направлення в складі галузі), що враховує функціональне призначення і найменування цих будівель і споруд (наприклад, залізниця і електростанція, передбачені зведеним кошторисним розрахунком на будівництво підприємства).
3.3.7. У випадках, коли найменування будови в основному не відображає належності до галузі, по якій виділялись капітальні вкладення, для перерахування застосовується індекс, що враховує функціональне призначення і найменування будови.
3.3.8. Вирішення питань по застосуванню тих чи інших індексів у випадках їх відсутності в додатках 6, 6а, 6б, 6в, 6г, 6д, здійснюється замовником за узгодженням з підрядною організацією та залученням, за необхідності, проектної організації.
Спірні питання розглядаються Держбудом України.
3.3.9. Кошторисна вартість будівельних і монтажних робіт по всіх об'єктах, спорудах і видах робіт, передбачених главами 1, 3 - 7 зведеного кошторисного розрахунку, перераховується з застосуванням середнього індексу зміни кошторисної вартості будівельно-монтажних робіт, обчисленого по основних об'єктах (глава 2 зведеного кошторисного розрахунку) у відповідності з пунктом 3.3.3.
Середній індекс визначається діленням суми кошторисної вартості по основних об'єктах, передбаченої главою 2 зведеного кошторисного розрахунку і перерахованої з застосуванням відповідних індексів, на суму відповідної вартості в цінах 1984 (1993) року.
3.3.10. Кошторисна вартість устаткування, меблів і інвентарю, визначена в цінах 1984 року (графа 6 глав 1 - 7 зведеного кошторисного розрахунку), перераховується з застосуванням відповідних індексів, що наведені у додатку 7 до цього Порядку.
3.3.11. Базисна кошторисна вартість устаткування, меблів і інвентарю (графа 6 глав 1 - 7 зведеного кошторисного розрахунку), що визначена в базисних цінах 1993 року, перераховується з застосуванням коефіцієнта 0,02.
3.3.12. Лімітовані витрати (на будівництво тимчасових будівель і споруд, на виконання робіт в зимовий час тощо), які включаються в графи 4 і 5 глав 8 і 9 зведеного кошторисного розрахунку, а також витрати, які включаються в графи 4 і 5 глави 1 зведеного кошторисного розрахунку, перераховуються у відповідності з пунктом 3.3.9.
3.3.13. Інші витрати, які включаються в графу 7 глав 1, 9 - 12 зведеного кошторисного розрахунку, визначаються прямим рахунком згідно з додатком 5 на основі відповідних вихідних даних.
3.3.14. Резерв коштів на непередбачені роботи і витрати при перерахуванні кошторисної документації в базисні ціни 1997 року визначається в порядку і розмірах, що встановлені ДБН IV-16-98, частина I, від підсумку граф 4 - 8 зведеного кошторисного розрахунку.
3.3.15. При перерахуванні за підсумком зведеного кошторисного розрахунку вартості відображаються зворотні суми як підсумок цих сум, зазначених довідково в об'єктних (локальних) кошторисах.
3.3.16. Перерахований зведений кошторисний розрахунок виконується по формі додатку 10 і складається з розділу А "Базисна кошторисна вартість" і Б "Кошти на компенсацію витрат, пов'язаних з ринковими умовами здійснення будівництва (реставрації, ремонту)".
3.3.17. Розрахункова кошторисна вартість будівництва, що визначена зведеним кошторисним розрахунком (додатки 10 та 12) у відповідності з викладеним у цьому розділі порядком, затверджується керівником об'єднання, підприємства і організації - замовника.
3.3.18. Зведені кошторисні розрахунки, перераховані в базисні ціни 1997 року по будовах, для яких в цінах минулих років вони не затверджувались, затверджуються в порядку, встановленому для проектно-кошторисної документації, що розробляється.
3.4. Індексне перерахування зведених кошторисних розрахунків в ціни 1997 року по будовах, розпочатих будівництвом (реставрацією та ремонтом)
3.4.1. Перерахуванню підлягають залишки кошторисної вартості будівництва (реставрації та ремонту), затвердженої у встановленому порядку в цінах 1984 або 1993 років, станом на 1 січня року, в якому планується здійснення будівництва (будівельно-монтажні, реставраційні та ремонтно-будівельні роботи, устаткування, меблі та інвентар, інші роботи і витрати).
3.4.2. Вихідні дані по обсягах виконаних робіт, вартості понесених витрат на 1 січня року, в якому планується здійснення будівництва, в поточних цінах відповідних років та залишку вартості будівельно-монтажних (реставраційних та ремонтно-будівельних) робіт і устаткування у співставлених з передбаченими зведеним кошторисним розрахунком цінах надаються замовником за номенклатурою глав, об'єктів, робіт і витрат зазначеного розрахунку згідно з додатком 11. Вихідні дані передбачають також вартість виконаних обсягів підрядних робіт у поточних цінах за станом на 1 січня року, в якому планується здійснення будівництва, згідно з даними бухгалтерської звітності.
Різниця між фактичними витратами по зазначених статтях і тими, що передбачені в базисній кошторисній вартості будівництва, враховується в розділі Б зведеного кошторисного розрахунку як "Резервний компенсаційний фонд замовника на покриття додаткових витрат, що виникають у зв'язку зі зростанням цін, тарифів і при уточненні вартості робіт прямим рахунком".
3.4.3. Розрахункова кошторисна вартість будівництва (реставрації, ремонту) станом на 1 січня року, в якому планується здійснення будівництва, визначається за формою додатку 12, згідно з п.3.3 шляхом підсумовування вартості виконаних робіт у співставленому рівні цін (за даними бухгалтерської звітності) та залишків вартості на 1 січня року, в якому планується здійснення будівництва, перерахованих у ціни 1997 року.
3.4.4. Для приведення базисної вартості обсягів виконаних робіт у співставлений рівень з передбаченими зведеним кошторисним розрахунком цінами та індексного перерахування в ціни 1997 року можливе складання допоміжних таблиць.
3.4.5. Визначення залишку "Резервного компенсаційного фонду замовника на покриття додаткових витрат, що виникають у зв'язку з зростанням цін, тарифів і при уточненні вартості робіт прямим рахунком" обчислюється згідно з пунктом 2.14.
3.5. Перерахування локальних і об'єктних кошторисів
3.5.1. Локальні і об'єктні кошториси перераховуються в базисні ціни 1997 року прямим рахунком з застосуванням нормативів, нормативних документів і в порядку, наведеному в розділі 2 "Розробка кошторисної документації", і оформлюються за формами, наведеними в ДБН IV-16-98, частина I.
3.5.2. Загальна кошторисна вартість по окремих об'єктах (будівлях, спорудах, видах робіт), що розпочаті, визначається в базисних цінах 1997 року у відповідності з додатком 14, на основі локальних і об'єктних кошторисів, складених в цінах 1984 (1993) року по робочих кресленнях, а також даних про залишки вартості цих робіт у цінах 1984 (1993) року і оформлюється у відповідності з ДБН IV-16-98, частина I.
3.5.3. В об'єктному кошторисі в першому рядку відображається кошторисна вартість будівельних, монтажних, реставраційних та ремонтно-будівельних робіт, що виконані до 1 січня року, в якому планується здійснення будівництва, перерахована в базисні ціни 1997 року індексним методом (індекси наведені в додатках 6, 6а, 6б, 6в, 6г, 6д). Під загальним заголовком "Кошторисна вартість робіт в базисних цінах 1997 року" зазначаються залишки вартості робіт, перераховані в базисні ціни 1997 року прямим рахунком по кожному локальному кошторису.
Загальна кошторисна вартість у базисних цінах 1997 року визначається підсумком вартості робіт, виконаних до 1 січня року, в якому намічається будівництво (реставрація, ремонт), та тих, що залишилися до виконання після 1 січня цього ж року.
3.5.4. У складі кошторисної документації, перерахованої прямим рахунком, локальні ресурсні і об'єктні ресурсні кошториси складаються по видах робіт на об'єкт в цілому.
3.5.5. Локальні кошториси на ремонтні роботи, складені в цінах 1984 року з нарахованими плановими нагромадженнями в розмірі 15 відсотків, перераховуються на 8 відсотків.
3.5.6. При індексному перерахунку в ціни 1997 року базисної кошторисної вартості будівельно-монтажних та ремонтно-будівельних робіт, визначеної прямим рахунком в цінах 1993 року, маса накладних витрат, яка розрахована з застосуванням коефіцієнтів 2,42 та 1,53, не коригується.
3.5.7. По об'єктах, базисна кошторисна вартість яких визначена прямим рахунком в цінах 1993 року, вартість виконаних підрядних робіт визначається без застосування підвищуючих коефіцієнтів, що наведені в листі Головного управління кошторисних норм, ціноутворення та експертизи у будівництві Держкоммістобудування від 13 березня 1996 року N 9/90, який втратив чинність.
(пункт 3.5.7 із змінами, внесеними згідно з Доповненням N 1наказу Держбуду України від 10.02.99 р. N 26)
3.6. Вартість перерахування:
- зведених кошторисних розрахунків по індексах обчислюється за формою 3п, виходячи з трудових витрат на один зведений кошторисний розрахунок у межах 3 - 10 люд.-дн.;
- об'єктних і локальних кошторисів прямим рахунком обчислюється за формою 3п, виходячи з трудових витрат в середньому один люд.-день для перерахування 75 позицій локального кошторису, складеного в цінах 1984 року або базисних цінах 1993 року.
Додаткові витрати, що пов'язані з перерахуванням кошторисної документації у базисні ціни 1997 року, включаються в главу 12 "Проектні і вишукувальні роботи", графи 7 і 8.
3.7. Внесення при перерахуванні кошторисної вартості будівництва (реставрації, ремонту) будь-яких змін, крім тих, що передбачені Порядком, не проводиться.
3.8. Відповідальність за правильність перерахування кошторисної документації несуть керівники підприємств і організацій - замовників і проектних організацій, що здійснюють це перерахування.
4. Договірні ціни
Розділ 4 "Договірні ціни" та Додатки 1, 2, 3, 4 до даного Порядку виділено в окремий документ "Правила формування договірних цін та їх уточнення в процесі будівництва" (затверджено наказом Держбуду України від 09.09.98 N 197 та зареєстровано в Мін'юсті України 30.09.98 за N 614/3054). Зазначені "Правила..." наведені в даному Збірнику на сторінці 235.
5. Вартість будівництва (реставрації, ремонту)
5.1. Вартість будівництва (реставрації, ремонту) підприємств, будинків і споруд визначається замовником і оформляється у відповідності з додатком 4.
5.2. У вартість будівництва (реставрації, ремонту) включаються:
5.2.1. Договірна ціна, що складається з вартості робіт, які підлягають виконанню генеральним підрядником за контрактом, і інших витрат, що відносяться до його діяльності (розділ 4).
5.2.2. Частина базисної кошторисної вартості будівництва (реставрації, ремонту), що відноситься до діяльності замовника і обчислюється згідно з додатком 5.
5.2.3. Додаткові витрати замовника, що викликані формуванням ринкових відносин на:
- придбання устаткування і матеріалів його постачання за договірними цінами - в обгрунтованих розмірах;
- підготовку території будівництва (оформлення земельної ділянки і розбивочні роботи; освоєння території будівництва) - в обгрунтованих розмірах;
- надання послуг, що пов'язані з підготовкою до виконання будівельно-монтажних (реставраційних, ремонтно-будівельних) робіт, здійсненням будівництва (реставрації, ремонту) та введенням об'єктів в експлуатацію (в частині, що відноситься на капітальні вкладення) - в обгрунтованих розмірах;
- утримання його служб понад кошти, що передбачені в базисній кошторисній вартості будівництва (реставрації, ремонту) - в обгрунтованих розмірах. По будовах, що здійснюються з залученням бюджетних коштів або коштів підприємств, установ і організацій державної власності, витрати обчислюються в межах ліміту, встановленого Держбудом України;
- виконання проектно-вишукувальних робіт - в обгрунтованих розмірах;
- здійснення авторського нагляду - в обгрунтованих розмірах;
- розвиток його власної бази (складське господарство і придбання підйомно-транспортного устаткування) - в обгрунтованих розмірах, погоджених з інвестором. Розрахунки розмірів цих коштів виконуються в залежності від загальної вартості і термінів спорудження або розширення бази, а також будівництва основних об'єктів та інших факторів. Зазначені кошти повинні використовуватися цільовим призначенням;
- проведення вимірювань потужності експозиційної дози гамма-випромінювань (ПЕД);
- проведення вимірювань рівня середньорічної еквівалентної рівноважної концентрації (ЕРК) радону-222 в повітрі приміщень.
Витрати на проведення вказаних вимірювань визначаються на підставі проекту (кількості точок) і вартості одного вимірювання, що визначається розрахунком. Зазначені витрати включаються в графу 7, розділ 3 додатку 4.
5.2.4. Договірна ціна пусконалагоджувальних робіт, що враховує базисну кошторисну вартість основних робіт і базисні кошторисні інші витрати (по об'єктах соціальної сфери та об'єктах виробничого та невиробничого призначення, будівництво яких здійснюється із залученням бюджетних коштів або коштів підприємств, установ і організацій державної власності).
5.2.5. Податки, збори (обов'язкові платежі), які передбачені чинним законодавством, крім тих, що враховані накладними витратами.
(пункт 5.2.5 із змінами, внесеними згідно з Доповненням N 1наказу Держбуду України від 10.02.99 р. N 26)
5.2.6. Податок на додану вартість.
5.2.7. За підсумком договірної ціни по об'єктах, що споруджуються за рахунок недержавних капітальних вкладень, відображаються, за необхідності, додаткові витрати на розвиток власної бази організацій і підприємств будівельної галузі (з урахуванням витрат на оновлення парку машин і механізмів).
5.2.8. За підсумком розрахунку вартості передбачаються, в ринковому рівні, зворотні суми.
5.3. Затвердження вартості будівництва (реставрації, ремонту) підприємств, будівель та споруд (додаток 4) здійснюється:
- по проектах, що раніше затверджені, - керівниками об'єднань, підприємств і організацій - замовників;
- по проектах, що розпочинаються, - в установленому порядку.
5.4. Вартість будівництва (додаток 4) уточнюється* в процесі здійснення будівництва за складовими вартості:
- будівельно-монтажних робіт;
- обладнання;
- проектно-вишукувальних робіт;
- експертизи;
- витрат замовника з організації та проведення будівництва, утримання його служби.
____________
* При встановленні твердої договірної ціни вартості підрядних робіт її уточнення можливе лише у випадках передбачених контрактом.
5.4.1. Вартість будівельно-монтажних (ремонтно-будівельних) робіт уточнюється за статтями витрат при проведенні розрахунків за обсяги виконаних робіт на підставі локальних кошторисів.
5.4.2. При встановленні твердої договірної ціни - взаєморозрахунки за обсяги виконаних робіт здійснюються за етап (встановлений графіком), виходячи з розрахованого підрядником і узгодженого із замовником коефіцієнту договірної ціни.
5.4.3. При встановленні динамічної договірної ціни - взаєморозрахунки за обсяги виконаних робіт проводяться із щомісячним уточненням їхньої вартості на підставі переліку та обсягів виконаних робіт та витрат, що включені до акту прийняття виконаних підрядних робіт (типова форма N КБ-2в).
5.4.4. Вартість прямих витрат виконаних будівельно-монтажних (ремонтна-будівельних) робіт визначається на підставі діючих кошторисних норм України на матеріальні та трудові ресурси (СНУ-93, НМУ-93, СНиРр-93) та обгрунтованих цін і тарифів, що склалися на момент проведення взаєморозрахунків, незалежно від того, в яких цінах розроблено локальні кошториси (1984 р., 1993 р., 1997 р.). При цьому базисна кошторисна вартість будівельно-монтажних (ремонтно-будівельних) робіт не змінюється.
5.4.5. У разі надання дозволу на виконання невідкладних, протиаварійних робіт на будовах (об'єктах) до затвердження проектне-кошторисної документації та визначення вартості виконаних робіт до розроблення локальних кошторисів (складання форм N КБ-2в "Акт приймання виконаних підрядних робіт" та N КБ-3 "Довідка про вартість виконаних підрядних робіт та витрат") розрахунки за виконані роботи уточнюються по локальних кошторисах, складених до робочого проекту (робочої документації).
5.4.6. При виявленні у розрахунках за виконані роботи (форми N КБ-2в "Акт приймання виконаних підрядних робіт" та N КБ-3 "Довідка про вартість виконаних підрядних робіт та витрат", які були відповідно оформлені та оплачені за попередні періоди) помилок та порушень діючого порядку визначення вартості будівництва, загальна вартість виконаних робіт підлягає коригуванню з моменту виявлення зазначених помилок та порушень шляхом вирахування (включення) при розрахунках за виконані роботи в звітному періоді.
(Розділ 5 доповнено пунктами 5.4, 5.4.1, 5.4.2, 5.4.3, 5.4.4,5.4.5, 5.4.6 згідно з Доповненням N 1 наказу Держбуду України від10.02.99 р. N 26)
5.4.7 Кошти на покриття витрат, пов'язаних з придбанням нормативів з кошторисного нормування та відповідного програмного забезпечення, визначаються в розмірі 0,85 відсотка від обсягів робіт 2000 року.
У договірній ціні зазначені кошти враховуються на підставі відповідних розрахунків виходячи з потужності організації та обсягів робіт 2000 року.
Кошти витрачаються цільовим призначенням з наступним підтвердженням понесених витрат.
( Порядок доповнено пунктом 5.4.7 згідно з Наказом Держбуду N 290 від 03.12.99 )
Додаток 5
Порядок визначення лімітованих і інших витрат по главах 1, 8-12 зведеного кошторисного розрахунку
Порядок визначення лімітованих і інших витрат по главах 1, 8-12 зведеного кошторисного розрахунку по гірничих та монтажних роботах (для підприємств Мінвуглепрому України)