• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Правила складання кошторисної документації і визначення базисної та розрахункової кошторисної вартості будівництва (ДБН IV-16-98, частина I)

Державний комітет будівництва, архітектури та житлової політики України  | Норми, Правила від 16.01.1998 № 4 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет будівництва, архітектури та житлової політики України
  • Тип: Норми, Правила
  • Дата: 16.01.1998
  • Номер: 4
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет будівництва, архітектури та житлової політики України
  • Тип: Норми, Правила
  • Дата: 16.01.1998
  • Номер: 4
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ БУДІВНИЦТВА, АРХІТЕКТУРИ
ТА ЖИТЛОВОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНІ БУДІВЕЛЬНІ НОРМИ УКРАЇНИ
N 4 від 16.01.98
м.Київ
Затверджено
наказом Держбуду України
від 16 січня 1998 р. N 4
та введено в дію з 01.01.98 р.
( Правила втратили чинність з 1 січня 2001 року на підставі Наказу Держбуду N 233 від 19.10.2000 )
Правила складання кошторисної документації і визначення базисної та розрахункової кошторисної вартості будівництва (ДБН IV-16-98, частина I)
Замість СНиП IV-16-84
(Із змінами і доповненнями, внесеними наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 10 лютого 1999 року N 26)( Частину II див. в( Правила Д.1.1-1-2000 див. в Наказі Держбуду N 174 від 27.08.2000 )
Ці норми встановлюють основні правила визначення розрахункової кошторисної вартості (розрахункової вартості) нового будівництва, розширення, реконструкції та технічного переоснащення діючих підприємств, будівель та споруд усіх галузей господарства України. (Поняття "нове будівництво, розширення, реконструкція та технічне переоснащення діючих підприємств, будівель та споруд усіх галузей господарства України" в подальшому іменується "будівництво підприємств, будівель та споруд" або "будівництво").
Норми застосовуються на території України усіма учасниками інвестиційного процесу незалежно від форм власності та відомчої належності.
Норми поширюються на підрядний, господарський та змішаний способи здійснення будівництва.
Норми застосовуються для визначення розрахункової кошторисної вартості (розрахункової вартості) ремонтно-реставраційних робіт, а також ремонтно-будівельних робіт, - з урахуванням особливостей їх нормування.
Міністерства та інші органи центральної виконавчої влади України відповідно до наданих їм прав у необхідних випадках можуть з урахуванням цих норм розробляти нормативні документи по складанню кошторисної документації, що відображають специфіку окремих галузей господарства України, і затверджувати їх за узгодженням з Державним комітетом будівництва, архітектури та житлової політики України.
1. Загальна частина
1.1. Розрахункова кошторисна вартість будівництва (розрахункова вартість будівництва) - це прогнозована сума грошових коштів, необхідна для його здійснення.
Складається з:
- базисної кошторисної вартості будівництва (базисної вартості будівництва);
- коштів на компенсацію витрат, пов'язаних з ринковими умовами здійснення будівництва.
1.2. Розрахункова вартість будівництва визначається Розрахунком вартості будівництва, що розроблюється за формою Зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва у складі Ескізного проекту або Техніко-економічного обгрунтування (ТЕО) інвестицій.
1.3. Розрахункова кошторисна вартість будівництва визначається Зведеним кошторисним розрахунком вартості будівництва, що розроблюється у складі Проекту або Робочого проекту.
1.4. Базисна кошторисна вартість будівництва (базисна вартість будівництва) - це сума грошових коштів, яка визначається розділом А Зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва (Розрахунку вартості будівництва).
Обчислюється на основі чинної в Україні кошторисно-нормативної бази та складається з базисної кошторисної вартості будівельних і монтажних робіт, устаткування, меблів, інвентарю та базисних інших витрат.
2. Елементи будівництва
Форми кошторисної документації дозволяють складати її у певній послідовності, поступово переходячи від дрібних до більш крупних елементів будівництва, що представляють собою вид робіт (витрат): об'єкт - пусковий комплекс - черга будівництва - будівництво (будова) у цілому.
2.1. Об'єктом будівництва є кожна відокремлена будівля (виробничий корпус або цех, склад, вокзал, овочесховище, житловий будинок, клуб тощо) або споруда (міст, тунель, платформа, гребля тощо) з усіма улаштуваннями (галереями, естакадами тощо), устаткуванням, меблями, інвентарем, підсобними та допоміжними пристроями, що відносяться до неї, а також, за необхідності, з інженерними мережами, які прилягають до неї (водопостачання, каналізації, газопостачання, теплопостачання, електропостачання, радіофікації тощо) та загальномайданчиковими роботами (вертикальне планування, благоустрій, озеленення тощо). На будівництво об'єкту має бути складений окремий проект і кошторис (об'єктний кошторис).
Об'єктом будівництва може бути і сукупність будівель та споруд, що мають спільне технологічне або інше призначення (блок цехів, котельня разом із складом палива, кілька резервуарів, група водозабірних, очисних або інших споруд).
При будівництві підприємств, виробничих або житлово-цивільних комплексів окремими об'єктами, що входять до складу будови, є зовнішні мережі з обслуговувальними та допоміжними спорудами на них (водопостачання, каналізація, теплофікація, газифікація, енергопостачання тощо), під'їзні колії, внутрішньозаводські або внутрішньоквартальні дороги, інші загальномайданчикові роботи.
Будівля (корпус), у якому розміщується декілька цехів, вважається одним об'єктом.
При віднесенні до окремих об'єктів тих або інших будівель та споруд враховуються також особливості спеціалізованих видів будівництва.
Прикладами окремих об'єктів будівництва можуть служити:
- у житлово-цивільному будівництві - будівля житлового будинку, школи, кінотеатру із зовнішніми службами, підводжувальними лініями водопроводу, опалення, газифікації, електропостачання, каналізації, внутрішніми сантехнічними пристроями, освітленням, устаткуванням та інвентарем;
- у нафтовій та газовій промисловості - нафтова або газова свердловина (експлуатаційна та розвідувальна) з усім устаткуванням, допоміжними спорудами та роботами, що до неї відносяться; компресорна станція; установки по зневодненню, знесоленню та стабілізації нафти тощо;
- у вугільній та гірничо-рудній промисловості - будівля підземних машин, надшахтна будівля ствола, будівля лебідок, будівля гірничо-рятувальної станції, склад матеріалів, котельня, будівля вентиляторів, перевантажувальна станція, будівля дробильно-сортувального відділення тощо; усі роботи з проходки й улаштування гірських виробіток та інших підземних споруд шахти;
- у лісовій та деревообробній промисловості - ділянка по сортуванню або по з'єднуванню деревини; ремонтна майстерня; цех лісопильний; цех по виробництву деревостружкових та деревоволокнистих плит; лісовозна дорога тощо;
- у меліорації та водному господарстві - канал або ділянка каналу з усіма спорудами, меліоратовувальна земельна площа з усіма спорудами та видами робіт;
- у залізничному будівництві - земляне полотно або верхня будова колії в межах перегону або роздільного пункту, лінії зв'язку, СЦБ (сигналізації, централізації, блокування), енергопостачання або контактної мережі на певній ділянці;
- в автодорожньому будівництві - земляне полотно, дорожній одяг, водопропускні труби та інші споруди в межах ділянки автодороги.
При лінійному будівництві (залізниці та автомобільні дороги, лінії електропередачі та зв'язку, магістральні трубопроводи тощо) об'єктом будівництва може бути група будівель або споруд у межах однієї з ділянок (наприклад: підпірні стінки, протиобвальні та протизсувні споруди, водопропускні труби - у межах перегону; стрілкові пости, пункти технічного огляду - у межах роздільного пункту; група підсилювальних пунктів, пристроїв зв'язку та СЦБ - на певній ділянці).
Якщо на будівельному майданчику за проектом зводиться тільки один об'єкт основного призначення, без будівництва підсобних та допоміжних об'єктів (наприклад: у промисловості - будівля цеху основного призначення; на транспорті - будівля залізничного вокзалу; у житлово-цивільному будівництві - житловий будинок, театр, будинок школи тощо), то поняття об'єкта будівництва збігається з поняттям будови.
Якщо поняття "об'єкт будівництва" та "будова" збігаються, загальномайданчикові роботи і споруди (інженерні мережі водопостачання, каналізації, газифікації, електропостачання тощо, а також будівлі підсобного та обслуговувального призначення, благоустрій тощо), що входять у комплекс будівництва основного об'єкта, вважати самостійними об'єктами не слід.
2.1а. У кошторисній вартості будівництва будівлі враховуються:
- витрати на загальнобудівельні роботи по будівлі в цілому;
- кошторисна вартість робіт з улаштування в будівлі водопроводу, каналізації, опалення, вентиляції, гарячого водопостачання, газопостачання, електроосвітлення, телефонізації, сміттєпроводу, радіофікації, телевізійних антен та кабельних розведень у сходових клітинах;
- кошторисна вартість монтажних робіт з установлення технологічного, насосно-компресорного, підйомно-транспортного, енергетичного та іншого устаткування, передбаченого проектною документацією;
- кошторисна вартість монтажу пасажирських та вантажних ліфтів;
- кошторисна вартість загальнобудівельних робіт, пов'язаних з монтажем устаткування та іншими технологічними установками;
- кошторисна вартість спеціальних будівельних робіт з улаштування фундаментів під устаткування, зведенню промислових печей, труб, технологічних каналів, тунелів та інших робіт;
- витрати, пов'язані з виконанням інших будівельних та монтажних робіт, передбачених проектною документацією;
- кошторисна вартість робіт з улаштування вводів у будівлю водопроводу, теплофікації, гарячого водопостачання, газопостачання, електропостачання і слабкострумових мереж, а також випусків каналізації. Точкою розподілу зовнішніх і внутрішніх комунікацій при визначенні їх кошторисної вартості є:
- для каналізації - найближчий до будівлі оглядовий колодязь (вартість колодязя включається в кошториси на зовнішні мережі);
- для водопроводу, газопроводу, тепломережі - вентиль або трійник біля будівлі (вентиль або трійник включається в кошторисну вартість будівлі, а колодязь, у якому вони встановлені, враховується в кошторисі на зовнішні мережі);
- кабельні кінцеві муфти при кабельних уводах та прохідні ізолятори при повітряних уводах, - муфти відносяться до зовнішніх мереж, а прохідні ізолятори - до внутрішніх. У випадках, коли кабельний увід безпосередньо біля будівлі переходить у повітряну мережу, точкою розподілу є стовпова кінцева муфта, яка у цьому випадку відноситься до внутрішніх мереж.
Крім вказаних витрат у кошторисну вартість будівництва будівлі або споруди включаються накладні витрати та планові нагромадження.
2.2. Пусковим комплексом є сукупність об'єктів (або їх частин) основного виробничого, допоміжного та обслуговувального призначення, енергетичного, транспортного та складського господарств, зв'язку, інженерних комунікацій, очисних споруд, благоустрою, охорони навколишнього природного середовища від забруднення та інших об'єктів, що є частиною будови або її черги, введення яких в експлуатацію забезпечує: випуск продукції або надання послуг в обсязі, передбаченому проектною документацією для даного пускового комплексу; повне перероблення відходів виробництва; відповідні до чинних норм нормальні санітарно-побутові умови для працюючих та здорові, безпечні умови праці; ефективне очищення, знешкодження та уловлювання шкідливих викидів в атмосферу, воду та грунт.
Склад та обсяг пускового комплексу розробляється проектною організацією за узгодженням із замовником та генеральним підрядником і затверджується в установленому порядку.
2.3. Чергою будівництва є визначена проектною документацією сукупність об'єктів виробничого призначення (або їх частин), введення в дію яких забезпечує випуск продукції або надання послуг та безпечну експлуатацію цих об'єктів. Вона може складатися з одного або кількох пускових комплексів.
2.4. Будовою є сукупність будівель та споруд (об'єктів) різного призначення, будівництво, розширення або реконструкція яких здійснюється, як правило, за єдиною проектно-кошторисною документацією із зведеним кошторисним розрахунком вартості будівництва (розрахунком вартості будівництва) або, у відповідних випадках, із зведенням витрат і на які в установленому порядку затверджується окремий титул будови.
3. Склад та види кошторисної документації
Для визначення розрахункової та базисної кошторисної вартості (розрахункової та базисної вартості) будівництва проектованих підприємств, будівель, споруд або їх черг складається кошторисна документація.
3.1. Види кошторисної документації
3.1.1. Локальні кошториси, локальні ресурсні кошториси є первинними кошторисними документами і складаються на окремі види робіт та витрат по будівлях та спорудах або по загальномайданчикових роботах на основі обсягів, що визначилися при розробленні робочої документації (робочих креслень).
3.1.2 Локальні кошторисні розрахунки складаються також на окремі види робіт та витрат по будівлях та спорудах або по загальномайданчикових роботах замість локальних кошторисів у тих випадках, коли обсяги робіт і розміри витрат остаточно не визначилися та підлягають уточненню.
3.1.3. Об'єктні кошториси, об'єктні ресурсні кошториси об'єднують у своєму складі на об'єкт у цілому дані відповідно з локальних кошторисів, локальних ресурсних кошторисів.
3.1.4. Об'єктні кошторисні розрахунки об'єднують у своєму складі на об'єкт у цілому дані з локальних кошторисних розрахунків і локальних кошторисів та підлягають уточненню.
3.1.5. Кошторисні розрахунки на окремі види витрат складаються в тих випадках, коли необхідно визначити, як правило, у цілому по будові розмір (ліміт) коштів, необхідних для відшкодування тих витрат, що не враховані кошторисними нормативами (наприклад: компенсації в зв'язку з вилученням земель під забудову; витрати, пов'язані із застосуванням пільг і доплат, встановлених урядовими рішеннями, отриманням архітектурно-планувальних завдань, технічних умов, експертних висновків тощо).
3.1.6. Зведені кошторисні розрахунки вартості будівництва підприємств, будівель, споруд (або їх черг) складаються на основі об'єктних кошторисних розрахунків, об'єктних кошторисів і кошторисних розрахунків на окремі види витрат.
Зведені ресурсні кошториси на виконання будівельних та монтажних робіт, придбання устаткування, меблів та інвентарю складаються на основі об'єктних ресурсних кошторисів.
3.1.7. Зведення витрат - це кошторисний документ, що об'єднує зведені кошторисні розрахунки вартості будівництва промислового підприємства (споруди) або його черги та об'єктів іншого галузевого призначення.
Зведення витрат складається у випадках, коли одночасно з будівництвом виробничих об'єктів передбачається будівництво об'єктів житлово-цивільного призначення або бази будівельної індустрії, профтехучилищ, профілакторіїв, об'єктів підсобного сільського господарства та побутового обслуговування населення, міського наземного пасажирського транспорту, доріг, шляхопроводів та подібних інженерних споруд, а також об'єктів, будівництво яких дозволено Кабінетом Міністрів України за рахунок коштів на виробниче будівництво.
Зведенням витрат можуть об'єднуватися два та більше зведених кошторисних розрахунків вартості на перелічені види будівництва.
3.1.8. Відомість розрахункової кошторисної вартості будівництва об'єктів, що входять у пусковий комплекс, складається в тому випадку, коли будівництво та введення в експлуатацію підприємства, будівлі або споруди передбачається здійснювати окремими пусковими комплексами. Ця відомість містить у собі базисну кошторисну вартість об'єктів, загальномайданчикових робіт та витрат, що входять до складу пускового комплексу, а також кошти на компенсацію витрат, пов'язаних з ринковими умовами здійснення будівництва.
3.1.9. Відомість базисної кошторисної вартості будівництва об'єктів та робіт з охорони навколишнього середовища складається в тому випадку, коли при будівництві підприємства, будівлі або споруди передбачається здійснювати заходи щодо охорони навколишнього середовища. При цьому у відомості, як правило, зберігається нумерація об'єктів та робіт, прийнята у зведеному кошторисному розрахунку. У відомість включається тільки вартість об'єктів та робіт, що безпосередньо відносяться до природоохоронних заходів.
3.1.10. При проектуванні підприємств та споруд, будівництво яких намічається здійснювати по чергах, складаються: розрахунок вартості будівництва на повний розвиток (зведення витрат на повний розвиток) підприємства та споруди; зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва першої черги; розрахунки вартості будівництва наступних черг; об'єктні розрахунки вартості.
3.1.10а. Розрахунок вартості будівництва на повний розвиток входить до складу проекту на будівництво першої черги і містить у собі дані із зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва першої черги та розрахунків вартості будівництва наступних черг.
3.1.10б. Розрахунок вартості будівництва на наступну чергу складається на основі даних з об'єктних розрахунків вартості.
3.1.10в. Об'єктний розрахунок вартості складається на кожний з об'єктів, що намічається до будівництва в складі наступних черг.
3.2. Склад кошторисної документації
Склад кошторисної документації визначається залежно від стадійності проектно-кошторисної документації, що розробляється, та технічної складності об'єкту.
3.2.1. У складі проекту (ескізного проекту, ТЕО інвестицій) розробляються:
- зведення витрат;
- зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва (розрахунок вартості будівництва);
- об'єктні та локальні кошторисні розрахунки;
- кошторисні розрахунки на окремі види витрат;
- кошториси на проектні та вишукувальні роботи.
3.2.2. У складі робочого проекту розробляються:
- зведення витрат;
- зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва;
- зведений ресурсний кошторис;
- об'єктні та локальні кошторисні розрахунки;
- об'єктні та локальні кошториси, об'єктні ресурсні та локальні ресурсні кошториси;
- кошторисні розрахунки на окремі види витрат;
- кошториси на проектні та вишукувальні роботи.
3.2.3. У складі робочої документації розробляються:
- об'єктні та локальні кошториси;
- об'єктні ресурсні та локальні ресурсні кошториси.
3.2.4. Одночасно з кошторисною документацією розробляються відомість розрахункової кошторисної вартості будівництва об'єктів, що входять у пусковий комплекс (якщо відповідно до завдання на проектування виділяються пускові комплекси), та відомість базисної кошторисної вартості об'єктів та робіт з охорони навколишнього природного середовища (за наявності відповідної документації) при проектуванні підприємств та споруд, будівництво яких намічається здійснювати по чергах, у складі кошторисної документації додатково розробляються розрахунки, наведені у пункті 3.1.10.
3.2.5. За відсутності необхідних кошторисних нормативів у кошторисну документацію можуть включатися та затверджуватися в її складі: індивідуальні одиничні розцінки на будівельні конструкції та роботи та індивідуальні розцінки на монтаж устаткування, що, за необхідності, об'єднуються в каталог; калькуляції кошторисної вартості матеріалів, виробів та конструкцій, а також калькуляції транспортних витрат.
3.2.6. До кошторисної документації в складі проекту (робочого проекту), що затверджується, додається пояснювальна записка, у якій повинні бути наведені:
- посилання на територіальний район, де розташоване будівництво;
- вказівка, в нормах та цінах якого року складена кошторисна документація;
- перелік збірників одиничних розцінок на будівельні конструкції та роботи, розцінок на монтаж устаткування та кошторисних цін, прийнятих для складання кошторисів на будівництво об'єктів;
- найменування генеральної підрядної будівельно-монтажної організації (у випадку відсутності у замовника інформації про те, хто буде виступати генеральною підрядною організацією, документація складається виходячи з особливостей здійснення будівництва провідною в регіоні підрядною будівельно-монтажною організацією);
- розміри накладних витрат та планових нагромаджень;
- посилання на документи, відповідно до яких розробляється кошторисна документація;
- розрахунок розподілу коштів по напрямках капітальних вкладень (для житлово-цивільного будівництва).
За необхідності наводяться інші відомості про порядок визначення розрахункової та базисної кошторисної вартості, характерний для даної будови (наявність об'єктів загального користування, документів про включення коштів на будівництво спільних об'єктів пропорційно до потреб в їх послугах тощо).
3.2.7. Локальні та об'єктні кошторисні розрахунки призначені для визначення кошторисного ліміту за окремими видами робіт та на об'єкт в цілому і не можуть використовуватися для розрахунків за виконані роботи. Розрахунки за виконані роботи здійснюються за об'єктними і локальними кошторисами.
(розділ 3 доповнено пунктом 3.2.7 згідно з Доповненням N 1наказу Держбуду України від 19.01.98 р. N 4)
4. Порядок складання локальних (локальних ресурсних) кошторисів
4.1. Локальні (локальні ресурсні) кошториси складаються в базисному рівні за формами, наведеними у додатках Ж, К, Л до цих норм.
4.2. При складані локальних (локальних ресурсних) кошторисів застосовуються:
- кошторисні норми України на будівельні конструкції та роботи і монтаж устаткування;
- одиничні розцінки України на будівельні конструкції та роботи;
- Вказівки по застосуванню кошторисних норм та одиничних розцінок на будівельні конструкції та роботи;
- розцінки на монтаж устаткування;
- Вказівки по застосуванню кошторисних норм та розцінок на монтаж устаткування;
- Збірник норм та розцінок для визначення кошторисної вартості експлуатації будівельних машин і механізмів;
- Збірник єдиних середніх кошторисних цін на матеріали, вироби і конструкції:
Частина I. Будівельні матеріали;
Частина II. Будівельні конструкції та вироби;
Частина III. Матеріали та вироби для санітарно-технічних робіт;
Частина IV. Місцеві матеріали;
Частина V. Матеріали, вироби і конструкції для монтажних та спеціальних будівельних робіт;
- Збірник кошторисних цін на перевезення вантажів для будівництва;
- норми накладних витрат у порядку і розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 1991 року N 235;
- норма планових нагромаджень у розмірі 30 відсотків від суми прямих і накладних витрат.
4.2.1. У випадку, коли відсутні необхідні одиничні розцінки в збірниках одиничних розцінок на будівельні конструкції та роботи або в збірниках розцінок на монтаж устаткування, розробляються в базисному рівні і затверджуються в установленому порядку індивідуальні одиничні розцінки на конструктивні елементи та види будівельних робіт та індивідуальні розцінки на монтаж устаткування за формами, наведеними у додатках П, Р до цих норм; каталог індивідуальних одиничних розцінок за формою, встановленою для відповідних збірників розцінок, чинних в Україні.
4.3. Базисна кошторисна вартість устаткування, меблів та інвентарю визначаються на основі відповідних прейскурантів оптових цін, введених у дію з 1 січня 1991 року, із застосуванням коефіцієнту 0,506 та коефіцієнтів, наведених у "Збірнику коефіцієнтів до нових оптових цін і тарифів", введеному у дію з 1 січня 1991 року.
4.4. Базисна кошторисна вартість, що визначається локальними кошторисами, містить у собі прямі і накладні витрати та планові нагромадження.
4.4.1. Прямі витрати враховують у своєму складі основну заробітну плату робітників, вартість матеріалів, виробів, конструкцій та експлуатації будівельних машин і механізмів. Вони визначаються в локальних кошторисах шляхом множення обсягів робіт, обчислених за робочими кресленнями, на відповідну розцінку.
4.4.2. Накладні витрати визначаються за встановленими нормами від суми: кошторисних прямих витрат по будівельних та спеціальних будівельних роботах; основної заробітної плати робітників по монтажних роботах, - отриманої при формуванні кошторису: по розділах - в кінці кожного розділу та в цілому по кошторису; без розподілу на розділи - в кінці кошторису за підсумком прямих витрат.
4.4.3. Планові нагромадження в локальних кошторисах визначаються за установленою нормою від підсумкової суми кошторисних прямих і накладних витрат, отриманої в кінці кожного розділу локального кошторису та в цілому по локальному кошторису, а за відсутності розділів - в кінці локального кошторису в цілому.
4.5. Локальні ресурсні кошториси містять елементи прямих витрат на виконання окремих видів будівельних і монтажних робіт, масу накладних витрат та планових нагромаджень, а також витрат на устаткування. Зазначені показники відображаються у фізичних одиницях виміру та грошовому виразі.
(пункт 4.5 із змінами, внесеними згідно з Доповненням N 1наказу Держбуду України від 19.01.98 р. N 4)
4.6. Стосовно до особливостей окремих видів будівництва, спеціалізації підрядних будівельних і монтажних організацій, структури проектної документації локальні (локальні ресурсні) кошториси складаються:
а) по будівлях та спорудах:
на будівельні, спеціальні будівельні роботи, монтаж металоконструкцій, внутрішні санітарно-технічні роботи (водопровід, каналізація, опалення, вентиляція, кондиціонування повітря тощо), внутрішнє електроосвітлення, монтаж електросилових установок, технологічних трубопроводів, монтаж і придбання устаткування (включаючи монтаж металоконструкцій, пов'язаних з установленням устаткування в проектне положення), контрольно-вимірювальні прилади (КВП) і автоматику, слабкострумові пристрої (зв'язок, сигналізація тощо), автоматизовану систему управління, промисловий зв'язок, фундаменти під устаткування, спеціальні основи, обмуровування та ізоляцію устаткування і трубопроводів, хімічні захисні покриття, канали, промислові печі та труби, гідромеханізовані, гірничо-прохідницькі, гірничо-розкривні та інші роботи, придбання пристосувань, виробничого та господарського інвентарю, меблів та на інші роботи,
б) по загальномайданчикових роботах:
на вертикальне планування, улаштування інженерних мереж, під'їзних і міжцехових колій та доріг, благоустрій і озеленення території, малі та архітектурні форми тощо.
4.6.1. Порядок розподілу робіт по локальних (локальних ресурсних) кошторисах повинен також забезпечувати можливість одержання кошторисної вартості пускових комплексів, технологічних вузлів та етапів робіт, виділених у проекті організації будівництва, і кошторисної вартості робіт та витрат по реконструкції діючих цехів та об'єктів, що передбачається в проектній документації на розширення діючих підприємств.
4.7. У складі локальних (локальних ресурсних) кошторисів окремі конструктивні елементи будівлі (споруди), види робіт та пристроїв, як правило, групуються в розділи.
4.7.1. Порядок розташування робіт у локальних (локальних ресурсних) кошторисах та їх групування в розділи повинні відповідати технологічній послідовності проведення робіт і враховувати специфічні особливості окремих видів будівництва, що регламентується галузевими нормативними документами.
Виходячи з названих принципів групування, локальний (локальний ресурсний) кошторис на:
- "будівельні роботи" може мати розділи: земляні роботи; фундаменти; стіни; каркас; перекриття; балкони та лоджії; перегородки; сходові марші та площадки; підлоги; дах і покрівля; віконні заповнення і балконні двері; дверні заповнення; внутрішнє опорядження; зовнішнє опорядження; вбудовані меблі; інші роботи; інші розділи;
- "спеціальні будівельні" роботи може мати розділи: фундаменти під устаткування; спеціальні основи; канали і приямки; обмурування, футерування та ізоляція; хімічні захисні покриття тощо;
- "внутрішні санітарно-технічні роботи" може мати розділи: водопровід; каналізація; опалення; вентиляція та кондиціонування повітря тощо;
- "установлення устаткування" може мати розділи: придбання і монтаж технологічного устаткування; технологічні трубопроводи; металеві конструкції (пов'язані з установленням устаткування) тощо.
4.7.2. Крім того, при складанні локальних (локальних ресурсних) кошторисів, як правило, слід виділяти в окремі розділи роботи, що відносяться до: підземної частини будівлі (розділ А); надземної частини будівлі (розділ Б).
4.7.3. У кошторисах слід виділяти розділи і підрозділи, що забезпечують визначення маси накладних витрат на обсяг робіт, на які установлені різні норми накладних витрат і база для їх нарахування, а саме: монтаж металевих конструкцій; внутрішні санітарно-технічні роботи; підземні гірничо-капітальні роботи; буропідривні роботи; бурові роботи на воду; монтаж технологічного устаткування, монтаж устаткування атомних електростанцій; монтаж радіотелевізійного та електронного устаткування; прокладання та монтаж мереж зв'язку; прокладання та монтаж міжміських ліній зв'язку; електромонтажні роботи; улаштування сигналізації, централізації, блокування і зв'язку на залізницях; улаштування засобів посадки літаків і систем управління повітряним рухом на аеродромах. Наприклад, у розділі "Земляні роботи" слід наводити роздільно показники прямих витрат по видах робіт (будівельні, буропідривні) або в розділі "Каркас" за наявності металевих конструкцій - наводити роздільні показники по будівельних роботах і металевих конструкціях.
4.7.4. По відносно простих об'єктах групування кошторисної вартості по розділах може не проводитися.
4.8. Припускається складання на один і той самий вид робіт двох і більше локальних (локальних ресурсних) кошторисів при проектуванні складних будівель та споруд, при здійсненні розроблення технічної документації для будівництва кількома проектними організаціями, а також при формуванні кошторисної вартості по пускових комплексах.
4.9. Базисна кошторисна вартість робіт на будівництві житлових будинків, перші (цокольні) і підвальні поверхи яких призначаються для розміщення магазинів, підприємств громадського харчування та культурно-побутового обслуговування (включаючи книгарні, аптеки тощо), а також житлових будинків з прибудовуваними до них (для розміщення вказаних підприємств) приміщеннями визначається локальними (локальними ресурсними) кошторисами, що складаються роздільно для житлової та нежитлової частин будинку.
4.9.1. Віднесення витрат у базисному рівні до житлової та нежитлової частин будинку здійснюється в такому порядку:
а) у кошторисну вартість кожної з цих частин будинку (житлової та нежитлової) поряд з витратами на улаштування основних конструктивних елементів та на виконання робіт, що відносяться до них безпосередньо (стіни, перегородки, заповнення віконних і дверних прорізів, підлоги, санітарно-технічні та електротехнічні пристрої, опоряджувальні роботи тощо), включаються також відповідні частки спільних для цих частин будинку витрат на виконання робіт нульового циклу (земляні роботи, фундаменти, стіни і перекриття над технічними підпідлоговими просторами та підвалами) і на улаштування даху в розмірах, пропорційних будівельним обсягам житлової та нежитлової (тільки вбудованої) частин будинку. Витрати на виконання робіт нульового циклу і на улаштування дахів і покриття по прибудовуваних до житлових будинків приміщеннях для вказаних підприємств відносяться цілком на кошторисну вартість будівництва нежитлової частини будинку;
б) витрати по улаштуванню конструктивних елементів та устаткування, що забезпечують можливість експлуатації будинку (сходові клітини, технічні поверхи, ліфтові шахти, ліфти тощо), розподіляються між частинами будівлі виходячи із ступеня використання цих елементів при експлуатації житлової та нежитлової частини будинку;
в) витрати на технологічне устаткування вбудованих приміщень, господарський інвентар і пристосування для експлуатаційних потреб підприємств включаються в окремий кошторис і цілком відносяться на кошторисну вартість нежитлових приміщень.
4.9.2. Загальна базисна кошторисна вартість будівництва житлового будинку з вбудованими, вбудовано-прибудованими або прибудованими приміщеннями визначається як сума вартості його житлової та нежитлової частин.
4.10. У тих випадках, коли відповідно до проектних даних здійснюється розбирання конструкцій (металевих, залізобетонних та інших), знесення будівель та споруд, у результаті чого намічається одержати конструкції, вироби та матеріали, придатні для повторного застосування, або проводиться попутне будівництву добування окремих матеріалів (камінь, гравій, ліс тощо), за підсумком локальних кошторисів на розбирання, знесення (перенесення) будівель і споруд та інших робіт довідково наводяться зворотні суми. Зворотні суми показуються окремим рядком під назвою "У тому числі зворотні суми" і визначаються на основі наведених також за підсумком кошторису номенклатури і кількості конструкцій, матеріалів і виробів, що отримуються для наступного використання*. Вартість таких конструкцій, матеріалів і виробів у складі зворотних сум визначається за збірниками кошторисних цін (п. 4.2 цих норм) за відрахуванням із цих сум витрат по приведенню їх у придатний для використання стан і доставці до місць складування. Вартість матеріалів, одержуваних у порядку попутного добування, при неможливості використання їх на даному будівництві, але за наявності можливості реалізації враховується за базисними цінами франко-місце заготівлі (франко-кар'єр для місцевих матеріалів і викопних; франко-лісосіка для деревини, одержуваної від вирубування лісу тощо).
____________
* Конструкції, матеріали і вироби, що враховуються в зворотних сумах, слід відрізняти від так названих матеріалів, що обертаються (опалубка, кріплення тощо), що застосовуються відповідно до технології будівельного виробництва по декілька разів при виконанні окремих видів будівельних робіт. Кількаразова їх оборотність врахована в кошторисних нормах і одиничних розцінках на відповідні конструкції та види робіт, що складаються на їх основі.
У випадку неможливості (підтвердженої відповідними документами) використання або реалізації матеріалів від розбирання або попутного добування їх вартість у зворотних сумах не враховується.
4.11. При використанні устаткування, яке значиться в основних фондах і намічається до демонтажу та перенесення в будівлю, що будується (реконструюється), у межах діючого підприємства, яке розширюється, реконструюється або технічно переоснащується, у локальних кошторисах передбачаються тільки кошти на демонтаж і повторний монтаж цього устаткування, а балансова вартість самого устаткування показується довідково за підсумком кошторису.
5. Порядок складання об'єктних (об'єктних ресурсних) кошторисів
5.1. Об'єктні кошториси складаються в базисному рівні за формою 3, наведеною в додатку Д до цих норм, на об'єкти в цілому шляхом підсумовування даних локальних кошторисів, з групуванням робіт та витрат по відповідних графах базисної кошторисної вартості "будівельних робіт", "монтажних робіт", "устаткування, меблів та інвентарю", "інших витрат".
В об'єктних кошторисах за даними локальних кошторисів показуються нормативна трудомісткість і кошторисна заробітна плата.
5.1.1. Якщо вартість об'єкта може бути визначена за одним локальним кошторисом, то об'єктний кошторис не складається. У цьому випадку роль об'єктного кошторису виконує локальний кошторис.
При збігу понять "об'єкта" і "будови" у зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва включаються також дані з таких локальних кошторисів.
5.1.2. У випадку, передбаченому пунктом 4.8 цих норм, коли на один і той самий вид робіт складаються два або більше локальних кошториси, усі ці кошториси об'єднуються в об'єктному кошторисі в один рядок під спільною назвою.
5.1.3. У об'єктному кошторисі по рядках та у підсумку наводяться показники одиничної вартості на 1 куб. м об'єму, 1 кв. м площі будівель та споруд, 1 п. м довжини мереж.
5.1.4. За підсумком об'єктного кошторису довідково показуються зворотні суми, що є підсумком зворотних сум, визначених в усіх локальних кошторисах, що відносяться до цього об'єкту.
5.1.5. При розміщенні в житлових будівлях вбудованих або прибудованих підприємств (організацій) торгівлі, громадського харчування і комунально-побутового обслуговування об'єктні кошториси складаються окремо для житлових будівель та для вбудованих (прибудованих) підприємств (організацій). Розподіл вартості спільних конструкцій та пристроїв між житловою частиною будинку та вбудованим (прибудованим) приміщенням для підприємства (організації) проводиться відповідно до викладеного в пунктах 4.9 та 4.10 цих норм.
Припускається також складання одного спільного об'єктного кошторису, але з виділенням за її підсумком вартості житлової частини будівлі та вбудованих і прибудованих приміщень.
5.2. Об'єктні ресурсні кошториси складаються за формою 3а, наведеною в додатку Е до цих норм, на об'єкт в цілому шляхом підсумовування даних локальних ресурсних кошторисів.
6. Порядок складання локальних та об'єктних кошторисних розрахунків
6.1. Локальні та об'єктні кошторисні розрахунки розробляються у тих випадках, коли в період формування кошторисного ліміту на будівництво обсяги робіт:
- і розміри витрат ще остаточно не визначилися і підлягають уточненню при розробленні Робочої документації (робочих креслень);
- характер і методи їх виконання не можуть бути точно визначені і уточнюються в процесі будівництва (окремі види робіт і конструктивні елементи підводної частини гідротехнічних споруд, будівель і споруд експериментального будівництва, будівель і споруд, що реконструюються, технологічної частини об'єктів з новими видами виробництва, днопоглиблювальні і гірничо-прохідницькі роботи тощо). При цьому на підставі уточнених у процесі будівництва обсягів робіт складається об'єктний (локальний) виконавчий кошторис.
6.2. Локальні та об'єктні кошторисні розрахунки складаються в базисному рівні за формами об'єктних і локальних кошторисів на основі архітектурно-будівельних і технологічних рішень Ескізного проекту, ТЕО інвестицій, Проекту або Робочого проекту, з використанням укрупнених показників вартості будівництва (УПВБ), укрупнених кошторисних норм (УКН), прейскурантів на будівництво будівель і споруд, а також інших укрупнених нормативів.*
За відсутності укрупнених кошторисних нормативів для складання кошторисних розрахунків застосовуються вартісні показники об'єктів-аналогів**, а за їх відсутності або великої трудомісткості в застосуванні кошторисів об'єктів-аналогів припускається складання кошторисних розрахунків з використанням укрупнених показників вартості окремих конструктивних елементів та видів будівельно-монтажних робіт, обчислених за даними кошторисів до робочих креслень об'єктів, що мають у своєму складі аналогічні проектні рішення.
____________
* Укрупнені нормативи, за необхідності, перераховуються в ціни 1997 року в установленому порядку.
** Вибір аналогу має забезпечувати максимальну відповідність характеристик об'єкту, що проектується, та об'єкту-аналогу за виробничо-технологічним або функціональним призначенням та за конструктивно-планувальною схемою.
6.3. При складанні кошторисних розрахунків для об'єкту, що проектується, за даними вартісних показників об'єктів-аналогів враховуються розбіжності в технологічних, конструктивних, об'ємно-планувальних, інших проектних рішеннях, розмірах накладних витрат шляхом зміни кошторисних даних об'єкту-аналогу і приведення їх у відповідності з нормами будівельного і технологічного проектування (які діють на момент розроблення Ескізного проекту, ТЕО інвестицій, Проекту або Робочого проекту) до характеристик об'єкту, який проектується. З цією метою вартість по кошторису до робочих креслень об'єкту-аналогу, прийнята за основу кошторисного розрахунку об'єкту, що проектується, коригується по окремих параметрах будівлі або споруди (зміни числа поверхів, ширини і довжини, прогонів або кроків несучих конструкцій тощо) або по окремих конструктивних елементах і видах робіт (види заповнення прорізів, підлоги, опоряджувальні роботи тощо). За необхідності, до кошторису об'єкту-аналогу включається цінова поправка для приведення вартісних показників об'єкту-аналогу до базисного рівня.
Вибір одиниці виміру при складанні кошторисних розрахунків за даними кошторисів до робочих креслень аналогічних об'єктів проводиться залежно від типу будівлі (споруди) або виду конструктивного елементу (виду робіт). Наприклад, для будівель - 1 куб. м об'єму або 1 кв. м виробничої (загальної, загальної приведеної, робочої) площі; для підземних споруд або підземної частини будівель - 1 кв. м площі забудови; для лінійних споруд - 1 км довжини; для конструкцій перекриття або покриття - 1 кв. м площі конструкцій тощо. Одиниця виміру, на яку наводиться вартість по об'єкту-аналогу, повинна більш вірогідно відбивати конструктивні і об'ємно-планувальні особливості об'єкту.
7. Порядок складання кошторисних розрахунків на окремі види витрат
7.1. Кошторисні розрахунки на окремі види витрат, необхідні для визначення кошторисного ліміту, якщо ці види витрат не враховані в кошторисних нормативах, складаються у тому ж порядку, що і локальні кошторисні розрахунки. При цьому використовуються форми локальних кошторисів, але не заповнюються графи: "основна заробітна плата", "Експлуатація машин".
7.2. За наявності нормативів на окремі види витрат, виражених у відсотках від повної базисної кошторисної вартості або базисної кошторисної вартості будівельно-монтажних робіт, кошторисні розрахунки не складаються. У цьому випадку в глави Зведених кошторисних розрахунків вартості будівництва або Розрахунків вартості будівництва включаються окремими рядками кошти за переліком і в порядку, передбаченим у розділі 8 цих норм.
8. Порядок складання Зведених кошторисних розрахунків вартості будівництва
8.1. Зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва підприємств, будівель, споруд або їх черг - це кошторисний документ, що визначає повну розрахункову кошторисну вартість будівництва (кошторисний ліміт коштів, необхідних для повного завершення будівництва) усіх об'єктів, передбачених Проектом або Робочим проектом, включаючи базисну кошторисну вартість будівельних і монтажних робіт, витрати на придбання устаткування, меблів та інвентарю, а також усі супроводжувальні витрати (інші та компенсаційні витрати).
8.2. Зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва розробляється в складі Проекту або Робочого проекту за формою N 1, наведеною в додатку А до цих норм, і затверджується в установленому порядку.
8.3. У зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва включаються окремими рядками підсумки (без сум на покриття лімітованих витрат) по усіх об'єктних кошторисних розрахунках, об'єктних кошторисах і кошторисних розрахунках на окремі види витрат.
Позиції Зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва повинні мати посилання на номер вказаних кошторисних документів.
Базисна кошторисна вартість кожного об'єкту, передбаченого Проектом (Робочим проектом), розподіляється по графах: базисна кошторисна вартість: "будівельних робіт", "монтажних робіт", "устаткування, меблів та інвентарю"; "інші та компенсаційні витрати"; "загальна розрахункова кошторисна вартість".
8.4. У зведених кошторисних розрахунках вартості виробничого та невиробничого будівництва кошти розподіляються по таких розділах і главах:
Розділ А. Базисна кошторисна вартість
Глава 1. Підготовлення території будівництва;
Глава 2. Основні об'єкти будівництва;
Глава 3. Об'єкти підсобного та обслуговувального призначення;
Глава 4. Об'єкти енергетичного господарства;
Глава 5. Об'єкти транспортного господарства і зв'язку;
Глава 6. Зовнішні мережі та споруди водопостачання, каналізації, теплопостачання і газопостачання;
Глава 7. Благоустрій та озеленення території;
Глава 8. Тимчасові будівлі і споруди;
Глава 9. Інші роботи і витрати;
Глава 10. Утримання дирекції (технічний нагляд) підприємства (установи), що будується, і авторський нагляд;
Глава 11. Підготовлення експлуатаційних кадрів;
Глава 12. Проектні та вишукувальні роботи.
Розділ Б. Кошти на компенсацію витрат, пов'язаних з ринковими умовами здійснення будівництва
1. Податки, збори (обов'язкові платежі);
2. Резервний компенсаційний фонд замовника.
(останній абзац пункту 8.4 із змінами, внесеними згідно зДоповненням N 1 наказу Держбуду України від 19.01.98 р. N 4)
8.5. Розподіл об'єктів, робіт і витрат всередині глав подано в Приблизній номенклатурі Зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва, наведеній у додатку Б до цих норм.
За наявності декількох видів закінчених виробництв або комплексів, кожний з яких має по кілька об'єктів, всередині глави може бути здійснене групування по розділах, найменування яких відповідає назві виробництв (комплексів).
У випадку відсутності об'єктів, робіт і витрат, що передбачаються відповідною главою, ця глава пропускається без зміни номерів наступних глав.
8.6. Для окремих галузей господарства України і видів будівництва на основі нормативних документів по проектуванню, які затверджуються міністерствами та відомствами за узгодженням з Державним комітетом будівництва, архітектури та житлової політики України, найменування і номенклатура глав зведеного кошторисного розрахунку, а також найменування, кількість і порядок розташування граф у ньому та у формах іншої кошторисної документації можуть бути змінені.
8.7. У главу 1 "Підготовлення території будівництва" включаються кошти на роботи і витрати, пов'язані з виникненням прав власності або прав користування (оренди) земельною ділянкою, освоєнням території, що забудовується, та обчислені в базисному рівні цін із застосуванням кошторисних нормативів. До цих робіт і витрат відносяться:
а) витрати, пов'язані з виникненням прав власності або прав користування (оренди) земельною ділянкою, видачею архітектурно-планувального завдання і червоних ліній забудови, а також витрати, пов'язані з отриманням, у разі потреби, прав тимчасового користування ділянкою для організації будівельного майданчика і платою за користування цією ділянкою - кошти визначаються "кошторисним розрахунком на окремий вид витрат"* і показуються в графах 7 та 8;
____________
* "кошторисний розрахунок на окремий вид витрат" в подальшому іменується "кошторисний розрахунок".
б) розбивка основних осей будівель і споруд та закріплення їх пунктами і знаками - кошти визначаються кошторисними розрахунками і включаються в графи 7 та 8;
в) звільнення території будівництва від наявних на ній будівель, лісонасаджень, промислових відвалів та інших предметів, що заважають, переселення мешканців з будинків, що зносяться, перенесення і переулаштування інженерних мереж, комунікацій, споруд, колій і доріг, зняття та зберігання родючого шару грунту тощо - кошти визначаються локальними кошторисами і включаються в графи 4 (розбирання, вивезення матеріалів від розбирання, складування, інші роботи, вартість яких визначається за одиничними розцінками на будівельні конструкції та роботи) та 8; вартість перевезення майна власників визначається кошторисним розрахунком і включається в графи 7 та 8,
г) компенсація вартості будівель і насаджень, що зносяться (переносяться) - визначається кошторисним розрахунком і включається в графи 7 та 8;
д) осушування території будови, проведення на ній інших заходів, пов'язаних з припиненням або зміною умов водокористування, а також із захистом навколишнього середовища і ліквідацією несприятливих умов будівництва - кошти визначаються об'єктними кошторисними розрахунками (об'єктними кошторисами) відповідно до проектних рішень і включаються в графи 4 - 8;
е) приведення земельних ділянок, наданих у тимчасове користування на період будівництва, у стан, придатний для користування в сільському, лісовому, рибному господарстві або для інших цілей, відповідно до проекту відновлення (рекультивації) порушених земель. Ці кошти визначаються об'єктним кошторисним розрахунком (об'єктним кошторисом), що складається на основі проектних даних на рекультивацію, і показуються в графах 4-8.
У випадку проведення рекультивації на кількох територіально відокремлених об'єктах кошти для цього дозволяється включати у відповідні об'єктні кошторисні розрахунки (об'єктні кошториси) на зведення конкретних будівель, споруд;
ж) відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва і збитків, заподіяних землекористувачам вилученням або тимчасовим заняттям земельних ділянок: оцінка плодово-ягідних, захисних та інших вирощених багаторічних насаджень, незавершене сільськогосподарське виробництво (оранка, внесення добрив, сівба та інші роботи) і вартість врожаю сільськогосподарських культур - визначаються кошторисними розрахунками (локальними кошторисами) і включаються в графи 4, 7 та 8.
Величина витрат, що відносяться до будівельних робіт (графа 4), при відшкодуванні втрат сільськогосподарського виробництва в розмірі:
освоєння рівновеликої площі нових земель - визначається відповідно до виділеного в нормативі обсягу будівельно-монтажних робіт. На цю величину не нараховуються накладні витрати, планові нагромадження, витрати, що включаються до глав 8 та 9 Зведеного кошторисного розрахунку, та резерв коштів на непередбачені роботи і витрати;
вартості робіт по нанесенню знятого родючого шару грунту на малопродуктивні угіддя - визначається вартістю робіт, обчислюваних за одиничними розцінками на будівельні роботи;
з) інші витрати, пов'язані з освоєнням території, що забудовується, і відшкодуванням компенсацій, передбачених чинним законодавством.
У главі 1 враховуються також витрати на підготування майданчиків для розміщення і будівництва тимчасових будівель та споруд.
У тих випадках, коли в главі 1 передбачаються кошти на перенесення або будівництво нових об'єктів замість тих, що зносяться, різниця між кошторисною вартістю об'єктів, що зводяться знову, і балансовою вартістю (з урахуванням зносу) об'єктів, що зносяться, показується як пайова участь власника будівлі (споруди), що зноситься.
8.8. До глави 2 "Основні об'єкти будівництва" включається базисна кошторисна вартість будівель, споруд та видів робіт основного виробничого призначення.
8.9. До глави 3 "Об'єкти підсобного та обслуговувального призначення" включається базисна кошторисна вартість об'єктів підсобного та обслуговувального призначення: для промислового будівництва - будівлі ремонтно-технічних майстерень, заводоуправлінь, естакади, галереї, складські приміщення тощо; для житлово-цивільного будівництва - господарські корпуси, прохідні, теплиці в лікарняних і наукових містечках, сміттєзбиральники тощо, а також вартість будівель і споруд соціальної сфери, призначених для обслуговування працюючих (відокремлені поліклініки, їдальні, магазини, об'єкти побутового обслуговування населення, інші об'єкти), розташовані в межах території, відведеної для будівництва підприємств.