• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо окремих питань бухгалтерського обліку

Міністерство фінансів України  | Лист від 16.01.2003 № 053-191
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Лист
  • Дата: 16.01.2003
  • Номер: 053-191
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Лист
  • Дата: 16.01.2003
  • Номер: 053-191
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
Л И С Т
16.01.2003 N 053-191
Міністерство фінансів України за дорученням Адміністрації Президента України на запит щодо окремих питань бухгалтерського обліку повідомляє.
[1.] Операції з передачі (отримання) основних і оборотних засобів, що взяті (передані) в оренду у складі цілісного майнового комплексу, відображаються орендарем і орендодавцем відповідно до Порядку відображення в бухгалтерському обліку і звітності операцій, пов'язаних з приватизацією та орендою державних підприємств, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 16 грудня 1993 року N 109 (із змінами і доповненнями). Згідно з пунктом 3 наказу Міністерства фінансів України від 30 листопада 1999 року N 291 норми зазначеного Порядку в частині, що містить кореспонденцію рахунків бухгалтерського обліку, повинні застосовуватися з урахуванням норм (кореспонденції рахунків) Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій. Відповідно до зазначеної Інструкції орендовані цілісні майнові комплекси, які віднесені до складу основних засобів, відображаються за дебетом рахунку 10 "Основні засоби" з зазначенням, що ці об'єкти є орендованими, і кредитом субрахунку 425 "Інший додатковий капітал". Відповідно до пункту 3 статті 23 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" амортизаційні відрахування на орендовані цілісні майнові комплекси підприємств нараховує орендар і відображає за кредитом рахунку 13 "Знос (амортизація) необоротних активів" і дебетом рахунку 83 "Амортизація" та/або дебетом рахунків 23 "Виробництво", 91 "Загальновиробничі витрати", 92 "Адміністративні витрати", 93 "Витрати на збут". Вартість оборотних матеріальних засобів, що отримані у складі цілісного майнового комплексу для викупу, відображається за дебетом рахунків обліку запасів (20, 22, 23, 25, 26) і кредитом рахунку 68 "Розрахунки за іншими операціями".
Повернення орендодавцю основних засобів у складі цілісного майнового комплексу відповідно до статей 26, 27, 28 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачає здійснення комплексу заходів і процедур: інвентаризації, визначення часток орендодавця і орендаря у цьому майні тощо. За підписаними орендарем і орендодавцем документами, які фіксують факти здійснення господарських операцій з повернення майна, повернуті необоротні активи відображаються за кредитом рахунку 10 "Основні засоби" (балансова вартість) і дебетом рахунків 13 "Знос (амортизація) необоротних активів" (сума зносу) та 42 "Додатковий капітал" (залишкова вартість). Повернення залишку амортизаційних відрахувань на орендовані необоротні активи орендар відображає зменшенням нерозподіленого прибутку і грошових коштів (утворенням кредиторської заборгованості).
[2.] Якщо підприємство відповідно до пункту 15 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 17 "Податок на прибуток", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28 грудня 2000 року N 353, на дату проміжної фінансової звітності відстрочені податкові активи та відстрочені податкові зобов'язання не обчислює, то на всі протягом звітного року дати балансу ці показники не переглядаються.
[3.] Відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 17 "Податок на прибуток", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28 грудня 2000 року N 353, відстрочений податковий актив унаслідок перенесення податкового збитку, не включеного до розрахунку зменшення податку на прибуток у звітному періоді, визнається у сумі, що підлягає за податковим законодавством відшкодуванню у наступних звітних періодах в розмірі, який визначиться з майбутнього податкового прибутку, в отриманні якого впевнене підприємство. Сума визнаного відстроченого податкового активу відображається за дебетом рахунку 17 "Відстрочені податкові активи" у кореспонденції з рахунком 98 "Податок на прибуток".
[4.] Якщо сума проміжного рахунку (без непрямих податків) перевищує визнані підрядником доходи від будівельного контракту, то різниця відображається за дебетом рахунку 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками" та кредитом рахунку 239 "Проміжні рахунки". Якщо на дату балансу існує ймовірність того, що загальні витрати на виконання будівельного контракту перевищуватимуть загальний дохід за цим будівельним контрактом, то фактичні витрати підрядника визнаються у сумі очікуваного збитку витратами звітного періоду і відображаються за дебетом рахунку 90 "Собівартість реалізації" у кореспонденції з кредитом рахунку 23 "Виробництво".
Начальник Департаменту податкової політики та доходів бюджету І.Якушик
"Бухгалтер",
N 9, березень, 2003 р.