• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про порядок закінчення навчального року і проведення державних кваліфікаційної та підсумкової атестацій у професійно-технічних навчальних закладах у 2005/2006 навчальному році

Міністерство освіти і науки України | Лист від 22.03.2006 № 1/9-170
Реквізити
  • Видавник: Міністерство освіти і науки України
  • Тип: Лист
  • Дата: 22.03.2006
  • Номер: 1/9-170
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство освіти і науки України
  • Тип: Лист
  • Дата: 22.03.2006
  • Номер: 1/9-170
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
22.03.2006 N 1/9-170
Міністерству освіти і науки
Автономної Республіки Крим,
управлінням освіти і науки
обласних, Київської
та Севастопольської міських
державних адміністрацій,
керівникам
професійно-технічних
навчальних закладів
Про порядок закінчення навчального року і проведення державних кваліфікаційної та підсумкової атестацій у професійно-технічних навчальних закладах у 2005/2006 навчальному році
Міністерство освіти і науки України повідомляє, що закінчення 2005/2006 навчального року і проведення державних кваліфікаційної та підсумкової атестацій учнів професійно-технічних навчальних закладів визначені робочими навчальними планами підготовки робітничих кадрів, Положенням про державну підсумкову атестацію учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти (наказ Міністерства освіти і науки України від 14.12.2000 р. N 588, листом Міністерства освіти і науки України від 02.03.2006 р. N 1/9-128 "Про порядок закінчення навчального року та проведення державної підсумкової атестації у загальноосвітніх навчальних закладах у 2005/2006 навчальному році" (пункт III), Положенням про організацію навчально-виробничого процесу в професійно-технічних навчальних закладах (наказ Міносвіти України від 18.05.98 N 181, Положенням про порядок кваліфікаційної атестації та присвоєння кваліфікації особам, які здобувають професійно-технічну освіту (наказ Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства освіти України від 31.12.98 N 201/469.
I. Державна підсумкова атестація із загальноосвітніх предметів
Державна підсумкова атестація учнів, які одержують повну загальну середню освіту в професійно-технічних навчальних закладах, проводитиметься у терміни, передбачені робочими навчальними планами з п'яти предметів: української мови письмово (переказ із творчим завданням), історії України (XX ст.) - обов'язково, одного професійно спрямованого предмета відповідно до обраної професії та двох предметів за вибором учнів.
У професійно-технічних навчальних закладах (групах) з навчанням мовами національних меншин за рішенням Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим, управлінь освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій може проводитися державна підсумкова атестація з мови навчання у формі переказу з творчим завданням.
На виконання завдання з мови навчання відводиться 4 астрономічні години. Відлік часу розпочинається після другого прочитання вчителем тексту переказу.
Державна підсумкова атестація проводитиметься за завданнями та білетами для 11(12) класів загальноосвітніх навчальних закладів, що містяться в інформаційному збірнику Міністерства освіти і науки України N 3-4-5 за лютий 2006 та в газеті "Освіта України" N 15 за лютий 2006 року.
II. Підсумкова атестація учнів із загальнотехнічної та професійно-теоретичної підготовки
Підсумкова атестація учнів із загальнотехнічної та професійно-теоретичної підготовки проводитиметься в терміни, передбачені робочими навчальними планами.
Підсумкова атестація з навчальних предметів здійснюється за білетами, що складаються з трьох завдань (двох теоретичних і одного практичного), та можливими додатками до них. Білети складаються викладачами відповідно до чинної навчальної програми, розглядаються і схвалюються рішенням методичної комісії, затверджуються керівником ПТНЗ не пізніше, ніж за два тижні до початку атестації. Для паралельних навчальних груп готуються різні варіанти додатків до білетів.
Підсумкова атестація з предмета "Охорона праці", що передбачена Типовою навчальною програмою, затвердженою Міністерством освіти і науки України (лист від 25.08.2005 N 1/11-5042), може проводитися в усній або письмовій формі у вигляді тестів або захисту письмової роботи - реферату. Форму атестації обирають учні (слухачі). Завдання мають бути переважно практичного спрямування (уміння застосовувати набуті знання щодо охорони особистого життя і здоров'я та здоров'я оточуючих; здатність надавати першу допомогу потерпілим при нещасних випадках, діяти в екстремальних ситуаціях та ін.)
Якщо підсумкова атестація не передбачена робочими навчальними планами, то викладач проводить залік за рахунок кількості годин, відведених на вивчення предмета, або на основі річного оцінювання.
III. Державна кваліфікаційна атестація
Державна кваліфікаційна атестація - це завершальний етап навчально-виробничого процесу, що здійснюється відповідно до Закону України "Про професійно-технічну освіту", Положення про порядок кваліфікаційної атестації та присвоєння кваліфікації особам, які здобувають професійно-технічну освіту, та інших законодавчих актів України. Вона проводиться державною кваліфікаційною комісією, склад якої затверджується наказом ПТНЗ за погодженням з відповідним регіональним органом управління професійно-технічною освітою.
Державна кваліфікаційна комісія проводить засідання в терміни, визначені робочими навчальними планами та розкладом проведення державної кваліфікаційної атестації.
Засідання державної кваліфікаційної комісії проводиться у спеціально підготовлених приміщеннях, оснащених наочними посібниками, відповідним обладнанням тощо.
Державна кваліфікаційна атестація включає:
кваліфікаційну пробну роботу, що відповідає певним вимогам освітньо-кваліфікаційної характеристики випускника професійно-технічного навчального закладу відповідного атестаційного рівня;
захист дипломної роботи, проекту чи творчої роботи, що їх замінює.
До складання державної кваліфікаційної атестації допускаються учні (слухачі), які закінчили повний курс навчання і мають рівень навчальних досягнень не нижче 4 балів з професійно-практичної підготовки та з усіх навчальних предметів, що входять у додаток до диплома (свідоцтва).
Учням (слухачам) випускних груп з метою одержання більш високої підсумкової оцінки, відповідно до рішення педагогічної ради і відповідного наказу керівника ПТНЗ, на основі особистої заяви учня (слухача) та за умови додаткової підготовки, може бути наданий дозвіл на повторну атестацію або залік не більш, ніж з одного предмета.
Підвищений рівень кваліфікації може встановлюватися учням (слухачам), які:
- є переможцями і призерами конкурсів фахової майстерності Автономної Республіки Крим, обласних, Київської і Севастопольської міських та учасниками міжнародних і всеукраїнських конкурсів фахової майстерності серед учнів професійно-технічних навчальних закладів;
- виконали кваліфікаційні пробні роботи підвищеної складності в установлений нормами час, забезпечивши високу якість продукції, і досягли підвищених виробничих показників згідно з нормативами (посадовими інструкціями), діючими на підприємстві чи в сфері послуг, одержали виробничу характеристику з відмінним відгуком про роботу за період переддипломної (передвипускної) виробничої практики і клопотання про присвоєння підвищеного рівня кваліфікації, мають навчальні досягнення з предметів загальнотехнічної і професійно-теоретичної підготовки не менше 7 балів, а з професійно-практичної підготовки та за результатами державної кваліфікаційної адаптації не нижче - 10 балів.
Якщо учень (слухач) з поважних причин не з'явився на державну кваліфікаційну атестацію, то за рішенням керівника ПТНЗ йому надається змога атестуватися в найближчий можливий термін.
Учні (слухачі), які з різних причин не завершили повного курсу навчання, але за результатами поетапної атестації здобули відповідну кваліфікацію, мають право на достроковий випуск та одержання свідоцтва про рівень кваліфікації.
На прохання учня (слухача), який достроково випускається та бажає поліпшити кінцеві результати кваліфікаційної атестації, за рішенням педагогічної ради та відповідного наказу керівника ПТНЗ державна кваліфікаційна комісія проводить відповідну кваліфікаційну атестацію.
Учні (слухачі), які відраховані з ПТНЗ, мають змогу (з дозволу керівника ПТНЗ на підставі письмової заяви і позитивної характеристики з місця роботи за відповідною професією) атестуватися не раніше шести місяців з дня відрахування. Результати такої повторної атестації оформлюються окремим протоколом.
Випускникам професійно-технічних навчальних закладів відповідно до їх освітньо-кваліфікаційного рівня присвоюється кваліфікація "кваліфікований робітник" з набутої професії відповідного розряду (категорії). Випускнику професійно-технічного навчального закладу, якому присвоєно кваліфікацію "кваліфікований робітник" видається диплом, зразок якого затверджується Кабінетом Міністрів України.
Випускникам вищих професійних училищ та центрів професійно-технічної освіти відповідного до їх освітнього рівня може присвоюватися кваліфікація "молодший спеціаліст" тільки з акредитованого напряму, спеціальності. Випускнику вищого професійного училища та центру професійно-технічної освіти, якому присвоєно кваліфікацію "молодший спеціаліст" видається диплом, зразок якого затверджується Кабінетом Міністрів України.
Випускникам ПТНЗ, які навчалися з професій, пов'язаних з роботами на об'єктах з підвищеною небезпекою праці, що перебувають під наглядом спеціально уповноважених державних органів, разом з дипломом видається посвідчення встановленого зразка про допуск до роботи на цих об'єктах.
Диплом кваліфікованого робітника з відзнакою видається випускникам професійно-технічного навчального закладу, які мають не менше 75 відсотків навчальних досягнень високого (IV) рівня (10, 11, 12 балів) з усіх предметів та професійно-практичної підготовки, а з інших предметів, що зазначаються у додатку до диплому, - достатнього (III) рівня (не нижче 8 балів), і за результатами державної кваліфікаційної атестації мають високий (IV) рівень (10, 11, 12 балів).
Особам, які не закінчили повного курсу навчання, але за результатами кваліфікаційної атестації їм присвоєно робітничу професійну кваліфікацію, та учням, слухачам, які пройшли індивідуальне чи курсове навчання, видається свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації встановленого зразка.
Особам, які не закінчили повного курсу навчання і не пройшли кваліфікаційної атестації, видаються довідки встановленого зразка.
Випускникам професійно-технічного навчального закладу, які здобули повну загальну середню освіту, видається відповідний документ встановленого зразка про повну загальну середню освіту.
За досягнення високих успіхів з предметів загальноосвітньої підготовки випускник ПТНЗ, який здобув повну загальну середню освіту, може бути нагороджений в установленому порядку золотою медаллю "За високі досягнення у навчанні" або срібною медаллю "За досягнення у навчанні".
Особам, які навчались у групах із здобуттям повної загальної середньої освіти, але не завершили повного курсу навчання, видається довідка про навчальні досягнення з загальноосвітніх предметів встановленого зразка.
Для якісної підготовки та проведення державної кваліфікаційної атестації керівникам ПТНЗ необхідно здійснити такі заходи:
- укласти угоди з господарствами, підприємствами, установами та організаціями на проходження учнями виробничої практики, враховуючи підготовку за інтеграцією професій;
- розробити тематичні плани та детальну програму виробничої практики учнів, розглянути їх на засіданні методичної комісії, погодити із замовниками кадрів, затвердити та довести до виконавців (майстрів виробничого навчання, учнів);
- перед початком переддипломної (передвипускної практики на виробництві чи в сфері послуг провести збори, на яких учням (слухачам) пояснити порядок проведення державної кваліфікаційної атестації, вимоги до виконання і результатів кваліфікаційних пробних робіт, порядок визначення рівня кваліфікації);
- розробити, погодити із замовниками кадрів та затвердити перелік кваліфікаційних пробних робіт з урахуванням інтеграції професій (учні (слухачі), які навчаються суміжним та інтегрованим професіям, кваліфікаційну пробну роботу виконують окремо з кожної професії за рівнем кваліфікації, визначеним робочим навчальним планом та освітньо-кваліфікаційною характеристикою випускника);
- розробити та затвердити перелік тем дипломних робіт, проектів, або заміну їх на виготовлення виробу чи творчої роботи. (Обсяги та вимоги до дипломних робіт, проектів тощо визначаються відповідними методичними комісіями ПТНЗ у межах вимог освітньо-кваліфікаційної характеристики випускника). Видати учням завдання та організувати проведення консультацій;
- скласти та затвердити розклад проведення державної кваліфікаційної атестації;
- розглянути на засіданні педагогічної ради питання про допуск учнів до державної кваліфікаційної атестації;
- організувати замовлення документів про освіту.
Контроль за дотриманням порядку державної кваліфікаційної атестації та присвоєнням кваліфікації особам, які здобувають професійно-технічну освіту, а також за проведенням державної підсумкової атестації покладається на Міністерство освіти і науки Автономної Республіки Крим, управління освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Порядок проведення випускних вечорів у професійно-технічних навчальних закладах визначається Міністерством освіти і науки Автономної Республіки Крим, управліннями освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Навчальний рік з урахуванням державної кваліфікаційної атестації має бути завершено не пізніше 30 червня 2006 року.
Т.в.о. Міністра Б.М.Жебровський