• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Розяснення окремих питань, повязаних з платою за землю у 1993 році

Міністерство економіки України | Розяснення від 27.07.1993 № 52/33-133
Реквізити
  • Видавник: Міністерство економіки України
  • Тип: Розяснення
  • Дата: 27.07.1993
  • Номер: 52/33-133
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство економіки України
  • Тип: Розяснення
  • Дата: 27.07.1993
  • Номер: 52/33-133
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ ПО ЗЕМЕЛЬНИХ РЕСУРСАХ
ГОЛОВНА ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА ІНСПЕКЦІЯ УКРАЇНИ
Р О З'Я С Н Е Н Н Я
N 52/33-133 від 27.07.93
м.Київ
Роз'яснення окремих питань, пов'язаних з платою за землю у 1993 році
1. Чи повинні оподатковуватися землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, автошляхи, пасовища, сінокоси, набережні, парки, міські ліси, сквери, бульвари) і хто в такому випадку є платником податку?
За вказані ділянки податок не справляється, крім випадків, коли ці ділянки надаються для використання юридичним або фізичним особам (павільйони, кіоски, лотки, атракціони та ін.).
2. Чи оподатковуються земельним податком колективні сільськогосподарські підприємства, радгоспи та інші товаровиробники сільськогосподарської продукції за невикористовувані несільськогосподарські угіддя (ліси, лісозахисні смуги, болота, чагарники, під водою)?
За вказані невикористовувані несільськогосподарські угіддя земельний податок не справляється. У випадку використання цих земельних ділянок землекористувачем або надання їх у користування іншим юридичним або фізичним особам, вони оподатковуються на загальних підставах.
3. Чи справляється податок на землі санітарно-захисної та охоронної зони підприємств, установ, організацій?
Вказані землі, якщо вони надані в користування підприємствам, установам і організаціям або іншим юридичним особам чи громадянам, підлягають оподаткуванню. В таких випадках платниками податку є ці юридичні особи чи громадяни.
4. Які землі відносяться до радіоактивно і хімічно забруднених сільськогосподарських угідь, на які запроваджено обмеження щодо ведення сільськогосподарського господарства?
На такі землі повинен бути документ, виданий Мінчорнобилем України та Міністерством охорони навколишнього середовища або їх органами на місцях, якщо такого документа немає, то земельний податок справляється на загальних підставах.
5. Чи справляється податок на земельні ділянки, зайняті самовільно?
Самовільно зайняті ділянки повертаються за їх належністю без відшкодування витрат, проведених за час незаконного користування. Платниками податку при цьому виступають юридичні або фізичні особи, на яких оформлені права власності або права користування цією земельною ділянкою, а на землях запасу податок утримуються в безспірному порядку з особи, яка самовільно зайняла земельну ділянку, але його сплата не дає права власності або користування.
6. Чи повинні сплачувати земельний податок підприємства, установи і організації за земельні ділянки, зайняті будівлями, приміщеннями, підвалами і т.п., які вони здають в оренду іншим юридичним особам чи громадянам?
Підприємства, установи і організації, які здають в оренду вказані будівлі і приміщення, сплачують податок на земельні ділянки, зайняті ними, на загальних підставах.
7. В якому порядку оподатковуються земельні ділянки, на дані за рішенням сільської, селищної чи міської Ради народних депутатів підприємствам, установам і організаціям для подальшого розподілу їх між своїми працівниками для ведення городництва?
Земельний податок а таких випадках сплачується безпосередньо цими підприємствами, установами і організаціями. Понесені ними при цьому витрати по сплаті податку, в разі необхідності, можуть відшкодуватися їм працівниками, в разі необхідності, можуть відшкодовуватися їм працівниками, яким були виділені ці земельні ділянки.
8. В якому порядку повинні оподатковуватися земельні ділянки, надані громадянам у межах населених пунктів?
Відповідно до ст.67 Земельного кодексу України розмір земельних ділянок для індивідуального будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) повинен бути не більше: у сільських населених пунктах - 0,25 га, селищах міського типу - 0,15 га, а для членів колективних сільськогосподарських підприємств і працівників радгоспів - не більше 0,25 гектара, у містах - 0,1 гектара. Податок за ділянки вказаних розмірів справляється у порядку і розмірах, встановлених частиною третьою ст.6 Закону України "Про плату за землю".
Розмір земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва не повинен перевищувати 0,1 га, будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара. Податок справляється в порядку і розмірах, встановлених частиною третьою ст.6 Закону України "Про плату за землю".
Земельний податок за частину земельних ділянок у межах населених пунктів, що перевищує вказані розміри або розміри земельних ділянок, наданих для цілей за рішенням сільської, селищної чи міської Ради народних депутатів, справляється в порядку, передбаченому частиною четвертою ст.6 Закону України "Про плату за землю", тобто як за землі сільськогосподарського призначення.
9. Хто є платником податку за земельні ділянки, якщо вони на протязі року переходять у права власності чи користування від одного платника податку до іншого?
У випадках переходу протягом року права власності чи права користування земельними ділянками від одного платника податку до іншого, земельний податок нараховується та пред'являється до сплати первісному власнику землі чи землекористувачу, починаючи з податку року до дня, в якому він втратив право на земельну ділянку (включаючи і цей день), а новому - починаючи з дня, наступного за днем виникнення права на земельну ділянку.
За земельні ділянки, що перейшли у спадщину, земельний податок справляється із спадкоємців, які прийняли спадщину, з моменту її відкриття. Спадкоємцям, які прийняли спадщину до настання строку податкового обліку, податок нараховується з врахуванням податкових зобов'язань спадкодавця.
10. за якими ставками справляється земельний податок за земельні податки, що знаходяться в межах населеного пункту, якщо сам населений пункт розташований на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного призначення чи водного фонду?
В таких випадках земельний податок справляється за ставками ст.6 Закону України "Про плату за землю".
11. За якими ставками справляється земельний податок за земельні ділянки, зайняті гаражно-будівельними, дачно-будівельними, індивідуальними гаражами і дачами громадян, що знаходяться за межами населених пунктів, а також на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного призначення чи водного фонду?
За вказані земельні ділянки, що знаходяться за межами населеного пункту, земельний податок справляється за відповідними ставками податку для ріллі та багаторічних насаджень. Якщо вказані земельні ділянки знаходяться на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного призначення, водного фонду податок справляється у порядку і розмірах, встановлених статтями 8 і 10 Закону України "Про плату за землю".
12. За якими ставками справляється земельними податок за земельні ділянки, зайняті садівниками кооперативами?
Оподаткування земельних ділянок, зайнятих садівницькими кооперативами, провадиться у порядку, визначеному частиною ; статті 6 Закону України "Про плату за землю".
13. Як оподатковуються земельні ділянки, зайняті колективними автостоянками або гаражами громадян в межах населених пунктів?
Якщо ці земельні ділянки знаходяться на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного призначення чи водного фонду, земельний податок за ці ділянки справляється в порядку і розмірах, встановлених статтями 8 та 10 Закону України "Про плату за землю".
14. Чи справляється податок за землю загального користування садівницьких товариств, гаражно-будівельних, дачно-будівельних, садівницьких кооперативів?
Земельний податок із садівницьких товариств, гаражно-будівельних, дачно-будівельних, садівницьких кооперативів справляється із всієї площі земельної ділянки, включаючи і землі загального користування.
15. Хто є платником земельного податку за земельні ділянки, зайняті садівницькими товариствами, гаражно-будівельними, дачно-будівельними, садівницькими кооперативами, і з якої площі земельної ділянки справляється податок, якщо окремі члени кооперативу звільняються від сплати податку?
До видачі членам вказаних кооперативів документів, що засвідчують їх право власності чи користування земельною ділянкою, платниками земельного податку є правління кооперативу (товариства). Нарахування і сплата податку провадиться із земельної площі відповідно до раніше виданого документа при наданні земельної ділянки, за винятком площі землі, що займається членами кооперативу (товариства), яким Законам України "Про плату за землю" встановлені пільги з виключенням їх долі з площі земель загального користування.
16. Чи оподатковуються земельним податком мешканці державних квартир?
Мешканці державних квартир земельним податком не оподатковуються. Податок справляється з підприємств, установ, організацій, на балансі яких знаходиться державний житловий фонд.
17. Як справляється земельний податок з громадян, які проживають у кооперативних квартирах, і з громадян, які приватизували свої квартири в багатоповерхових будинках?
Податок на земельні ділянки, що обслуговують ці будинки, справляється з юридичної особи, на балансі якої знаходиться будинок. Понесені юридичною особою витрат по сплаті податку відшкодовуються громадянами, які проживають в цих квартирах, пропорційно долі загальної площі їх квартир у загальній площі земельної ділянки, що обслуговує цей жилий будинок.
18. Які документи є підставою для нарахування земельного податку?
До видачі документів на право власності чи користування земельними ділянками, земельний податок нараховується на підставі раніше виданих державними органами документів на право користування земельною ділянкою. При їх відсутності - на підставі записів реєстрації права користування земельною ділянкою, що ведуться відповідними Радами народних депутатів в по господарських книгах.
19. Які заклади культури, науки, освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення звільняються від сплати земельного податку?
Від сплати земельного податку звільняються заклади культури, науки, освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення, спеціалізовані санаторії по реабілітації хворих згідно із списком Міністерства охорони здоров'я України, дитячі санаторно-курортні оздоровчі заклади, що фінансуються із державного бюджету, коштів профспілок та коштів підприємств і організацій, крім приватних і кооперативних.
20. Чи справляється податок за земельні ділянки, надані новоствореним селянським (фермерським) господарствам, для індивідуального житлового або гаражного будівництва у межах населеного пункту, або ведення підсобного господарства?
За вказані земельні ділянки, надані новоствореним селянським (фермерським) господарствам, земельний податок справляється на загальних підставах.
21. Як оподатковуються земельні ділянки, зайняті військовими полігонами, аеродромами та іншими військовими об'єктами на землях лісового фонду?
Якщо ці земельні ділянки вилучені з земель лісового фонду і передані Міністерству оборони, то вони оподатковуються за ставками ст.7 Закону України "Про плату за землю". Якщо ж вони не вилучені з земель лісового фонду, то такі земельні ділянки оподатковуються згідно ст.9 Закону України "Про плату за землю".
22. Хто надає пільги щодо плати за землю?
Пільги щодо плати за землю відповідно до ст.7 Закону "Про плату за землю" надаються обласними Радами народних депутатів за погодженням (поданням) базових Рад народних депутатів.
23. Хто відноситься до осіб, прирівняних до учасників Великої Вітчизняної війни, які мають право на пільги по земельному податку?
До осіб, прирівняних до учасників війни за пільгами відносяться:
особи вільнонайманого складу діючої армії в період війни та особи, які працювали в період війни та особи, які працювали в період блокади м.Ленінграда на підприємствах і організаціях міста і нагороджені медаллю "За оборону Ленінграда";
Підставою для надання пільги по земельному податку є "Посвідчення" для осіб вільнонайманого складу діючої армії та осіб, які працювали в період блокади м.Ленінграда на підприємствах, в установах і організаціях міста і нагороджені медаллю "За оборону Ленінграда".
Особи, нагороджені орденами і медалями СРСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни.
Підставою для надання пільги для вказаних осіб є "Посвідчення про право на пільги".
Підставою для надання пільги вдовам військовослужбовців, які загинули при виконанні державних обов'язків, є пенсійне посвідчення, в якому є штамп "Вдова загиблого військовослужбовця", або є інша відповідна відмітка, завірена печаткою і підписом керівника установи, яка видала пенсійне посвідчення, або на підставі довідки про загибель військовослужбовця, виданої відповідним органом, якщо вказані особи не пенсіонери.
Вдовам вказаних військовослужбовців пільга надається, якщо вони не вступили до шлюбу вдруге.
Підставою для надання пільг інвалідам Великої Вітчизняної війни є "Посвідчення інваліда про право на пільги" або пенсійне посвідчення чи довідка лікарняно-трудової експертної комісії; для учасників війни - "Посвідчення учасника війни".
24. Які пенсіонери звільняються від сплати земельного податку?
Від сплати земельного податку звільняються громадяни, яким призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Підставою для надання пільги пенсіонерами є пенсійне посвідчення. Пільга надається незалежно від того, одержує пенсіонер пенсію чи ні.
25. В якому порядку і кому надається пільга по земельному порядку?
Пільга по земельному податку надається безпосередньо тій особі, якій земельна ділянка надана у власність або передана в користування і якій видано державний акт на право власності чи право користування цією ділянкою.
26. Чи надається пільга по земельному податку ветеринарним працівникам, передбачена Законом України "Про ветеринарну медицину"?
27. В якому порядку подаються розрахунки земельного податку?
Юридичні особи самостійно обчислюють суму земельного податку і щороку не пізніше 15 липня подають дані відповідній податковій інспекції за місцем знаходження оподатковуваного об'єкта.
По нововідведених земельних ділянках розрахунки податку подаються юридичними особами протягом місяця з дня їх надання.
Платежі нараховуються по кожній земельній ділянці, наданій юридичній особі у власність чи користування, а за землі, зайняті їх житловим фондом, окремо по кожному будинковолодінню.
Якщо об'єкти оподаткування юридичних осіб знаходяться на території, що обслуговується одним і тим же податковим органом, допускається подання одного зведеного розрахунку по всіх об'єктах із зазначенням площ, ставок і сум податку, нарахованих по кожній земельній ділянці і будинковолодінню, так як вони можуть підлягати оподаткуванню за різними ставками. Якщо об'єкти оподаткування однієї юридичної особи знаходяться на території, що обслуговується різними податковими органами, то до кожного податкового органу подаються розрахунки податку за ті об'єкти оподаткування, які знаходяться на території, що обслуговується даним податковим органом.
Централізовано подають розрахунки державним податковим інспекціям окремо по кожному адміністративному району і сплачують земельний податок до бюджетів відповідних Рад народних депутатів такі юридичні особи, об'єкти оподаткування і лінії комунікацій яких проходять через вказані адміністративні райони:
відділення залізниць - за землі, зайняті залізницями і смугами відчуження, залізничними станціями, вокзалами;
підприємства і організації концерну Укршляхбуду - за землі, зайняті автомобільними дорогами загального користування і смугами відчуження цих доріг за межами населених пунктів;
підприємства і організації, які здійснюють експлуатацію ліній електропередач, на балансі яких вони знаходяться, - за землі, надані їм у користування;
підприємства трубопровідного транспорту, на балансі яких знаходяться нафтопроводи і газопроводи - за землі, надані їм у користування;
підприємства і організації зв'язку, на балансі яких знаходяться радіорелейні, повітряні, кабельні лінії зв'язку, - за землі, надані їм в користування;
організації житлово-комунального господарства, на балансі яких знаходяться державний житловий і нежитловий фонд, - за землі, що обслуговують ці будівлі.
За землі, надані для забезпечення діяльності оборони, розрахунки земельного податку подаються військовими частинами (установами) до податкових інспекцій за місцем дислокації цих військових частин (установ).
28. Який порядок ведення особових рахунків надходження платежів земельного податку в сільській і міській місцевостях?
У сільській місцевості особові рахунки на громадян-платників земельного податку повинні вести сільські Ради народних депутатів.
По всіх юридичних особах та інших громадянах особові рахунки повинні внести відповідні податкові органи. Особові рахунки на юридичних осіб - платників земельного податку відкриваються на карточках ф. N 9 на громадян - в книгах обліку платежів земельного податку.
29. Який порядок сплати земельного податку громадянами?
Громадяни-платники земельного податку, які мають земельні ділянки в міській місцевості, сплачують його до установ банку, а в сільській місцевості - до виконавчих комітетів сільських Рад народних депутатів. Громадянам при сплаті податку видаються квитанції встановленої форми (виконавчими комітетами сільських Рад народних депутатів - квитанції ф. N 24).
30. Чи покладається контроль за надходженням орендної плати на податкові органи?
У зв'язку з тим, що орендна плата надходить до бюджету, податкові органи повинні контролювати її надходження.
31. В які строки і в яких розмірах встановлюється орендна плата?
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди. Розмір цієї плати не може бути менший від розміру податку за земельну ділянку, що орендується, а при оренді земель сільськогосподарського призначення не може бути вище цього податку.
Орендна плата за землю може справлятися окремо або в складі загальної орендної плати за все майно, що орендується, коли крім землі, в оренду передані будівлі, споруди та інші матеріальні і природні ресурси, але із обов'язковим перерахуванням орендної плати за землю на спеціальні бюджетні рахунки відповідних Рад народних депутатів.
За земельні ділянки, необхідні для утримання жилих і нежилих будівель, наданих у користування юридичним особам чи громадянам за договором оренди, земельний податок справляється з орендодавцями.
Якщо юридичним особам передаються в оренду частини жилих і нежилих будівель, податок за земельні ділянки, що обслуговують ці будівлі, також повністю справляється з орендодавця.
Заступник Міністра економіки України В.П.Попов N 52/33-133 від 27 липня 1993 року Голова Держкомзему України Б.М.Чепков N 62 від 27 липня 1993 року Заступник начальника Головної державної податкової інспекції України В.А.Мороз N 36-310/51 від 27 липня 1993 року
Погоджено з комісією ВерховноїРади України з питань агропромисловогокомплексу М.М.Ревенко