• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про визнання незаконним Указу Президента України від 7 березня 2014 року № 275/2014

Верховний Суд України  | Постанова від 15.07.2014
Реквізити
  • Видавник: Верховний Суд України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 15.07.2014
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Верховний Суд України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 15.07.2014
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного
Суду України у складі:
головуючого Кривенка В.В.,
суддів: Гриціва М.І., Гусака М.Б.,
Коротких О.А., Кривенди О.В.,
Маринченка В.Л., Панталієнка П.В.,
Прокопенка О.Б., Терлецького О.О.,
Тітова Ю.Г.,
при секретарі судового засідання Ключник А.Ю.,
за участю позивача ОСОБА_1, -
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Президента України про визнання незаконним Указу Президента України від 7 березня 2014 року № 275/2014,
в с т а н о в и л а:
У березні 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати Указ Президента України від 7 березня 2014 року № 275/2014 "Про призначення В. Бондаренка головою Київської міської державної адміністрації" (далі - Указ) незаконним.
На обґрунтування позову вказав, що зазначений Указ суперечить законам України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні", 15 січня 1999 року № 401-XIV "Про столицю України - місто-герой Київ", Статуту територіальної громади міста Києва та порушує його права, гарантовані статтями 38, 141, 143 Конституції України, оскільки В.Д. Бондаренко не обирався територіальною громадою м. Києва на посаду Київського міського голови, відтак не є міським головою, а тому не міг бути призначений головою Київської міської державної адміністрації (далі - КМДА). Згідно з пунктом 1.2 Рішення Конституційного Суду України від 25 грудня 2003 року № 21-рп/2003 КМДА має очолювати лише особа, обрана Київським міським головою, яка Президентом України призначається головою КМДА.
Суд установив, що 7 березня 2014 року виконуючий обов'язки Президента України Турчинов О.В., який відповідно до Постанови Верховної Ради України від 23 лютого 2014 року № 764-VII "Про покладення на Голову Верховної Ради України виконання обов'язків Президента України згідно зі статтею 112 Конституції України" виконував обов'язки Президента України, Указом призначив Бондаренка В.Д. головою КМДА.
Вищий адміністративний суд України постановою від 15 травня 2014 року у задоволенні позову відмовив.
Відмовляючи в задоволенні позову ОСОБА_1, Вищий адміністративний суд України виходив із того, що Указ видано на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з метою забезпечення здійснення виконавчої влади в м. Києві.
Не погоджуючись із зазначеною постановою Вищого адміністративного суду України, ОСОБА_1 звернувся із заявою про її перегляд Верховним Судом України з підстав, установлених пунктом 3 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), у якій просить скасувати цю постанову.
Перевіривши за матеріалами справи доводи, наведені ОСОБА_1 в заяві та безпосередньо в судовому засіданні, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку про часткове задоволення заяви з огляду на таке.
ОСОБА_1 оспорив Указ, який є правовим актом індивідуальної дії. Такий правовий акт породжує права й обов'язки тільки того суб'єкта (чи визначеного цим актом певного кола суб'єктів), якому його адресовано.
Відповідно до частини першої статті 6 КАС кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно з частиною другою статті 171 КАС право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт. Тобто оскаржити такий акт інші особи не можуть.
Таке ж правило має застосовуватись і до правових актів індивідуальної дії.
Право на захист - самостійне суб'єктивне право, яке з'являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оспорення останнього.
Таким чином, відсутність у будь-кого (крім В.Д. Бондаренка), в тому числі і заявника ОСОБА_1, прав чи обов'язків у зв'язку із оскарженим Указом не породжує для останнього і права на захист, тобто права на звернення із цим адміністративним позовом.
Посилання заявника на порушення його виборчих прав є безпідставним, оскільки Указ не має безпосереднього відношення до виборчих правовідносин.
Оскільки заявник не має права на оскарження даного правового акта індивідуальної дії, колегія суддів дійшла висновку, що зазначена вище адміністративна справа порушена без законних на те підстав, у зв'язку з чим постанова Вищого адміністративного суду України від 15 травня 2014 року підлягає скасуванню, а провадження у справі - закриттю на підставі пункту 1 частини першої статті 157 КАС.
Керуючись статтями 157, 241-243 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України
п о с т а н о в и л а:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Вищого адміністративного суду України від 15 травня 2014 року скасувати. Провадження у справі закрити.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає, крім випадку, встановленого пунктом 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
ГоловуючийВ.В. Кривенко
Судді:







М.І. Гриців
М.Б. Гусак
О.А. Коротких
О.В. Кривенда
В.Л. Маринченко
П.В. Панталієнко
О.Б. Прокопенко
О.О. Терлецький
Ю.Г. Тітов