• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про постанови правління Укоопспілки

Центральна спілка споживчих товариств України | Постанова, Форма типового документа, Форма, Положення від 03.04.2003
Реквізити
  • Видавник: Центральна спілка споживчих товариств України
  • Тип: Постанова, Форма типового документа, Форма, Положення
  • Дата: 03.04.2003
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Центральна спілка споживчих товариств України
  • Тип: Постанова, Форма типового документа, Форма, Положення
  • Дата: 03.04.2003
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
РАДА ЦЕНТРАЛЬНОЇ СПІЛКИ СПОЖИВЧИХ ТОВАРИСТВ УКРАЇНИ
VI збори XVII скликання
П О С Т А Н О В А
03.04.2003
Про постанови правління Укоопспілки
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Правління Центральної спілки споживчих товариств N 363 від 29.12.2003 N 17 від 23.02.2004Постановою Ради Центральної спілки споживчих товариств від 25.01.2006 )
Збори Ради Укоопспілки
ПОСТАНОВЛЯЮТЬ:
1. Затвердити постанови Правління Укоопспілки:
1.1. Про нормативні документи (постанова від 18.11.2002 N 361) Положення про порядок списання з балансу невідшкодованого збитку від нестач, псування товарно-матеріальних цінностей, інших безнадійних боргів в організаціях і підприємствах споживчої кооперації України ввести в дію з 1 липня 2003 року.
1.2. Про нормативні акти Укоопспілки (постанова від 11.03.2003 N 47) Положення про майнові сертифікати на право на пай (частки) в майні споживчого товариства, підприємства споживспілки та ведення реєстрів власників майнових сертифікатів ввести в дію з 1 липня 2003 року.
2. Вважати таким, що втратило чинність з 1 липня 2003 року, Положення про порядок списання з балансу невідшкодованого збитку від нестач, псування цінностей, інших безнадійних боргів в організаціях, підприємствах і установах споживчої кооперації України, затверджене постановою сьомих зборів Ради Центральної спілки споживчих товариств України п'ятнадцятого скликання.
3. Контроль за виконанням постанови покласти на ревізійні комісії та контрольно-ревізійні управління (відділи) споживчих товариств і споживспілок.
Голова зборів Ради
Секретар зборів Ради
В.В.Цап
В.М.Униченко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова VI зборів
Ради Укоопспілки
XVII скликання
03.04.2003
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок списання з балансу невідшкодованого збитку від нестач, псування товарно-матеріальних цінностей, інших безнадійних боргів в організаціях і підприємствах споживчої кооперації України
1. Це положення розроблене відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16 липня 1999 року N 996-XIV та Положень (стандартів) бухгалтерського обліку, затверджених Міністерством фінансів України.
2. Правління споживчих товариств і споживспілок, керівники кооперативних організацій, підприємств (далі - підприємств)* зобов'язані забезпечувати повне збереження товарно-матеріальних цінностей, суворо дотримуватися встановлених правил транспортування, збереження, відпуску і реалізації товарів, сировини, матеріалів, продукції, вживати запобіжні заходи, виключаючи можливість виникнення нестач і втрат.
______________
* Стосовно споживчих товариств і споживспілок тут і далі функції керівника здійснюють органи (посадові особи) згідно з їх статутами.
3. Це положення не поширюється на операції з уцінки непродовольчих товарів, які частково втратили свою початкову вартість, і втрати, виявлені при прийманні товарно-матеріальних цінностей від постачальників і підприємств транспорту.
Уцінка непродовольчих товарів, які частково втратили свою початкову вартість, проводиться відповідно до Положення про порядок уцінки і реалізації продукції, що залежалась, з групи товарів широкого вжитку, продукції виробничо-технічного призначення та надлишкових товарно-матеріальних цінностей, затвердженого наказом Міністерства економіки і Міністерства фінансів України від 15.12.99 N 149/300.
4. Порядок списання з балансу невідшкодованого збитку від нестач, псування цінностей та інших безнадійних боргів:
4.1. При виявленні псування товарів, сировини, матеріалів, продукції матеріально відповідальна особа має припинити продаж (відпуск) дефектних товарно-матеріальних цінностей і доповісти письмово про це керівнику підприємства, на балансі якого значаться ці цінності.
4.2. Для встановлення кількості зіпсованих товарно-матеріальних цінностей, ступеня їх псування, можливості реалізації або використання на інші цілі, причин псування і винних у цьому осіб та складання актів керівником підприємства призначається комісія у кількості не менше трьох осіб. До складу комісії з визначення і актування товарних втрат залучаються: заступники керівника, товарознавці, бухгалтери, інші фахівці підприємства, представники кооперативної громадськості.
У роботі комісії обов'язково беруть участь матеріально відповідальні особи.
4.3. При виявленні зіпсованих товарно-матеріальних цінностей у період інвентаризації оформлення втрат здійснює інвентаризаційна комісія, призначена для перевірки товарно-матеріальних цінностей відповідно до Положення про особливості інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків в організаціях, підприємствах і установах споживчої кооперації України (затверджено п'ятими зборами Ради Укоопспілки шістнадцятого скликання від 18 квітня 1996 р.).
4.4. Наслідки роботи комісії оформляються Актом "Про псування, бій, лом товарно-матеріальних цінностей" (форма N 026, додається), де зазначається найменування, сорт, артикул або порядковий номер за реєстром кожного товару, сировини, матеріалу, продукту, номенклатурний номер та інші розпізнавальні ознаки, кількість або вага, ціна і сума до переоцінки і після переоцінки, характеристика дефекту заактованих цінностей, дата їх надходження в підприємство, причини псування та можливість використання цінностей.
Товарно-матеріальні цінності, що підлягають включенню в акт, матеріально відповідальні особи перераховують, перемірюють, переважують в присутності членів комісії. Члени комісії переглядають їх, перевіряють правильність підрахунку, перемірювання, переважування і перевірену кількість або вагу записують в акт.
4.5. Матеріально відповідальні особи в письмовій формі дають комісії пояснення про причини виникнення втрат від псування, бою та лому цінностей.
4.6. Встановлені розходження фактичної наявності товарно-матеріальних цінностей та коштів з даними бухгалтерського обліку регулюються у такому порядку:
4.6.1. Втрати товарно-матеріальних цінностей у межах затверджених норм списуються за рішенням керівника підприємства на витрати підприємства.
Норми природних втрат застосовуються в разі виявлення фактичних нестач. При відсутності норм втрати рахуються як наднормові нестачі.
4.6.2. Наднормові нестачі, а також втрати від псування, бою, лому, браку, крадіжок і пограбувань товарно-матеріальних цінностей відносяться на винних осіб за обліковими цінами згідно з Порядком визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 р. N 116, зі змінами та доповненнями.
4.6.3. Суми нестач, крадіжок і пограбувань, а також втрат від псування, бою, лому, браку товарів, готової продукції та інших матеріальних цінностей до прийняття рішення про конкретних винуватців відображаються на позабалансових рахунках. У разі якщо їх розмір не перевищує десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, вони відносяться на фінансові результати підприємств за рішенням керівника підприємства;
якщо розмір перевищує десять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - за рішенням правління споживчого товариства (споживспілки) з наступним затвердженням його по кожному конкретному випадку:
а) у споживчих товариствах - загальними зборами (зборами уповноважених);
б) у райспоживспілках - конференцією (у період між конференціями - Радою);
в) у Кримспоживспілці, облспоживспілках, Укоопспілці - з'їздом (у період між з'їздами - Радою);
г) у спільних підприємствах - Радою засновників**.
______________
** Підпункт г) пункту 4.6.3 діє до 31.12.2003.
4.7. Заборгованість по нерозкритих злочинах обліковується на позабалансових рахунках упродовж 10 років для спостереження за можливістю заявлення позову до боржника у разі розкриття злочину.
4.8. При неплатоспроможності боржників, підтвердженій судовими актами, а також тоді, коли платежі на відшкодування втрат є незначними і немає можливості відшкодувати всю суму боргів протягом трьох років, присуджені до стягнення борги від нестач, псування товарно-матеріальних цінностей і т. ін., а також за товари, продані в кредит і оформлені нотаріальними надписами на основі ретельного вивчення майнового стану боржника та висновку юридичної служби про безнадійність боргу, списуються з балансу на фінансові результати підприємства за рішенням правління споживчого товариства (споживспілки) з наступним затвердженням його у кожному конкретному випадку в порядку, встановленому п. 4.6.3.
Ця заборгованість обліковується за балансом упродовж 10 років для спостереження за можливістю її справляння у разі зміни майнового стану боржника.
4.9. Після встановлення осіб, які мають відшкодувати втрати, належна до відшкодування сума зараховується до складу дебіторської заборгованості (або інших активів) і доходу звітного періоду.
4.10. Дебіторська заборгованість (включаючи заборгованість за товари, продані населенню в кредит), щодо якої термін позовної давності минув, списується на фінансові результати підприємства на підставі висновку юридичної служби про безнадійність боргу за рішенням правління споживчого товариства (споживспілки) з наступним затвердженням його у кожному конкретному випадку в порядку, встановленому п. 4.6.3.
4.11. Невідшкодовані втрати від надзвичайних подій (стихійного лиха, пожеж, техногенних аварій тощо), включаючи затрати на запобігання виникненню втрат від стихійного лиха та техногенних аварій, що визначені за вирахуванням суми страхового відшкодування та покриття втрат від надзвичайних ситуацій за рахунок інших джерел, списуються з балансу на фінансові результати підприємства на підставі висновку юридичної служби про безнадійність погашення втрат за рішенням правління споживчого товариства (споживспілки) з наступним затвердженням його у кожному конкретному випадку у порядку, встановленому п. 4.6.3.
5. Періодично, але не рідше одного разу на рік, перед складанням річного звіту з усіх сум, які обліковуються на позабалансових рахунках, проводиться обстеження майнового стану боржників за участю судовиконавця і представників підприємства, про що складається відповідний акт.
6. Керівники і головні бухгалтери підприємств, які провели списання нестач, втрат від псування товарно-матеріальних цінностей та інших безнадійних боргів не відповідно до цього Положення, несуть відповідальність згідно з законодавством України.
7. Зміни і доповнення до Положення вносяться правлінням Укоопспілки з наступним затвердженням Радою Укоопспілки.
Форма N 026
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова VI зборів
ЗАТВЕРДЖУЮ: Ради Укоопспілки
______________________ XVII скликання
(посада керівника) 03.04.2003
________ ________________
(підпис) (прізвище, ініціали)
-------------------------------------------
Організація ________________ |Шифр | Дебет | Кредит |Сума|
|операції|-------------+-------------+----|
Підприємство ______________ | |рахунок| | |рахунок| | | |
|--------+-------+--+--+-------+--+--+----|
АКТ N ___ |--------+-------+--+--+-------+--+--+----|
Про псування, бій, лом товарно-матеріальних цінностей |--------+-------+--+--+-------+--+--+----|
-------------------------------------------
Від "___" ____________ 200_ р.
Бухгалтер _____ _______
На підставі розпорядження (наказу) від "___" ______________ 200_ р. N ___ комісія в складі:
Голова комісії ________ _____________________________
(посада) (прізвище, ім'я, по батькові)
Члени комісії: ________ _____________________________
(посада) (прізвище, ім'я, по батькові)
________ _____________________________
(посада) (прізвище, ім'я, по батькові)
________ _____________________________
(посада) (прізвище, ім'я, по батькові)
________ _____________________________
(посада) (прізвище, ім'я, по батькові)
Матеріально відповідальні особи ________ _____________________________
(посада) (прізвище, ім'я, по батькові)
________ _____________________________
(посада) (прізвище, ім'я, по батькові)
провели огляд товарно-матеріальних цінностей, які підлягають уцінці (списанню) внаслідок
________________________________________________________________
(псування, бою і т.п.)
При огляді виявлено:
Поряд-
ковий
номер
Номенк-
латурний
номер
Порядковий
номер за
реєстром,
артикул
Одиниця
виміру
Кількість
забракованого товару


Ціна
Найменування,
розфасування,
розмір, сорт
товару
(сорт -
прописом)


Сума
УцінкаСума
уцінки
нова
ціна
сума
бруттонетто
рахун.
мірою
123456789101112
Характеристика дефектів товарно-матеріальних цінностей___________
_________________________________________________________________
Зворотна сторона форми N 026
Висновки комісії:
а) причина псування, бою, лому __________________________________
_________________________________________________________________
б) використання заактованих товарно-матеріальних цінностей ______
_________________________________________________________________
(знищити, здати в брухт, передати на переробку, уцінити та ін.)
в) втрати в сумі ___________________________________ грн. __ коп.
(літерами)
віднести за рахунок _____________________________________________
Члени комісії: ________ ________ ________ ________
(підпис) (підпис) (підпис) (підпис)
Відмітки про виконання рішення керівника
організації (підприємства):
Всі заактовані товарно-матеріальні цінності на суму _____________
_____________________________________________________ грн. __ коп.
(літерами)
а) уцінені _________________________________________ грн. __ коп.
(літерами)
б) знищені _________________________________________ грн. __ коп.
(літерами)
в) здані в брухт ___________________________________ грн. __ коп.
(літерами)
г) передані на переробку ___________________________ грн. __ коп.
(літерами)
згідно ________________ N __ від "___" __________ 200 __ р. N ___
(назва документа)
д) _________________________________________________ грн. __ коп.
(необхідне зазначити)
Акт затверджено _________________________________________________
(назва вищого органу управління)
постанова від "___" ____________ 200 __ р. N ___
"___" ____________ 200 __ р. N ___
Головний бухгалтер
__________ __________
(підпис) (прізвище,
ініціали)
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова VI зборів
Ради Укоопспілки
XVII скликання
03.04.2003
ПОЛОЖЕННЯ
про майнові сертифікати на право на пай (частки) в майні споживчого товариства, підприємства споживспілки та ведення реєстрів власників майнових сертифікатів
( Назва Положення в редакції Постанови Ради Центральної спілки споживчих товариств від 25.01.2006 )
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Це положення розроблено відповідно до Програми завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України (Укоопспілки) (далі - Програми), затвердженої постановою XVIII (позачергового) з'їзду споживчої кооперації України від 19.12.2000 р. (зі змінами і доповненнями).
1.2. Положення встановлює порядок виготовлення, зберігання, видачі, обліку майнових сертифікатів на право на пай (частки) членів споживчого товариства в майні споживчого товариства (далі - право на пай (частки).
( Пункт 1.2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Ради Центральної спілки споживчих товариств від 25.01.2006 )( Пункт 1.3 розділу I вилучено на підставі Постанови Ради Центральної спілки споживчих товариств від 25.01.2006 )
1.3. Підставою для видачі майнових сертифікатів є рішення Комісії Укоопспілки з питань завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України.
2. МАЙНОВИЙ СЕРТИФІКАТ НА ПРАВО НА ПАЙ (ЧАСТКИ) В МАЙНІ СПОЖИВЧОГО ТОВАРИСТВА
( Назва Розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Ради Центральної спілки споживчих товариств від 25.01.2006 )
2.1. Майновий сертифікат на право на пай (частку) у майні споживчого товариства (далі - майновий сертифікат) - іменний документ, який видається споживчим товариством члену споживчого товариства (на його вимогу) та засвідчує право на пай (частку) (додаток 1).
( Пункт 2.1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Правління Центральної спілки споживчих товариств N 363 від 29.12.2003, в редакції Постанови Ради Центральної спілки споживчих товариств від 25.01.2006 )
2.2. Майновий сертифікат - без установленого терміну обігу і передбачає можливість передачі права на пай (частку).
( Пункт 2.2 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Ради Центральної спілки споживчих товариств від 25.01.2006 )
2.3. Бланки "Майновий сертифікат" виготовляються Укоопспілкою і обліковуються як документи суворої звітності.
2.4. Кримспоживспілка, облспоживспілки, інші члени Укоопспілки подають в Укоопспілку замовлення на виготовлення бланків майнових сертифікатів та проводять попередню оплату їх виготовлення.
3. ПОРЯДОК ОФОРМЛЕННЯ ТА ВИДАЧІ МАЙНОВИХ СЕРТИФІКАТІВ
3.1. Оформлення документів на видачу членові споживчого товариства майнового сертифіката на право на пай (частки) проводиться за його заявою, яка подається правлінню споживчого товариства.
( Пункт 3.1 розділу 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Ради Центральної спілки споживчих товариств від 25.01.2006 )
3.2. Реєстри членів споживчих товариств, які виявили бажання отримати майнові сертифікати (додатки 2), подаються споживчими товариствами щоквартально Кримспоживспілці, облспоживспілці, іншому члену Укоопспілки.
( Пункт 3.2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Правління Центральної спілки споживчих товариств N 363 від 29.12.2003, Постановою Ради Центральної спілки споживчих товариств від 25.01.2006 )
3.2.1. Перелік реєстрів за підписом Голови Комісії Кримспоживспілки, облспоживспілки, іншого члена Комісії Укоопспілки з питань завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України подається в Укоопспілку.
До реєстрів членів споживчих товариств, які виявили бажання отримати майнові сертифікати, додається інформація про наслідки перевірки правильності проведення Всеукраїнської перереєстрації членів споживчого товариства та визначення їм паю (часток) в майні споживчого товариства і споживспілок (додаток 2б).
( Пункт 3.2.1 доповнено абзацом згідно з Постановою Укоопспілки N 17 від 23.02.2004 )
3.3. Комісія Укоопспілки з питань завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України щоквартально розглядає подані документи і приймає рішення про видачу майнових сертифікатів або відмову.
3.4. Майновий сертифікат виписується відповідальною особою управління бухгалтерського обліку, звітності і корпоративних прав Укоопспілки українською мовою в одному примірнику.
3.5. Заповнені майнові сертифікати завіряються рельєфною печаткою Укоопспілки у верхньому лівому куті на пай (частку) у майні споживчого товариства передаються представнику Кримспоживспілки, облспоживспілки, іншому члену Укоопспілки за накладною при наявності довіреності на їх отримання.
( Пункт 3.5 із змінами, внесеними згідно з Постановою Правління Центральної спілки споживчих товариств N 363 від 29.12.2003, Постановою Ради Центральної спілки споживчих товариств від 25.01.2006 )
3.6. Кримспоживспілка, облспоживспілка, інший член Укоопспілки передають майнові сертифікати представникам споживчих товариств, споживспілок за накладною при наявності довіреності на їх отримання.
3.7. У споживчому товаристві в майнових сертифікатах заповнюються реєстраційні номери згідно з Книгою реєстрації видачі майнових сертифікатів (далі - Книга) (додаток 3), яка є регістром постійного зберігання.
( Пункт 3.7 розділу 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Ради Центральної спілки споживчих товариств від 25.01.2006 )
3.8. Сторінки книги нумерують і на останній сторінці записують: "У цій книзі пронумеровано ___ сторінок". Цей запис завіряється підписом голови правління і головного бухгалтера споживчого товариства та скріплюється печаткою. Книга зберігається у сейфі або металевій шафі, що гарантує її збереження.
( Пункт 3.8 розділу 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Ради Центральної спілки споживчих товариств від 25.01.2006 )
3.9. Дані у Книзі заповнюються чітко і розбірливо, вільні рядки прокреслюються. Виправлення помилок здійснюється закресленням помилкового запису (так, щоб можна було прочитати викреслене) та написанням правильних даних. Виправлення мають бути обумовлені та підтверджені підписом особи, що заповнює Книгу.
3.10. Записи у Книзі здійснюються чорнилом темного кольору, пастою кулькових ручок.
3.11. За достовірність записів у Книзі несе відповідальність особа, яка їх здійснює.
3.12. Порядковий номер запису у Книзі є реєстраційним номером, який проставляється у майновому сертифікаті.
3.13. З особами, які отримують і зберігають майнові сертифікати та Книги, укладається договір про матеріальну відповідальність.
3.14. Майновий сертифікат видається правлінням споживчого товариства члену споживчого товариства або особі, яка має право на його отримання.
( Пункт 3.14 розділу 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Ради Центральної спілки споживчих товариств від 25.01.2006 )
3.15. Для отримання майнового сертифіката член споживчого товариства подає паспорт, а також членський квиток.
У разі переходу права власності на пай (частки) у порядку спадкоємства спадкоємцем подаються паспорт, майновий сертифікат та документ про право цієї особи на спадщину.
Опікуни, піклувальники, крім документів, що засвідчують їхню особу та особу, на користь якої здійснюється операція з видачі майнового сертифіката, подають документи, що посвідчують їх повноваження.
3.16. Особа, яка проводить видачу майнових сертифікатів:
- реєструє майновий сертифікат у Книзі;
- пересвідчується в особі члена споживчого товариства - опікуна, піклувальника, спадкоємця за даними паспорта, членського квитка, інших документів та видає майновий сертифікат.
3.17. Видача та отримання майнових сертифікатів засвідчуються у Книзі підписами члена споживчого товариства, опікуна, піклувальника, спадкоємця та відповідальної особи.
3.18. Втрачений майновий сертифікат не відновлюється. За бажанням члена споживчого товариства, який втратив майновий сертифікат, правління споживчого товариства видає йому дублікат майнового сертифіката у встановленому порядку.
( Пункт 3.18 розділу 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Ради Центральної спілки споживчих товариств від 25.01.2006 )
4. Порядок володіння, користування і розпорядження правом на пай (частку) в майні споживчого товариства
4.1. Право на пай (частку) в майні споживчого товариства набувається пайовиком після виконання ним своїх зобов'язань щодо сплати споживчому товариству пайових внесків та отримання майнового сертифіката на право на пай (частку) в майні споживчого товариства.
4.2. Розпорядження (продаж, дарування, успадкування) права на пай (частку) в майні споживчого товариства оформляється договором, заповітом тощо.
При продажу пайовиком права на пай (частку) в майні споживчого товариства його вартість, порядок розрахунків тощо встановлюється продавцем (власником права на пай (частку) і покупцем за згодою сторін.
Номінальна вартість права на пай (частку) в майні, що обліковується на балансі споживчого товариства незалежно від зміни його власника, порядку і вартості продажу, залишається без змін.
Споживче товариство, споживспілка, пайовики мають переважне право перед іншими юридичними і фізичними особами на придбання права на пай (частку) у майні споживчого товариства, яке продається.
Пайовик, який виявив бажання продати право на пай (частку) в майні споживчого товариства, подає споживчому товариству заяву про намір продажу.
Споживче товариство у десятиденний термін розглядає заяву щодо наміру продажу права на пай (частку) у майні споживчого товариства і у разі згоди на придбання оформляє договір купівлі-продажу.
Якщо споживче товариство не має бажання купити право на пай (частку), то протягом наступних двадцяти днів інформує в засобах масової інформації споживспілку, пайовиків про продаж права на пай (частку) у майні споживчого товариства.
У разі надходження від споживспілки, пайовиків двох і більше заяв, продаж права на пай (частку) в майні споживчого товариства проводиться на конкурсній основі.
При ненадходженні протягом двадцяти днів з дня інформації про продаж права на пай (частку) у майні споживчого товариства заяв від споживспілки, пайовиків про бажання придбати право на пай (частку) споживчим товариством і власником права на пай (частку) складається протокол, який є підставою для власника права на пай (частку) для продажу його іншим юридичним або фізичним особам.
У разі критичного стану здоров'я пайовика (згідно з довідкою медичної установи) і при відсутності осіб, бажаючих придбати право на пай (частку) у майні споживчого товариства, споживче товариство зобов'язане викупити право на пай (частку) пайовика за номінальною вартістю.
4.3. Новий власник права на пай (частку) в майні споживчого товариства не може вимагати від споживчого товариства збільшення балансової вартості купленого ним права на пай (частку), повернення (виплати) будь-яких різниць у вартості права на пай (частку), індексації тощо навіть у разі, якщо при покупці він заплатив за право на пай (частку) в майні більшу суму грошей, ніж її номінальна вартість.
Відповідно і колишній власник права на пай (частку) в майні споживчого товариства не може вимагати від споживчого товариства проведення будь-яких перерахунків, компенсацій, індексації тощо по його операціях з правом на пай (частку) в майні споживчого товариства навіть у тому випадку, якщо він продав це право на пай (частку) менше номінальної вартості.
4.4. Виконання податкових зобов'язань, які виникають внаслідок продажу, дарування, успадкування права на пай (частку) в майні споживчого товариства, відбувається згідно з законодавством України.
Всі витрати, пов'язані з продажем, даруванням, успадкуванням права на пай (частку) в майні споживчого товариства, несуть за взаємною згодою особи, які підписали договір купівлі-продажу, дарування тощо.
4.5. Власник права на пай (частку) в майні споживчого товариства при його продажу, даруванні тощо у місячний термін після здійснення цієї операції подає споживчому товариству нотаріально завірену копію договору.
4.6. Новий власник, який придбав право на пай (частку) в майні споживчого товариства, приймається в члени споживчого товариства в порядку, установленому статутом споживчого товариства.
4.7. При зміні власників майнових сертифікатів в Укоопспілку подається "Реєстр переходу права власності членів споживчого товариства на право на пай (частку) в майні споживчого товариства внаслідок купівлі, дарування, успадкування" (додаток 4), до якого додаються майнові сертифікати, що потребують заміни, нотаріально завірені копії документів (договори купівлі-продажу, дарування тощо), на підставі яких відбулася зміна власників майнових сертифікатів.
5. ПОРЯДОК ВЕДЕННЯ СИСТЕМИ ЄДИНОГО РЕЄСТРУ ВЛАСНИКІВ МАЙНОВИХ СЕРТИФІКАТІВ
5.1. Ведення системи Єдиного реєстру власників майнових сертифікатів споживчих товариств здійснюється Укоопспілкою (далі - реєстроутримувач).
( Пункт 5.1 розділу 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою Ради Центральної спілки споживчих товариств від 25.01.2006 )
5.2. Основні функції реєстроутримувача:
- формування системи реєстру;
- ведення облікових журналів, що входять до системи реєстру;
- облік документів, що є підставою для формування та внесення змін до системи реєстру;
- облік виданих, погашених та втрачених сертифікатів;
- облік осіб, зареєстрованих у системі реєстру;
- ведення Єдиного електронного реєстру власників майнових сертифікатів (далі - реєстр) (додаток 5);
- складання паперових реєстрів власників майнових сертифікатів на визначену дату;
- внесення в систему реєстру змін у зв'язку з переходом права власності на майнові сертифікати тощо;
- видача споживспілкам майнових сертифікатів, виписаних на ім'я власників;
- облік та обробка запитів, що стосуються інформації системи реєстру, та подання відповідей на них;
- зберігання документів, які є підставою для внесення змін до реєстру.
5.3. Функції реєстроутримувача реалізуються за допомогою системи реєстру.
5.4. Система реєстру власників майнових сертифікатів - це сукупність даних, зафіксованих на паперових носіях та у вигляді записів в електронній базі даних, що забезпечує ідентифікацію зареєстрованих в цій системі власників, а також майнових сертифікатів на їх ім'я, облік всіх змін інформації щодо них, одержання та надання інформації і складання реєстру власників майнових сертифікатів.
5.5. Система реєстру складається з:
- реєстру;
- особових рахунків (анкет) зареєстрованих осіб;
- облікових регістрів (журналу обліку отриманих запитів у системі реєстру, журналу виданих, погашених, втрачених майнових сертифікатів);
- документів, які є підставою для формування та внесення змін до системи реєстру;
- звітів реєстроутримувача щодо ведення системи реєстру. Всі записи в системі реєстру ведуться українською мовою.
5.6. Не допускається реєстрація в системі реєстру обтяження зобов'язаннями майнових сертифікатів.
5.7. Реєстр містить:
5.7.1. Інформацію про реєстроутримувача:
- повна назва - "Укоопспілка";
- прізвище, ім'я, по батькові голови Комісії Укоопспілки з питань завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України або відповідальної особи, яка здійснювала формування Реєстру;
- місце знаходження реєстроутримувача - м. Київ, вул. Хрещатик, 7/11;
- дата формування Реєстру.
5.7.2. Інформацію про власника майнового сертифіката:
- реєстраційний номер;
- дата реєстрації;
- прізвище, ім'я, по батькові;
- місце проживання;
- розмір паю (частки).
5.7.3. Інформацію про майновий сертифікат:
- серія;
- номер.
5.7.4. Інформацію про місце розміщення паю (частки):
- назва споживчого товариства;
- шифр Укоопспілки, Кримспоживспілки, облспоживспілки, іншого члена Укоопспілки.
( Підпункт 5.7.4 пункту 5.7 розділу 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою Ради Центральної спілки споживчих товариств від 25.01.2006 )
5.7.5. Підсумкові дані Реєстру. Підписи осіб реєстроутримувача (на паперовій копії Реєстру).
5.8. У разі виникнення помилок у системі Реєстру на підставі розпорядження голови Комісії Укоопспілки з питань завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України вносяться зміни в систему Реєстру.
Якщо в результаті помилкового запису був виданий майновий сертифікат з помилковими даними, то цей документ з дати виправлення визнається таким, що втратив чинність, з відповідним відображенням цього факту в системі Реєстру та з обов'язковим повідомленням особи, на ім'я якої він був оформлений, про його недійсність та обов'язкову заміну на новий.
5.9. На дату формування реєстру та інші дати, визначені Головою Комісії Укоопспілки з питань завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України, складаються паперові копії Реєстру.
5.10. Особові рахунки власників майнових сертифікатів відкриваються під час їх реєстрації в системі Реєстру.
5.11. Особовий рахунок (анкета) зареєстрованої особи - це об'єднана єдиним у системі Реєстру реєстраційним номером сукупність даних про: особу власника майнового сертифіката, майновий сертифікат, юридичну особу, де розміщений пай (частки), відомості та всі зміни в обігу майнового сертифіката.
5.12. Записи на особових рахунках проводяться на підставі рішень Голови Комісії Укоопспілки з питань завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України та поданих документів Кримспоживспілкою, облспоживспілками, іншими членами Укоопспілки.
Кожен особовий рахунок має індивідуальний номер, який відповідає реєстраційному номеру Реєстру.
5.13. Особовий рахунок власника майнового сертифіката містить такі дані:
- номер рахунка;
- дата відкриття рахунка;
- дата закриття рахунка;
- прізвище, ім'я, по батькові власника рахунка;
- місце проживання, адреса;
- назва споживчого товариства, яке видало майновий сертифікат;
- номер і дата рішення вищого органу управління або уповноваженого ним органу щодо закріплення паю (частки);
- розмір паю (частки);
- дата операції;
- порядковий номер операції за журналом обліку записів;
- вид операції (купівля, продаж, дарування тощо);
- посилання на документи, що є підставою для проведення операції;
- номер і серія майнового сертифіката;
- дата оформлення майнового сертифіката;
- підстава для видачі майнового сертифіката (первинна видача, перехід права власності, видача на заміну погашеного тощо).
( Пункт 5.13 розділу 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою Ради Центральної спілки споживчих товариств від 25.01.2006 )
5.14. Всі дані особового рахунка та записи на ньому зберігаються протягом усього часу існування цього рахунка в системі Реєстру та протягом трьох років з моменту його закриття в активній частині системи або можуть бути виведені до електронного архіву.
Повторне використання номера рахунка після його закриття не допускається.
5.15. Облікові журнали системи Реєстру ведуться в хронологічному порядку в міру виникнення подій, які в них реєструються.
Паперові журнали повинні бути прошиті, аркуші пронумеровані, кількість аркушів у журналі засвідчується підписом Голови Комісії Укоопспілки з питань завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України та печаткою реєстроутримувача.
5.15.1. Журнал обліку отриманих запитів призначений для обліку всіх отриманих документів, що є підставою для внесення змін до системи Реєстру як тих, з яких відповідальна особа зробила зміни, так і тих, у яких відмовлено, а також документів щодо надання будь-якої інформації.
Журнал має містити:
- вхідний номер документа;
- дату отримання;
- вид запиту (події): замовлення на видачу майнового сертифіката, запит на отримання виписки з реєстру, пакет документів на реєстрацію переходу права власності тощо;
- перелік супроводжувальних документів з визначенням їх назви та реквізитів (номер та дата отримання);
- дані про того, від кого надійшли документи (запит).
5.15.2. До журналу обліку записів у реєстр вносяться записи про первинну виписку майнових сертифікатів, переведення майнових сертифікатів з одного особового рахунка на інший, відкриття та закриття особового рахунка, зміна реквізитів зареєстрованих осіб, а також - про реєстрацію передачі (повернення) майнових сертифікатів тощо.
З кожної операції в журналі записується:
- номер операції;
- дата виконання операції;
- зміст операції;
- реквізити документів, що є підставою для внесення змін до системи реєстру (або вид документа та посилання на запис про нього в іншому журналі);
- дані про учасників операції (номери особових рахунків);
- дані документів, направлених учасниками операції за результатами її виконання (або вид документа).
5.15.3. Журнал обліку бланків "Майновий сертифікат" призначений для обліку отриманих, виданих, втрачених, погашених та зіпсованих майнових сертифікатів.
Облік майнових сертифікатів у журналі проводиться у хронологічному порядку в міру зростання номера та серії.
У журналі обліку майнових сертифікатів заповнюються такі дані:
- номер запису (розміщується у порядку зростання);
- дата запису (розміщується у порядку зростання);
- назва споживчого товариства, споживспілки;
- підстава видачі (первинне отримання, заміна зіпсованого, зіпсовано реєстроутримувачем, споживчим товариством тощо);
( Підпункт 5.15.3 пункту 5.15 розділу 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою Ради Центральної спілки споживчих товариств від 25.01.2006 )
5.16. Відповідальна особа аналізує всі вхідні документи на достатність підстав для виконання дій, що вимагаються (наявність всіх документів, передбачених вимогами, заповнення необхідних реквізитів та наявність необхідної інформації в документах, наявність підписів, печаток; нотаріального посвідчення (де це необхідно) тощо).
У разі недостатності підстав для виконання дій Кримспоживспілці, облспоживспілці, іншому члену Укоопспілки направляється мотивована відмова із зазначенням причин відмови за підписом Голови Комісії Укоопспілки з питань завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України.
5.17. Всі зміни до системи Реєстру або надання необхідної інформації здійснюються на підставі письмових розпоряджень Голови Комісії Укоопспілки з питань завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України.
До розпоряджень додаються отримані і попередньо зареєстровані документи, які розглядалися комісією Укоопспілки з питань завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України і необхідні для здійснення окремих операцій у системі Реєстру.
Документи, на підставі яких вносяться зміни до даних системи Реєстру, складаються у письмовій формі і підлягають обов'язковій реєстрації.
5.18. При веденні системи Реєстру у вигляді записів в електронних базах даних система ведення Реєстру повинна забезпечувати:
- ведення Реєстру у вигляді записів в електронних базах даних відповідно до вимог цього Положення;
- відкриття, ведення та закриття особових рахунків власників майнових сертифікатів;
- порівняння кількості майнових сертифікатів, що обліковуються в Реєстрі, з однієї сторони, та на особових рахунках власників, з другої сторони;
- підготовку на підставі записів в електронних базах даних паперової копії реєстру друкуванням на принтері;
- перегляд на екрані монітора інформації, що міститься в базі даних;
- роздрукування журналів системи Реєстру у повному обсязі та витягів з них у вигляді окремих записів (якщо програмний комплекс включає ведення журналів у електронному вигляді);
- наявність паролів при роботі з програмою;
- копії електронних масивів (файлів);
- доступ до комп'ютерної техніки тільки уповноваженому на це персоналу.
5.19. Приміщення, де зберігаються дані системи Реєстру як у паперовій формі, так і у вигляді записів у електронних базах даних, мають відповідати всім вимогам надійного їх зберігання.
5.20. Функції особи, відповідальної за формування, ведення, зберігання системи Реєстру, визначаються посадовою інструкцією, яка затверджується Головою Комісії Укоопспілки з питань завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України.
6. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
6.1. Це Положення поширюється лише на споживчі товариства, споживспілки системи Центральної спілки споживчих товариств України (Укоопспілки).
6.2. У разі внесення законодавцем змін чи доповнень до законів, інших нормативно-правових актів або прийняття нових, які регулюють правовідносини, що стосуються майнових прав членів споживчого товариства, відповідні пункти цього Положення діють у частині, що не суперечить законам, іншим нормативно-правовим актам.
6.3. Зміни і доповнення до Положення вносяться Правлінням Укоопспілки з наступним затвердженням Радою Укоопспілки.
ПОГОДЖЕНО:
Президія ЦК профспілки працівників
споживчої кооперації України
(постанова від 01.04.2003 N П-10/Р-9)



Додаток 1
до Положення про майнові
сертифікати на право на пай
(частку) в майні споживчого
товариства системи
Центральної спілки споживчих
товариств України
(Укоопспілки)
УКРАЇНА
Центральна спілка споживчих товариств УКООПСПІЛКА
МАЙНОВИЙ СЕРТИФІКАТ
на право на пай (частку) у майні
_______________________________________
(назва споживчого товариства)
__________________________________________
(назва споживспілки)
Серія N
Майновий сертифікат на право на пай (частку) у майні видано
громадянину України - члену
_________________________________________________________________
(назва споживчого товариства, його місцезнаходження)
________________________ району _________________________________
області _________________________________________________________
(прізвище, ім'я, по батькові)
який проживає в _________________________________________________